Bulgaria Football (Level II) South West Zonal Tournaments 1948-1949 - Winner Rilski Sportist Samokov
Source: Football Almanach Bulgaria 1921-1949.This was Level II competition in Bulgaria Football Pyramide for 1948-1949.

Play-Off - Winner Rilski Sportist Samokov

Between Rilski Sportist Samokov as Rila group Winner and Spartak Petrich as Pirin group Winner.
dateteam 1scoreteam 2HT
Final between 2 midzonal winners.
Sun 01.05.49Spartak Petrich1-1Rilski Sportist Samokov
Sun 08.05.49Rilski Sportist Samokov3-1Spartak Petrich
Rilski Sportist Samokov qualified to 1949 Interzonal Tournament where finished 3rd.
Rilski Sportist Samokov and Spartak Petrich were included in Level II 1949-1950.
Level II 1949
1948-1949
1949 Interzonal
1949 NorthWest
1949 NorthEast
1949 SouthEast
1949 SouthCenter
1949 SouthWest
1949 Sofia

Rila group - Winner Rilski Sportist Samokov

Final Rankingpwdlgfgag+-
1. Rilski Sportist Samokov1252118:11+7
2. Rudnichar Pernik832314:140
3. Strumska Slava Radomir816112:120
4. Osogovets Kyustendil723315:13+2
5. Botev Ihtiman521511:20-9
TeamRilsRudnStruOsogBote
Rilski Sportist Samokov--- 3:1 1:13:22:0
Rudnichar Pernik1:2--- 4:2 2:2-:3
Strumska Slava Radomir2:21:1---1:1 2:2
Osogovets Kyustendil 3:20:2 0:0--- 6:1
Botev Ihtiman 1:3 1:31:32:1---
dateteam 1scoreteam 2HT
Round Robin 1 - Autumn 1948
Sun 19.09.48Rilski Sportist Samok3-2Osogovets Kyustendil
Sun 19.09.48Botev Ihtiman2-1Osogovets Kyustendil
Sun 26.09.48Rudnichar Pernik3-0Botev Ihtiman
Sun 26.09.48Strumska Slava Radomi1-1Osogovets Kyustendil
Sun 03.10.48Osogovets Kyustendil3-2Rilski Sportist Samok
Sun 17.10.48Rudnichar Pernik1-2Rilski Sportist Samok
Sun 17.10.48Botev Ihtiman1-3Strumska Slava Radomi
Sun 31.10.48Rilski Sportist Samok2-0Botev Ihtiman
Sun 31.10.48Osogovets Kyustendil0-2Rudnichar Pernik
Sun 14.11.48Strumska Slava Radomi1-1Rudnichar Pernik
Round Robin 2 - Spring 1949
Sun 13.03.49Strumska Slava Radomi2-2Rilski Sportist Samok
Sun 13.03.49Osogovets Kyustendil6-1Botev Ihtiman
Sun 20.03.49Osogovets Kyustendil0-0Strumska Slava Radomi
Sun 20.03.49Botev Ihtiman1-3Rudnichar Pernik
Sun 27.03.49Rilski Sportist Samok3-1Rudnichar Pernik
Sun 27.03.49Rudnichar Pernik4-2Strumska Slava Radomi
Sun 10.04.49Rilski Sportist Samok1-1Strumska Slava Radomi
Sun 10.04.49Strumska Slava Radomi2-2Botev Ihtiman
Sun 24.04.49Rudnichar Pernik2-2Osogovets Kyustendil
Sun 24.04.49Botev Ihtiman1-3Rilski Sportist Samok

Pirin group - Winner Spartak Petrich

Final Rankingpwdlgfgag+-
1. Spartak Petrich1571022:7+15
2. Dermendzhiev Gorna Dzh.1252127:7+20
3. Sandanski Sveti Vrach941323:13+10
4. Pirin Nevrokop21067:20-13
5. Pirin Razlog00071:33-32
TeamSparDermSandPiriPiri
Spartak Petrich--- 3:23:1 3:-3:-
Dermendzhiev Gorna Dzh.2:2--- 3:-3:0 3:-
Sandanski Sveti Vrach 1:22:2--- 3:-9:0
Pirin Nevrokop1:3 -:33:4----
Pirin Razlog -:30:9 -:31:3---
dateteam 1scoreteam 2HT
Round Robin 1 - Autumn 1948
Sun 19.09.48Pirin Nevrokop1-3Spartak Petrich
Sun 19.09.48Pirin Razlog0-9Dermendzhiev Gorna Dz
Sun 26.09.48Spartak Petrich3-0Pirin Razlog
Sun 26.09.48Pirin Nevrokop3-4Sandanski Sveti Vrach
Sun 03.10.48Dermendzhiev Gorna Dz2-2Spartak Petrich
Sun 03.10.48Sandanski Sveti Vrach9-0Pirin Razlog
Sun 17.10.48Sandanski Sveti Vrach2-2Dermendzhiev Gorna Dz
Sun 17.10.48Pirin Razlog1-3Pirin Nevrokop
Sun 31.10.48Spartak Petrich3-1Sandanski Sveti Vrach
Sun 31.10.48Dermendzhiev Gorna Dz3-0Pirin Nevrokop
Round Robin 2 - Spring 1949
Sun 13.03.49Spartak Petrich3-0Pirin Nevrokop
Sun 13.03.49Dermendzhiev Gorna Dz3-0Pirin Razlog
Sun 20.03.49Sandanski Sveti Vrach3-0Pirin Nevrokop
Sun 20.03.49Pirin Razlog3-0Spartak Petrich
Sun 27.03.49Spartak Petrich3-2Dermendzhiev Gorna Dz
Sun 27.03.49Pirin Razlog3-0Sandanski Sveti Vrach
Sun 03.04.49Dermendzhiev Gorna Dz3-0Sandanski Sveti Vrach
Sun 03.04.49Pirin Nevrokop Pirin Razlog
Sun 10.04.49Sandanski Sveti Vrach1-2Spartak Petrich
Sun 10.04.49Pirin Nevrokop3-0Dermendzhiev Gorna Dz
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
United B Grupa
Vtora Liga 2020-2021
Vtora Liga 2019-2020
Vtora Liga 2018-2019
Vtora Liga 2017-2018
Vtora Liga 2016-2017
2015-20162014-2015
2013-20142012-2013
West and East Groups
West 2011-2012East 2011-2012
West 2010-2011East 2010-2011
West 2009-2010East 2009-2010
West 2008-2009East 2008-2009
West 2007-2008East 2007-2008
West 2006-2007East 2006-2007
West 2005-2006East 2005-2006
United B Grupa
2004-20052003-2004
2002-20032001-2002
2000-20011999-2000
1998-19991997-1998
1996-19971995-1996
North and South Groups
North 1995South 1995
North 1994South 1994
United B Grupa
1992-1993
1991-19921990-1991
1989-19901988-1989
1987-19881986-1987
1985-19861984-1985
North and South Groups
North 1984South 1984
North 1983South 1983
North 1982South 1982
North 1981South 1981
North 1980South 1980
North 1979South 1979
North 1978South 1978
North 1977South 1977
North 1976South 1976
North 1975South 1975
North 1974South 1974
North 1973South 1973
North 1972South 1972
North 1971South 1971
North 1970South 1970
North 1968South 1968
North 1967South 1967
North 1966South 1966
North 1965South 1965
North 1964South 1964
North 1963South 1963
United B Grupa
B Grupa 1961-1962
B Grupa 1960-1961
B Grupa 1959-1960
North and South Groups
North 1959South 1959
North 1958South 1958
North 1957South 1957
Regional Groups
Play-Off 1956Sofia 1956
NorthWest 1956NorthCenter 1956
NorthEast 1956SouthWest 1956
SouthCenter 1956SouthEast 1956
Play-Off 1955Sofia 1955
NorthWest 1955NorthEast 1955
SouthWest 1955SouthEast 1955
Play-Off 1954Sofia 1954
NorthWest 1954NorthEast 1954
SouthWest 1954SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953NorthEast 1953
SouthWest 1953SouthEast 1953
United B Grupa
B Grupa 1952
B Grupa 1951
North and South Groups
North 1950South 1950
1949-1950
1948-19491949 Interzonal
1949 NorthWest1949 NorthEast
1949 SouthEast1949 SouthCenter
1949 SouthWest1949 Sofia
1940 II
1939 II
1938 II
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Feb 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast