Men Athletics Pan-American Games Saop Paulo (BRA) 1963
100m 29.04
1. Enrique FiguerolaCUB103.s
2. Arquimedes HerreraVEN10.4s
3. Ira MurchisonUSA10.5s
Heats 28.04
Heat 1Teamtime
1. Gerald SeashworthUSA10.5s
2. Geraldo DantePER10.6s
Heat 2Teamtime
1. Arquimedes HerreraVEN10.2s
2. Ira MurchisonUSA10.5s
Heat 3Teamtime
1. Enrique FiguerolaCUB10.4s
2. Horacio OrihuelaVEN10.5s
200m 01.05
1. Rafael RomeroVEN21.2s
2. Ollan CassellUSA21.2s
3. Arquimedes HerreraVEN21.2s
Semi-finals 30.04
Heat 1Teamtime
1. Clifton BertrandTRI21.2s
2. Geraldo di TollaPER21.2s
3. Bronks LohnsonUSA21.7s
4. Joel CostaBRA21.7s
5. Dedier MejiaMEX22.2s
Heat 2Teamtime
1. Arquimedes HerreraVEN21.3s
2. Ollan CassellUSA21.3s
3. Irving JosephTRI21.7s
4. Miguel Angel GonzalezMEX22.2s
Heat 3Teamtime
1. Rafael RomeroVEN21.6s
2. Monoel RiveraPUR21.8s
3. Joao Jairo KozaBRA23.1s
400m 29.04
1. James Allen JohnsonUSA46.7s
2. Mel SpencerJAM46.8s
3. Clifton BertrandTRI47.3s
Heats 28.04
Heat 1Teamtime
1. Hortencio FuncilVEN47.4s
2. Earl YoungUSA47.8s
Heat 2Teamtime
1. James Allen JohnsonUSA48.7s
2. Clifton BertrandTRI48.9s
Heat 3Teamtime
1. Mel SpencerJAM49.5s
2. Didier MejiaMEX54.6s
800m 01.05
1. Don BertolaCAN1:48.3
2. Siegmar OhlemannCAN1:48.7
3. Ernest CunliffeUSA
4. Paulo SiqueiraBRA1:52.7
Heats 30.04
Semi 1Teamtime
1. William Ernest CunliffeUSA1:53.0
2. Leslie Monter MzwellVEN1:53.1
3. Jose Davdos SantosBRA1:54.4
Semi 2Teamtime
1. Don BertolaCAN1:51.6
2. William DotsonUSA1:52.2
3. Gasper SpringerBAR1:52.7
4. Alejandro AroyoECU1:53.1
5. Vitor Hugo GadeaVEN1:59.7
Semi 3Teamtime
1. Siegmar OhlemannCAN1:55.0
2. Paulo Siqueira AraujoBRA1:55.3
3. Carver KingTRI1:57.3
1500m 04.05
Final 16:20
1. James GrelleUSA3:43.5
2. James BeattyUSA3:43.6
3. Don BertoiaCAN3:52.2
-. J. PayneBER
-. Jose Manuel LunaMEX
-. Albertino EthcchurriURU
-. Alejandro ArroyoECU
-. Jose Santos PrimoBRA
-. Luis AlarconCHI
-. Lloyds BaschusGUY
-. Carver KingTRI
-. Jocelim SantosBRA
-. Mario ZambranoUSA
5000m 28.04
1. Osvaldo SuarezARG14:25.8
2. Charley ClarkUSA14:29.2
3. Bob SchulUSA
10000m
1. Pete McArdleUSA
2. Osvaldo SuarezARG
3. Eligio GaliciaMEX
Marathon 04.05
1. Fidel NegreteMEX2:27:55.6
2. Gordon McKenzieUSA2:31:17.2
3. Pete McArdleUSA2:34:14.0
4. Jose CamposBRA
5. Dorival Alves da SilvaBRA
110m Hurdles 03.05
1. Blaine LindgrenUSA13.8s
2. Willie MayUSA14.0s
3. Lazaro BetancourtCUB14.2s
Heats 29.04
Heat 1Teamtime
1. Willie MayUSA14.1s
2. Lazaro BetancourtCUB14.1s
3. Jose Teles de ConceicaoBRA14.4s
Heat 2Teamtime
1. Blaine LindgrenUSA14.0s
2. Roberto CruzPUR14.1s
3. Luis Carlos MossaBRA14.3s
400m Hurdles 01.05
1. Juan Carlos DyrzkaARG50.2s
2. Willie AtterberryUSA50.4s
3. Russel RogersUSA
5. Annubes FerrasBRA53.1s
Semi-Finals 30.04
Heat 1Teamtime
1. Willie AtterberryUSA51.5s
2. Anubes Ferraz da SilvaBRA52.0s
3. Aristides BoscanVEN52.3s
Heat 2Teamtime
1. Flores MaldonadoVEN52.9s
2. Russel RogersUSA53.7s
3. Jaime FrasserECU54.2s
4. Juan MontesPUR54.3s
Heat 3Teamtime
1. Juan Carlos DyrzkaARG53.2s
2. Jose Santillan CleveraPER53.4s
3. Jorge UnberbatchCHI54.3
3000m Steeplechase 30.04
1. Jeff FishbackUSA9:07.9
2. Sebastião MendesBRA9:12.8
3. Albertino EtchechurryURU9:12.8
4. Alberto Ascencion RiosARG9:32.0
5. Antonio Nogueira AzevedoBRA9:42.4
4x100m Relay 04.05
Final 16:40
1. United States40.4s
2. Venezuela40.5s
3. Trinidad Tobago41.2s
4x400m Relay 04.05
Final 17:00
1. United States
2. Venezuela3:12.1
3. Jamaica3:12.6
4. Brazil3:17.1
20Km Walk 03.05
1. Alex OakleyCAN
2. Nicole MarroneCAN
3. Ron ZinnUSA
High Jump 28.04
1. Gene JohnsonUSA2.11m
2. Teodoro PalaciosGUA2.04m
3. Anton NorrisBAR2.04m
Pole Vault 29.04
1. Dave TorkUSA4.90m
2. William WadsworthUSA4.75m
3. Ruben CruzPUR4.30m
4. Airton TuriniBRA3.80m
5. Delani SequeiraBRA3.80m
Long Jump 03.05
1. Ralph BostonUSA8.11m
2. Darrell HornUSA8.20m
3. Juan MunozVEN7.46m
Triple Jump 04.05
Final 15:10Team
1. William SharpeUSA15.13m
2. Ramon LopezMEX15.08m
3. Mario GomesBRA14.97m
-. Herman StecksUSA
-. Antonio AlzamoraPER
-. Victor HernandezCUB
-. James Fritz RoyTRI
-. Silvio MoreliaBRA
Shot Put 28.04
1. Dave DavisUSA18.52m
2. Billy JoeUSA17.77m
3. Cosme di CursiARG16.26m
Discus Throw 29.04
1. Robert HumphreysUSA57.82m
2. Dave DavisUSA51.05m
3. Ben Rebel BoutAHO49.78m
6. Joao AlexandreBRA
Hammer Throw 03.05
1. Albert HallUSA62.74m
2. James PrydeUSA58.56m
3. Roberto ChapchapBRA57.92m
Javelin Throw 04.05
Final
1. Daniel StudneyUSA77.60m
2. Nicolas KovalakidesUSA73.61m
3. Walter de AlmeidaBRA64.61m
-. Jesus PulgarVEN
-. Carlos alfonso NietoPER
-. Luis Juan ZaratePER
-. Orlando GarridoBRA
-. Ricardo HeberARG
Decathlon
1. J.D. MartinUSA
2. Bill GairdnerCAN
3. Hector ThomasVEN
20km Walk 03.05
. ALex OakleyCAN1:42:43.2
2. Nicola MarroneCAN1:46:34.6
3. Ronald Lloyd ZinnUSA1:49:44.2
Menu Sports
Men Athletics
Women Athletics
Swimming
Diving
Gymnastics
Rowing
Cycling
Boxing
Weightlifting
Judo
Equestrian
Fencing
Shooting
Yachting
Modern Pentathlon
basketball America Men PG 1963
basketball America Women PG 1963
volleyball America Men PG 1963
volleyball America Women PG 1963
Water Polo America Men PG 1963
Football
Baseball
Polo
Todor66
index Index File
2007 index Rio de Janeiro 2007
2003 index Santo Domingo 2003
1999 index Winnipeg 1999
1995 index Mar del Plata 1995
1991 index La Habana 1991
1987 index Indianapolis 1987
1983 index Caracas 1983
1979 index San Juan 1979
1975 index Mexico City 1975
1971 index Cali 1971
1967 index Winnipeg 1967
1963 index Sao Paulo 1963
1959 index Chicago 1959
1955 index Mexico City 1955
1951 index Buenos Aires 1951
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 22 Oct 2011