Football Bulgaria B Grupa (Level II) 1992/1993 - Champion Cherno More Varna
Final Rankingp_w__d__l_gfgag+-
1.Cherno More Varna53237867:31+36
2.Shumen522441069:31+38
3.LEKS Lovech502010863:32+31
4.Rilski Sportist Samokov4417101156:52+4
5.Montana411851559:42+17
6.Akademik Svistov411771446:37+9
7.Spartak Pleven411691356:54+2
8.Neftohimik Burgas4015101348:39+9
9.Belasitsa Petrich391671555:51+4
10.Svetkavitsa Targoviste391591448:47+1
11.Spartak Plovdiv381581550:40+10
12.Dunav Ruse371571645:55-10
13.Rozova Dolina Kazanlak361561743:50-7
14.Dorostol Silistra341381740:50-10
15.Minyor Pernik3411121535:48-13
16.Nesebar3411121541:59-18
17.Hebar Pazardzhik331371851:56-5
18.Botev Vratsa301181939:54-15
19.Korabostroitel Ruse25972229:54-25
20.Bdin Vidin19592425:83-58
This was Level II competition in Bulgaria Football Pyramide for 1992-1993.
index United B Grupa
Cherno More Varna and Shumen were promoted to A Grupa 1994.
United B grupa was disbaned and split to North and South sections as it was until 1984.
Rilski Sportist Samokov, Neftohimik Burgas, Belasitsa Petrich, Spartak Plovdiv, Rozova Dolina Kazanlak, Minyor Pernik and Hebar Pazardzhik (7 teams) went to B grupa South 1994.
LEKS Lovech, Montana, Akademik Svistov, Spartak Pleven, Svetkavitsa Targoviste, Dunav Ruse, Dorostol Silistra, Nesebar, Botev Vratsa, Korabostroitel Ruse and Bdin Vidin (11 teams) went to B grupa North 1994.
Points After Rounds
TeamSparDoroNeftHebaBoteMontRilsMinySvetKoraBelaCherRozoLEKSBdinAkadShumSparNeseDuna
Spartak Pleven--4:02:11:0-2:1-3:2---0:02:12:20:02:01:04:12:22:0
Dorostol Silistra2:0--1:0-3:21:03:0-1:10:00:00:03:10:23:1-3:1-2:04:0
Neftohimik Burgas3:0---2:00:02:0-6:21:02:1-1:21:00:0-1:1-2:0-0:0
Hebar Pazardzhik2:02:02:3--0:1-3:20:05:2-1:12:21:1-3:0-2:0-3:04:1
Botev Vratsa2:01:00:0---1:32:22:2-1:22:00:2-0:2-3:1-1:12:02:3
Montana2:04:0-3:0---0:0-2:01:03:13:21:0-4:0-1:21:15:02:0
Rilski Sportist Samokov2:1-2:1-4:02:1--1:00:01:0-1:0-4:1-3:22:02:14:10:1
Minyor Pernik1:10:01:12:11:11:02:1--0:0-3:03:11:0-0:02:01:21:21:03:0
Svetkavitza Targoviste2:0-3:03:23:02:02:00:0--2:0-2:1-0:03:02:01:20:0-0:0
Korabostroitel Ruse1:11:00:03:00:12:10:20:2---1:00:43:21:21:00:01:0-0:20:1
Belasitza Petrich3:15:01:03:10:03:11:1-4:0---2:13:01:14:12:0-2:12:12:1
Cherno More Varna2:02:01:02:02:02:14:03:15:02:13:0--3:11:03:12:03:22:11:23:1
Rozova Dolina Kazanluk2:21:14:11:01:0-0:0-3:02:03:12:0--2:0-1:1-2:01:02:0
LEKS Lovech-2:04:11:2-3:1-2:03:21:11:01:13:0--4:1-2:12:03:02:0
Bdin Vidin--1:3-2:2-0:01:11:10:02:11:02:0---1:00:31:00:02:3
Akademik Svistov1:11:0-3:0-1:12:22:0-2:01:00:2-2:05:1--1:21:03:02:0
Shumen5:1-0:0-2:03:13:1-1:02:13:10:10:11:01:1---2:04:02:0
Spartak Plovdiv-1:0-1:05:01:11:13:03:02:1-0:01:02:1-0:20:1--2:01:1
Nesebar--0:22:11:02:31:10:00:0-2:11:12:1-3:12:00:0---3:2
Dunav Russe0:22:11:11:22:03:02:11:02:03:21:01:13:20:06:00:20:32:11:1--

Round Robin 1 - Autumn 1992

Round 1

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 08.08.92Dorostol Silistra2-0Spartak Pleven
Sat 08.08.92Neftohimik Burgas0-0Dunav Ruse
Sat 08.08.92Hebar Pazardzhik3-0Nesebar
Sat 08.08.92Botev Vratsa1-1Spartak Plovdiv
Sat 08.08.92Montana1-2Shumen
Sat 08.08.92Rilski Sportist Samok3-2Akademik Svistov
Sat 08.08.92Minyor Pernik0-0Bdin Vidin
Sat 08.08.92Svetkavitza Targovist0-0LEKS Lovech
Sat 08.08.92Korabostroitel Ruse3-2Rozova Dolina Kazanlu
Sat 08.08.92Belasitsa Petrich2-1Cherno More Varna
Ranking

Round 2

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 15.08.92Spartak Pleven0-0Cherno More Varna
Sat 15.08.92Dorostol Silistra1-0Neftohimik Burgas
Sat 15.08.92Rozova Dolina Kazanlu3-1Belasitsa Petrich
Sat 15.08.92LEKS Lovech1-1Korabostroitel Ruse
Sat 15.08.92Bdin Vidin1-1Svetkavitza Targovist
Sat 15.08.92Akademik Svistov2-0Minyor Pernik
Sat 15.08.92Shumen3-1Rilski Sportist Samok
Sat 15.08.92Spartak Plovdiv1-1Montana
Sat 15.08.92Nesebar1-0Botev Vratsa
Sat 15.08.92Dunav Ruse1-2Hebar Pazardzhik
Ranking

Round 3

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Wed 19.08.92Neftohimik Burgas3-0Spartak Pleven
Wed 19.08.92Hebar Pazardzhik2-0Dorostol Silistra
Wed 19.08.92Botev Vratsa2-3Dunav Ruse
Wed 19.08.92Montana5-0Nesebar
Wed 19.08.92Rilski Sportist Samok2-1Spartak Plovdiv
Wed 19.08.92Minyor Pernik1-2Shumen
Wed 19.08.92Svetkavitza Targovist2-0Akademik Svistov
Wed 19.08.92Korabostroitel Ruse1-0Bdin Vidin
Wed 19.08.92Belasitsa Petrich1-1LEKS Lovech
Wed 19.08.92Cherno More Varna3-1Rozova Dolina Kazanlu
Ranking

Round 4

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 23.08.92Spartak Pleven2-1Rozova Dolina Kazanlu
Sun 23.08.92Dorostol Silistra3-2Botev Vratsa
Sun 23.08.92Neftohimik Burgas2-0Hebar Pazardzhik
Sun 23.08.92LEKS Lovech1-1Cherno More Varna
Sun 23.08.92Bdin Vidin2-1Belasitsa Petrich
Sun 23.08.92Akademik Svistov2-0Korabostroitel Ruse
Sun 23.08.92Shumen1-0Svetkavitza Targovist
Sun 23.08.92Spartak Plovdiv3-0Minyor Pernik
Sun 23.08.92Nesebar1-1Rilski Sportist Samok
1-0 --' 1-1 V. Spaiyski 90' Nesebar stadium.
Sun 23.08.92Dunav Ruse3-0Montana
Ranking

Round 5

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Wed 26.08.92Hebar Pazardzhik2-0Spartak Pleven
Wed 26.08.92Botev Vratsa0-0Neftohimik Burgas
Wed 26.08.92Montana4-0Dorostol Silistra
Wed 26.08.92Rilski Sportist Samok0-1Dunav Ruse
Wed 26.08.92Minyor Pernik1-0Nesebar
Wed 26.08.92Svetkavitza Targovist0-0Spartak Plovdiv
Wed 26.08.92Korabostroitel Ruse1-0Shumen
Wed 26.08.92Cherno More Varna3-1Bdin Vidin
Wed 02.09.92Belasitsa Petrich2-0Akademik Svistov
Wed 02.09.92Rozova Dolina Kazanlu2-0LEKS Lovech
Ranking

Round 6

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 30.08.92Spartak Pleven2-2LEKS Lovech
Sun 30.08.92Dorostol Silistra3-0Rilski Sportist Samok
Sun 30.08.92Neftohimik Burgas2-0Montana
Sun 30.08.92Hebar Pazardzhik0-1Botev Vratsa
Sun 30.08.92Bdin Vidin2-0Rozova Dolina Kazanlu
Sun 30.08.92Akademik Svistov0-2Cherno More Varna
Sun 30.08.92Shumen3-1Belasitsa Petrich
Sun 30.08.92Spartak Plovdiv2-1Korabostroitel Ruse
Sun 30.08.92Nesebar0-0Svetkavitza Targovist
Sun 30.08.92Dunav Ruse1-0Minyor Pernik
Ranking

Round 7

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 05.09.92Botev Vratsa2-0Spartak Pleven
Sat 05.09.92Montana3-0Hebar Pazardzhik
Sat 05.09.92Rilski Sportist Samok2-1Neftohimik Burgas
Sat 05.09.92Minyor Pernik0-0Dorostol Silistra
Sat 05.09.92Svetkavitza Targovist0-0Dunav Ruse
Sat 05.09.92Korabostroitel Ruse0-2Nesebar
Sat 05.09.92Belasitsa Petrich2-1Spartak Plovdiv
Sat 05.09.92Rozova Dolina Kazanlu1-1Akademik Svistov
Sat 05.09.92LEKS Lovech4-1Bdin Vidin
Sun 06.09.92Cherno More Varna3-2Shumen
Ranking

Round 8

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 13.09.92Spartak Pleven0-0Bdin Vidin
Sun 13.09.92Dorostol Silistra1-1Svetkavitza Targovist
Sun 13.09.92Neftohimik Burgas6-2Minyor Pernik
Sun 13.09.92Hebar Pazardzhik3-2Rilski Sportist Samok
Sun 13.09.92Botev Vratsa1-3Montana
Sun 13.09.92Akademik Svistov2-0LEKS Lovech
Sun 13.09.92Shumen0-1Rozova Dolina Kazanlu
Sun 13.09.92Spartak Plovdiv0-0Cherno More Varna
Sun 13.09.92Nesebar2-1Belasitsa Petrich
Sun 13.09.92Dunav Ruse3-2Korabostroitel Ruse
Ranking

Round 9

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 19.09.92Montana2-0Spartak Pleven
Sat 19.09.92Rilski Sportist Samok4-0Botev Vratsa
Sat 19.09.92Minyor Pernik2-1Hebar Pazardzhik
Sat 19.09.92Svetkavitza Targovist3-0Neftohimik Burgas
Sat 19.09.92Korabostroitel Ruse1-0Dorostol Silistra
Sat 19.09.92Belasitsa Petrich2-1Dunav Ruse
Sat 19.09.92Cherno More Varna1-2Nesebar
Sat 19.09.92Rozova Dolina Kazanlu2-0Spartak Plovdiv
Sat 19.09.92LEKS Lovech2-1Shumen
Sat 19.09.92Bdin Vidin1-0Akademik Svistov
Ranking

Round 10

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Wed 23.09.92Spartak Pleven2-0Akademik Svistov
Wed 23.09.92Dorostol Silistra0-0Belasitsa Petrich
Wed 23.09.92Neftohimik Burgas2-1Korabostroitel Ruse
Wed 23.09.92Hebar Pazardzhik5-2Svetkavitza Targovist
Wed 23.09.92Botev Vratsa2-2Minyor Pernik
Wed 23.09.92Montana0-0Rilski Sportist Samok
Wed 23.09.92Shumen1-1Bdin Vidin
Wed 23.09.92Spartak Plovdiv2-1LEKS Lovech
Wed 23.09.92Nesebar2-1Rozova Dolina Kazanlu
Wed 23.09.92Dunav Ruse1-1Cherno More Varna
Ranking

Round 11

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 26.09.92Rilski Sportist Samok2-1Spartak Pleven
Sat 26.09.92Minyor Pernik1-0Montana
Sat 26.09.92Svetkavitza Targovist3-0Botev Vratsa
Sat 26.09.92Korabostroitel Ruse3-0Hebar Pazardzhik
Sat 26.09.92Belasitsa Petrich1-0Neftohimik Burgas
Sat 26.09.92Rozova Dolina Kazanlu2-0Dunav Ruse
Sat 26.09.92LEKS Lovech3-0Nesebar
Sat 26.09.92Bdin Vidin1-0Spartak Plovdiv
Sat 26.09.92Akademik Svistov1-2Shumen
Sun 27.09.92Cherno More Varna2-0Dorostol Silistra
Ranking

Round 12

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 03.10.92Spartak Pleven1-0Shumen
Sat 03.10.92Dorostol Silistra3-1Rozova Dolina Kazanlu
Sat 03.10.92Neftohimik Burgas1-2Cherno More Varna
Sat 03.10.92Hebar Pazardzhik1-1Belasitsa Petrich
Sat 03.10.92Botev Vratsa1-2Korabostroitel Ruse
Sat 03.10.92Montana2-0Svetkavitza Targovist
Sat 03.10.92Rilski Sportist Samok1-0Minyor Pernik
Sat 03.10.92Spartak Plovdiv0-2Akademik Svistov
Sat 03.10.92Nesebar3-1Bdin Vidin
Sat 03.10.92Dunav Ruse0-0LEKS Lovech
Ranking

Round 13

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 10.10.92Cherno More Varna2-0Hebar Pazardzhik
Sun 11.10.92Minyor Pernik1-1Spartak Pleven
Sun 11.10.92Svetkavitza Targovist2-0Rilski Sportist Samok
Sun 11.10.92Korabostroitel Ruse2-1Montana
Sun 11.10.92Belasitsa Petrich0-0Botev Vratsa
Sun 11.10.92Rozova Dolina Kazanlu4-1Neftohimik Burgas
Sun 11.10.92LEKS Lovech2-0Dorostol Silistra
Sun 11.10.92Bdin Vidin2-3Dunav Ruse
Sun 11.10.92Akademik Svistov3-0Nesebar
Sun 11.10.92Shumen2-0Spartak Plovdiv
Ranking

Round 14

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 17.10.92Spartak Pleven4-1Spartak Plovdiv
Sat 17.10.92Dorostol Silistra3-1Bdin Vidin
Sat 17.10.92Neftohimik Burgas0-0LEKS Lovech
Sat 17.10.92Hebar Pazardzhik1-1Rozova Dolina Kazanlu
Sat 17.10.92Botev Vratsa0-2Cherno More Varna
Sat 17.10.92Montana3-1Belasitsa Petrich
Sat 17.10.92Rilski Sportist Samok1-0Korabostroitel Ruse
Sat 17.10.92Minyor Pernik0-0Svetkavitza Targovist
Sat 17.10.92Nesebar0-0Shumen
Sat 17.10.92Dunav Ruse0-2Akademik Svistov
Ranking

Round 15

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 24.10.92Svetkavitza Targovist2-0Spartak Pleven
Sat 24.10.92Korabostroitel Ruse0-2Minyor Pernik
Sat 24.10.92Belasitsa Petrich1-1Rilski Sportist Samok
Sat 24.10.92Cherno More Varna2-1Montana
Sat 24.10.92Rozova Dolina Kazanlu1-0Botev Vratsa
Sat 24.10.92LEKS Lovech1-2Hebar Pazardzhik
Sat 24.10.92Bdin Vidin1-3Neftohimik Burgas
Sat 24.10.92Akademik Svistov1-0Dorostol Silistra
Sat 24.10.92Shumen2-0Dunav Ruse
Sat 24.10.92Spartak Plovdiv2-0Nesebar
Ranking

Round 16

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 31.10.92Spartak Pleven2-2Nesebar
Sat 31.10.92Dorostol Silistra3-1Shumen
Sat 31.10.92Hebar Pazardzhik3-0Bdin Vidin
Sat 31.10.92Botev Vratsa0-2LEKS Lovech
Sat 31.10.92Montana1-0Rozova Dolina Kazanlu
Sat 31.10.92Rilski Sportist Samok1-0Cherno More Varna
Sat 31.10.92Minyor Pernik3-0Belasitsa Petrich
Sat 31.10.92Svetkavitza Targovist2-0Korabostroitel Ruse
Sat 31.10.92Dunav Ruse2-1Spartak Plovdiv
Sun 01.11.92Neftohimik Burgas1-1Akademik Svistov
Ranking

Round 17

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Wed 11.11.92Korabostroitel Ruse1-1Spartak Pleven
Wed 11.11.92Belasitsa Petrich4-0Svetkavitza Targovist
Wed 11.11.92Cherno More Varna3-1Minyor Pernik
Wed 11.11.92Rozova Dolina Kazanlu0-0Rilski Sportist Samok
Wed 11.11.92LEKS Lovech3-1Montana
Wed 11.11.92Bdin Vidin2-2Botev Vratsa
Wed 11.11.92Akademik Svistov3-0Hebar Pazardzhik
Wed 11.11.92Shumen0-0Neftohimik Burgas
Wed 11.11.92Spartak Plovdiv1-0Dorostol Silistra
Wed 11.11.92Nesebar3-2Dunav Ruse
Ranking

Round 18

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 21.11.92Spartak Pleven2-0Dunav Ruse
Sat 21.11.92Dorostol Silistra2-0Nesebar
Sat 21.11.92Neftohimik Burgas2-0Spartak Plovdiv
Sat 21.11.92Hebar Pazardzhik2-0Shumen
Sat 21.11.92Botev Vratsa3-1Akademik Svistov
Sat 21.11.92Montana4-0Bdin Vidin
Sat 21.11.92Rilski Sportist Samok4-1LEKS Lovech
Sat 21.11.92Minyor Pernik1-0Rozova Dolina Kazanlu
Sat 21.11.92Svetkavitza Targovist2-1Cherno More Varna
Sat 21.11.92Korabostroitel Ruse1-0Belasitsa Petrich
Ranking

Round 19

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 28.11.92Belasitsa Petrich3-1Spartak Pleven
Sat 28.11.92Cherno More Varna2-1Korabostroitel Ruse
Sat 28.11.92Rozova Dolina Kazanlu3-0Svetkavitza Targovist
Sat 28.11.92LEKS Lovech2-0Minyor Pernik
Sat 28.11.92Bdin Vidin0-0Rilski Sportist Samok
Sat 28.11.92Akademik Svistov1-1Montana
Sat 28.11.92Shumen2-0Botev Vratsa
Sat 28.11.92Spartak Plovdiv1-0Hebar Pazardzhik
Sat 28.11.92Nesebar0-2Neftohimik Burgas
Sat 28.11.92Dunav Ruse2-1Dorostol Silistra
Ranking
Autumn Rankingp_w__d__l_gfgag+-
1.Cherno More Varna26114431:17+14
2.Rilski Sportist Samokov2395525:20+5
3.Montana2193733:19+14
4.Neftohimik Burgas2185626:18+8
5.LEKS Lovech2177526:20+6
6.Shumen2193724:19+5
7.Svetkavitza Targoviste2177520:18+2
8.Hebar Pazardzhik2092827:25+2
9.Dunav Ruse2084723:24-1
10.Rozova Dolina Kazanluk1983826:21+5
11.Akademik Svistov1983824:20+4
12.Dorostol Silistra1983822:21+1
13.Belasitsa Petrich1975724:240
14.Korabostroitel Ruse1882921:24-3
15.Nesebar1874818:30-12
16.Minyor Pernik1765817:24-7
17.Spartak Plovdiv1664917:23-6
18.Spartak Pleven1656819:26-7
19.Bdin Vidin1446917:32-15
20.Botev Vratsa11351117:32-15

Round Robin 2 - Spring 1993

Round 20

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 27.02.93Spartak Pleven4-0Dorostol Silistra
Sat 27.02.93Cherno More Varna3-0Belasitza Petrich
Sat 27.02.93Rozova Dolina Kazanlu2-0Korabostroitel Ruse0-0
1-0 Spasov 59'pen. 2-0 Marinov 67' Sevtopolis stadium 1,000. Referee: P. Yaninski
Sat 27.02.93LEKS Lovech3-2Svetkavitza Targovist
Sat 27.02.93Bdin Vidin1-1Minyor Pernik1-0
1-0 Sorohan 33' 1-1 Svilenov 49' Zlatiya stadium 850. Referee: M. Mitev.
Sat 27.02.93Akademik Svistov2-2Rilski Sportist Samok2-0
1-0 Atanasov 35' 2-0 Atanasov 40' 2-1 Arsov 53'pen. 2-2 Pehlivanski 76' Akademik stadium 600. Referee: Ya. Mitev.
Sat 27.02.93Shumen3-1Montana
Sat 27.02.93Nesebar2-1Hebar Pazardzhik
Sat 27.02.93Dunav Russe1-1Neftohimik Burgas
Sun 28.02.93Spartak Plovdiv5-0Botev Vratsa

Round 21

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 06.03.93Hebar Pazardzhik4-1Dunav Russe
Sat 06.03.93Botev Vratsa2-0Nesebar
Sat 06.03.93Montana1-1Spartak Plovdiv
Sat 06.03.93Rilski Sportist Samok2-0Shumen
Sat 06.03.93Minyor Pernik2-0Akademik Svistov
Sat 06.03.93Korabostroitel Ruse1-2LEKS Lovech
Sat 06.03.93Belasitza Petrich3-0Rozova Dolina Kazanlu
Wed 31.03.93Svetkavitza Targovist3-0Bdin Vidin
Wed 31.03.93Cherno More Varna2-0Spartak Pleven
Wed 31.03.93Neftohimik Burgas1-0Dorostol Silistra1-0
1-0 Banev 10' Neftohimik stadium 4,000 Referee: Pl. Lipenski.

Round 22

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 13.03.93Spartak Pleven2-1Neftohimik Burgas
Sat 13.03.93Rozova Dolina Kazanlu2-0Cherno More Varna
Sat 13.03.93LEKS Lovech1-0Belasitza Petrich
Sat 13.03.93Bdin Vidin0-0Korabostroitel Ruse
Sat 13.03.93Nesebar2-3Montana
Sun 14.03.93Spartak Plovdiv1-1Rilski Sportist Samok
Wed 24.03.93Dunav Russe2-0Botev Vratsa
Wed 24.03.93Akademik Svistov2-1Svetkavitza Targovist
Wed 24.03.93Dorostol Silistra2-1Hebar Pazardzhik1-0
1-0 Ivanov 8' 1-1 Georgiev 60' 2-1 Nedev 88' Lui Ayer stadium 2,500. Referee: P. Petkov.
Wed 24.03.93Shumen6-0Minyor Pernik4-0
1-0 Paramatarov 3' 2-0 Miroslavov 5' 3-0 Miroslavov 9' 4-0 Pramatarov 44' 5-0 Pramatarov 81' 6-0 Miroslavov 82' Panayot Volov stadium 4,000 Referee: N. Nedyalkov.

Round 23

29 goals. Attendance: 22,400. 28 Yellow Cards.
dateteam 1scoreteam 2HT
Wed 17.03.93Hebar Pazardzhik2-3Neftohimik Burgas1-1
0-1 Nonchev 14' 1-1 Maushev 29'OG 2-1 Kandyov 53' 2-2 Totev 63' 2-3 Nonchev 75' Benkovski stadium 2,000. Referee: Georgi Tsvetanov.
Wed 17.03.93Botev Vratsa1-0Dorostol Silistra1-0
1-0 Simeonov 38'pen. Hristo Botev stadium 1,200. Referee: Atanas Uzunov.
Wed 17.03.93Montana2-0Dunav Russe1-0
1-0 Panayotov 10'pen. 2-0 Mihaylov 87'pen. Ivan Avramov stadium 2,500. Referee: Petar Yaninski.
Wed 17.03.93Rilski Sportist Samok4-1Nesebar0-1
0-1 Markov 45' 1-1 Arsov 48'pen. 2-1 Arsov 73'pen. 3-1 Nikolov 82' 4-1 Pehlivanski 90' Iskar stadium 4,000 Referee: P. Taskov.
Wed 17.03.93Minyor Pernik1-2Spartak Plovdiv0-2
0-1 Teofilu 5' 0-2 Petkov 26' 1-2 Yordanov 65' Minyor stadium 700 Referee: St. Ginchev.
Wed 17.03.93Svetkavitza Targovist1-2Shumen0-1
0-1 Miroslavov 40' 0-2 Hristov 52' 1-2 Bachvarov 76'pen. Gradski stadium 5,500 Referee: S. Savov.
Wed 17.03.93Korabostroitel Ruse0-0Akademik Svistov0-0
Gradski stadium 700. Referee: Dimo Momirov.
Wed 17.03.93Belasitza Petrich4-1Bdin Vidin
1-0 Libov 17' 2-1 Zlatinski 41' 2-1 Petkov 55'pen. 3-1 Stoyanov 72' 4-1 Georgiev 80' Tsar Samuil stadium 2,500 Referee: D. Runchev.
Wed 17.03.93Cherno More Varna1-0LEKS Lovech0-0
1-0 Haralambiev 89' Varna stadium 2,000. Referee: Anton Getsov.
Wed 17.03.93Rozova Dolina Kazanlu2-2Spartak Pleven1-1
0-1 Ambroziev 34' 1-1 Bonchev 45'pen. 1-2 Ambroziev 67' 2-2 Georgiev 87' Seftopolis stadium 1,200. Referee: P. Andreev.
Rankingptsgoals
1. Cherno More3035:19
2. Rilski Sp.2934:24
3. LEKS2732:24
4. Shumen
5. Montana2640:25
-----------
16.Minyor2021:27
17.Nesebar2023:40
18.Dorostol1922:26
19.Bdin1619:37
20.Botev Vr1520:37

Round 24

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 21.03.93Spartak Pleven1-0Hebar Pazardzhik
Sun 21.03.93Dorostol Silistra1-0Montana
Sun 21.03.93Neftohimik Burgas0-0Botev Vratsa
Sun 21.03.93LEKS Lovech3-0Rozova Dolina Kazanlu
Sun 21.03.93Bdin Vidin1-0Cherno More Varna
Sun 21.03.93Akademik Svistov1-0Belasitza Petrich
Sun 21.03.93Shumen2-1Korabostroitel Ruse
Sun 21.03.93Spartak Plovdiv3-0Svetkavitza Targovist
Sun 21.03.93Nesebar0-0Minyor Pernik
Sun 21.03.93Dunav Russe2-1Rilski Sportist Samok

Round 25

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 27.03.93Botev Vratsa2-0Hebar Pazardzhik2-0
1-0 Iliev 10' 2-0 G. Simeonov 29' Hristo Botev stadium 2,000. Referee: V. Milanov.
Sat 27.03.93Montana2-0Neftohimik Burgas1-0
1-0 Panayotov 19' 2-0 Muhaylov 47' Ivan Avramov stadium 2,000 Referee: Lyuben Angelov.
Sat 27.03.93Rilski Sportist Samok3-0Dorostol Silistra3-0
1-0 Nikolov 20' 2-0 Nikolov 30' 3-0 V. Spaiyski 43' Iskar stadium 3,500. Referee: K. Gerginov.
Sat 27.03.93Minyor Pernik3-0Dunav Russe1-0
1-0 Evegeniev 5' 2-0 Metodiev 58' 3-0 Svilenov 68' Minyor stadium 400. Referee: Ya. Mitev.
Sat 27.03.93Svetkavitza Targovist2-0Nesebar1-0
1-0 Stoyanov 17' 2-0 Dafinov 60' Dimitar burkov stadium 1,200 Referee: Iv. Tsvetkov.
Sat 27.03.93Korabostroitel Ruse0-2Spartak Plovdiv0-1
0-1 Petkov 17' 0-2 Pramatarov 77' Lokomoriv stadium 700. Referee: V. Bogadnov.
Sat 27.03.93Belasitza Petrich2-2Shumen
1-0 Filipov 3' 1-1 Kazakov 37' 1-2 Miroslavov 59' 2-2 Filipov 8' Tsar samuil stadium 2,200. Referee: M. Mitrev.
Sat 27.03.93Cherno More Varna2-0Akademik Svistov1-0
1-0 Bakardzhiev 15' 2-0 Yotov 51' Varna stadium 1,500. Referee: M. Georgiev.
Sat 27.03.93Rozova Dolina Kazanlu3-2Bdin Vidin2-0
1-0 Penev 40' 2-0 Marinov 43' 2-1 Mitskiv 60' 2-2 Rusinov 63' 3-2 Marinov 88' Sevtopolis stadium 1,000. Referee: Hugas Mesropov.
Sat 27.03.93LEKS Lovech1-1Spartak Pleven1-1
0-1 St. Popov 2' 1-1 Hristov 29' Leks stadium 2,200. Referee: Stefan Ormandzhiev.
Rankingptsgoals
1. Cherno More3439:20
2. Rilski Sp.3138:26
3. Shumen3039:26
4. LEKS3036:25
5. Montana2842:26
-----------
16.Hebar2235:36
17.Nesebar2123:42
18.Korabostr.2023:32
19.Botev Vr1822:39
20.Bdin1822:43

Round 26

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 04.04.93Spartak Pleven2-0Botev Vratsa
Sun 04.04.93Dorostol Silistra3-0Minyor Pernik
Sun 04.04.93Hebar Pazardzhik1-1Montana
Sun 04.04.93Bdin Vidin0-3LEKS Lovech
Sun 04.04.93Akademik Svistov2-0Rozova Dolina Kazanlu
Sun 04.04.93Shumen0-1Cherno More Varna
Sun 04.04.93Nesebar1-1Korabostroitel Ruse
Sun 04.04.93Dunav Russe2-0Svetkavitza Targovist
Sun 04.04.93Neftohimik Burgas2-0Rilski Sportist Samok0-0
1-0 Palaskadzhiev 61' 2-0 Banev 89' Neftohimik stadium 6,000. Referee: Y. Yosifov. Match not finnished after Rilski Sportist players abandoned the pitch after public invasion celebrating the 2nd goal.
Sun 04.04.93Spartak Plovdiv5-0Belasitza Petrich2-0
1-0 Adamyan 24' 2-0 Pramatarov 40' 3-0 Pramatarov 55' 4-0 Pramatarov 66' 5-0 G. Petkov 82'pen. Spartak stadium. Referee: L. Karapanchev.

Round 27

dateteam 1scoreteam 2HT
Wed 07.04.93Montana2-0Botev Vratsa
Wed 07.04.93Rilski Sportist Samok2-1Hebar Pazardzhik
Wed 07.04.93Minyor Pernik1-1Neftohimik Burgas
Wed 07.04.93Svetkavitza Targovist2-1Dorostol Silistra
Wed 07.04.93Korabostroitel Ruse0-1Dunav Russe
Wed 07.04.93Belasitza Petrich2-1Nesebar
Wed 07.04.93Cherno More Varna2-1Spartak Plovdiv
Wed 07.04.93Rozova Dolina Kazanlu1-0Shumen
Wed 07.04.93LEKS Lovech3-1Akademik Svistov
Wed 07.04.93Bdin Vidin1-2Spartak Pleven

Round 28

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 11.04.93Spartak Pleven2-1Montana
Sun 11.04.93Dorostol Silistra0-0Korabostroitel Ruse
Sun 11.04.93Neftohimik Burgas1-0Svetkavitza Targovist
Sun 11.04.93Hebar Pazardzhik0-0Minyor Pernik
Sun 11.04.93Botev Vratsa2-2Rilski Sportist Samok
Sun 11.04.93Akademik Svistov5-1Bdin Vidin
Sun 11.04.93Shumen1-0LEKS Lovech
Sun 11.04.93Spartak Plovdiv1-0Rozova Dolina Kazanlu
Sun 11.04.93Nesebar1-1Cherno More Varna
Sun 11.04.93Dunav Russe1-0Belasitza Petrich

Round 29

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 17.04.93Rilski Sportist Samok2-1Montana
Sat 17.04.93Minyor Pernik1-1Botev Vratsa
Sat 17.04.93Svetkavitza Targovist3-2Hebar Pazardzhik
Sat 17.04.93Korabostroitel Ruse0-0Neftohimik Burgas
Sat 17.04.93Belasitza Petrich5-0Dorostol Silistra
Sat 17.04.93Cherno More Varna3-1Dunav Russe
Sat 17.04.93Rozova Dolina Kazanlu1-0Nesebar
Sat 17.04.93LEKS Lovech2-0Spartak Plovdiv
Sat 17.04.93Bdin Vidin0-3Shumen
Sat 17.04.93Akademik Svistov1-1Spartak Pleven

Round 30

dateteam 1scoreteam 2HT
Wed 21.04.93Spartak Pleven4-0Rilski Sportist Samok
Wed 21.04.93Dorostol Silistra0-0Cherno More Varna
Wed 21.04.93Neftohimik Burgas1-0Belasitza Petrich
Wed 21.04.93Hebar Pazardzhik4-1Korabostroitel Ruse
Wed 21.04.93Botev Vratsa4-1Svetkavitza Targovist
Wed 21.04.93Montana2-0Minyor Pernik
Wed 21.04.93Shumen1-0Akademik Svistov
Wed 21.04.93Spartak Plovdiv3-0Bdin Vidin
Wed 21.04.93Nesebar0-0LEKS Lovech
Wed 21.04.93Dunav Russe3-2Rozova Dolina Kazanlu

Round 31

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 25.04.93Minyor Pernik2-1Rilski Sportist Samok
Sun 25.04.93Svetkavitza Targovist2-0Montana
Sun 25.04.93Korabostroitel Ruse0-1Botev Vratsa
Sun 25.04.93Belasitza Petrich3-1Hebar Pazardzhik
Sun 25.04.93Cherno More Varna1-0Neftohimik Burgas
Sun 25.04.93Rozova Dolina Kazanlu1-1Dorostol Silistra
Sun 25.04.93LEKS Lovech2-0Dunav Russe
Sun 25.04.93Bdin Vidin0-0Nesebar
Sun 25.04.93Akademik Svistov1-0Spartak Plovdiv
Sun 25.04.93Shumen5-1Spartak Pleven

Round 32

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 01.05.93Spartak Pleven3-2Minyor Pernik
Sat 01.05.93Dorostol Silistra0-2LEKS Lovech
Sat 01.05.93Neftohimik Burgas1-0Rozova Dolina Kazanlu
Sat 01.05.93Hebar Pazardzhik2-2Cherno More Varna
Sat 01.05.93Botev Vratsa2-0Belasitza Petrich
Sat 01.05.93Montana1-0Korabostroitel Ruse
Sat 01.05.93Rilski Sportist Samok0-0Svetkavitza Targovist
Sat 01.05.93Spartak Plovdiv0-1Shumen
Sat 01.05.93Nesebar2-0Akademik Svistov
Sat 01.05.93Dunav Russe6-0Bdin Vidin

Round 33

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 08.05.93Svetkavitza Targovist0-0Minyor Pernik
Sat 08.05.93Korabostroitel Ruse0-2Rilski Sportist Samok
Sat 08.05.93Belasitza Petrich3-1Montana
Sat 08.05.93Rozova Dolina Kazanlu1-0Hebar Pazardzhik
Sat 08.05.93LEKS Lovech4-1Neftohimik Burgas
Sat 08.05.93Bdin Vidin1-3Dorostol Silistra
Sat 08.05.93Akademik Svistov2-0Dunav Russe
Sat 08.05.93Shumen4-1Nesebar
Sun 09.05.93Cherno More Varna2-0Botev Vratsa
Sun 09.05.93Spartak Plovdiv4-2Spartak Pleven
RankingPtsGoals
1. Cherno More4751:25
2. LEKS Lovech4352:28
3. Shumen4254:30
4. Rilski Sport3947:41
5. Neftohimik3742:31
6. Montana3551:36
-----------
15.Minyor Pk2930:44
16.Hebar2747:50
17.Nesebar2729:51
18.Botev Vr2632:49
19.Korabostroitel2325:42
20.Bdin Vidin1925:68

