Athletics World Championchip 2007 Osaka (JPN) All Results
Saturday 25.08 Morning Session
Men Marathon Final25.08 07:00
Women Hetathlon 100m Hurdles25.08 10:00
Men Shot Put Qualification25.08 10:00
Women 3000m Steeplechase Heats25.08 10:40
Women Heptathlon High Jump25.08 11:20
Men 1500m Heats25.08 11:25
Men 100m Heats25.08 12:10
Saturday 25.08 Afternoon SessionSaturday 25.08 Morning Session
Sunday 26.08 Afternoon SessionSunday 26.08 Morning Session
Monday 27.08 Afternoon SessionMonday 27.08 Morning Session
Tuesday 28.08 Afternoon SessionTuesday 28.08 Morning Session
Wednesday 29.08 Afternoon SessionWednesday 29.08 Morning Session
Thursday 30.08 Afternoon Session
Friday 31.08 Afternoon SessionFriday 31.08 Morning Session
Saturday 01.09 Afternoon SessionSaturday 01.09 Morning Session
Sunday 02.09 Afternoon Session
Men Marathon Final25.08 07:00
Final 07:00TeamtimeN
1. Luke KibetKEN2:15:5915
2. Mubarak Hassan ShamiQAT2:17:184
3. Viktor RothlinSUI2:17:259
4. Yared AsmeromERI2:17:4173
5. Tsuyoshi OgataJPN2:17:4229
6. Satoshi OsakiJPN2:18:0630
7. Toshinari SuwaJPN2:18:3514
8. William KiplagatKEN2:19:2110
9. Janne HolmenFIN2:19:3649
10.Jose Manuel MarttnezESP2:20:2522
11.Dan RobinsonGBR2:20:3059
12.Alex MalingaUGA2:20:3647
13.Tomoyuki SatoJPN2:20:5333
14.Gashaw AsfawETH2:20:588
15.Ju-Young ParkKOR2:21:4979
16.Mike FokoroniZIM2:21:5256
17.Jose RrosESP2:22:2118
18.Jose de SouzaBRA2:22:2460
19.Seteng AyeleISR2:22:2781
20.Ali Mabrouk El ZaidiLBA2:22:5066
21.Mbarak Kipkorir HusseinUSA2:23:0445
22.Alberto ChaíaPOR2:23:2250
23.Mike MorganUSA2:23:2870
24.Young Chun KimKOR2:24:2576
25.Samson RamadhaniTAN2:25:5127
26.Myongseung LeeKOR2:25:5465
27.Hendrick RamaalaRSA2:26:002
28.Chia-Che ChangTPE2:26:2282
29.Khalid Kamal YaseenBRN2:26:3275
30.Getuli BayoTAN2:26:5628
31.Dejene BirhanuETH2:27:5012
32.Kyle O'BrienUSA2:28:2872
33.Wei SuCHN2:28:4164
34.Wodage ZvadyaISR2:29:2185
35.Luis FeiteiraPOR2:29:3454
36.Haiyang DengCHN2:29:3732
37.Ulrich SteidlGER2:30:0386
38.Ambesse TolosaETH2:30:2017
39.Michael Tluway MislayTAN2:30:3378
40.Asaf BimroISR2:31:3483
41.Yousf Othman QaderQAT2:32:0053
42.Paulo GomesPOR2:32:0244
43.Zhuhong LiCHN2:32:4451
44.Rachid KisriMAR2:32:5742
45.Abderrahime BouramdaneMAR2:33:2625
46.Pablo OlmedoMEX2:33:4035
47.Marcel TschoppLIE2:33:4290
48.Antoni BernadoAND2:34:2867
49.Longyun RenCHN2:35:2271
50.Fernando Cabada JrUSA2:35:4840
51.Peter RileyGBR2:36:0062
52.Laban KagikaKEN2:37:1341
53.George MofokengRSA2:40:2293
54.Rito RegulesMEX2:45:2661
55.Ser-Od Bat-OchirMGL2:49:0687
56.Mitsuru KubotaJPN2:59:4043
57.Tumi MalefetsaneLES3:03:4788
AthleteTeam N
-. Patrick DupouyPYFDNF91
-. Geovanni SantosBRADNF63
-. Zongamele DyubeniRSADNF92
-. Amos MasaiUGADNF80
-. Yunshan ZhengCHNDNF69
-. Francis KirwaFINDNF48
-. Abdulhak Elgorche ZakariaBRNDNF38
-. Abdil CeylanTURDNF84
-. Joachim NshimirimanaBDIDNF58
-. Nelson CruzCPVDNF89
-. Juan Gualberto VargasMEXDNF52
-. Gudisa ShentemaETHDNF26
-. Khalid El BoumliliMARDNF36
-. Martin BeckmannGERDNF74
-. James Mwangi MachariaKENDNF23
-. Migidio BourifaITADNF24
-. Tesfaye TolaETHDNF19
-. Oscar MartinESPDNF68
-. Laban KipkemboiKENDNF11
-. Norman DlomoRSADNF37
-. Iaroslav MusinschiMDADNF55
-. Bethuel NetshifhefheRSADNF94
-. Hicham ChattMARDNF7
-. Helder OrnelasPORDNF21
-. Abderrahim GoumriMARDNF5
-. Takhir MamashayevKAZDNF77
-. Julio ReyESPDNF1
-. Pavel LoskutovESTDNF34
-. Luis JesusPORDNS16
-. Simeon Kiplagat SaweUSADNS57
Women Heptathlon 100m Hurdles25.08 10:00
Heat 1 10:00TeamtimeptsLN
1. Jessica EnnisGBR12.97s11295466
2. Carolina KluftSWE13.15s11028888
3. Kelly SothertonGBR13.21s10932482
4. Lyudmila BlonskaUKR13.25s10876912
5. Virginia JohnsonUSA13.27s10849975
6. Diana PicklerUSA13.34s10743987
7. Tatyana ChernovaRUS13.71s10207802
8. Lucimara da SilvaBRA13.75s10144281
Heat 2 10:07TeamtimeptsLN
1. Margaret SimpsonGHA13.69s10232518
2. Nataliya DobrynskaUKR13.89s9945914
3. Aryiro StratakiGRE14.02s9763530
4. Karolina TyminskaPOL14.09s9667757
5. Sylvie DufourSUI14.10s9649871
6. Kaie KandEST14.22s9478405
7. Irina NaumenkoKAZ14.22s9476631
8. Austra SkujyteLTU14.34s9314660
Heat 3 10:14TeamtimeptsLN
1. Anna BogdanovaRUS13.71s10206796
2. Jolanda KeizerNED13.83s10037696
3. Aiga GrabusteLAT13.84s10015652
4. Olga KurbanRUS13.90s9933821
5. Ida MarcussenNOR14.16s9562721
6. Jessica SamuelssonSWE14.17s9548892
7. Kamila ChudzikPOL14.27s9414734
Heat 4 10:21TeamtimeptsLN
1. Karin RuckstuhlNED13.28s10834697
2. Jennifer OeserGER13.51s10493506
3. Lilli SchwarzkopfGER13.54s10449507
4. Yvonne WisseNED13.55s10438698
5. Simone ObererSUI13.62s10332872
6. Salla RinneFIN13.64s10307427
7. Gretchen QuintanaCUB13.77s10116363
-. Hanna MelnychenkoUKRDNF 5922
Heat 5 10:28TeamtimeptsLN
1. Sonja KesselschlagerGER13.55s10433497
2. Marie CollonvilleFRA13.63s10316433
2. Linda ZublinSUI13.63s10314874
4. Hyleas FountainUSA13.66s10275962
5. Vasiliki DelinikolaGRE13.75s10147519
6. Yuki NakataJPN13.82s10042620
7. Antoinette Nana DjimouFRA13.87s9979452
8. Kylie WheelerAUS13.87s9978227
Men Shot Put Qualification25.08 10:00
mark 20.20m8+4 Athletes
Group A 25.08 10:00Teamdist.N1.2.3.
1. Adam NelsonUSA20.81m1122X20.81
2. Joachim OlsenDEN20.62m48420.62
3. Yury BialouBLR20.26m369X20.26
4. Tomasz MajewskiPOL20.25m895X20.25
5. Dorian ScottJAM20.01m72319.9020.0119.87
6. Anton LuboslavskiyRUS19.91m957X19.7419.91
7. Yves NiareFRA19.62m57519.2419.6219.53
8. Milan HaborakSVK19.55m101619.5019.55X
9. Mika VasaraFIN19.55m55319.4018.9119.55
10.Pavel LyzhynBLR19.45m372XX19.45
11.Navpreet SinghIND19.35m67819.0019.3419.35
12.Sultan Abdulmajeed Al-HabashiKSA19.20m78919.20XX
13.German LauroARG19.19m31819.19X18.67
14.Marco Antonio VerniCHI18.68m435XX18.68
15.Noah BryantUSA18.58m1089X18.58X
16.Antonin ŽalskyCZE18.50m47218.4118.50X
17.Ivan EmilianovMDA18.47m82518.1517.7018.47
-. Peter SackGERNM643X
-. Hamza AlicBIHNM367XXX
-. Dragan PericSRBDNS1003
Group B 25.08 10:00Teamdist.N1.2.3.
1. Rutger SmithNED21.04m85221.04
2. Reese HoffaUSA20.89m110520.89
3. Ralf BartelsGER20.33m61319.9120.33
4. Andrei MikhnevichBLR20.23m37320.23
5. Dylan ArmstrongCAN20.07m41718.6220.0719.65
6. Miran VodovnikSLO19.97m99719.5119.9719.11
7. Pavel SofinRUS19.92m97819.4319.9219.68
8. Scott MartinAUS19.81m33919.7119.81X
9. Mikulaš KonopkaSVK19.63m101818.78X19.63
10.Petr StehlikCZE19.51m48019.25X19.51
11.Robert HaggblomFIN19.29m544X19.29X
12.Maris UrtansLAT19.17m802XX19.17
13.Khalid Habash Al-SuwaidiQAT19.09m91819.0918.8018.75
14.Nedzad MulabegovicCRO18.69m45718.69XX
15.Milan JotanovicSRB18.57m100218.57XX
16.Ming Huang ChangTPE18.53m104618.5318.0818.48
17.Daniel TaylorUSA18.45m1142XX18.45
18.Satoshi HataseJPN17.71m73317.3017.7117.42
19.Lajos KurthyHUN17.56m66817.5617.43X
-. Manuel MartinezESPNM513XXX
Women 3000m Steeplechase Heats25.08 10:40
Heat 1 10:40TeamtimeN
1. Eunice JepkorirKEN9:32.27641
2. Tatyana PetrovaRUS9:38.80829
3. Veerle DejaeghereBEL9:38.95246
4. Roisin McgettiganIRL9:39.41558
5. Hattie DeanGBR9:43.23462
6. Mekdes BekeleETH9:50.12408
7. Jennifer BarringerUSA9:51.04949
8. Zulema Fuentes-PilaESP9:55.62396
9. Dobrinka ShalamanovaBUL9:58.76298
10.Zenaide VieiraBRA10:04.40288
11.Nataliya TobiasUKR10:11.58934
12.Yuan JinCHN10:14.46319
13.Irini KokkinarrouGRE10:19.62523
14.Tebogo MasehlaRSA10:41.02787
15.Kristine Eikrem EngesetNOR10:56.45716
-. Julie CoulaudFRADNF434
-. Minori HayakariJPNDNF603
-. Alesia TuravaBLRDNF265
Heat 2 10:54TeamtimeN
1. Rosa MoratoESP9:43.48401
2. Wioletta JanowskaPOL9:43.96735
3. Gulnara Samitova-GalkinaRUS9:43.98841
4. Sara MoreiraPOR9:44.01762
5. Korene HindsJAM9:44.04583
6. Helen ClitheroeGBR9:45.59460
7. Ancuta BobocelROU9:53.44766
8. Turkan ErismisTUR9:54.77905
9. Karoline Bjerkeli GrovdalNOR9:56.41718
10.Lindsey AndersonUSA9:57.00945
11.Zhenzhu LiCHN10:00.55323
12.Zemzem AhmedETH10:07.77407
13.Elodie OlivarrsFRA10:08.39453
14.Andrea MayrAUT10:14.22228
15.Sabine HeitlingBRA10:19.57283
-. Christin JohanssonSWEDNF884
-. Sigrid Vanden BemptBELDNF248
-. Donna MacfarlaneAUSDNS221
Heat 3 11:08TeamtimeN
1. Cristina CasandraROU9:29.39767
2. Yekaterina VolkovaRUS9:30.00847
3. Hanane OuhaddouMAR9:30.61672
4. Sophie DuarteFRA9:30.70436
5. Ruth Bisibori NyangauKEN9:31.20646
6. Mardrea HymanJAM9:42.23584
7. Fionnuala BrittonIRL9:42.38554
8. Anna WillardUSA9:48.621009
9. Elena RomagnoloITA9:50.79571
10.Diana MartinESP9:53.88397
11.Katarzyna KowalskaPOL9:58.74739
12.Stephanie de CroockBEL10:01.74244
13.Yanmei ZhuCHN10:01.77338
14.Victoria MitchellAUS10:06.61222
15.Netsanet AchamoETH10:12.59406
16.Valentyna HorpynychUKR10:13.87917
17.Silje FjortoftNOR10:32.33717
18.Yoshika TatsumiJPN10:32.67622
Women Heptathlon High Jump25.08 11:20
Group A 11:20TeamHeightptsN153156159162165168171174177180183186
1. Anna BogdanovaRUS1.83m1016796 OOOOXXX
2. Lilli SchwarzkopfGER1.83m1016507 OOXOOOXXOXXX
3. Yvonne WisseNED1.80m978698 OOOXOXXOXXX
4. Jolanda KeizerNED1.77m941696 OOOOXXOXXX
5. Aiga GrabusteLAT1.77m941652 OOOOXOXXOXXX
6. Salla RinneFIN1.74m903427 OOOOXXX
6. Margaret SimpsonGHA1.74m903518 OOOOXXX
8. Yuki NakataJPN1.74m903620 O OOOXOXXX
8. Sylvie DufourSUI1.74m903871 OOOOOXOXXX
10.Olga KurbanRUS1.71m867821 OXXX
10.Kamila ChudzikPOL1.71m867734 OOOOOOXXX
12.Karolina TyminskaPOL1.71m867757 OOOOXOXXX
13.Gretchen QuintanaCUB1.68m830363 O O OXXX
13.Ida MarcussenNOR1.68m830721 OOOXXX
13.Kaie KandEST1.68m830405 OOOOOXXX
16.Aryiro StratakiGRE1.68m830530 OXOXXX
17.Jessica SamuelssonSWE1.65m795892 OOXOXXX
18.Linda ZublinSUI1.65m795874OOOXOXXOXXX
19.Virginia JohnsonUSA1.59m724975 XOXXX
Group B 11:20TeamHeightptsN156159162165168171174177180183186189192195198
1. Carolina KluftSWE1.95m1171888 OOOOOXOXXOXXX
2. Lyudmila BlonskaUKR1.92m1132912 OOOOOXOOXXX
3. Jessica EnnisGBR1.89m1093466 OOOOOOXXX
4. Kelly SothertonGBR1.86m1054482 OOXXOOOXXX
5. Marie CollonvilleFRA1.83m1016433 OOOXOXXX
6. Jennifer OeserGER1.83m1016506 OOOXXOXOXXX
7. Simone ObererSUI1.80m978872 OXOXOOXXX
8. Sonja KesselschlagerGER1.80m978497 OOOOOXOXXX
9. Tatyana ChernovaRUS1.80m978802 OOXOXOXXX
10.Kylie WheelerAUS1.80m978227 OOXXOXOXXX
11.Austra SkujyteLTU1.80m978660 XOOXXOXOXXX
12.Hyleas FountainUSA1.77m941962 XOOOOOXXX
13.Nataliya DobrynskaUKR1.77m941914 OOOXXOXXX
14.Irina NaumenkoKAZ1.74m903631 XOXOOXXX
15.Karin RuckstuhlNED1.74m903697 XOXXX
16.Diana PicklerUSA1.74m903987 OOXXOXOXXX
17.Lucimara da SilvaBRA1.74m903281XO OOOOXXOXXX
18.Vasiliki DelinikolaGRE1.71m867519 XOXOOOXXX
19.Antoinette Nana DjimouFRA1.71m867452 OXOXOXXX
-. Hanna MelnychenkoUKRDNSDNS922
Men 1500m Heats25.08 11:25
Heat 1 11:25TeamtimeN
1. Asbel KipropKEN3:40.65769
2. Alan WebbUSA3:40.731154
3. Juan Carlos HigueroESP3:40.93510
4. Youssef BabaMAR3:40.96808
5. Antar ZerguelaineALG3:40.97312
6. Kevin SullivanCAN3:41.39431
7. Mohammed ShaweenKSA3:41.58793
8. Ivan HeshkoUKR3:42.081070
9. Javier CarriqueoARG3:42.20316
10.Mounir YemmouniFRA3:42.68578
11.Hudson de SouzaBRA3:43.37396
12.Ansu SoweGAM3:50.77582
13.Sevak YeghikyanARM4:00.61320
Heat 2 11:35TeamtimeN
1. Mehdi BaalaFRA3:38.65556
2. Rashid RamziBRN3:38.72408
3. Mohamed MoustaouiMAR3:39.54822
4. Shedrack Kibet KorirKEN3:39.55773
5. Andrew BaddeleyGBR3:39.60583
6. Sergio GallardoESP3:39.92509
7. Nicholas WillisNZL3:40.18879
8. Juan Luis BarriosMEX3:41.05827
9. Fumikazu KobayashiJPN3:41.19745
10.Sajad MoradiIRI3:41.49680
11.Deresse MekonnenETH3:43.15537
12.Kamal BoulahfaneALG3:43.88307
13.Leonel ManzanoUSA3:45.971117
14.Saysana BannavongLAO4:19.80796
Heat 3 11:45TeamtimeN
1. Arturo CasadoESP3:41.33505
2. Mekonnen GebremehdinETH3:41.43536
3. Bernard LagatUSA3:41.681113
4. Tarek BoukensaALG3:41.71306
5. Christian ObristITA3:41.74703
6. Belal Mansoor AliBRN3:41.87404
7. Daniel Kipchirchir KomenKEN3:41.96772
8. Abdalaati IguiderMAR3:43.25818
9. Mark FountainAUS3:43.51337
10.Byron PiedraECU3:45.59493
11.Gareth HyettNZL3:45.70878
12.Chauncy MasterMAW3:55.18824
13.Bunting HemCAM4:08.31416
14.Serdar NurmyradovTKM4:10.421045
Men 100m Heats25.08 12:10
Heat 1 12:10TeamtimeLN
1. Nobuharu AsaharaJPN10.14s1729
2. Tyson GayUSA10.19s81100
3. Sherwin VriesRSA10.30s6947
4. Kim CollinsSKN10.34s9989
5. Jose Carlos MoreiraBRA10.46s2386
6. Muhammad PatoniahINA10.92s7674
7. Tyrone OmarNMA11.00s4870
8. Iowane DovumatuaFIJ11.09s5542
9. Tim NatuaKIR11.51s3781
Heat 2 12:17TeamtimeLN
1. Brendan ChristianANT10.16s3314
2. Craig PickeringGBR10.24s6591
3. Derrick AtkinsBAH10.25s5347
4. Olusoji A. FasubaNGR10.27s9857
5. Sandro VianaBRA10.46s2387
6. Darren GilfordMLT10.92s4836
7. Keiron RogersAIA11.05s1303
8. Reginaldo Micha NdongGEQ11.59s8611
9. Tika Ram TharuNEP11.83s7854
Heat 3 12:24TeamtimeLN
1. Marlon DevonishGBR10.13s4586
2. Matic OsovnikarSLO10.21s6994
3. Simone CollioITA10.22s2694
4. Gibrilla Pato BanguraSLE10.50s5990
5. Beranger BosseCAF10.59s8415
6. Jj CapelleNRU11.02s9874
7. Hin Fong PaoMAC11.21s7806
-. Francis ObikweluPORDQ3912
Heat 4 12:59TeamtimeLN
1. Richard ThompsonTRI10.29s21051
2. Anson HenryCAN10.31s3422
3. Angel David RodrrguezESP10.37s9519
4. Idrissa SanouBUR10.61s4414
5. Franklin NazarenoECU10.73s8492
6. Chris Meke WalasiSOL11.07s61000
7. Sloane SanitoaASA12.64s7321
8. Mark JelksUSA13.64s51107
Heat 5 12:38TeamtimeLN
1. Henry VizcainoCUB10.21s2469
2. Clement CampbellJAM10.31s6711
3. Vicente de LimaBRA10.34s5388
4. J-Mee SamuelsUSA10.39s91137
5. Wilfried BingangoyeGAB10.53s8581
6. Yahya Hassan I. HabeebKSA10.65s7792
7. Aisea TohiTGA11.10s41042
8. Muhammad Haziq Haji AwangBRU11.22s3411
Heat 6 12:45TeamtimeLN
1. Keston BledmanTRI10.29s41047
2. Asafa PowellJAM10.34s3717
3. Martial MbandjockFRA10.36s7564
4. Florin SuciuROU10.38s1930
5. Holder da SilvaGBS10.68s2609
6. Ruslan AbbasovAZE10.72s9346
7. Boris SavicMNE10.88s5837
8. Moussa CamaraGUI11.49s8661
9. Odingo GordonMNT11.58s6838
Heat 7 12:52TeamtimeLN
1. Nesta CarterJAM10.17s1712
2. Naoki TsukaharaJPN10.20s3741
3. Patrick JohnsonAUS10.25s2326
4. Rosario La MastraITA10.27s6698
5. Sebastien GattusoMON10.55s4839
6. Jurgen ThemenSUR10.96s91014
7. Jack HowardFSM11.03s7580
8. Dayne O'HaraNFI11.86s8855
-. Samuel FrancisQATDNF5920
Heat 8 12:59TeamtimeLN
1. Churandy MartinaAHO10.16s6302
2. Mark Lewis-FrancisGBR10.21s7594
3. Marc BurnsTRI10.22s51048
4. Joshua RossAUS10.34s4324
5. Dariusz KucPOL10.42s2894
6. Jan ŽumerSLO10.45s8991
7. Mounir MahadiCHA11.24s3434
8. Waleed AnwariAFG11.75s9301
Saturday 25.08 Afternoon Session
Women Heptathlon Shot Put25.08 19:10
Women 800m Heats25.08 19:30
Men Hammer Throw Qualification25.08 19:30
Men 100m Quarter-Final25.08 20:15
Men Triple Jump Qualification25.08 20:30
Men Shot Put Final25.08 20:40
Men 400m Hurdles Heats25.08 20:45
Women Hepthatlon 200m25.08 21:25
Women 10000m Final25.08 21:50
Saturday 25.08 Afternoon SessionSaturday 25.08 Morning Session
Sunday 26.08 Afternoon SessionSunday 26.08 Morning Session
Monday 27.08 Afternoon SessionMonday 27.08 Morning Session
Tuesday 28.08 Afternoon SessionTuesday 28.08 Morning Session
Wednesday 29.08 Afternoon SessionWednesday 29.08 Morning Session
Thursday 30.08 Afternoon Session
Friday 31.08 Afternoon SessionFriday 31.08 Morning Session
Saturday 01.09 Afternoon SessionSaturday 01.09 Morning Session
Sunday 02.09 Afternoon Session
Women Heptathlon Shot Put25.08 19:10
Group A 19:10Teamdist.ptsN1.2.3.
1. Austra SkujyteLTU17.03m99766015.7216.9617.03
2. Nataliya DobrynskaUKR16.31m94991415.7816.3116.06
3. Carolina KluftSWE14.81m84888812.8814.81X
4. Lyudmila BlonskaUKR14.44m82391214.4414.23X
5. Sonja KesselschlagerGER14.25m81149714.1914.0514.25
6. Salla RinneFIN14.25m81142714.25X13.69
7. Jolanda KeizerNED14.23m80969614.0814.23X
8. Jennifer OeserGER14.21m80850613.3414.21X
9. Kelly SothertonGBR14.14m80348214.0214.14X
10.Aryiro StratakiGRE14.06m79853014.0613.8613.48
11.Karin RuckstuhlNED13.99m793697X13.3113.99
12.Sylvie DufourSUI13.65m77187113.5113.0013.65
13.Tatyana ChernovaRUS13.49m76080212.8513.4912.75
14.Antoinette Nana DjimouFRA13.44m75745212.6513.4412.67
15.Vasiliki DelinikolaGRE13.43m75651913.3113.4313.23
16.Karolina TyminskaPOL13.25m74475713.25XX
17.Lilli SchwarzkopfGER13.00m72750713.0012.6412.71
18.Kylie WheelerAUS13.00m72722712.4913.0012.62
19.Gretchen QuintanaCUB12.71m70836312.5312.7112.07
Group B 19:10Teamdist.ptsN1.2.3.
1. Jessica SamuelssonSWE13.56m76589212.8313.5613.04
2. Virginia JohnsonUSA13.36m75197513.3613.0812.39
3. Anna BogdanovaRUS13.33m74979613.33X12.95
4. Kamila ChudzikPOL13.31m74873412.6513.3112.31
5. Olga KurbanRUS13.16m73882112.6312.9513.16
6. Aiga GrabusteLAT13.04m73065212.5313.0412.56
7. Ida MarcussenNOR13.00m72772113.00XX
8. Irina NaumenkoKAZ12.90m72163112.8312.9012.76
9. Kaie KandEST12.69m70740511.7812.6911.69
10.Yvonne WisseNED12.54m69769811.8611.8712.54
11.Linda ZublinSUI12.43m69087412.3312.4312.37
12.Hyleas FountainUSA12.29m68096211.7812.2911.30
13.Simone ObererSUI12.20m67487212.0612.2011.62
14.Marie CollonvilleFRA12.12m66943312.1210.9612.01
15.Jessica EnnisGBR11.93m65646611.8811.5511.93
16.Yuki NakataJPN11.31m61662011.3110.6111.09
17.Diana PicklerUSA11.22m61098711.22X11.02
18.Lucimara da SilvaBRA10.36m553281X10.1610.36
Women 800m Heats25.08 19:30
Heat 1 19:30TeamtimeLN
1. Svetlana KlyukaRUS2:00.118815
2. Marian BurnettGUY2:00.532534
3. Mina Ait HammouMAR2:00.853663
4. Mihaela Stancescu-NeacsuROU2:01.089782
5. Alice SchmidtUSA2:02.496998
6. Josiane TitoBRA2:03.707270
7. Natalia GallegoAND2:13.464205
8. Emilia Mikue OndoGEQ2:15.725484
Heat 2 19:37TeamtimeLN
1. Olga KotlyarovaRUS2:01.755819
2. Marilyn OkoroGBR2:01.792478
3. Zulia CalatayudCUB2:01.816353
4. Alysia JohnsonUSA2:02.113973
5. Rosibel GarciaCOL2:02.868345
6. Qing LiuCHN2:04.354324
7. Lillian SilvaANG2:09.177206
Heat 3 19:44TeamtimeLN
1. Maria de Lurdes MutolaMOZ2:00.005689
2. Jennifer MeadowsGBR2:00.144476
3. Brigita LangerholcSLO2:00.202856
4. Ewelina Setowska-DrickPOL2:00.459753
5. Elisa Cusma PiccioneITA2:00.546566
6. Eliane SaholinirinaMAD2:06.573662
7. Fatimoh MuhammedLBR2:07.287653
8. Gharid GhroufPLE2:30.358729
Heat 4 19:51TeamtimeLN
1. Hasna BenhassiMAR2:00.317666
2. Jemma SimpsonGBR2:00.473481
3. Liliana PopescuROU2:00.734778
4. Tamsyn LewisAUS2:01.216220
5. Yuliya KrevsunUKR2:02.455920
6. Rikke RonholtDEN2:03.758383
7. Ayako JinnouchiJPN2:07.342616
Heat 5 19:58TeamtimeLN
1. Sviatlana UsovichBLR1:59.952258
2. Kenia SinclairJAM2:00.356594
3. Diane CumminsCAN2:00.388303
4. Tetyana PetlyukUKR2:00.454924
5. Hazel ClarkUSA2:00.619954
6. Seltana Ait HammouMAR2:00.745664
7. Nicole LaysonGUM2:36.143533
-. Marcela BritosURUDNS7942
Heat 6 20:05TeamtimeLN
1. Janeth JepkosgeiKEN1:58.953642
2. Mayte MartinezESP1:59.589398
3. Lucia KlocovaSVK1:59.726878
4. Agnes SamariaNAM1:59.767693
5. Elodie GuuganFRA2:00.438447
6. Svetlana CherkasovaRUS2:00.934799
7. Elizet BandaZAM2:09.9051018
8. Mireille DerebonaCAF2:30.082301
Men Hammer Throw Qualification25.08 19:30
mark 77.00m8+4 Athletes
Group A 19:30Teamdist.N1.2.3.
1. Libor CharfreitagSVK80.61m101580.61
2. Vadim DevyatovskiyBLR79.30m37076.8579.30
3. Krisztián ParsHUN79.11m67279.11
4. Koji MurofushiJPN77.25m75073.1177.25
5. Esref ApakTUR75.27m105875.2773.3474.04
6. James SteacyCAN74.11m43074.11X73.07
7. Yevhen VynohradovUKR73.87m107771.1573.87X
8. Nicola VizzoniITA73.64m70471.5873.6471.79
9. András HaklitsCRO73.04m45671.75X73.04
10.Mohsen El AnanyEGY72.93m49472.93X69.67
11.David SöderbergFIN72.45m552X71.2572.45
12.Dilshod NazarovTJK71.70m104471.7070.71X
13.Dorian CollakuALB68.30m30466.6368.3063.86
-. Kibwe JohnsonUSANMXXX
Group B 21:00Teamdist.N1.2.3.
1. Miloslav KonopkaSVK79.83m1019X79.83
2. Szymon ZiolkowskiPOL78.90m90873.8778.90
3. Primož KozmusSLO77.93m99377.93
4. Ivan TsikhanBLR77.75m375X77.75
5. Ali Mohamed Al-ZinkawiKUW76.49m795X76.49X
6. Markus EsserGER76.36m61976.3674.12X
7. Olli-Pekka KarjalainenFIN76.12m54775.04X76.12
8. Igors SokolovsLAT73.92m801X72.9573.92
9. A.G. KrugerUSA73.19m111173.1969.39X
10.Alexandros PapadimitrrouGRE71.58m65571.58XX
11.Cosmin SorescuROU71.49m92970.4371.4969.42
12.Chris HarmseRSA71.07m93571.07XX
13.Aleksey ZagornyiRUS70.94m982XX70.94
14.Hiroaki DoiJPN69.89m73167.5769.89X
15.Fatih EryildirimTUR67.87m105967.8767.6266.09
Men 100m Quarter-Final25.08 20:15
Heat 1 20:15TeamtimeLN
1. Asafa PowellJAM10.01s7717
2. Derrick AtkinsBAH10.02s8347
3. Matic OsovnikarSLO10.13s6994
4. Nobuharu AsaharaJPN10.16s4729
5. Rosario La MastraITA10.32s2698
6. Dariusz KucPOL10.37s3894
7. Martial MbandjockFRA10.39s9564
8. Richard ThompsonTRI10.44s51051
Heat 2 20:21TeamtimeLN
1. Tyson GayUSA10.06s41100
2. Marlon DevonishGBR10.13s7586
3. Olusoji A. FasubaNGR10.24s9857
4. Clement CampbellJAM10.28s5711
5. Simone CollioITA10.31s8694
6. Keston BledmanTRI10.33s61047
7. Angel David RodrrguezESP10.39s3519
8. Jan ŽumerSLO10.44s2991
Heat 3 20:27TeamtimeLN
1. Churandy MartinaAHO10.10s4302
2. Mark Lewis-FrancisGBR10.17s7594
3. Anson HenryCAN10.20s5422
4. Nesta CarterJAM10.23s6712
5. J-Mee SamuelsUSA10.29s91137
6. Patrick JohnsonAUS10.29s8326
7. Sherwin VriesRSA10.36s2947
8. Florin SuciuROU10.41s3930
Heat 4 20:33TeamtimeLN
1. Craig PickeringGBR10.21s4591
2. Marc BurnsTRI10.21s91048
3. Brendan ChristianANT10.26s5314
4. Kim CollinsSKN10.30s3989
5. Naoki TsukaharaJPN10.31s7741
6. Vicente de LimaBRA10.38s2388
7. Henry VizcainoCUB10.40s6469
8. Joshua RossAUS10.42s8324
Men Triple Jump Qualification25.08 20:30
mark 17.10m3+8 Athletes
Group A 20:30Teamdist.N1.2.3.
1. Nelson EvoraPOR17.22m91017.0717.22
2. Jadel GregerioBRA17.10m39916.8417.10
3. Walter DavisUSA17.10m109517.10
4. Aleksandr PetrenkoRUS17.05m96217.0516.64X
5. Osniel ToscaCUB16.74m468X16.74X
6. Alexander MartinezSUI16.71m101116.7016.7116.44
7. Minwei ZhongCHN16.69m44816.3116.3516.69
8. Dmitrij ValukevicSVK16.65m102116.65X16.61
9. Yanxi LiCHN16.57m43916.50X16.57
10.Vyktor YastrebovUKR16.57m107816.3916.5716.40
11.Julien KapekFRA16.55m57215.5016.4416.55
12.Anders MollerDEN16.39m48316.39X13.90
13.Maheswary RenjithIND16.38m67716.3316.3716.38
14.Konstadinos ZalagggtisGRE16.26m65716.0316.26X
15.Kenta BellUSA16.22m108616.22X15.55
16.Takanori SugibayashiJPN16.21m75416.05X16.21
-. Mohammad HazzorySYRDNS1039
-. Ndiss Kaba BadjiSENDNS985
Group B 20:30Teamdist.N1.2.3.
1. Phillips IdowuGBR17.07m60017.07X
2. Aarik WilsonUSA17.06m115817.0616.97
3. David GiraltCUB17.05m46117.05XX
4. Deokhyeon KimKOR16.78m78216.78X16.47
5. Dimitrios TsiimisGRE16.74m65616.7016.4416.74
6. Junjie GuCHN16.58m436X16.5816.57
7. Mykola SavolaynenUKR16.58m107616.4916.58X
8. Lawrence WillisUSA16.55m115713.0116.5116.55
9. Yoandri BetanzosCUB16.54m458X16.5416.34
10.Leevan SandsBAH16.53m35516.1016.53X
11.Anton AnderssonSWE16.48m1022X16.1816.48
12.Danil BurkenyaRUS16.47m95115.9516.2016.47
13.Tarik BougtaibMAR16.45m81316.4515.8616.10
14.Jefferson SabinoBRA16.34m402X16.3414.06
15.Hugo Mamba-SchlickCMR16.24m450X16.0016.24
16.Fabrizio DonatoITA16.20m69516.20X15.99
17.Leonardo Elisario dos SantosBRA15.74m397X15.74X
-. Marian OpreaROUDNS928
Men Shot Put Final25.08 20:40
Final 20:40Teamdist.N1.2.3.4.5.6.qual.
1. Reese HoffaUSA22.04m110521.8121.6422.04X21.9221.5820.89m
2. Adam NelsonUSA21.61m112221.4721.61XXXX20.81m
3. Andrei MikhnevichBLR21.27m37319.9721.2720.8820.7520.61X20.23m
4. Rutger SmithNED21.13m85220.9021.1320.90XXX21.04m
5. Tomasz MajewskiPOL20.87m89520.35X20.3720.4120.0720.8720.25m
6. Miran VodovnikSLO20.67m99719.8520.42X20.6720.25X19.97m
7. Ralf BartelsGER20.45m61320.0220.34X20.4020.4520.0920.33m
8. Yury BialouBLR20.34m36920.34XXXX20.3420.26m
9. Dylan ArmstrongCAN20.23m41720.2220.2319.94 20.07m
10.Pavel SofinRUS19.62m97819.62XX 19.92m
-. Dorian ScottJAMNM723XXX 20.01m
-. Joachim OlsenDENNM484XXX 20.62m
Men 400m Hurdles Heats25.08 20:45
Heat 1 20:45TeamtimeLN
1. Naman KeitaFRA49.45s8570
2. Derrick WilliamsUSA49.65s61155
3. Marek PlawgoPOL49.66s2898
4. Yan MengCHN49.66s9442
5. L.J. van ZylRSA49.71s5948
6. Raphael FernandesBRA50.33s4398
7. Allan AyalaGUA52.26s7660
8. Jonnie LoweHON52.66s3666
Heat 2 20:52TeamtimeLN
1. James CarterUSA49.52s41091
2. Bayano KamaniPAN49.67s5881
3. Gianni CarabelliITA49.81s3692
4. Yevgeniy MeleshenkoKAZ49.94s7763
5. Kurt CoutoMOZ50.06s2840
6. Masahira YoshikataJPN50.59s6761
-. Alwyn MyburghRSADNF8939
Heat 3 20:59TeamtimeLN
1. Danny McfarlaneJAM48.91s4720
2. Kerron ClementUSA49.07s51093
3. Javier CulsonPUR49.09s2914
4. Edivaldo MonteiroPOR49.66s8911
5. Aleksandr DerevyaginRUS49.66s6952
6. Dai TamesueJPN49.67s7756
7. Dale GarlandGBR49.98s3589
Heat 4 21:06TeamtimeLN
1. Adam KunkelCAN49.03s5426
2. Periklis IakovvkisGRE49.10s8654
3. Pieter de VilliersRSA49.24s2934
4. Fadil BellaaboussFRA49.51s4558
5. Jonathan WilliamsBIZ49.61s9368
6. Mowen BoinoPNG52.45s7888
-. Markino BuckleyJAMDNF3710
-. Ali Obaid ShirookUAEDNS61061
Heat 5 21:13TeamtimeLN
1. Felix SanchezDOM48.70s3490
2. Bershawn JacksonUSA48.87s71106
3. Kenji NarisakoJPN48.92s2752
4. Isa PhillipsJAM49.38s4722
5. Ibrahim MaigaMLI49.55s9835
6. Joseph G. AbrahamIND49.64s8675
7. Jose Marra RomeraESP50.82s5520
8. Haq NawazPAK51.72s6880
Women Hepthatlon 200m25.08 21:25
Heat 1 21:25TeamtimeptsLN
1. Hyleas FountainUSA24.13s9684962
2. Yvonne WisseNED24.40s9433698
3. Jennifer OeserGER24.41s9426506
4. Karin RuckstuhlNED24.41s9429697
5. Jolanda KeizerNED24.43s9407696
6. Kylie WheelerAUS24.44s9398227
7. Lucimara da SilvaBRA25.14s8742281
Heat 2 21:30TeamtimeptsLN
1. Ida MarcussenNOR24.59s9252721
2. Marie CollonvilleFRA25.01s8863433
3. Lilli SchwarzkopfGER25.08s8797507
4. Sylvie DufourSUI25.45s8464871
5. Simone ObererSUI25.66s8278872
6. Kaie KandEST25.84s8116405
7. Tatyana ChernovaRUS25.88s8085802
Heat 3 21:35TeamtimeptsLN
1. Olga KurbanRUS24.45s9383821
2. Aiga GrabusteLAT24.98s8892652
3. Kamila ChudzikPOL25.00s8878734
4. Anna BogdanovaRUS25.00s8876796
5. Jessica SamuelssonSWE25.01s8864892
6. Sonja KesselschlagerGER25.49s8427497
7. Salla RinneFIN25.76s8185427
Heat 4 21:40TeamtimeptsLN
1. Jessica EnnisGBR23.15s10649466
2. Carolina KluftSWE23.38s10413888
3. Kelly SothertonGBR23.40s10397482
4. Virginia JohnsonUSA23.77s10038975
5. Karolina TyminskaPOL24.02s9794757
6. Lyudmila BlonskaUKR24.09s9726912
7. Gretchen QuintanaCUB24.22s9602363
8. Diana PicklerUSA24.61s9235987
Heat 5 21:45TeamtimeptsLN
1. Linda ZublinSUI24.75s9103874
2. Nataliya DobrynskaUKR24.91s8954914
3. Irina NaumenkoKAZ24.99s8888631
4. Vasiliki DelinikolaGRE25.06s8815519
5. Aryiro StratakiGRE25.26s8632530
6. Yuki NakataJPN25.28s8617620
7. Austra SkujyteLTU25.39s8516660
8. Antoinette Nana DjimouFRA25.41s8509452
Women 10000m Final25.08 21:50
Final 21:50TeamtimeN
1. Tirunesh DibabaETH31:55.41412
2. Elvan AbeylegesseTUR31:59.40904
3. Kara GoucherUSA32:02.05967
4. Joanne PaveyGBR32:03.81479
5. Kimberley SmithNZL32:06.89725
6. Deena KastorUSA32:24.58977
7. Ejegayehu DibabaETH32:30.44411
8. Philes OngoriKEN32:30.74647
9. Emily ChebetKEN32:31.21638
10.Kayoko FukushiJPN32:32.85602
11.Nathalie De VosBEL32:38.60245
12.Inga AbitovaRUS32:40.39791
13.Katie McgregorUSA32:44.76983
14.Megumi KinukawaJPN32:45.19617
15.Akane WakitaJPN32:48.68624
16.Asmae LeghzaouiMAR32:51.30671
17.Benita JohnsonAUS32:55.94219
18.Aheza KirosETH33:06.60414
19.Evelyne Wambui NgangaKEN33:17.12645
-. Volha KrautsovaBLRDNF262
-. Mestawet TufaETHDNF417
-. Nora Leticia RochaMEXDNS684
Sunday 26.08 Morning Session
Men 20km Walk Final26.08 08:00
Men Discus Throw Qualification26.08 09:30
Men 3000m Steeplechase Heats26.08 10:00
Women Shot Put Qualification26.08 10:30
Women 400m Heats26.08 10:50
Women 100m Heats26.08 11:40
Saturday 25.08 Afternoon SessionSaturday 25.08 Morning Session
Sunday 26.08 Afternoon SessionSunday 26.08 Morning Session
Monday 27.08 Afternoon SessionMonday 27.08 Morning Session
Tuesday 28.08 Afternoon SessionTuesday 28.08 Morning Session
Wednesday 29.08 Afternoon SessionWednesday 29.08 Morning Session
Thursday 30.08 Afternoon Session
Friday 31.08 Afternoon SessionFriday 31.08 Morning Session
Saturday 01.09 Afternoon SessionSaturday 01.09 Morning Session
Sunday 02.09 Afternoon Session
Men 20km Walk Final08:00
Final 08:00TeamtimeN
1. Jefferson PerezECU1:22:20108
2. Francisco Javier FernandezESP1:22:40103
3. Hatem GhoulaTUN1:22:40111
4. Eder SanchezMEX1:23:36113
5. Giorgio RubinoITA1:23:39124
6. Robert HeffernanIRL1:23:42116
7. Luke AdamsAUS1:23:52118
8. Erik TysseNOR1:24:10112
9. Ilya MarkovRUS1:24:35102
9. Alex SchwazerITA1:24:39128
11.Koichiro MoriokaJPN1:24:46127
12.Rolando SaquipayECU1:25:03142
13.Gaobo LiCHN1:25:30101
14.Matej TothSVK1:25:57129
15.Chil-Sung ParkKOR1:26:08117
16.Juan Manuel MolinaESP1:26:26120
17.Benjamin KucinskiPOL1:26:43131
18.Andriy KovenkoUKR1:26:44135
19.Akihiro SugimotoJPN1:26:45141
20.Hyunsub KimKOR1:26:51122
21.Takayuki TaniiJPN1:26:53123
22.Luis Fernando LopezCOL1:27:22144
23.Benjamin SanchezESP1:27:29125
24.Hassanine SbaiTUN1:27:35138
25.Joao VieiraPOR1:27:44114
26.Rafal AugustynPOL1:27:54132
27.Ivan TrotskiyBLR1:27:56115
28.Kevin EastlerUSA1:28:29140
29.Yucheng HanCHN1:31:58104
30.Jimin DongCHN1:32:03105
31.Timothy SeamanUSA1:33:58143
32.Predrag FilipovicSRB1:35:51137
AthleteTeam N
-. Jared TallentAUSDQ126
-. Gabriel OrtizMEXDQ139
-. Andres ChochoECUDQ136
-. Ivano BrugnettiITADQ110
-. Daniel GarciaMEXDQ121
-. Igor ErokhinRUSDQ109
-. Gustavo RestrepoCOLDQ134
-. Valeriy BorchinRUSDNF106
-. Sergio VieiraPORDNF133
-. Andr HhhneGERDNF119
Men Discus Throw Qualification26.08 09:30
mark 64.506+6 Athletes
Group A 09:30Teamdist.N1.2.3.
1. Gerd KanterEST67.45m52556.5958.8167.45
2. Rutger SmithNED66.60m85264.0666.60
3. Zoltan KovagoHUN65.71m66762.0965.71
4. Piotr MalachowskiPOL63.20m89663.0062.4563.20
5. Mario PestanoESP63.10m51662.3663.10X
6. Rashid Shafi Al-DosariQAT62.68m91762.68X61.47
7. Ian WaltzUSA62.67m1153X62.6761.62
8. Sultan Mubarak Al-DawoodiKSA61.23m78859.14X61.23
9. Vikas GowdaIND61.22m67661.22XX
10.Bogdan PishchalnikovRUS61.13m963X59.3261.13
11.Frantz KrugerFIN60.72m54860.72XX
12.Mart IsraelEST60.23m52259.9260.2360.18
13.Sergiu UrsuROU59.22m931XX59.22
14.Shigeo HatakeyamaJPN55.71m73252.5155.7154.23
15.Ercument OlgundenizTUR54.89m1060X54.8954.62
Group B 11:10Teamdist.N1.2.3.
1. Virgilijus AleknaLTU66.54m805X63.7066.54
2. Robert HartingGER66.26m63566.26
3. Gabor MateHUN65.13m66965.13
4. Aleksander TammertEST64.41m52964.41
5. Omar Ahmed El GhazalyEGY63.56m495X63.56X
6. Ehsan HadadiIRI62.75m67962.7561.4462.00
7. Mikko KyyroFIN62.11m54962.1161.75X
8. Jarred RomeUSA61.87m113561.87XX
9. Michael RobertsonUSA60.39m113360.15X60.39
10.Hannes KirchlerITA60.34m70257.0960.2860.34
11.Erik CadeeNED59.98m84758.7859.9856.99
12.Stanislav NesterovskyyUKR59.81m107556.0059.8157.56
13.Niklas ArrheniusSWE58.76m102354.9855.1858.76
14.Jason MorganJAM55.32m72155.3252.9353.67
Men 3000m Steeplechase Heats26.08 10:00
Heat 1 10:00TeamtimeN
1. Tareq Mubarak TaherBRN8:19.99410
2. Abdelkader HachlafMAR8:20.03817
3. Ezekiel KemboiKEN8:20.08767
4. Bouabdallah TahriFRA8:20.09576
5. Abubaker Ali KamalQAT8:21.20921
6. Eliseo MartinESP8:24.49512
7. Rabia MakhloufiALG8:33.88310
8. Bjornar Ustad KristensenNOR8:34.84871
9. Ruben RamolefiRSA8:39.50943
10.Benjamin KiplagatUGA8:40.651064
11.Henrik SkoogSWE8:51.611033
12.Tom BrooksUSA8:56.201087
-. Gunther WeidlingerAUTDNF344
Heat 2 10:15TeamtimeN
1. Richard Kipkemboi MateelongKEN8:29.49775
2. Nahom Mesfin TarikuETH8:29.57541
3. Brahim TalebMAR8:29.64823
4. Mircea BogdanROU8:30.07926
5. Joshua McadamsUSA8:32.461119
6. Mahiedine Mekhissi-BenabbadFRA8:33.11573
7. Yoshitaka IwamizuJPN8:36.73734
8. Zakrya Ali KamilQAT8:41.81922
9. Itay MagidiISR8:43.00688
10.Antonio David JimenezESP8:50.41511
11.Pieter DesmetBEL8:55.99361
12.Youcef AbdiAUS9:51.33322
Heat 3 10:30TeamtimeN
1. Brimin Kiprop KiprutoKEN8:21.93770
2. Halil AkkasTUR8:22.371057
3. Mustafa MohamedSWE8:22.801030
4. Ali Ahmed Al-AmriKSA8:23.61786
5. Roba GaryETH8:23.98538
6. Jose Luis BlancoESP8:25.00504
7. Filmon GhirmaiGER8:25.17634
8. Boštjan BucSLO8:26.42992
9. Krijn van KoolwijkBEL8:29.18365
10.Aaron AguayoUSA8:30.861083
11.Vincent Zouaoui DandrieauxFRA8:36.05579
12.Andrew LemoncelloGBR8:58.93601
-. Hamid EzzineMARDNF816
Women Shot Put Qualification26.08 10:30
mark 18.35m9+3 Athletes
Group A 10:30Teamdist.N1.2.3.
1. Valerie ViliNZL19.4572619.45
2. Meiju LiCHN19.0532119.05
3. Chiara RosaITA18.7757218.77
4. Ling LiCHN18.7632018.76
5. Petra LammertGER18.7250118.72
6. Yanina Karolchyk-PravalinskayBLR18.5226117.3418.52
7. Yumileidi CumbaCUB18.2936418.1718.2218.29
8. Anna AvdeyevaRUS18.1979417.5217.4218.19
9. Helena EngmanSWE17.50882X15.2717.50
10.Kristin HeastonUSA17.4096917.14X17.40
11.Elisangela AdrianoBRA17.0726816.92X17.07
12.Sarah StevensUSA16.87100116.87X16.26
13.Ana PouhilaTGA16.6289616.4116.6116.62
14.Chia-Ying LinTPE16.4190116.0516.2016.41
Group B 10:30Teamdist.N1.2.3.
1. Nadine KleinertGER19.1749919.17
2. Anna OmarovaRUS18.8582518.85
3. Lijiao GongCHN18.38316X18.2018.38
4. Misleydis GonzalezCUB18.2836618.2818.1718.05
5. Nadzeya OstapchukBLR18.2326418.23X18.11
6. Assunta LegnanteITA18.1956817.2617.8618.19
7. Oksana GausRUS17.6580617.5817.6517.20
8. Cleopatra Borel-BrownTRI17.2990216.7617.29X
9. Yoko ToyonagaJPN17.0262316.3416.5217.02
10.Jillian CamarenaUSA16.9595216.95X16.89
11.Irache QuintanalESP16.5340216.53X16.32
12.Anca HeltneROU16.2777116.1916.27X
13.Iolanta UlyevaKAZ15.5263515.4915.5215.01
-. Vivian ChukwuemekaNGRNM702XXX
Women 400m Heats26.08 10:50
Heat 1 10:50TeamtimeLN
1. Natalya AntyukhRUS50.88s5793
2. Mary WinebergUSA51.25s31006
3. Shereefa LloydJAM51.42s2589
4. Lee McconnellGBR51.44s6473
5. Oksana ShcherbakUKR52.39s9929
6. Justine BayiggaUGA53.25s7910
7. Joy EzeNGR53.83s8704
8. Olga TereshkovaKAZ54.09s4634
Heat 2 10:58TeamtimeLN
1. DeeDee TrotterUSA51.27s51003
2. Nicola SandersGBR51.45s6474
3. Joanne CuddihyIRL51.55s4556
4. Christine AmertilBAH51.55s7229
5. Zuzanna RadeckaPOL52.19s8742
6. Folashade AbuganNGR52.58s1700
7. Maria Laura AlmiraoBRA53.68s9269
8. Hazel-Ann RegisGRN54.78s2532
9. Vera BarbosaCPV58.56s3347
Heat 3 11:06TeamtimeLN
1. Tatyana VeshkurovaRUS51.67s8839
2. Shericka WilliamsJAM51.72s2592
3. Barbara PetrahnHUN51.86s9542
4. Amantle MontshoBOT51.87s4267
5. Kineke AlexanderVIN52.51s61016
6. Ginou EtienneHAI53.89s7536
7. Amy Mbacke ThiamSEN54.31s5851
8. Nawal El JackSUD55.29s3868
Heat 4 11:14TeamtimeLN
1. Novlene WilliamsJAM50.21s4590
2. Ana GuevaraMEX50.85s5677
3. Ionela Tirlea-ManolacheROU51.59s6779
4. Aymee MarttnezCUB51.74s2360
5. Aliann PompeyGUY51.95s9535
6. Christy Ekpukhon IhunaegboNGR52.05s3703
7. Makelesi BulikioboFIJ52.23s8418
8. Solen DesertFRA54.03s7435
Heat 5 11:22TeamtimeLN
1. Christine OhuruoguGBR50.46s7477
2. Ilona UsovichBLR50.53s8259
3. Natasha HastingsUSA51.07s5968
4. Indira TerreroCUB51.76s3362
5. Daniela ReinaITA52.02s4570
6. Asami TannoJPN52.13s2609
7. Gabriela MedinaMEX53.16s1678
8. Sandrine Thiebaud-KangniTOG54.11s6900
9. Temalangeni DlaminiSWZ58.27s9894
Women 100m Heats26.08 11:40
Heat 1 11:40TeamtimeLN
1. Carmelita JeterUSA11.07s9972
2. Kim GevaertBEL11.09s2239
3. Susanthika JayasingheSRI11.13s4865
4. Merlene OtteySLO11.64s7857
5. Inna EftimovaBUL11.66s3293
6. Nataliya PohrebnyakUKR11.71s8925
7. Fatou TiyanaGAM12.44s5459
8. Jenny KeniSOL13.31s6861
Heat 2 11:47TeamtimeLN
1. Veronica CampbellJAM11.33s5577
2. Laura TurnerGBR11.46s8471
3. Lucimar Aparecida de MouraBRA11.49s3274
4. Mae KoimePNG11.64s1731
5. Anastasiya VinogradovaKAZ11.74s4637
6. Marestella TorresPHI12.44s6728
7. Yvonne BennettNMA13.16s7715
8. Shokhida ZiyaevaTJK13.16s2898
9. Aleksandra VojneskaMKD13.24s9685
Heat 3 11:54TeamtimeLN
1. Sally MclellanAUS11.14s2213
2. Tezzhan NaimovaBUL11.15s5297
3. Tahesia HarriganIVB11.26s7574
4. Affoue Amandine AllouCIV11.27s4339
5. Verena SailerGER11.33s9491
6. Valentina NazarovaTKM12.02s1899
7. Charlene AttardMLT12.06s8687
8. Selloane TsoaeliLES13.29s6655
9. Sry HangCAM13.55s3302
Heat 4 12:01TeamtimeLN
1. Christine ArronFRA11.27s3429
2. Debbie Ferguson-McKenzieBAH11.36s7233
3. Ivet LalovaBUL11.47s6296
4. Irina KhabarovaRUS11.49s9813
5. Nombulelo Constance MkenkuRSA11.50s4788
6. Momoko TakahashiJPN11.98s2610
7. Barbara RustignoliSMR13.33s5860
8. Maria IkelapFSM13.93s8457
Heat 5 12:08TeamtimeLN
1. Chandra SturrupBAH11.32s7234
2. Kerron StewartJAM11.35s6586
3. Sasha SpringerTRI11.50s4903
4. Guzel KhubbievaUZB11.59s81013
5. Carima LouamiFRA11.59s9441
6. Gloria DiogoSTP12.21s2866
7. Sze-Min ChooSIN12.29s3853
8. Loi IeongMAC12.76s5661
9. Fathia Ali BouralehDJI14.14s1384
Heat 6 12:15TeamtimeLN
1. Mechelle LewisUSA11.16s2979
2. Sheri-Ann BrooksJAM11.29s4576
3. Montell DouglasGBR11.39s1465
4. Daria KorczynskaPOL11.41s9741
5. Ekaterina GrigorievaRUS11.44s3808
6. Kin Yee WanHKG12.12s7538
7. Elis LapenmalVAN13.10s51014
8. Lilly PineKIR13.86s8650
9. Waseelah Fadhl SaadYEM14.31s61017
Heat 7 12:22TeamtimeLN
1. Yevgeniya PolyakovaRUS11.30s9832
2. Lauryn WilliamsUSA11.41s71007
3. Johanna ManninenFIN11.52s6419
4. Paulette Zang-MilamaGAB11.53s3458
5. Myriam Leonie ManiCMR11.55s2342
6. Timicka ClarkeBAH11.59s8230
7. Florence DembertCHA13.01s5312
8. Fatima MohammadiAFG16.17s4201
Heat 8 12:29TeamtimeLN
1. Torri EdwardsUSA11.14s4959
2. Oludamola OsayomiNGR11.15s7708
3. Vida AnimGHA11.22s6511
4. Jeanette KwakyeGBR11.26s3469
5. Sherry FletcherGRN11.28s1531
6. Milena MilasevicMNE12.24s5688
7. Rosa Mystique JonesNRU12.69s2723
8. Felicia SaburoPLW13.40s9730
9. Bounkou CamaraMTN13.93s8691
Sunday 26.08 Afternoon Session
Women Heptathlon Long Jump26.08 17:15
Women Hepthatlon Javelin Throw26.08 18:45
Women 800m Semi-Final26.08 19:35
Women Shot Put Final26.08 19:45
Women Pole Vault Qualification26.08 20:00
Men 100m Semi-Final26.08 20:10
Women 100m Quarter-Final26.08 20:35
Women Hepthatlon 800m26.08 21:15
Men 400m Hurdles Semi-Final26.08 21:45
Men 100m Final26.08 22:20
Saturday 25.08 Afternoon SessionSaturday 25.08 Morning Session
Sunday 26.08 Afternoon SessionSunday 26.08 Morning Session
Monday 27.08 Afternoon SessionMonday 27.08 Morning Session
Tuesday 28.08 Afternoon SessionTuesday 28.08 Morning Session
Wednesday 29.08 Afternoon SessionWednesday 29.08 Morning Session
Thursday 30.08 Afternoon Session
Friday 31.08 Afternoon SessionFriday 31.08 Morning Session
Saturday 01.09 Afternoon SessionSaturday 01.09 Morning Session
Sunday 02.09 Afternoon Session
Women Heptathlon Long Jump26.08 17:15
Group A 17:15Teamdist.ptsN1.2.3.
1. Ida MarcussenNOR6.47m9977216.47X6.10
2. Irina NaumenkoKAZ6.21m9156316.086.216.06
3. Olga KurbanRUS6.20m9128216.20X6.08
4. Sonja KesselschlagerGER6.20m9124976.056.20X
5. Yuki NakataJPN6.16m8996206.015.956.16
6. Aiga GrabusteLAT6.02m8566525.896.02X
7. Linda ZublinSUI5.98m8438745.85X5.98
8. Yvonne WisseNED5.98m8436985.735.98X
9. Vasiliki DelinikolaGRE5.97m8405195.805.975.93
10.Lucimara da SilvaBRA5.96m8372815.945.96X
11.Jolanda KeizerNED5.90m8196965.685.90X
12.Jessica SamuelssonSWE5.88m813892X5.884.39
13.Salla RinneFIN5.87m8104275.875.76X
14.Kamila ChudzikPOL5.84m801734XX5.84
15.Kaie KandEST5.75m7744055.50X5.75
16.Sylvie DufourSUI5.70m7598715.635.645.70
-. Hyleas FountainUSANM 962X
Group A 17:15Teamdist.ptsN1.2.3.
1. Lyudmila BlonskaUKR6.88m1132912X6.706.88
2. Carolina KluftSWE6.85m11228886.656.856.84
3. Kelly SothertonGBR6.68m1066482X6.68X
4. Marie CollonvilleFRA6.67m10624336.276.67
5. Anna BogdanovaRUS6.46m9947966.466.426.05
6. Kylie WheelerAUS6.42m9812276.176.42X
7. Karolina TyminskaPOL6.34m9567576.096.346.28
8. Jessica EnnisGBR6.33m9534666.336.026.23
9. Austra SkujyteLTU6.28m9376606.286.096.15
10.Jennifer OeserGER6.25m9275066.256.18X
11.Virginia JohnsonUSA6.21m9159756.216.16
12.Lilli SchwarzkopfGER6.17m9025076.176.096.01
13.Aryiro StratakiGRE6.15m8965306.116.156.05
14.Nataliya DobrynskaUKR6.12m8879146.046.096.12
15.Gretchen QuintanaCUB6.12m8873636.086.126.02
16.Simone ObererSUI6.04m862872X5.976.04
17.Diana PicklerUSA6.01m8539875.845.836.01
Women Heptathlon Javelin Throw26.08 18:45
Group A 18:45Teamdist.ptsN1.2.3.
1. Lilli SchwarzkopfGER54.44m94650753.4354.4451.51
2. Austra SkujyteLTU52.63m91166052.6352.2551.56
3. Ida MarcussenNOR51.02m880721X51.02X
4. Linda ZublinSUI49.85m85787449.8546.1045.31
5. Salla RinneFIN48.03m82242748.03XX
6. Carolina KluftSWE47.98m82188844.3547.98
7. Lyudmila BlonskaUKR47.77m81791247.7746.1045.12
8. Nataliya DobrynskaUKR46.22m78791441.4946.2244.15
9. Aryiro StratakiGRE44.73m75853044.73X41.38
10.Jolanda KeizerNED43.48m73469641.4843.48X
11.Yuki NakataJPN43.26m73062042.7143.2642.13
12.Jennifer OeserGER43.10m72750643.10XX
13.Sonja KesselschlagerGER42.91m72349742.9141.4441.15
14.Sylvie DufourSUI39.75m66287139.75X36.79
15.Diana PicklerUSA39.62m66098734.1835.6139.62
16.Marie CollonvilleFRA39.32m654433X35.6339.32
17.Lucimara da SilvaBRA37.87m62628137.8732.10
Group A 19:50Teamdist.ptsN1.2.3.
1. Kamila ChudzikPOL52.03m89973448.2549.5152.03
2. Aiga GrabusteLAT45.76m77865242.7745.76X
3. Vasiliki DelinikolaGRE42.19m70951939.5236.8042.19
4. Simone ObererSUI40.60m67987236.1140.6039.04
5. Olga KurbanRUS40.55m67882140.55X37.39
6. Anna BogdanovaRUS39.91m66679635.7639.9134.93
7. Irina NaumenkoKAZ39.53m658631X39.53X
8. Kylie WheelerAUS38.49m63822737.0838.4938.18
9. Kaie KandEST38.33m63540530.6937.4238.33
10.Jessica EnnisGBR38.07m63046635.0537.6538.07
11.Yvonne WisseNED37.73m62469835.6235.9637.73
12.Jessica SamuelssonSWE37.30m61689234.3937.3034.31
13.Karolina TyminskaPOL35.97m59075733.5735.6935.97
14.Gretchen QuintanaCUB34.31m558363XX34.31
15.Kelly SothertonGBR31.90m51348230.5931.7031.90
Women 800m Semi-Final26.08 19:35
Heat 1 19:35TeamtimeLN
1. Sviatlana UsovichBLR1:58.118258
2. Olga KotlyarovaRUS1:58.565819
3. Lucia KlocovaSVK1:58.626878
4. Elisa Cusma PiccioneITA1:58.634566
5. Liliana PopescuROU2:00.073778
6. Jemma SimpsonGBR2:00.482481
7. Diane CumminsCAN2:00.519303
8. Hazel ClarkUSA2:02.927954
Heat 2 19:44TeamtimeLN
1. Svetlana KlyukaRUS1:58.976815
2. Mayte MartinezESP1:59.327398
3. Mina Ait HammouMAR1:59.513663
4. Marilyn OkoroGBR1:59.635478
5. Kenia SinclairJAM2:00.254594
6. Tetyana PetlyukUKR2:00.908924
7. Marian BurnettGUY2:01.022534
8. Zulia CalatayudCUB2:06.979353
Heat 3 19:53TeamtimeLN
1. Janeth JepkosgeiKEN1:56.176642
2. Hasna BenhassiMAR1:56.845666
3. Maria de Lurdes MutolaMOZ1:56.987689
4. Brigita LangerholcSLO1:58.418856
5. Jennifer MeadowsGBR1:59.393476
6. Elodie GuuganFRA1:59.469447
7. Ewelina Setowska-DrickPOL2:01.024753
8. Agnes SamariaNAM2:02.252693
Women Shot Put Final26.08 19:45
Final 19:45Teamdist.N1.2.3.4.5.6.qual.
1. Valerie ViliNZL20.54m72619.8919.7419.80X19.9520.5419.45m
2. Nadzeya OstapchukBLR20.48m26420.04X19.17XX20.4818.23m
3. Nadine KleinertGER19.77m49918.7519.4519.04X19.7719.7219.17m
4. Ling LiCHN19.38m32018.2118.88X18.92X19.3818.76m
5. Petra LammertGER19.33m50119.33X19.2718.8618.92X18.72m
6. Meiju LiCHN18.83m32117.2918.7918.8318.3218.7718.6219.05m
7. Lijiao GongCHN18.66m31617.8218.66X18.34XX18.38m
8. Chiara RosaITA18.39m572X18.3518.1718.39XX18.77m
9. Anna OmarovaRUS18.20m82518.20XX 18.85m
10.Yanina Karolchyk-PravalinskayBLR18.17m261X18.17X 18.52m
11.Misleydis GonzalezCUB18.14m36617.3618.1417.87 18.28m
12.Yumileidi CumbaCUB17.93m364X17.9317.83 18.29m
Women Pole Vault Qualification26.08 20:00
mark 4.55m12 Athletes
Group A 20:00TeamheightN405420435445450455
1. Jennifer StuczynskiUSA4.55m1002 OO
2. Katerina BadurovaCZE4.55m374 O XOO
3. Yuliya GolubchikovaRUS4.55m807 OOXXOOO
4. Svetlana FeofanovaRUS4.55m805 O XO
5. Fabiana MurerBRA4.55m286 OXOOXO
6. Anna RogowskaPOL4.55m752 XXO XOXO
7. Naroa AgirreESP4.50m388 XXOOXOOXXX
8. Jillian SchwartzUSA4.50m999 XOXOXOXOXXX
9. Julia HutterGER4.45m494 OOXOXXX
10.Carolin HingstGER4.35m493 OOXXX
11.Afroditi SkaffdaGRE4.35m528OXOOXXX
11.Minna NikkanenFIN4.35m426OXOOXXX
13.Yingning ZhangCHN4.35m336OXOXOXXX
14.Takayo KondoJPN4.35m618OOXXOXXX
15.Alejandra GarciaARG4.20m208OOXXX
16.Alana BoydAUS4.20m215 XOXXX
Group B 20:00TeamheightN405420435445450455
1. Tatyana PolnovaRUS4.55m831 OOOOO
1. Yelena IsinbaevaRUS4.55m811 O
1. Monika PyrekPOL4.55m751 O OO
4. Kym HoweAUS4.55m217 OO XO
5. Vanessa BoslakFRA4.55m432 OO OXXO
6. Silke SpiegelburgGER4.55m508 XXOOXXOXOXXO
7. Shuying GaoCHN4.50m315 XXOXOXOOXXX
8. Niki McewenUSA4.35m982 OXXX
9. Pavla Hamackova-RybovaCZE4.35m377 XOO XXX
9. Thorey Edda ElisddttirISL4.35m561 XOOXXX
11.Roslinda SamsuMAS4.35m673OXOXOXXX
12.Hanna-Mia PerssonSWE4.20m891XOOXXX
13.Kate DennisonGBR4.20m463XOXOXXX
14.Anna Katharina SchmidSUI4.20m873OXXOXXX
15.Vicky ParnovAUS4.05m223OXXX
16.Joana CostaBRA4.05m280XOXXX
17.Elisabete TavaresPOR4.05m764XXOXXX
Men 100m Semi-Final26.08 20:10
Heat 1 20:10TeamtimeLN
1. Derrick AtkinsBAH10.04s6347
2. Asafa PowellJAM10.08s4717
3. Matic OsovnikarSLO10.17s9994
4. Marc BurnsTRI10.21s51048
5. Kim CollinsSKN10.21s2989
6. Craig PickeringGBR10.29s7591
7. Brendan ChristianANT10.29s8314
8. Nobuharu AsaharaJPN10.36s3729
Heat 2 20:18TeamtimeLN
1. Tyson GayUSA10.00s41100
2. Marlon DevonishGBR10.12s7586
3. Churandy MartinaAHO10.15s6302
4. Olusoji A. FasubaNGR10.18s9857
5. Mark Lewis-FrancisGBR10.19s5594
6. Anson HenryCAN10.20s2422
7. Nesta CarterJAM10.28s3712
8. Clement CampbellJAM10.28s8711
Women 100m Quarter-Final26.08 20:35
Heat 1 20:35TeamtimeLN
1. Torri EdwardsUSA11.13s4959
2. Kerron StewartJAM11.20s7586
3. Oludamola OsayomiNGR11.21s5708
4. Yevgeniya PolyakovaRUS11.24s6832
5. Sherry FletcherGRN11.32s3531
6. Tahesia HarriganIVB11.33s8574
7. Lucimar Aparecida de MouraBRA11.61s2274
-. Nombulelo Constance MkenkuRSADNS9788
Heat 2 20:43TeamtimeLN
1. Veronica CampbellJAM11.08s6577
2. Kim GevaertBEL11.15s4239
3. Carmelita JeterUSA11.17s7972
4. Laura TurnerGBR11.32s5471
5. Irina KhabarovaRUS11.38s3813
6. Affoue Amandine AllouCIV11.57s8339
.. Susanthika JayasingheSRIDQ2865
-. Johanna ManninenFINDQ9419
Heat 3 20:51TeamtimeLN
1. Christine ArronFRA11.17s6429
2. Sheri-Ann BrooksJAM11.23s7576
3. Mechelle LewisUSA11.25s5979
4. Debbie Ferguson-McKenzieBAH11.29s4233
5. Ivet LalovaBUL11.33s9296
6. Montell DouglasGBR11.43s2465
7. Verena SailerGER11.43s3491
8. Daria KorczynskaPOL11.44s8741
Heat 4 20:59TeamtimeLN
1. Chandra SturrupBAH11.15s7234
2. Lauryn WilliamsUSA11.16s61007
3. Tezzhan NaimovaBUL11.21s4297
4. Sally MclellanAUS11.31s5213
5. Vida AnimGHA11.36s9511
6. Jeanette KwakyeGBR11.40s8469
7. Ekaterina GrigorievaRUS11.49s2808
8. Sasha SpringerTRI11.56s3903
Women Heptathlon 800m26.08 21:15
Heat 1 21:15TeamtimeptsLN
1. Jessica SamuelssonSWE2:13.349168892
2. Kaie KandEST2:13.639123405
3. Sylvie DufourSUI2:14.469009871
4. Yuki NakataJPN2:17.618567620
5. Irina NaumenkoKAZ2:20.528164631
6. Diana PicklerUSA2:20.638155987
7. Lucimara da SilvaBRA2:22.167942281
-. Gretchen QuintanaCUBDQ 6363
Heat 2 21:22TeamtimeptsLN
1. Karolina TyminskaPOL2:08.279908757
2. Yvonne WisseNED2:12.529284698
3. Aryiro StratakiGRE2:16.068789530
4. Olga KurbanRUS2:16.488727821
5. Simone ObererSUI2:16.678692872
6. Linda ZublinSUI2:16.728696874
7. Kamila ChudzikPOL2:23.037835734
8. Vasiliki DelinikolaGRE2:31.236783519
Heat 3 21:29TeamtimeptsLN
1. Marie CollonvilleFRA2:12.689267433
2. Kylie WheelerAUS2:12.819249227
3. Ida MarcussenNOR2:13.699115721
4. Anna BogdanovaRUS2:13.729114796
5. Jolanda KeizerNED2:17.618562696
6. Sonja KesselschlagerGER2:18.818406497
7. Aiga GrabusteLAT2:19.978243652
8. Salla RinneFIN2:36.056198427
Heat 4 21:36TeamtimeptsLN
1. Jessica EnnisGBR2:11.399442466
2. Kelly SothertonGBR2:11.589427482
3. Carolina KluftSWE2:12.569274888
4. Lilli SchwarzkopfGER2:12.769259507
5. Jennifer OeserGER2:13.859093506
6. Nataliya DobrynskaUKR2:16.358748914
7. Lyudmila BlonskaUKR2:16.688695912
8. Austra SkujyteLTU2:23.647756660
Men 400m Hurdles Semi-Final26.08 21:45
Heat 1 21:45TeamtimeLN
1. Marek PlawgoPOL48.18s9898
2. James CarterUSA48.30s41091
3. Danny McfarlaneJAM48.32s5720
4. Derrick WilliamsUSA48.43s61155
5. Kenji NarisakoJPN48.44s7752
6. Fadil BellaaboussFRA49.17s8558
7. Joseph G. AbrahamIND49.51s2675
8. Yevgeniy MeleshenkoKAZ49.56s3763
Heat 2 21:53TeamtimeLN
1. Felix SanchezDOM48.35s6490
2. Periklis IakovvkisGRE48.44s7654
3. Bershawn JacksonUSA48.95s41106
4. Aleksandr DerevyaginRUS49.11s3952
5. Edivaldo MonteiroPOR49.31s9911
6. Pieter de VilliersRSA49.37s2934
7. Javier CulsonPUR49.64s5914
8. Yan MengCHN49.70s8442
Heat 3 22:01TeamtimeLN
1. Kerron ClementUSA48.60s41093
2. Adam KunkelCAN48.66s7426
3. Bayano KamaniPAN49.13s5881
4. Naman KeitaFRA49.16s6570
5. Isa PhillipsJAM49.47s3722
6. Jonathan WilliamsBIZ49.77s9368
7. Gianni CarabelliITA50.35s8692
8. Ibrahim MaigaMLI51.24s2835
Men 100m Final26.08 22:20
Final 22:20TeamtimeLN
1. Tyson GayUSA9.85s51100
2. Derrick AtkinsBAH9.91s6347
3. Asafa PowellJAM9.96s4717
4. Olusoji A. FasubaNGR10.07s9857
5. Churandy MartinaAHO10.08s8302
6. Marlon DevonishGBR10.14s7586
7. Matic OsovnikarSLO10.23s2994
8. Marc BurnsTRI10.29s31048
Women Heptathlon FinalTeamptsN 100m HHighShot 200mLongJavelin 800m
1. Carolina KlüftSWE7032888110213.15s11711.95m84814.81m104123.38s11226.85m82147.98m9272:12.56
2. Lyudmila BlonskaUKR6832912108713.25s11321.92m82314.44m97224.09s11326.88m81747.77m8692:16.68
3. Kelly SothertonGBR6510482109313.21s10541.86m80314.14m103923.40s10666.68m51331.90m9422:11.58
4. Jessica EnnisGBR6469466112912.97s10931.89m65611.93m106423.15s9536.33m63038.07m9442:11.39
5. Lilli SchwarzkopfGER6439507104413.54m10161.83m72713.00m87925.08s9026.17m94654.44m9252:12.76
6. Austra SkujyteLTU638066093114.34s9781.80m99717.03m85125.39s9376.28m91152.63m7752:23.64
7. Jennifer OeserGER6378506104913.51s10161.83m80814.21m94224.41s9276.25m72743.10m9092:13.85
8. Nataliya DobrynskaUKR632791499413.89s9411.77m94916.31m89524.91s8876.12m78746.22m8742:16.35
9. Marie CollonvilléFRA6244433103113.63s10161.83m66912.12m88625.01s10626.67m65439.32m9262:12.68
10.Anna BogdanovaRUS6243796102013.71s10161.83m74913.33m88725.00s9946.46m66639.91m9112:13.72
11.Ida MarcussenNOR622672295614.16s8301.68m72713.00m92524.59s9976.47m88051.02m9112:13.69
12.Kylie WheelerAUS618422299713.87s9781.80m72713.00m93924.44s9816.42m63838.49m9242:12.81
13.Sonja KesselschlägerGER6149497104313.55s9781.80m81114.25m84225.49s9126.20m72342.91m8402:18.81
14.Jolanda KeizerNED6102696100313.83s9411.7780914.23m94024.43s8195.90m73443.48m8562:17.61
15.Karolina TyminskaPOL609275796614.09s8671.71m74413.25m97924.02s9566.34m59035.97m9902:08.27
16.Yvonne WisseNED6056698104313.55s9781.80m69712.54m94324.40s8435.98m62437.73m9282:12.52
17.Aiga GrabusteLAT6019652100113.84s9411.77m73013.04m88924.98s8566.02m77845.76m8242:19.97
18.Aryiró StratákiGRE599953097614.02m8301.68m79814.06m86325.26s8966.15m75844.73m8782:16.06
19.Olga KurbanRUS599882199313.90s8671.71m73813.16m93824.45s9126.20m67840.55m8722:16.48
20.Linda ZüblinSUI5995864103113.63s7951.6569012.43m91024.75s8435.98m85749.85m8692:16.72
21.Kamila ChudzikPOL592673494114.27s8671.71m74813.31m88725.00s8015.84m89952.03m7832:23.03
22.Simone ObererSUI5922872103313.62s9781.80m67412.20m82725.66s8626.04m67940.60m8692:16.67
23.Yuki NakataJPN5869620100413.82s9031.74m61611.31m86125.28s8996.16m73043.26m8562:17.61
24.Irina NaumenkoKAZ584863194714.22s9031.74m72112.90m88824.99s9156.21m65839.53m8162:20.52
25.Diana PicklerUSA5838987107413.34s9031.74m61011.22m92324.61s8536.01m66039.62m8152:20.63
26.Salla RinneFIN5813427103013.64s9031.74m81114.25m81825.76s8105.87m82248.03m6192:36.05
27.Sylvie DufourSUI580587196414.10s9031.74m77113.65m84625.45s7595.70m66239.75m9002:14.46
28.Vasilikí DelinikólaGRE5745519101413.75s8671.71m75613.43m88125.06s8405.97m70942.19m6782:31.23
29.Jessica SamuelssonSWE574589295414.17s7951.65m76513.56m88625.01s8135.88m61637.30m9162:13.34
30.Kaie KandEST561640594714.22s8301.68m70712.69m81125.84s7745.75m63538.33m9122:13.63
31.Lucimara da SilvaBRA5601281101413.75s9031.74m55310.36m87425.14s8375.96m62637.8m77942:22.16
32.Gretchen QuintanaCUB4954363101113.77s8301.68m70812.71m96024.22s8876.12m55834.31m0DQ
-. Virginia JohnsonUSA4477975108413.27s7241.59m75113.36m100323.77s9156.21m
-. Karin RuckstuhlNED3721697108313.28s9031.74m79313.99m94224.41s
-. Hyleas FountainUSA3616962102713.66s9411.77m68012.29m96824.13s0NM
-. Tatyana ChernovaRUS3566802102013.71s9781.80m76013.49m80825.88s
-. Antoinette Nana DjimouFRA347145299713.87s8671.71m75713.44m85025.41s
-. Margaret SimpsonGHA1926518102313.69s9031.74m
-. Hanna MelnychenkoUKR09220DNF
Monday 27.08 Morning Session
Women Discus Throw Qualification27.08 10:00
Women 100m Hurdles Heats27.08 10:10
Women Long Jump Qualification27.08 10:30
Men High Jump Qualification27.08 10:40
Women 400m Hurdles Heats27.08 10:50
Saturday 25.08 Afternoon SessionSaturday 25.08 Morning Session
Sunday 26.08 Afternoon SessionSunday 26.08 Morning Session
Monday 27.08 Afternoon SessionMonday 27.08 Morning Session
Tuesday 28.08 Afternoon SessionTuesday 28.08 Morning Session
Wednesday 29.08 Afternoon SessionWednesday 29.08 Morning Session
Thursday 30.08 Afternoon Session
Friday 31.08 Afternoon SessionFriday 31.08 Morning Session
Saturday 01.09 Afternoon SessionSaturday 01.09 Morning Session
Sunday 02.09 Afternoon Session
Women Discus Throw Qualification27.08 10:00
mark 61.50m8+4 Athletes
Group A 10:00Teamdist.N1.2.3.
1. Franka DietzschGER65.17m48557.1365.17
2. Nicoleta GrasuROU64.26m77061.29X64.26
3. Yarelis BarriosCUB63.44m35163.44
4. Iryna YatchenkoBLR62.63m26662.63
5. Xuejun MaCHN60.89m32651.6759.6260.89
6. Dani SamuelsAUS60.44m22554.4760.4457.97
7. Aimin SongCHN60.10m33260.10X57.98
8. Kateryna KarsakUKR59.46m91959.46XX
9. Wioletta PotepaPOL59.20m750X59.20X
10.Anna SoderbergSWE58.65m89356.5657.9658.65
11.Becky BreischUSA58.42m950X54.5558.42
12.Dragana TomaševicSRB57.96m86457.8556.9657.96
13.Cecilia BarnesUSA53.02m94853.02XX
14.Tereapii TapokiCOK50.35m34450.3548.3748.32
Group B 11:30Teamdist.N1.2.3.
1. Joanna WisniewskaPOL63.13m75863.13
2. Taifeng SunCHN61.99m33361.99
3. Darya PishchalnikovaRUS61.88m83058.7661.88
4. Melina Robert-MichonFRA61.66m45559.7957.9561.66
5. Yania FerralesCUB61.48m36559.96X61.48
6. Natalya Fokina-SemenovaUKR61.33m91561.33X59.15
7. Olena AntonovaUKR60.90m91159.0460.90X
8. Suzanne PowellUSA59.57m98959.5759.0858.23
9. Vera Pospišilova-CechlovaCZE57.56m38157.5656.97X
10.Elisangela AdrianoBRA57.21m26856.5055.1557.21
11.Krishna PooniaIND57.17m55350.5254.3857.17
12.Nadine MullerGER55.98m50355.9855.09X
13.Beatrice FaumuinaNZL55.75m724X55.75X
14.Yuka MurofushiJPN52.76m61950.7651.7952.76
Women 100m Hurdles Heats27.08 10:10
Heat 1 10:10TeamtimeLN
1. Michelle PerryUSA12.72s5986
2. Sally MclellanAUS12.85s9213
3. Adrianna LamalleFRA12.88s2448
4. Derval O'RourkeIRL12.91s8560
5. Priscilla LopesCAN12.94s1308
6. Toyin AugustusNGR13.10s6701
7. Edit VariHUN13.28s4543
8. Jeimy BernardezHON14.35s3539
9. Maria Gabriela CarrilloESA15.78s7387
Heat 2 10:18TeamtimeLN
1. Nevin YanitTUR12.78s3909
2. Angela WhyteCAN12.81s7310
3. Lolo JonesUSA12.86s5976
4. Lacena Golding-ClarkeJAM12.92s4581
5. Aleksandra AntonovaRUS12.95s9792
6. Aurelia TrywianskaPOL13.05s6756
7. Christina VukicevicNOR13.07s8722
8. Jenny KallurSWE13.08s2886
Heat 3 10:26TeamtimeLN
1. Perdita FelicienCAN12.73s8306
2. Virginia PowellUSA12.76s9990
3. Vonette DixonJAM12.77s6578
4. Flora RedoomiGRE12.88s7527
5. Yevgeniya SnihurUKR13.01s1931
6. Natalya IvoninskayaKAZ13.12s2630
7. Nadine Faustin-ParkerHAI13.16s4537
8. Esen KizildagTUR13.48s3907
9. Sumita RaniBAN14.89s5235
Heat 4 10:34TeamtimeLN
1. Susanna KallurSWE12.66s8887
2. Delloreen Ennis-LondonJAM12.74s4579
3. Nichole DenbyUSA12.91s5957
4. Anay TejedaCUB12.91s9356
5. Eline BeringsBEL12.97s6243
6. Tatyana PavliyRUS12.99s2827
7. Miriam BobkovSVK13.04s7876
8. Mami IshinoJPN13.29s3605
Women Long Jump Qualification27.08 10:30
mark 6.75m7+5 Athletes
Group A 10:30Teamdist.N1.2.3.
1. Lyudmila KolchanovaRUS6.96m8166.476.96
2. Maurren Higa MaggiBRA6.95m2846.95
3. Bianca KapplerGER6.85m495X6.85
4. Viktoriya RybalkoUKR6.77m9276.77
5. Anju Bobby GeorgeIND6.60m5466.606.59X
6. Denisa ŠcerbovaCZE6.58m372X6.586.44
7. Concepcion MontanerESP6.55m400X6.55X
8. Eunice BarberFRA6.51m4306.51X6.43
9. Yaling ChenCHN6.50m3146.50X6.41
10.Grace UpshawUSA6.47m1008X6.446.47
11.Bronwyn ThompsonAUS6.46m226XX6.46
12.Rose RichmondUSA6.45m9956.136.456.43
13.Eliane MartinsBRA6.28m2856.28X6.20
14.Shara ProctorAIA5.82m2025.475.565.82
-. Carolina KluftSWEDNS888
Group B 10:30Teamdist.N1.2.3.
1. Naide GomesPOR6.96m7616.96
2. Tatyana LebedevaRUS6.84m8236.84
3. Brittney ReeseUSA6.83m992X6.83
4. Tatyana KotovaRUS6.73m8206.736.18
5. Jana VeldakovaSVK6.65m8806.656.516.52
6. Keila CostaBRA6.61m2796.39X6.61
7. Tianna MadisonUSA6.59m9806.286.59X
8. Alina MilitaruROU6.58m774XX6.58
9. Malgorzata TrybanskaPOL6.49m7556.286.49X
10.Oleksandra StadnyukUKR6.47m9325.91X6.47
11.Soon-ok JungKOR6.45m6516.45X6.44
12.Janice JosephsRSA6.44m7866.446.226.38
13.Kumiko IkedaJPN6.42m6046.396.256.42
14.Elva GoulbourneJAM6.32m582X6.32X
15.Jackie EdwardsBAH6.29m2316.296.065.98
Men High Jump Qualification27.08 10:40
mark 2.29m15 Athletes
Group A 10:40TeamheightN214219223226229
1. Eike OnnenGER2.29m640OOOXOO
1. Andrey SilnovRUS2.29m977OOXOOO
3. Tomaš JankuCZE2.29m477XOOXOOO
4. Stefan HolmSWE2.29m1027 OOOXO
5. Jesse de LimaBRA2.29m395OOOOXXO
6. Tom ParsonsGBR2.29m604OOXOOXXO
6. Kabelo KgosiemangBOT2.29m384OOOXOXXO
8. Michal BieniekPOL2.29m889OOXOXOXXO
9. Andrea BettinelliITA2.26m691OOOOXXX
10.Rozle PrezeljSLO2.26m996OOOXXOXXX
11.Oskari FrossnFIN2.26m543 XOOXXOXXX
11.Yuriy KrymarenkoUKR2.26m1072OXOOXXOXXX
13.Peter HorakSVK2.23m1017OOOXXX
14.Andrey TereshinRUS2.23m981OXOOXXX
15.Jesse WilliamsUSA2.23m1156OOXOXXX
16.Niki PalliISR2.19m689OOXXX
17.Naoyuki DaigoJPN2.19m730XXOOXXX
18.Haiqiang HuangCHN2.19m437OXOXXX
19.Abderrahmane HammadALG2.14m308OXXX
-. William WoodcockSEYNM987XXX
Group B 10:40TeamheightN214219223226229
1. Linus ThornbladSWE2.29m1034 OOOO
2. Yaroslav RybakovRUS2.29m976OOXOOXO
3. Jaroslav BabaCZE2.29m473OOXOOXO
3. Victor MoyaCUB2.29m466 OOXOXO
5. Martyn BernardGBR2.29m585OOXOXOXO
6. Donald ThomasBAH2.29m357 OOOXXO
7. Kyriakos IoannouCYP2.29m470OXOOXOXXO
8. Jamie NietoUSA2.26m1123 OOOXXX
8. Nicola CiottiITA2.26m693OOOOXXX
10.Svatoslav TonCZE2.26m481OOOXXOXXX
11.Dmytro Dem'yanyukUKR2.23m1068XXOOOXXX
12.Aleksander WalerianczykPOL2.19m907OOXXX
12.Germaine MasonGBR2.19m603 OXXX
14.Dragutin TopicSRB2.19m1004OXOX-XX
14.Gerardo MartinezMEX2.19m830OXOXXX
16.Jim DillingUSA2.19m1096OXXOXXX
17.Sergey ZasimovichKAZ2.19m764XOXXOXXX
18.Javier BermejoESP2.14m503OXXX
19.James GraymanANT2.14m315XXOXXX
Women 400m Hurdles Heats27.08 10:50
Heat 1 10:50TeamtimeLN
1. Yuliya PechenkinaRUS54.50s5828
2. Nickiesha WilsonJAM55.15s8599
3. Tasha Danvers-SmithGBR55.67s7461
4. Nicole LeachUSA55.95s9978
5. Hristina Hantzz-NeagGRE56.37s6522
6. Satomi KubokuraJPN57.01s3613
7. Ilona RantaFIN57.64s4423
8. Nadia NazirPAK1:04.76s2727
Heat 2 10:58TeamtimeLN
1. Tiffany Ross-WilliamsUSA54.24s8997
2. Anna JesienPOL55.01s5737
3. Tatyana AzarovaKAZ55.93s7629
4. Tsvetelina KirilovaBUL56.77s3295
5. Aissata SoulamaBUR57.06s2300
6. Anastasiya RabchenyukUKR57.31s6926
7. Ozge GgrlerTUR57.40s4906
Heat 3 11:06TeamtimeLN
1. Tetiana Tereschuk-AntipovaUKR54.74s2933
2. Melaine WalkerJAM55.40s5598
3. Fani HalkiiGRE55.66s4521
4. Zuzana HejnovaCZE55.87s3378
5. Yekaterina BikertRUS56.23s7795
6. Elodie OuedraogoBEL56.44s6240
7. Ulrike UrbanskyGER56.76s8510
8. Michelle CareyIRL57.10s9555
Heat 4 11:14TeamtimeLN
1. Jana RawlinsonAUS54.77s2224
2. Natalya IvanovaRUS55.52s5812
3. Muna Jabir AdamSUD55.80s8869
4. Ionela Tirlea-ManolacheROU55.90s3779
5. Kaliese SpencerJAM55.93s7596
6. Erica MartenssonSWE56.19s4889
7. Muizat Ajoke OdumosuNGR59.05s6712
Heat 5 11:22TeamtimeLN
1. Xiaoxiao HuangCHN55.64s7318
2. Yevgeniya IsakovaRUS56.02s6810
3. Sheena JohnsonUSA56.30s2974
4. Christina KronGER57.28s5500
5. Andrea BlackettBAR57.70s3236
6. Lamiae LhabzeMAR57.81s8669
7. Lucimar TeodoroBRA58.32s4271
Monday 27.08 Afternoon Session
Men Hammer Throw Final27.08 19:30
Women 100m Semi-Final27.08 20:00
Women 300m Steeplechase Final27.08 20:20
Men Triple Jump Final27.08 20:30
Men 1500m Semi-Final27.08 20:40
Women 400m Semi-Final27.08 21:10
Men 10000m Final27.08 21:40
Women 100m Final27.08 22:20
Men Hammer Throw Final27.08 19:30
FinalTeamdist.N1.2.3.4.5.6.qual.
1. Ivan TsikhanBLR83.63m375XX79.35X80.7783.6377.75m
2. Primoz KozmusSLO82.29m99380.6879.6282.12XX82.2977.93m
3. Libor CharfreitagSVK81.60m1015X80.9379.1076.8881.6080.4880.61m
4. Vadim DevyatovskiyBLR81.57m37076.2880.95X81.2281.5781.2079.30m
5. Krisztian ParsHUN80.93m67278.2979.4979.5579.6377.2980.9379.11m
6. Koji MurofushiJPN80.46m75076.9479.4680.3879.5680.1380.4677.25m
7. Szymon ZiolkowskiPOL80.09m90879.8180.0978.5879.87X77.5378.90m
8. Markus EsserGER79.66m61978.6779.6678.37X79.1979.4676.36m
9. Olli-Pekka KarjalainenFIN78.35m54778.1578.2778.35 76.12m
10. Miloslav KonopkaSVK78.09m1019X78.09X 79.83m
11. Esref ApakTUR76.59m105875.67X76.59 75.27m
12. Ali Mohamed Al-ZinkawiKUW76.04m795X72.8876.04 76.49m
Women 100m Semi-Final27.08 20:00
Heat 1 20:00TeamtimeLN
1. Torri EdwardsUSA11.02s7959
2. Lauryn WilliamsUSA11.09s51007
3. Kerron StewartJAM11.12s4586
4. Oludamola OsayomiNGR11.18s3708
5. Tezzhan NaimovaBUL11.18s2297
6. Chandra SturrupBAH11.22s6234
7. Laura TurnerGBR11.32s9471
8. Sally MclellanAUS11.32s8213
Heat 1 20:08TeamtimeLN
1. Veronica CampbellJAM10.99s7577
2. Christine ArronFRA11.04s6429
3. Kim GevaertBEL11.06s5239
4. Carmelita JeterUSA11.08s3972
5. Mechelle LewisUSA11.16s8979
6. Yevgeniya PolyakovaRUS11.16s2832
7. Sheri-Ann BrooksJAM11.21s4576
8. Debbie Ferguson-McKenzieBAH11.25s9233
Women 3000m Steeplechase Final27.08 20:20
Final 20:20TeamtimeN
1. Yekaterina VolkovaRUS9:06.57847
2. Tatyana PetrovaRUS9:09.19829
3. Eunice JepkorirKEN9:20.09641
4. Ruth Bisibori NyangauKEN9:25.25646
5. Sophie DuarteFRA9:27.51436
6. Cristina CasandraROU9:29.63767
7. Gulnara Samitova-GalkinaRUS9:30.24841
8. Rosa MoratoESP9:36.84401
9. Hanane OuhaddouMAR9:37.87672
10. Roisin McgettiganIRL9:39.41558
11. Veerle DejaeghereBEL9:39.80246
12. Fionnuala BrittonIRL9:40.10554
13. Sara MoreiraPOR9:48.09762
14. Mardrea HymanJAM10:00.40584
-. Wioletta JanowskaPOL10:16.24735
Men Triple Jump Final27.08 20:30
Final 20:30Teamdist.N1.2.3.4.5.6.qual.
1. Nelson EvoraPOR17.74m91017.41X17.74 X17.3917.22m
2. Jadel GregerioBRA17.59m39916.6817.00X15.0917.5917.2817.10m
3. Walter DavisUSA17.33m109517.33XXX17.22X17.10m
4. Osniel ToscaCUB17.32m46816.71X17.32X17.2017.2716.74m
5. Aarik WilsonUSA17.31m115816.8917.21X15.3517.0717.3117.06m
6. Phillips IdowuGBR17.09m60016.6317.0716.6616.8816.8517.0917.07m
7. David GiraltCUB16.91m46116.9116.49XX 17.05m
8. Alexander MartinezSUI16.85m101116.7716.3016.8516.2415.8613.9516.71m
9. Deokhyeon KimKOR16.71m78216.0116.7116.71 16.78m
10. Aleksandr PetrenkoRUS16.66m96216.66X16.60 17.05m
11. Minwei ZhongCHN16.66m44816.6615.8716.01 16.69m
12. Dimitrios TsiimisGRE16.59m65616.3316.5916.29 16.74m
Men 1500m Semi-Final27.08 20:40
Heat 1 20:40TeamtimeN
1. Bernard LagatUSA3:42.391113
2. Tarek BoukensaALG3:42.88306
3. Asbel KipropKEN3:42.99769
5. Andrew BaddeleyGBR3:43.03583
6. Nicholas WillisNZL3:43.34879
7. Mohamed MoustaouiMAR3:43.39822
8. Mekonnen GebremehdinETH3:43.41536
8. Juan Carlos HigueroESP3:44.15510
9. Sajad MoradiIRI3:46.21680
10.Daniel Kipchirchir KomenKEN4:02.95772
11.Youssef BabaMAR4:16.23808
DQ. Mehdi BaalaFRA3:43.01556
Heat 2 20:50TeamtimeN
1. Rashid RamziBRN3:40.53408
2. Juan Luis BarriosMEX3:40.79827
3. Arturo CasadoESP3:40.83505
4. Belal Mansoor AliBRN3:41.01404
5. Alan WebbUSA3:41.081154
6. Sergio GallardoESP3:41.14509
7. Shedrack Kibet KorirKEN3:41.15773
8. Antar ZerguelaineALG3:41.17312
9. Kevin SullivanCAN3:41.27431
10.Christian ObristITA3:42.93703
11.Fumikazu KobayashiJPN3:43.64745
12.Mohammed ShaweenKSA3:44.54793
Women 400m Semi-Final27.08 21:10
Heat 1 21:10TeamtimeLN
1. Novlene WilliamsJAM49.66s6590
2. Ana GuevaraMEX50.19s4677
3. Ilona UsovichBLR50.31s7259
4. Joanne CuddihyIRL50.73s8556
5. Lee McconnellGBR51.07s9473
6. Indira TerreroCUB51.08s2362
7. Natasha HastingsUSA51.45s5968
8. Asami TannoJPN51.81s3609
Heat 2 21:18TeamtimeLN
1. Nicola SandersGBR49.77s6474
2. Natalya AntyukhRUS49.93s5793
3. DeeDee TrotterUSA50.31s61003
4. Shericka WilliamsJAM50.37s4592
5. Christine AmertilBAH51.18s3229
6. Daniela ReinaITA51.99s8570
7. Barbara PetrahnHUN52.12s2542
8. Aliann PompeyGUY53.58s9535
Heat 3 21:26TeamtimeLN
1. Christine OhuruoguGBR50.16s4477
2. Mary WinebergUSA50.27s51006
3. Tatyana VeshkurovaRUS50.71s6839
4. Amantle MontshoBOT50.90s8267
5. Shereefa LloydJAM50.00s7589
6. Christy Ekpukhon IhunaegboNGR51.60s2703
7. Ionela Tirlea-ManolacheROU51.62s9779
8. Aymee MarttnezCUB57.77s3360
Men 10000m Final27.08 21:40
Final 21:40TeamtimeN
1. Kenenisa BekeleETH27:05.90531
2. Sileshi SihineETH27:09.03539
3. Martin Irungu MathathiKEN27:12.17776
4. Zersenay TadeseERI27:21.37499
5. Josephat Muchiri NdambiriKEN27:31.41778
6. Gebre-egziabher GebremariamETH27:44.58535
7. Abdihakem AbdirahmanUSA27:56.621082
8. Josphat Kiprono MenjoKEN28:25.67777
9. Dathan RitzenheinUSA28:28.591132
10.Boniface KipropUGA28:30.991065
11.Galen RuppUSA28:41.711136
12.Kensuke TakezawaJPN28:51.69755
13.Tola TadesseETH28:51.75540
14.Alejandro SuarezMEX28:52.19832
15.Wilson Kipkemei BusieneiUGA29:24.721062
16.Dickson Marwa MkamiTAN29:25.911040
17.Kazuhiro MaedaJPN29:48.17746
18.Michael AishNZL30:34.16875
AthleteTeam N
-. Khalid El AmriMARDNF815
-. Simon BairuCANDNF418
-. Ahmad Hassan AbdullahQATDNF916
-. Essa Ismail RashedQATDNF925
-. Hasan MahboobBRNDNS407
-. David GalvanMEXDNS828
Women 100m Final27.08 22:20
Final 22:00TeamtimeLN
1. Veronica CampbellJAM11.01s7577
2. Lauryn WilliamsUSA11.01s41007
3. Carmelita JeterUSA11.02s8972
4. Torri EdwardsUSA11.05s6959
5. Kim GevaertBEL11.05s3239
6. Kerron StewartJAM11.08s5586
7. Christine ArronFRA11.12s9429
8. Oludamola OsayomiNGR11.26s2708
Tuesday 28.08 Morning Session
Women Hammer Throw Qualification28.08 10:00
Men 400m Heats28.08 10:10
Men 200m Heats28.08 11:10
Saturday 25.08 Afternoon SessionSaturday 25.08 Morning Session
Sunday 26.08 Afternoon SessionSunday 26.08 Morning Session
Monday 27.08 Afternoon SessionMonday 27.08 Morning Session
Tuesday 28.08 Afternoon SessionTuesday 28.08 Morning Session
Wednesday 29.08 Afternoon SessionWednesday 29.08 Morning Session
Thursday 30.08 Afternoon Session
Friday 31.08 Afternoon SessionFriday 31.08 Morning Session
Saturday 01.09 Afternoon SessionSaturday 01.09 Morning Session
Sunday 02.09 Afternoon Session
Women Hammer Throw Qualification28.08 10:00
mark 71.00m5+7 Athletes
Group A 10:00Teamdist.N1.2.3.
1. Ivana BrkljacicCRO74.69m34974.69
2. Betty HeidlerGER72.27m492X72.27
3. Manuela MontebrunFRA69.77m45069.0269.7769.40
4. Arasay ThondikeCUB69.14m37069.1468.39X
5. Gulfiya KhanafeyevaRUS68.65m81465.91X68.65
6. Martina DanišováSVK68.15m877X67.1368.15
7. Cecilia NilssonSWE68.09m89068.0967.0164.30
8. Alexándra PapayeoryiouGRE66.88m52566.88XX
9. Yelena PriymaRUS66.84m833X61.7966.84
10.Sviatlana Sudak-TorunTUR65.65m90865.6565.22X
11.Jennifer DahlgrenARG65.64m20765.64XX
12.Berta CastellsESP63.32m39063.32X60.93
13.Yinghui LiuCHN62.83m325X62.8362.62
14.Masumi AyaJPN62.68m60161.5562.6859.43
15.Mihaela MelinteROU62.40m773XX62.40
16.Vânia SilvaPOR61.81m763X56.2861.81
17.Katalin DivósHUN59.45m54057.2259.4558.61
18.Brittany RileyUSA55.72m996XX55.72
-. Susanne KeilGERNM496XXX
-. Aksana MiankovaBLRNM263XXX
Group B 11:35Teamdist.N1.2.3.
1. Yipsi MorenoCUB72.87m36872.87
2. Wenxiu ZhangCHN71.31m335X71.31
3. Eileen O'KeeffeIRL71.07m55971.07
4. Yelena KonevtsevaRUS70.65m81770.2970.65
5. Kamila SkolimowskaPOL70.18m75466.5769.5770.18
6. Clarissa ClarettiITA69.53m565XX69.53
7. Yunaika CrawfordCUB68.55m35465.6466.8068.55
8. Jessica CosbyUSA67.90m95663.4467.9066.36
9. Merja KorpelaFIN67.87m42567.8765.89X
10.Stéphanie FalzonFRA67.19m43766.3766.8267.19
11.Amélie PerrinFRA66.67m454X66.6766.51
12.Lenka LedvinováCZE66.57m38066.5763.2265.71
13.Olga KuzenkovaRUS66.56m82266.56X65.09
14.Mona HolmNOR65.65m719X63.1665.65
15.Kristal YushUSA64.63m101161.7464.2464.63
16.Bianca PerieROU64.18m77764.1860.0962.10
17.Kathrin KlaasGER64.00m498XX64.00
18.Nataliya ZolotukhinaUKR63.64m94161.2763.6462.58
19.Rosa RodríguezVEN61.77m101558.4361.7761.56
20.Shuai HaoCHN59.09m317X59.09X
Men 400m Heats28.08 10:10
Heat 1 10:10TeamtimeLN
1. Chris BrownBAH44.50s5352
2. John SteffensenAUS44.82s2334
3. Arismendy PegueroDOM44.92s7491
4. Bastian SwillimsGER45.44s9626
5. Renny QuowTRI45.70s61050
6. Marcin MarciniszynPOL45.83s8897
7. Dimitrios RegasGRE46.22s4651
8. Takeshi FujiwaraESA46.92s3500
Heat 2 10:17TeamtimeLN
1. Jeremy WarinerUSA45.10s61151
2. Avard MoncurBAH45.27s1351
3. David GillickIRL45.35s7684
4. Martyn RooneyGBR45.47s8595
5. Lewis BandaZIM45.47s41166
6. Brice PanelFRA46.02s2571
7. Felix MarttnezPUR46.86s5915
8. Abdulla Mohamed HusseinSOM50.54s31001
9. Herman LlpezNCA50.72s9846
Heat 3 10:24TeamtimeLN
1. Alleyne FranciqueGRN44.95s4658
2. Leslie DjhoneFRA45.17s7561
3. Ricardo ChambersJAM45.34s6713
4. Andrew SteeleGBR45.54s9596
5. Rafal WieruszewskiPOL45.94s2905
6. Carlos SantaDOM45.99s3489
7. Clemens ZellerAUT46.06s8345
-. Yuzo KanemaruJPNDNF5737
Heat 4 10:31TeamtimeLN
1. LaShawn MerrittUSA44.78s41120
2. Johan WissmanSWE44.94s21037
3. Andrae WilliamsBAH45.31s1349
4. Young Talkmore NyonganiZIM45.40s61168
5. Eric MilazarMRI46.55s9842
6. Andres SilvaURU46.79s31080
7. Dalibor SpasovskiMKD48.63s7834
8. Karar A.M. Al AbbodyIRQ48.95s5686
-. Gakologelwang MashetoBOTDNS8381
Heat 5 10:38TeamtimeLN
1. Gary KikayaCOD45.21s2451
2. Sanjay AyreJAM45.28s6706
3. Timothy BenjaminGBR45.44s1584
4. Chris LloydDMA45.46s4486
5. Vladislav FrolovRUS45.69s7954
6. Ioan Lucian VieruROU46.78s5932
7. Mathieu GnaligoBEN47.51s8366
8. Nicolau PalancaANG48.60s3313
-. Hamdan Odha Al-BishiKSADNS9787
Heat 6 10:45TeamtimeLN
1. Nery BrenesCRC45.01s5455
2. Angelo TaylorUSA45.13s21141
3. William CollazoCUB45.29s9459
4. California MolefeBOT45.36s4380
5. Michael BlackwoodJAM45.44s1708
6. Yuki YamaguchiJPN46.28s3735
7. Jonathon LaversGIB47.97s6646
8. Ivano BucciSMR48.07s8999
-. Nagmeldin Ali AbubakrSUDDNF71005
Heat 7 10:52TeamtimeLN
1. Tyler ChristopherCAN45.15s9425
2. Ato ModiboTRI45.22s21049
3. Sean WroeAUS45.39s4329
4. Daniel DabrowskiPOL45.50s3891
5. Andrea BarberiITA45.74s8690
6. Dimitrios GravalosGRE46.94s5649
7. Moses KamutVAN48.90s61161
-. Lionel LarryUSADNF71114
Men 200m Heats28.08 11:10
Heat 1 11:10TeamtimeLN
1. Shinji TakahiraJPN20.83s8740
2. Christopher WilliamsJAM20.88s4726
3. Basilio de MoraesBRA21.09s5389
4. Franklin NazarenoECU21.18s7492
5. Juan Pedro ToledoMEX21.31s2833
6. Ruslan AbbasovAZE21.33s6346
7. Morne NagelRSA21.35s9940
8. Harmon HarmonCOK23.78s3452
Heat 2 11:18TeamtimeLN
1. Tyson GayUSA20.46s61100
2. Churandy MartinaAHO20.47s3302
3. Sandro VianaBRA20.47s4387
4. Matic OsovnikarSLO20.51s9994
5. Visa HongistoFIN20.56s7545
6. James DolphinNZL20.65s5876
7. Marco CribariSUI20.71s21008
8. Mphelave DlaminSWZ21.96s81038
9. Amaroy MarinoPLW23.34s1887
Heat 3 11:26TeamtimeLN
1. Bryan BarnettCAN20.31s7419
2. Shingo SuetsuguJPN20.47s6743
3. Patrick JohnsonAUS20.48s8326
4. Brian DzingaiZIM20.50s21167
5. Guus HoogmoedNED20.57s5848
6. Seth AmooGHA20.85s4645
7. Yik Chun TangHKG21.72s9665
8. Sittichai SuwonprateepTHA21.87s31043
Heat 4 11:34TeamtimeLN
1. Anastasios GousisGRE20.11s4648
2. Usain BoltJAM20.12s7709
3. Brendan ChristianANT20.23s9314
4. Marcin JedrusinskiPOL20.31s8893
5. Arnaldo AbrantesPOR20.48s5909
6. Jacobi MitchellBAH20.81s2354
7. Ivan TeplykhRUS20.81s3970
8. Michael AlictoGUM22.45s6662
Heat 5 11:42TeamtimeLN
1. Rodney MartinUSA20.44s41118
2. Paul HessionIRL20.46s9685
3. Marc SchneebergerSUI20.72s51013
4. Tomoya KamiyamaJPN20.78s7744
5. Christian KroneRSA20.85s2936
6. Khalil Al-HanahnehJOR21.01s6727
7. Courtny BascombeVIN22.08s81163
-. Marek NiitESTDNS3526
Heat 6 11:50TeamtimeLN
1. Marvin AndersonJAM20.43s7705
2. Kristof BeyensBEL20.44s9359
3. Wallace SpearmonUSA20.45s41139
4. Francis ObikweluPOR20.61s2912
5. Amr Ibrahim Mostafa SeoudEGY20.65s5497
6. Hitjivirue KaanjukaNAM21.10s6845
7. Daniel GruesoCOL21.11s3453
8. Zahir NaseerMDV23.27s8826
Tuesday 28.08 Afternoon Session
Women Pole Vault Final28.08 19:30
Men Discus Throw Final28.08 19:30
Women 100m Hurdles Semi-Final28.08 19:35
Men 200m Quarter-Final28.08 20:10
Women Long Jump Final28.08 20:50
Men 3000m Steeplechase Final28.08 20:55
Women 800m Final28.08 21:20
Women 400m Hurdles Semi-Final28.08 21:40
Men 400m Hurdles Final28.08 22:20
Saturday 25.08 Afternoon SessionSaturday 25.08 Morning Session
Sunday 26.08 Afternoon SessionSunday 26.08 Morning Session
Monday 27.08 Afternoon SessionMonday 27.08 Morning Session
Tuesday 28.08 Afternoon SessionTuesday 28.08 Morning Session
Wednesday 29.08 Afternoon SessionWednesday 29.08 Morning Session
Thursday 30.08 Afternoon Session
Friday 31.08 Afternoon SessionFriday 31.08 Morning Session
Saturday 01.09 Afternoon SessionSaturday 01.09 Morning Session
Sunday 02.09 Afternoon Session
Women Pole Vault Final28.08 19:30
Final 19:30TeamheightN435450460465470475480502
1. Yelena IsinbaevaRUS5.80m811 O XOXXX
2. Katerina BadurovaCZE4.75m374OOO XXOOXXX
3. Svetlana FeofanovaRUS4.75m805 OO OXOXXX
4. Monika PyrekPOL4.75m751OOOXOXXOXOXXX
5. Vanessa BoslakFRA4.70m432XOOX-XOOX-XX
6. Fabiana MurerBRA4.65m286OOOXOXXX
6. Yuliya GolubchikovaRUS4.65m807OOOXOXXX
8. Anna RogowskaPOL4.60m752OXXOO XXX
9. Tatyana PolnovaRUS4.60m831OXXOXXOXXX
10. Jennifer StuczynskiUSA4.50m1002 XO XX-
11. Kym HoweAUS4.50m217OXXOXXX
-. Silke SpiegelburgGERNM508XXX
Men Discus Throw Final28.08 19:30
Final 19:30Teamdist.N1.2.3.4.5.6.qual.
1. Gerd KanterEST68.94m52564.8965.3768.94X65.2268.8467.45m
2. Robert HartingGER66.68m63564.6265.5965.59X66.6862.0066.26m
3. Rutger SmithNED66.42m85264.3265.9866.4265.08X65.6966.60m
4. Virgilijus AleknaLTU65.24m80563.68X65.2464.86X63.7566.54m
5. Gabor MateHUN64.71m66964.2662.8264.7163.09XX65.13m
6. Omar Ahmed El GhazalyEGY64.58m495X62.3464.5863.4564.1163.0863.56m
7. Ehsan HadadiIRI64.53m67963.2964.10X64.2164.53X62.75m
8. Aleksander TammertEST64.33m52962.1663.9163.4464.2962.7964.3364.41m
9. Zoltan KovagoHUN63.04m66758.3363.0455.86 65.71m
10. Mario PestanoESP62.70m51662.7062.3662.12 63.10m
11. Rashid Shafi Al-DosariQAT62.60m917X59.7462.60 62.68m
12. Piotr MalachowskiPOL60.77m89660.77XX 63.20m
Women 100m Hurdles Semi-Final28.08 19:35
Heat 1 19:35TeamtimeLN
1. Susanna KallurSWE12.64s5887
2. Angela WhyteCAN12.65s4310
3. Delloreen Ennis-LondonJAM12.67s7579
4. LoLo JonesUSA12.68s8976
5. Nichole DenbyUSA12.80s2957
6. Lacena Golding-ClarkeJAM12.85s9581
7. Nevin YanitTUR12.85s6909
8. Flora RedoomiGRE12.88s3527
Heat 2 19:43TeamtimeLN
1. Michelle PerryUSA12.55s5986
2. Perdita FelicienCAN12.61s6306
3. Virginia PowellUSA12.65s7990
4. Vonette DixonJAM12.67s3578
5. Sally MclellanAUS12.82s4213
6. Anay TejedaCUB12.89s8356
7. Adrianna LamalleFRA12.93s9448
8. Derval O'RourkeIRL12.98s2560
Men 200m Quarter-Final28.08 20:10
Heat 1 20:10TeamtimeLN
1. Rodney MartinUSA20.25s61118
2. Brian DzingaiZIM20.36s91167
3. Brendan ChristianANT20.38s5314
4. Christopher WilliamsJAM20.40s7726
5. Matic OsovnikarSLO20.47s8994
6. Amr Ibrahim Mostafa SeoudEGY20.72s2497
7. Shinji TakahiraJPN20.77s4740
8. James DolphinNZL20.80s3876
Heat 2 20:18TeamtimeLN
1. Usain BoltJAM20.13s7709
2. Wallace SpearmonUSA20.26s51139
3. Churandy MartinaAHO20.39s6302
4. Bryan BarnettCAN20.41s4419
5. Visa HongistoFIN20.78s3545
6. Tomoya KamiyamaJPN20.80s8744
7. Baslio de MoraesBRA21.07s9389
8. Jacobi MitchellBAH21.07s2354
Heat 3 20:26TeamtimeLN
1. Tyson GayUSA20.08s71100
2. Marvin AndersonJAM20.13s4705
3. Francis ObikweluPOR20.38s3912
4. Marcin JedrusinskiPOL20.53s2893
5. Sandro VianaBRA20.68s6387
6. Shingo SuetsuguJPN20.70s5743
7. Marco CribariSUI20.86s81008
8. Guus HoogmoedNED21.32s9848
Heat 4 20:34TeamtimeLN
1. Paul HessionIRL20.50s5685
2. Anastasios GoosisGRE20.51s4648
3. Kristof BeyensBEL20.52s7359
4. Patrick JohnsonAUS20.62s6326
5. Arnaldo AbrantesPOR20.82s8909
6. Ivan TeplykhRUS20.98s3970
7. Marc SchneebergerSUI21.09s21013
8. Franklin NazarenoECU21.50s9492
Women Long Jump Final28.08 20:50
Final 20:50Teamdist.N1.2.3.4.5.6.qual.
1. Tatyana LebedevaRUS7.03m8236.737.037.03X6.98X6.84m
2. Lyudmila KolchanovaRUS6.92m816X6.84X6.716.636.926.96m
3. Tatyana KotovaRUS6.90m8206.80X6.756.70X6.906.73m
4. Naide GomesPOR6.87m7616.876.756.616.866.856.806.96m
5. Bianca KapplerGER6.81m4956.816.666.786.55X6.496.85m
6. Maurren Higa MaggiBRA6.80m2846.416.646.736.806.626.766.95m
7. Keila CostaBRA6.69m2796.696.446.666.66X6.616.61m
8. Brittney ReeseUSA6.60m992X6.606.58XX6.296.83m
9. Anju Bobby GeorgeIND6.53m5466.10X6.53 6.60m
10. Tianna MadisonUSA6.47m980X6.426.47 6.59m
11. Viktoriya RybalkoUKR6.45m9274.876.45X 6.77m
12. Jana VeldakovaSVK6.21m8806.21X6.18 6.65m
Men 3000m Steeplechase Final28.08 20:55
Final 20:55TeamtimeN
1. Brimin Kiprop KiprutoKEN8:13.82770
2. Ezekiel KemboiKEN8:16.94767
3. Richard Kipkemboi MateelongKEN8:17.59775
4. Mustafa MohamedSWE8:19.821030
5. Bouabdallah TahriFRA8:20.27576
6. Halil AkkasTUR8:22.511057
7. Eliseo MartinESP8:22.91512
8. Tareq Mubarak TaherBRN8:22.95410
9. Abdelkader HachlafMAR8:24.18817
10. Roba GaryETH8:25.93538
11. Abubaker Ali KamalQAT8:26.90921
12. Nahom Mesfin TarikuETH8:28.86541
-. Ali Ahmed Al-AmriKSADNF786
-. Jose Luis BlancoESPDQ504
-. Brahim TalebMARDQ823
Women 800m Final28.08 21:20
Final 21:20TeamtimeLN
1. Janeth JepkosgeiKEN1:56.044642
2. Hasna BenhassiMAR1:56.996666
3. Mayte MartinezESP1:57.629398
4. Olga KotlyarovaRUS1:58.228819
5. Brigita LangerholcSLO1:58.523856
6. Sviatlana UsovichBLR1:58.925258
7. Svetlana KlyukaRUS2:00.902815
-. Maria de Lurdes MutolaMOZDNF7689
Women 400m Hurdles Semi-Final28.08 21:40
Heat 1 21:40TeamtimeLN
1. Jana RawlinsonAUS53.57s5224
2. Tasha Danvers-SmithGBR54.08s6461
3. Yevgeniya IsakovaRUS54.11s4810
4. Tetiana Tereschuk-AntipovaUKR54.38s7933
5. Sheena JohnsonUSA54.55s8974
6. Zuzana HejnovaCZE55.04s3378
7. Erica MartenssonSWE56.46s9889
8. Kaliese SpencerJAM56.69s2596
Heat 2 21:48TeamtimeLN
1. Yuliya PechenkinaRUS53.82s6828
2. Xiaoxiao HuangCHN54.00s5318
3. Melaine WalkerJAM54.54s4598
4. Tatyana AzarovaKAZ55.74s8629
5. Christina KronGER56.05s9500
6. Nicole LeachUSA56.10s3978
7. Fani HalkiiGRE56.58s7521
8. Yekaterina BikertRUS1:00.072795
Heat 3 21:56TeamtimeLN
1. Anna JesienPOL53.86s6737
2. Nickiesha WilsonJAM53.97s7599
3. Tiffany Ross-WilliamsUSA54.15s5997
4. Natalya IvanovaRUS54.88s4812
5. Ionela Tirlea-ManolacheROU55.41s8779
6. Muna Jabir AdamSUD55.65s3869
7. Tsvetelina KirilovaBUL56.03s2295
8. Hristina Hantzz-NeagGRE1:00.079522
Men 400m Hurdles Final28.08 22:20
Final 22:20TeamtimeLN
1. Kerron ClementUSA47.61s41093
2. Felix SanchezDOM48.01s5490
3. Marek PlawgoPOL48.12s7898
4. James CarterUSA48.40s61091
5. Danny McfarlaneJAM48.59s9720
6. Periklis IakovvkisGRE49.25s2654
7. Derrick WilliamsUSA52.97s81155
-. Adam KunkelCANDNF3426
Wednesday 29.08 Morning Session
Women 1500m Heats29.08 10:00
Women Javelin Throw Qualification29.08 10:00
Men Long Jump Qualification29.08 10:20
Women 200m Heats29.08 10:40
Men 110m Hurdles Heats29.08 11:40
Saturday 25.08 Afternoon SessionSaturday 25.08 Morning Session
Sunday 26.08 Afternoon SessionSunday 26.08 Morning Session
Monday 27.08 Afternoon SessionMonday 27.08 Morning Session
Tuesday 28.08 Afternoon SessionTuesday 28.08 Morning Session
Wednesday 29.08 Afternoon SessionWednesday 29.08 Morning Session
Thursday 30.08 Afternoon Session
Friday 31.08 Afternoon SessionFriday 31.08 Morning Session
Saturday 01.09 Afternoon SessionSaturday 01.09 Morning Session
Sunday 02.09 Afternoon Session
Women 1500m Heats29.08 10:00
Heat 1 10:00TeamtimeN
1. Mariem Alaoui SelsouliMAR4:09.05665
2. Maryam Yusuf JamalBRN4:09.47291
3. Lidia ChojeckaPOL4:09.52733
4. Iris Fuentes-PilaESP4:09.58395
5. Hilary StellingwerffCAN4:09.60309
6. Abby WestleyGBR4:09.67483
7. Sarah JamiesonAUS4:10.02218
8. Nataliya PanteleevaRUS4:10.69826
9. Tetyana HolovchenkoUKR4:10.98916
10.Christin Wurth-ThomasUSA4:20.211010
11.Mika YoshikawaJPN4:21.64627
12.Aishath ReeshaMDV5:45.25676
-. Maria MartinsFRADNF449
Heat 2 10:11TeamtimeN
1. Yuliya FomenkoRUS4:09.57804
2. Iryna LishchynskaUKR4:10.03921
3. Viola KibiwotKEN4:10.53644
4. Daniela YordanovaBUL4:10.61299
5. Lisa DobriskeyGBR4:10.61464
6. Erin DonohueUSA4:10.89958
7. Dolores ChecaESP4:11.24392
8. Nahida TouhamiALG4:14.38204
9. Cristina VasiloiuROU4:15.43785
10.Wioletta JanowskaPOL4:18.59735
11.Ragnhild KvarbergNOR4:21.22720
12.Siham HilaliMAR4:22.12670
Heat 3 10:22TeamtimeN
1. Yelena SobolevaRUS4:10.45845
2. Treniere ClementUSA4:10.85955
3. Agnes SamariaNAM4:10.96693
4. Sonja RomanSLO4:11.04858
4. Veronica Nyaruai WanjiruKEN4:11.04648
6. Lisa CorriganAUS4:11.11216
7. Nataliya TobiasUKR4:11.22934
8. Marina MuncanSRB4:11.24863
9. Bouchra ChaabiMAR4:11.51667
10.Carmen Douma-HussarCAN4:12.10304
11.Qing LiuCHN4:12.71324
12.Mestawat TadesseETH4:20.46416
13.Wanumbi KapiaCOD5:45.99343
Women Javelin Throw Qualification29.08 10:00
mark 61.00m
Group A 10:00Teamdist.N1.2.3.
1. Nikola BrejchovaCZE64.29m37564.29
2. Barbara MadejczykPOL60.86m74060.0960.8657.87
3. Christina ObergfollGER60.77m50559.9260.7760.49
4. Sonia BissetCUB60.25m35260.25X59.02
5. Taina KolkkalaFIN59.52m42458.6159.5259.47
6. Zahra BaniITA59.02m56459.0257.7457.71
7. Lada ChernovaRUS58.12m80158.1255.7256.93
8. Mariya YakovenkoRUS57.51m84855.9657.0957.51
9. Goldie SayersGBR57.23m48055.4054.7857.23
10.Monica StoianROU56.84m78356.8455.6855.22
11.Alessandra ResendeBRA56.42m28756.4256.0756.38
12.Buoban PamangTHA56.28m89756.2855.1955.21
13.Indre JakubaityteLTU56.16m65851.8456.16X
14.Dana PoundsUSA55.00m98850.4355.0053.02
15.Dalila RugamaNCA53.22m69453.22X49.05
16.Serafina AkeliSAM50.29m85047.91X50.29
17.Emika YoshidaJPN49.70m62547.4949.1349.70
Group B 11:25Teamdist.N1.2.3.
1. Barbora ŠpotakovaCZE63.77m37363.77
2. Paula TarvainenFIN63.58m42863.58
3. Linda StahlGER62.80m50962.80
4. Sivva LlkaGRE62.38m52457.3957.9162.38
5. Steffi NeriusGER61.89m50460.9461.89
6. Olha IvankovaUKR61.68m918X61.68
7. Mariya AbakumovaRUS60.55m79060.5558.7959.19
8. Felicia Tilea-MoldovanROU60.07m78451.7060.07X
9. Silvia CruzPOR58.53m76054.8156.6258.53
10.Alexandra Nasta-TsisiouCYP57.17m37157.17X54.49
11.Lavern EveBAH56.87m232X55.0256.87
12.Urszula JasinskaPOL56.20m73654.7056.2053.68
13.Mercedes ChillaESP53.64m39351.63X53.64
14.Chunfeng ChangCHN53.41m31351.67X53.41
15.Rumyana KarapetrovaBUL48.50m29448.50X47.68
-. Lindy Leveau-AgricoleSEYNM852XXX
Men Long Jump Qualification29.08 10:20
mark 8.15m5+7 Athletes
Group A 10:20Teamdist.N1.2.3.
1. Dwight PhillipsUSA8.22m11298.22
2. Christian ReifGER8.19m6427.957.448.19
3. Andrew HoweITA8.17m696X8.17
4. Irving SaladinoPAN8.13m882X8.13X
5. Olexiy LukashevychUKR8.11m10738.11X
6. Hussein Taher Al-SabeeKSA8.01m7907.82X8.01
7. TrevelluinleyUSA7.99m11306.037.657.99
8. Arnaud CasquetteMRI7.93m8417.657.937.73
9. Nikolay AtanasovBUL7.89m4127.897.637.88
10.Christopher TomlinsonGBR7.89m6077.897.807.64
11.Mohamed Salman Al KhuwalidiKSA7.85m784X7.737.85
12.Rogerio BispoBRA7.74m385X5.637.74
13.Runrun LiCHN7.66m4387.66X7.66
14.Daisuke ArakawaJPN7.62m7287.62XX
15.Morten JensenDEN7.53m482X7.53X
16.Louis TristanPER7.51m8847.517.37X
Group B 10:20Teamdist.N1.2.3.
1. Godfrey Khotso MokoenaRSA8.28m9378.107.968.28
2. James BeckfordJAM8.22m7077.958.118.22
3. Ahmed Faiz Bin MarzouqKSA8.12m7918.128.058.07
4. Miguel PateUSA8.10m11268.107.84X
5. Ndiss Kaba BadjiSEN8.04m9858.027.668.04
6. Marcin StarzakPOL7.92m9067.757.847.92
7. Issam NimaALG7.88m3117.88XX
8. Ruslan GataullinRUS7.83m955X7.717.83
9. Gable GarenamotseBOT7.77m3837.777.59X
10.Greg RutherfordGBR7.77m606X7.77X
11.Xiaoyi ZhangCHN7.74m447X7.677.74
12.Yahya BerrabahMAR7.72m812XX7.72
13.Chris NoffkeAUS7.54m341X7.54X
14.Hatem Mohamed MersalEGY7.42m4967.247.427.24
-. Walter DavisUSANM1095XXX
-. Nelson EvoraPORDNS910
Women 200m Heats29.08 10:40
Heat 1 10:40TeamtimeLN
1. Allyson FelixUSA22.50s4960
2. Susanthika JayasingheSRI22.55s8865
3. Sherry FletcherGRN22.94s3531
4. Roxana DiazCUB23.06s7358
5. Tahesia HarriganIVB23.46s5574
6. Myriam Leonie ManiCMR23.66s6342
-. Fabienne FeraezBENDNS2249
Heat 2 10:48TeamtimeLN
1. LaShauntea MooreUSA22.93s2985
2. Debbie Ferguson-McKenzieBAH23.07s6233
3. Yelena BolsunRUS23.11s5797
4. Zudikey RodriguezMEX23.96s4681
5. Kay Khine LwinMYA24.50s3692
6. Abdikarim Sheikh FowzioSOM30.87s8862
-. Emily FreemanGBRDQ7467
-. Rakia Al-GassraBRNDNS9289
Heat 3 10:56TeamtimeLN
1. Tezzhan NaimovaBUL22.84s2297
2. LaVerne JonesISV23.03s4562
3. Yuliya ChermoshanskayaRUS23.21s7800
4. Iryna ShtanhyeyevaUKR23.23s3930
5. Geraldine PillayRSA23.39s5789
6. Gretta TaslakianLIB24.35s6656
-. Monika BejnarPOLDNS8732
Heat 4 11:04TeamtimeLN
1. Sanya RichardsUSA22.74s4994
2. Cydonie MothersillCAY22.86s8311
3. Aleen BaileyJAM22.94s7575
4. Vida AnimGHA23.16s2511
5. Guzel KhubbievaUZB23.25s31013
6. Louise AyetotcheCIV23.34s6340
7. Ewelina KlocekPOL23.38s5738
8. Kirsten NieuwendamSUR24.52s9875
Heat 5 11:12TeamtimeLN
1. Muriel Hurtis-HouairiFRA22.83s3440
2. Kim GevaertBEL22.91s2239
3. Virgil HodgeSKN23.00s4854
4. Cathleen TschirchGER23.30s7486
5. Felipa PalaciosCOL23.32s5346
6. Olena ChebanuUKR23.40s8913
7. Kadiatou CamaraMLI23.48s6686
Heat 6 11:20TeamtimeLN
1. Veronica CampbellJAM22.87s5577
2. Torri EdwardsUSA22.90s2959
3. Joice MaduakaGBR23.22s4468
4. Affoue Amandine AllouCIV23.24s3339
5. Natalia RusakovaRUS23.24s7835
6. Ionela Tirlea-ManolacheROU23.48s8779
7. Sakie NobuokaJPN23.74s6606
Men 110m Hurdles Heats29.08 11:40
Heat 1 11:40TeamtimeLN
1. Terrence TrammellUSA13.40s51145
2. Gregory SedocNED13.48s4851
3. Robert KronbergSWE13.51s91029
4. Yanan XingCHN13.56s3446
5. Thomas BlaschekGER13.56s8615
6. Konstadinos DouvalldisGRE13.74s6647
7. Eder Antonio SouzaBRA13.86s7403
8. Tarmo JallaiEST14.16s2523
Heat 2 10:48TeamtimeLN
1. Xiang LiuCHN13.36s4441
2. Jackson QuiñonezESP13.39s7517
3. Maurice WignallJAM13.47s9725
4. Serhiy DemydyukUKR13.53s21069
5. Anselmo da SilvaBRA13.58s3392
6. Selim NurudeenNGR13.78s6868
7. Kenji YahataJPN13.92s8759
8. Abdul Hakeem Abdul HalimSIN14.94s5988
Heat 3 11:56TeamtimeLN
1. Stanislavs OlijarsLAT13.38s7799
2. Yoel HernandezCUB13.46s3462
3. Masato NaitoJPN13.54s9751
4. Ryan BrathwaiteBAR13.62s4358
5. David OliverUSA13.66s51124
6. Mohamed Issa Al-ThawadiAT13.67s8919
7. Joseph-Berlioz RandriamihajaMAD13.83s6807
-. Felipe VivancosESPDQ2521
Heat 4 12:04TeamtimeLN
1. Dayron RoblesCUB13.41s3467
2. Ladji DoucoureFRA13.61s4563
3. Tasuku TanonakaJPN13.61s5758
4. Adrien DegheltBEL13.61s2360
5. Jared MacleodCAN13.61s8427
6. Shaun BownesRSA13.81s6933
7. David IlarianiGEO13.82s9610
8. Igor PeremotaRUS13.84s7961
Heat 5 12:12TeamtimeLN
1. Dongpeng ShiCHN13.22s9445
2. David PayneUSA13.27s31128
3. Andrew TurnerGBR13.27s7608
4. Dudley DorivalHAI13.63s8664
5. Andreas KundertSUI13.68s61009
6. Shamar SandsBAH13.72s2356
7. Damjan ZlatnarSLO13.77s5998
8. Bano TraoreFRA13.84s4577
Wednesday 29.08 Afternoon Session
Women Triple Jump Qualification29.08 19:30
Women 200m Semi-Finals29.08 19:35
Women Discus Throw Final29.08 19:45
Men High Jump Final29.08 20:00
Women 5000m Heats29.08 20:05
Women 100m Hurdles Final29.08 21:05
Men 400m Semi-Final29.08 21:25
Women 400m Final29.08 21:50
Men 1500m Final29.08 22:05
Men 200m Semi-Final29.08 22:20
Saturday 25.08 Afternoon SessionSaturday 25.08 Morning Session
Sunday 26.08 Afternoon SessionSunday 26.08 Morning Session
Monday 27.08 Afternoon SessionMonday 27.08 Morning Session
Tuesday 28.08 Afternoon SessionTuesday 28.08 Morning Session
Wednesday 29.08 Afternoon SessionWednesday 29.08 Morning Session
Thursday 30.08 Afternoon Session
Friday 31.08 Afternoon SessionFriday 31.08 Morning Session
Saturday 01.09 Afternoon SessionSaturday 01.09 Morning Session
Sunday 02.09 Afternoon Session
Women Triple Jump Qualification29.08 19:30
mark 14.40m9+3 Athletes
Group A 19:30Teamdist.N1.2.3.
1. Yargelis SavigneCUB14.67m36914.67
2. Marija SestakSLO14.58m85514.39X14.58
3. Anna PyatykhRUS14.51m83414.1114.51
4. Olga RypakovaKAZ14.41m63314.41
5. Keila CostaBRA14.36m279X14.1414.36
6. Dana VeldakovaSVK14.20m879X14.20X
7. Carlota CastrejanaESP14.16m39114.1614.06X
8. Athanasía PerraGRE14.15m52613.8014.15X
9. Adelina GavrilaROU14.02m76914.0213.4113.94
10.Theresa N'zolaFRA13.94m45113.7013.7413.94
11.Tania da SilvaBRA13.81m282X13.81X
12.Qian LiCHN13.63m32213.63X13.29
13.Trecia SmithJAM13.47m59513.47
14.Anastasiya JuravlevaUZB13.31m1012X13.3112.25
15.Maria Natalia LondaINA12.94m54412.8012.94X
16.Fumiyo YoshidaJPN12.62m62612.6211.29X
Group B 19:30Teamdist.N1.2.3.
1. Hrysopiyi DevetziGRE15.09m52015.09
2. Magdelin MartinezITA14.62m56914.62
3. Tatyana LebedevaRUS14.57m82314.57
4. Olha SaladuhaUKR14.43m92814.3714.43
5. Olesya BufalovaRUS14.40m79813.7314.40
6. Limei XieCHN14.34m334X14.3414.17
7. Yarianna MartinezCUB14.01m36713.7113.9014.01
8. Shani MarksUSA13.90m98113.8213.5013.90
9. Malgorzata TrybanskaPOL13.90m75513.4213.6413.90
10.Patricia SarrapioESP13.55m403XX13.55
11.Yelena ParfenovaKAZ13.52m632X13.52X
12.Yamile AldamaSUD13.46m86711.9213.2013.46
13.Chinonye OhadughaNGR13.32m71413.0113.1113.32
-. Mariya DimitrovaBULNM292XXX
-. Maurren Higa MaggiBRADNS284
Women 200m Quarter-Final29.08 19:40
Heat 1 19:35TeamtimeLN
1. Sanya RichardsUSA22.31s6994
2. Susanthika JayasingheSRI22.55s7865
3. Virgil HodgeSKN22.84s4854
4. LaVerne JonesISV23.03s5562
5. Yuliya ChermoshanskayaRUS23.15s8800
6. Olena ChebanuUKR23.21s3913
7. Felipa PalaciosCOL23.24s9346
8. Cathleen TschirchGER23.50s2486
Heat 2 19:40TeamtimeLN
1. Allyson FelixUSA22.61s5960
2. Yelena BolsunRUS22.80s7797
3. Cydonie MothersillCAY22.84s4311
4. Kim GevaertBEL22.96s6239
5. Guzel KhubbievaUZB23.28s31013
6. Tahesia HarriganIVB23.52s2574
7. Joice MaduakaGBR23.62s8468
8. Zudikey RodriguezMEX24.31s9681
Heat 3 19:49TeamtimeLN
1. Veronica CampbellJAM22.55s5577
2. Torri EdwardsUSA22.62s6959
3. Tezzhan NaimovaBUL22.87s7297
4. Sherry FletcherGRN23.02s4531
5. Iryna ShtanhyeyevaUKR23.17s8930
6. Ewelina KlocekPOL23.26s9738
7. Vida AnimGHA23.47s2511
8. Louise AyetotcheCIV23.60s3340
Heat 4 19:56TeamtimeLN
1. Aleen BaileyJAM22.60s5575
2. LaShauntea MooreUSA22.71s7985
3. Roxana DiazCUB22.79s8358
4. Debbie Ferguson-McKenzieBAH22.81s6233
5. Muriel Hurtis-HouairiFRA22.86s4440
6. Natalia RusakovaRUS22.97s3835
7. Affoue Amandine AllouCIV23.46s9339
8. Geraldine PillayRSA23.55s2789
Women Discus Throw Final29.08 19:45
Final 19:45Teamdist.N1.2.3.4.5.6.qual.
1. Franka DietzschGER66.61m48566.6166.4863.9263.8165.29X65.17m
2. Darya PishchalnikovaRUS65.78m83059.9163.1065.1460.8365.7865.5561.88m
3. Yarelis BarriosCUB63.90m35163.9061.75X62.44X57.6063.44m
4. Nicoleta GrasuROU63.40m77059.5159.7963.1461.4463.0263.4064.26m
5. Taifeng SunCHN63.22m33361.2160.3963.2261.57XX61.99m
6. Olena AntonovaUKR62.41m91159.6160.8659.9662.4162.1761.8160.90m
7. Joanna WisniewskaPOL61.35m75861.3559.9660.9559.64X60.6463.13m
8. Natalya Fokina-SemenovaUKR61.17m91561.1760.3660.1159.94X58.3761.33m
9. Xuejun MaCHN59.37m326X59.3758.96 60.89m
10. Iryna YatchenkoBLR58.67m266X58.67X 62.63m
11. Yania FerralesCUB58.20m365X58.20X 61.48m
12. Melina Robert-MichonFRA57.81m455X57.81X 61.66m
Men High Jump Final29.08 20:00
Final 20:00TeamheightJNN216221226230233235237
1. Donald ThomasBAH2.35m7357 XOXOOXXOOXXX
2. Yaroslav RybakovRUS2.35m4976 OOOOXOXXX
3. Kyriakos IoannouCYP2.35m2470OOOXOXOXOXXX
4. Stefan HolmSWE2.33m31027 OOOOXXX
5. Tomas JankuCZE2.30m5477OOOOXXX
5. Victor MoyaCUB2.30m8466OOOOXXX
7. Eike OnnenGER2.26m13640O OX-XX
8. Jaroslav BabaCZE2.26m15473OOXOXXX
9. Kabelo KgosiemangBOT2.26m6384XOOXXOXXX
10. Tom ParsonsGBR2.26m10604OXXOXXOXXX
11. Michal BieniekPOL2.21m9889OOXXX
11. Andrey SilnovRUS2.21m14977 OXXX
13. Jesse de LimaBRA2.21m11395XOOXXX
14. Martyn BernardGBR2.21m12585 XXO X-XX
15. Linus ThornbladSWE2.16m11034OXXX
Women 5000m Heats29.08 20:05
Heat 1 20:05TeamtimeN
1. Elvan AbeylegesseTUR15:06.26904
2. Vivian CheruiyotKEN15:06.54640
3. Sylvia Jebiwott KibetKEN15:06.54643
4. Gelete BurikaETH15:07.21409
5. Shalane FlanaganUSA15:07.47961
6. Volha KrautsovaBLR15:17.64262
7. Kayoko FukushiJPN15:19.67602
8. Simret SultanERI15:25.29386
9. Michelle SikesUSA15:54.061000
10.Nora Leticia RochaMEX16:34.74684
11.Lucia ChandamaleMAW16:35.75674
12.Francine NiyonizigiyeBDI17:25.22237
-. Tirunesh DibabaETHDNS412
-. Yekaterina VolkovaRUSDNS847
Heat 2 20:25TeamtimeN
1. Meseret DefarETH15:10.13410
2. Meselech MelkamuETH15:10.32415
3. Priscah Jepleting CheronoKEN15:11.22639
4. Joanne PaveyGBR15:11.83479
5. Jennifer RhinesUSA15:14.30993
6. Silvia WeissteinerITA15:15.74573
7. Mariya KonovalovaRUS15:16.49818
8. Jessica AugustoPOR15:21.23759
9. Kayo SugiharaJPN15:31.44621
10.Zakia Mrisho MohamedTAN15:33.81895
11.Mary Teresa CullenIRL15:40.53557
12.Angeline NyiransabimanaRWA15:53.23849
13.Gabriela TrañaCRC17:45.56348
-. Mariem Alaoui SelsouliMARDNF665
Women 100m Hurdles Final29.08 21:05
Final 21:05TeamtimeLN
1. Michelle PerryUSA12.46s6986
2. Perdita FelicienCAN12.49s4306
3. Delloreen Ennis-LondonJAM12.50s3579
4. Susanna KallurSWE12.51s5887
5. Virginia PowellUSA12.55s9990
6. LoLo JonesUSA12.62s2976
7. Vonette DixonJAM12.64s8578
8. Angela WhyteCAN12.66s7310
Men 400m Semi-Final29.08 21:25
Heat 1 21.25TeamtimeLN
1. Angelo TaylorUSA44.45s51141
2. Johan WissmanSWE44.56s41037
3. Avard MoncurBAH44.86s9351
4. Nery BrenesCRC45.14s6455
5. Sean WroeAUS45.25s3329
6. Alleyne FranciqueGRN45.41s7658
7. Arismendy PegueroDOM45.54s8491
8. Michael BlackwoodJAM45.60s2708
Heat 2 21.32TeamtimeLN
1. Jeremy WarinerUSA44.34s71151
2. Chris BrownBAH44.52s5352
3. Ato ModiboTRI45.12s61049
4. Gary KikayaCOD45.14s4451
5. Ricardo ChambersJAM45.18s8713
6. David GillickIRL45.37s9684
7. California MolefeBOT45.47s2380
8. William CollazoCUB45.54s3459
Heat 3 21.39TeamtimeLN
1. LaShawn MerrittUSA44.31s71120
2. Leslie DjhoneFRA44.46s6561
3. Tyler ChristopherCAN44.47s5425
4. John SteffensenAUS44.95s4334
5. Andrae WilliamsBAH45.40s8349
6. Timothy BenjaminGBR46.17s9584
7. Young Talkmore NyonganiZIM46.23s21168
-. Sanjay AyreJAMDNF3706
Women 400m Final29.0821:50
Final 21:50TeamtimeLN
1. Christine OhuruoguGBR49.61s6477
2. Nicola SandersGBR49.65s4474
3. Novlene WilliamsJAM49.66s7590
4. Ana GuevaraMEX50.16s9677
5. Deedee TrotterUSA50.17s81003
6. Natalya AntyukhRUS50.33s5793
7. Ilona UsovichBLR50.54s3259
8. Mary WinebergUSA50.96s21006
Men 1500m Final29.08 22:05
Final 22:05TeamtimeN
1. Bernard LagatUSA3:34.771113
2. Rashid RamziBRN3:35.00408
3. Shedrack Kibet KorirKEN3:35.04773
4. Asbel KipropKEN3:35.24769
5. Tarek BoukensaALG3:35.26306
6. Antar ZerguelaineALG3:35.29312
7. Arturo CasadoESP3:35.62505
8. Alan WebbUSA3:35.691154
9. Andrew BaddeleyGBR3:35.95583
10. Nicholas WillisNZL3:36.13879
11. Belal Mansoor AliBRN3:36.44404
12. Sergio GallardoESP3:37.03509
13. Juan Carlos HigueroESP3:38.43510
14. Youssef BabaMAR3:38.78808
Men 200m Semi-Final29.08 22:20
Heat 1 22:20TeamtimeLN
1. Usain BoltJAM20.03s6709
2. Wallace SpearmonUSA20.05s71139
3. Rodney MartinUSA20.18s41118
4. Churandy MartinaAHO20.20s3302
5. Francis ObikweluPOR20.40s8912
6. Brian DzingaiZIM20.45s51167
7. Marcin JedrusinskiPOL20.54s9893
8. Bryan BarnettCAN20.68s2419
Heat 2 20:28TeamtimeLN
1. Tyson GayUSA20.00s51100
2. Marvin AndersonJAM20.06s6705
3. Christopher WilliamsJAM20.24s9726
4. Anastasios GoosisGRE20.33s7648
5. Brendan ChristianANT20.36s3314
6. Paul HessionIRL20.50s4685
7. Kristof BeyensBEL20.53s8359
8. Patrick JohnsonAUS20.73s2326
Thursday 30.08 Afternoon Session
Women Hammer Throw Final30.08 19:30
Men Pole Vault Qualification30.08 19:35
Men 800m Heats30.08 19:40
Women 400m Hurdles Final30.08 20:25
Men Long Jump Final30.08 20:40
Men 5000m Final30.08 20:45
Men 110m Hurdles Semi-Final30.08 21:30
Women 200m Semi-Final30.08 22:00
Men 200m Final30.08 22:20
Saturday 25.08 Afternoon SessionSaturday 25.08 Morning Session
Sunday 26.08 Afternoon SessionSunday 26.08 Morning Session
Monday 27.08 Afternoon SessionMonday 27.08 Morning Session
Tuesday 28.08 Afternoon SessionTuesday 28.08 Morning Session
Wednesday 29.08 Afternoon SessionWednesday 29.08 Morning Session
Thursday 30.08 Afternoon Session
Friday 31.08 Afternoon SessionFriday 31.08 Morning Session
Saturday 01.09 Afternoon SessionSaturday 01.09 Morning Session
Sunday 02.09 Afternoon Session
Women Hammer Throw Final30.08 19:30
Final 19:45Teamdist.TNN1.2.3.4.5.6.qual.
1. Betty HeidlerGER74.76m7492X74.76X73.7371.3173.1072.27m
2. Yipsi MorenoCUB74.74m136872.84XX74.3370.8774.7472.87m
3. Wenxiu ZhangCHN74.39m11335X73.11X74.2174.39X71.31m
4. Kamila SkolimowskaPOL73.75m375473.7570.5465.6970.7870.0670.7770.18m
5. Yelena KonevtsevaRUS72.45m481772.4570.11XX70.3568.9070.65m
6. Eileen O'KeeffeIRL70.93m1255970.9364.2769.0666.9069.2169.3871.07m
7. Clarissa ClarettiITA70.74m5565X70.2570.7367.5670.74X69.53m
8. Manuela MontebrunFRA70.36m645069.7770.3667.4269.1666.4169.9269.77m
9. Arasay ThondikeCUB70.20m837065.8470.2067.65 69.14m
10. Gulfiya KhanafeyevaRUS69.08m281467.79X69.08 68.65m
11. Ivana BrkljacicCRO68.16m934968.16XX 74.69m
12. Yunaika CrawfordCUB67.56m1035467.30X67.56 68.55m
Men Pole Vault Qualification30.08 19:35
mark 5.75m0+12 Athletes
Group A 19:35TeamHeightSNN540555565570
1. Danny EckerGER5.70m4617 O O
1. Steven HookerAUS5.70m8338 O O
1. Igor PavlovRUS5.70m13960 OOO
4. Yevgeniy LukyanenkoRUS5.70m9958OOXOO
5. Romain MesnilFRA5.70m3574 O XO
5. Brad WalkerUSA5.70m61152 O XO
7. Maksym MazurykUKR5.70m111074XOOOXO
8. Fabio Gomes da SilvaBRA5.65m14393XOXXOOXXX
9. Feiliang LiuCHN5.65m15440OXXOXOXXX
10. Spas BukhalovBUL5.65m10413 OXXOXXX
11. Alhaji JengSWE5.55m71028 OXXX
12. German ChiaraviglioARG5.55m2317XXOOXXX
13. Andrej PoljanecSLO5.40m5995O X
13. Kevin RansBEL5.40m12363OXXX
-. Robinson PrattMEXNM1831XXX
Group B 19:35TeamHeightSNN540555565570
1. Denys YurchenkoUKR5.70m31079 XO O
2. Tim LobingerGER5.70m16636 XXO O
3. Bjorn OttoGER5.70m10641 XO XO
4. Aleksandr AverbukhISR5.65m5687 OO&
5. Jacob PauliUSA5.55m81127 O XXX
5. Jeff HartwigUSA5.55m151104OOXXX
7. Michal BalnerCZE5.55m14474XOXOXXX
8. Jerome ClavierFRA5.55m1559XOXXOXXX
9. Paul BurgessAUS5.40m4336O XXX
9. Oleksandr KorchmidUKR5.40m91071OXXX
11. Damiel DosseviFRA5.40m6562XOXXX
-. Daichi SawanoJPNNM13753 XX-X
-. Giovanni LanaroMEXNM7829XXX
-. Steven LewisGBRNM11602XXX
-. Pavel ProkopenkoRUSNM12965XXX
-. Leonid AndreevUZBNM21159X
Men 800m Heats30.08 19:40
Heat 1 19:40TeamtimeLN
1. Amine LaalouMAR1:46.006820
2. Nick SymmondsUSA1:46.1691140
3. Kleberson DavideBRA1:46.172394
4. Belal Mansoor AliBRN1:46.347404
5. Achraf TadiliCAN1:46.734432
6. Sajad MoradiIRI1:46.758680
7. Mohammed Ahmed Al-YafaeeYEM1:56.5551164
-. Ismail Ahmed IsmailSUDDNF31006
Heat 2 19:46TeamtimeLN
1. Gary ReedCAN1:46.004428
2. Nabil MadiALG1:46.028309
3. Justus KoechKEN1:46.082771
4. Antonio Manuel ReinaESP1:46.359518
5. Arnoud OkkenNED1:47.235850
6. Jeffrey RiseleyAUS1:47.447342
7. Aunese CurreenSAM1:47.726984
-. Ivan HeshkoUKRDNS31070
Heat 3 19:52TeamtimeLN
1. Mbulaeni MulaudziRSA1:45.567938
2. Rashid RamziBRN1:45.642408
3. Dmitriy BogdanovRUS1:45.666949
4. Fabiano PecanhaBRA1:45.773401
5. Yeimer LopezCUB1:46.285464
6. Mattias ClaessonSWE1:46.4391025
7. Eugenio BarriosESP1:46.624502
8. Bram SomNED1:46.818853
Heat 4 19:58TeamtimeLN
1. Alfred Kirwa YegoKEN1:45.526780
2. Michael RimmerGBR1:45.665605
3. Dmitrijs MilkevicsLAT1:45.729798
4. Khadevis RobinsonUSA1:45.7871134
5. Manuel OlmedoESP1:45.903514
6. Eduard VillanuevaVEN1:46.3381162
7. David CampbellIRL1:46.474682
8. Fadrique IglesiasBOL1:48.422376
Heat 5 20:04TeamtimeLN
1. Mohammed Al SalhiKSA1:45.587785
2. Yuriy BorzakovskiyRUS1:45.793950
3. Wilfred BungeiKEN1:45.794765
4. Yassine BensghirMAR1:45.905811
5. Abdoulaye WagneSEN1:46.208986
6. Abubaker Kaki KhamisSUD1:46.3821007
7. Masato YokotaJPN1:47.169760
8. Mahamoud FarahDJI1:49.066485
Heat 6 20:10TeamtimeLN
1. Youssef Saad KamelBRN1:45.257405
2. Abraham ChepkirwokUGA1:45.6821063
3. Mohammad Al-AzemiKUW1:45.853794
4. Mouhssin ChehibiMAR1:46.165814
5. Samwel MweraTAN1:46.2461041
6. Jozef RepcikSVK1:46.5381020
7. Duane SolomonUSA1:48.9591138
8. Souleymane Ould ChebalMTN1:56.454843
Women 400m Hurdles Final30.08 20:25
Final 20:25TeamtimeLN
1. Jana RawlinsonAUS53.31s5224
2. Yuliya PechenkinaRUS53.50s6828
3. Anna JesienPOL53.92s7737
4. Nickiesha WilsonJAM54.10s4599
5. Xiaoxiao HuangCHN54.15s8318
6. Yevgeniya IsakovaRUS54.50s3810
7. Tiffany WilliamsUSA54.63s9997
8. Tasha Danvers-SmithGBR54.94s2461
Men Long Jump Final30.08 20:40
Final 20:40Teamdist.JNN1.2.3.4.5.6.qual.
1. Irving SaladinoPAN8.57m3882X8.308.46XX8.578.13m
2. Andrew HoweITA8.47m6696X8.13X8.128.208.478.17m
3. Dwight PhillipsUSA8.30m1011298.30XX8.02X8.228.22m
4. Olexiy LukashevychUKR8.25m21073X8.17X8.058.138.258.11m
5. Godfrey Khotso MokoenaRSA8.19m59377.987.868.198.188.158.198.28m
6. James BeckfordJAM8.17m17078.098.038.008.178.17X8.22m
7. Ndiss Kaba BadjiSEN8.01m99857.908.01X7.90X7.648.04m
8. Ahmed Faiz Bin MarzouqKSA7.98m7791X7.987.70X X8.12m
9. Christian ReifGER7.95m46427.867.777.95 8.19m
10. Miguel PateUSA7.94m81126X7.737.94 8.10m
11. Hussein Taher Al-SabeeKSA7.84m117907.717.307.84 8.01m
-. Trevell QuinleyUSANM121130XXX 7.99m
Men 5000m Heats30.08 20:45
Heat 1 20:45TeamtimeN
1. Tariku BekeleETH13:46.42532
2. Jesus EspanaESP13:46.45506
3. Bernard LagatUSA13:46.571113
4. Hicham BellaniMAR13:46.64810
5. Moses Ndiema KipsiroUGA13:46.861067
6. Khoudir AggouneALG13:47.36305
7. Isaac Kiprono SongokKEN13:47.42779
8. Ahmed BadayMAR13:47.83809
9. Joseph EbuyaKEN13:48.21766
10. Tonny WamulwaZAM13:50.951165
11. Bekana DabaETH13:53.16534
12. Charles Bett KoechQAT13:53.36924
13. Alistair Ian CraggIRL13:59.45683
14. Erik SjoqvistSWE14:05.691032
15. Yu MitsuyaJPN14:07.38748
-. Kabirou Dan MallamNIGDNF869
-. David GalvanMEXDNS828
-. Nader AlmassriPLEDNS886
Heat 2 21:05TeamtimeN
1. Eliud KipchogeKEN13:33.37768
2. Abraham CherkosETH13:33.62533
3. Matthew TegenkampUSA13:35.051143
4. Craig MottramAUS13:36.18340
5. Juan Luis BarriosMEX13:37.12827
6. Mohammed FarahGBR13:39.13588
7. Benjamin LimoKEN13:41.47774
8. Adam GoucherUSA13:41.651101
9. Ali AbdallaERI13:42.00498
10. Felix Kikwai KiboreQAT13:46.23923
11. Dieudonne DisiRWA13:47.30983
12. Jan FitschenGER13:48.39620
13. Aadam Ismaeel KhamisBRN13:50.30406
14. Mourad MarofitMAR13:54.65821
15. Takayuki MatsumiyaJPN13:54.95747
16. Stephen KiprotichUGA14:04.221066
17. Cleveland FordeGUY15:25.12663
18. Thura AungMYA15:41.08844
Mwn 110m Hurdles Semi-Final30.08 21:30
Heat 1 21:30TeamtimeLN
1. David PayneUSA13.19s71128
2. Dongpeng ShiCHN13.24s5445
3. Maurice WignallJAM13.29s4725
4. Jackson QuiñonezESP13.33s6517
5. Anselmo da SilvaBRA13.53s3392
6. Robert KronbergSWE13.58s81029
7. Adrien DegheltBEL13.70s2360
8. Dudley DorivalHAI13.82s9664
Heat 2 21:38TeamtimeLN
1. Terrence TrammellUSA13.23s71145
2. Serhiy DemydyukUKR13.35s21069
3. Ladji DoucoureFRA13.36s6563
4. Yoel HernandezCUB13.37s4462
5. Yanan XingCHN13.59s9446
6. Tasuku TanonakaJPN13.62s8758
7. Stanislavs OlijarsLAT13.78s5799
8. Ryan BrathwaiteBAR13.87s3358
Heat 3 21:46TeamtimeLN
1. Dayron RoblesCUB13.21s4467
2. Xiang LiuCHN13.25s6441
3. Andrew TurnerGBR13.38s5608
4. David OliverUSA13.42s81124
5. Gregory SedocNED13.58s7851
6. Masato NaitoJPN13.58s3751
7. Jared MacleodCAN13.66s2427
8. Thomas BlaschekGER13.77s9615
Women 200m Semi-Final30.08 22:00
Heat 1 22:00TeamtimeLN
1. Allyson FelixUSA22.21s7960
2. Veronica CampbellJAM22.44s5577
3. Torri EdwardsUSA22.51s4959
4. Cydonie MothersillCAY22.78s9311
5. Sherry FletcherGRN22.96s8531
6. Yelena BolsunRUS23.01s6797
7. Virgil HodgeSKN23.06s3854
-. Kim GevaertBELDNS2239
Heat 2 22:08TeamtimeLN
1. Sanya RichardsUSA22.50s6994
2. Aleen BaileyJAM22.65s7575
3. Susanthika JayasingheSRI22.73s5865
4. LaShauntea MooreUSA22.88s4985
5. Tezzhan NaimovaBUL22.98s3297
6. Roxana DiazCUB23.27s8358
7. Debbie Ferguson-McKenzieBAH2... s9233
8. LaVerne JonesISV2... s2562
Men 200m Final30.08 22:20
Final 22:20TeamtimeLN
1. Tyson GayUSA19.76s41100
2. Usain BoltJAM19.91s5709
3. Wallace SpearmonUSA20.05s61139
4. Rodney MartinUSA20.06s81118
5. Churandy MartinaAHO20.28s3302
6. Marvin AndersonJAM20.28s7705
7. Christopher WilliamsJAM20.57s9726
8. Anastasios GousisGRE20.75s2648
Friday 31.08 Morning Session
Women 20km Walk Final31.08 08:00
Men Javelin Throw Qualification31.08 09:30
Men Decathlon 100m31.08 10:00
Women High Jump Qualification31.08 10:10
Men Decathlon Long Jump31.08 11:00
Men Decathlon Shot Put31.08 13:00
Saturday 25.08 Afternoon SessionSaturday 25.08 Morning Session
Sunday 26.08 Afternoon SessionSunday 26.08 Morning Session
Monday 27.08 Afternoon SessionMonday 27.08 Morning Session
Tuesday 28.08 Afternoon SessionTuesday 28.08 Morning Session
Wednesday 29.08 Afternoon SessionWednesday 29.08 Morning Session
Thursday 30.08 Afternoon Session
Friday 31.08 Afternoon SessionFriday 31.08 Morning Session
Saturday 01.09 Afternoon SessionSaturday 01.09 Morning Session
Sunday 02.09 Afternoon Session
Women 20km Walk31.08 08:00
Final 31.08 08:00
1. Olga KaniskinaRUS1:30:09101
2. Tatyana ShemyakinaRUS1:30:42111
3. Maria VascoESP1:30:47116
4. Kjersti PlatzerNOR1:31:24105
5. Susana FeitorPOR1:32:01129
6. Claudia StefROU1:32:47117
7. Ines HenriquesPOR1:33:06122
8. Sabine ZimmerGER1:33:23119
9. Tatyana SibilevaRUS1:33:29112
10.Mayumi KawasakiJPN1:33:35113
11.Vera SantosPOR1:34:28125
12.Maria Joss PovesESP1:35:06126
13.Beatriz PascualESP1:35:13124
14.Melanie SeegerGER1:35:30115
15.Hongjuan SongCHN1:35:44107
16.Elena GinkoBLR1:35:59109
17.Olive LoughnaneIRL1:36:00132
18.Zuzana MalikovaSVK1:36:26131
19.Hong LiuCHN1:36:40108
20.Barbora DibelkovaCZE1:36:45137
21.Marie PolliSUI1:36:54138
22.Sonata MilusauskaiteLTU1:37:28128
23.Sylwia KorzeniowskaPOL1:37:38123
24.Maria GglikovaSVK1:38:54135
25.Johanna JacksonGBR1:39:34142
26.Mi-Jung KimKOR1:41:33130
27.Masumi FuchiseJPN1:41:49118
28.Svetlana TolstayaKAZ1:41:54121
29.Yadira GuamanECU1:42:17140
30.Tania Regina SpindlerBRA1:43:56144
31.Sandra ZapataCOL1:44:42139
32.Yeliz AyTUR1:45:52141
33.Geovana IrustaBOL1:47:15145
AthleteTeam N
-. Olimpiada IvanovaRUSDNF103
-. Elisa RigaudoITADNF110
-. Jolanta DukureLATDNF127
-. Jing JiangCHNDNF106
-. Athanasa TsoumellkaGREDNF134
-. Ryoko SakakuraJPNDQ120
-. Jane SavilleAUSDQ114
-. Teresa VaillUSADQ136
-. Miriam RamonECUDQ133
Men Javelin Throw Qualification31.08 09:30
mark 82.00m8+4 Athletes
Group A 09:30Teamdist.N1.2.3.
1. Breaux GreerUSA86.78110264.4979.67
2. Tero JarvenpaaFIN84.3554684.35
3. Magnus ArvidssonSWE84.17102484.17
4. Andreas ThorkildsenNOR82.33872X82.33
5. Teemu WirkkalaFIN79.8255475.52X79.82
6. Eriks RagsLAT79.79800XX79.79
7. Gerhardus PienaarRSA79.3094279.0979.3078.05
8. Igor SukhomlinovRUS79.0597979.0574.83X
9. Joshua RobinsonAUS78.4834375.1176.9378.48
10.Sergey MakarovRUS78.2295978.2277.7174.42
11.Stuart FarquharNZL78.0887771.8978.0873.34
12.Pablo PietrobelliARG74.8131972.3674.8174.60
13.Stephan StedingGER74.6164467.32X74.61
14.Miroslav GuzdekCZE74.1347674.1372.4169.43
15.Stefan MullerSUI71.481012X71.48X
16.Marko JanesEST69.65524X68.6469.65
17.Csongor OlteanHUN64.44671X64.44X
Group B 11:30Teamdist.N1.2.3.
1. Vadims VasilevskisLAT87.37m803X72.8087.37
2. Guillermo MartinezCUB82.99m46582.99
3. Aleksandr IvanovRUS82.42m956X79.6682.42
4. John Robert OosthuizenRSA82.06m941X82.06
5. Igor JanikPOL80.83m89280.8377.61
6. Tero PitkamakiFIN80.62m55080.6278.54X
7. Peter EsenweinGER79.62m61873.7470.8979.62
8. Ainars KovalsLAT79.42m797X77.1879.42
9. Qiang QinCHN77.71m44477.7174.9674.95
10.Yukifumi MurakamiJPN77.63m74970.2377.6375.73
11.Jarrod BannisterAUS77.57m33577.57X77.44
12.Scott RussellCAN77.54m42973.6775.3577.54
13.Andrus VarnikEST75.96m530X75.96X
14.Alexon MaximianoBRA75.15m40068.8970.5775.15
15.Victor FatechaPAR73.55m88371.5973.5570.01
16.Eric BrownUSA73.07m108870.38X73.07
17.Felix LoretzSUI71.27m101071.2770.5767.79
18.Gabriel WallinSWE70.61m1035XX70.61
Men Decathlon 100m31.08 10:00
Heat 1 10:00TeamtimeptsLN
1. Hiromasa TanakaJPN11.05s8507757
2. Eugene MartineauNED11.25s8065849
3. Kun-Woo KimKOR11.29s7972783
4. Aliaksandr ParkhomenkaBLR11.29s7974374
5. Romain BarrasFRA11.36s7828557
6. Attila ZsivoczkyHUN11.44s7656673
-. Vitaliy SmirnovUZBDNF 31160
Heat 2 10:08TeamtimeptsLN
1. Bryan ClayUSA10.44s98951092
2. Maurice SmithJAM10.62s9476724
3. Francois GourmetBEL10.67s9358362
4. Yordani GarciaCUB10.73s9229460
5. Carlos Eduardo ChininBRA10.83s8993391
6. Arthur AbeleGER10.87s8902612
7. Norman MullerGER10.90s8834638
-. Andrei KrauchankaBLRDQ 7371
Heat 3 10:16TeamtimeptsLN
1. Dmitriy KarpovKAZ10.70s9297762
2. Aleksey SysoyevRUS10.80s9062980
3. Hamdi DhouibiTUN10.93s87651056
4. Paul TerekUSA10.95s87231144
5. Tom PappasUSA10.96s87081125
6. Roman SebrleCZE11.04s8526471
7. Josef KarasCZE11.12s8349478
8. Hans Olav UldalNOR11.21s8144873
Heat 4 10:24TeamtimeptsLN
1. Andres RajaEST10.92s8782528
2. Aleksey DrozdovRUS10.97s8674953
3. Hans van AlphenBEL11.11s8366364
4. Andre NiklausGER11.12s8343639
5. Alberto JuantorenaCUB11.13s8325463
6. Robert Jacob ArnoldUSA11.14s83081085
7. Agustin FelixESP11.17s8237508
Women High Jump Qualification31.08 10:10
mark 1.94m16 Athletes
Group A 10:10TeamheightN180184188191194
1. Kajsa BergqvistSWE1.94m881 OOOO
1. Vita PalamarUKR1.94m923 O OO
1. Blanka VlasicCRO1.94m350 O OO
1. Yelena SlesarenkoRUS1.94m844 OOOO
5. Marina AitovaKAZ1.94m628OOOXOO
6. Amy AcuffUSA1.94m943 XOXOXOO
7. Miruna MataoanuROU1.94m772 OXOOXO
8. Tia HellebautBEL1.94m247 OOXXOXO
9. Barbora LalakovaCZE1.94m379OOOOXXO
9. Levern SpencerLCA1.94m654 OOOXXO
11.Romana DubnovaCZE1.91m376OOXOXOXXX
12.Dora GyorffyHUN1.88m541OOXOXXX
13.Marta MendiaESP1.88m399XOOXOXXX
14.Inna GliznutaMDA1.88m675XOOXXOXXX
15.Miyuki AoyamaJPN1.84m600OXOXXX
Group B 10:10TeamheightN180184188191194
1. Anna ChicherovaRUS1.94m803 OOOO
1. Ruth BeitiaESP1.94m389 OOOO
3. Emma GreenSWE1.94m883 OXOOO
4. Antonietta Di MartinoITA1.94m567OOXOOXO
4. Yekaterina SavchenkoRUS1.94m842OOOXOXO
6. Melanie SkotnikFRA1.94m456OOOXXOXXO
7. Iva StrakovaCZE1.91m382OOXXOXXOXXX
8. Romary RifkaMEX1.88m683OOOXXX
9. Anna UstinovaKAZ1.88m636OOXOXXX
10.Ebba JungmarkSWE1.88m885OXXOXOXXX
11.Erin AldrichUSA1.88m944OOXXOXXX
12.Adonia SteryiouGRE1.88m529XOOXXOXXX
13.Juana Rosario ArrendelDOM1.84m385XOOXXX
14.Nicole ForresterCAN1.84m307 XOXXX
14.Oana PantelimonROU1.84m776OXOXXX
Men Decathlon Long Jump31.08 11:00
Group A 11:00Teamdist.ptsN1.2.3.
1. Bryan ClayUSA7.65m97210927.447.427.65
2. Aleksey DrozdovRUS7.25m8749537.25X7.22
3. Yordani GarciaCUB7.15m8504607.067.157.07
4. Romain BarrasFRA7.13m8455577.137.05X
5. Eugene MartineauNED7.13m8458497.047.047.13
6. Kun-Woo KimKOR7.12m8427837.077.127.00
7. Agustin FelixESP7.12m842508X7.12X
8. Hamdi DhouibiTUN7.05m8261056X7.05X
9. Aleksey SysoyevRUS7.01m8169806.707.016.97
10.Attila ZsivoczkyHUN7.00m8146736.506.857.00
11.Hans Olav UldalNOR6.93m797873X6.936.90
12.Aliaksandr ParkhomenkaBLR6.92m795374X6.926.90
13.Robert Jacob ArnoldUSA6.86m78710856.576.756.86
14.Hiromasa TanakaJPN6.78m7627576.786.546.64
-. Vitaliy SmirnovUZBDNS 1160
Group B 11:00Teamdist.ptsN1.2.3.
1. Andrei KrauchankaBLR7.58m 3717.587.22X
2. Roman SebrleCZE7.56m9504717.467.567.48
3. Maurice SmithJAM7.50m9357247.407.247.50
4. Josef KarasCZE7.44m9204787.177.447.32
5. Tom PappasUSA7.44m92011257.217.447.31
6. Norman MullerGER7.44m920638X7.447.31
7. Alberto JuantorenaCUB7.43m9184637.047.227.43
8. Andre NiklausGER7.42m9156397.337.187.42
9. Andres RajaEST7.42m915528X7.217.42
10.Hans van AlphenBEL7.35m8983647.007.357.28
11.Paul TerekUSA7.26m87611447.267.23
12.Carlos Eduardo ChininBRA7.26m876391X6.867.26
13.Dmitriy KarpovKAZ7.19m8597627.197.147.10
14.Arthur AbeleGER7.17m854612XX7.17
15.Francois GourmetBEL7.15m8503627.156.906.89
Men Decathlon Shot Put31.08 13:00
Group A 13:00Teamdist.ptsN1.2.3.
1. Maurice SmithJAM17.32m93372415.1217.32X
2. Aleksey DrozdovRUS16.49m882953X15.7616.49
3. Tom PappasUSA16.31m870112516.3115.9415.93
4. Aleksey SysoyevRUS16.16m86198015.83X16.16
5. Dmitriy KarpovKAZ16.08m85676215.1715.7216.08
6. Aliaksandr ParkhomenkaBLR15.98m85037415.8215.9815.84
7. Roman SebrleCZE15.92m84647114.9415.92X
8. Bryan ClayUSA15.51m821109214.5815.5115.04
9. Norman MullerGER15.18m80163814.0514.5415.18
10.Romain BarrasFRA15.03m79255714.39X15.03
11.Yordani GarciaCUB14.94m78646014.94X14.85
12.Paul TerekUSA14.81m778114414.7714.6214.81
13.Robert Jacob ArnoldUSA14.73m773108514.4914.3914.73
14.Hans van AlphenBEL14.67m76936413.3914.2814.67
Group B 13:00Teamdist.ptsN1.2.3.
1. Attila ZsivoczkyHUN15.1379867315.1314.8314.79
2. Andres RajaEST14.2674452814.0114.2614.26
3. Andre NiklausGER14.12736639X14.12X
4. Francois GourmetBEL13.7471236213.2412.8813.74
5. Eugene MartineauNED13.6970984913.69X13.43
6. Hans Olav UldalNOR13.6570787313.6513.5513.24
7. Arthur AbeleGER13.5870361213.5813.13X
8. Alberto JuantorenaCUB13.5470046312.3313.2413.54
9. Hamdi DhouibiTUN13.40692105613.4013.23X
10.Agustin FelixESP13.2968550812.8113.2913.09
11.Josef KarasCZE13.2368147812.4313.2312.81
12.Kun-Woo KimKOR12.8365778311.8012.8312.41
13.Carlos Eduardo ChininBRA12.7265039112.1812.72X
14.Hiromasa TanakaJPN11.9260275711.9211.5911.86
-. Andrei KrauchankaBLRDNS 371
Friday 31.08 Afternoon Session
Men Decathlon High Jump31.08 18:30
Women 1500m Heats31.08 19:30
Women Triple Jump Final31.08 19:30
Men 800m Semi-Final31.08 20:05
Women Javelin Throw Final31.08 20:40
Men 4x100m Relay Heats31.08 20:40
Women 200m Final31.08 21:15
Men Decathlon 400m31.08 22:05
Men 110m Hurdles Final31.08 22:20
Saturday 25.08 Afternoon SessionSaturday 25.08 Morning Session
Sunday 26.08 Afternoon SessionSunday 26.08 Morning Session
Monday 27.08 Afternoon SessionMonday 27.08 Morning Session
Tuesday 28.08 Afternoon SessionTuesday 28.08 Morning Session
Wednesday 29.08 Afternoon SessionWednesday 29.08 Morning Session
Thursday 30.08 Afternoon Session
Friday 31.08 Afternoon SessionFriday 31.08 Morning Session
Saturday 01.09 Afternoon SessionSaturday 01.09 Morning Session
Sunday 02.09 Afternoon Session
Men Decathlon High Jump31.08 18:30
Group A 18:30TeamheightptsN185188191194197200203206209212215
1. Roman SebrleCZE2.12m915471 O OOOXOXXO
2. Aleksey DrozdovRUS2.12m915953 O XXOOOXXOXXOXXX
3. Yordani GarciaCUB2.09m887460 O XOOOOOXXX
4. Alberto JuantorenaCUB2.09m887463 O O O OXXOXXX
5. Dmitriy KarpovKAZ2.06m859762 OOOOOOXXX
6. Andre NiklausGER2.06m859639 O OOXOXOXXX
7. Aleksey SysoyevRUS2.03m831980 OOOOXXX
8. Agustin FelixESP2.03m831508 O OXOXXOOXXX
9. Tom PappasUSA2.03m8311125 O XOXOXXX
10.Carlos Eduardo ChininBRA2.03m831391 O O XXOXXX
11.Arthur AbeleGER2.00m803612OO OOOXXX
12.Paul TerekUSA2.00m8031144 XOOOXOXXX
13.Bryan ClayUSA1.97m7761092 O OXX-X
14.Maurice SmithJAM1.97m776724 XOOOOXXX
Group B 18:30TeamheightptsN170176179182185188191194197200203206209212
1. Attila ZsivoczkyHUN2.09m887673 XOOOXOXOXXOXXX
2. Robert Jacob ArnoldUSA2.06m8591085 O OXXOOXOXXOXXOXXX
3. Romain BarrasFRA2.00m803557 OOOOXOXXX
3. Eugene MartineauNED2.00m803849 O OOXOXXX
5. Norman MullerGER1.97m776638 OO O XXOXXX
6. Aliaksandr ParkhomenkaBLR1.94m749374 OOOOXXX
7. Josef KarasCZE1.94m749478 OOOXXOXXX
8. Kun-Woo KimKOR1.91m723783 O OOXXX
9. Hans van AlphenBEL1.88m696364 OOOXOXXX
10.Hiromasa TanakaJPN1.88m696757OOOOOXXOXXX
11.Francois GourmetBEL1.85m670362 OOOXXX
11.Andres RajaEST1.85m670528 OOOXXX
13.Hamdi DhouibiTUN1.82m6441056 OX-XX
14.Hans Olav UldalNOR1.82m644873 XOXXX
Women 1500m Semi-Final31.08 19:25
Heat 1 19:25TeamtimeN
1. Maryam Yusuf JamalBRN4:14.86291
2. Nataliya PanteleevaRUS4:15.22826
3. Yuliya FomenkoRUS4:15.28804
4. Agnes SamariaNAM4:15.36693
5. Nataliya TobiasUKR4:15.43934
6. Hilary StellingwerffCAN4:15.99309
7. Sarah JamiesonAUS4:16.20218
8. Abby WestleyGBR4:16.21483
9. Erin DonohueUSA4:16.41958
10.Tetyana HolovchenkoUKR4:17.97916
11.Dolores ChecaESP4:20.44392
12.Veronica Nyaruai WanjiruKEN4:21.50648
Heat 2 19:35TeamtimeN
1. Iryna LishchynskaUKR4:03.84921
2. Yelena SobolevaRUS4:03.87845
3. Viola KibiwotKEN4:03.97644
4. Daniela YordanovaBUL4:04.19299
5. Mariem Alaoui SelsouliMAR4:05.25665
6. Lidia ChojeckaPOL4:05.80733
7. Iris Fuentes-PilaESP4:06.99395
8. Marina MuncanSRB4:08.02863
9. Treniere ClementUSA4:08.32955
10.Lisa DobriskeyGBR4:08.39464
11.Sonja RomanSLO4:08.60858
12.Lisa CorriganAUS4:08.79216
Women Triple Jump Final31.08 19:30
Final 19:30Teamdist.N1.2.3.4.5.6.quali.
1. Yargelis SavigneCUB15.28m36915.28X14.7414.73X 14.67m
2. Tatyana LebedevaRUS15.07m82314.7514.7914.78X15.0715.0114.57m
3. Hrysopiyi DevetziGRE15.04m52015.04XXXX14.7515.09m
4. Anna PyatykhRUS14.88m834XX14.5514.78X14.8814.51m
5. Marija SestakSLO14.72m85514.7214.6314.4514.7114.3414.2714.58m
6. Magdelin MartinezITA14.71m569X14.5214.7114.52X14.6214.62m
7. Olha SaladuhaUKR14.60m92814.6014.34X14.3614.2214.1614.43m
8. Limei XieCHN14.50m33414.2914.4114.2614.26414.5014.3014.17m
9. Keila CostaBRA14.40m27914.4013.8214.24 14.36m
10.Olesya BufalovaRUS14.39m79814.3914.11X 14.40m
11.Olga RypakovaKAZ14.32m63313.8514.2414.32 14.41m
12.Dana VeldakovaSVK14.09m87914.0914.00X 14.20m
Men 800m Semi-Final31.08 20:05
Heat 1 20:05TeamtimeLN
1. Alfred Kirwa YegoKEN1:44.548780
2. Mbulaeni MulaudziRSA1:44.715938
3. Abraham ChepkirwokUGA1:44.8491063
4. Khadevis RobinsonUSA1:45.4571134
5. Fabiano PecanhaBRA1:45.956401
6. Dmitrijs MilkevicsLAT1:46.274798
7. Abdoulaye WagneSEN1:46.492986
8. Mouhssin ChehibiMAR1:51.313814
Heat 2 20:12TeamtimeLN
1. Gary ReedCAN1:44.926428
2. Amine LaalouMAR1:45.115820
3. Dmitriy BogdanovRUS1:45.363949
4. Nabil MadiALG1:45.597309
5. Manuel OlmedoESP1:45.618514
6. Nick SymmondsUSA1:46.4141140
7. Justus KoechKEN1:46.869771
8. Rashid RamziBRN1:47.762408
Heat 3 20:19TeamtimeLN
1. Yuriy BorzakovskiyRUS1:45.127950
2. Wilfred BungeiKEN1:45.205765
3. Mohammed Al SalhiKSA1:45.239785
4. Youssef Saad KamelBRN1:45.316405
5. Kleberson DavideBRA1:46.458394
6. Michael RimmerGBR1:47.393605
7. Yassine BensghirMAR1:48.042811
8. Mohammad Al-AzemiKUW1:50.284794
Women Javelin Throw Final31.08 20:40
Final 20:40Teamdist.N1.2.3.4.5.6.qual.
1. Barbora SpotakovaCZE67.07m37366.4060.3067.0764.2863.5664.6163.77m
2. Christina ObergfollGER66.46m50564.0165.2660.9061.8761.1266.4660.77m
3. Steffi NeriusGER64.42m50459.8959.7559.9664.4262.38X61.89m
4. Nikola BrejchovaCZE63.73m37560.2561.9363.7362.44XX64.29m
5. Sivva LlkaGRE63.13m52459.0759.2461.7258.6859.9063.1362.38m
6. Sonia BissetCUB61.74m35257.7756.3861.74XX53.1860.25m
7. Mariya AbakumovaRUS61.43m79061.4359.91XXX60.7460.55m
8. Linda StahlGER61.03m50960.1058.2858.3861.03X59.7562.80m
9. Barbara MadejczykPOL58.37m74058.3758.3157.32 60.68m
10.Olha IvankovaUKR57.87m91857.5656.8857.87 61.68m
11.Felicia Tilea-MoldovanROU55.71m78454.7655.71X 60.07m
12.Paula TarvainenFIN53.50m42853.50X50.04 63.58m
Men 4x100m Relay31.08 20:40
Heat 1 20:40timeL1.2.3.4.
1. Brazil38.27s8Vicente de LimaRafael RibeiroBasilio de MoraesSandro Viana
2. Great Britain38.33s7Christian MalcolmCraig PickeringMarlon DevonishMark Lewis-Francis
3. Poland38.70s3Michal BielczykLukasz ChylaMarcin JedrusinskiDariusz Kuc
4. Italy38.81s4Rosario La MastraSimone CollioMaurizio CheccucciJacques Riparelli
5. South Africa39.05s6Christian KroneLeigh JuliusSnyman PrinslooSherwin Vries
6. Russia39.08s2Aleksandr VolkovMikhail EgorychevRoman SmirnovIvan Teplykh
7. Canada39.43s5Richard Adu-BobieAnson HenryJared ConnaughtonNeville Wright
Heat 2 20:48timeL1.2.3.4.
1. Jamaica38.02 Qs5Dwight ThomasSteve MullingsNesta CarterAsafa Powell
2. United States38.10 Qs4Rodney MartinWallace SpearmonDarvis PattonLeroy Dixon
3. Japan38.21 Qs7Naoki TsukaharaShingo SuetsuguShinji TakahiraNobuharu Asahara
4. Nigeria38.43 qs3Obinna MetuChukwu Uche IsaacChinedu OrialaOlusoji A. Fasuba
5. Germany38.56 qs6Ronny OstwaldTobias UngerAlexander KosenkowJulian Reus
6. Australia38.73s2Matthew ShirvingtonAdam MillerTim WilliamsAaron Rouge-Serret
Women 200m Final31.08 21:15
Final 21:15TeamtimeLN
1. Allyson FelixUSA21.81s5960
2. Veronica CampbellJAM22.34s6577
3. Susanthika JayasingheSRI22.63s8865
4. Torri EdwardsUSA22.65s3959
5. Sanya RichardsUSA22.70s7994
6. Aleen BaileyJAM22.72s4575
7. LaShauntea MooreUSA22.97s9985
8. Cydonie MothersillCAY23.08s2311
400m Decathlon31.08 21:35
Heat 1 21:35TeamtimeptsLN
1. Hamdi DhouibiTUN47.59s92941056
2. Aleksey DrozdovRUS50.00s8158953
3. Alberto JuantorenaCUB50.37s7987463
4. Eugene MartineauNED50.38s7976849
5. Attila ZsivoczkyHUN50.58s7882673
6. Hans Olav UldalNOR50.70s7835873
7. Agustin FelixESP52.08s7213508
Heat 2 21:42TeamtimeptsLN
1. Arthur AbeleGER48.58s8812612
2. Hiromasa TanakaJPN48.59s8816757
3. Roman SebrleCZE48.80s8717471
4. Andres RajaEST48.89s8664528
5. Kun-Woo KimKOR48.99s8628783
6. Robert Jacob ArnoldUSA49.02s86051085
7. Tom PappasUSA49.22s85191125
8. Paul TerekUSA49.34s84531144
Heat 3 21:49TeamtimeptsLN
1. Aleksey SysoyevRUS48.42s8896980
2. Yordani GarciaCUB49.25s8498460
3. Romain BarrasFRA49.32s8467557
4. Andre NiklausGER49.40s8425639
5. Josef KarasCZE50.60s7873478
6. Aliaksandr ParkhomenkaBLR51.16s7622374
Heat 4 21:56TeamtimeptsLN
1. Dmitriy KarpovKAZ47.44s9364762
2. Maurice SmithJAM47.48s9348724
3. Norman MullerGER47.58s9305638
4. Francois GourmetBEL47.98s9107362
5. Carlos Eduardo ChininBRA48.18s9006391
6. Hans van AlphenBEL48.52s8842364
-. Bryan ClayUSADNS 91092
Men 400m Final22:05
Final 22:05TeamtimeLN
1. Jeremy WarinerUSA43.45s61151
2. LaShawn MerrittUSA43.96s51120
3. Angelo TaylorUSA44.32s41141
4. Chris BrownBAH44.45s8352
5. Leslie DjhoneFRA44.59s7561
6. Tyler ChristopherCAN44.71s3425
7. Johan WissmanSWE44.72s91037
8. Avard MoncurBAH45.40s2351
Men 110m Hurdles Final22:20
Final 22:20TeamtimeLN
1. Xiang LiuCHN12.95s9441
2. Terrence TrammellUSA12.99s51145
3. David PayneUSA13.02s71128
4. Dayron RoblesCUB13.15s4467
5. Dongpeng ShiCHN13.19s6445
6. Serhiy DemydyukUKR13.22s31069
7. Jackson QuinonezESP13.33s2517
8. Maurice WignallJAM13.39s8725
Saturday 01.09 Morning Session
Men 50km Walk Final01.09 07:00
Men Decathlon 110m Hurdles01.09 09:00
Women 4x100m Relay Heats01.09 09:45
Men Decathlon Discus Throw01.09 10:00
Men Decathlon Pole Vault01.09 13:00
Saturday 25.08 Afternoon SessionSaturday 25.08 Morning Session
Sunday 26.08 Afternoon SessionSunday 26.08 Morning Session
Monday 27.08 Afternoon SessionMonday 27.08 Morning Session
Tuesday 28.08 Afternoon SessionTuesday 28.08 Morning Session
Wednesday 29.08 Afternoon SessionWednesday 29.08 Morning Session
Thursday 30.08 Afternoon Session
Friday 31.08 Afternoon SessionFriday 31.08 Morning Session
Saturday 01.09 Afternoon SessionSaturday 01.09 Morning Session
Sunday 02.09 Afternoon Session
Men 50km Walk01.09 07:00
Final 07:00TeamtimeN
1. Nathan DeakesAUS3:43:53201
2. Yohan DinizFRA3:44:22107
3. Alex SchwazerITA3:44:38128
4. Denis NizhegorodovRUS3:46:57205
5. Erik TysseNOR3:51:52112
6. Mikel OdriozolaESP3:55:19212
7. Chao SunCHN3:55:43220
8. Trond NymarkNOR3:57:22207
9. Horacio NavaMEX3:58:17218
10.Jarkko KinnunenFIN3:58:22243
11.Antti KempasFIN3:59:34247
12.Donatas SkarnulisLTU3:59:48232
13.Eddy RivaFRA4:00:44224
14.David BoulangerFRA4:01:30225
15.Antonio PereiraPOR4:02:09227
16.Ken AkashiJPN4:02:31240
17.Yusuke YachiJPN4:05:21238
18.Diego CafagnaITA4:06:03239
19.Tim BerrettCAN4:06:47236
20.Jesus SsnchezMEX4:07:14244
21.Grzegorz SudolPOL4:07:48219
22.Miloš BtovskiSVK4:08:22231
23.Nenad FilipovicSRB4:12:11256
24.Chris EricksonAUS4:13:00249
25.Konstadinos StefannpoulosGRE4:14:22255
26.Augusto CardosoPOR4:14:38237
27.Jorge CostaPOR4:16:05246
28.Igors KazakevicsLAT4:19:43251
29.Andrei StepanchukBLR4:23:30233
30.Rafal FedaczynskiPOL4:24:51217
31.Kevin EastlerUSA4:31:52140
AthleteTeam N
-. Ingus JanevicsLATDNF230
-. Vitaliy TalankouBLRDNF226
-. Anton KucminSVKDNF245
-. Fredy HernandezCOLDNF253
-. Santiago PerezESPDNF214
-. Aleksey VoyevodinRUSDNF209
-. Peter KorcokSVKDNF221
-. Yuki YamazakiJPNDNF211
-. Kamil KalkaPOLDNF235
-. Marco De LucaITADNF215
-. Vladimir KanaykinRUSDNF206
-. Sergey KirdyapkinRUSDNF258
-. Tony SargissonNZLDNF248
-. Jamie CostinIRLDNF229
-. Colin GriffinIRLDQ223
-. Andreas GustafssonSWEDQ252
-. Fredrik SvenssonSWEDQ242
-. Omar ZepedaMEXDQ241
-. Zoltan CzukorHUNDQ254
-. Jesus Angel GarccaESPDQ210
-. Duane CousinsAUSDQ228
-. Chaohong YuCHNDQ203
-. Chengliang ZhaoCHNDQ204
Men Decathlon 110m Hurdles01.09 09:00
Heat 1 09:00TeamtimeptsLN
1. Hamdi DhouibiTUN14.49m91221056
2. Aleksey DrozdovRUS14.76m8794953
3. Attila ZsivoczkyHUN14.82m8717673
4. Kun-Woo KimKOR14.89m8639783
5. Alberto JuantorenaCUB14.97m8531463
6. Paul TerekUSA15.10m83761144
7. Josef KarasCZE15.17m8298478
8. Hiromasa TanakaJPN15.53m7873757
-. Eugene MartineauNEDDNS 5849
Heat 2 09:08TeamtimeptsLN
1. Roman SebrleCZE14.33m9324471
2. Carlos Eduardo ChininBRA14.50m9115391
3. Aleksey SysoyevRUS14.59m9002980
4. Norman MullerGER14.71m8856638
5. Agustin FelixESP14.75m8803508
6. Hans van AlphenBEL14.77m8781364
7. Aliaksandr ParkhomenkaBLR14.93m8588374
8. Francois GourmetBEL15.02m8479362
9. Hans Olav UldalNOR27.24m87873
Heat 3 09:16TeamtimeptsLN
1. Maurice SmithJAM13.91m9868724
2. Arthur AbeleGER13.92m9854612
3. Dmitriy KarpovKAZ14.03m9719762
4. Yordani GarciaCUB14.08m9643460
5. Romain BarrasFRA14.36m9296557
6. Andre NiklausGER14.51m9102639
7. Andres RajaEST14.51m9107528
8. Robert Jacob ArnoldUSA14.72m88411085
9. Tom PappasUSA14.84m86951125
Women 4x100m Relay01.09 09:45
Heat 1 09:45timeL1.2.3.4.
1. Belgium42.85s9Olivia BorleeHanna MarianElodie OuudraogoKim Gevaert
2. Russia42.90s5Irina KhabarovaNatalia RusakovaYuliya GushchinaYevgeniya Polyakova
3. Belarus43.16s8Nastassia ShuliakNatallia SafronnikavaAlena NeumiarzhitskayaAksana Drahun
4. China43.39s4Yujia TaoJue ChenLan JiangWangping Qin
5. Finland43.41s3Heidi HannulaSari KeskitaloIlona RantaJohanna Manninen
6. Nigeria43.58s2Gloria KemasuodeEndurance OjokoloOludamola OsayomiEne Franca Idoko
7. France43.88s1Carima LouamiMuriel Hurtis-HouairiFabienne Beret-MartinelChristine Arron
8. Australia43.91s7Sally MclellanMelanie KleebergCrystal AttenboroughFiona Cullen
9. Brazil44.64s6Thatiana Regina IgnacioLucimar Aparecida de MouraThaissa PrestiLuciana dos Santos
Heat 2 09:55timeL1.2.3.4.
1. United States42.24s4Carmelita JeterMechelle LewisMikele BarberLauryn Williams
2. Jamaica42.70s5Sheri-Ann BrooksKerron StewartSimone FaceyShelly-Ann Fraser
3. Great Britain42.82s1Laura TurnerMontell DouglasEmily FreemanJoice Maduaka
4. Germany43.17s6Katja WakanCathleen TschirchJohanna KedzierskiVerena Sailer
5. Poland43.25s9Marta JeschkeDaria KorczynskaDorota JedrusinskaEwelina Klocek
6. Ghana43.76s8Gifty AddyElizabeth AmolofoEsther DankwahVida Anim
-. CubaDQ2Virgen BenavidesRoxana DiazMileidys LazoYenima Arencibia
-. JapanDQ7Saori KitakazeSakie NobuokaMayumi WatanabeMomoko Takahashi
-. UkraineDNF3Olena ChebanuNataliya PohrebnyakIryna ShtanhyeyevaIryna Shepetyuk
Men Decathlon Discus Throw01.09 10:00
Group A 10:00Teamdist.ptsN1.2.3.
1. Attila ZsivoczkyHUN46.80m80467344.6445.3946.80
2. Aliaksandr ParkhomenkaBLR44.86m76437444.8643.8743.63
3. Romain BarrasFRA44.51m75755744.51X43.88
4. Hamdi DhouibiTUN44.37m754105638.92X44.37
5. Agustin FelixESP43.67m74050841.0643.67X
6. Alberto JuantorenaCUB41.69m699463XX41.69
7. Hiromasa TanakaJPN41.65m69875739.7540.7841.65
8. Arthur AbeleGER41.28m69161241.2840.7840.36
9. Norman MullerGER40.99m68563840.5139.3040.99
10.Francois GourmetBEL39.87m66236239.0937.1439.87
11.Carlos Eduardo ChininBRA38.06m625391X35.6138.06
12.Andres RajaEST37.07m60552837.07X34.08
13.Kun-Woo KimKOR36.23m58878334.9934.0736.23
Group B 11:15Teamdist.ptsN1.2.3.
1. Maurice SmithJAM52.36m92072449.0252.3651.44
2. Aleksey SysoyevRUS49.76m86598047.72X49.76
3. Dmitriy KarpovKAZ48.95m84976245.4248.95X
4. Roman SebrleCZE48.75m84447146.9547.9848.75
5. Aleksey DrozdovRUS48.62m842953X48.62X
6. Josef KarasCZE45.58m77947845.3345.4445.58
7. Hans Olav UldalNOR45.31m77387343.4245.31X
8. Paul TerekUSA44.81m763114444.81XX
9. Andre NiklausGER44.48m75663944.16X44.48
10.Hans van AlphenBEL44.30m75236437.6044.30X
11.Robert Jacob ArnoldUSA43.70m740108543.7042.9842.63
12.Yordani GarciaCUB42.91m72446042.8542.91X
-. Tom PappasUSADNS 1125
Men Decathlon Pole Vault01.09 13:00
Group A 13:00TeamheightptsN440450460470480490500510520530540
1. Andre NiklausGER5.30m1004639 O XOOXOXOXXX
2. Paul TerekUSA5.20m9721144 XO XOXXX
3. Hiromasa TanakaJPN5.10m941757 O O OOXXX
4. Robert Jacob ArnoldUSA5.10m9411085 XXO XXOOXXX
5. Francois GourmetBEL5.00m910362 O XOXOOXXX
5. Agustin FelixESP5.00m910508 XO XOOOXXX
7. Romain BarrasFRA5.00m910557 O OXOXXX
8. Dmitriy KarpovKAZ5.00m910762 O OOXXOXXX
9. Aleksey DrozdovRUS5.00m910953 XOOOOXXOXXX
10. Roman SebrleCZE4.80m849471XXO XO O XXX
11. Hamdi DhouibiTUN4.70m8191056 XOXXOXXX
-. Norman MullerGERNM 638 XXX
Group B 13:00TeamheightptsN400420430440450460470480490500
1. Aleksey SysoyevRUS4.90m880980 XOOOOOOOXXOXXX
2. Maurice SmithJAM4.80m849724 OOOOOXXOXOXXX
3. Attila ZsivoczkyHUN4.80m849673 O OOOXOXXO XX
4. Kun-Woo KimKOR4.80m849783 OOXOXXOXXOXX-X
5. Andres RajaEST4.70m819528 O OOXOXXX
6. Yordani GarciaCUB4.70m819460 O O XOXOXXX
6. Arthur AbeleGER4.70m819612 O XO XOXXX
6. Aliaksandr ParkhomenkaBLR4.70m819374 XOOXOXXX
9. Hans Olav UldalNOR4.50m760873 O XXX
10.Josef KarasCZE4.40m731478 XXOXXX
11.Hans van AlphenBEL4.30m702364OOOXXX
12.Alberto JuantorenaCUB4.20m673463 O XXX
-. Carlos Eduardo ChininBRANM 391XXX
Saturday 01.09 Afternoon Session
Men Decathlon Javelin Throw01.09 19:00
Men Pole Vault Final01.09 19:30
Women 4x400m Relay Heats01.09 20:05
Women 5000m Final01.09 20:30
Men 4x400m Relay Heats01.09 21:00
Men Decathlon 1500m01.09 21:30
Women 4x100m Relay Final01.09 22:05
Men 4x100m Relay Final01.09 22:20
Saturday 25.08 Afternoon SessionSaturday 25.08 Morning Session
Sunday 26.08 Afternoon SessionSunday 26.08 Morning Session
Monday 27.08 Afternoon SessionMonday 27.08 Morning Session
Tuesday 28.08 Afternoon SessionTuesday 28.08 Morning Session
Wednesday 29.08 Afternoon SessionWednesday 29.08 Morning Session
Thursday 30.08 Afternoon Session
Friday 31.08 Afternoon SessionFriday 31.08 Morning Session
Saturday 01.09 Afternoon SessionSaturday 01.09 Morning Session
Sunday 02.09 Afternoon Session
Men Decathlon Javelin Throw01.09 19:00
Group A 19:00Teamdist.ptsN1.2.3.
1. Aliaksandr ParkhomenkaBLR69.14m87637469.1467.6469.06
2. Yordani GarciaCUB68.74m87046068.7467.0264.18
3. Romain BarrasFRA65.74m82555765.7462.9062.76
4. Hans van AlphenBEL65.71m82436457.8665.7161.03
5. Arthur AbeleGER65.24m81761263.20X65.24
6. Aleksey DrozdovRUS63.51m79195359.9362.0263.51
7. Hans Olav UldalNOR61.63m76287361.6359.58X
8. Andres RajaEST60.34m64352860.3457.1453.34
9. Dmitriy KarpovKAZ59.84m73576253.6954.3559.84
10.Norman MullerGER58.93m72263858.93XX
11.Francois GourmetBEL57.73m70436252.9955.6257.73
12.Agustin FelixESP56.69m68850856.6953.82X
13.Alberto JuantorenaCUB56.28m68246355.0556.28X
14.Josef KarasCZE49.28m57847848.7849.2846.57
Group B 20:20Teamdist.ptsN1.2.3.
1. Roman SebrleCZE71.18m90747171.18X69.96
2. Andre NiklausGER63.28m78763963.2860.7257.98
3. Attila ZsivoczkyHUN59.63m73267359.6358.1257.76
4. Hiromasa TanakaJPN59.59m73275756.1859.5957.89
5. Aleksey SysoyevRUS57.75m70498057.7556.6955.53
6. Robert Jacob ArnoldUSA56.01m678108553.5056.0153.56
7. Paul TerekUSA55.96m677114452.3255.9651.25
8. Maurice SmithJAM53.61m64272453.6150.3150.66
9. Kun-Woo KimKOR44.79m51278340.0544.7942.49
Men Pole Vault Final01.09 19:30
Final 19:30TeamHeightJNN551566576581586591
1. Brad WalkerUSA5.86m51152OOX-OOXXX
2. Romain MesnilFRA5.86m9574 XO OXOXXX
3. Danny EckerGER5.81m2617OO OX-XX
4. Igor PavlovRUS5.81m6960XOOX-OXXX
5. Bjorn OttoGER5.81m10641OO XO XXX
6. Yevgeniy LukyanenkoRUS5.81m3958XOOOXOXXX
7. Aleksandr AverbukhISR5.81m1687 O XXO XXX
8. Tim LobingerGER5.81m8636OOXOXXOXXX
9. Steven HookerAUS5.76m4338O O XX-X
10. Fabio Gomes da SilvaBRA5.76m12393OXOOXXX
11. Maksym MazurykUKR5.76m71074OXXOXXOXXX
12. Denys YurchenkoUKR5.66m111079OXXOX-XX
Women 4x400m Relay Heats01.09 20:05
Heat 1 20:05timeL1.2.3.4.
1. Russia3:23.493Yelena MigunovaNatalya NazarovaLyudmila LitvinovaTatyana Levina
2. Belarus3:25.144Yulyana YushchankaIryna KhliustavaAnna KozakSviatlana Usovich
3. Jamaica3:26.147Shericka WilliamsAnastasia Le-RoyDavita PrendagastShereefa Lloyd
4. Cuba3:27.048Aymee MartinezDaimi PerniaZulia CalatayudIndira Terrero
5. Nigeria3:27.976Folashade AbuganChristy Ekpukhon IhunaegboOlouma NwokeSekinat Adesanya
6. Ukraine3:30.765Nataliya PyhydaAntonina YefremovaOlha ZavhorodnyaOksana Shcherbak
7. Romania3:35.692Taisia CrestincovLiliana PopescuElena Mirela LavricIonela Tarlea-Manolache
Heat 2 20:15timeL1.2.3.4.
1. United States3:23.372DeeDee TrotterMonique HennaganMary WinebergNatasha Hastings)
2. Great Britain3:24.458Lee McConnellDonna FraserMarilyn OkoroNicola Sanders
3. Poland3:26.456Agnieszka KarpiesiukGrazyna ProkopekZuzanna RadeckaAnna Jesien
4. Mexico3:27.147Zudikey RodriguezGabriela MedinaNallely VelaAna Guevara
5. France3:29.875Thelia SigereMarie-Angelique LacordellePhara AnacharsisSolen Desert
6. Japan3:30.174Sayaka AokiAsami TannoSatomi KubokuraMayu Kida
7. Brazil3:34.343Maria Laura AlmiraoEmily PinheiroSheila FerreiraJosiane Tito
-. IndiaDQ9Mandeep KaurManjeet KaurChitra K. SomanIyleen Samantha Lawrence Anthony
Women 5000m Final02.09 20:30
Final 20:30TeamtimeN
1. Meseret DefaETH14:57.91410
2. Vivian CheruiyotKEN14:58.50640
3. Priscah Jepleting CheronoKEN14:59.21639
4. Sylvia Jebiwott KibetKEN14:59.26643
5. Elvan AbeylegesseTUR15:00.88904
6. Meselech MelkamuETH15:01.42415
7. Jennifer RhinesUSA15:03.09993
8. Shalane FlanaganUSA15:03.86961
9. Joanne PaveyGBR15:04.77479
10.Gelete BurikaETH15:07.46409
11.Mariya KonovalovaRUS15:09.71818
13.Silvia WeissteinerITA15:11.81573
14.Volha KrautsovaBLR15:11.82262
14.Kayoko FukushiJPN15:19.40602
15.Jessica AugustoPOR15:24.93759
Men 4x400m Relay Heats01.09 21:00
Heat 1 21:00timeL1.2.3.4.
1. Bahamas3:00.376Nathaniel McKinneyMichael MathieuChris BrownAndrae Williams
2. Jamaica3:00.994Michael BlackwoodRicardo ChambersLeford GreenSanjay Ayre
3. Russia3:01.077Maksim DyldinVladislav FrolovKonstantin SvechkarDenis Alekseyev
4. Great Britain3:01.228Andrew SteeleRobert TobinRichard BuckMartyn Rooney
5. Dominicana3:02.499Carlos SantaArismendy PegueroYoel TapiaFelix Sánchez
6. Australia3:02.595Sean WroeDylan GrantKurt MulcahyMark Ormrod
7. France3:04.453Mathieu LahayeBrice PanelFadil BellaaboussLeslie Djhone
8. Nigeria3:06.042Bolaji LawalJames GoddayVictor IsaiahSaul Weigopwa
Heat 2 21:10timeL1.2.3.4.
1. United States3:01.465Bershawn JacksonKerron ClementDarold WilliamsonAngelo Taylor
2. Germany3:02.216Ingo SchultzKamghe GabaSimon KirchBastian Swillims
3. Poland3:02.397Rafal WieruszewskiWitold BankaMarcin MarciniszynDaniel Dabrowski
4. Japan3:02.763Yuki YamaguchiYusuke IshitsukaKenji NarisakoMitsuhiro Sato
5. Trinidad Tobago3:02.928Ato ModiboJovon ToppinJarrin SolomonRenny Quow
6. Greece3:05.654Dimitrios RégasYeóryios DoúpisDimitrios GravalosPeriklis Iakovakis
7. Botswana3:05.962Isaac MakwalaObakeng NgwigwaKamberuka SakariaCalifornia Molefe
Men Decathlon 1500m01.09 21:30
Heat 1 21:30TeamtimeptsN
1. Kun-Woo KimKOR4:16.16838783
2. Hans van AlphenBEL4:22.50795364
3. Francois GourmetBEL4:25.51774362
4. Norman MullerGER4:30.38742638
5. Josef KarasCZE4:31.21737478
6. Aliaksandr ParkhomenkaBLR4:34.63714374
7. Hiromasa TanakaJPN4:40.04680757
8. Hans Olav UldalNOR4:44.91650873
9. Andres RajaEST4:45.83644528
10.Agustin FelixESP4:48.27629508
11.Alberto JuantorenaCUB4:50.69615463
Heat 1 21:40TeamtimeptsN
1. Arthur AbeleGER4:21.69800612
2. Romain BarrasFRA4:25.75773557
3. Andre NiklausGER4:32.50728639
4. Maurice SmithJAM4:33.52722724
5. Roman SebrleCZE4:35.32710471
6. Attila ZsivoczkyHUN4:35.55709673
7. Aleksey SysoyevRUS4:36.16705980
8. Aleksey DrozdovRUS4:36.93700953
9. Paul TerekUSA4:37.386971144
10.Dmitriy KarpovKAZ4:39.68682762
11.Robert Jacob ArnoldUSA4:43.586581085
12.Yordani GarciaCUB4:55.42586460
Men Decathlon FinalTeamptsN 100mLongShotHigh 400m 110m HDiscusPoleJavelin 1500m
1. Roman SebrleCZE867647185211.04s9507.56m84615.92m9152.12m87148.80s93214.33s84448.75m8494.80m90771.18m7104:35.32
2. Maurice SmithJAM864472494710.62s9357.50m93317.32m7761.97m93447.48s98613.91s92052.36m8494.80m64253.61m7224:33.52
3. Dmitriy KarpovKAZ858676292910.70s8597.19m85616.08m8592.06m93647.44s97114.03s84948.95m9105.00m73559.84m6824:39.68
4. Aleksey DrozdovRUS847595386710.97s8747.25m88216.49m9152.12m81550.00s87914.76s84248.62m9105.00m79163.51m7004:36.93
5. Andre NiklausGER837163983411.12s9157.42m73614.12m8592.06m84249.40s91014.51s75644.48m10045.30m78763.28m7284:32.50
6. Aleksey SysoyevRUS835798090610.80s8167.01m86116.16m8312.03m88948.42s90014.59s86549.76m8804.90m70457.75m7054:36.16
7. Romain BarrasFRA826255778211.36s8457.13m79215.03m8032.00m84649.32s92914.36s75744.51m9105.00m82565.74m7734:25.75
8. Yordani GarciaCUB825746092210.73s8507.15m78614.94m8872.09m84949.25s96414.08s72442.91m8194.70m87068.74m5864:55.42
9. Arthur AbeleGER824361289010.87s8547.17m70313.58m8032.00m88148.58s98513.92s69141.28m8194.70m81765.24m8004:21.69
10.Paul TerekUSA8120114487210.95s8767.26m77814.81m8032.00m84549.34s83715.10s76344.81m9725.20m67755.96m6974:37.38
11.Hans van AlphenBEL803436483611.11s8987.35m76914.67m6961.88m88448.52s87814.77s75244.30m7024.30m82465.71m7954:22.50
12.Attila ZsivoczkyHUN801767376511.44s8147.00m79815.13m8872.09m78850.58s87114.82s80446.80m8494.80m73259.63m7094:35.55
13.Robert Jacob ArnoldUSA8004108583011.14s7816.86m77314.73m8592.06m86049.02s88414.72s74043.70m9415.10m67856.01m6584:43.58
14.Aliaksandr ParkhomenkaBLR798437479711.29s7956.92m85015.98m7491.94m76251.16s85814.93s76444.86m8194.70m87669.14m7144:34.63
15.Francois GourmetBEL797436293510.67s8507.15m71213.74m6701.85m91047.98s84715.02s66239.87m9105.00m70457.73m7744:25.51
16.Andres RajaEST779452887810.92s9157.42m74414.26m6701.85m86648.89s91014.51s60537.07m8194.70m74360.34m6444:45.83
17.Agustin FelixESP774950882311.17s8427.12m68513.29m8312.03m72152.08s88014.75s74043.67m9105.00m68856.69m6294:48.27
18.Alberto JuantorenaCUB765746383211.13s9187.43m70013.54m8872.09m79850.37s85314.97s69941.69m6734.20m68256.28m6154:50.69
19.Hiromasa TanakaJPN762975785011.05s7626.78m60211.92m6961.88m88148.59s78715.53s69841.65m9415.10m73259.59m6804:40.04
20.Josef KarasCZE762547883411.12s9207.44m68113.23m7491.94m78750.60s82915.17s77945.58m7314.40m57849.28m7374:31.21
21.Kun-Woo KimKOR753178379711.29s8427.12m65712.83m7231.91m86248.99s86314.89s58836.23m8494.80m51244.79m8384:16.16
22.Norman MullerGER734463888310.90s9207.44m80115.18m7761.97m93047.58s88514.71s68540.99m0NM72258.93m7424:30.38
23.Hans Olav UldalNOR669887381411.21s7976.93m70713.65m6441.82m78350.70s827.24s77345.31m7604.50m76261.63m6504:44.91
-. Hamdi DhouibiTUN6452105687610.93s8267.05m69213.40m6441.82m92947.59s91214.49s75444.37m8194.70m
-. Carlos Eduardo ChininBRA569239189910.83s8767.26m65012.72m8312.03m90048.18s91114.50s62538.06m0NM
-. Tom PappasUSA5211112587010.96s9207.44m87016.31m8312.03m85149.22s86914.84s
-. Eugene MartineauNED396084980611.25s8457.13m70913.69m8032.00m79750.38
-. Bryan ClayUSA3558109298910.44s9727.65m82115.51m7761.97m
-. Andrei KrauchankaBLR9553710DQ9557.58m
-. Vitaliy SmirnovUZBDNF11600DNF
Women 4x100m Relay01.09 22:05
Final 22:05timeL1.2.3.4.
1. United States41.98s4Lauryn WilliamsAllyson FelixMikele BarberTorri Edwards
2. Jamaica42.01s7Sheri-Ann BrooksKerron StewartSimone FaceyVeronica Campbell
3. Belgium42.75s6Olivia BorleeHanna MariënElodie OuédraogoKim Gevaert
4. Great Britain42.87s2Laura TurnerMontell DouglasEmily FreemanJoice Maduaka
5. Russia42.97s5Ekaterina GrigorievaNatalia RusakovaYuliya GushchinaYevgeniya Polyakova
6. Belarus43.37s8Nastassia ShuliakNatallia SafronnikavaAlena NeumiarzhitskayaAksana Drahun
7. Germany43.51s3Katja WakanCathleen TschirchJohanna KedzierskiVerena Sailer
8. Poland43.57s9Marta JeschkeDaria KorczynskaDorota JedrusinskaEwelina Klocek
Men 4x100m Relay01.09 22:20
Final 22:20timeL1.2.3.4.
1. United States37.78s4Darvis PattonWallace SpearmonTyson GayLeroy Dixon
2. Jamaica37.89s5Marvin AndersonUsain BoltNesta CarterAsafa Powell
3. Great Britain37.90s7Christian MalcolmCraig PickeringMarlon DevonishMark Lewis-Francis
4. Brazil37.99s6Vicente de LimaRafael RibeiroBasílio de MoraesSandro Viana
5. Japan38.03s8Naoki TsukaharaShingo SuetsuguShinji TakahiraNobuharu Asahara
6. Germany38.62s9Ronny OstwaldTobias UngerAlexander KosenkowJulian Reus
-. PolandDNF3Michal BielczykLukasz ChylaMarcin JedrusinskiDariusz Kuc
-. NigeriaDNF2Obinna MetuChukwu Uche IsaacChinedu OrialaOlusoji A. Fasuba
Sunday 02.09 Morning Session
Women Marathon Final01.09 07:00
Saturday 25.08 Afternoon SessionSaturday 25.08 Morning Session
Sunday 26.08 Afternoon SessionSunday 26.08 Morning Session
Monday 27.08 Afternoon SessionMonday 27.08 Morning Session
Tuesday 28.08 Afternoon SessionTuesday 28.08 Morning Session
Wednesday 29.08 Afternoon SessionWednesday 29.08 Morning Session
Thursday 30.08 Afternoon Session
Friday 31.08 Afternoon SessionFriday 31.08 Morning Session
Saturday 01.09 Afternoon SessionSaturday 01.09 Morning Session
Sunday 02.09 Afternoon Session
Women Marathon Final02.09 07:00
Final 07:00TeamtimeN
1. Catherine NderebaKEN2:30:3712
2. Chunxiu ZhouCHN2:30:451
3. Reiko TosaJPN2:30:558
4. Xiaolin ZhuCHN2:31:2118
5. Lidia SimonROU2:31:2637
6. Kiyoko ShimaharaJPN2:31:4021
7. Rita Jeptoo SitieneiKEN2:32:036
8. Edith MasaiKEN2:32:2234
9. Mara YamauchiGBR2:32:5515
10.Lyubov MorgunovaRUS2:33:4131
11.Shujing ZhangCHN2:33:4626
12.Gulnara VygovskayaRUS2:33:5727
13.Nina RillstoneNZL2:33:5833
14.Mari OzakiJPN2:35:0410
15.Mada PerezMEX2:35:174
16.Souad Ait SalemALG2:35:2914
17.Anna IncertiITA2:36:3645
18.Yumiko HaraJPN2:36:407
19.Tracey MorrisGBR2:36:4047
20.Melanie KrausGER2:37:2036
21.Weiwei SunCHN2:37:5319
22.Magarsa Assale TafaETH2:38:0113
23.Yasuko HashimotoJPN2:38:3628
24.Rose CheruiyotKEN2:38:5623
25.Hellen Jemaiyo KimutaiKEN2:39:1420
26.Deborah TonioloITA2:39:4640
27.Anna RahmSWE2:41:1555
28.Alina GherasimROU2:41:4030
29.Kirsten Melkevik OtterbuNOR2:41:5739
30.Helena JavornikSLO2:42:0329
31.Ann AlyanakUSA2:42:2362
32.Nailiya YulamanovaRUS2:42:5638
33.Zivil BalciinaitiLTU2:43:2816
34.Tabitha TsatsaZIM2:44:2035
35.Zoila GomezUSA2:44:4956
36.Analia RosaPOR2:45:3846
37.Yanan WeiCHN2:45:505
38.Dana CoonsUSA2:46:1260
39.Annemette AagaardDEN2:46:2254
40.Bahar DoganTUR2:46:2559
41.Nili AbramskiISR2:46:2763
42.Mary AkorUSA2:47:0650
43.Susanne HahnGER2:47:2948
44.Kyung-Hee LimKOR2:49:3052
45.Eun-Hee ChaeKOR2:50:2642
46.Eleni DdntaGRE2:50:5964
47.Zekiros AdanechETH2:54:0025
48.Lucilla AndreucciITA2:56:1949
49.Samia AkbarUSA2:56:2753
50.Yeorya AbatzzdouGRE2:59:2266
51.Patricia GauquelinPYF3:03:0869
52.Luvsanlkhundeg OtgonbayarMGL3:04:5967
53.Kerstin Mennenga-MetzlerLIE3:11:4568
54.Tanith MaxwellRSA3:14:5665
55.Poppy MlamboRSA3:23:5572
56.Robe TolaETH3:26:459
57.Melissa HendersonBIZ3:52:3570
AthleteTeam N
-. Luciah KimaniBIHDNF61
-. Domingas Embana TognaGBSDNF71
-. Lioudmila KortchaguinaCANDNF32
-. Angelica SanchezMEXDNF51
-. Dire Tune ArissiETHDNF22
-. Luminita TalposROUDNF44
-. Galina BogomolovaRUSDNF2
-. Nuta OlaruROUDNF17
-. Giovanna VolpatoITADNF43
-. Shitaye GemechuETHDNS41
Sunday 02.09 Afternoon Session
Women High Jump Final02.09 19:00
Men Javelin Throw Final02.09 19:15
Men 5000m Final02.09 19:30
Men 800m Final02.09 19:55
Women 1500m Final02.09 20:10
Women 4x400m Relay Final02.09 20:30
Men 4x400m Relay Final02.09 20:50
Saturday 25.08 Afternoon SessionSaturday 25.08 Morning Session
Sunday 26.08 Afternoon SessionSunday 26.08 Morning Session
Monday 27.08 Afternoon SessionMonday 27.08 Morning Session
Tuesday 28.08 Afternoon SessionTuesday 28.08 Morning Session
Wednesday 29.08 Afternoon SessionWednesday 29.08 Morning Session
Thursday 30.08 Afternoon Session
Friday 31.08 Afternoon SessionFriday 31.08 Morning Session
Saturday 01.09 Afternoon SessionSaturday 01.09 Morning Session
Sunday 02.09 Afternoon Session
Women High Jump Final02.08 19:00
Final 19:00TeamheightJNN185190194197200203205210
1. Blanka VlasicCRO2.05m11350OOOOXOOXXOXXX
2. Antonietta Di MartinoITA2.03m6567XOOOOOXOXXX
2. Anna ChicherovaRUS2.03m13803OOOOXOXOXXX
4. Yelena SlesarenkoRUS2.00m7844OOOOXO
5. Yekaterina SavchenkoRUS2.00m1842OXOXOOXXOXXX
6. Ruth BeitiaESP1.97m8389OOOXOXXX
7. Melanie SkotnikFRA1.94m2456OOOXXX
7. Marina AitovaKAZ1.94m5628OOOXXX
7. Kajsa BergqvistSWE1.94m12881OOOXXX
7. Vita PalamarUKR1.94m14923OOOXXX
7. Emma GreenSWE1.94m16883OOOXXX
12. Amy AcuffUSA1.94m3943OXOXXOXXX
13. Miruna MataoanuROU1.90m10772XOOXXX
14. Tia HellebautBEL1.90m4247OXOXXX
15. Barbora LalakovaCZE1.90m9379OXXOXXX
15. Levern SpencerLCA1.90m15654OXXOXXX
Men Javelin Final01.09 19:15
Final 19:15Teamdist.TNN1.2.3.4.5.6.qual.
1. Tero PitkamakiFIN90.33m355081.6289.16X87.72X90.3380.62m
2. Andreas ThorkildsenNOR88.61m587282.7888.61X82.80X87.3382.33m
3. Breaux GreerUSA86.21m81102X80.6784.31X86.2183.8186.78m
4. Vadims VasilevskisLAT85.19m4803X85.19X77.42XX87.37m
5. Aleksandr IvanovRUS85.18m195685.1884.7181.4284.9181.55X82.42m
6. John Robert OosthuizenRSA84.52m694184.5279.77X79.18XX82.06n
7. Igor JanikPOL83.38m989279.82X83.38X X80.83m
8. Tero JarvenpaaFIN82.10m754680.3079.4082.10X77.3075.4084.35m
9. Guillermo MartinezCUB82.03m246582.0381.19X 82.99m
10. Magnus ArvidssonSWE81.98m11102479.80X81.98 84.17m
11. Eriks RagsLAT80.01m12800X77.2280.01 79.79m
12. Teemu WirkkalaFIN78.01m1055478.01X76.48 79.82m
Men 1500m Final02.09 19:30
Final 19:30TeamtimeN
1. Bernard LagatUSA13:45.871113
2. Eliud KipchogeKEN13:46.00768
3. Moses Ndiema KipsiroUGA13:46.751067
4. Matthew TegenkampUSA13:46.781143
5. Tariku BekeleETH13:47.33532
6. Mohammed FarahGBR13:47.54588
7. Jesus EspanaESP13:50.55506
8. Abraham CherkosETH13:51.01533
9. Felix Kikwai KiboreQAT13:51.18923
10.Ali AbdallaERI13:52.69498
11.Adam GoucherUSA13:53.171101
12.Hicham BellaniMAR13:55.44810
13.Craig MottramAUS13:56.24340
14.Juan Luis BarriosMEX13:59.86827
15.Benjamin LimoKEN14:01.25774
Men 800m Final02.09 19:55
Final 19:55TeamtimeLN
1. Alfred Kirwa YegoKEN1:47.098780
2. Gary ReedCAN1:47.107428
3. Yuriy BorzakovskiyRUS1:47.393950
4. Abraham ChepkirwokUGA1:47.4191063
5. Wilfred BungeiKEN1:47.425765
6. Amine LaalouMAR1:47.456820
7. Mbulaeni MulaudziRSA1:47.524938
8. Mohammed Al SalhiKSA1:47.582785
Women 1500m Final02.09 20:10
Final 20:10TeamtimeN
1. Maryam Yusuf JamalBRN3:58.75291
2. Yelena SobolevaRUS3:58.99845
3. Iryna LishchynskaUKR4:00.69921
4. Daniela YordanovaBUL4:00.82299
5. Mariem Alaoui SelsouliMAR4:01.52665
6. Viola KibiwotKEN4:02.10644
7. Yuliya FomenkoRUS4:02.46804
8. Agnes SamariaNAM4:07.61693
9. Nataliya PanteleevaRUS4:07.82826
10. Lidia ChojeckaPOL4:08.64733
11. Nataliya TobiasUKR4:10.56934
12. Iris Fuentes-PilaESP4:08.64395
Women 4x400m Relay02.09 20:30
Final 20:30timeL1.2.3.4.
1. United States3:18.555DeeDee TrotterAllyson FelixMary WinebergSanya Richards
2. Jamaica3:19.733Shericka WilliamsShereefa LloydDavita PrendagastNovlene Williams
3. Great Britain3:20.047Christine OhuruoguMarilyn OkoroLee McConnellNicola Sanders
4. Russia3:20.256Lyudmila LitvinovaNatalya NazarovaTatyana VeshkurovaNatalya Antyukh
5. Belarus3:21.884Yulyana YushchankaIryna KhliustavaIlona UsovichSviatlana Usovich
6. Poland3:26.493Zuzanna RadeckaGrazyna ProkopekEwelina Setowska-DrickAnna Jesien
7. Cuba3:27.059Aymeé MartínezDaimí PerníaZulia CalatayudIndira Terrero
8. Mexico3:29.142Zudikey RodriguezGabriela MedinaNallely VelaAna Guevara
Men 4x400m Relay02.09 20:50
Final 20:50timeL1.2.3.4.
1. United States2:55.565LaShawn MerrittAngelo TaylorDarold WilliamsonJeremy Wariner
2. Bahamas2:59.186Avard MoncurMichael MathieuAndrae WilliamsChris Brown
3. Poland3:00.058Marek PlawgoDaniel DabrowskiMarcin MarciniszynKacper Kozlowski
4. Jamaica3:00.764Michael BlackwoodRicardo ChambersLeford GreenSanjay Ayre
5. Russia3:01.623Maksim DyldinVladislav FrolovKonstantin SvechkarDenis Alekseyev
6. Great Britain3:02.949Andrew SteeleRobert TobinRichard BuckMartyn Rooney
7. Dominicana3:03.562Felix SanchezYoel TapiaCarlos SantaArismendy Peguero
8. Germany3:07.407Ingo SchultzSimon KirchKamghe GabaBastian Swillims
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 31 Mar 2017
Facebook Todor Krastev

Quantcast