Football Bulgaria Interzonal Futbol Division 1949 - Play-Off for Level I
Final Rankingpwdlgfgag+-
1. Septemvri Pleven2193037:17+20
2. Botev Plovdiv1345323:17+6
3. Septemvri Sofia1353421:16+5
4. Rosstroy Pavlikeni1361527:22+5
5. Sportist Sofia1034519:23-4
6. Rilski Sportist Samokov731819:33-14
7. Shipka Stara Zagora731810:28-18
Source: Football Almanach Bulgaria 1921-1949.
This was Level II competition in Bulgaria Football Pyramide for 1948-1949.
Septemvri Pleven promoted to State Division 1949-1950.
Botev Plovdiv, Septemvri Sovia and Rosstroy Pavlikeni played in Play-offs. Botev Plovdiv also won promotion.
All other teams earned wright to play in Division II 1949-1950.
All teams were Zonal Winners exept Septemvri Sofia who was added in last moment.
TeamSeptRossSeptBoteSporRilsShip
Septemvri Pleven--- 3:13:1 4:41:0 7:0 4:1
Rosstroy Pavlikeni2:3---2:2 3:14:2 6:2 2:1
Septemvri Sofia 1:2 2:1--- 0:12:24:1 4:0
Botev Plovdiv2:23:00:1---2:20:05:0
Sportist Sofia 2:2 2:1 2:2 0:2--- 4:0 1:2
Rilski Sportist Samokov1:31:2 0:2 5:35:0--- 3:0
Shipka Stara Zagora2:30:32:0 0:00:22:1---
Level II 1949
1948-1949
1949 Interzonal
1949 NorthWest
1949 NorthEast
1949 SouthEast
1949 SouthCenter
1949 SouthWest
1949 Sofia
dateteam 1scoreteam 2HT
Round 1
Sun 22.05.49Botev Plovdiv5-0Shipka Stara Zagora
Sun 29.05.49Septemvri Pleven3-1Septemvri Sofia
Sun 29.05.49Rilski Sportist Samok1-2Rosstroy Pavlikeni
Round 2
Sun 05.06.49Rilski Sportist Samok1-3Septemvri Pleven
Sun 05.06.49Shipka Stara Zagora0-2Sportist Sofia
Thu 09.06.49Septemvri Sofia2-2Sportist Sofia
Thu 09.06.49Botev Plovdiv3-0Rosstroy Pavlikeni
Round 3
Sun 12.06.49Shipka Stara Zagora0-3Rosstroy Pavlikeni
Sun 12.06.49Rilski Sportist Samok3-2Septemvri Sofia
match was annuled and replayed on Sunday 07.08.1949.
Sun 12.06.49Botev Plovdiv1-2Sportist Sofia
Round 4
Sat 18.06.49Botev Plovdiv0-1Septemvri Sofia0-0
Referee: Danchev.
Sun 19.06.49Rosstroy Pavlikeni4-2Sportist Sofia1-2
0-1 0-2 Mladenov 23' 32' 1-2 2-2 3-2 Geshev 40' 75' 81' 4-2 Mustakov 85' Referee: Paunov.
Sun 19.06.49Shipka Stara Zagora2-3Septemvri Pleven
Round 5
Sun 26.06.49Septemvri Pleven1-0Sportist Sofia0-0
1-0 Bachvarov 57' Referee: Topalov.
Sun 26.06.49Botev Plovdiv0-0Rilski Sportist Samok0-0
Sun 26.06.49Shipka Stara Zagora2-0Septemvri Sofia
tournament interrupted due to death of great chief of bulgarian people - George Dimitrov.
Round 6
Thu 14.07.49Rosstroy Pavlikeni2-2Septemvri Sofia1-2
Thu 14.07.49Botev Plovdiv2-2Sportist Sofia
1-0 ; 2-0 Konstantinov 82'; 2-1 Dimitrov 84'
Sun 17.07.49Septemvri Pleven7-0Rilski Sportist Samok2-0
1-0 2-0 Berkov 5' -'; 3-0 Spirov 55'; 4-0 Berkov 60'; 5-0 6-0 Konstantinov ; 7-0 Berkov
Sun 17.07.49Shipka Stara Zagora0-0Botev Plovdiv0-0
Round 7
Wed 20.07.49Rosstroy Pavlikeni6-2Rilski Sportist Samok2-0
Wed 20.07.49Sportist Sofiya2-2Septemvri Pleven1-1
0-1 Spirov 36'; 1-1 Patev 38'; 1-2 Spirov ; 2-2 Patev
Thu 21.07.49Septemvri Sofia0-1Botev Plovdiv
Round 8
Sun 24.07.49Rosstroy Pavlikeni2-3Septemvri Pleven
Sun 24.07.49Shipka Stara Zagora2-1Rilski Sportist Samok
Mon 24.07.49Sportist Sofia2-2Septemvri Sofia
0-1 Dodov 19'; 1-1 As. Panayotov 38'; 1-2 G. Nikolov 68'; 2-2 Aleksiev 80'
Round 9
Thu 28.07.49Botev Plovdiv2-2Septemvri Pleven0-1
0-1 ; 1-1 52'; 2-1 54'; 2-2 76'
Fri 29.07.49Septemvri Sofia4-1Rilski Sportist Samok1-1
Sat 30.07.49Sportist Sofia2-1Rosstroy Pavlikeni1-1
Sun 31.07.49Septemvri Sofia1-2Septemvri Pleven1-0
Round 10
Wed 03.08.49Rosstroy Pavlikeni3-1Botev Plovdiv2-0
1-0 Gesev 6'; 2-0 Spasov 24'; ~$2-1 Iliev 60'; 3-1 Denev 68'
Wed 03.08.49Rilski Sportist Samok5-0Sportist Sofia3-0
moved from 06.07.
Thu 04.08.49Septemvri Pleven4-1Shipka Stara Zagora2-1
1-0 Palev ; 1-1 34'; 2-1 Bachvarov ; 3-1 Konstantinov 71'; 4-1 Bachvarov 80'
Septemvri Pleven promoted to Republican Football Division 1949-1950.
Round 11
Sun 07.08.49Septemvri Pleven4-4Botev Plovdiv2-1
annulled match from 12.06.1949. Moved from 27.07 1-0 Bachvarov 7'; 2-0 Palev 14'; 2-1 ; 3-1 Konstantinov ; 4-1 Bachvarov 67'; 4-2 71'; 4-3 73'; 4-4 75'
Sun 07.08.49Rosstroy Pavlikeni2-1Shipka Stara Zagora0-1
Sun 07.08.49Rilski Sportist Samok0-2Septemvri Sofia
replayed annuled match from Sunday 12.06.1949.
Round 12
Thu 11.08.49Sportist Sofia4-0Rilski Sportist Samok1-0
1-0 Zahariev 28'; 2-0 Grigorov 47'; 3-0 Grigorov ; 4-0 Patev 87'
Fri 12.08.49Septemvri Sofia4-0Shipka Stara Zagora2-0
Sun 14.08.49Sportist Sofia2-2Septemvri Pleven
Round 13
Mon 15.08.49Rilski Sportist Samok3-0Shipka Stara Zagora1-0
moved from 04.07
Tue 16.08.49Sportist Sofia0-2Botev Plovdiv
moved from 04.07
Wed 17.08.49Septemvri Pleven3-1Rosstroy Pavlikeni
1-0 Palev 13'; 1-1 Musakov 40'; 2-1 Georgiev 68'; 3-1 Palev 89'
Round 14
Sat 20.08.49Sportist Sofia1-2Shipka Stara Zagora1-0
Sun 21.08.49Septemvri Sofia2-1Rosstroy Pavlikeni
attendance 10,000.
Sun 21.08.49Rilski Sportist Samok5-3Botev Plovdiv4-0
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
United B Grupa
Vtora Liga 2020-2021
Vtora Liga 2019-2020
Vtora Liga 2018-2019
Vtora Liga 2017-2018
Vtora Liga 2016-2017
2015-20162014-2015
2013-20142012-2013
West and East Groups
West 2011-2012East 2011-2012
West 2010-2011East 2010-2011
West 2009-2010East 2009-2010
West 2008-2009East 2008-2009
West 2007-2008East 2007-2008
West 2006-2007East 2006-2007
West 2005-2006East 2005-2006
United B Grupa
2004-20052003-2004
2002-20032001-2002
2000-20011999-2000
1998-19991997-1998
1996-19971995-1996
North and South Groups
North 1995South 1995
North 1994South 1994
United B Grupa
1992-1993
1991-19921990-1991
1989-19901988-1989
1987-19881986-1987
1985-19861984-1985
North and South Groups
North 1984South 1984
North 1983South 1983
North 1982South 1982
North 1981South 1981
North 1980South 1980
North 1979South 1979
North 1978South 1978
North 1977South 1977
North 1976South 1976
North 1975South 1975
North 1974South 1974
North 1973South 1973
North 1972South 1972
North 1971South 1971
North 1970South 1970
North 1968South 1968
North 1967South 1967
North 1966South 1966
North 1965South 1965
North 1964South 1964
North 1963South 1963
United B Grupa
B Grupa 1961-1962
B Grupa 1960-1961
B Grupa 1959-1960
North and South Groups
North 1959South 1959
North 1958South 1958
North 1957South 1957
Regional Groups
Play-Off 1956Sofia 1956
NorthWest 1956NorthCenter 1956
NorthEast 1956SouthWest 1956
SouthCenter 1956SouthEast 1956
Play-Off 1955Sofia 1955
NorthWest 1955NorthEast 1955
SouthWest 1955SouthEast 1955
Play-Off 1954Sofia 1954
NorthWest 1954NorthEast 1954
SouthWest 1954SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953NorthEast 1953
SouthWest 1953SouthEast 1953
United B Grupa
B Grupa 1952
B Grupa 1951
North and South Groups
North 1950South 1950
1949-1950
1948-19491949 Interzonal
1949 NorthWest1949 NorthEast
1949 SouthEast1949 SouthCenter
1949 SouthWest1949 Sofia
1940 II
1939 II
1938 II
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Feb 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast