Football Bulgaria B RFG 1951 - Champion Udarnik Sofia
Английска весия 1951 bg
Final Rankingpwdlgfga
1. Udarnik Sofia36164251:20
2. Lokomotiv Sofia33145346:20
3. VMS Stalin29117438:18
4. Spartak Pleven2496729:27
5. Cherveno Zname Pavlikeni23103934:32
6. Cherveno Zname St.Dimitr2395828:32
7. Torpedo Sofia19911234:33
8. Lokomotiv Stara Zagora19751034:35
9. Cherveno Zname Samokov17571018:41
10.Udarnik Kolarovgrad16641226:47
11.Dinamo Plovdiv15551225:45
12.Dinamo Stalin10421631:44
This was Level II competition in Bulgaria Football Pyramide for 1951.
Udarnik Sofia was promoted to A Group 1952.
VMS Stalin and Spartak Pleven promoted as best not Sofia teams.
Lokomotiv Sofia won a Play-Off against worse Sofia team Cherveno Zname Sofia 2-0, 1-0.
Best team Cup KNSAO 1951 Spartak Pleven - 1/4 Finals.
Not awarded points for Udarnik Sofia - Udarnik Kolarovgrad match ?.
TeamLokoLokoDinaVMSUdarSparCherUdarTorpDinaCherCher
Lokomotiv St. Zagora--- 1:4 4:2 1:33:- 0:1 6:11:11:32:01:22:0
Lokomotiv Sofia2:0---1:0 4:14:0 1:12:0 0:42:0 3:11:1 4:2
Dinamo Plovdiv2:0 0:7---0:0 0:31:2 0:00:1 2:12:1 0:11:2
VMS Stalin1:11:1 1:1---3:1 2:04:0 0:11:2 2:02:2 3:0
Udarnik Kolarovgrad 2:2 1:11:1 0:4---1:2 2:01:4 3:11:0 0:02:1
Spartak Pleven2:21:1 3:21:4 1:0---2:0 2:22:0 3:00:0 2:0
Cherveno Zname Samokov0:0 1:32:2 0:32:1 1:0---1:1 3:23:2 0:00:0
Udarnik Sofia 3:13:0 3:03:0 0:32:1 2:2---2:0 3:14:3 2:0
Torpedo Sofia 0:3 0:15:1 0:04:0 2:10:1 0:1---2:0 3:11:2
Dinamo Stalin 1:20:2 3:40:2 9:11:1 3:12:4 3:1---0:1 1:0
Cherveno Zname St.Dimitr 3:0 2:11:2 0:12:1 2:12:0 0:41:4 2:1--- 2:4
Cherveno Zname Pavlikeni 2:10:1 3:20:0 3:23:0 4:02:1 2:32:22:0---
datetimeteam 1scoreteam 2HT
Round 1 Sunday 25.03
Sat 24.03.5117:00Lokomotiv Sofia2-0Lokomotiv St. Zagora0-0
Sat 24.03.5117:00Dinamo Plovdiv1-2Cherveno Zname Pavlik
Sun 25.03.5117:00VMS Stalin2-2Cherveno Zname St.Dim2-0
Sun 25.03.5117:00Udarnik Kolarovgrad1-0Dinamo Stalin0-0
Sun 25.03.5117:00Spartak Pleven2-0Torpedo Sofia
also reported 2-1. replayed ??.
Sun 25.03.5117:00Cherveno Zname Samoko1-1Udarnik Sofia0-0
Round 2 Sunday 01.04
Sat 30.03.5117:00Lokomotiv Sofia1-0Dinamo Plovdiv
Sun 01.04.5117:00Lokomotiv St. Zagora1-1Udarnik Sofia1-1
Sun 01.04.5117:00Torpedo Sofia0-1Cherveno Zname Samoko0-0
Sun 01.04.5117:00Dinamo Stalin1-1Spartak Pleven1-0
Sun 01.04.5117:00Cherveno Zname St.Dim2-1Udarnik Kolarovgrad0-1
Sun 01.04.5117:00Cherveno Zname Pavlik0-0VMS Stalin0-0
Round 3 Sunday 08.04
Sat 07.04.5117:00Dinamo Plovdiv2-0Lokomotiv St. Zagora1-0
Sat 07.04.5117:00Udarnik Sofia2-0Torpedo Sofia1-0
Sat 07.04.5117:00VMS Stalin1-1Lokomotiv Sofia0-0
Sun 08.04.5117:00Udarnik Kolarovgrad2-1Cherveno Zname Pavlik
Sun 08.04.5117:00Spartak Pleven0-0Cherveno Zname St.Dim0-0
Sun 08.04.5117:00Cherveno Zname Samoko3-2Dinamo Stalin2-1
Round 4 Sunday 15.04
Fri 13.04.5117:00Lokomotiv Sofia4-0Udarnik Kolarovgrad
Sat 14.04.5117:00Dinamo Plovdiv0-0VMS Stalin0-0
Sun 15.04.5117:00Lokomotiv St. Zagora3-0Torpedo Sofia
Initialy finished 1-3. Awarded walk over after Round 16.
Sun 15.04.5117:00Dinamo Stalin2-4Udarnik Sofia1-1
Sun 15.04.5117:00Cherveno Zname St.Dim2-0Cherveno Zname Samoko
Sun 15.04.5117:00Cherveno Zname Pavlik3-0Spartak Pleven0-0
also reported 2-0.
Round 5 Sunday 22.04
Sat 21.04.5117:00Udarnik Sofia4-3Cherveno Zname St.Dim4-0
Sun 22.04.5117:00VMS Stalin1-1Lokomotiv St. Zagora0-0
Sun 22.04.5117:00Udarnik Kolarovgrad1-1Dinamo Plovdiv0-1
Sun 22.04.5117:00Spartak Pleven1-1Lokomotiv Sofia0-1
Sun 22.04.5117:00Cherveno Zname Samoko0-0Cherveno Zname Pavlik0-0
Mon 23.04.5117:00Torpedo Sofia2-0Dinamo Stalin
Round 6 Sunday 29.04
Sat 28.04.5117:00Dinamo Plovdiv1-2Spartak Pleven
Sun 29.04.5117:00Lokomotiv St. Zagora2-0Dinamo Stalin
Sun 29.04.5117:00VMS Stalin3-1Udarnik Kolarovgrad
Sun 29.04.5117:00Cherveno Zname St.Dim1-4Torpedo Sofia
Sun 29.04.5117:00Cherveno Zname Pavlik2-1Udarnik Sofia
Sat 16.06.5118:30Lokomotiv Sofia2-0Cherveno Zname Samoko2-0
Round 7 Sunday 06.05
Thu 03.05.5117:30Udarnik Sofia3-0Lokomotiv Sofia0-0
Sat 05.05.5117:30Dinamo Stalin0-1Cherveno Zname St.Dim0-0
Sun 06.05.5117:30Udarnik Kolarovgrad0-3Lokomotiv St. Zagora
initialy finished 1-2.
Sun 06.05.5117:30Spartak Pleven1-4VMS Stalin
Sun 06.05.5117:30Cherveno Zname Samoko2-2Dinamo Plovdiv1-0
Mon 07.05.5117:30Torpedo Sofia1-2Cherveno Zname Pavlik1-2
reported 1-3. Goals. Torpedo: Stefanov. Cherveno Zname: Enev, Musakov, Peev.
Round 8 Sunday 13.05
Sat 12.05.5117:30Lokomotiv Sofia2-0Torpedo Sofia2-0
Sun 13.05.5117:30Dinamo Plovdiv0-1Udarnik Sofia0-1
Sun 13.05.5117:30VMS Stalin4-0Cherveno Zname Samoko3-0
Sun 13.05.5117:30Udarnik Kolarovgrad1-2Spartak Pleven1-2
also reported 1-3.
Sun 13.05.5117:30Cherveno Zname Pavlik2-2Dinamo Stalin2-2
Sun 17.06.5118:30Lokomotiv St. Zagora1-2Cherveno Zname St.Dim0-0
poatponned due to rain.
Round 9 Sunday 20.05
Wed 16.05.5117:30Torpedo Sofia5-1Dinamo Plovdiv2-0
Sun 20.05.5117:30Spartak Pleven2-2Lokomotiv St. Zagora
Sun 20.05.5117:30Cherveno Zname Samoko2-1Udarnik Kolarovgrad1-1
Sun 20.05.5117:30Udarnik Sofia3-0VMS Stalin0-0
Sun 20.05.5117:30Dinamo Stalin0-2Lokomotiv Sofia0-1
Sun 20.05.5117:30Cherveno Zname Pavlik2-0Cherveno Zname St.Dim1-0
Round 10 Sunday 27.05 - matches postponned due to holiday of the sportsman and athletics meeting Bulgaria-Romania.
Thu 31.05.5117:30Dinamo Plovdiv2-1Dinamo Stalin
Sat 09.06.5118:30Spartak Pleven2-0Cherveno Zname Samoko1-0
Sun 10.06.5118:30Lokomotiv St. Zagora2-0Cherveno Zname Pavlik1-0
10.06 27.0518:30Udarnik Kolarovgrad1-4Udarnik Sofia
10.06 25.0518:30Lokomotiv Sofia1-1Cherveno Zname St.Dim
Sun 17.06.5118:30VMS Stalin1-2Torpedo Sofia0-1
Round 11 Sunday 03.06
Sat 02.06.5118:30Torpedo Sofia4-0Udarnik Kolarovgrad
Sat 02.06.5118:30Dinamo Stalin0-2VMS Stalin
Sun 03.06.5110:00Cherveno Zname St.Dim1-2Dinamo Plovdiv1-1
played in Sofia because Cherveno Zname was penalised not to play at home.
Sun 03.06.5118:30Cherveno Zname Samoko0-0Lokomotiv St. Zagora0-0
Sun 03.06.5118:30Cherveno Zname Pavlik0-1Lokomotiv Sofia0-1
Mon 04.06.5118:30Udarnik Sofia2-1Spartak Pleven
First Half Spring Rankingpwdlgfga
1. Udarnik Sofia1882126:11
2. Lokomotiv Sofia1773117:6
3. VMS Stalin1345218:11
4. Torpedo Sofia1260521:14
5. Cherveno Zname Pavlikeni1244313:11
6. Spartak Pleven1244316:14
7. Cherveno Zname St.Dimitr1043415:17
8. Lokomotiv St. Zagora1034413:13
9. Cherveno Zname Samokov93449:16
10.Dinamo Plovdiv933512:16
11.Udarnik Kolarovgrad52189:26
12.Dinamo Stalin20298:22
Ranking from "Naroden Sport" 18.06.1951.
datetimeteam 1scoreteam 2HT
Round 12 Sunday 24.06
Sun 24.06.5118:00Lokomotiv St. Zagora1-4Lokomotiv Sofia1-2
Sun 24.06.5118:00Dinamo Stalin9-1Udarnik Kolarovgrad5-0
23.06 ??.
Sun 24.06.5118:00Cherveno Zname St.Dim0-1VMS Stalin0-0
Mon 25.06.5118:00Torpedo Sofia0-3Spartak Pleven
Initialy finished 2-1.
Tue 26.06.5118:00Udarnik Sofia2-2Cherveno Zname Samoko
Sun 30.09.5117:30Cherveno Zname Pavlik3-2Dinamo Plovdiv1-1
postponned from 24.06 due to Harvest.
Round 13 Sunday 01.07
Sat 30.06.5118:00VMS Stalin3-0Cherveno Zname Pavlik0-0
Sat 30.06.5118:00Udarnik Sofia3-1Lokomotiv St. Zagora1-0
Sun 01.07.5118:15Udarnik Kolarovgrad0-0Cherveno Zname St.Dim0-0
Sun 01.07.5118:15Spartak Pleven3-0Dinamo Stalin3-0
Sun 01.07.5118:15Dinamo Plovdiv0-7Lokomotiv Sofia0-3
Sun 01.07.5118:15Cherveno Zname Samoko3-2Torpedo Sofia2-1
Round 14 Sunday 08.07
Fri 06.07.5118:15Torpedo Sofia0-1Udarnik Sofia0-0
Sun 08.07.5118:15Dinamo Stalin3-1Cherveno Zname Samoko
also reported 3-0.
Sun 08.07.5118:15Cherveno Zname St.Dim2-1Spartak Pleven1-1
Sun 08.07.5118:15Cherveno Zname Pavlik3-2Udarnik Kolarovgrad2-0
Sun 08.07.5118:15Lokomotiv St. Zagora2-2Dinamo Plovdiv
match annuled in early September and replayed.
Tue 10.07.5118:15Lokomotiv Sofia4-1VMS Stalin
Sun 07.10.5116:15Lokomotiv St. Zagora4-2Dinamo Plovdiv
Round 15 Sunday 15.07
Sat 14.07.5118:15Udarnik Kolarovgrad1-1Lokomotiv Sofia0-0
Sat 14.07.5118:15VMS Stalin1-1Dinamo Plovdiv1-1
Sun 15.07.5118:15Spartak Pleven2-0Cherveno Zname Pavlik0-0
Sun 15.07.5118:15Cherveno Zname Samoko0-0Cherveno Zname St.Dim0-0
Mon 16.07.5118:15Torpedo Sofia0-3Lokomotiv St. Zagora
Tue 17.07.5118:15Udarnik Sofia3-1Dinamo Stalin
Round 16 Sunday 22.07
Fri 20.07.5118:15Lokomotiv Sofia1-1Spartak Pleven1-0
Sat 21.07.5118:15Dinamo Plovdiv0-3Udarnik Kolarovgrad
Sun 22.07.5118:15Lokomotiv St. Zagora1-3VMS Stalin
Sun 22.07.5118:15Dinamo Stalin3-1Torpedo Sofia3-1
Sun 22.07.5118:15Cherveno Zname St.Dim0-4Udarnik Sofia0-3
Sun 22.07.5118:15Cherveno Zname Pavlik4-0Cherveno Zname Samoko
also reported 4-1.
Round 17 Sunday 29.07
Fri 27.07.5118:15Torpedo Sofia3-1Cherveno Zname St.Dim2-0
Sun 29.07.5118:15Udarnik Kolarovgrad0-4VMS Stalin0-2
Sun 29.07.5118:15Spartak Pleven3-2Dinamo Plovdiv1-1
Sun 29.07.5118:15Cherveno Zname Samoko1-3Lokomotiv Sofia1-1
Sun 29.07.5118:15Dinamo Stalin1-2Lokomotiv St. Zagora1-1
Mon 30.07.5118:15Udarnik Sofia2-0Cherveno Zname Pavlik0-0
Round 18 Sunday 19.08
Sun 19.08.5118:00Lokomotiv Sofia0-4Udarnik Sofia0-1 Goals
Sun 19.08.5118:00Dinamo Plovdiv0-0Cherveno Zname Samoko0-0
Sun 19.08.5118:00VMS Stalin2-0Spartak Pleven1-0
Sun 19.08.5118:00Cherveno Zname St.Dim2-1Dinamo Stalin0-0
Sun 19.08.5118:00Cherveno Zname Pavlik2-3Torpedo Sofia2-2
Sun 19.08.5118:00Udarnik Kolarovgrad2-2Lokomotiv St. Zagora
interrupted due to rain with score 2-1 ; last minutes played on 20.08.
Round 19 Sunday 26.08
Sun 26.08.5118:00Spartak Pleven1-0Udarnik Kolarovgrad0-0
Sun 26.08.5118:00Cherveno Zname Samoko0-3VMS Stalin0-1
Sun 26.08.5118:00Dinamo Stalin1-0Cherveno Zname Pavlik0-0
Sun 26.08.5118:00Cherveno Zname St.Dim3-0Lokomotiv St. Zagora2-0
Mon 27.08.5118:00Udarnik Sofia3-0Dinamo Plovdiv
Wed 29.08.5118:00Torpedo Sofia0-1Lokomotiv Sofia0-0
Round 20 Sunday 02.09
15.0818:00Lokomotiv Sofia3-1Dinamo Stalin1-1
Sun 02.09.5117:30Lokomotiv St. Zagora0-1Spartak Pleven0-0
Sun 02.09.5117:30Dinamo Plovdiv2-1Torpedo Sofia0-1
Sun 02.09.5117:30VMS Stalin0-1Udarnik Sofia
Sun 02.09.5117:30Udarnik Kolarovgrad2-0Cherveno Zname Samoko0-0
Sun 02.09.5117:30Cherveno Zname Pavlik4-2Cherveno Zname St.Dim1-1
Round 21 Sunday 09.09
Fri 07.09.5117:30Torpedo Sofia0-0VMS Stalin0-0
Sun 09.09.5117:30Cherveno Zname Samoko1-0Spartak Pleven1-0 Goal
Sun 09.09.5117:30Dinamo Stalin3-4Dinamo Plovdiv
Sun 09.09.5117:30Cherveno Zname St.Dim2-1Lokomotiv Sofia
Sun 09.09.5117:30Cherveno Zname Pavlik2-1Lokomotiv St. Zagora1-0
Thu 20.09.5117:30Udarnik Sofia0-3Udarnik Kolarovgrad0-1
Udarnik Sofia began playing with 8 players. Udarnik Sofia was penalised for unserious behaviour.
Round 22 Sunday 16.09
Sat 15.09.5117:30Dinamo Plovdiv0-1Cherveno Zname St.Dim0-1
Sun 16.09.5117:30VMS Stalin2-0Dinamo Stalin
Sun 16.09.5117:30Udarnik Kolarovgrad3-1Torpedo Sofia0-0
Sun 16.09.5117:30Spartak Pleven2-2Udarnik Sofia
Sun 16.09.5117:30Lokomotiv St. Zagora6-1Cherveno Zname Samoko
Sun 07.10.5117:30Lokomotiv Sofia4-2Cherveno Zname Pavlik
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
1962
1961
1960
North 1959
South 1959
North 1958
South 1958
Sofia 1956
NorthWest 1956
NorthCenter 1956
NorthEast 1956
SouthWest 1956
SouthCenter 1956
SouthEast 1956
Sofia 1955
NorthWest 1955
NorthEast 1955
SouthWest 1955
SouthEast 1955
Sofia 1954
NorthWest 1954
NorthEast 1954
SouthWest 1955
SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953
NorthEast 1953
SouthWest 1953
SouthEast 1953
1952
1951
North 1950
South 1950
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Feb 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast