Men Water Polo Olympic Games 1936 Berlin (GER) - 08-15.08 Winner Hungary
Final Groupptswondrwlstgfgag+-
1.HUN Hungary521010:2+8
2.Ger Germany521014:4+10
3.BEL Belgium21024:8-4
4.FRA France00032:16-14
TeamHungGermBelgFran
Hungary---2:23:05:0
Germany ---4:18:1
Belgium ---3:1
France ---
Second Groups RoundGroup EGroupF
First Groups RoundGroup AGroupB
Group CGroupD
datetimeteam 1scoreteam 2HT
transferred scores: Hubgary 3-0 Belgium and Germany 8-1 France.
14.08.3617:15BEL Belgium3-1FRA France1-0
14.08.3617:55HUN Hungary2-2Ger Germany1-1
15.08.3617:15Ger Germany4-1BEL Belgium3-0
15.08.3617:55HUN Hungary5-0FRA France4-0
Final Rankingptswondrwlstgfgag+-
1.Hungary1361044:4+40
2.Germany1361040:8+32
3.Belgium941216:13+3
4.France840319:21-2
Group 5-8
5.Netherlands933118:23-5
6.Austria731327:16+11
7.Sweden630427:14+13
8.Great Britain622323:32-9
eliminated after First Groups Round
9.Yugoslavia210211:8+3
10.United States21027:8-1
11.Czechoslovakia21027:12-5
12.Switzerland21027:16-9
13.Uruguay10122:4-2
14.Japan00034:25-21
15.Iceland00031:24-23
16.Malta00032:27-25
Group 5-8pwdlgfga
5. Netherlands521013:11
6. Austria31119:9
7. Sweden21028:8
8. Great Britain20219:11
TeamNeAuSwGr
Netherlands---5:44:34:4
Austria ---2:13:3
Sweden ---4:2
Great Britain ---
datetimeteam 1scoreteam 2HT
13.08.3612:30NED Netherlands5-4AUT Austria3-2
transferred to Final Group
13.08.3613:10SWE Sweden4-2GBR Great Britain2-1
transferred to Group 5-8
14.08.3611:45NED Netherlands4-3SWE Sweden2-2
14.08.3612:25AUT Austria3-3GBR Great Britain2-1

Second Groups Round

First 2 to Final Group. The rest to Group 5-8. Scores are transferred.
Group Epwdlgfgato
1. Hungary630021:1Final Group
2. Belgium31117:5Final Group
3. Netherlands20215:13Group 5-8
4. Great Britain10126:20Group 5-8
TeamHuBeNeGr
Hungary---3:08:010:1
Belgium ---1:16:1
Netherlands ---4:4
Great Britain ---
datetimeteam 1 _____________scoreteam 2 _____________HT
11.08.3611:15NED Netherlands4-4GBR Great Britain3-1
transferred to Group 5-8
11.08.3611:45HUN Hungary3-0BEL Belgium2-0
transferred to Final Group
12.08.3612:05BEL Belgium6-1GBR Great Britain3-1
12.08.3612:45HUN Hungary8-0NED Netherlands3-0
Group Fpwdlgfgato
1. Germany630015:3Final Group
2. France42017:11Final Group
3. Austria21025:8Group 5-8
4. Sweden00033:8Group 5-8
TeamGeFrAuSw
Germany---8:13:14:1
France ---4:22:1
Austria ---2:1
Sweden ---
datetimeteam 1 _____________scoreteam 2 _____________HT
11.08.3616:25FRA France2-1Sweden2-0
11.08.3617:05GER Germany3-1Austria2-0
12.08.3616:25FRA France4-2Austria1-2
12.08.3617:05GER Germany4-1Sweden2-0
First Groups Round
First 2 to Second Groups Round. The rest are eliminated. Scores are transferred.
Group Apwdlgfgato
1. Belgium52106:4Group E
2. Netherlands41205:4Group E
3. United States21027:8
4. Uruguay10122:4
TeamNeBeUnUr
Netherlands---1:13:21:1
Belgium ---4:31:0
United States ---2:1
Uruguay ---
datetimeteam 1 _____________scoreteam 2 _____________HT
08.08.3611:25BEL Belgium1-0URU Uruguay0-0
08.08.3616:15NED Netherlands3-2USA United States3-0
09.08.3611:30USA United States2-1URU Uruguay0-1
09.08.3617:50NED Netherlands1-1BEL Belgium1-1
transferred to Group E
10.08.3611:30NED Netherlands1-1URU Uruguay1-1
10.08.3612:10BEL Belgium4-3USA United States3-0
Group Bpwdlgfgato
1. Hungary630026:2Group E
2. Great Britain420113:15Group E
3. Yugoslavia210211:8
4. Malta00032:27
TeamHuGrYuMa
Hungary---10:14:112:0
Great Britain ---4:38:2
Yugoslavia ---7:0
Malta ---
datetimeteam 1 _____________scoreteam 2 _____________HT
08.08.3616:55HUN Hungary4-1YUG Yugoslavia2-0
08.08.3612:05GBR Great Britain8-2MLT Malta4-0
09.08.3610:45HUN Hungary12-0MLT Malta8-0
09.08.3616:30GBR Great Britain4-3YUG Yugoslavia3-3
10.08.3612:50YUG Yugoslavia7-0MLT Malta5-0
10.08.3617:00HUN Hungary10-1GBR Great Britain3-0
transferred to Group E
Group Cpwdlgfgato
1. Germany630027:3Group F
2. France420112:10Group F
3. Czechoslovakia21027:12
4. Japan00034:25
TeamGeFrCzJa
Germany---8:16:113:1
France ---3:28:0
Czechoslovakia ---4:3
Japan ---
datetimeteam 1 _____________scoreteam 2 _____________HT
08.08.3617:35Ger Germany8-1FRA France5-0
transferred to Group F and to Final Group
08.08.3618:15TCH Czechoslovakia4-3JPN Japan4-3
09.08.3612:10FRA France8-0JPN Japan5-0
09.08.3615:50Ger Germany6-1TCH Czechoslovakia4-0
10.08.3613:30Ger Germany13-1JPN Japan5-1
10.08.3617:40FRA France3-2TCH Czechoslovakia1-1
Group Dpwdlgfgato
1. Austria630017:1Group F
2. Sweden420118:2Group F
3. Switzerland21027:16
4. Iceland00031:24
TeamAuSwSwIc
Austria---2:19:06:0
Sweden ---6:011:0
Switzerland ---7:1
Iceland ---
datetimeteam 1 _____________scoreteam 2 _____________HT
08.0812:45SUI Switzerland7-1ISL Iceland3-0
08.0813:30AUT Austria2-1SWE Sweden1-1
transferred to Group F and to Group 5-8
09.0812:50AUT Austria9-0SUI Switzerland3-0
09.0817:10SWE Sweden11-0ISL Iceland7-0
10.0818:20SWE Sweden6-0SUI Switzerland4-0
10.0819:00AUT Austria6-0ISL Iceland3-0

Teams Composition

1. Hungary
Mihály Bozsi (UTE)
Jenő Brandi (MTK)
György Bródy (III. ker TVE)
Olivér Halassy (UTE)
Kálmán Hazai (MTK)
Márton Homonnai (MTK)
György Kutasi (UTE)
István Molnár (FTC)
János Németh (UTE)
Miklós Sárkány (III. ker TVE)
Sándor Tarics (MAC)
2. Germany
Bernhard Baier
Fritz Gunst
Josef Hauser
Alfred Kienzle
Paul Klingenburg
Heinrich Krug
Hans Schneider
Hans Schulze
Gustav Schürger
Helmuth Schwenn
Fritz Stolze
3. Belgium
Gérard Blitz
Albert Castelyns
Pierre Coppieters
Joseph De Combe
Henri De Pauw
Henri Disy
Fernand Isselé
Edmond Michiels
Henri Stoelen
4. France
André Busch (CNL)
Georges Delporte (EN Tourcoing)
René Joder (CN Paris)
Paul Lambert (EN Tourcoing)
Maurice Lefèbvre (EN Tourcoing)
Henri Padou (EN Tourcoing)
Roger van de Casteele (EN Tourcoing)
5. Netherlands
Ru den Hamer
Lex Franken
Hans Maier
Gé Regter
Kees van Aelst
Jan van Heteren
Soesoe van Oostrom Soede
Joop van Woerkom
Herman Veenstra
6. Austria
Erwin Blasl
Wilhelm Hawlik
Anton Kunz
Alfred Lergetporer
Otto Müller
Sebastian Ploner
Peter Riedl
Franz Schönfels
Karl Seitz
Karl Steinbach
Franz Wenninger
7. Sweden
Göte Andersson (Stockholms KK)
Bertil Berg (SoIK Hellas)
Erik Holm (SoIK Hellas)
Tore Lindzén (Stockholms KK)
Tore Ljungqvist (SK Neptun)
Åke Nauman (Stockholms KK)
Gösta Persson (SK Neptun)
Sven-Pelle Pettersson (SK Neptun)
Runar Sandström (SK Neptun)
Georg Svensson (SoIK Hellas)
8. Great Britain
Leslie Ablett
Ernest Blake
David Grogan
William Martin
David McGregor
Frederick Milton
Robert Mitchell
Alfred North
Leslie Palmer
Reginald Sutton
Edward Temme
9. United States
Kenneth Beck
Philip Daubenspeck
Charles Finn
Dixon Fiske
Fred Lauer (Illinois Athletic Club)
Charles McCallister (Los Angeles Athletic Club)
Wally O'Connor
Raymond Ruddy (New York Athletic Club)
Herbert Wildman
Frank C. Graham (Los Angeles Athletic Club)
William E. Kelly
Coach: Clyde Swendsen (Hollywood Athletic Club)
10.Yugoslavia
Filip Bonačić
Luka Ciganović
Vinko Cvjetković
Miro Mihovilović
Ante Roje
Mirko Tarana
Bogdan Tošović
Dejan Dabović
Ivo Đovaneli
Vojko Pavičić
Ivo Štakula
11.Czechoslovakia
Lešek Boubela
Josef Bušek
Kurt Epstein
Konstantin Koutek
Josef Medřický
Karel Schmuck
Hugo Vondřejc
12.Switzerland
Ferdinand Denzler
Jean Gysel
Werner Kopp
Heinz Meier
Robert Mermoud
Benjamin Vessaz
Robert Wyss
Roger Zirilli
13.Uruguay
Enrique Pereira
Julio César Costemalle
Maximino García
Francisco Figueroa
Hugo García
Alberto Batignani
José Castro
14.Japan
Jihei Furusho
Torajiro Kataoka
Shigetaka Katsuhisa
Yasutaro Sakagami
Zenjiro Takahashi
Kosei Tano
Koichi Wada
Takimi Wakayama
15.Iceland
Jón Ingi Guðmundsson
Þórður Guðmundsson
Jónas Halldórsson
Þorsteinn Hjálmarsson
Jón Jónsson
Stefán Jónsson
Magnús Pálsson
Úlfar Þórðarson
16.Malta
Jack Frendo Azzopardi
Joseph Demicoli
Alfred Lanzon
Frank Wismayer
Pippo Schembri
Babsie Podestá
Sydney Scott
Wilfred Podestá
Jimmy Chetcuti
index Berlin 1936
Todor66Water Polo index
Olympic indexWorld index
Europe indexWorld Cup index
America indexOther index
Asia indexWorld League index
Universiade index
index
Serbia XXXII Tokyo 2020
Serbia XXXI Rio de Janeiro 2016
Croatia XXX London 2012
Hungary XXIX Beijing 2008
Hungary XXVIII Athens 2004
Hungary XXVII Sydney 2000
Spain XXVI Atlanta 1996
Italy XXV Barcelona 1992
Yugoslavia XXIV Seoul 1988
Yugoslavia XXIII Los Angeles 1984
Soviet Union XXII Moskva 1980
Hungary XXI Montreal 1976
Soviet Union XX Munchen 1972
Yugoslavia XIX Mexico City 1968
Yugoslavia XVIII Tokyo 1964
Italy XVII Roma 1960
Hungary XVI Melbourne 1956
Hungary XV Helsinki 1952
Italy XIV London 1948
Hungary XI Berlin 1936
Hungary X Los Angeles 1932
Germany IX Amsterdam 1928
United States VIII Paris 1924
Great Britain VII Antwerp 1920
Great Britain V Stockholm 1912
Great Britain IV London 1908
New York Athletic Club (USA) III Saint Loius 1904
Osborne Swimming Club (GBR) II Paris 1900
Special thanks to Serguey Shklyar s_shklyar@mail.ru
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 14 May 2022
Facebook Todor Krastev

Quantcast