Men Water Polo V World Championship 1986 Madrid, Spain - 14th to 22nd August - Winner Yugoslavia
Part of Aquatics World Championship 1986 swimming World 1986 index. Played at Piscina Municipal El Pilar and Centro Natacion.
Final
datetimeteam 1 __________scoreteam 2 __________1T2T3T
Fri 22.08.8620:30YUG Yugoslavia12-11ITA Italy1-21-45-6
a4ET ; FT 7-7 ; 1ET 8-7, 9-9 ; 2ET 9-9, 9-9 ; 3ET 9-10, 10-10 ; 4ET 10-11, 12-11
Yugoslavia: Krivokapic; Lusic 3, Petrovic, Bukic, Djuho, Andric, Vicevic 1, Simenc, Sukno, Paskvalin 2, Milanovic 2, Vasovic 4, Popovic.Italy: Trapanese; Missagi 1, Pisano, Steardo, Campagna 5(1), Caldarella, Fiorillo 3(1), Porzio, Postiglione, Tempestini 1, Ferreti 1, Daltrui, Averlamo.
Statistics of Final Match
Bronze Medals Match.
Fri 22.08.8618:30URS Soviet Union8-6USA United States0-02-22-3
a2ET ; FT 5-5 , 1ET 5-6, 6-6 ; 2ET 6-6, 8-6 Referees: Hantal (TUR) and Pollmann (FRG).
Soviet Union: Sharanov; Mendygaliev,1, Prokopchuk, Grishin, Naumov 1, Berendulga 1, Kotenko 1, Afanesenko, Mschvenieradze 2, Ivanov 1, Markoch 1, Smirnov, Sharafeev.United States: Wilson; Robertson 1, Berguson 1, Peter Campbell, Burke, Harris, Monchawar 1, Feff Campbell, Boyer 1, Schroeder 1, Jody Campbell, Clearly, Evans 1.

Semi-Finals (1/2).

datetimeteam 1 __________scoreteam 2 __________1T2T3T
Thu 21.08.8618:30ITA Italy10-9USA United States3-36-68-7
Thu 21.08.8620:30YUG Yugoslavia8-6URS Soviet Union2-34-34-5
Second Groups RoundConsolation Round 9-15First Groups Round
Final Rankingptswondrwlstgfgcg+-
1.YUG Yugoslavia1151061:43+18
2.ITA Italy1050259:56+3
3.URS Soviet Union1050272:53+19
4.USA United States941269:50+19
Group 5-8
5.ESP Spain840378:53+25
6.FRG West Germany840362:56+6
7.CUB Cuba622257:59-2
8.FRA France622339:57-18
Group 9-12
9.HUN Hungary840258:43+15
10.AUS Australia630352:41+11
11.GRE Greece521445:62-17
12.BRA Brazil311552:73-19
Group 13-15
13.CAN Canada311433:44-11
14.NED Netherlands420433:37-4
15.ISR Israel101528:71-43
-.EGY Egypt DNS
Draw Bonn (FRG) on 19th of May.
12 teams from Olympic Men 1984 and 4 Continental Champions
Europe: Soviet Union, America: Cuba, Asia: Israel and Africa: Egypt
Hungary and France replaced Japan and China after withdrawls of Asian teams!
Competition Format
The tournament was played in 3 stages:
1. Stage one - the teams were distributed in 4 Round Robin Groups.
2. First 2 teams progressed to Second stage: 2 Groups of 4 teams.
Next 2 played in 2 placement groups.
3. Stage 3: 3 Round Robin placement Groups - for places from 5th to 15th.
4. First 2 from Second Stage progress to Semi-Finals (1/2).
5. Winners of Semi-Finals (1/2) played the Final, loosers played in Bronze Medals Match.
Second Groups Round
Group EYUGITACUBESP
Group FUSAURSFRGFRA
Consolation Round 9-16
Group GHUNAUSISREGY
Group FGREBRACANNED
First Groups Round
Group AITAESPHUNISR
Group BYUGCUBAUSEGY
Group CFRGFRACANNED
Group DUSAURSBRAGRE
Group 5-8ptswondrwlstgfgcg+-
5.ESP Spain420137:24+13
6.FRG West Germany420129:27+2
7.CUB Cuba311127:29-2
8.FRA France101215:28-13
TeamSpaiWestCubaFran
Spain---15:8 11:4
West Germany ---11:810:4
Cuba12:11 --- 7:7
France ---
datetimeteam 1 __________scoreteam 2 __________1T2T3T
transferred Cuba 12-11 Spain abd West Germany 10-4 France
Thu 21.08.8616:00ESP Spain15-8FRG West Germany1-25-411-5
Thu 21.08.8617:15CUB Cuba7-7FRA France2-23-44-4
Fri 22.08.8616:00ESP Spain11-4FRA France2-14-27-3
Fri 22.08.8617:15FRG West Germany11-8CUB Cuba3-36-37-5
Group 9-12ptswondrwlstgfgcg+-
9.HUN Hungary630029:25+4
10.AUS Australia420127:16+11
11.GRE Greece101224:30-6
12.BRA Brazil101222:31-9
TeamHungAustGreeBraz
Hungary----7:611:1011:9
Australia ----10:511:4
Greece ----9:9
Brazil ----
datetimeteam 1 __________scoreteam 2 __________1T2T3T
transferred: Hungary 7-5 Australia and Greece 9-9 Brazil
Thu 21.08.8612:00AUS Australia10-5GRE Greece0-25-27-3
Thu 21.08.8610:45HUN Hungary11-9BRA Brazil4-36-79-8
exp: 7/4-7/1 ; pen. 0 - 2/2
Hungary: Ambrus - Schmiedt, Petovary, Szileczjy 1, Gyongyosi 1, Kis 2, Diczi 5, Toth S., Gaspar, Meszaros, dr. Csapo, toth I., Kuma GK. Coach: Gyarmati Dezso.Brazil: Guimaraes - Casalade 1, Carvalho, Gomes 1, Tebbs 3, Andrade 3, Vergara 1, Pescanha, Sanchez, Manfredi. Coach: Jorge Eiras.
Fri 22.08.8610:45AUS Australia11-4BRA Brazil
Fri 22.08.8612:00HUN Hungary11-10GRE Greece4-18-310-5
exp: 3/2-8/6 ; pen. 1/1 - 2/2
Hungary: Kuna - Schmiedt, Toth S., Petovary 3, Gaspar 1, Gyongyosi, Meszaros 2, Kis 3, Doczi 2, dr. Csapo, Toth 1. Coach: Gyarmati Dezso.Greece: Hrisztoforidis - Kaifas, Rupaks, Kakarnakis, Giannopoulos 5, Mayrotasz 1, Venetopoulos 1 1, Seletopoulos 1, Aronis 1, PAteros 1, Papanastasiu, Daras. Coach: Dino Repeto.
Group 13-15ptswondrwlstgfgcg+-
13.CAN Canada311016:12+4
14.NED Netherlands210112:14-2
15.ISR Israel101114:16-2
-.EGY Egypt DNS
TeamCanaNethIsraEgyp
Canada---8:48:8wo
Netherlands ---8:6wo
Israel ---wo
Egypt ---
datetimeteam 1 __________scoreteam 2 __________1T2T3T
transferred: Canada 8-4 Netherlands
Thu 21.08.8609:30NED Netherlands8-6ISR Israel4-15-28-3
Fri 22.08.8609:30CAN Canada8-8ISR Israel

Second Groups Round.

First 2 to Semi-Finals. Rest to Group 5-8.
Group Eptswondrwlstgfgcg+-toFR
1.YUG Yugoslavia521029:22+7Finals1.
2.ITA Italy420122:220Finals2.
3.CUB Cuba311130:31-1Group 5-87.
4.ESP Spain000324:30-6Group 5-86.
TeamYugoItalCubaSpai
Yugoslavia----8:511:1110: 6
Italy ----9:78:7
Cuba ----12:11
Spain ----
datetimeteam 1 __________scoreteam 2 __________1T2T3T
transferred from Group A: Italy 9-7 Spain and from Group B: Yugoslavia 11-11 Cuba.
Mon 18.08.8617:15YUG Yugoslavia10-6ESP Spain2-06-39-3
Mon 18.08.8618:30ITA Italy9-7CUB Cuba2-14-28-5
Tue 19.08.8620:30YUG Yugoslavia8-5ITA Italy1-02-34-3
Yugoslavia 12-11 Italy played again in the Final. Statistics of Final Match
Tue 19.08.8616:00CUB Cuba12-11ESP Spain2-27-610-7
transferred to Group 5-8
Group Fptswondrwlstgfgcg+-toFR
1.USA United States521026:23+3Finals3.
2.URS Soviet Union420130:22+8Finals4.
3.FRG West Germany210227:23+4Group 5-86.
4.FRA France101214:29-15Group 5-88.
TeamUnitSoviWestFran
United States---10:810:96:6
Soviet Union ---9:813:4
West Germany ---10:4
France ---
datetimeteam 1 __________scoreteam 2 __________1T2T3T
transferred from Group D: United States 10-8 Soviet Union and from Group C: West Germany 10-4 France.
Mon 18.08.8616:00URS Soviet Union13-4FRA France3-17-112-3
Mon 18.08.8620:30USA United States10-9FRG West Germany1-25-67-7
Tue 19.08.8617:15USA United States6-6FRA France1-31-43-5
Tue 19.08.8620:30URS Soviet Union9-8FRG West Germany2-35-57-6

Consolation Round 9-15.

First 2 to Group 9-12. Rest to Group 13-15.
Group Gptswondrwlstgfgcg+-toFR
1.HUN Hungary420023:8+15Group 9-129.
2.AUS Australia210117:8+9Group 9-1210.
3.ISR Israel00023:27-24Group 13-1515.
-.EGY Egypt DNS
TeamHungAustIsraEgyp
Hungary---7:616:2wo
Australia ---11:1wo
Israel ---wo
Egypt ---
datetimeteam 1 __________scoreteam 2 __________1T2T3T
Mon 18.08.8610:45AUS Australia11-1ISR Israel
Tue 19.08.8612:00HUN Hungary7-6AUS Australia3-15-47-5
transferred to Group 9-12 exp. 5/2 5/1 pen. 1/1 - 1/0 Referees: Tricki (URS) and De La Hoz (CUB)
Hungary: Kuna - Schmiedt, Petovary, Szileczjy, Gyongyosi 2, Meszaros, Toth I. 1, Toth S 3, Kis, Docsi, J. Csapo. Coach: Gyarmati Dezso.Australia: Townsend - Pengelley 1, Kerr 2, Mayers, Clark 1, Celagan, Wybrow 1, Harrison, Pighmann, Fox 1, Mustratt. Coach: Tom Hoad.
Group Hptswondrwlstgfgcg+-toFR
1.GRE Greece521020:16+4Group 9-1211.
2.BRA Brazil311123:20+3Group 9-1212.
3.CAN Canada210216:19-3Group 13-1513.
4.NED Netherlands210214:18-4Group 13-1514.
TeamGreeBrazCanaNeth
Greece---9:96:45:3
Brazil ---9:4
Canada ---8:4
Netherlands 7:5 ---
datetimeteam 1 __________scoreteam 2 __________1T2T3T
Mon 18.08.8609:30GRE Greece5-3NED Netherlands2-02-12-3
Mon 18.08.8612:00BRA Brazil9-4CAN Canada
Tue 19.08.8609:30NED Netherlands7-5BRA Brazil1-22-35-4
Tue 19.08.8610:45GRE Greece6-4CAN Canada

First Groups Round.

First 2 to Second Groups Round, the rest to Consolation Round 9-15. The scores were transferred.
Group Aptswondrwlstgfgcg+-toFR
1.ITA Italy630024:20+4Group E2.
2.ESP Spain420135:19+16Group E5.
3.HUN Hungary210229:18+11Group G9.
4.ITA Israel000313:44-31Group G15.
Hungary after not participating in Olympic Men 1984 was not qualified to World Championship 1986. The best historical team played in this competition after withdrawl of Japan.
TeamItalSpaiHungIsra
Italy---8:79:87:5
Spain ---7:521:6
Hungary ---16:2
Israel ---
datetimeteam 1 __________scoreteam 2 __________1T2T3T
Thu 14.08.8609:00HUN Hungary16-2ISR Israel4-07-110-1
transferred to Group G
Thu 14.08.8619:45ITA Italy8-7ESP Spain2-24-37-5
transferred to Group E
Fri 15.08.8618:30ITA Italy9-8HUN Hungary0-23-26-5
Fri 15.08.8619:45ESP Spain21-6ISR Israel5-010-115-3
Spain: Moya - Canal, Estiarte, Robert, Sans, Carmona, Neira, Gonzalez, Paya, Aguilar.Israel: Shoam - Rahav, Kanitz, Keren, Fridman, Lang, Snunit, Shamir, Peleg, Parizer, Ben Dror.
Sat 16.08.8609:00ITA Italy7-5ISR Israel2-14-15-3
Sat 16.08.8619:45ESP Spain7-5HUN Hungary2-22-22-3
Group Bptswondrwlstgfgcg+-toFR
1.YUG Yugoslavia311023:15+8Group E1.
2.CUB Cuba311023:21+2Group E7.
3.AUS Australia000214:24-10Group G10.
-.EGY Egypt DNS
Cuba played as best not qualified America's team.
Egypt was invitated to play as Best African team, but did not compete.
TeamYugoCubaAustEgyp
Yugoslavia----11:1112:4wo
Cuba ----12:10wo
Australia ----wo
Egypt ----
datetimeteam 1 __________scoreteam 2 __________1T2T3T
Thu 14.08.8618:30YUG Yugoslavia12-4AUS Australia4-17-38-3
Fri 15.08.8611:30CUB Cuba12-10AUS Australia4-46-59-8
Sat 16.08.8610:15YUG Yugoslavia11-11CUB Cuba4-15-38-6
transferred to Group E
Group Cptswondrwlstgfgcg+-toFR
1.FRG West Germany630026:14+12Group F6.
2.FRA France420118:20-2Group F8.
3.CAN Canada210217:21-4Group H13.
4.NED Netherlands000315:21-6Group H14.
TeamWestFranCanaNeth
West Germany---10:48:38:7
France ---9:65:4
Canada ---8:4
Netherlands ---
datetimeteam 1 __________scoreteam 2 __________1T2T3T
Thu 14.08.8610:15FRG West Germany8-3CAN Canada1-02-14-1
Thu 14.08.8611:30FRA France5-4NED Netherlands0-22-43-4
Fri 15.08.8609:00CAN Canada8-4NED Netherlands3-24-27-3
transferred to Group H and to Group 13-15
Fri 15.08.8612:45FRG West Germany10-4FRA France1-04-06-3
transferred to Group F and to Group 5-8
Sat 16.08.8611:30FRA France9-6CAN Canada1-13-25-2
Sat 16.08.8612:45FRG West Germany8-7NED Netherlands1-23-27-5
Group Dptswondrwlstgfgcg+-toFR
1.USA United States630038:17+21Group F4.
2.URS Soviet Union420136:27-9Group F3.
3.BRA Brazil101225:40-15Group H12.
4.GRE Greece101219:34-15Group H11.
TeamUnitSoviBrazGree
United States----10:815:613:3
Soviet Union ----16:1012:7
Brazil ----9:9
Greece ----
datetimeteam 1 __________scoreteam 2 __________1T2T3T
Thu 14.08.8612:45URS Soviet Union16-10BRA Brazil2-15-211-4
Thu 14.08.8618:30USA United States13-3GRE Greece3-06-18-2
Fri 15.08.8610:15USA United States15-6BRA Brazil3-28-313-4
Fri 15.08.8617:15URS Soviet Union12-7GRE Greece2-24-29-3
Sat 16.08.8611:30USA United States10-8URS Soviet Union3-35-48-5
transferred to Group F. Soviet Union 8-6 United States for Bronze Medals.
Sat 16.08.8617:15BRA Brazil9-9GRE Greece3-26-77-8
transferred to Group H and to Group 9-12
Statistics of Final Match Italy 11-12 Yugoslavia
ItalyGEx
1. Paolo Trapanese
2. Misaggi Alfio14T
3. Andrea Pisano 7E
4. Antonello Steardo
5. Alessandro Campagna5(2P)
6. Paolo Caldarella
7. Mario Fiorillo3(1P)
8. Giuseppe Porzio 6E
9. Stefano Postiglione
10.Riccardo Tempestini1
11.Massimiliano Ferretti18E
12.Marco D'Altrui
13.Giann Averaimo
Coach: Fritz Dennerlein
Ass. Coach: Pierluigi Formiconi
Referees : Asencio Eugenio (ESP) and Van Dorp Alfred (NED).
Partials : 2-1, 2-0, 2-4, 1-2.
Extra time 24 minutes (in the existing regulation were assigned in pairs of two):
0-1, 2-1; 0-0, 0-0; 1-0, 0-1; 1-0, 0-2.
Numeric superiority : Italy 5/20, Yugoslavia 7/16.
Note: In the 8° extra time at 0’03” goal definitive of Igor Milanović (YUG).
1T: 0-1 Lusic, 1-1 Campagna, 2-1 Missagi 2T: 3-1, 4-1 3T: 4-2 Paskvalin, 5-3, 6-3, 6-4 Vasovic 6-5 4T: 6-6 Vasovic, 6-7, 7-7 Fiorillo pen. 32'
1ET: 7-8 Vasovic, 7-9 Vasovic, 8-9 Campagna, 9-9 Campagna -0:14 2ET: no goals 3ET: 10-9 Campagna pen. 10-10 Paskvalin 4ET: 11-10 Tempestini, 11-11 Vicevic, 11-12 Milanovic.
In table we have G - goals.
Ex - Exclusion for limit of fouls and when.
Ex.: 3E - Exclusion in 3rd Extra time.
Many Thanks to: Sergio Faraggi "sergiofaraggi@tiscali.it"
YugoslaviaGEx
1. Milorad Krivokapić
2. Deni Lušić3
3. Zoran Petrović
4. Perica Bukić
5. Veselin Ðuho 6E
6. Dragan Andrić 3E
7. Mirko Vičević1
8. Dubravko Šimenć
9. Goran Sukno 2E
10.Tomislav Paškvalin (L)2
11.Igor Milanović2
12.Ante Vasović47E
13.Andrija Popović
Coach: Ratko Rudić Ratko
Women 1986
Todor66Water Polo index
Olympic indexWorld index
Europe indexWorld Cup index
America indexOther index
Asia indexWorld League index
Universiade index
Men World Championships index
19th Men 2022 _____|
18th Men 2019 Italy|
17th Men 2017 Croatia
16th Men 2015 Serbia
15th Men 2013 Hungary
14th Men 2011 Italy
13th Men 2009 Serbia
12th Men 2007 Croatia
11th Men 2005 Serbia Mont.
10th Men 2003 Hungary
9th Men 2001 Spain
8th Men 1998 Spain
7th Men 1994 Italy
6th Men 1991 Yugoslavia
5th Men 1986 Yugoslavia
4th Men 1982 Soviet Union
3rd Men 1978 Italy
2nd Men 1975 Soviet Union
1st Men 1973 Hungary
Special thanks to Serguey Shklyar s_shklyar@mail.ru
Special thanks to Gabriele Meloni gabriele.melloni56@alice.it
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 3 Jul 2022
Facebook Todor Krastev

Quantcast