Men Water Polo 3rd World Championship 1978 West Berlin (FRG) - 20-27.08 Winner Italy (1st)
Part of Aquatics World Championship 1978 swimming World 1978 index
Final Groupptswondrwlstgfgag+-
1.ITA Italy521015:13+2
2.HUN Hungary412013:11+2
3.YUG Yugoslavia202114:15-1
4.URS Soviet Union101212:15-3
TeamItalHungYugoSovi1.2.3.
ITA Italy---4:46:55:4245
HUN Hungary ---5:32:0134
YUG Yugoslavia ---6:4002
URS Soviet Union ---111
Final Ranking
Format - played in 3 groups round. All groups were composed with 4 teas,
1. First Groups Round - Scores from this round were transferred to next.
2. Second Groups Round
-. Consolation Round 9-16
3. Final Group, Group 5-8, Group 9-12, Group 13-16.
datetimeteam 1scoreteam 21T2T3T
Fri 25.0821:00HUN Hungary4-4URS Soviet Union0-32-34-3
Fri 25.0822:00ITA Italy6-5YUG Yugoslavia2-25-46-5
Sat 26.0818:00ITA Italy5-4URS Soviet Union1-04-25-3
Sat 26.0820:30HUN Hungary5-3YUG Yugoslavia1-12-24-2
Sun 27.08 YUG Yugoslavia6-4URS Soviet Union2-12-34-3
Sun 27.08 ITA Italy4-4HUN Hungary2-12-34-3
Virtual Final. Italy played for draw. Italy: De Magistris 2, Simeoni, Marsilli ; Hungary: Farago 2, Horkai 2.
Statistics of Final Match
Final Rankingptswondrwlstgfgag+-1975OG
1.ITA Italy1353041:31+103.2.
2.HUN Hungary1353049:33+162.1.
3.YUG Yugoslavia1050346:30+1613.5.
4.URS Soviet Union832336:27+91.8.
Group 5-8
5.USA United States1361145:19+268.
6.ROU Romania941332:33-15.4.
7.FRG West Germany941359:32+276.6.
8.BUL Bulgaria420629:68-3912.
Group 9-12
9.AUS Australia1050346:46011.10.
10.CUB Cuba1042246:32+144.7.
11.ESP Spain731452:51+110.
12.GRE Greece630637:53-16
Group 13-16
13.NED Netherlands1050342:32+107.3.
14.CAN Canada420629:37-814.9.
15.MEX Mexico420636:48-129.11.
16.ISR Israel000813:66-53
First 6 teams (exept Host - Soviet Union): Italy, Hungary, Yugoslavia, United States, Romania and West Germany qualified to Moskva Olympic Men 1980. Soviet Union prequalified as Host.
After United States and West Germany boicotted the games Bulgaria and Australia took their places.
Competition Format:
The tournament was played in 3 stages:
1. Stage 1 - the teams were distributed in 4 Round Robin Groups of 4 teams.
2. First 2 teams progressed to Second stage: 2 Groups of 4 teams.
Next 2 played in 2 placement groups.
3. Stage 3: 4 Round Robin placement Groups.
4. First 2 from Second Stage progress to Final Group.
Qualification
First 11 from Olympic Games Olympic Men 1976.
Spain, Greece and Bulgaria were best not qualified teams from Europe Men 1977. Greece and Bulgaria were from Level II Europe Men II 1977.
United States from Panamerica Qualification America Men WQ 1978.
Israel from Asia.
No team from Oceania and Africa.
Second Groups Round
Group EITAITAURSURSUSAUSAROUROU
Group FHUNHUNYUGYUGFRGFRGBULBUL
Consolation Round 9-16
Group GCUBCUBAUSAUSMEXMEXCANCAN
Group FESPESPGREGRENEDNEDISRISR
First Groups Round
Group AURSURSITAITAAUSAUSCANCAN
Group BROUROUUSAUSACUBCUBMEXMEX
Group CFRGFRGBULBULNEDNEDISRISR
Group DHUNHUNYUGYUGGREGREESPESP
Group 5-8ptswondrwlstgfgag+-
5.USA United States630020:6+14
6.ROU Romania420113:10+3
7.FRG West Germany210223:15+8
8.BUL Bulgaria00038:33-25
TeamUnitRomaWestBulg
USA United States---2:16:312:2
ROU Romania ---6:56:3
FRG West Germany ---15:3
BUL Bulgaria ---
dateteam 1scoreteam 21T2T3T
Fri 25.08USA United States12-2BUL Bulgaria3-16-19-2
Fri 25.08ROU Romania6-5FRG West Germany2-03-24-3
Romania: Cl. Rusu, Nastasiu, Popescu, Schervan ; West Germany: Stiefel 2, Otto 2, Schervan. Referees: Martinez, Cuba and Rasmajdan, Soviet Union.
Sat 26.08FRG West Germany15-3BUL Bulgaria1-06-29-2
Sat 26.08USA United States2-1ROU Romania2-12-12-1
United States: Robertson 2 ; Romania: V. Rus. Superioruty: 6-7.
Sun 27.08ROU Romania6-3BUL Bulgaria2-14-24-3
Romania: Nastasiu 2. Schervan, Raducanu, Slavei, Feher ; Bulgaria: Georgiev, Kiryakov, Braykov.
Sun 27.08USA United States6-3FRG West Germany1-02-15-3
Group 9-12ptswondrwlstgfgag+-
9.AUS Australia630023:15+8
10.CUB Cuba311121:15+6
11.ESP Spain311122:19+3
12.GRE Greece00039:26-17
TeamAustCubaSpaiGree
AUS Australia---7:68:78:2
CUB Cuba ---6:69:2
ESP Spain ---9:5
GRE Greece ---
dateteam 1scoreteam 21T2T3T
Fri 25.08AUS Australia8-7ESP Spain1-23-46-7
Fri 25.08CUB Cuba9-2GRE Greece2-13-15-2
Sat 26.08ESP Spain9-5GRE Greece2-13-35-4
Sat 26.08AUS Australia7-6CUB Cuba1-12-24-5
Sun 27.08CUB Cuba6-6ESP Spain2-13-35-5
Sun 27.08AUS Australia8-2GRE Greece2-14-15-2
Group 13-16ptswondrwlstgfgag+-
13.NED Netherlands630017:8+9
14.CAN Canada420115:10+5
15.MEX Mexico210218:15+3
16.ISR Israel00034:21-17
TeamNethCanaMexiIsra
NED Netherlands---7:16:54:2
CAN Canada ---7:37:0
MEX Mexico ---10:2
ISR Israel ---
dateteam 1scoreteam 21T2T3T
Fri 25.08NED Netherlands7-1CAN Canada2-04-05-0
1-0 Stroboer +1; 2-0 3-0 Nieuweinhuizen +1 +1; 4-0 Buunk -1; 5-0 Nieuweinhuizen +1; 6-0 Van Es -1; 7-0 Buunk; 7-1 Gross +1
Fri 25.08MEX Mexico10-2ISR Israel1-13-27-2
Sat 26.08NED Netherlands4-2ISR Israel0-01-13-1
Sat 26.08CAN Canada7-3MEX Mexico2-03-06-2
Sun 27.08CAN Canada7-0ISR Israel0-02-04-0
Sun 27.08NED Netherlands6-5MEX Mexico2-04-25-3

Second Groups Round.

First 2 to Final Group, the rest to Group 5-8.
Group Eptswondrwlstgfgag+-to
1.ITA Italy412016:11+5Final Group
2.URS Soviet Union311112:8+4Final Group
3.USA United States31119:90Group 5-8
4.ROU Romania21025:14-9Group 5-8
TeamItalSoviUnitRoma
ITA Italy---5:54:47:2
URS Soviet Union --- 5:0
USA United States 3:2---
ROU Romania 3:2---
datetimeteam 1scoreteam 21T2T3T
Tue 22.0810:00USA United States3-2URS Soviet Union0-12-13-1
Tue 22.0816:00ITA Italy7-2ROU Romania1-02-04-3
Wed 23.08 ITA Italy4-4USA United States0-11-22-4
Wed 23.08 URS Soviet Union8-7ROU Romania2-35-46-5
match awarded 5-0 after browl. Claudin Rusu scored for 8-7 to Romania 8 seconds brfore the end, but goal was annulled. Soviet Union scored in empty net the winner. Referees: Willy Goose, Netherlands and Petrasovits, Austria.
Soviet Union: Barkalov 5, Msveniradze 2, Garganov ; Romania: Cl Rusu 4, Popescu 2, Rus.
Group Fptswondrwlstgfgag+-to
1.HUN Hungary521020:14+6Final Group
2.YUG Yugoslavia420116:9+7Final Group
3.FRG West Germany311118:12+6Group 5-8
4.BUL Bulgaria000311:30-19Group 5-8
TeamHungYugoWestBulg
HUN Hungary---3:26:611:6
YUG Yugoslavia ---4:310:3
FRG West Germany ---9:2
BUL Bulgaria ---
datetimeteam 1scoreteam 21T2T3T
Tue 22.08 YUG Yugoslavia10-3BUL Bulgaria3-17-28-3
Tue 22.08 HUN Hungary6-6FRG West Germany2-23-36-4
HUN: Farago 3, Sudar, Horkai, Csapo ; FRG: Stiefel 2, Hechler, Freund, Oto.
Wed 23.08 YUG Yugoslavia4-3FRG West Germany1-11-22-3
Wed 23.08 HUN Hungary11-6BUL Bulgaria2-05-39-3
HUN: Somossy 4, Horkai 2, Farago 2, Szivos, Sudar, Kenez ; BUL: Gheorgiev 3, Popov, Ivanov, Tiaviakov.

Consolation Round 9-16.

First 2 to Group 9-12, the rest to Group 13-16.
Group Gptswondrwlstgfgag+-to
1.CUB Cuba630019:8+11Group 9-12
2.AUS Australia420115:18-3Group 9-12
3.MEX Mexico210211:12-1Group 13-16
4.CAN Canada000311:18-7Group 13-16
TeamCubaAustMexiCana
CUB Cuba---8:33:28:3
AUS Australia ---6:56:5
MEX Mexico ---4:3
CAN Canada ---
datetimeteam 1scoreteam 21T2T3T
Tue 22.08 CUB Cuba8-3CAN Canada2-04-06-1
Tue 22.08 AUS Australia6-5MEX Mexico4-24-46-4
Wed 23.08 MEX Mexico4-3CAN Canada
Wed 23.08 CUB Cuba8-3AUS Australia
Group Hptswondrwlstgfgag+-to
1.ESP Spain420124:12+12Group 9-12
2.GRE Greece420120:15+5Group 9-12
3.NED Netherlands420118:13+5Group 13-16
4.ISR Israel00036:28-22Group 13-16
TeamSpaiGreeNethIsra
ESP Spain--- 7:412:2
GRE Greece6:5--- 9:3
NED Netherlands 7:5---7:1
ISR Israel ---
datetimeteam 1scoreteam 21T2T3T
Tue 22.08 NED Netherlands7-5GRE Greece1-02-24-4
Tue 22.08 ESP Spain12-2ISR Israel2-04-17-2
Wed 23.08 GRE Greece9-3ISR Israel3-05-18-2
Wed 23.08 ESP Spain7-4NED Netherlands3-03-24-4
1--0 2-0 +1 Sans 3-0 Jane ; 3-1 Van Mil 3-2 Buunk ; 3-3p Van Mil 4-2 Jane 4-4 +1 Stroboer; 5-4 6-4 Sans 7-4 Estiarte

First Groups Round.

First 2 to Second Groups Round, the rest to Consolation Round 9-16.
The scores were transferred.
Group Aptswondrwlstgfgag+-to
1.URS Soviet Union521017:9+8Group E
2.ITA Italy521015:12+3Group E
3.AUS Australia210214:18-4Group G
4.CAN Canada00038:15-7Group G
TeamSoviItalAustCana
URS Soviet Union---5:57:35:1
ITA Italy ---6:54:2
AUS Australia ---6:5
CAN Canada ---
datetimeteam 1scoreteam 21T2T3T
Sun 20.08 URS Soviet Union5-1CAN Canada1-03-14-1
Sun 20.08 ITA Italy6-5AUS Australia2-23-34-5
Sun 20.08 URS Soviet Union5-5ITA Italy1-13-35-4
transferred to Group E
Sun 20.08 AUS Australia6-5CAN Canada1-02-25-4
transferred to Group G
Mon 21.0810:00ITA Italy4-2CAN Canada3-04-04-1
Mon 21.0814:00URS Soviet Union7-3AUS Australia2-03-05-1
Group Bptswondrwlstgfgag+-to
1.ROU Romania521017:11+6Group E
2.USA United States420118:7+11Group E
3.CUB Cuba31119:11-2Group G
4.MEX Mexico00039:24-15Group G
TeamRomaUnitCubaMexi
ROU Romania---3:24:410:5
USA United States ---5:211:2
CUB Cuba ---3:2
MEX Mexico ---
datetimeteam 1scoreteam 21T2T3T
Sun 20.08 ROU Romania10-5MEX Mexico3-17-38-5
Sun 20.08 USA United States5-2CUB Cuba0-02-14-2
Sun 20.08 ROU Romania3-2USA United States0-22-22-2
transferred to Group E
Sun 20.08 CUB Cuba3-2MEX Mexico
transferred to Group G
Mon 21.0811:00ROU Romania4-4CUB Cuba2-22-22-2
Mon 21.0820:00USA United States11-2MEX Mexico3-16-29-2
Group Cptswondrwlstgfgag+-to
1.FRG West Germany630027:7+20Group F
2.BUL Bulgaria420112:14-2Group F
3.NED Netherlands210214:12+2Group H
4.ISR Israel00034:24-20Group H
TeamWestBulgNethIsra
FRG West Germany---9:27:411:1
BUL Bulgaria ---4:36:2
NED Netherlands ---7:1
ISR Israel ---
datetimeteam 1scoreteam 21T2T3T
Sun 20.08 FRG West Germnay9-2BUL Bulgaria3-05-08-1
transferred to Group F
Sun 20.08 NED Netherlands7-1ISR Israel3-05-07-1
transferred to Group H
Sun 20.08 BUL Bulgaria4-3NED Netherlands1-11-23-2
Sun 20.08 FRG West Germany11-1ISR Israel1-05-17-1
Mon 21.0812:00FRG West Germany7-4NED Netherlands0-23-35-4
0-1 Buunk 0-2 +1 Nieuwenhuizen; 2-1 +1 2-2 Stiefel 2-3 Van Es 3-3 Stiefel ; 4-3 +1 Otto 4-4 +1 Buunk 5-4 +1 Mechler; 6-4 Lobb 7-4 Blumlein
Mon 21.0821:00BUL Bulgaria6-2ISR Israel2-13-15-2
Group Dptswondrwlstgfgag+-to
1.HUN Hungary630019:10+9Group F
2.YUG Yugoslavia420118:9+9Group F
3.GRE Greece210211:22-11Group H
4.ESP Spain000314:21-7Group H
TeamHungYugoGreeSpai
HUN Hungary---3:26:310:5
YUG Yugoslavia ---11:25:4
GRE Greece ---6:5
ESP Spain ---
datetimeteam 1scoreteam 21T2T3T
Sat 19.08 GRE Greece6-5ESP Spain1-03-24-4
transferred to Group H
Sat 19.08 HUN Hungary3-2YUG Yugoslavia
transferred to Group F
Sun 20.08 HUN Hungary6-3GRE Greece0-03-05-1
Sun 20.08 YUG Yugoslavia5-4ESP Spain0-11-22-2
Mon 21.0813:00YUG Yugoslavia11-2GRE Greece2-04-15-2
Mon 21.0822:00HUN Hungary10-5ESP Spain3-05-28-2
Hungary: Csabo 3, Farago 3, Somosi 2, Horkai, Sudar ; Spain:: Sans 2, Forres, Camona, Sanz
Statistics of Final Match
Hungary - 4
1. Endre Molnár
2. István Szivós
3. Attila Sudár
4. György Gerendás
5. György Horkai (Left)
6. Gábor Csapó
7. Miklós Somossy
8. György Kenéz
9. István Magas
10.Tamás Faragó
11.Szilveszter Fekete
Coach: Dezsõ Gyarmati
Referees: Exerov (BUL) and Felix (USA).
Partial: 1-2, 2-0, 0-2, 1-0.
Numerical Superiority :
Hungary 1/3, Italy 3/5
Goals
Hungary: György Horkai (L) 2, Tamás Faragó 2
Italy: Gianni De Magistris 2, Roldano Simeoni 1, Sante Marsili 1
Many Thanks to: Sergio Faraggi "sergiofaraggi@tiscali.it"
Italy - 4
1. Alberto Alberani
2. Roldano Simeoni
3. Silvio Baracchini
4. Sante Marsili
5. Massimo Fondelli
6. Gianni De Magistris
7. Sandro Ghibellini
8. Marco Galli
9. Paolo Ragosa
10.Romeo Collina
11.Mario Scotti Galletta
Coach: Gianni Lonzi

Teams Composion

1. Italy
1. Alberto Alberani
2. Roldano Simeoni
3. Silvio Baracchini
4. Sante Marsili
5. Massimo Fondelli
6. Gianni De Magistris
7. Sandro Ghibellini
8. Marco Galli
9. Paolo Ragosa
10.Romeo Collina
11.Mario Scotti Galletta
Coach: Gianni Lonzi
2. Hungary
1. Endre Molnár
2. István Szivós
3. Attila Sudár
4. György Gerendás
5. György Horkai
6. Gábor Csapó
7. Miklós Somossy
8. György Kenéz
9. István Magas
10.Tamás Faragó
11.Szilveszter Fekete
Coach: Dezsõ Gyarmati
8. Bulgaria
Volodya Sirakov
Valentin Todorov
Andrey Andreev
Kiril Kiryakov
Vasil Nanov
Biser Georgiev
Georgi Gadzhev
Vasil Tomov
Nikolay Raykov
Matey Popov
Boyan Braykov
Coach: Toma Tomov
Todor66Water Polo index
Olympic indexWorld index
Europe indexWorld Cup index
America indexOther index
Asia indexWorld League index
Universiade index
Men World Championships index
19th Men 2022 _____|
18th Men 2019 Italy|
17th Men 2017 Croatia
16th Men 2015 Serbia
15th Men 2013 Hungary
14th Men 2011 Italy
13th Men 2009 Serbia
12th Men 2007 Croatia
11th Men 2005 Serbia Mont.
10th Men 2003 Hungary
9th Men 2001 Spain
8th Men 1998 Spain
7th Men 1994 Italy
6th Men 1991 Yugoslavia
5th Men 1986 Yugoslavia
4th Men 1982 Soviet Union
3rd Men 1978 Italy
2nd Men 1975 Soviet Union
1st Men 1973 Hungary
Special thanks to Serguey Shklyar s_shklyar@mail.ru
Special thanks to Gabriele Meloni gabriele.melloni56@alice.it
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 3 Jul 2022
Facebook Todor Krastev

Quantcast