Men 100m | Final | Team | time | 1. Leonard Myles-Mills | GHA | 9.99s | 2. Francis Obikwelu | NGR | 10.01s | 3. Frankie Fredericks | NAM | 10.10s |
Men 200m | Final | Team | time | 1. Francis Obikwelu | NGR | 20.06s | 2. Joseph Batangdon | CMR | 20.37s | 3. Daniel Effiong | NGR | 20.49s |
Men 400m | Final | Team | time | 1. Kennedy Ochieng | KEN | 44.77s | 2. Clement Chukwu | NGR | 45.31s | 3. Phillip Mukomana | ZIM | 45.43s |
Men 800m | Final | Team | time | 1. Japheth Kimutai | KEN | 1:44.91 | 2. Djabir Saïd-Guerni | ALG | 1:45.32 | 3. Hezekiél Sepeng | RSA | 1:45.58 |
Men 1500m | Final | Team | time | 1. Hailu Mekonnen | ETH | 3:39.73 | 2. David Lelei | KEN | 3:40.46 | 3. Fred Cheruiyot | KEN | 3:41.21 |
Men 5000m | Final | Team | time | 1. Julius Gitahi | KEN | 13:49.06 | 2. Fita Bayissa | ETH | 13:49.79 | 3. Tom Nyariki | KEN | 13:50.40 |
Men 10000m | Final | Team | time | 1. Assefa Mezgebu | ETH | 28:12.15 | 2. David Chelule | KEN | 28:13.71 | 3. Habte Jifar | ETH | 28:15.11 |
Men Marathon | Final | Team | time | 1. Joshua Peterson | RSA | 2:19:07 | 2. Focus Wolbroad | TAN | 2:20:47 | 3. Frank Pooe | RSA | 2:23:36 |
Men 3000m Steeplechase | Final | Team | time | 1. Kipkurui Misoi | KEN | 8:32.42 | 2. Wilson Boit Kipketer | KEN | 8:41.33 | 3. Christopher Kosgei | KEN | 8:41.35 |
Men 110m Hurdles | Final | Team | time | 1. William Erese | NGR | 13.71s | 2. Joseph-Berlioz Randriamihaja | MAD | 13.85s | 3. Kehinde Aladefa | NGR | 13.86s |
Men 400m Hurdles | Final | Team | time | 1. Ibou Faye | SEN | 48.30s | 2. Ken Harnden | ZIM | 48.47s | 3. Erick Keter | KEN | 49.17s |
Men High Jump | Final | Team | Height | 1. Anthony Idiata | NGR | 2.27m | 2. Abderrahmane Hammad | ALG | 2.24m | 3. Malcolm Hendriks | RSA | 2.24m |
Men Pole Vault | Final | Team | Height | 1. Okkert Brits | RSA | 5.40m | 2. Mohamed Bédoui | TUN | 4.80m |
Men Long Jump | Final | Team | Dist. | 1. Hatem Mersal | EGY | 8.09m | 2. Georges Téko Folligan | TOG | 8.00m | 3. Mark Anthony Awere | GHA | 7.96m |
Men Triple Jump | Final | Team | Dist. | 1. Andrew Owusu | GHA | 16.89m | 2. Remmy Limo | KEN | 16.84m | 3. Toussaint Rabenala | MAD | 16.60m |
Men Shot Put | Final | Team | Dist. | 1. Burger Lambrechts | RSA | 19.50m | 2. Janus Robberts | RSA | 19.16m | 3. Karel Potgieter | RSA | 18.90m |
Men Discus Throw | Final | Team | Dist. | 1. Frantz Kruger | RSA | 61.02m | 2. Frits Potgieter | RSA | 60.59m | 3. Mickael Conjungo | RCA | 57.09m |
Men Hammer Throw | Final | Team | Dist. | 1. Chris Harmse | RSA | 74.75m | 2. Samir Haouam | ALG | 65.80m | 3. Yamen Hussein Abdel Moneim | EGY | 65.25m |
Men Javelin Throw | Final | Team | Dist. | 1. Marius Corbett | RSA | 78.74m | 2. Johan Vosloo | RSA | 75.60m | 3. Maher Ridane | TUN | 72.18m |
Men Decathlon | Final | Team | Points | 1. Anis Riahi | TUN | 7497 | 2. Rédouane Youcef | ALG | 7401 | 3. Patrick Legrand | MRI | 6034 |
Men 20km Walk | Final | Team | time | 1. David Kimutai | KEN | 1:29:12 | 2. Moussa Aouanouk | ALG | 1:29:36 | 3. Vincent Asumang | GHA | 1:48:00 |
Men 4x100m Relay | Final | time | 1. Nigeria | 38.56s | Ria Fourie, Daniel Effiong, Chinedu Oriala, Innocent Asonze | 2. South Africa | 38.88s | 3. Ivoiry Coast | 39.09s |
Men 4x400m Relay | Final | time | 1. Nigeria | 3:01.20 | 2. South Africa | 3:01.34 | 3. Kenya | 3:01.73 |
Women 100m | Final | Team | time | 1. Mercy Nku | NGR | 11.03s | 2. Myriam Léonie Mani | CMR | 11.24s | 3. Endurance Ojokolo | NGR | 11.25s |
Women 200m | Final | Team | time | 1. Fatima Yusuf | NGR | 22.45s | 2. Myriam Léonie Mani | CMR | 22.91s | 3. Monica Twum | GHA | 22.98s |
Women 400m | Final | Team | time | 1. Falilat Ogunkoya | NGR | 50.02s | 2. Olabisi Afolabi | NGR | 50.34s | 3. Amy Mbacké Thiam | SEN | 50.95s |
Women 800m | Final | Team | time | 1. Maria de Lurdes Mutola | MOZ | 1:59.73 | 2. Nouria Mérah-Benida | ALG | 2:00.83 | 3. Grace Birungi | UGA | 2:01.76 |
Women 1500m | Final | Team | time | 1. Kutre Dulecha | ETH | 4:18.33 | 2. Nouria Mérah-Benida | ALG | 4:18.69 | 3. Jackline Maranga | KEN | 4:19.31 |
Women 5000m | Final | Team | time | 1. Ayelech Worku | ETH | 15:38.22 | 2. Elana Meyer | RSA | 15:42.76 | 3. Vivian Cheruiyot | KEN | 15:42.79 |
Women 10000m | Final | Team | time | 1. Gete Wami | ETH | 32:08.15 | 2. Merima Hashim | ETH | 32:16.24 | 3. Leah Malot | KEN | 32:36.02 |
Women Marathon | Final | Team | time | 1. Hiywot Gizwa | ETH | 2:45:38 | 2. Meseret Kotu | ETH | 2:46:29 | 3. Kore Alemu | ETH | 2:48:31 |
Women 100m Hurdles | Final | Team | time | 1. Glory Alozie | NGR | 12.74s | 2. Angela Atede | NGR | 12.99s | 3. Mame Tacko Diouf | SEN | 13.02s |
Women 400m Hurdles | Final | Team | time | 1. Mame Tacko Diouf | SEN | 55.69s | 2. Surita Febbraio | RSA | 57.11s | 3. Saidat Onanuga | NGR | 58.34s |
Women High Jump | Final | Team | Height | 1. Hestrie Cloete | RSA | 1.96m | 2. Irène Tiendrébéogo | BFO | 1.85m | 3. Philippa Erasmus | RSA | 1.80m |
Women Pole Vault | Final | Team | Height | 1. Rika Erasmus | RSA | 3.60m | 2. Elmarie Gerryts | RSA | 3.60m |
Women Long Jump | Final | Team | Dist. | 1. Grace Umelo | NGR | 6.60m | 2. Françoise Mbango Etone | CMR | 6.55m | 3. Charlene Lawrence | RSA | 6.50m |
Women Triple Jump | Final | Team | Dist. | 1. Françoise Mbango Etone | CMR | 14.70m | 2. Baya Rahouli | ALG | 14.64m | 3. Kéné Ndoye | SEN | 13.86m |
Women Shot Put | Final | Team | Dist. | 1. Vivian Peters | NGR | 16.72m | 2. Veronica Abrahamse | RSA | 16.53m | 3. Maranelle du Toit | RSA | 16.45m |
Women Discus Throw | Final | Team | Dist. | 1. Monia Kari | TUN | 57.22m | 2. Lezelle Duvenage | RSA | 54.55m | 3. Elizna Naudé | RSA | 53.26m |
Women Hammer Throw | Final | Team | Dist. | 1. Caroline Fournier | MRI | 58.83m | 2. Elmarie Knoetzen | RSA | 58.74m | 3. Marwa Ahmed Hussein | EGY | 55.25m |
Women Javelin Throw | Final | Team | Dist. | 1. Liezl Roux | RSA | 49.38m | 2. Aïda Sellam | TUN | 48.91m | 3. Sorochukwu Ihuefo | NGR | 48.24m |
Women Heptathlon | Final | Team | Points | 1. Maralize Fouché | RSA | 5631 | 2. Patience Itanyi | NGR | 5565 | 3. Oluchi Elechi | NGR | 5537 |
Women 10km Walk | Final | Team | time | 1. Susan Vermeulen | RSA | 49:33 | 2. Nagwa Ibrahim Ali | EGY | 50:19 | 3. Bahia Boussad | ALG | 51:31 |
Women 4x100m Relay | Final | time | 1. Nigeria | 43.28s | 2. Madagascar | 43.98s | 3. Ghana | 44.21s |
Women 4x400m Relay | Final | time | 1. Nigeria | 3:29.22 | 2. Senegal | 3:31.63 | 3. Cameroon | 3:33.28 |
|
Medals | G | S | B | All | 1. Nigeria | 13 | 5 | 6 | 24 | 2. South Africa | 11 | 11 | 8 | 30 | 3. Ethiopia | 6 | 3 | 3 | 12 | 4. Kenya | 5 | 4 | 7 | 16 | 5. Tunisia | 2 | 2 | 1 | 5 | 6. Senegal | 2 | 1 | 3 | 6 | 7. Ghana | 2 | | 4 | 6 | 8. Cameroon | 1 | 4 | 1 | 6 | 9. Egypt | 1 | 1 | 2 | 4 | 10.Mauritius | 1 | | 1 | 2 | 11.Mozambique | 1 | | | 1 | 12.Algeria | | 8 | 1 | 9 | 13.Madagascar | | 2 | 1 | 3 | 14.Zimbabwe | | 1 | 1 | 2 | 15.Tanzania | | 1 | | 1 | 15.Togo | | 1 | | 1 | 15.Burkina Faso | | 1 | | 1 | 18.Centr. Africa | | | 1 | 1 | 18.Uganda | | | 1 | 1 | 18.Namibia | | | 1 | 1 | 18.Ivory Coast | | | 1 | 1 |
|
|
Prepared and maintained by Todor Krastev
todor1966@yahoo.com
Last updated: 29 Jan 2011
|