Football Bulgaria A Football group 1963/1964 - Champion Lokomotiv Sofia
Final Rankingptswondrwlstgfgag+-
1.Lokomotiv Sofia44188453:28+25CC 64-65 1/8
2.Levski Sofia41169553:32+21
3.Slavia Sofia35139846:36+10c CWC 64-65 1/8
4.Spartak Plovdiv34138942:34+8C 62-63
5.Dunav Ruse321281031:35-4
6.Cherno More Varna311191035:30+5
7.Botev Plovdiv301341343:54-11
8.Lokomotiv Plovdiv291091133:38-5Fairs 64-65 1/6
9.Marek Stanke Dimitrov281161339:32+7
10.Spartak Pleven289101131:33-2
11.CSKA Ch. Zname Sofia271231558:40+18
12.Spartak Sofia25891328:40-12
13.Mlada Gvardia Sliven25891329:41-12Promoted
14.Beroe Stara Zagora24881428:38-10
15.Spartak Varna24961534:52-18B grupa North 1966
16.Lokomotiv Gorna Oryah.23951629:49-20Pr B grupa/North 1966
Bulgarian version 1964 bg
index Bulgarian Football 1963-1964
Lokomotiv Sofia played in Europe_Cups Men CC 1965.
_ Cup/KSA 1964: Slavia Sofia 3-2 Botev Plovdiv
Spartak Sofia is 12th with better Sportsmanship record.
_ Goalscorers: Nikola Tsanev (CSKA Ch.Zn.) 26 Goals.
After Round 7 in October 1963 CDNA Sofia merjed with Cherveno Zname Sofia. New name: CSKA Cherveno Zname.
On March 1 1964 General Zaimov Sliven was renamed Mlada Gvardia Sliven.
Points after Rounds
Lokomotiv Sofia: Ivan Deyanov, Tsvetan Lalov, Todor Velev, Apostol Chachevski, Mladen Penev, Ivan Dimitrov, Hristo Lazarov, Vasil Metodiev, Dimitar PEnev,, Dimitar Dragomirov, Georgi Panov, Ivan Kotsev, Tsvetan Milev, Botyo Botev, Viktor Andonov, Nikola Kotkov, Spiro Debarski, Vasil Vasilev. Coach: Georgi Berkov.
TeamLokoLevsSlavSparDunaCherBoteLokoMareSparCSKASparMladBeroSparLoko
Lokomotiv Sofia--1:31:13:15:24:24:02:12:02:01:12:05:32:25:12:0
Levski Sofia1:1--2:20:13:21:03:15:23:01:12:10:04:24:22:02:0
Slavia Sofia1:03:4--4:20:11:11:32:20:00:03:11:02:02:13:14:1
Spartak Plovdiv0:02:23:1--4:10:02:10:21:03:10:12:22:04:12:12:1
Dunav Ruse0:10:02:11:0--2:23:21:02:01:11:02:02:10:01:03:1
Cherno More Varna0:13:20:11:00:2--3:11:11:12:10:03:00:02:01:13:0
Botev Plovdiv0:01:01:02:22:01:0--3:23:11:02:05:11:20:04:22:1
Lokomotiv Plovdiv1:11:20:12:22:11:01:0--1:00:03:12:10:00:02:12:1
Marek St. Dimitrov0:11:13:10:10:02:15:01:0--1:01:04:21:10:16:05:1
Spartak Pleven0:00:00:01:00:03:16:01:02:1--1:00:12:22:01:22:1
CSKA Ch. Zname Sofia2:31:22:31:03:02:04:03:12:34:0--0:07:04:04:24:0
Spartak Sofia0:11:22:43:22:01:31:00:00:02:01:4--1:00:01:12:0
Mlada Gvardia Sliven0:10:00:21:13:00:11:10:01:32:03:10:0--2:10:12:0
Beroe Stara Zagora4:01:00:00:10:00:11:21:22:02:35:41:00:1--0:11:0
Spartak Varna0:11:01:10:12:10:23:24:01:02:22:11:41:21:1--1:1
Lokomotiv Gorna Oryahov2:11:22:11:10:01:15:23:21:02:11:00:01:00:11:0--

Round Robin 1 - Autumn 1963

Round 1 -17:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 10.08.63Marek Stanke Dimitrov4-2Spartak Sofia1-2
played in neutral ground in Pernik.
Sat 10.08.63Slavia Sofia1-0Lokomotiv Sofia1-0
Vasil Levski stadium 19:45
Sun 11.08.63Spartak Plovdiv0-2Lokomotiv Plovdiv0-0
Sun 11.08.63Cherno More Varna0-0CDNA Sofia0-0
Sun 11.08.63Spartak Pleven2-1Lokomotiv Gorna Oryah1-1
played in neutral ground in Lovech.
Sun 11.08.63General Zaimov Sliven0-1Spartak Varna0-0
Sun 11.08.63Beroe Stara Zagora0-0Dunav Ruse0-0
Sun 11.08.63Levski Sofia3-1Botev Plovdiv0-1
Vasil Levski stadium 19:45
RankingPGls
1. Marek24:2
2. Levski23:1
2. Lokomotiv Sf22:0
4. Spartak Pl22:1
-------------------
13.Lokomotiv Sf00:1
14.Spartak Pd02:4
14.Botev Pd01:3
14.Spartak Pd00:2

Round 2 - 17:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Fri 16.08.63Lokomotiv Sofia3-1Spartak Plovdiv2-1
Vasil Levski stadium 19:30
Sat 17.08.63Spartak Sofia2-0Spartak Pleven0-0
Rakovski stadium 09:30
Sun 18.08.63Dunav Ruse3-2Botev Plovdiv1-1
Sun 18.08.63Lokomotiv Plovdiv1-0Marek Stanke Dimitrov1-0
Sun 18.08.63Beroe Stara Zagora0-1Cherno More Varna0-1
Sun 18.08.63Spartak Varna1-0Levski Sofia1-0
Sun 18.08.63Lokomotiv Gorna Oryah1-0General Zaimov Sliven0-0
Sun 18.08.63CDNA Sofia2-3Slavia Sofia1-0
Vasil Levski stadium 19:30
RankingPGls
1. Lokomotiv Pd43:0
2. Slavia44:2
2. Spartak Vn42:0
4. Dunav33:2
-------------------
11.Beroe10:1
14.Gener. Zaimov00:2
15.Botev Pd03:6
16.Spartak Pd01:5

Round 3 - 17:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 24.08.63Marek Stanke Dimitrov0-1Lokomotiv Sofia0-1
played in neutral ground in Pernik.
Sat 24.08.63Botev Plovdiv4-2Spartak Varna2-0
played in neutral ground in Pazardzhik.
Sat 24.08.63Levski Sofia2-0Lokomotiv Gorna Oryah1-0
Vasil Levski stadium 19:45
Sun 25.08.63Spartak Plovdiv0-1CDNA Sofia0-1
Sun 25.08.63Cherno More Varna0-2Dunav Ruse0-1
Sun 25.08.63Spartak Pleven1-0Lokomotiv Plovdiv1-0
played in neutral ground in Lovech.
Sun 25.08.63General Zaimov Sliven0-0Spartak Sofia0-0
Sun 25.08.63Slavia Sofia2-1Beroe Stara Zagora1-0
Vasil Levski stadium 19:45
RankingPGls
1. Slavia66:3
2. Dunav55:2
3. Levski45:2
4. Lokomotiv Sf44:2
-------------------
13.Spartak Pd22:4
14.Beroe11:3
14.Gener. Zaimov10:2
16.Spartak Pd01:6

Round 4 - 17:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Fri 30.08.63Lokomotiv Plovdiv0-0General Zaimov Sliven0-0
moved match 17:30
Sat 07.09.63Lokomotiv Gorna Oryah5-2Botev Plovdiv2-1
Sat 07.09.63Beroe Stara Zagora0-1Spartak Plovdiv0-0
Sat 07.09.63Cherno More Varna0-1Slavia Sofia0-1
Sat 07.09.63Spartak Sofia1-2Levski Sofia1-1
Vasil Levski stadium 19:00
Sun 08.09.63Dunav Ruse1-0Spartak Varna1-0
Sun 08.09.63CDNA Sofia2-3Marek Stanke Dimitrov0-2
Narodna Armiya stadium.
Mon 09.09.63Lokomotiv Sofia2-0Spartak Pleven1-0
Vasil Levski stadium 19:00
RankingPGls
1. Slavia87:3
2. Dunav76:2
3. Levski67:3
3. Lokomotiv Sf66:2
-------------------
13.Gener. Zaimov20:2
14.Botev Pd29:13
14.Spartak Pd22:6
16.Beroe11:4

Round 5 - 17:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 14.09.63Spartak Plovdiv0-0Cherno More Varna0-0
Sat 14.09.63Levski Sofia5-2Lokomotiv Plovdiv2-1
Vasil Levski stadium 19:30
Sun 15.09.63Botev Plovdiv5-1Spartak Sofia4-0
Sun 15.09.63Marek Stanke Dimitrov0-1Beroe Stara Zagora0-1
Sun 15.09.63Spartak Pleven1-0CDNA Sofia0-0
Sun 15.09.63General Zaimov Sliven0-1Lokomotiv Sofia0-0
General Zaimov Slivenwas penalised for 2 Home matches after dans threw botles to the pitch.
Sun 15.09.63Spartak Varna1-1Lokomotiv Gorna Oryah1-1
Sun 15.09.63Slavia Sofia0-1Dunav Ruse0-0
Vasil Levski stadium 20:00
RankingPGls
1. Dunav97:2
2. Levski812:5
3. Lokomotiv Sf87:2
4. Slavia87:4
-------------------
13.Beroe32:4
14.Spartak Pd32:6
15.Spartak Sf36:11
16.Gener. Zaimov20:3

Round 6 - 16:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 21.09.63Spartak Sofia1-1Spartak Varna1-0
Rakovski stadium.
Sun 22.09.63Slavia Sofia4-2Spartak Plovdiv1-1
Vasil Levski stadium 19:00
Sun 22.09.63CDNA Sofia7-0General Zaimov Sliven2-0
Narodna Armiya stadium 16:00
Sun 22.09.63Dunav Ruse3-1Lokomotiv Gorna Oryah0-0
Sun 22.09.63Cherno More Varna1-1Marek Stanke Dimitrov0-0
Sun 22.09.63Lokomotiv Plovdiv1-0Botev Plovdiv0-0
Sun 22.09.63Beroe Stara Zagora2-3Spartak Pleven1-2
Sun 22.09.63Lokomotiv Sofia1-3Levski Sofia0-1
Vasil Levski stadium 18:30
RankingPGls
1. Dunav1110:3
2. Levski1015:6
3. Slavia1011:6
4. Lokomotiv Sf88:5
-------------------
13.Spartak Sf47:12
14.Beroe34:7
15.Spartak Pd34:10
16.Gener. Zaimov20:10

Round 7 - 16:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 05.10.63General Zaimov Sliven2-1Beroe Stara Zagora1-1
played at neutral ground in Yambol 20,000. 1-0 Vasilev 19' 1-1 Todorov 40' 2-1 Vasilev 79'pen. Referee: B. Peev.
Sat 05.10.63Botev Plovdiv0-0Lokomotiv Sofia0-0
Referee: Iv. Makedonski.
Sun 06.10.63Spartak Plovdiv4-1Dunav Ruse1-0
1-0 Momin 7' 2-0 Stoynov 57' 3-0 Diev 70' 4-0 Genov 73' 4-1 Yordanov 77' Referee: K. Deliminkov.
Sun 06.10.63Marek Stanke Dimitrov3-1Slavia Sofia1-1
1-0 Kostadinov 15' 1-1 Vasilev 38' 2-1 Kostadinov 83' 3-1 Spasov 89' Referee: D. Rumenchev.
Sun 06.10.63Spartak Pleven3-1Cherno More Varna1-0
1-0 Novachev 23' 2-0 Chenkov 58' 2-1 Dudunov 71' 3-1 S. Varbanov 87' Referee: Iv. Todorov.
Sun 06.10.63Spartak Varna4-0Lokomotiv Plovdiv3-0
1-0 Kalugerov 23' 2-0 Filipov 26' 3-0 Nikolov 38' 4-0 Filipov 73' Referee: Iv. Robev.
Sun 06.10.63Lokomotiv Gorna Oryah0-0Spartak Sofia0-0
Referee: N. Dundarov.
Sun 06.10.63Levski Sofia2-1CDNA Sofia1-0
1-0 Al. Kostov 27' 2-0 D. Yordanov 66' 2-1 N. Tsanev 87' Vasil Levski stadium. Referee: L. Radunchev.
RankingPGls
1. Levski1217:7
2. Dunav1111:7
3. Slavia1012:9
4. Spartak Pl1010:8
-------------------
13.Cherno More53:7
14.Spartak Sf57:12
15.Gener. Zaimov42:11
16.Beroe35:9

Round 8 - 16:00

CDNA Sofia merjed with Cherveno Zname Sofia and was conected with Defense Ministry. New name: CSKA Cherveno Zname (Red Flag).
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Wed 16.10.63Dunav Ruse2-0Spartak Sofia1-0
Wed 16.10.63Beroe Stara Zagora1-0Levski Sofia1-0
Wed 16.10.63Spartak Plovdiv1-0Marek Stanke Dimitrov1-0
Wed 16.10.63Lokomotiv Sofia5-1Spartak Varna1-0
Vasil Levski stadium 17:00
Wed 16.10.63Slavia Sofia0-0Spartak Pleven0-0
Vasil Levski stadium 19:00
Thu 17.10.63CSKA Ch. Zname Sofia4-0Botev Plovdiv1-0
Vasil Levski stadium 18:30
Sun 20.10.63Cherno More Varna0-0General Zaimov Sliven0-0
Sun 20.10.63Lokomotiv Plovdiv2-1Lokomotiv Gorna Oryah1-0
RankingPGls
1. Dunav1313:7
2. Levski1217:8
3. Lokomotiv Sf1113:6
4. Slavia1112:9
-------------------
13.Beroe56:9
14.Botev Pd514:19
15.Spartak Sf57:14
16.Gener. Zaimov52:11

Round 9 - 15:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 02.11.63Levski Sofia1-0Cherno More Varna0-0
Vasil Levski stadium.
Sun 03.11.63Botev Plovdiv0-0Beroe Stara Zagora0-0
Sun 03.11.63Marek St. Dimitrov0-0Dunav Ruse0-0
Sun 03.11.63Spartak Pleven1-0Spartak Plovdiv0-0
Sun 03.11.63Spartak Sofia0-0Lokomotiv Plovdiv0-0
Rakovski stadium.
Sun 03.11.63General Zaimov Sliven0-2Slavia Sofia0-2
played at neutral ground in Yambol.
Sun 03.11.63Spartak Varna2-1CSKA Ch. Zname Sofia0-0
Sun 03.11.63Lokomotiv Gorna Oryah2-1Lokomotiv Sofia1-1
RankingPGls
1. Levski1418:8
2. Dunav1413:7
3. Slavia1314:9
4. Spartak Pl1311:8
-------------------
13.Botev Pd614:19
13.Cherno More63:8
15.Spartak Sf67:14
16.Gener. Zaimov52:13

Round 10 - 15:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 09.11.63Lokomotiv Sofia2-0Spartak Sofia1-0
Lokomotiv stadium.
Sun 10.11.63CSKA Ch. Zname Sofia4-0Lokomotiv Gorna Oryah1-0
Narodna Armiya stadium 10:00.
Sun 10.11.63Spartak Plovdiv2-0General Zaimov Sliven1-0
Sun 10.11.63Dunav Ruse1-0Lokomotiv Plovdiv0-0
Sun 10.11.63Cherno More Varna3-1Botev Plovdiv1-0
Sun 10.11.63Marek St. Dimitrov1-0Spartak Pleven0-0
Sun 10.11.63Beroe Stara Zagora0-1Spartak Varna0-0
Sun 10.11.63Slavia Sofia3-4Levski Sofia1-2
Vasil Levski stadium.
RankingPGls
1. Levski1622:11
2. Dunav1614:7
3. Lokomotiv Sf1316:8
4. Slavia1317:13
-------------------
13.Beroe66:10
14.Botev Pd615:22
15.Spartak Sf67:16
16.Gener. Zaimov52:15

Round 11 - 15:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 17.11.63Spartak Sofia1-4CSKA Ch. Zname Sofia1-2
Rakovski stadium.
Sun 16.11.63Lokomotiv Plovdiv1-1Lokomotiv Sofia0-1
Sat 17.11.63Botev Plovdiv1-0Slavia Sofia0-0
Sun 17.11.63Spartak Pleven0-0Dunav Ruse0-0
Sun 17.11.63General Zaimov Sliven1-3Marek St. Dimitrov1-1
Sun 17.11.63Spartak Varna0-2Cherno More Varna0-0
0-1 Vasilev 75' 0-2 Dimitrov 80'
Sun 17.11.63Lokomotiv Gorna Oryah0-1Beroe Stara Zagora0-1
Sun 17.11.63Levski Sofia0-1Spartak Plovdiv0-1
Vasil Levski stadium.
RankingPGls
1. Dunav1714:7
2. Levski1622:12
3. Lokomotiv Sf1417:9
4. Spartak Pl1411:9
-------------------
13.Botev Pd816:22
14.Lokomotiv GO812:18
15.Spartak Sf68:20
16.Gener. Zaimov53:18

Round 12

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 23.11.63Spartak Plovdiv2-1Botev Plovdiv0-1
Sat 23.11.63Slavia Sofia3-1Spartak Varna1-1
Vasil Levski stadium.
Sat 23.11.63CSKA Ch. Zname Sofia3-1Lokomotiv Plovdiv1-0
Narodna Armiya stadium.
Sun 24.11.63Dunav Ruse0-1Lokomotiv Sofia0-0
Sun 24.11.63Cherno More Varna3-0Lokomotiv Gorna Oryah1-0
Sun 24.11.63Marek St. Dimitrov1-1Levski Sofia1-0
Sun 24.11.63Spartak Pleven2-2General Zaimov Sliven0-2
Sun 24.11.63Beroe Stara Zagora1-0Spartak Sofia1-0
RankingPGls
1. Levski1723:13
2. Dunav1714:8
3. Lokomotiv Sf1618:9
4. Slavia1520:15
-------------------
13.Botev Pd817:24
14.Lokomotiv GO812:21
15.Spartak Sf68:21
16.Gener. Zaimov65:20

Round 13 - 14:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Fri 29.11.63Levski Sofia1-1Spartak Pleven1-1
Vasil Levski stadium 18:30
Sat 30.11.63Botev Plovdiv3-1Marek St. Dimitrov3-1
Sat 30.11.63Spartak Sofia1-3Cherno More Varna0-1
Rakovski stadium.
Sun 01.12.63Lokomotiv Plovdiv0-0Beroe Stara Zagora0-0
Sun 01.12.63General Zaimov Sliven3-0Dunav Ruse1-0
Sun 01.12.63Spartak Varna0-1Spartak Plovdiv0-1
Sun 01.12.63Lokomotiv Gorna Oryah2-1Slavia Sofia1-0
Sun 01.12.63Lokomotiv Sofia1-1CSKA Ch. Zname Sofia0-0
Vasil Levski stadium
RankingPGls
1. Levski1824:14
2. Lokomotiv Sf1719:10
3. Dunav1714:11
4. Spartak Pl1614:12
-------------------
13.Botev Pd1020:25
14.Lokomotiv GO1014:22
15.Gener. Zaimov88:20
16.Spartak Sf69:24

Round 14 -14:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 07.12.63Beroe Stara Zagora4-0Lokomotiv Sofia1-0
Sun 08.12.63Slavia Sofia1-0Spartak Sofia0-0
Narodna Armiya stadium.
Sun 08.12.63Spartak Plovdiv2-1Lokomotiv Gorna Oryah1-1
Sun 08.12.63Cherno More Varna1-1Lokomotiv Plovdiv0-1
0-1 Kanchev 34' 1-1 Georgiev 81' Yuriy Gagarin stadium. Referee: K. Deliminkov.
Sun 08.12.63Marek St. Dimitrov6-0Spartak Varna2-0
Sun 08.12.63Spartak Pleven6-0Botev Plovdiv3-0
Sun 08.12.63General Zaimov Sliven0-0Levski Sofia0-0
Tue 10.12.63Dunav Ruse1-0CSKA Ch. Zname Sofia1-0
moved from 08.12 due to snowy pitch.
RankingPGls
1. Levski1924:14
2. Dunav1915:11
3. Spartak Pl1820:12
4. Slavia1722:17
-------------------
13.Lokomotiv GO1015:24
14.Botev Pd1020:31
15.Gener. Zaimov98:20
16.Spartak Sf69:25

Round 15 - 14:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Thu 12.12.63Lokomotiv Gorna Oryah1-0Marek St. Dimitrov0-0
Sat 14.12.63Spartak Sofia3-2Spartak Plovdiv1-1
Rakovski stadium.
Sat 14.12.63Lokomotiv Sofia4-2Cherno More Varna0-0
Vasil Levski stadium 17:30
Sun 15.12.63Botev Plovdiv1-2General Zaimov Sliven0-1
Sun 15.12.63CSKA Ch. Zname Sofia4-0Beroe Stara Zagora2-0
Narodna Armiya stadium.
Sun 15.12.63Lokomotiv Plovdiv0-1Slavia Sofia0-1
Sun 15.12.63Spartak Varna2-2Spartak Pleven1-1
Wed 18.12.63Dunav Ruse0-0Levski Sofia0-0
RankingPGls
1. Levski2024:14
2. Dunav2015:11
3. Spartak Pl1922:14
4. Lokomotiv Sf1923:16
-------------------
13.Lokomotiv GO1216:24
14.Gener. Zaimov1110:21
15.Botev Pd1021:33
16.Spartak Sf812:27
Autumn Rankingptswondrwlstgfgag+-
1.Levski Sofia2084324:14+10
2.Dunav Ruse2084315:11+4
3.Spartak Pleven1975322:14+8
4.Lokomotiv Sofia1983423:16+7
5.Slavia Sofia1991523:17+6
6.Spartak Plovdiv1781619:17+2
7.CSKA Cherv. Zname Sofia1672634:15+19
8.Marek Stanke Dimitrov1563623:16+7
9.Cherno More Varna1555517:15+2
10.Beroe Stara Zagora1353712:14-2
11.Lokomotiv Plovdiv1345611:18-7
12.Spartak Varna1353717:27-10
13.Lokomotiv Gorna Oryahov1252816:24-8
14.General Zaimov Sliven1135710:21-11
15.Botev Plovdiv1042921:33-12
16.Spartak Sofia824912:27-15
Very competitive Round Robin 1!

Round Robin 2 - Spring 1964

Round 16 - 16:30

On March 1 1964 General Zaimov Sliven was renamed Mlada Gvardia Sliven.
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Thu 05.03.64Lokomotiv Gorna Oryah2-1Spartak Pleven2-1
Sat 07.03.64CSKA Ch. Zname Sofia2-0Cherno More Varna2-0
Sun 08.03.64Spartak Sofia0-0Marek Stanke Dimitrov0-0
10:00
Sun 08.03.64Lokomotiv Sofia1-1Slavia Sofia0-1
Sun 08.03.64Botev Plovdiv1-0Levski Sofia0-0
Sun 08.03.64Spartak Varna1-2Mlada Gvardia Sliven1-0
Mon 09.03.64Lokomotiv Plovdiv2-2Spartak Plovdiv1-1
1-0 Mladenov 38' 1-1 Dishkov 45' 1-2 Lazarov 55' 2-2 Andonov 57' Deveti Septemvri stadium.
Tue 10.03.64Dunav Ruse0-0Beroe Stara Zagora0-0
RankingPGls
1. Dunav2115:11
2. Levski2024:15
3. Lokomotiv Sf2024:17
4. Slavia2024:18
-------------------
13.Mlada Gvardia1312:22
14.Spartak Vn1318:29
15.Botev Pd1222:33
16.Spartak Sf912:27

Round 17 - 16:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Fri 13.03.64Marek Stanke Dimitrov1-0Lokomotiv Plovdiv1-0
Sat 14.03.64Slavia Sofia3-1CSKA Ch. Zname Sofia2-0
Vasil Levski stadium.
Sat 14.03.64Mlada Gvardia Sliven2-0Lokomotiv Gorna Oryah1-0
Sun 15.03.64Levski Sofia2-0Spartak Varna
Levski stadium.
Sun 15.03.64Spartak Plovdiv0-0Lokomotiv Sofia
Mon 16.03.64Cherno More Varna2-0Beroe Stara Zagora
Mon 16.03.64Botev Plovdiv2-0Dunav Ruse
Mon 16.03.64Spartak Pleven0-1Spartak Sofia
RankingPGls
1. Levski2226:15
2. Slavia2227:19
3. Lokomotiv Sf2124:17
4. Dunav2115:13
-------------------
13.Botev Pd1424:33
14.Lokomotiv GO1418:27
15.Spartak Vn1318:31
16.Spartak Sf1113:27

Round 18 - 16:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Thu 19.03.64Lokomotiv Gorna Oryah1-2Levski Sofia0-1
Sat 21.03.64Beroe Stara Zagora0-0Slavia Sofia0-0
Sat 21.03.64Spartak Sofia1-0Mlada Gvardia Sliven1-0
Rakovski stadium.
Sun 22.03.64Lokomotiv Sofia2-0Marek Stanke Dimitrov1-0
Lokootiv stadium 10:00
Sun 22.03.64Lokomotiv Plovdiv0-0Spartak Pleven0-0
Sun 22.03.64CSKA Ch. Zname Sofia1-0Spartak Plovdiv1-0
Vasil Levski stadium.
Sun 22.03.64Spartak Varna3-2Botev Plovdiv1-2
Tue 24.03.64Dunav Ruse2-2Cherno More Varna1-1
RankingPGls
1. Levski2428:16
2. Lokomotiv Sf2326:17
3. Slavia2327:19
4. Dunav2217:15
-------------------
13.Spartak Vn1521:33
14.Botev Pd1426:36
15.Lokomotiv GO1419:29
16.Spartak Sf1314:27

Round 19 - 17:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Fri 27.03.64Marek Stanke Dimitrov1-0CSKA Ch. Zname Sofia1-0
Sat 28.03.64Slavia Sofia1-1Cherno More Varna0-1
Narodna Armiya stadium.
Sat 28.03.64Mlada Gvardia Sliven0-0Lokomotiv Plovdiv0-0
Sun 29.03.64Levski Sofia0-0Spartak Sofia0-0
Vasil Levski stadium 16;30
Sun 29.03.64Spartak Plovdiv4-1Beroe Stara Zagora1-1
Sun 29.03.64Spartak Varna2-1Dunav Ruse0-0
Mon 30.03.64Botev Plovdiv2-1Lokomotiv Gorna Oryah1-1
Mon 30.03.64Spartak Pleven0-0Lokomotiv Sofia0-0
RankingPGls
1. Levski2528:16
2. Lokomotiv Sf2426:17
3. Slavia2428:20
4. Dunav2218:17
-------------------
13.Mlada Gvardia1614:23
14.Botev Pd1513:20
15.Lokomotiv GO1420:31
16.Spartak Sf1414:27

Round 20 - 17:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 04.04.64Spartak Sofia1-0Botev Plovdiv1-0
Rakovski stadium.
Sat 04.04.64Beroe Stara Zagora2-0Marek St. Dimitrov2-0
Sun 05.04.64CSKA Ch. Zname Sofia4-0Spartak Pleven4-0
Narodna Armiya stadium 10:30
Sun 05.04.64Lokomotiv Sofia5-3Mlada Gvardia Sliven3-3
Lokomotiv stadium.
Sun 05.04.64Cherno More Varna1-0Spartak Plovdiv0-0
Sun 05.04.64Lokomotiv Plovdiv1-2Levski Sofia1-0
Tue 07.04.64Dunav Ruse2-1Slavia Sofia2-0
Wed 08.04.64Lokomotiv Gorna Oryah1-0Spartak Varna0-0
RankingPGls
1. Levski2730:17
2. Lokomotiv Sf2631:20
3. Slavia2429:22
4. Dunav2420:18
-------------------
13.Botev Pd1629:38
14.Lokomotiv GO1621:31
15.Mlada Gvardia1617:28
16.Spartak Sf1615:27

Round 21 - 17:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Fri 10.04.64Marek St. Dimitrov2-1Cherno More Varna2-0
Sat 11.04.64Mlada Gvardia Sliven3-1CSKA Ch. Zname Sofia0-1
Sun 12.04.64Spartak Varna1-4Spartak Sofia1-2
Sun 12.04.64Botev Plovdiv3-2Lokomotiv Plovdiv1-0
Sun 12.04.64Levski Sofia1-1Lokomotiv Sofia1-0
Vasil Levski stadium.
Mon 13.04.64Spartak Plovdiv3-1Slavia Sofia0-1
Mon 13.04.64Spartak Pleven2-0Beroe Stara Zagora1-0
Wed 15.04.64Lokomotiv Gorna Oryah0-0Dunav Ruse0-0
RankingPGls
1. Levski2831:18
2. Lokomotiv Sf2732:21
3. Dunav2520:18
4. Slavia2430:25
-------------------
13.Beroe1715:22
14.Lokomotiv GO1721:31
15.Spartak Vn1724:39
16.Lokomotiv GO1616:26

Round 22 - 17:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Thu 16.04.64Lokomotiv Sofia4-0Botev Plovdiv3-0
1-0 Milev 20' 2-0 Kotkov 28' 3-0 Lazarov 30' 4-0 Milev 69' Vasil Levski stadium 30,000 18:30 Referee: St. Konstantinov.
Fri 17.04.64Slavia Sofia0-0Marek Stanke Dimitrov0-0
Vasil Levski stadium 25,000 18:30 Referee: Al. Gaydarov.
Sat 18.04.64Beroe Stara Zagora0-1Mlada Gvardia Sliven0-1
Sat 18.04.64CSKA Ch. Zname Sofia1-2Levski Sofia1-0
1-0 N. Tsanev 21' 1-1 Al. Kostov 57' 1-2 G. Asparuhov 74' Vasil Levski stadium.
Sun 19.04.64Spartak Sofia2-0Lokomotiv Gorna Oryah1-0
Vasil Levski stadium.
Sun 19.04.64Cherno More Varna2-1Spartak Pleven0-0
Sun 19.04.64Lokomotiv Plovdiv2-1Spartak Varna0-1
Deveti Septemvri stadium.
Sun 19.04.64Dunav Ruse1-0Spartak Plovdiv0-0
RankingPGls
1. Levski3033:19
2. Lokomotiv Sf2936:21
3. Dunav2721:18
4. Slavia2530:25
-------------------
13.Botev Pd1831:44
14.Beroe1715:23
15.Lokomotiv GO1721:33
16.Spartak Vn1725:41
Break for Olympic Qualification in Romania.

Round 23 - 18:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Thu 07.05.64Botev Plovdiv2-0CSKA Ch. Zname Sofia0-0
Hristo Botev stadium.
Thu 07.05.64Marek Stanke Dimitrov0-1Spartak Plovdiv0-0
Thu 07.05.64Spartak Pleven0-0Slavia Sofia0-0
Thu 07.05.64Mlada Gvardia Sliven0-1Cherno More Varna0-1
Thu 07.05.64Lokomotiv Gorna Oryah3-2Lokomotiv Plovdiv2-1
Thu 07.05.64Levski Sofia4-2Beroe Stara Zagora1-1
Vasil Levski stadium 18:00
Thu 07.05.64Spartak Sofia2-0Dunav Ruse2-0
Vasil Levski stadium 20:00
Fri 08.05.64Spartak Varna0-1Lokomotiv Sofia0-0
RankingPGls
1. Lokomotiv Sf3237:21
2. Levski3137:21
3. Dunav2721:20
4. Slavia2630:25
-------------------
13.Lokomotiv GO1924:35
14.Lokomotiv Pd1820:30
15.Beroe1717:27
16.Spartak Vn1725:42

Round 24 - 18:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 10.05.64Slavia Sofia2-0Mlada Gvardia Sliven0-0
Vasil Levski stadium.
Sun 10.05.64Spartak Plovdiv3-1Spartak Pleven1-0
1-0 Dishkov 20' 1-1 S. Varbanov 46' 2-1 Dishkov 55' 3-1 Benchev 85' Deveti Septemvri stadium 15,000 Referee: Mitko Chukov.
Sun 10.05.64Beroe Stara Zagora1-2Botev Plovdiv0-1
0-1 Apostolov 30' 0-2 Dermendzhiev 50' 1-2 Zhekov 89' Gradski stadium 20,000. Referee: K. Dinov.
Mon 11.05.64CSKA Ch. Zname Sofia4-2Spartak Varna4-2
Narodna Armiya stadium 17:45
Mon 11.05.64Dunav Ruse2-0Marek Stanke Dimitrov0-0
Mon 11.05.64Cherno More Varna3-2Levski Sofia0-2
0-1 Yordanov 1T 0-2 Yanev 1T OG 1-2 Vasilev 55' 2-2 Dimitrov 2T 3-2 Dimitrov 2T
Mon 11.05.64Lokomotiv Plovdiv2-1Spartak Sofia1-0
1-0 Kolev 17' 1-1 Todorov 57' 2-1 Kolev 86' Deveti Septemvri stadium 20,000. Referee: At. Stavrev.
Mon 11.05.64Lokomotiv Sofia2-0Lokomotiv Gorna Oryah1-0
Vasil Levski stadium 20:00
RankingPGls
1. Lokomotiv Sf3339:21
2. Levski3239:24
3. Dunav2923:20
4. Slavia2832:25
-------------------
13.Mlada Gvardia2021:32
14.Lokomotiv GO1924:37
15.Beroe1718:29
16.Spartak Vn1727:46

Round 25 - 18:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 16.05.64Botev Plovdiv1-0Cherno More Varna0-0
Sat 16.05.64Mlada Gvardia Sliven1-1Spartak Plovdiv0-1
Sat 16.05.64Levski Sofia2-2Slavia Sofia1-0
Vasil Levski stadium
Sun 17.05.64Lokomotiv Plovdiv2-1Dunav Ruse0-0
Sun 17.05.64Spartak Pleven2-1Marek Stanke Dimitrov2-1
Sun 17.05.64Spartak Sofia0-1Lokomotiv Sofia0-0
0-1 Dimitar Penev 60' Rakovski stadium. Referee: P. Nikolov.
Sun 17.05.64Spartak Varna1-1Beroe Stara Zagora0-1
Sun 17.05.64Lokomotiv Gorna Oryah1-0CSKA Ch. Zname Sofia0-0
RankingPGls
1. Lokomotiv Sf3540:21
2. Levski3341:26
3. Slavia2934:27
4. Dunav2924:22
-------------------
13.Mlada Gvardia2122:33
14.Lokomotiv GO2125:37
15.Beroe1819:30
16.Spartak Vn1828:47

Round 26 - 18:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Wed 20.05.64Spartak Plovdiv2-2Levski Sofia1-1
Deveti Septemvri stadium.
Fri 22.05.64Marek St. Dimitrov1-1Mlada Gvardia Sliven1-1
Sat 23.05.64Beroe Stara Zagora1-0Lokomotiv Gorna Oryah1-0
Sun 24.05.64Dunav Ruse1-1Spartak Pleven1-1
0-1 Varbanov 6' 1-1 Kolev 21' Gradski stadium 20,000. Referee: V. Peev.
Sun 24.05.64Cherno More Varna1-1Spartak Varna1-0
1-0 Nikolov 33' 1-1 Nikolov 82' Yujriy Gagarin stadium 25,000. Referee: K. Dinov.
Tue 09.06.64CSKA Ch. Zname Sofia0-0Spartak Sofia0-0
from 21.05.64 Narodna Armiya stadium.
Wed 10.06.64Slavia Sofia1-3Botev Plovdiv0-1
from 20.05.64 Vasil Levski stadium 17:45.
Wed 10.06.64Lokomotiv Sofia2-1Lokomotiv Plovdiv0-1
from 21.05.64 Vasil Levski stadium 20:00.
Ranking 24.05PGlsm
1. Lokomotiv Sf3540:2125
2. Levski3443:2826
3. Dunav3025:2326
3. Spartak Pd2935:2826
-------------------
13.Mlada Gvardia2223:3426
14.Lokomotiv GO2125:3826
15.Beroe2020:3026
16.Spartak Vn1929:4826
Before this Round - Leg 1 1/8 Finals of Soviet Army Cup KSA 1964.

Round 27 - 18:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 06.06.64Lokomotiv Plovdiv3-1CSKA Ch. Zname Sofia2-0
Deveti Septemvri stadium
Sat 06.06.64Spartak Sofia0-0Beroe Stara Zagora0-0
Vasil Levski stadium 12.000 20:00. Referee: Gocho Rusev.
Sun 07.06.64Lokomotiv Sofia5-2Dunav Ruse2-1
1-0 Kotkov 32' 1-1 Florov 41'pen. 2-1 Debarski 43' 3-1 Kotkov 69' 4-1 Milev 79' 5-2 Kotkov 85' 5-2 Yordanov 88' Vasil Levski stadium 25,000. Referee: Al. Shterev.
Sun 07.06.64Botev Plovdiv2-2Spartak Plovdiv1-2
Hristo Botev stadium.
Sun 07.06.64Mlada Gvardia Sliven2-0Spartak Pleven1-0
1-0 Kamenov 14' 2-0 Vasilev 72' Mlada Gvardiya stadium 15,000. Referee: D. Rumenchev.
Sun 07.06.64Spartak Varna1-1Slavia Sofia1-1
1-0 Nikolov 34' 1-1 Vasilev 42' Yuriy Gagarin stadium 12,000. Referee: Iv. Danev.
Sun 07.06.64Lokomotiv Gorna Oryah1-1Cherno More Varna1-0
1-0 Blaskov 44' 1-1 I. Dimitrov 70' D. Dyulgerov stadium 20,000. Referee: Ya. Yankov.
Mon 08.06.64Levski Sofia3-0Marek St. Dimitrov
Levski stadium.
RankingPGlsm
1. Lokomotiv Sf3745:2326
2. Levski3646:2827
3. Spartak Pd3037:3027
4. Slavia3035:2826
-------------------
13.Spartak Sf2324:3126
14.Lokomotiv GO2226:3927
15.Beroe2120:3027
16.Spartak Vn2030:4927

Round 28 - 18:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 13.06.64Slavia Sofia4-1Lokomotiv Gorna Oryah2-1
Sun 14.06.64Spartak Plovdiv2-1Spartak Varna0-1
Deveti Septemvri stadium.
Sun 14.06.64Dunav Ruse2-1Mlada Gvardia Sliven0-1
Sun 14.06.64Cherno More Varna3-0Spartak Sofia0-0
Sun 14.06.64Marek Stanke Dimitrov5-0Botev Plovdiv2-0
Sun 14.06.64Spartak Pleven0-0Levski Sofia0-0
Sun 14.06.64CSKA Ch. Zname Sofia2-3Lokomotiv Sofia0-1
Vaslil Levski stadium.
Sun 14.06.64Beroe Stara Zagora1-2Lokomotiv Plovdiv1-0
RankingPGls
1. Lokomotiv Sf4150:26
2. Levski3746:28
3. Spartak Pd3239:31
4. Slavia3240:32
-------------------
13.Mlada Gvardia2426:36
14.Lokomotiv GO2227:43
15.Beroe2121:32
16.Spartak Vn2031:51
Before this Round - Leg 2 1/8 Finals of Soviet Army Cup KSA 1964.

Round 29 - 18:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Wed 17.06.64Botev Plovdiv1-0Spartak Pleven0-0
Hristo Botev stadium.
Sat 20.06.64Lokomotiv Sofia2-2Beroe Stara Zagora1-0
Lokomotiv Sofia won the championship. 1-0 Debarski 10' 1-1 Vasilev 54' 2-1 Vasev 75'? 2-2 Petrov 81' Rakovski stadium 11,000. Referee: V. Radunchev.
Sat 20.06.64Levski Sofia4-2Mlada Gvardia Sliven2-0
20:00 1-0 Asparuhov 5' 2-0 Iliec 13' 3-0 Yordanov 49' 4-0 Yordanov 51' 4-1 Dimitrov 80' 4-2 Dimitrov 82' Vasil Levski stadium 25,000. Referee: G. Fotev.
Sun 21.06.64CSKA Ch. Zname Sofia3-0Dunav Ruse0-0
10:00 1-0 Tsanev 57' 2-0 Iv. Kolev 69' 3-0 Tsanev 77' Narodna Armiya stadium 20,000. Referee: B. Peev.
Sun 21.06.64Lokomotiv Plovdiv1-0Cherno More Varna0-0
1-0 Andonov 60' Deveti Septemvri stadium 15,000. Referee: G. Hristov.
Sun 21.06.64Spartak Sofia2-4Slavia Sofia0-2
Rakovski stadium.
Sun 21.06.64Spartak Varna1-0Marek St. Dimitrov0-0
1-0 Nikolov 58' Yuriy Gagarin stadium 12,000 Referee: Gocho Rusev.
Sun 21.06.64Lokomotiv Gorna Oryah1-1Spartak Plovdiv0-1
RankingPGls
1. Lokomotiv Sf4252:28
2. Levski3950:30
3. Slavia3444:34
4. Spartak Pd3340:32
-------------------
13.Spartak Sf2426:38
14.Lokomotiv GO2328:44
15.Beroe2223:34
16.Spartak Vn2232:51

Round 30 - 18:15

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Thu 25.06.64Spartak Pleven1-2Spartak Varna0-1
Sat 27.06.64Slavia Sofia2-2Lokomotiv Plovdiv1-1
Slavia stadium.
Sat 27.06.64Spartak Plovdiv2-2Spartak Sofia1-0
Deveti Septemvri stadium.
Sat 27.06.64Cherno More Varna0-1Lokomotiv Sofia0-0
Sat 27.06.64Marek Stanke Dimitrov5-1Lokomotiv Gorna Oryah1-1
Sat 27.06.64Mlada Gvardia Sliven1-1Botev Plovdiv1-0
Sat 27.06.64Beroe Stara Zagora5-4CSKA Ch. Zname Sofia3-3
Sun 28.06.64Levski Sofia3-2Dunav Ruse1-0
18:30 Vasil Levski stadium.
RankingPGls
1. Lokomotiv Sf4453:28
2. Levski4153:32
3. Slavia3546:36
4. Spartak Pd3342:34
-------------------
13.Mlada Gvard.2529:41
14.Beroe2428:38
15.Spartak Vn2434:52
16.Lokomotiv GO2329:49
Spring Rankingpwdlgfgag+-
1.Lokomotiv Sofia25105030:12+18
2.Levski Sofia2185229:18+11
3.Botev Plovdiv2092422:21+1
4.Spartak Plovdiv1757323:17+6
5.Spartak Sofia1765416:13+3
6.Slavia Sofia1648323:19+4
7.Cherno More Varna1664518:15+3
8.Lokomotiv Plovdiv1664522:20+2
9.Mlada Gvardia Sliven1454619:20-1
10.Marek St. Dimitrov1353716:160
11.Dunav Ruse1244716:24-8
12.CSKA Ch. Zname Sofia1151924:25-1
13.Spartak Varna1143817:25-8
14.Beroe Stara Zagora1135716:24-8
15.Lokomotiv Gorna Oryahov1143813:25-12
16.Spartak Pleven92589:19-10
GoalscoresGoals
1. Tsanev (CSKA)24
2. Al Vasilev (Slavia)21
3. Spasov (Marek)20
4. Asparuhov (Levski)19
5. Dishkov (Spartak Pd)17
6. Debarski (Lokom Sf)14
6. Kotkov (Lokom Sf)14
8. Yakimov (CSKA)13
9. Popov (Botev Pd)11
9. Nikolov (Spartak Vn)11
9. Kostov (Levski)11
Points Ranking
1. Vutsov (Levski)130 (30)
2. Debarski (Lok Sf)121 (29)
2. Stoyanov (Spartak Pl)121 (29)
4. Apostolov (Botev Pd)121 (30)
5. Dishkov (Spartak Pd)120 (30)
6. G. Dimitrov118 (29)
7. Iv. Dimitrov117 (28)
7. Kotkov117 (28)
9. Asparuhov (Levski)117 (29)
10.Boyanov117 (30)
Best Players
Goalkeepers: Iv. Deyanov (Lok Sf), N. Stoyanov, B. Aleksandrov
Defenders: V. Metodiev (Lok Sf), St. Kitov, A. Shalamanov (Slavia), V. Apostolov, Iv. Vasilev (Cherno), I. Ivanov (Spartak Pd)
Central Defenders: Iv. Dimitrov, Iv. Vutsov (Levsk), D. Zhechev (Spartak Sf), R. Stoynov, D. Penev (Lok Sf), G. Gaganelov (CSKA)
Halves: D. Dimov, Iv. Davidov, Kotsev, Kolev (Dunav), E. Yanchovski (Beroe), Yanev (Cherno)
Wings: Sp. Debarski (Lok Sf), St. Abadzhiev, Iv. Kolv (CSKA), D. Dermendzhiev (Botev Pd), T. Diev (Spartak Pd), Al. Vasilev
Forwards: G. Asparuhov (Levski), N. Kotkov (Lok Sf), D. Yakimov (CSKA), Hr. Dishkov (Spartak Pd), G. Dimitrov, Tr. Spasov
Players with 30 matches:
Vutsov (Levski), Apostolov (Botev Pd), Dishkov (Spartak Pd), Manolov (Spartak Pd), Ivanov (Spartak Pd), Ahmedov (Spartak Pl), Chenkov (Spartak Pl), Boyanov (Spartak Pl), Milev (Lok Sf), Spasov (Marek), Mihov (Marek), Yanev (Cherno), Konov (Spartak Sf) and Minchev (Dunav).
SportsmanshipPtsRk.
1. Cherno More Varna5966.
2. Spartak Plovdiv5914.
3. Spartak Varna58615.
4. Botev Plovdiv5847.
5. Levski Sofia5782.
5. Lokomotiv Sofia5781.
7. Marek St. Dimitrov5769.
7. Slavia Sofia5753.
9. CSKA Ch. Zname Sofia57411.
10.Beroe Stara Zagora57214.
10.Lokomotiv Gorna Oryah.57216.
10.Spartak Pleven57210.
13.Dunav Ruse5705.
14.Lokomotiv Plovdiv5658.
15.Spartak Sofia55812.
16.Mlada Gvardia Sliven54613.

Points after Rounds

Ranking123456789101112131415161718192021222324252627282930
1. Lokomotiv Sofia02468891111131416171719202123242627293133353739414244
2. Levski Sofia2246810121214161617181920202224252728303232333436373941
3. Slavia Sofia2468810101113131315151719202223242424252628293030323435
4. Spartak Plovdiv00023357791113151717181919212123232527282930323334
5. Dunav Ruse1357911111314161717171920212122222425272729293030323232
6. Cherno More Varna13334556681012141515151718192121232527272829313131
7. Botev Plovdiv002244556688101010121414161618182022242527272930
8. Lokomotiv Plovdiv2445577910101111121313141415161616181820222424262829
9. Marek St. Dimitrov222445778101213131515161818202022232323232424262628
10.Spartak Pleven224468101113131415161819191920212123232424262727282828
11.CSKA Ch. Zname Sofia11333557791113141416181820202222222224242425252727
12.Mlada Gvardia Sliven0012224555568911131515161618202020212224242425
13.Spartak Sofia02333455666666891113141618202222222324242425
14.Beroe Stara Zagora1111333566810111313141415151717171717182021212224
15.Spartak Varna2444568810121212121213131315171717171717181920202224
16.Lokomotiv Gorna Oryahov022455668888101012141414141617171919212122222323
TableDunaBeroCherSlavSparMareSparMladLevsBoteSparLokoSparLokoLokoCSKA
Dunav Ruse---- 10.3 24.3 7.4 19.4 11.5 24.5 14.618.1218.88.922.916.1010.1124.1110.12
--0:02:22:11:02:01:12:10:03:21:03:12:01:00:11:0
Beroe Stara Zagora11.8----18.8 21.37.9 4.422.9 18.416.10 10.510.11 23.524.11 14.67.12 27.6
0:0--0:10:00:12:02:30:11:01:20:11:01:01:24:05:4
Cherno More Varna25.8 16.3----7.9 5.422.9 19.420.10 11.510.11 24.524.11 14.68.12 27.611.8
0:22:0--0:11:01:12:10:03:23:11:13:03:01:10:10:0
Slavia Sofia15.925.8 28.3----21.9 17.416.10 10.510.11 10.623.11 13.68.12 27.610.8 14.3
0:12:11:1--4:20:00:02:03:41:33:14:11:02:21:03:1
Spartak Plovdiv6.10 29.314.9 12.4----16.10 10.510.11 20.523.11 14.68.12 27.611.8 15.325.8
4:14:10:03:1--1:03:12:02:22:12:12:12:20:20:00:1
Marek Stanke Dimitrov3.1115.9 10.46.10 7.5----10.11 22.524.11 14.68.12 27.610.8 13.324.8 27.3
0:00:12:13:10:1--1:01:11:15:06:05:14:21:00:11:0
Spartak Pleven17.11 13.46.10 7.53.11 17.5----24.11 14.68.12 25.611.8 16.325.8 30.315.9
0:02:03:10:01:02:1--2:20:06:01:22:10:11:00:01:0
Mlada Gvardia Sliven1.125.10 7.53.11 16.517.11 7.6----8.12 27.611.8 14.325.8 28.315.9 11.4
3:02:10:10:21:11:32:0--0:01:10:12:00:00:00:13:1
Levski Sofia 28.6 7.52.11 16.517.11 8.629.11 20.6----11.8 15.324.8 29.314.9 12.46.10
3:24:21:02:20:13:01:14:2--3:12:02:00:05:21:12:1
Botev Plovdiv 16.33.11 16.517.11 7.630.11 17.615.12 8.3----24.8 30.315.9 13.45.10 7.5
2:00:01:01:02:23:11:01:21:0--4:22:15:13:20:02:0
Spartak Varna 29.3 17.517.11 7.61.12 21.615.12 8.318.8 22.3----15.9 12.46.10 8.53.11
2:11:10:21:10:11:02:21:21:03:2--1:11:44:00:12:1
Lokomotiv Gorna Oryahov 15.417.11 7.61.12 21.615.12 5.318.8 19.37.9 8.4----6.10 7.53.11 17.5
0:00:11:12:11:11:02:11:01:25:21:0--0:03:22:11:0
Spartak Sofia 7.5 6.630.11 21.614.12 8.317.8 21.37.9 4.421.9 19.4----3.11 17.516.11
2:00:01:32:43:20:02:01:01:21:01:12:0--0:00:11:4
Lokomotiv Plovdiv 17.51.12 21.615.12 9.318.8 22.330.8 5.422.9 19.420.10 11.5----16.11 6.6
2:10:01:00:12:21:00:00:01:21:02:12:12:1--1:13:1
Lokomotiv Sofia 7.6 20.614.12 8.316.8 22.39.9 5.422.9 16.416.10 11.59.11 10.6----1.12
5:22:24:21:13:12:02:05:31:34:05:12:02:02:1--1:1
CSKA Ch. Zname Sofia 21.615.12 7.318.8 22.38.9 5.422.9 18.417.10 11.510.11 9.624.11 14.6----
3:04:02:02:31:02:34:07:01:24:04:24:00:03:12:3--
TeamDunaBeroCherSlavSparMareSparMladLevsBoteSparLokoSparLokoLokoCSKA

Teams

1. Lokomotiv Sofia
Tsv. Lalov1937
V. Metodiev1935
Iv. Dimitrov1935
T. Velev1935
Ap. Chachevski1934
D. Dragomirov1934
N. Kotkov1938
Iv. Kotsev1938
Sp. Debarski1933
Hr. Lazarov1933
D. Milushev1939
D. Penev1945
M. Metodiev1941
V. Andonov1940
Ivan Deyanov1937
Minyor Dimitrovgrad
2. Levski Sofia
B. Aleksandrov1935
B. Mihaylov1943
Iv. Manolov1938
T. Botev1938
M. Ivanov1940
T. Prodanov1936
Iv. Vutsov1939
St. Abadzhiev1934
Al. Borisov1942
G. Sokolov1942
L. Gaydarov1933
Al. Kostov1938
B. Dochev1936
Ya. Kirilov1946
Hr. Iliev1936
G. Lazarov1938
Aleksandar Bozhilov1934
Minyor Pernik
3. Slavia Sofia
St. Pashoolov1935
Y. Zhezhov1938
Al. Shalamanov1941
Iv. Davidov1943
P. Velichkov1940
P. Panagonov1930
P. Petrov1943
D. Largov1936
G. Aleksov1940
M. Mishev1938
Em. Manolov1943
B. Eftimov1939
G. Gugalov1934
Al. Vasilev1936
G. Lepoev1942
Mihail Zanev1941
Chepinets Velingrad
Yordan Yosifov1932
Lokomotiv Sofia
An. Krastev1940
CDNA Sofia
4. Spartak Plovdiv
T. Diev1934
At. Manolov1933
D. Dimov1937
I. Stankov1937
V. Stoynov1936
Iv. Ivanov1931
G. Botev1932
Hr. Dishkov1940
G. Lazarov1933
M. Dushev1935
G. Gavrilov1935
Ts. Stoynov1934
T. Momin1941
B. Mitkov1930
G. Penchev1941
St. Maznev1942
St. Todorov1939
At. Georgiev1943
D. Stoyanov1943
D. Genov1943
K. Stoynov1943
L. Yosifov1944
5. Dunav Ruse
Iv. Ivanov1940
P. Olimpiev1940
D. Angelov1935
Iv. Ivanov1937
Sv. Kirchev1933
Em. Nikolov1938
D. Bozhidaarov1936
P. Penev1932
D. Dimitrov1940
G. Dimitrov1943
Sh. Hasanov1944
L. Malinov1937
N. Yordanov1938
R. Nuriev1942
P. Kolev1938
V. Razsolkov1937
P. Florov1933
L. Nikolov1945
Ivan Georgiev1936
Levski Sofia
Demosten Yakov1940
Lokomotiv Ruse
Hristo Gerenski1936
Orlin Pirdop
6. Cherno More Varna
G. Dimitrov1931
Sp. Kirov1933
D. Bosnov1933
Yanko Atanasov1936
St. Yanev1939
Abiya Kerimov1941
P. Dudunov1942
Iv. Ivanov1942
S. Ninov1940
K. Savov1943
An. Stoyanov1943
N. Dimitrov1939
B. Donev1941
St. Genov1937
Iv. Todorov1939
St. Stoyanov1942
Vl. Grozdanov1936
7. Botev Plovdiv
G. Naydenov1936
M. Karushkov1940
R. Panayotov1934
G. Chakarov1933
V. Apostolov1941
G. Razlozhki1940
R. Stoynov1937
Iv. Zanev1934
D. Dermendzhiev1941
G. Haralampuev1942
G. Asparuhov1943
Iv. Sotirov1935
G. Popov1944
B. Atanasov1942
At. Dimitrov1943
S. Sabev1943
Ivan Zaduma1939
Maritsa Plovdiv
Dobrin Belchev1937
Chardafon Gabrovo
8. Lokomotiv Plovdiv
L. Lukov1939
St. Bonchev1941
Il. Bekyarov1938
G. Mitsin1939
Iv. Boyadzhiev1939
Iv. Bachkov1944
Iv. Manolov1930
D. Donkov1937
D. Grancharov1937
Iv. Kanchev1933
M. Chobanov1938
P. Kolev1940
N. Dragoev1939
G. Butnikov1942
D. Muletarov1940
Hr. Dimitrov1940
Iv. Valev1936
Yord. Petkov1946
K. Papazov1946
V. Zahariev1940
G. Georgiev1944
Spas D. Iliev1942
Kanev Haskovo
Stratko Mladenov1936
Himik dimitrovgrad
Yanko Dzhoglev1941
Botev Plovdiv
9. Marek St. Dimitrov
K. Belchinski1943
Iv. Papaledzhiyski1939
Iv. Mihov1935
P. K...1937
-. Nikolov1940
N. Nikolov1937
B. Manov1944
S. Kostadinov1934
Al. Ganishev1938
V. Nachev1932
M. Tsvetkov1933
G. Bogdanov1946
Todor Penev19--
Okrazhna group
Ivan Spasov1937
DZS Stanke Dimitrov
Ivan Ivanov1938
DZS Stanke Dimitrov
Georgi Grozdanov19--
DZS Stanke Dimitrov
Boyan Dinkov19--
Okrazhna group
10.Spartak Pleven
N. Petkov1937
P. Dimitrov1933
M. Papudzhanski1929
I. Vachev1934
P. Kanev1937
St. Zdravkov1933
G. Lazarov1933
N. Parchanov1930
Vl. Popov1931
A. Hasanov1937
M. Marinov1942
Zdr. Chenkov1939
N. Kutov1939
V. Lichev1944
S. Varbanov1939
P. Mitev1942
P. Sabotinov1942
11.CSKA Ch. Zname Sofia
G. Naydenov1931
P. Petrov1941
St. Yordanov1944
D. Angelov1943
N. Kovachev1934
B. Gaganelov1941
St. Koshev1937
P. Dimitrov1940
Em. Manolov1940
B. Stankov1942
Iv. Rankov1940
D. Yakimov1941
P. Panayotov1930
N. Tsanev1939
Hr. Dzhordzhilov1942
T. Kolev1942
Iv. Kolev1930
K. Rakarov1932
V. Romanov1938
12.Spartak Sofia
Y. Yosfiov1935
D. Ivanov1930
P. Vasilev1931
As. Panayotov1928
Hr. Milenkov1943
St. Kitov1938
M. Gaydarski1946
D. Zhechev1942
G. Vasilev1931
Sv. Ignatov1937
V. Konov1933
V. Mitkov1943
Iv. Todorov1941
V. Vasilev1933
Ang. Panorov1932
As. Milushev1942
D. Dzhavkov1943
P. Simov1942
At. Stanev1941
G. Chapkanov1944
Georgi Filchev1940
Akademik Sofia
Dimitar Zhelyazkov1939
Dobrudzha Tolbuhin
13.Mlada Gvardia Sliven
_ (General Zaimov Sliven)
V. Tsonchev1942
V. Hristov1942
P. Sotirov1942
M. Iliev1941
K. Radev1943
Iv. Atanasov1942
O. Iliev1941
P. Kamenov1941
P. Lyaev1939
St. Dimitrov I1942
B. Delchev1943
G. Genchev1943
St. Dimitrov II1942
D. Stefchev1943
Sv. Svilenov1943
G. Simeonov1943
D. Zlatarev1943
B. Aleksiev1942
Sr. Gyurov1943
14.Beroe Stara Zagora
Hr. Naydenov1935
Iv. Hristov1943
P. Vasev1936
N. Gorov1934
K. Popov1943
Hr. Panchev1933
Iv. Ivanov1940
G. Asardzhiev1940
Ya. Dimitrov1943
Evg. Yanchovski1939
Hr. Petrov1936
S. Ibryamov1943
P. Manchev1934
P. Yanchovski1932
B. Stanoev1934
Evgeni Kamenov1943
Gorubso Madan
Todor Nikolov1945
Orlovets Gabrovo
Georgi Belchev1944
Zagorets Nova Zagora
Arif Myumyunov1939
Gen. Zaimov Sliven
Hr. Nikolov1944
Dobrudzha Tolbuhin
Hr. Todorov1944
Dobrudzha Tolbuhin
15.Spartak Varna
Hr. Valchanov1932
K. Todorov1941
Hr. Panchev1931
B. Angelov1934
Il. Kirchev1932
V. Maksimov1941
V. Dimitrov1939
Bl. Yanev1932
N. Nikolov1936
B. Petkov1944
G. Kalugerov1936
Hr. Nikolov1939
St. Hristov1936
M. Minasyan1942
Iv. Hristov1942
St. Bozhkov1943
Iv. Filipov1936
Ism. Tahirov1944
P. Petkov1940
Rumen Rusev19--
Zdravko Bombov Devnya
Radi Nyagolov1945
Septembri Varna
Rosen Harizanov1944
Kavarna
Petko Kalchev1945
Boycho Zhelev Provadia
Georgi Hristov1942
Rakovski Sevlievo
16.Lokomotiv Gorna Oryahov
M. Marinov1933
Iv. Stoyanov1933
Z. Georgiev1936
Zh. Kolev1936
Hr. Paskalev1935
At. Bogdanov1935
B. Bozhinov1935
Il. Bozhilov1936
V. Simeonov1937
M. Kushev1937
D. Blaskov1939
G. Popov1934
Iv. Atanasov1942
G. Velkov1937
N. Popov1938
D. Minev1936
Yordan Tsenov1937
Etar Tarnovo
Ivan Marinovski1940
Spartak s.Koynare
Todor 66
Footbal index
Bulgaria Sports Archive
Toto 1 24.08.1975
Bulgaria Football Championship index
Bulgarian Football Years index
Bulgaria Football Cups index
Bulgarian National Team index
Purva Liga 2020-2021
Purva Liga 2019-2020 Final
Purva Liga 2019-2020
Purva Liga 2018-2019 Final
Purva Liga 2018-2019
Purva Liga 2017-2018 Final
Purva Liga 2017-2018
Purva Liga 2016-2017 Final
Purva Liga 2016-2017
A RFG 2015-2016
A RFG 2014-2015
A RFG 2013-2014
A RFG 2012-2013
A RFG 2011-2012
A RFG 2010-2011
A RFG 2009-2010
A RFG 2008-2009
A RFG 2007-2008
A RFG 2006-2007
A RFG 2005-2006
A RFG 2004-2005
A RFG 2003-2004
PPFL 2002-2003
PPFL 2001-2002
PPFL 2000-2001
A FG 1999-2000
A FG 1998-1999
A FG 1997-1998
A FG 1996-1997
A FG 1995-1996
A FG 1994-1995
A FG 1993-1994
A FG 1992-1993
A FG 1991-1992
A FG 1990-1991
A RFG 1989-1990
A RFG 1988-1989
A RFG 1987-1988
A RFG 1986-1987
A RFG 1985-1986
A RFG 1984-1985
A RFG 1983-1984
A RFG 1982-1983
A RFG 1981-1982
A RFG 1980-1981
A RFG 1979-1980
A RFG 1978-1979
A RFG 1977-1978
A RFG 1976-1977
A RFG 1975-1976
A RFG 1974-1975
A RFG 1973-1974
A RFG 1972-1973
A RFG 1971-1972
A RFG 1970-1971
A RFG 1969-1970
A RFG 1968-1969
Pre-Reforms II
A RFG 1967-1968
A RFG 1966-1967
A RFG 1965-1966
A RFG 1964-1965
A RFG 1963-1964
A RFG 1962-1963
A RFG 1961-1962
A RFG 1960-1961
A RFG 1959-1960
A RFG 1958-1959
A RFG 1958
A RFG 1957
A RFG 1956
A RFG 1955
A RFG 1954
A RFG 1953
A RFG 1952
A RFG 1951
A RFG 1950
Sofia 1949
Pre-Reforms
National Division
National Division?1949-1950
National Division?1948-1949
Elimination
State Championship 1947-1948
State Championship 1946-1947
State Championship 1945-1946
State Championship 1944-1945
War
Elimination
State Championship 1943-1944
State Championship 1942-1943
State Championship 1941-1942
State Championship 1940-1941
Pre-War
National Division
1940-1941
National Division 1939-1940
1940_II
National Division 1938-1939
1939_II
National Division 1937-1938
1938_II
Elimination
State Championship 1935-1936
State Championship 1934-1935
State Championship 1933-1934
State Championship 1932-1933
State Championship 1931-1932
State Championship 1930-1931
State Championship 1929-1930
State Championship 1928-1929
State Championship 1927-1928
1927
State Championship 1925-1926
State Championship 1924-1925
State Championship 1923-1924
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 18 Jan 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast