Football Bulgaria B Grupa (Level II) 1988/1989 - Champion Hebar Pazardzhik
Final Rankingp_w__d__l_gfgag+-
1.Hebar Pazardzhik52236966:38+28
2.Chernomorets Burgas502010863:32+31
3.Osam Lovech472151250:27+23
4.Dobrudzha Tolbuhin4618101046:31+15
5.Akademik Svistov4416121045:30+15
6.Shumen411691349:37+12
7.Haskovo4014121259:41+18
8.Yantra Gabrovo401841647:52-5
9.Vihren Sandanski391591443:47-4
10.Lokomotiv St. Zagora381741756:61-5
11.Spartak Pleven371651761:48+13
12.Tundzha Yambol371491543:46-3
13.Bdin Vidin3713111441:50-9
14.Ludogorets Razgrad341541951:62-11
15.Cherveno Zname Pavlikeni331371845:62-17
16.Rila Stanke Dimitrov331532039:59-20
17.Akademik Sofia329141538:48-10
18.Spartak Plovdiv301181943:60-17
19.Lokomotiv Ruse261222439:56-17
20.Arda Kurdzhali24882238:75-37
This was Level II competition in Bulgaria Football Pyramide for 1988-1989.
index United B Grupa
Hebar Pazardjik and Chernomorets Burgas were promoted to Level I A Grupa 1990.
Chernomorets Burgas qualified to Europe Cups Men CWC 1990 after loosing final of Bulgaria Cup 1989!
Akademik Sofia, Spartak Plovdiv, Lokomotiv Russe and Arda Kurdzhali relegated to Level III.
_ Goalscorers - 1. St. Stoilov (Haskovo) 23 goals.
No scorers from Roind 20 and Round 22.
TeamHaskAkadLokoCherSparDobrLudoVihrYantCherOsamLokoArdaShumAkadTundSparHebaBdinRila
Haskovo--1:04:01:13:01:05:14:14:11:21:01:08:00:01:02:22:11:12:03:0
Akademik Sofia1:1--2:06:22:11:12:01:03:11:11:10:13:11:21:12:11:11:31:00:0
Lokomotiv St. Zagora3:22:0--3:03:01:11:05:34:00:12:13:13:04:21:00:01:32:06:22:0
Cherveno Zname Pavlikeni1:02:03:1--1:01:13:32:13:00:01:02:14:10:20:01:30:11:11:34:0
Spartak Plovdiv0:02:20:21:0--2:02:04:00:22:22:23:14:11:01:21:03:11:22:22:1
Dobrudzha Tolbuhin3:11:01:04:01:1--4:11:00:01:11:06:12:00:11:01:01:00:02:03:1
Ludogorets Razgrad1:10:01:14:25:01:2--1:01:01:01:22:13:22:02:33:02:13:12:11:0
Vihren Sandanski1:02:03:15:11:12:01:2--5:12:11:02:13:02:21:02:11:01:00:00:0
Yantra Gabrovo1:02:01:01:22:01:03:00:0--1:21:12:15:31:02:13:12:12:04:11:0
Chernomorets Burgas3:20:04:04:12:03:03:13:03:1--3:04:03:03:21:02:02:01:11:02:0
Osam Lovech4:10:04:02:02:12:02:14:03:02:0--3:11:01:02:01:01:02:32:02:0
Lokomotiv Ruse1:02:00:10:20:10:02:10:10:11:00:1--6:02:00:01:02:01:04:15:0
Arda Kurdzhali0:02:21:00:11:01:33:11:14:00:00:11:0--1:10:04:01:10:12:05:1
Shumen0:00:01:12:03:13:14:02:00:00:01:05:01:0--1:00:14:23:13:02:3
Akademik Svistov2:21:13:01:01:02:05:10:01:02:01:03:13:11:1--2:01:13:01:12:1
Tundzha Yambol2:12:04:12:11:10:01:01:12:12:20:11:03:02:00:0--3:11:10:12:1
Spartak Pleven0:04:05:02:15:10:22:14:03:12:22:02:03:12:00:11:2--4:12:02:1
Hebar Pazardzhik4:13:14:24:02:03:01:02:01:02:01:03:11:01:03:14:12:0--1:05:0
Bdin Vidin2:23:23:01:13:10:01:00:02:13:20:01:01:13:00:01:03:11:1--1:0
Rila Stanke Dimitrov2:01:01:01:02:10:20:21:00:21:01:03:15:00:13:12:22:13:22:0--
TeamHaskAkadLokoCherSparDobrLudoVihrYantCherOsamLokoArdaShumAkadTundSparHebaBdinRila

Round 1 - Autumn 1988

Round 1 - 18:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 14.08.88Akademik Sofia1-1Haskovo0-1
1-0 Lozanov 17' 1-1 Stoilov 64'pen. Vasil Levski stadium.
Sun 14.08.88Lokomotiv St. Zagora2-0Rila St. Dimitrov2-0
1-0 Bonchev 16' 2-0 Tanev 39'
Sun 14.08.88Cherveno Zname Pavlik1-3Bdin Vidin0-1
0-1 Pl. Petkov 42' 0-2 Borisov 60' 0-3 Krastev 74' 1-3 Chenshkov 88'pen.
Sun 14.08.88Spartak Plovdiv1-2Hebar Pazardzhik0-1
1-0 Pl. Kostev 42' 1-1 Chorlev 50' 1-2 Chorlev 59'
Sun 14.08.88Dobrudzha Tolbuhin1-0Spartak Pleven0-0
1-0 Haralmpiev 79'
Sun 14.08.88Ludogorets Razgrad3-0Tundzha Yambol2-0
1-0 Ananiev 3' 2-0 Demirev 44' 3-0 Demirev 82'
Sun 14.08.88Vihren Sandanski1-0Akademik Svistov0-0
1-0 Delev 80'
Sun 14.08.88Yantra Gabrovo1-0Shumen1-0
1-0 Karadaliev 2'
Sun 14.08.88Chernomorets Burgas3-0Arda Kurdzhali1-0
1-0 Chelibonov 35' 2-0 Aleksandrov 75' 3-0 Chelibonov 83'
Sun 14.08.88Osam Lovech3-1Lokomotiv Ruse1-1
0-1 Osam 17' 1-1 Linkov 44' 2-1 Aleksandrov 76' 3-1 Milushev 87'
RankingPGoals
1. Chernomorets23:0
2. Osam23:1
2. Bdin23:1
4. Lokomotiv SZ22:0
4. Ludogorets22:0
-----------------
16.Cherven Znam01:3
16.Lokomotiv SZ01:3
18.Tundzha00:2
18.Rila00:2
20.Arda00:3

Round 2 - 18:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 21.08.88Haskovo1-0Lokomotiv Ruse0-0
1-0 Dobrev 81'
Sun 21.08.88Akademik Sofia2-0Lokomotiv St. Zagora1-0
1-0 Yankov 20' 2-0 Yankov 86'
Sun 21.08.88Arda Kurdzhali0-1Osam Lovech0-1
0-1 Tsanev 34'
Sun 21.08.88Shumen0-0Chernomorets Burgas0-0
Sun 21.08.88Akademik Svistov1-0Yantra Gabrovo
1-0
Sun 21.08.88Tundzha Yambol1-1Vihren Sandanski0-0
1-0 Ya. Prisadnikov 53' 1-1 Yakimov 86'
Sun 21.08.88Spartak Pleven2-1Ludogorets Razgrad2-0
1-0 Iv. Marinov 3' 2-0 Vashkov 8' 2-1 Smilov 34'pen.
Sun 21.08.88Hebar Pazardzhik3-0Dobrudzha Tolbuhin
1-0
Sun 21.08.88Bdin Vidin3-1Spartak Plovdiv1-0
1-0 Boyanov 25' 1-1 Manolov 59' 2-1 Petkov 64'pen. 3-1 S. Krastev 80'
Sun 21.08.88Rila St. Dimitrov1-0Cherveno Zname Pavlik0-0_
1-0 Vladimirov 46'
RankingPGoals
1. Bdin46:2
2. Hebar45:1
3. Osam44:1
4. Chernomorets33:0
5. Akademik Sf33:1
-----------------
16.Tundzha11:4
17.Spartak Pd02:5
18.Cherven Znam01:4
18.Lokomotiv SZ01:4
20.Arda00:4

Round 3 - 18:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Wed 24.08.88Lokomotiv St. Zagora3-2Haskovo2-2
0-1 Minchev 13' 1-1 Bonchev 18' 1-2 Dobrev 25' 2-2 Demirev 43' 3-2 Kasherov 68'
Sat 27.08.88Cherveno Zname Pavlik2-0Akademik Sofia0-0
1-0 Atanasov 46' 2-0 Cheneshkov 74'pen.
Sat 27.08.88Dobrudzha Tolbuhin2-0Bdin Vidin1-0
1-0 PAskov 29'OG 2-0 Haralambiev 86'
Sat 27.08.88Ludogorets Razgrad3-1Hebar Pazardzhik2-1
0-1 Kovachev 12' 1-1 Rafailov 34' 2-1 Rafailov 41' 3-1 Rafailov 72'
Sat 27.08.88Vihren Sandanski1-0Spartak Pleven1-0
1-0 Karakichev 8'
Sat 27.08.88Yantra Gabrovo3-1Tundzha Yambol2-0
1-0 Dimitrov 10' 2-0 Karadaliev 22' 3-0 Tsankov 54' 3-1 Stoykov 70'
Sat 27.08.88Chernomorets Burgas1-0Akademik Svistov0-0
1-0 Chelibonov 85'
Sat 27.08.88Osam Lovech1-0Shumen0-0
1-0 Linkov 85'
Sat 27.08.88Lokomotiv Ruse6-0Arda Kurdzhali3-0
1-0 Andonov 6' 2-0 Georgiev 24' 3-0 Minchev 44' 4-0 E. Ignatov 54' 5-0 Minchev 59' 6-0 Iv. Ignatov 77'
Sun 28.08.88Spartak Plovdiv2-1Rila St. Dimitrov0-0
1-0 Manolov 63' 2-0 Manolov 74' 2-1 Dimitrov 89'
RankingPGoals
1. Osam65:1
2. Chernomorets54:0
3. Vihren53:1
4. Ludogorets47:3
5. Bdin46:4
-----------------
16.Spartak Pd24:6
17.Rila22:4
18.Shumen10:2
19.Tundzha12:7
20.Arda00:10

Round 4 - 17:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 04.09.88Haskovo8-0Arda Kurdzhali3-0
1-0 Dobrev 18' 2-0 Spasov 37' 3-0 Minchev 43' 4-0 Dobrev 52' 5-0 Belchev 56' 6-0 Stoilov 61' 7-0 Minchev 67' 8-0 Stoilov 81'pen.
Sun 04.09.88Akademik Sofia2-1Spartak Plovdiv0-1
0-1 Manolov 11' 1-1 Lozanov 64' 2-1 Bachovski 68'pen.
Sun 04.09.88Lokomotiv St. Zagora3-0Cherveno Zname Pavlik0-0
1-0 Tsvetkov 68' 2-0 Tanev 75' 3-0 Sugarev 78'
Sun 04.09.88Shumen5-0Lokomotiv Ruse3-0
1-0 Venkov 20' 2-0 Evtimov 31' 3-0 Tankov 37' 4-0 Milkov 46' 5-0 Avramov 55'
Sun 04.09.88Akademik Svistov1-0Osam Lovech1-0
1-0 Hristov 15'
Sun 04.09.88Tundzha Yambol2-2Chernomorets Burgas0-1
0-1 Kostov 15' 1-1 Hr. Prisadnikov 47' 2-1 Ya. Prisadnikov 58'pen. 2-2 Chelibonov 88'
Sun 04.09.88Spartak Pleven3-1Yantra Gabrovo2-0
1-0 G. Tsvetanov 17' 2-0 Petkov 19' 2-1 Ganchev 62' 3-1 G. Tsvetanov 85'
Sun 04.09.88Hebar Pazardzhik2-0Vihren Sandanski0-0
1-0 R. Dimitrov 66' 2-0 R. Dimitrov 77'
Sun 04.09.88Bdin Vidin1-0Ludogorets Razgrad0-0
1-0 Pl. Petkov 61'
Sun 04.09.88Rila St. Dimitrov0-2Dobrudzha Tolbuhin0-1
0-1 Haralampiev 17' 0-2 Genchev 60'
RankingPGoals
1. Lokomotiv SZ68:4
1. Hebar68:4
3. Chernomorets66:2
4. Bdin67:4
5. Osam65:2
-----------------
16.Spartak Pd25:8
17.Cherveno Zn23:7
18.Rila22:6
19.Tundzha24:9
20.Arda00:18

Round 5 - 17:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 10.09.88Cherveno Zname Pavlik1-0Haskovo1-0
1-0 Petrov 3'
Sat 10.09.88Spartak Plovdiv0-2Lokomotiv St. Zagora0-1
0-1 Tanev 4' 0-2 Demirev 79'
Sat 10.09.88Dobrudzha Tolbuhin1-0Akademik Sofia0-0
1-0 Stefanov 48'
Sat 10.09.88Ludogorets Razgrad1-0Rila St. Dimitrov0-0
1-0 Smilov 72'pen.
Sat 10.09.88Vihren Sandanski0-0Bdin Vidin0-0
Sat 10.09.88Yantra Gabrovo2-0Hebar Pazardzhik1-0
1-0 Iliev 39' 2-0 Dimitrov 79'
Sat 10.09.88Chernomorets Burgas2-0Spartak Pleven0-0
1-0 Stoyanov 58' 2-0 Stoyanov 90'
Sat 10.09.88Osam Lovech1-0Tundzha Yambol0-0
1-0 Linkov 79'
Sat 10.09.88Lokomotiv Ruse0-0Akademik Svistov0-0
Sat 10.09.88Arda Kurdzhali1-1Shumen0-0
0-1 Avramov 62'pen. 1-1 Bayraktarov 72'pen.
RankingPGoals
1. Lokomotiv SZ810:4
2. Chernomorets88:2
3. Osam86:2
4. Dobrudzha86:3
5. Bdin77:4
-----------------
16.Lokomotiv Rs37:9
17.Spartak Pd25:10
18.Rila22:7
19.Tundzha24:10
20.Arda11:19

Round 6 - 17:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 18.09.88Haskovo0-0Shumen0-0
Sun 18.09.88Akademik Sofia2-0Ludogorets Razgrad1-0
1-0 Galibardov 40' 2-0 Velkov 56'
Sun 18.09.88Lokomotiv St. Zagora1-1Dobrudzha Tolbuhin1-0
1-0 Bonchev 26' 1-1 Peychev 66'
Sun 18.09.88Cherveno Zname Pavlik1-0Spartak Plovdiv1-0
1-0 Gaydarski 32'
Sun 18.09.88Akademik Svistov3-1Arda Kurdzhali2-0
1-0 Ignatov 13' 2-0 Marinov 33'pen. 3-0 Ivanov 68' 3-1 Atanasov 74'
Sun 18.09.88Tundzha Yambol1-0Lokomotiv Ruse0-0
1-0 Tringov 60'
Sun 18.09.88Spartak Pleven2-0Osam Lovech0-0
1-0 Iv. Marinov 55'pen. 2-0 Petkov 73'
Sun 18.09.88Hebar Pazardzhik2-0Chernomorets Burgas0-0
1-0 Gadzhev 77' 2-0 Vasilev 79'
Sun 18.09.88Bdin Vidin2-1Yantra Gabrovo1-0
1-0 Pl. Krastev 4' 1-1 Ganchev 50' 2-1 S. Krastev 74'
Sun 18.09.88Rila St. Dimitrov1-0Vihren Sandanski0-0
1-0 Kirilov 30'
RankingPGoals
1. Lokomotiv SZ911:5
2. Bdin99:5
3. Dobrudzha97:4
4. Hebar810:6
5. Chernomorets88:4
-----------------
16.Rila43:7
17.Tundzha45:10
18.Lokomotiv Rs37:10
19.Spartak Pd25:11
20.Arda12:22

Round 7 - 16:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 25.09.88Spartak Plovdiv0-0Haskovo0-0
Sun 25.09.88Dobrudzha Tolbuhin4-0Cherveno Zname Pavlik0-0
1-0 Konanov 52' 2-0 Konanov 61' 3-0 Durev 77' *4-0 Durev 88'pen.
Sun 25.09.88Ludogorets Razgrad1-1Lokomotiv St. Zagora0-1
0-1 Tanev 42' 1-1 Demirev 47'
Sun 25.09.88Vihren Sandanski2-0Akademik Sofia2-0
1-0 Karakichev 17' 2-0 Mechev 36'
Sun 25.09.88Yantra Gabrovo1-0Rila St. Dimitrov1-0
1-0 Pashev 40'
Sun 25.09.88Chernomorets Burgas1-0Bdin Vidin0-0
1-0 Petkov 56'
Sun 25.09.88Osam Lovech2-3Hebar Pazardzhik1-1
1-0 Linkov 18' 1-1 Kovachev 27' 1-2 R. Dimitrov 65' 1-3 Chorlev 85'
Sun 25.09.88Lokomotiv Ruse2-0Spartak Pleven1-0
1-0 Totev 31' 2-0 Gospodinov 51'
Sun 25.09.88Arda Kurdzhali4-0Tundzha Yambol0-0
1-0 Asenov 54' 2-0 Dimitrov 57' 3-0 Goranov 71' 4-0 Stherev 83'
Sun 25.09.88Shumen1-0Akademik Svistov1-0
1-0 Avramov 34'
RankingPGoals
1. Dobrudzha1111:4
2. Lokomotiv SZ1012:6
3. Hebar1013:8
4. Chernomorets109:4
5. Bdin99:6
-----------------
16.Lokomotiv Rs59:10
17.Rila43:8
18.Tundzha45:14
19.Spartak Pd35:11
20.Arda36:22

Round 8 - 15:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 02.10.88Akademik Sofia3-1Yantra Gabrovo1-1
13:00 0-1 Bayrev 11' 1-1 Bankov 27' 2-1 Arsov 52' 3-1 Galibardov 82'
Sun 02.10.88Haskovo1-0Akademik Svistov0-0
1-0 Nikolov 60'
Sun 02.10.88Lokomotiv St. Zagora5-3Vihren Sandanski3-2
1-0 Demirev 3' 2-0 Demirev 4' 3-0 Tanev 14' 3-1 Mitsanski 33' 3-2 Mitsanski 36' 3-3 Nikolov 49' 4-3 Bonchev 65' 5-3 Petrov 87'
Sun 02.10.88Cherveno Zname Pavlik3-3Ludogorets Razgrad1-1
0-1 Demirev 25' 1-1 Cheshmedzhiev 42'pen. 1-2 Demirev 49' 2-2 Aleksandrov 73' 2-3 Demirev 76' 3-3 Atanasov 85'
Sun 02.10.88Spartak Plovdiv2-0Dobrudzha Tolbuhin2-0
1-0 Petrov 8' 2-0 Nikolov 13'
Sun 02.10.88Tundzha Yambol2-0Shumen1-0
1-0 Tringov 31' 2-0 Yosifov 66'
Sun 02.10.88Spartak Pleven3-1Arda Kurdzhali3-1
1-0 G. Tsvetanov 25' 2-0 Gavrailov 32'pen. 2-1 Asenov 35'pen. 3-1 G. Tsvetanov 40'
Sun 02.10.88Hebar Pazardzhik3-1Lokomotiv Ruse1-0
1-0 Ignatov 45' 1-1 Iv. Ignatov 61' 2-1 Vasilev 65' 3-1 Dimitrov 88'
Sun 02.10.88Bdin Vidin0-0Osam Lovech0-0
Sun 02.10.88Rila St. Dimitrov1-0Chernomorets Burgas0-0
1-0 Dimitrov 88'pen.
RankingPGoals
1. Lokomotiv SZ1217:9
2. Hebar1216:9
3. Dobrudzha1111:6
4. Chernomorets109:5
5. Bdin109:6
-----------------
16.Rila64:8
17.Tundzha67:14
18.Lokomotiv Rs510:13
19.Spartak Pd57:11
20.Arda37:25

Round 9 - 15:00

32 Goals. Attendance: 27,200. 9 Yellow Cards.
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 09.10.88Dobrudzha Tolbuhin3-1Haskovo2-0
1-0 Durev 6' 2-0 Konanov 8' 2-1 Minchev 46' 3-1 Konanov 81' Druzhba stadium. Referee: S. Vutov.
Sun 09.10.88Ludogorets Razgrad5-0Spartak Plovdiv3-0
1-0 Ananiev 3' 2-0 Rafailov 10' 3-0 Demirev 24' 4-0 Demirev 72' 5-0 Ananiev 86' D. Stefanov stadium 3,000. Referee: D. Dimitrov.
Sun 09.10.88Vihren Sandanski5-1Cherveno Zname Pavlik3-1
1-0 Kolev 18' 2-0 Tusandzhiev 23' 2-1 Gaydarski 25' 3-1 Tusandzhiev 32' 4-1 Nikolov 56' 5-1 Karakichev 87' Vihren stadium 3,000. Referee: G. Yordanov.
Sun 09.10.88Yantra Gabrovo1-0Lokomotiv St. Zagora0-0
1-0 Mladenov 64' Hristo Botev stadium 3,500 Referee: Iv. Ivanov.
Sun 09.10.88Chernomorets Burgas0-0Akademik Sofia0-0
Deveti Septemvri stadium 4,000 Referee: Iv. Kesov
Sun 09.10.88Osam Lovech2-0Rila St. Dimitrov1-0
1-0 Linkov 25' 2-0 Aleksandrov 62' Hristo Karpachev 2,000 Referee: Al. Nakov.
Sun 09.10.88Lokomotiv Ruse4-1Bdin Vidin1-1
1-0 Georgiev 2' 1-1 Krastev 25' 2-1 Georgiev 66' 3-1 Georgiev 72' 4-1 Iv. Ignatov 82' Gradski stadium 1,500. Referee: Iv. Slavov.
Sun 09.10.88Arda Kurdzhali0-1Hebar Pazardzhik0-0
0-1 Chorlev 83' Druzhba stadium 2,000 Referee: Hr. Mladenov.
Sun 09.10.88Shumen4-2Spartak Pleven1-1
1-0 Tankov 23' 1-1 Surdzhiyski 36' 2-1 Avramov 50' 3-1 Gochev 71'OG 4-1 Avramov 80' 4-2 Marinov 85'pen. Panayot Volov stadium 3,000 Referee: A. Vasilev.
Sun 09.10.88Akademik Svistov2-0Tundzha Yambol0-0
1-0 Y. Marinov 48' 2-0 Georgiev 51' Akademik stadium 1,000 Referee: N. Spasov.
RankingPGoals
1. Hebar1417:9
2. Dobrudzha1314:7
3. Lokomotiv SZ1217:10
4. Chernomorets119:5
5. Osam1110:7
-----------------
16.Cherveno Zn.79:19
17.Rila64:10
18.Tundzha67:16
19.Spartak Pd57:16
20.Arda37:26

Round 10 - 15:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Wed 12.10.88Spartak Plovdiv4-0Vihren Sandanski3-0
13:00 1-0 Stoychev 10' 2-0 Nikolov 35' 3-0 Stoychev 27' 4-0 Radev 87'
Wed 12.10.88Haskovo2-2Tundzha Yambol1-0
1-0 Minchev 3' 1-1 Prisadnikov 60' pen. 2-1 Dobrev 61' 2-2 Prisadnikov 73'
Wed 12.10.88Akademik Sofia1-1Osam Lovech1-0
1-0 Genov 13' 1-1 V. Vasilev 43'
Wed 12.10.88Lokomotiv St. Zagora0-1Chernomorets Burgas0-0
0-1 Chelibonov 88'
Wed 12.10.88Cherveno Zname Pavlik3-0Yantra Gabrovo2-0
1-0 Atanasov 42' 2-0 Atanasov 44' 3-0 Todorv 50'
Wed 12.10.88Dobrudzha Tolbuhin4-1Ludogorets Razgrad2-0
1-0 Trifonov 25' 2-0 Konanov 34' 3-0 Durev 66' 4-0 Haralambiev 73' 4-1 Rafailov 86'
Wed 12.10.88Spartak Pleven0-1Akademik Svistov0-0
0-1 Ignatov 65'
Wed 12.10.88Hebar Pazardzhik1-0Shumen1-0
1-0 Dimitrov 37'
Wed 12.10.88Bdin Vidin1-1Arda Kurdzhali1-0
1-0 Borisov 40' 1-1 Dimitrov 46'
Wed 12.10.88Rila St. Dimitrov3-1Lokomotiv Ruse1-0
1-0 Dimitrov 14' 2-0 Sergiev 62' 3-0 Dzhambazki 70' 3-1 Georgiev 75'
RankingPGoals
1. Hebar1618:9
2. Dobrudzha1518:8
3. Chernomorets1310:5
4. Lokomotiv SZ1217:11
5. Osam1211:8
-----------------
16.Rila87:11
17.Lokomotiv Rs715:17
18.Spartak Pd711:16
19.Tundzha79:18
20.Arda48:27

Round 11 - 15:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 16.10.88Ludogorets Razgrad1-1Haskovo0-0
1-0 Rafailov 56' 1-1 Stoychev 78'
Sun 16.10.88Vihren Sandanski2-0Dobrudzha Tolbuhin1-0
1-0 Kolev 47' 2-0 PAntaziev 72'
Sun 16.10.88Yantra Gabrovo2-0Spartak Plovdiv0-0
1-0 Iliev 57' 2-0 Ganchev 61'
Sun 16.10.88Chernomorets Burgas4-1Cherveno Zname Pavlik3-0
1-0 Chelibonov 1' 2-0 Chelibonov 22' 3-0 Markov 36' 4-0 Petkov 76' 4-1 Pumpalov 85'OG
Sun 16.10.88Osam Lovech4-0Lokomotiv St. Zagora2-0
1-0 Linkov 9' 2-0 Aleksandrov 25' 3-0 Vasilev 51' 4-0 Aleksandrov 80'
Sun 16.10.88Lokomotiv Ruse2-0Akademik Sofia0-0
1-0 Georgiev 72' 2-0 Yankov 86'pen. Gradski stadium 1,500. Referee: N. Spasov.
Sun 16.10.88Arda Kurdzhali5-1Rila St. Dimitrov1-1
0-1 Dimitrov 3' 1-1 I. Dimitrov 36' 2-1 Asenov 50'pen. 3-1 Bayraktarov 62' 4-1 Bumbarov 64' 5-1 Bayraktarov 86'
Sun 16.10.88Shumen3-0Bdin Vidin0-0
1-0 Kovachev 61'pen. 2-0 Evtimov 68' 3-0 Penchev 81'
Sun 16.10.88Akademik Svistov3-0Hebar Pazardzhik2-0
1-0 V. Ignatov 30' 2-0 Metodiev 45' 3-0 V. Ignatov 80' Akademik stadium 1,300. Referee: Hugaz Mesropov.
Sun 16.10.88Tundzha Yambol3-1Spartak Pleven2-0
1-0 Dinkov 29' 2-0 Stoykov 31' 3-0 Yosifov 53' 3-1 Galabov 64' Nikola Laskov stadium 4,000. Referee: Hristo Tonchev.
RankingPGoals
1. Hebar1618:12
2. Dobrudzha1518:10
3. Chernomorets1514:6
4. Osam1415:8
5. Akademik Sv1311:5
-----------------
16.Cherveno Zn.913:23
17.Spartak Pl813:17
18.Rila88:16
19.Spartak Pd711:18
20.Arda613:28

Round 12

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 23.10.88Akademik Sofia3-1Arda Kurdzhali2-0
13:00 1-0 Lozanov 16' 2-0 Bichovski 25' 3-0 Galibardov 55' 3-1 Bayraktarov 78'
Sun 23.10.88Spartak Plovdiv2-2Chernomorets Burgas1-0
13:00 1-0 Petrov 19' 1-1 Vl. Stoyanov 52' 2-1 Nachev 57' 2-2 Vl. Stoyanov 72'
Sun 23.10.88Haskovo2-1Spartak Pleven0-0
1-0 Yanev 55' 1-1 Iv. Marinov 75'pen. 2-1 Minchev 86'
Sun 23.10.88Lokomotiv St. Zagora3-1Lokomotiv Ruse3-0
1-0 Tanev 10' 2-0 Tanev 13' 3-0 Evtimov 32' 3-1 Yankov 43'pen.
Sun 23.10.88Cherveno Zname Pavlik1-0Osam Lovech0-0
1-0 Gospodinov 60'
Sun 23.10.88Dobrudzha Tolbuhin0-0Yantra Gabrovo0-0
Sun 23.10.88Ludogorets Razgrad1-0Vihren Sandanski1-0
1-0 Rafailov 19'
Sun 23.10.88Hebar Pazardzhik4-1Tundzha Yambol0-0
1-0 Radkov 55' 2-0 Chorlev 51' 3-0 Pomakov 57' 4-0 Kovachev 64' 4-1 Hr. Prisadnikov 73'?
Sun 23.10.88Bdin Vidin0-0Akademik Svistov0-0
Sun 23.10.88Rila St. Dimitrov0-1Shumen0-0
0-1 ___chev 53'
RankingPGoals
1. Hebar1822:13
2. Dobrudzha1618:10
3. Chernomorets1616:8
4. Osam1415:9
5. Akademik Sv1411:5
-----------------
16.Tundzha913:23
17.Spartak Pl814:19
18.Spartak Pd813:20
19.Rila88:17
20.Arda614:31

Round 13 - 15:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 30.10.88Vihren Sandanski1-0Haskovo0-0
1-0 Redzhev 48'
Sun 30.10.88Yantra Gabrovo3-0Ludogorets Razgrad2-0
1-0 Nedev 19' 2-0 Karadaliev 22' 3-0 Ibrishimov 50'
Sun 30.10.88Chernomorets Burgas3-0Dobrudzha Tolbuhin1-0
1-0 Vl. Stoyanov 44' 2-0 Kostov 66' 3-0 Vl. Stoyanov 77' Deveti Septemvri stadium 8,000. Referee: Y. Yovchev.
Sun 30.10.88Osam Lovech2-1Spartak Plovdiv1-0
1-0 Spasov 40' 2-0 Linkov 52' 2-1 Bayrev 56'
Sun 30.10.88Lokomotiv Ruse0-2Cherveno Zname Pavlik0-0
0-1 Gaydarski 63' 0-2 Peychev 89'
Sun 30.10.88Arda Kurdzhali1-0Lokomotiv St. Zagora0-0
1-0 Vangelis 89'
Sun 30.10.88Shumen0-0Akademik Sofia0-0
Sun 30.10.88Akademik Svistov2-1Rila St. Dimitrov1-0
1-0 Borisov 44' 2-0 Metodiev 58' 2-1 Sergiev 75'
Sun 30.10.88Tundzha Yambol0-1Bdin Vidin0-0
0-1 Petkov 47'
Wed 09.11.88Spartak Pleven4-1Hebar Pazardzhik
Tsvetanov Marinov Pehlivanski Garov ; Dimitrov
RankingPGoalsm
1. Chernomorets1819:8
2. Hebar1822:13-1
3. Osam1617:10
4. Akademik Sv1613:6
5. Dobrudzha1616:13
-----------------
16.Cherveno Zn.913:24
17.Spartak Pl814:19-1
18.Spartak Pd814:22
19.Rila89:19
20.Arda815:31

Round 14 - 14:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 06.11.88Haskovo1-1Hebar Pazardzhik1-0
1-0 Stoilov 41'pen. 1-1 Ignatov 51'
Sun 06.11.88Akademik Sofia1-1Akademik Svistov1-0
1-0 Arsov 32' 1-1 Ignatov 57'
Sun 06.11.88Lokomotiv St. Zagora4-2Shumen3-0
1-0 Sugarev 2' 2-0 Demirev 5' 3-0 Tanev 38' 3-1 Avramov 46' 4-1 Tanev 65' 4-2 Dankov 81'
Sun 06.11.88Cherveno Zname Pavlik4-1Arda Kurdzhali3-0
1-0 Lazarov 24' 2-0 Borisov 38' 3-0 Todorov 43' 4-0 Stoykov 60'OG 4-1 Asenov 64'pen.
Sun 06.11.88Spartak Plovdiv3-1Lokomotiv Ruse2-1
1-0 Nikolov 2' 2-0 Nikolov 11' 2-1 Minchev 21' 3-1 Nikolov 89'
Sun 06.11.88Dobrudzha Tolbuhin1-0Osam Lovech1-0
1-0 Georgiev 34'
Sun 06.11.88Ludogorets Razgrad1-0Chernomorets Burgas0-0
1-0 Rafailov 62'
Sun 06.11.88Vihren Sandanski5-1Yantra Gabrovo2-0
1-0 Mechev 35' 2-0 Kolev 38' 2-1 Dimitrov 54'pen. 3-1 Kolev 59' 4-1 Kolev 65' 5-1 Pantaziev 75'
Sun 06.11.88Bdin Vidin3-1Spartak Pleven1-1
0-1 Bl. Petkov 16' 1-1 Krastev 25' 2-1 Pl. Petkov 60'pen. 3-1 Pl. Petkov 80'
Sun 06.11.88Rila St. Dimitrov2-2Tundzha Yambol1-1
1-0 Arsov 5'pen. 1-1 Dzhambazki 10'OG 2-1 Dzhambazki 74' 2-2 Kovachev 90'
RankingPGoalsm
1. Hebar1923:1413
2. Chernomorets1819:914
3. Dobrudzha1819:1314
4. Akademik Sv1714:714
5. Osam1617:1114
-----------------
16.Tundzha1015:2614
17.Lokomotiv Rs919:2514
18.Rila911:2114
19.Spartak Pl815:2213
20.Arda816:3514

Round 15 - 14:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 12.11.88Yantra Gabrovo1-0Haskovo0-0
1-0 Ganchev 88'
Sat 12.11.88Chernomorets Burgas3-0Vihren Sandanski1-0
1-0 Stoyanov 38' 2-0 Stoyanov 50' 3-0 Petkov 77'
Sat 12.11.88Osam Lovech2-1Ludogorets Razgrad2-0
1-0 Linkov 25' 2-0 Vasilev 29' 2-1 Ananiev 68'
Sat 12.11.88Lokomotiv Ruse0-0Dobrudzha Tolbuhin0-0
Sat 12.11.88Arda Kurdzhali1-0Spartak Plovdiv1-0
1-0 Vangelis 44'
Sat 12.11.88Shumen2-0Cherveno Zname Pavlik0-0
1-0 Dankov 54' 2-0 Tankov 77'
Sat 12.11.88Akademik Svistov3-0Lokomotiv St. Zagora2-0
1-0 Metodiev 2' 2-0 Marinov 42'pen. 3-0 Ignatov 79'
Sat 12.11.88Tundzha Yambol2-0Akademik Sofia0-0
1-0 Tringov 55' 2-0 Tringov 85'
Sat 12.11.88Spartak Pleven2-1Rila St. Dimitrov1-0
1-0 G. Tsvetanov 20' 1-1 Evtimov 71' 2-1 Petkov 88'
Sat 12.11.88Hebar Pazardzhik1-0Bdin Vidin0-0
1-0 Dimitrov 55'
RankingPGoals
1. Hebar2125:18
2. Chernomorets2022:9
3. Akademik Sv1917:7
4. Dobrudzha1919:13
5. Osam1819:12
-----------------
16.Tundzha1217:26
17.Lokomotiv Rs1019:25
18.Spartak Pd1017:24
19.Arda1017:35
20.Rila912:23

Round 16 - 14:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 19.11.88Spartak Plovdiv1-0Shumen1-0
1-0 Matushev 41'
Sun 20.11.88Akademik Sofia1-1Spartak Pleven0-0
10:30 1-0 Bichovski 54' 1-1 Marinov 56'
Sun 20.11.88Haskovo2-0Bdin Vidin1-0
1-0 Doychev 34' 2-0 Stoilov 67'
Sun 20.11.88Lokomotiv St. Zagora0-0Tundzha Yambol0-0
Sun 20.11.88Cherveno Zname Pavlik0-0Akademik Svistov0-0
Sun 20.11.88Dobrudzha Tolbuhin2-0Arda Kurdzhali0-0
1-0 Durev 53' 2-0 Dimitrov 70'
Sun 20.11.88Ludogorets Razgrad2-1Lokomotiv Ruse2-0
1-0 Ananiev 25' 2-0 Rafailov 19' 2-1 Gornachki 62'
Sun 20.11.88Vihren Sandanski1-0Osam Lovech0-0
1-0 Nikolov 55'
Sun 20.11.88Yantra Gabrovo1-2Chernomorets Burgas1-0
1-0 Karadaliev 3' 1-1 Stoyanov 62' 1-2 Kelepov 89'
Sun 20.11.88Rila St. Dimitrov3-2Hebar Pazardzhik3-0
1-0 Sherbetov 12' 2-0 Sergiev 17' 3-0 Vladimirov 27' 3-1 Chorlev 55' 3-2 Chorlev 68'
RankingPGoals
1. Chernomorets2224:10
2. Dobrudzha2121:13
3. Hebar2127:21
4. Akademik Sv2017:7
5. Osam1819:13
-----------------
16.Tundzha1317:26
17.Spartak Pd1218:24
18.Rila1115:25
19.Lokomotiv Rs1020:27
20.Arda1017:37

Round 17 - 14:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 27.11.88Chernomorets Burgas3-2Haskovo1-1
1-0 Stoyanov 25' 1-1 Stoilov 38' 2-1 Chelibonov 62' 3-1 Chelibonov 72' 3-2 Minchev 74'
Sun 27.11.88Osam Lovech3-0Yantra Gabrovo1-0
1-0 Linkov 44' 2-0 Tsanev 48' 3-0 Georgiev 76'
Sun 27.11.88Lokomotiv Ruse0-1Vihren Sandanski0-0
0-1 Tsarevski 72'
Sun 27.11.88Arda Kurdzhali3-1Ludogorets Razgrad2-1
1-0 Vangelis 18' 2-0 Vangelis 35' 2-1 Ananiev 40' 3-1 Vangelis 59'
Sun 27.11.88Shumen3-1Dobrudzha Tolbuhin1-1
1-0 Avramov 22' 1-1 Kondov 26' 2-1 Avramov 46' 3-1 Avramov 61'
Sun 27.11.88Akademik Svistov1-0Spartak Plovdiv0-0
1-0 Georgiev 57'
Sun 27.11.88Tundzha Yambol2-1Cherveno Zname Pavlik0-0
1-0 Hr. Prisadnikov 50' 2-0 Dinkov 70' 2-1 Kitilov 73'
Sun 27.11.88Spartak Pleven5-0Lokomotiv St. Zagora2-0
1-0 G. Tsvetanov 15' 2-0 G. Tsvetanov 28' 3-0 Petkov 55' 4-0 Arabov 83'pen. 5-0 Barbov 87'
Sun 27.11.88Hebar Pazardzhik3-1Akademik Sofia1-1
0-1 Genov 8' 1-1 Kantarev 45' 2-1 Ivanov 75' 3-1 Vasilev 85'
Sun 27.11.88Bdin Vidin1-0Rila St. Dimitrov1-0
1-0 S. Krastev 26'
RankingPGoals
1. Chernomorets2430:12
2. Hebar2330:22
3. Akademik Sv2218:7
4. Dobrudzha2122:16
5. Osam2022:13
-----------------
16.Tundzha1519:27
17.Spartak Pd1218:25
18.Arda1220:38
19.Rila1115:26
20.Lokomotiv Rs1020:28

Round 18 - 14:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Wed 30.11.88Haskovo3-0Rila Stanke Dimitrov3-0
1-0 Minchev 17' 2-0 Markov 23' 3-0 Stoilov 43'pen.
Wed 30.11.88Lokomotiv St. Zagora2-0Hebar Pazardzhik0-0
1-0 Tanev 66' 2-0 Bonchev 73'
Wed 30.11.88Cherveno Zname Pavlik0-1Spartak Pleven0-0
0-1 Petkov 69'
Wed 30.11.88Spartak Plovdiv1-0Tundzha Yambol0-0
1-0 Nikolov 86'
Wed 30.11.88Dobrudzha Tolbuhin1-0Akademik Svistov0-0
1-0 Stefanov 79'
Wed 30.11.88Ludogorets Razgrad2-0Shumen2-0
1-0 Angelov 24' 2-0 Smilov 32'pen.
Wed 30.11.88Vihren Sandanski3-0Arda Kurdzhali1-0
1-0 Pantazhiev 3' 2-0 Pantazhiev 60'
Wed 30.11.88Yantra Gabrovo2-1Lokomotiv Ruse1-0
1-0 Ibrishimov 31' 1-1 Nedev 45'OG 2-1 Karadaliev 49'
Wed 30.11.88Chernomorets Burgas3-0Osam Lovech0-0
1-0 Chelibonov 48' 2-0 Yankov 65' 3-0 Pumpalov 90'pen.
Wed 30.11.88Akademik Sofia1-0Bdin Vidin0-0
1-0 57'OG Vasil Levski stadium 17:00
RankingPGoals
1. Chernomorets2630:12
2. Dobrudzha2323:16
3. Hebar2330:24
4. Akademik Sv2218:8
5. Vihren2226:19
-----------------
16.Tundzha1519:28
17.Spartak Pd1419:25
18.Arda1220:41
19.Rila1115:29
20.Lokomotiv Rs1021:30

Round 19 - 14:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 04.12.88Osam Lovech4-1Haskovo3-0
1-0 Spasov 15' 2-0 Hubchev 19' 3-0 Hubchev 29'pen. 4-0 Asparuhov 53' 4-1 Minchev 80'
Sun 04.12.88Lokomotiv Ruse1-0Chernomorets Burgas0-0
1-0 Monev 53'
Sun 04.12.88Arda Kurdzhali4-0Yantra Gabrovo2-0
1-0 Asenov 13' 2-0 Dimitrov 32' 3-0 Bayraktarov 72' 4-0 Bayraktarov 83'
Sun 04.12.88Shumen2-0Vihren Sandanski1-0
1-0 Avramov 11' 2-0 Avramov 86'
Sun 04.12.88Tundzha Yambol0-0Dobrudzha Tolbuhin0-0
Sun 04.12.88Spartak Pleven5-1Spartak Plovdiv1-1
1-0 Urukov 16' 1-1 Burnarski 17' 2-1 Iv. Marinov 48' 3-1 G. Tsvetanov 66' 4-1 Petkov 78' 5-1 G. Tsvetanov 87'
Sun 04.12.88Hebar Pazardzhik4-0Cherveno Zname Pavlik3-0
1-0 Kantarev 8' 2-0 V. Ivanov 24' 3-0 Kantarev 37' 4-0 Kantarev 68'
Sun 04.12.88Bdin Vidin3-0Lokomotiv St. Zagora1-0
1-0 Pl. Petkov 11' 2-0 V. Petkov 61' 3-0 V. Petkov 83'
Sun 04.12.88Rila Stanke Dimitrov1-0Akademik Sofia0-0
1-0 Gadzhev 55'
Sun 04.12.88Akademik Svistov5-1Ludogorets Razgrad3-0
1-0 Ignatov 16' 2-0 E. Marinov 20'pen. 3-0 Spasov 37' 4-0 Hristov 58' 5-0 Hristov 73' 5-1 Rafailov 81'pen.
RankingPGoals
1. Chernomorets2630:13
2. Hebar2534:24
3. Akademik Sv2423:9
4. Dobrudzha2323:16
5. Osam2226:17
-----------------
16.Cherveno Zn.1621:33
17.Spartak Pd1420:30
18.Arda1424:41
19.Rila1316:29
20.Lokomotiv Rs1222:30
Ranking Round Robin 1p_w__d__l_gfgag+-
1.Chernomorets Burgas26114430:13+17
2.Hebar Pazardzhik25121634:24+10
3.Akademik Svistov24104523:9+14
4.Dobrudzha Tolbuhin24104523:16+7
5.Osam Lovech22102726:17+9
6.Vihren Sandanski22102726:21+5
7.Shumen2084724:16+8
8.Bdin Vidin2084719:190
9.Spartak Pleven1991933:26+7
10.Ludogorets Razgrad1983828:29-1
11.Lokomotiv St. Zagora1983826:30-4
12.Yantra Gabrovo1991921:28-7
13.Haskovo1866728:22+6
14.Akademik Sofia1866718:20-2
15.Tundzha Yambol1656819:28-9
16.Cherveno Zname Pavlikeni16721021:33-12
17.Spartak Plovdiv14621120:30-10
18.Arda Kurdzhali14621124:41-17
19.Rila Stanke Dimitrov13611216:29-13
20.Lokomotiv Ruse12521222:30-8

Round 2 -

Spring 1989

Round 20 - 14:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 26.02.89Haskovo1-0Akademik Sofia
Sun 26.02.89Lokomotiv Ruse0-1Osam Lovech0-0
0-1 Linkov 56'
Sun 26.02.89Arda Kurdzhali0-0Chernomorets Burgas0-0
Sun 26.02.89Shumen0-0Yantra Gabrovo0-0
Sun 26.02.89Akademik Svistov0-0Vihren Sandanski0-0
pen. miss: (Akademik)
Sun 26.02.89Tundzha Yambol1-0Ludogorets Razgrad
Sun 26.02.89Spartak Pleven0-2Dobrudzha Tolbuhin
Sun 26.02.89Hebar Pazardzhik2-0Spartak Plovdiv
1-0 Ivanov 2-0 Dimitrov
Sun 26.02.89Bdin Vidin1-1Cherveno Zname Pavlik
Sun 26.02.89Rila Stanke Dimitrov1-0Lokomotiv St. Zagora1-0
1-0 Mihaylov 28'
RankingPGoals
1. Chernomorets2730:13
2. Hebar2736:24
3. Dobrudzha2625:16
4. Akademik Sv2523:9
5. Osam2427:17
-----------------
16.Cherveno Zn.1722:34
17.Rila1517:29
18.Arda1524:41
19.Spartak Pd1420:32
20.Lokomotiv Rs1222:31

Round 21 - 15:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Fri 03.03.89Lokomotiv Ruse1-0Haskovo0-0
1-0 Monev 75'
Sun 05.03.89Lokomotiv St. Zagora2-0Akademik Sofia1-0
1-0 Petrov 7' 2-0 Dimitrov 85'
Sun 05.03.89Cherveno Zname Pavlik4-0Rila St. Dimitrov3-0
1-0 Todorov 30' 2-0 Gaydarski 35' 3-0 Gospodinov 41' 4-0 Gaydarski 69'
Sun 05.03.89Spartak Plovdiv2-2Bdin Vidin0-1
0-1 V. Petkov 31' 1-1 Iv. Petrov 62'pen. 1-2 S. Krastev 68' 2-2 Iv. Petrov 79'
Sun 05.03.89Dobrudzha Tolbuhin0-0Hebar Pazardzhik0-0
Druzhba stadium 5,000. Referee: V. Velinski.
Sun 05.03.89Ludogorets Razgrad2-1Spartak Pleven1-1
0-1 Petkov 21' 1-1 Ananiev 33' 2-1 Demirev 64'
Sun 05.03.89Vihren Sandanski2-1Tundzha Yambol1-1
1-0 Ya. Prisadnikov 3'OG 2-0 Mitsanski 83' 2-1 Kirov 88'
Sun 05.03.89Yantra Gabrovo2-1Akademik Svistov1-1
1-0 Petkov 36' 1-1 Borisov 44' 2-1 Iliev 65'
Sun 05.03.89Chernomorets Burgas3-2Shumen2-1
1-0 Vl. Stoyanov 21' 2-0 Petkov 23' 2-1 Asenov 41' 3-1 Vl. Stoyanov 76' 3-2 Avramov 78'pen.
Sun 05.03.89Osam Lovech1-0Arda Kurdzhali0-0
1-0 Linkov 72'pen.
RankingPGoals
1. Chernomorets2933:15
2. Hebar2836:24
3. Dobrudzha2725:16
4. Osam2628:17
5. Akademik Sv2524:11
-----------------
16.Tundzha1821:30
17.Spartak Pd1522:34
18.Rila1517:33
19.Arda1524:42
20.Lokomotiv Rs1423:31

Round 22 - 15:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 12.03.89Haskovo4-0Lokomotiv St. Zagora
Sun 12.03.89Akademik Sofia6-2Cherveno Zname Pavlik
igrishte s. Kazichene.
Sun 12.03.89Arda Kurdzhali1-0Lokomotiv Ruse
Sun 12.03.89Shumen1-0Osam Lovech
Sun 12.03.89Akademik Svistov2-0Chernomorets Burgas
Sun 12.03.89Tundzha Yambol2-1Yantra Gabrovo
Sun 12.03.89Spartak Pleven4-0Vihren Sandanski
Sun 12.03.89Hebar Pazardzhik1-0Ludogorets Razgrad
Sun 12.03.89Bdin Vidin0-0Dobrudzha Tolbuhin
Sun 12.03.89Rila St. Dimitrov2-1Spartak Plovdiv
RankingPGoals
1. Hebar3037:24
2. Chernomorets2933:17
3. Dobrudzha2825:16
4. Akademik Sv2726:11
5. Osam2628:18
-----------------
16.Cherveno Zn.1928:40
17.Rila1719:34
18.Arda1725:42
19.Spartak Pd1523:36
20.Lokomotiv Rs1423:32

Round 23 - 15:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 19.03.89Cherveno Zname Pavlik3-1Lokomotiv St. Zagora2-0
1-0 Todorov 13' 2-0 Peychev 39' 3-0 Todorov 48' 3-1 Yanakiev 86'
Sun 19.03.89Spartak Plovdiv2-1Akademik Sofia
interrupted after 87' after protest of Akademik players and replayed on Wed 12.04.1989.
Sun 19.03.89Dobrudzha Tolbuhin3-1Rila Stanke Dimitrov2-0
1-0 Haralampiev 13' 2-0 Kondov 37' 2-1 Evtimov 62' 3-1 Durev 86'
Sun 19.03.89Ludogorets Razgrad2-1Bdin Vidin0-0
0-1 Petkov 70' 1-1 Aleksandrov 87' 2-1 Yordanov 90'
Sun 19.03.89Vihren Sandanski1-0Hebar Pazardzhik0-0
1-0 Pantaziev 65'
Sun 19.03.89Yantra Gabrovo2-1Spartak Pleven1-0
1-0 Yanchev 6' 1-1 Gergov 47' 2-1 Iliev 56'
Sun 19.03.89Chernomorets Burgas2-0Tundzha Yambol0-0
1-0 Ganev 76' 2-0 Vl. Stoyanov 90'
Sun 19.03.89Osam Lovech2-0Akademik Svistov2-0
1-0 Vasilev 5' 2-0 Iliev 45'
Sun 19.03.89Lokomotiv Ruse2-0Shumen2-0
1-0 Georgiev 37' 2-0 Georgiev 40'
Sun 19.03.89Arda Kurdzhali0-0Haskovo0-0
Wed 12.04.89Spartak Plovdiv2-2Akademik Sofia1-1
0-1 Genov 9' 1-1 G. Dermendzhiev 15' 2-1 Nikolov 57' 2-2 Arsov 75' played in Sopot.
RankingPGoalsM
1. Chernomorets3135:1723
2. Hebar3037:2523
3. Dobrudzha3028:1723
4. Osam2830:1823
5. Akademik Sv2726:1323
-----------------
16.Tundzha2023:3323
17.Arda1825:4223
18.Rila1720:3723
19.Lokomotiv Rs1625:3223
20.Spartak Pd1523:3622

Round 24 - 16:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 26.03.89Haskovo1-1Cherveno Zname Pavlik1-0
1-0 Stoilov 17' pen. 1-1 Gospodinov 78'
Sun 26.03.89Akademik Sofia1-1Dobrudzha Tolbuhin1-0
1-0 Lozanov 27' 1-1 S. Dimitrov 67'
Sun 26.03.89Lokomotiv St. Zagora3-0Spartak Plovdiv1-0
1-0 Staykov 30' 2-0 Staykov 64' 3-0 Dimitrov 85'
Sun 26.03.89Shumen1-0Arda Kurdzhali1-0
1-0 Avramov 20'pen.
Sun 26.03.89Akademik Svistov3-1Lokomotiv Ruse1-0
1-0 Metodiev 34' 1-1 Georgiev 49' 2-1 Marinov 61' 3-1 Spasov 81'
Sun 26.03.89Tundzha Yambol0-1Osam Lovech0-0
0-1 Asparuhov 88'
Sun 26.03.89Spartak Pleven2-2Chernomorets Burgas2-0
1-0 Gerov 10' 2-0 Petkov 42' 2-1 Markov 61' 2-2 Stoyanov 69'pen.
Sun 26.03.89Hebar Pazardzhik1-0Yantra Gabrovo0-0
1-0 R. Dimitrov 48'
Sun 26.03.89Bdin Vidin0-0Vihren Sandanski0-0
Sun 26.03.89Rila Stanke Dimitrov0-2Ludogorets Razgrad0-1
0-1 Emilov 21' 0-2 Rafailov 60'
RankingPGoals
1. Chernomorets3237:19
2. Hebar3238:25
3. Dobrudzha3129:18
4. Osam3031:18
5. Akademik Sv2929:14
-----------------
16.Tundzha2023:34
17.Arda1825:43
18.Spartak Pd1725:40
19.Rila1720:39
20.Lokomotiv Rs1626:35
Spartak Pd 2-1 Akademik Sf is in ranking.

Round 25 - 17:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 01.04.89Lokomotiv Ruse1-0Tundzha Yambol1-0
10:30 1-0 Totev 2'
Sat 01.04.89Spartak Plovdiv1-0Cherveno Zname Pavlik
10:30 1-0
Sat 01.04.89Dobrudzha Tolbuhin1-0Lokomotiv St. Zagora1-0
1-0 Trifonov 34'
Sat 01.04.89Ludogorets Razgrad0-0Akademik Sofia0-0
Sat 01.04.89Vihren Sandanski0-0Rila St. Dimitrov0-0
Sat 01.04.89Yantra Gabrovo4-1Bdin Vidin2-0
1-0 Nedev 26' 2-0 Petkov 41' 2-1 Krastev 47' 3-1 Nedev 62' 4-2 Ibrishimov 85'
Sat 01.04.89Chernomorets Burgas1-1Hebar Pazardzhik0-0
0-1 Radkov 60' 1-1 Vl. Stoyanov 86'pen.
Sat 01.04.89Osam Lovech1-0Spartak Pleven1-0
1-0 Linkov 45'
Sat 01.04.89Arda Kurdzhali0-0Akademik Svistov0-0
Sat 01.04.89Shumen0-0Haskovo0-0
RankingPGoalsM
1. Chernomorets3338:2025
2. Hebar3339:2625
3. Dobrudzha3330:1825
4. Osam3232:1825
5. Akademik Sv3029:1425
-----------------
16.Tundzha2023:3525
17.Arda1925:4325
18.Lokomotiv Rs1827:3525
19.Rila1820:3925
20.Spartak Pd1724:3924

Round 26 - 17:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Wed 05.04.89Haskovo3-0Spartak Plovdiv0-0
1-0 Grozdanov 54' 2-0 Stoyanov 57' 3-0 Stoyanov 65'
Wed 05.04.89Akademik Sofia1-0Vihren Sandanski0-0
1-0 Yankov 70'
Wed 05.04.89Lokomotiv St. Zagora1-0Ludogorets Razgrad0-0
1-0 Staykov 67'
Wed 05.04.89Cherveno Zname Pavlik1-1Dobrudzha Tolbuhin0-0
1-0 Aleksandrov 50' 1-1 Kondov 75'
Wed 05.04.89Akademik Svistov1-1Shumen1-0
1-0 Hristov 40' 1-1 Milkov 75'
Wed 05.04.89Tundzha Yambol3-0Arda Kurdzhali1-0
1-0 Tringov 10' 2-0 Tringov 75' 3-0 Penchev 89'
Wed 05.04.89Spartak Pleven2-0Lokomotiv Ruse
1-0 G. Tsvetanov 21' 2-0 M. Gavrilov? 22'?
Wed 05.04.89Hebar Pazardzhik1-0Osam Lovech1-0
1-0 Radkov 40'
Wed 05.04.89Bdin Vidin3-2Chernomorets Burgas1-2
0-1 Manushev 12'pen. 1-1 Petkov 41'pen. 1-2 Markov 51' 2-2 Vezenkov 67' 3-2 S. Krastev 71'
Wed 05.04.89Rila Stanke Dimitrov0-2Yantra Gabrovo0-0
0-1 Ibrishimov 82' 0-2 Ibrishimov 90'
RankingPGoalsM
1. Hebar3540:2626
2. Dobrudzha3431:1926
3. Chernomorets3340:2326
4. Osam3232:1926
5. Akademik Sv3130:1526
-----------------
16.Tundzha2326:3526
17.Arda2025:4626
18.Lokomotiv Rs2027:3726
19.Rila1820:4126
20.Spartak Pd1824:4225

Round 27 - 17:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 09.04.89Dobrudzha Tolbuhin1-1Spartak Plovdiv0-0
1-0 Trifonov 64' 1-1 Nikolov 85'
Sun 09.04.89Ludogorets Razgrad4-2Cherveno Zname Pavlik
Sun 09.04.89Vihren Sandanski3-1Lokomotiv St. Zagora1-1
1-0 Bozhutov 15'pen. 1-1 Staynov 40' 2-1 Mechev 59' 3-1 Tsarevski 87'
Sun 09.04.89Yantra Gabrovo2-0Akademik Sofia0-0
1-0 Ibrishimov 52'pen. 2-0 Mladenov 77'
Sun 09.04.89Chernomorets Burgas2-0Rila Stanke Dimitrov1-0
1-0 Chelibonov 9' 2-0 Chelibanov 58'
Sun 09.04.89Osam Lovech2-0Bdin Vidin1-0
1-0 Aleksandrov 36' 2-0 Iliev 61'
Sun 09.04.89Lokomotiv Ruse1-0Hebar Pazardzhik0-0
1-0 Avramov 65'
Sun 09.04.89Arda Kurdzhali1-1Spartak Pleven1-1
0-1 Gerov 4' 1-1 Kraev 43'pen.
Sun 09.04.89Shumen0-1Tundzha Yambol0-1
0-1 Atanasov 38'
Sun 09.04.89Akademik Svistov2-2Haskovo1-1
0-1 Metlarov 8' 1-1 Borisov 39' 1-2 Stoilov 57' 2-2 Iganyov 74'
RankingPGoalsM
1. Chernomorets3542:2327
2. Hebar3540:2827
3. Dobrudzha3532:2027
4. Osam3434:1927
5. Akademik Sv3232:1727
-----------------
16.Cherveno Zn.2335:4827
17.Lokomotiv Rs2029:3727
18.Arda2026:4727
19.Spartak Pd1825:4326
20.Rila1820:4327

Round 28 - 17:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 16.04.89Haskovo1-0Dobrudzha Tolbuhin1-0
1-0 Stoilov 36'pen.
Sun 16.04.89Akademik Sofia1-1Chernomorets Burgas0-1
0-1 Lyubenov 20' 1-1 Galibardov 60'
Sun 16.04.89Lokomotiv St. Zagora4-0Yantra Gabrovo1-0
1-0 Petrov 1' 2-0 Staynov 61' 3-0 Stanev 70' 4-0 Demirev 86'
Sun 16.04.89Cherveno Zname Pavlik2-1Vihren Sandanski1-0
1-0 Atanasov 32' 2-0 Atanasov 48' 2-1 Arnaudov 73'pen.
Sun 16.04.89Spartak Plovdiv2-0Ludogorets Razgrad1-0
1-0 Andreev 28' 2-0 Traykov 83'
Sun 16.04.89Tundzha Yambol0-0Akademik Svistov0-0
Sun 16.04.89Spartak Pleven2-0Shumen0-0
1-0 G. Tsvetkov 70' 2-0 Arabov 89'pen.
Sun 16.04.89Hebar Pazardzhik1-0Arda Kurdzhali1-0
1-0 K. Vasilev 28'
Sun 16.04.89Bdin Vidin1-0Lokomotiv Ruse1-0
1-0 Pl. Petkov 33'pen.
Sun 16.04.89Rila Stanke Dimitrov1-0Osam Lovech0-0
1-0 Sergiev 71'
RankingPGoals
1. Hebar3741:27*
2. Chernomorets3643:24
3. Dobrudzha3532:21
4. Osam3434:20
5. Akademik Sv3332:17
-----------------
16.Cherveno Zn.2537:49
17.Spartak Pd2129:45
18.Lokomotiv Rs2028:38*
19.Arda2026:48
19.Rila2021:43

Round 29 - 17:00

28 Goals. Attendance: 29.000. 5 Yellow Cards. No A Grupa 1989 round this Weekend.
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 22.04.89Ludogorets Razgrad1-2Dobrudzha Tolbuhin1-1
1-0 Angelov 12' 1-1 Durev 42' 1-2 Durev 75' Dyanko Stefanov stadium 7,000. Referee: P. Kovachev.
Sat 22.04.89Vihren Sandanski1-1Spartak Plovdiv1-0
1-0 Kolev 25' 1-1 Petrov 80'pen. Vihren stadium 3,000. Referee: Il. Yosifov.
Sat 22.04.89Yantra Gabrovo1-2Cherveno Zname Pavlik
1-0 Tsankov 49' 1-1 Todorov 55' 1-2 Todorov 78' Hristo Botev stadium 3,000. Referee: V. Rudarski.
Sat 22.04.89Chernomorets Burgas4-0Lokomotiv St. Zagora2-0
1-0 Yankov 19' 2-0 Kostov 31' 3-0 Vl. Stoyanov 72'pen. 4-0 Kilapov 79' Deveti Septemvri stadium 5,000. Referee: B. Bozhkov.
Sat 22.04.89Osam Lovech0-0Akademik Sofia0-0
Hristo Karpachev stadium 3,000. Referee: F. Andreev.
Sat 22.04.89Lokomotiv Ruse5-0Rila Stanke Dimitrov3-0
1-0 Georgiev 8' 2-0 Yankov 20' 3-0 Monev 28' 4-0 Iv. Ignatov 76' 5-0 Georgiev 83' Lokomotiv stadium 1,500. Referee: I. Lesidrenski.
Sat 22.04.89Arda Kurdzhali2-0Bdin Vidin2-0
1-0 Galabov 31' 2-0 Sandev 43' Druzhba stadium 1,500. Referee: P. Koychev.
Sat 22.04.89Shumen3-1Hebar Pazardzhik1-0
1-0 Todorov 37' 2-0 Zahariev 55' 3-0 Todorov 79' 3-1 Vasilev 87' Panayot Volov stadium 2,000. Referee: L. Dimitrov.
Sat 22.04.89Akademik Svistov1-1Spartak Pleven1-1
1-0 Ignatov 4' 1-1 Petkov 29' Sviloza stadium 1,000. Referee: Atanas Uzunov.
Sat 22.04.89Tundzha Yambol2-1Haskovo0-0
1-0 Yosifov 61' 2-0 Yosifov 85' 2-1 Stoilov 86'pen.
RankingPGoals
1. Chernomorets3847:24
2. Hebar3742:30
2. Dobrudzha3734:22
4. Osam3534:20
5. Akademik Sv3432:18
-----------------
16.Cherveno Zn.2739:50
17.Lokomotiv Rs2233:38
18.Spartak Pd2230:46
19.Arda2228:53
20.Rila2021:48

Round 30 - 17:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Thu 27.04.89Haskovo5-1Ludogorets Razgrad1-1
0-1 Angelov 14' 1-1 Minchev 18' 2-1 Minchev 57' 3-1 Grozdanov 60' 4-1 Stoilov 81' 5-1 Stoilov 85'pen.
Thu 27.04.89Akademik Sofia0-1Lokomotiv Ruse0-0
0-1 Avramov 74'
Thu 27.04.89Lokomotiv St. Zagora2-1Osam Lovech1-1
0-1 Vasilev 32' 1-1 Demirev 34' 2-1 Demirev 64'
Thu 27.04.89Cherveno Zname Pavlik0-0Chernomorets Burgas0-0
Thu 27.04.89Spartak Plovdiv0-2Yantra Gabrovo0-0
0-1 B. Petkov 82' 0-2 B. Petkov 87'
Thu 27.04.89Dobrudzha Tolbuhin1-0Vihren Sandanski1-0
1-0 Trifonov 8'pen.
Thu 27.04.89Spartak Pleven1-2Tundzha Yambol0-0
0-1 Stoykov 54' 1-1 Iv. Marinov 64'pen. 1-2 Tringov 83'
Thu 27.04.89Hebar Pazardzhik3-1Akademik Svistov1-1
0-1 Traykov 6' 1-1 R. Dimitrov 12' 2-1 Chorlev 67' 3-1 Ignatov 85'
Thu 27.04.89Bdin Vidin3-0Shumen0-0
1-0 Pl. Krastev 81' 2-0 S. Krastev 83' 3-0 Borisov 86'
Thu 27.04.89Rila Stanke Dimitrov5-0Arda Kurdzhali1-0
1-0 Vladimirov 9'pen. 2-0 Vladimirov 65' 3-0 Dimitrov 76' 4-0 Sergiev 82'pen. 5-0 Sherbetov 87'
RankingPGoals
1. Chernomorets3947:24
2. Hebar3945:31
3. Dobrudzha3935:22
4. Osam3535:22
5. Akademik Sv3424:21
-----------------
16.Akademik Sf2729:32
17.Lokomotiv Rs2434:38
18.Spartak Pd2230:48
19.Rila2226:48
20.Arda2228:53

Round 31 - 17:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 30.04.89Vihren Sandanski1-2Ludogorets Razgrad1-1
0-1 Chernikov 31' 1-1 Tanev 37'pen. 1-2 Emilov 55'
Sun 30.04.89Yantra Gabrovo1-0Dobrudzha Tolbuhin1-0
1-0 Petkov 41'
Sun 30.04.89Chernomorets Burgas2-0Spartak Plovdiv0-0
1-0 Rusev 47' 2-0 Chelibonov 65'
Sun 30.04.89Osam Lovech2-0Cherveno Zname Pavlik1-0
1-0 Yochev 2' 2-0 Aleksandrov 79'
Sun 30.04.89Lokomotiv Ruse0-1Lokomotiv St. Zagora0-1
0-1 Gorov 21'
Sun 30.04.89Arda Kurdzhali2-2Akademik Sofia2-0
1-0 Vangelis 23' 2-0 Galabov 25' 2-1 Lozanov 62' 2-2 Galibardov 87'
Sun 30.04.89Shumen2-3Rila Stanke Dimitrov2-0
1-0 Todorov 12' 2-0 Tankov 33' 2-1 Sergiev 47' 2-2 Mihaylov 61' 3-2 Mihaylov 83'
Sun 30.04.89Akademik Svistov1-1Bdin Vidin0-1
0-1 P. Tsvetkov 32' 1-1 Ignatov 80'
Sun 30.04.89Tundzha Yambol1-1Hebar Pazardzhik0-1
0-1 R. Dimitrov 3' 1-1 Tringov 79'
Sun 30.04.89Spartak Pleven0-0Haskovo0-0
RankingPGoals
1. Chernomorets4149:24
2. Hebar4046:33
3. Dobrudzha3935:23
4. Osam3737:22
5. Akademik Sv3535:22
-----------------
16.Cherveno Zn.2839:52
17.Lokomotiv Rs2435:39
18.Rila2429:50
19.Arda2330:55
20.Spartak Pd2230:50

Round 32 - 17:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 06.05.89Akademik Sofia1-2Shumen1-1
10:30 0-1 Stefanov 6' 1-1 Yankov 29' 1-2 Milkov 63'
Sat 06.05.89Lokomotiv St. Zagora3-0Arda Kurdzhali1-0
10:30 1-0 Gorov 6' 2-0 Evtimov 49' 3-0 Staykov 67'
Sat 06.05.89Spartak Plovdiv2-2Osam Lovech0-1
10:30 0-1 Vasilev 43' 1-1 Radev 50' 1-2 Tsanev 53' 2-2 Marinov 85'
Sat 06.05.89Haskovo4-1Vihren Sandanski
1-0
Sat 06.05.89Cherveno Zname Pavlik2-1Lokomotiv Ruse0-1
0-1 Avramov 2' 1-1 Chereneshkov 50'pen. 2-1 Minchev 55'
Sat 06.05.89Dobrudzha Tolbuhin1-1Chernomorets Burgas1-0
1-0 Durev 17' 1-1 Vl. Stoyanov 50' Druzhba stadium 9,200. Referee: Nedyalko Tahtadzhiev.
Sat 06.05.89Ludogorets Razgrad1-0Yantra Gabrovo1-0
1-0 Yordanov 44'
Sat 06.05.89Hebar Pazardzhik2-0Spartak Pleven1-0
1-0 K. Vailev 6' 2-0 Dimitrov 65'
Sat 06.05.89Bdin Vidin1-0Tundzha Yambol1-0
1-0 Vezenkov 25'
Sat 06.05.89Rila Stanke Dimitrov3-1Akademik Svistov1-1
0-1 Hristov 14' 1-1 Mihaylov 25' 2-1 Vladimirov 59' 3-1 Gradev 84'
RankingPGoals
1. Chernomorets4250:25
2. Hebar4248:32
3. Dobrudzha4036:24
4. Osam3839:24
5. Haskovo3550:30
-----------------
16.Akademik Sf2832:36
17.Rila2632:51
18.Lokomotiv Rs2435:41
19.Spartak Pd2332:52
20.Arda2330:58

Round 33 - 18:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Wed 10.05.89Yantra Gabrovo0-0Vihren Sandanski0-0
Wed 10.05.89Chernomorets Burgas3-1Ludogorets Razgrad1-0
1-0 Rusev 43'pen. 2-0 Chelibonov 49' 3-0 Vl. Stoyanov 51' 3-1 Emilov 77'
Wed 10.05.89Osam Lovech2-0Dobrudzha Tolbuhin0-0
1-0 Hubchev 69' 2-0 Linkov 74'
Wed 10.05.89Lokomotiv Ruse0-1Spartak Plovdiv0-0
0-1 Radev 88'
Wed 10.05.89Arda Kurdzhali0-1Cherveno Zname Pavlik0-0
0-1 Maronov 82'
Wed 10.05.89Shumen1-1Lokomotiv St. Zagora1-1
1-0 Todorov 10' 1-1Staykov 32'
Wed 10.05.89Akademik Svistov1-1Akademik Sofia1-0
1-0 Borisov 40' 1-1Lozanov 48'
Wed 10.05.89Tundzha Yambol2-1Rila St. Dimitrov1-1
0-1 Sherbetov 21' 1-1 Ya. Prisadnikov 36'pen. 2-1 Tringov 57'
Wed 10.05.89Spartak Pleven2-0Bdin Vidin0-0
1-0 Petkov 56' 2-0 Pehlivanski 58'
Wed 10.05.89Hebar Pazardzhik4-1Haskovo1-0
1-0 Radkov 45' 2-0 K. Vasilev 49' 3-0 Radkov 63' 4-0 K. Vasilev 74' 4-1 Stoilov 87'pen.
RankingPGoals
1. Chernomorets4452:26
2. Hebar4452:33
3. Osam4041:24
4. Dobrudzha4036:26
5. Akademik Sv3637:26
-----------------
16.Akademik Sf2933:37
17.Rila2633:53
18.Spartak Pd2533:52
19.Lokomotiv Rs2435:42
20.Arda2330:59

Round 34 - 18:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 14.05.89Haskovo4-1Yantra Gabrovo0-0
1-0 Hristov 50' 1-1 A. Petkov 73' 2-1 Minchev 75' 3-1 Stoilov 78' 4-1 Hristov 90'
Sun 14.05.89Akademik Sofia2-1Tundzha Yambol
Sun 14.05.89Lokomotiv St. Zagora1-0Akademik Svistov1-0
1-0 Gegov 31'
Sun 14.05.89Cherveno Zname Pavlik0-2Shumen0-1
0-1 Zahariev 20' 0-2 Todorov 80'
Sun 14.05.89Spartak Plovdiv4-1Arda Kurdzhali2-0
1-0 Radev 3' 2-0 Marinov 19' 3-0 Nikolov 50' 3-1 Tyutyundzhiev 64' 4-1 Radev 84'
Sun 14.05.89Dobrudzha Tolbuhin6-1Lokomotiv Ruse2-1
1-0 Stefanov 5' 2-0 Durev 26'pen. 2-1 Monov 29'pen. 3-1 Durev 53' 4-1 Durev 73' 5-1 Georgiev 77' 6-1 Stefanov 83'
Sun 14.05.89Ludogorets Razgrad1-2Osam Lovech0-2
0-1 Georgiev 23' 0-2 Minkov 41' 1-2 Angelov 64'
Sun 14.05.89Vihren Sandanski2-1Chernomorets Burgas1-0
1-0 Pantaziev 14' 1-1 Kelepov 52' 2-1 Pantaziev 75'
Sun 14.05.89Bdin Vidin1-1Hebar Pazardzhik0-0
0-1 Kovachev 50' 1-1 Pl. Petkov 70'
Sun 14.05.89Rila Stanke Dimitrov2-1Spartak Pleven1-0
1-0 Gizdov 13' 2-0 Mihaylov 73' 2-1 Petkov 83'
RankingPGoals
1. Hebar4553:34
2. Chernomorets4454:28
3. Osam4243:25
4. Dobrudzha4242:27
5. Haskovo3755:35
-----------------
16.Akademik Sf3135:38
17.Rila2835:54
18.Spartak Pd2737:53
19.Lokomotiv Rs2436:48
20.Arda2331:63

Round 35 - 18:00

Arda Kardzhali was relegated to V Grupa SouthEast 1989-1990.
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 21.05.89Chernomorets Burgas3-1Yantra Gabrovo2-1
1-0 Petkov 21' 1-1 Todorov 26' 2-1 Chelibonov 38' 3-1 Rusev 63'
Sun 21.05.89Osam Lovech4-0Vihren Sandanski2-0
1-0 Yakimov 3'OG 2-0 Spasov 38' 3-0 Aleksandrov 57' 4-0 Aleksandrov 78'
Sun 21.05.89Lokomotiv Ruse2-1Ludogorets Razgrad0-1
0-1 Rafailov 38' 1-1 Monev 67'pen. 2-1 Georgiev 89'
Sun 21.05.89Arda Kurdzhali1-3Dobrudzha Tolbuhin0-1
0-1 Genchev 28' 0-2 Durev 55' 1-2 Dimitrov 72' 1-3 Kumanov 75'
Sun 21.05.89Shumen3-1Spartak Plovdiv2-1
1-0 Todorov 1' 1-1 Nikolov 27' 2-1 Milkov 37' 3-1 Krumov 55'
Sun 21.05.89Akademik Svistov1-0Cherveno Zname Pavlik0-0
1-0 Hristov 51'
Sun 21.05.89Tundzha Yambol4-1Lokomotiv St. Zagora3-0
1-0 Hr. Prisadnikov 3' 2-0 Kirov 50' 3-0 Tringov 44' 3-1 Bonchev 68' 4-1 Kumanov 75'
Sun 21.05.89Spartak Pleven4-0Akademik Sofia
1-0
Sun 21.05.89Hebar Pazardzhik5-0Rila Stanke Dimitrov3-0
1-0 R. Dimitrov 30' 2-0 Radkov 34' 3-0 Kovachev 43' 4-0 Kovachev 58' 5-0 R. Dimitrov 69'
Sun 21.05.89Bdin Vidin2-2Haskovo1-1
1-0 Borisov 15'pen. 1-1 Hristov 36' 1-2 Minchev 74' 2-2 Pl. Petkob 88'pen.
RankingPGoals
1. Hebar4758:34
2. Chernomorets4657:29
3. Osam4447:25
4. Dobrudzha4445:28
5. Haskovo3857:37
-----------------
16.Akademik Sf3135:42
17.Rila2835:59
18.Spartak Pd2738:58
19.Lokomotiv Rs2638:49
20.Arda2332:66

Round 36 - 18:00

Lokomotiv Ruse was relegated to V Grupa NorthEast 1989-1990.
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 27.05.89Haskovo1-2Chernomorets Burgas0-1
0-1 Piskov 22' 1-1 Iliev 60' 1-2 Chelibonov 68'
Sat 27.05.89Akademik Sofia1-3Hebar Pazardzhik
Sat 27.05.89Lokomotiv St. Zagora1-3Spartak Pleven0-1
0-1 Tsvetanov 15' 0-2 Petkov 59' 0-3 Petkov 64' 1-3 Stanev 69'
Sat 27.05.89Cherveno Zname Pavlik1-3Tundzha Yambol0-1
0-1 Kumanov 8' 0-2 Tringov 87' 1-2 Gospodinov 89' 1-3 Kirov 90'
Sat 27.05.89Spartak Plovdiv1-2Akademik Svistov0-0
0-1 Borisov 50' 0-2 Metodiev 74' 1-2 Dimitrov 77'
Sat 27.05.89Dobrudzha Tolbuhin0-1Shumen0-1
0-1 Todorov 19'
Sat 27.05.89Ludogorets Razgrad3-2Arda Kurdzhali2-0
1-0 Rafailov 25' 2-0 Angelov 38' 2-1 Shterev 52' 3-1 Rafailov 76' 3-2 Vangels 86'
Sat 27.05.89Vihren Sandanski2-1Lokomotiv Ruse0-1
0-1 Mechev 30'OG 1-1 Pantaziev 65' 2-1 Tanev 80'pen.
Sat 27.05.89Yantra Gabrovo1-1Osam Lovech0-0
0-1 Linkov 55' 1-1 Mladenov 86'
Sat 27.05.89Rila Stanke Dimitrov2-0Bdin Vidin1-0
1-0 Vladimirov 5'pen. 2-0 Sergiev 65'
RankingPGoalsM
1. Hebar4961:3536
2. Chernomorets4859:3036
3. Osam4548:2636
4. Dobrudzha4445:2936
5. Akademik Sv4040:2836
-----------------
16.Akademik Sf3136:4536
17.Rila3037:5936
18.Spartak Pd2739:5836
19.Lokomotiv Rs2639:5237
20.Arda2334:6936

Round 37 - 18:00

Hebar Pazardzhik was promoted to A Grupa 1989-1990. Spartak Plovdiv was relegated to V Grupa SouthEast 1989-1990.
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Wed 24.05.89Lokomotiv Ruse0-1Yantra Gabrovo0-1
0-1 Yordanov 23'OG
Wed 31.05.89Osam Lovech2-0Chernomorets Burgas1-0
1-0 Aleksandrov 13' 2-0 Vasilev 58'
Wed 31.05.89Arda Kurdzhali1-1Vihren Sandanski1-0
1-0 Kraev 13' 1-1 Pantaziev 51'
Wed 31.05.89Akademik Svistov2-0Dobrudzha Tolbuhin1-0
1-0 Borisov 45' 2-0 Hristov 56'
Wed 31.05.89Tundzha Yambol1-1Spartak Plovdiv0-1
0-1 Nikolov 10' 1-1 Pantaziev 51'
Wed 31.05.89Spartak Pleven2-1Cherveno Zname Pavlik2-1
1-0 Marinov 20' 2-0 Petkov 23' 2-1 Atanasov 35'
Wed 31.05.89Hebar Pazardzhik4-2Lokomotiv St. Zagora2-0
1-0 Vasilev 1' 2-0 Vasilev 8' 2-1 Bonchev 59' 3-1 Radkov 64' 4-1 Radkov 67' 4-2 Sugarev 70'
Wed 31.05.89Bdin Vidin3-2Akademik Sofia2-1
0-1 Yankov 20' 1-1 Vezenkov 34' 2-1 Borimirov 40'pen. 3-1 Borimirov 48' 3-2 Yankov 58'
Wed 31.05.89Rila St. Dimitrov2-0Haskovo1-0
1-0 Vladimirov 1' 2-0 Sergiev 57'
Wed 07.06.89Shumen4-0Ludogorets Razgrad3-0
1-0 Karlov 9' 2-0 Kovachev 18' 3-0 Cheshmedzhiev 29' 4-0 Milkov 90'
RankingPGoals
1. Hebar5165:37
2. Chernomorets4859:32
3. Osam4750:26
4. Dobrudzha4445:31
5. Akademik Sv4242:28
-----------------
16.Rila3239:59
17.Akademik Sf3138:48
18.Spartak Pd2840:59
19.Lokomotiv Rs2639:52
20.Arda2435:70

Round 38 - 18:00

Chernomorets Burgas was promoted to A Grupa 1989-1990. Akademik Sofia was relegated to V Grupa SouthWest 1989-1990.
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 04.06.89Akademik Sofia0-0Rila Stanke Dimitrov0-0
Relegation decider.
Sun 04.06.89Lokomotiv St. Zagora6-2Bdin Vidin3-1_
1-0 Demirev 7' 2-0 Demirev 16' 2-1 Eftimov 21' 3-1 Pl. Petkov 32'pen. 4-1 Bonchev 53'pen. 5-1 Demirev 59' 6-1 Petrov 67' 6-2 Pl. Petkov --'
Sun 04.06.89Cherveno Zname Pavlik1-1Hebar Pazardzhik0-0
1-0 Borisov 47' 1-1 Vasilev 66'
Sun 04.06.89Spartak Plovdiv3-1Spartak Pleven2-1
0-1 Marinov 8'OG 1-1 Petrov 14' 2-1 Petrov 25'pen. 3-1 Radev 89'
Sun 04.06.89Dobrudzha Tolbuhin1-0Tundzha Yambol0-0
1-0 Trifonov 77'pen.
Sun 04.06.89Ludogorets Razgrad2-3Akademik Svistov1-2
1-0 Emilov 26' 1-1 Ignatov 32' 1-2 Ignatov 37' 2-2 Vladimirov 59' 59' 2-3 Ignatov 83'
Sun 04.06.89Vihren Sandanski2-2Shumen2-0
1-0 Karakochev 16' 2-0 Pantaziev 34' 2-1 Kovachev 86' 2-2 Tankov 89'
Sun 04.06.89Yantra Gabrovo5-3Arda Kurdzhali2-1
1-0 Mladenov 24' 1-1 Sandev 25' 2-1 Ibrishimov 33' 3-1 Dimitrov 62' 3-2 Bumbalov 70' 4-2 Kovachev 75' 5-2 Tsankov 86' 5-3 Vangelis 87'pen.
Sun 04.06.89Chernomorets Burgas4-0Lokomotiv Ruse2-0
1-0 Chelibonov 14' 2-0 Vl. Stoyanov 34' 3-0 Kelepov 47' 3-0 Rusev 53'
Sun 04.06.89Haskovo1-0Osam Lovech0-0
1-0 Minchev 87'
RankingPGoals
1. Hebar5266:38
2. Chernomorets5063:32
3. Osam4750:27
4. Dobrudzha4646:31
5. Akademik Sv4445:30
-----------------
16.Rila3339:59
17.Akademik Sf3238:48
18.Spartak Pd3043:60
19.Lokomotiv Rs2639:56
20.Arda2438:75
GoalscorersG
1. St. StoilovHaskovo23
2. Vl. StoyanovChernomorets19
3. Bl. PetkovSpartak Pl18
4. ChelibonovChernomorets17
5. K. AvramovLokomotiv Rs16
5. Pl. LinkovOsam16
7. MinchevHaskovo15
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
United B Grupa
Vtora Liga 2020-2021
Vtora Liga 2019-2020
Vtora Liga 2018-2019
Vtora Liga 2017-2018
Vtora Liga 2016-2017
2015-20162014-2015
2013-20142012-2013
West and East Groups
West 2011-2012East 2011-2012
West 2010-2011East 2010-2011
West 2009-2010East 2009-2010
West 2008-2009East 2008-2009
West 2007-2008East 2007-2008
West 2006-2007East 2006-2007
West 2005-2006East 2005-2006
United B Grupa
2004-20052003-2004
2002-20032001-2002
2000-20011999-2000
1998-19991997-1998
1996-19971995-1996
North and South Groups
North 1995South 1995
North 1994South 1994
United B Grupa
1992-1993
1991-19921990-1991
1989-19901988-1989
1987-19881986-1987
1985-19861984-1985
North and South Groups
North 1984South 1984
North 1983South 1983
North 1982South 1982
North 1981South 1981
North 1980South 1980
North 1979South 1979
North 1978South 1978
North 1977South 1977
North 1976South 1976
North 1975South 1975
North 1974South 1974
North 1973South 1973
North 1972South 1972
North 1971South 1971
North 1970South 1970
North 1968South 1968
North 1967South 1967
North 1966South 1966
North 1965South 1965
North 1964South 1964
North 1963South 1963
United B Grupa
B Grupa 1961-1962
B Grupa 1960-1961
B Grupa 1959-1960
North and South Groups
North 1959South 1959
North 1958South 1958
North 1957South 1957
Regional Groups
Play-Off 1956Sofia 1956
NorthWest 1956NorthCenter 1956
NorthEast 1956SouthWest 1956
SouthCenter 1956SouthEast 1956
Play-Off 1955Sofia 1955
NorthWest 1955NorthEast 1955
SouthWest 1955SouthEast 1955
Play-Off 1954Sofia 1954
NorthWest 1954NorthEast 1954
SouthWest 1954SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953NorthEast 1953
SouthWest 1953SouthEast 1953
United B Grupa
B Grupa 1952
B Grupa 1951
North and South Groups
North 1950South 1950
1949-1950
1948-19491949 Interzonal
1949 NorthWest1949 NorthEast
1949 SouthEast1949 SouthCenter
1949 SouthWest1949 Sofia
1940 II
1939 II
1938 II
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Feb 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast