Men Water Polo European Championship 1927 Bologna (ITA) - 31.08-05.09 Winner Hungary
Part of Aquatics European Championship 1927 Source: www.wpdworld.com
Final
dateteam 1 __________scoreteam 2 __________HT
Sat 03.09HUN Hungary3-1FRA France1-1
1-0 Marton Hommonay 2:00 1-1 Triboullet 2:26 pen. miss: Vertessy (Hungary) 2T 2-1 Janos Venk 15:20 3-1 Ferenc Keseru 16:10 pen. Referee: dr. Moritz Neussbaum, Germany.
Hungary: Barta; Fazekas, Homonnay 1, Keseru II, Vertessy, Ferenc Keseru I 1, Janos Venk 1.France: Dujardin; Delberghe, Deborgies, Padou, Tribuillet 1, Cuvellier, Vandevenne.

Semi-Finals (1/2).

dateteam 1 __________scoreteam 2 __________HT
Fri 02.09FRA France4-1SWE Sweden2-0
1-0 Henry Padou 1T 2-0 Vandevenne 1T 2-1 Skoglund 2T 3-1 Vandevenne 2T 4-1 Cuvellier 2T Referee: dr. Moritz Neussbaum, Germany.
France: Dujardin; Delberghe, Deborgies, Henry Padou 1, Cavellier 1, Tribuillet, Vandevenne 2.Sweden: Naumann; Norberg, Persson, Arne Borg, E. Andersson, Sandstroem, Skoglund 1.
Fri 02.09HUN Hungary4-3aetBEL Belgium1-0
replayed match from Thu 01.09. This match was regarded as 1/2 Final. Played 2 extra times of 3 minutes. 1-0 Keseru II 1T 2-0 Homonnai 12:50 2-1 Van Gheem 14:00 3-1 Fazekas 2T 3-2 Visser 2T 3-3 Visser 20' 4-3 Ferenc Keseru ET. Referee: Hodgson, Great Britain.
Hungary: Barta; Fazekas, Homonnay 2, Keseru II 1, Vertessy, Ferenc Keseru I 1, Janos Venk 1.Belgium: Brandeleer; De Combe, Fleurix, Visser 2, Van Gheem 1, De Pauw, Bauwens.

Third-Finals (1/3).

dateteam 1 __________scoreteam 2 __________HT
Thu 01.09SWE Sweden5-2TCH Czechoslovakia3-1
1-0 Erik Andersson 1T 2-0 Arne Borg 1T 3-0 Sandstroem 1T 3-1 Michal Schmuck 1T 4-1 Erik Andersson 2T EM 4-2 Ladislav Svehla 2T 5-2 Skoglund 2T Referee: Delahaye, Belgium.
Sweden: Naumann, Norberg, Tersson, Arne Borg 1, Erik Andersson 2, Sandstroem 1, Skoglund 1.Czechoslovakia: Novotny, Epstein, Ladislav Svehia 1, Humelsman, Koutek, Michal Schmuck, Steiner, Reitmann.
Thu 01.09FRA France8-0AUT Austria5-0
1-0 Vandevenne 1T 2-0 Vandevenne 1T 3-0 Cuvellier 1T 4-0 Cuvellier 1T 5-0 Cuvellier 1T 6-0 Cuvellier 2T 7-0 Vandevenne 2T 8-0 Cuvellier 2T Referee: Moritz Nussbaum, Germany.
France: Dujardin; Delberghe, Deborgies, Henry Padou, Cavellier 51, Tribuillet, Vandevenne 3.Austria: Karl Klein, Worel, Dworschak, Ernst Reich, Alfred Guth, Musil, Reiser, Redlich, Hrubetz.
Thu 01.09HUN Hungary3-2BEL Belgium1-1
Stopped owing to darkness at 19:05. Full replay ordered next day, counting as Semi-Final (1/2). 1-0 Janos Venk 3:25 1-1 Bawens 1T 2-1 Ferenc Keseru 10:00 - goal annuled. 2-1 Ferenc Keseru 11' 2-2 Bauwens 17' 3-2 Vertessy 17:25 Referee: Hodgson, Great Britain (visibly drunk). Match was stopped when Homonnay was isolated against Brandeleer. Hungary treated to abandon the tournament.
Hungary: Barta; Fazekas, Homonnay, Keseru II, Vertessy 1, Ferenc Keseru I 1, Janos Venk 1.Belgium: Brandeleer; De Combe, Fleurix, Mallisart, Van Gheme, De Pauw, Bauwens 2.

Six-Finals (1/6).

dateteam 1 __________scoreteam 2 __________HT
Morning matches
Wed 31.08HUN Hungary7-2GBR Great Britain2-1
1-0 Ferenc Keseru 5:55 2-0 Czele 6:45 2-1 1T 3-1 Ferenc Keseru 2T 4-1 Homonnay 13:45 5-1 Keseru II 14:04 6-1 Czele 14:34 6-2 Pyckock 15:40 7-2 Ferenc Keseru 16:12 Referee: Dr. Moritz Nussbaum, Germany.
Hungary: Barta; Fazekas, Homonnay 2, Keseru II 3, Vertessy, Ferenc Keseru I 1, Czelle 2.Great Britain: Ablett; Radmilovic, Beaman, Budd, Peacock 1, Neamen, Baker.
Wed 31.08SWE Sweden7-4GeR Germany4-1
1-0 Arne Borg 1T 2-0 Arne Borg 1T 2-1 Berges 1T 3-1 Erik Andersson 1T 4-1 Erik Andersson 1T 4-2 Berges 2T 4-3 Shuger 2T 3-1 Arne Borg 2T 6-3 Sandstroem 2T 6-4 Aaman 2T 7-4 Erik Andersson 2T Referee: Hodgson, Great Britain.
Sweden: Naumann, Norberg, Tersson, Arne Borg 3, Erik Andersson 3, Sandstroem 1, Skoglund.Germany: Hauelsen; Gunst, Cordes, Berges 2, Benecke, Schuerger 1, Aman 1, Rademacher, Karl Baehre, Blank, Maier.
Wed 31.08AUT Austria5-3NED Netherlands3-1
1-0 Flesch 0:42 pen. miss: Pieter van Senus (Netherl) 1T 2-0 Guth 1T 3-0 Guth 1T 3-1 Leenheer 1T pen. 4-1 Worel 2T 4-2 Pieter van Senus 2T 4-3 Van der Velden 2T 5-3 Flesch 19:45 EM Referee: Delahaye, Belgium.
Austria: Klein; Worel 1, Dworschak, Reich, Guth 2, Flesch 2, Redlich, Hrubetz.Netherlands: Slop, H. van Senus, H. Minnes, F. Kuyper, P. van der Velden 1, C. Leenheer 1, P. van Senus 1.
Afternoon matches.
Wed 31.08BEL Belgium7-1YUG Yugoslavia3-1
!T: Bawens 2, Malissart 1 --- Mirkovic 1. 4-1 Wissert 2T 5-1
Belgium: Brendeleer; De Combe, Fleurix, Mallisart 2, Van Gheme, Wissert 2, Bauwens 3.Yugoslavia: Fabris, Culic, M. Dabrovic, Mirkovic 1, Roje, Braide 1, I. Dabrovic.
Wed 31.08TCH Czechoslovakia3-1ITA Italy1-1
0-1 Pino Valle 1T 1-1 Reitman 1T 2-1 Reitmann 2T 3-1 Schmuck 2T Referee: Paul Beulque, France.
Czechoslovakia: Novotny, Epstein, Humelhans, Koutek, Schmuck 1, Steiner, Reitmann 2.Italy: Omero, Frassineti, Caorsi, Valle 1, Berutti, Ambrofinam, Dellscasa.
Wed 31.08FRA France5-0ESP Spain2-0
1-0 Vandevenne 1T 2-0 Henryi Padou 1T 3-0 Henri Padou 2T 4-0 Cevellier 2T 5-0 Henri Padou 2T Referee: Paul Keller, Austria.
France: Dujarsin; Delberghe, Deborgies, Henri Padou 3, Cuvellier 1, Tribuillet, Vandevenne.Spain: Jimenez; Puig, Baste, Cruells, Brull, Perez, Trigo.
Final Ranking
1.HUN Hungary
2.FRA France
3.BEL Belgium
4.SWE Sweden
5.GeR Germany
6.AUT Austria
Final RankingPtswondrwlstgfgag+-m
1.HUN Hungary630014:6+83
2.FRA France840121:6+155
3.BEL Belgium630220:11+95
4.SWE Sweden630218:14+45
5.GeR Germany420121:7+143
6.AUT Austria42028:15+74
7.TCH Czechoslovakia21025:14-93
8.GBR Great Britain00024:12-82
9.YUG Yugoslavia00021:9-82
10.ESP Spain00020:14-142
11.NED Netherlands00013:5-21
12.ITA Italy00011:3-21

Classification Medals Play-Offs

The Medals were distrubuted via "Formula Bergvall". Erik Bergvall was Arne Borg's coach.
placedateteam 1 ___________scoreteam 2 __________HT
2-3Mon 05.09FRA France3-2aetBEL Belgium1-1
Silver Medals Play-Off 08:00. Played 2 extra times of 3 minutes. 1-0 Padou 1T 1-1 De PAuw 1T 1-2 Malissart 2T 2-2 Civelier 2T 3-2 Tribuillet ET Referee: Dr. Blesznal.
France: Dujardin; Delberghe, Deborgies, Padou 1, Cuvellier 1, Tribuillet 1, Vandevenne.Belgium: Brendeleer; De Combe, Bettens, Mallisart, Van Gheme. De Pauw 1, Bauwens 1.
3-4Mon 05.09BEL Belgium3-1SWE Sweden1-0
Bronze Medals Play-Off 14:00. 1-0 Malissart 1T 2-0 Bawens 2T 2-1 Andersson 2T 3-1 Van Gheme 2T Referee: Dr. Blesznal.
Belgium: Brendeleer; Fleurix, Bettens, Mallisart 1, Van Gheme 1. De Pauw, Bauwens.Sweden: Naumann, Norberg, Persson, Arne Borg, Erik Andersson 1, Sandstroem, Skoglund.
placedateteam 1 ___________scoreteam 2 __________HT
Loosers to France - Winner qualified to Bronze Medal Match.
3-6Sat 03.09SWE Sweden4-1AUT Austria
0-1 Flesh 1T EM 1-1 Arne Botg 1T 2-1 Erik Anderson 1T 3-1 Arne Borg 1T 3-2 Guth 1T 4-2 Erik Anderson 2T EM Referee: Erno Speisegger, Hungary.
Sweden: Naumann; Norberg, Viktorin, Tersson, Arne Borg 2, Erik Andersson 2, Sandsroem, Skoglund.Austria: Klein, Worel, Dworschak, Reich, Guth 1, Flesch 1, Redlich, Hrubetz.
Loosers to Hungary - Winner qualified to Silver Medals Match.
2-8Sun 04.09BEL Belgium5-2GBR Great Britain4-1
1-0 Bawens 1T 2-0 Van Gheme 1T 3-0 Bettens 1T 3-1 Peacock 1T 4-1 De Pau 1T 4-2 Peacock 2T 5-2 Bawens 2T Referee: Beulque, France.
Belgium: Brandeleer; De Combe, Bettens 1, Mallisart, Van Gheme 1, De Pauw 1, Bawens 2.Great Britain: Ablett; Thomson; Beaman, Budd, Peacock 2, Neamen, Baker.
Loosers to Sweden
5-7Sun 04.09GeR Germany8-0TCH Czechoslovakia4-0
Referee: Drigny, France.
Germany: Blank; Gunst 1, Cordes; Berges, Benecke 2, Shuerger 1, Amman 3, Rademacher 1, Karl Baehre, Maier. Czechoslovakia: Novotny, Epstein, Humelhans, Koutek, Schmuck, Steiner, Reitmann.
6-9Sun 04.09AUT Austria2-0YUG Yugoslavia
1-0 Dworschak 1T 2-0 Guth 2T Referee: Dr. Blesznai.
Austria: Klein, Worel, Dworschak 1, Reich, Guth 1, Flesch, Redlich, Hrubetz. Yugoslavia: Fabris, Culic, M. Dabrovic, Mirkovic, Roje, Braida, I. Dabrovic.
5-10Fri 02.09GeR Germany9-0ESP Spain5-0
Referee: Paul Kellner, Austria.
Germany: Hauelsen; Gunst, Cordes 2, Berges, Bencke 1, Schuerfer 2, Amann 4, Rademacher, Karl Baehre, Blank, Mauer.Spain: A. Trigo; Puig, Baste, Cruells, Brull, Perez, M. Trigo.
TableHungFranBelgSwedGermAustCzecGbBrYugoSpaiNethItal
HUN Hungary---3:14:3aet 7:2
FRA France ---3:2aet4:1 8:0 5:0
BEL Belgium ---3:1 5:27:1
SWE Sweden ---7:44:15:2
GeR Germany --- 8:0 9:0
AUT Austria --- 2:0 5:3
TCH Czechoslovakia --- 3:1
GBR Great Britain ---
YUG Yugoslavia ---
ESP Spain ---
NED Netherlands ---
ITA Italy ---
1. Hungary
Istvan Barta, 32
Tibor Fazekas, 35
Marton Homonnai, 21
Alajos Keseru, 22
Janos Wenk, 33
Ferenc Keseru, 24
Jozsef Yertesy, 26
Laslo Czele, 22
Coach: Bela Komjadi
2. France:
Paul Dujardin, 33
Noel Delberghe, 30
Albert Deborgies, 25
Henri Padou, 29
Henri Cuvellier, 19
Achile Tribuillet, 25
Felix Vandevenne, 24
Coach: Paul Beulque.
3. Belgium
Jules Brendeleer
Stoelen
G. Fleurix, 35
Gerard Blitz, 26
Fernand Visser
Louis van Gheme
Rene Bauwens, 33
F. Bettens
Joseph de Combe, 26
Joseph Mallisart
Henri de Pauw, 16
4. Sweden
Naumann
Nictoun
Norberg
Arne Borg, 27
Persson
Erik Andersson
Reyvale
Bergwall
Viktorin
Sandstroem
Skoglund.
5. Germany
Hauelssen
Oto Cordes, 22
Fritz Gunst, 21
Friedel Berges
Gustav Shuerger, 19
Emil Benecke, 29
Max Amman, 22
Karl Baehre
Towart Johannes Blank
Karl Maier
Rademacher ?
Coach: Moritz Neussbaum
6. Austria
Karl Klein
Worel
Redlich
Alfred Guth
Dworschak
George-Gyuri Flesch
Ernst Reich
Hrubetz
Coach: Paul Kellner.
7. Czechoslovakia
Antonin Novotny
Kurt Epstein, 23
Ladislav Svehla, 26
Humelhans
Konstantin Koutek, 18
Michal Schmuck, 19
Pavol Steiner, 19
Josef Bucek, 26
Frantisek Franek 26
Jiri Reitmann, 22
Josef Tomasek, 23
8. Great Britain
Leslie Ablett, 23
Paul Radmilovic, 41
Nicholas Beaman, 30
Jack Budd, 28
William Peacock, 36
Neamen
Baker
Percy E. Peter, 25
Jack Hatfield, 34
Thomson?
9. Yugoslavia
Dinko Fabris
Srecko Culic
Marko Dabrovic
Mirko Mirkovic
Ante Roje
Mirko Braida
Ivo Dabrovic
Coach: Hrvoje Macanovic.
10.Spain
Gonzalo Jimenez, 25
A. Trigo
Jose Maria Puig, 24
Manuel Baste
Jaume Cruells, 21
Brull
Julian Perez
Mariano Trigo 27
Gamper
Enrique Granados 29
Ramon Artigas, 19
11.Netherlands
A.C. Slop
Antoine van Senus, 27
Peter van Senis, 24
Sjaak Koler, 25
P. van der Velden
Cornelius Leenheer, 21
Jean van Slifhout, 26
H. Minnes
F. Kuyper
Bojiandera
Coach: Martin Meigen, Germany.
12.Italy
Sante Omero
Ezio Caorsi I
Agostino Frassinetti
Aroldo Berruti
Eugenio Dellacasa
Pino Valle
Tito Ambrosini
Mario Cazzaniga
Achille Francesco Gavoglio III
Eugenio Peri II
Mario Baldini
Nestore Turcich
Coach: Paulo Domonkos.
Todor66Water Polo index
Olympic indexWorld index
Europe indexWorld Cup index
America indexOther index
Asia indexWorld League index
Universiade index
index Men
34th Men 2020 - Hungary
33rd Men 2018 - Serbia
Men Europa Cup 2018
Men Q 2018
32nd Men 2016 - Serbia
Men 2017 EU Nations Cup
Men Q 2016
31st Men 2014 - Serbia
Men Q 2014
30th Men 2012 - Serbia
Men Q 2012
CompetitionQualification
Men 2010Men Q 2010
Men II 2009Men Q II 2009
Men 2008Men Q 2008
Men II 2007Men Q II 2007
Men 2006Men Q 2006
Men II 2004Men Q II 2004
Men 2003Men Q 2003
Men II 2002Men II Q 2002
Men 2001Men Q 2001
Men 1999Men Q 1999
Men 1997
Men 1995Men II 1994
Men 1993Men Q 1993
20th Men 1991 - Yugoslavia
19th Men 1989 - West Germany
18th Men 1987 - Soviet Union
Level II Men II 1987
17th Men 1985 - Soviet Union
Level II Men II 1985
16th Men 1983 - Soviet Union
Level II Men II 1983
15th Men 1981 - West Germany
Level II Men II 1981
14th Men 1977 - Hungary
Level II Men II 1977
13th Men 1974 - Hungary
Level II Men II 1974
12th Euro Men 1970 - Soviet Union
11th Euro Men 1966 - Soviet Union
10th Euro Men 1962 - Hungary
9th Euro Men 1958 - Hungary
8th Euro Men 1954 - Hungary
7th Euro Men 1950 - Hungary
6th Euro Men 1947 - Italy
5th Euro Men 1938 - Hungary
4th Euro Men 1934 - Hungary
3rd Euro Men 1931 - Hungary
2nd Euro Men 1927 - Hungary
1st Euro Men 1926 - Hungary
Special thanks to Serguey Shklyar s_shklyar@mail.ru
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 8 May 2022
Facebook Todor Krastev

Quantcast