Round 34

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 15.05.93Spartak Pleven2-0Svetkavitza Targovist
Sat 15.05.93Dorostol Silistra0-2Akademik Svistov
Sat 15.05.93Hebar Pazardzhik1-1LEKS Lovech
Sat 15.05.93Botev Vratsa2-0Rozova Dolina Kazanlu
Sat 15.05.93Montana3-2Cherno More Varna
Sat 15.05.93Rilski Sportist Samok1-1Belasitza Petrich
Sat 15.05.93Minyor Pernik1-2Korabostroitel Ruse
Sat 15.05.93Nesebar3-0Spartak Plovdiv
Sat 15.05.93Dunav Russe0-3Shumen
Sat 15.05.93Neftohimik Burgas3-0Bdin Vidin
RankingPtsGoals
1. Cherno More4753:28
2. Shumen4457:30
3. LEKS Lovech4453:29
4. Rilski Sport4048:42
5. Neftohimik3945:31
6. Montana3754:38
-----------
15.Minyor Pk2931:46
16.Nesebar2932:51
17.Hebar2847:50
18.Botev Vr2834:49
19.Korabostroitel2527:43
20.Bdin Vidin1925:71

Round 35

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 22.05.93Korabostroitel Ruse1-2Svetkavitza Targovist
Sat 22.05.93Belasitza Petrich1-0Minyor Pernik
Sat 22.05.93Cherno More Varna4-0Rilski Sportist Samok
Sat 22.05.93Rozova Dolina Kazanlu2-0Montana
Sat 22.05.93LEKS Lovech2-1Botev Vratsa
Sat 22.05.93Akademik Svistov1-0Neftohimik Burgas
Sat 22.05.93Spartak Plovdiv1-1Dunav Russe
Sat 22.05.93Nesebar4-3Spartak Pleven
Sat 22.05.93Bdin Vidin0-3Hebar Pazardzhik
Sat 22.05.93Shumen3-0Dorostol Silistra
RankingPtsGoals
1. Cherno More4957:28
2. Shumen4660:30
3. LEKS Lovech4655:30
4. Rilski Sport4048:46
5. Neftohimik3945:32
6. Akademik Sv3844:35
-----------
15.Hebar3050:50
16.Dorostol3033:47
17.Minyor Pk2931:47
18.Botev Vr2835:51
19.Korabostroitel2528:47
20.Bdin Vidin1925:74

Round 36

dateteam 1scoreteam 2HT
Wed 26.05.93Spartak Pleven2-1Korabostroitel Ruse
Wed 26.05.93Dorostol Silistra1-1Spartak Plovdiv
Wed 26.05.93Neftohimik Burgas1-2Shumen
Wed 26.05.93Hebar Pazardzhik0-0Akademik Svistov
Wed 26.05.93Montana1-2LEKS Lovech
Wed 26.05.93Rilski Sportist Samok5-0Rozova Dolina Kazanlu2-0
1-0 Dzhorgov 14' 2-0 Nikolov 40' 3-0 Nikolov 48' 4-0 Nikolov 71' 5-0 Pehlivanski 86' Iskar stadium 1,800. Referee: M. Nalbantov.
Wed 26.05.93Minyor Pernik3-1Cherno More Varna
Wed 26.05.93Svetkavitza Targovist5-1Belasitza Petrich
Wed 26.05.93Dunav Russe1-1Nesebar
Wed 26.05.93Botev Vratsa3-0Bdin Vidin
RankingPtsGoals
1. Cherno More4958:31
2. Shumen4862:31
3. LEKS Lovech4857:31
4. Rilski Sport4253:46
5. Neftohimik3946:34
6. Akademik Sv3944:35
-----------
15.Hebar3150:50
16.Dorostol3134:48
16.Minyor Pk3134:48
18.Botev Vr3038:51
19.Korabostroitel2529:47
20.Bdin Vidin1925:77

Round 37

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 30.05.93Belasitza Petrich3-0Korabostroitel Ruse
Sun 30.05.93Cherno More Varna5-0Svetkavitza Targovist
Sun 30.05.93Rozova Dolina Kazanlu0-0Minyor Pernik
Sun 30.05.93LEKS Lovech6-0Rilski Sportist Samok
Sun 30.05.93Akademik Svistov2-1Botev Vratsa
Sun 30.05.93Shumen6-0Hebar Pazardzhik
Sun 30.05.93Spartak Plovdiv3-0Neftohimik Burgas
Sun 30.05.93Nesebar2-2Dorostol Silistra
Sun 30.05.93Dunav Russe0-2Spartak Pleven
Sun 30.05.93Bdin Vidin0-3Montana
RankingPtsGoals
1. Cherno More5163:31
2. Shumen5068:31
3. LEKS Lovech5063:31
4. Rilski Sport4253:52
5. Akademik Sv4146:36
6. Spartak Pl4155:51
-----------
15.Dorostol3236:50
16.Minyor Pk3234:48
17.Hebar3150:56
18.Botev Vr3039:53
19.Korabostroitel2529:50
20.Bdin Vidin1925:80

Round 38

Cherno More Varna and Shumen were promoted to A Grupa 1994. No relegation this year.
dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 06.06.93Spartak Pleven1-3Belasitza Petrich
Sun 06.06.93Dorostol Silistra4-0Dunav Russe
Sun 06.06.93Neftohimik Burgas2-2Nesebar
Sun 06.06.93Hebar Pazardzhik1-0Spartak Plovdiv
Sun 06.06.93Botev Vratsa0-1Shumen
Sun 06.06.93Montana1-0Akademik Svistov
Sun 06.06.93Minyor Pernik1-0LEKS Lovech
Sun 06.06.93Svetkavitza Targovist4-0Rozova Dolina Kazanlu
Sun 06.06.93Korabostroitel Ruse0-4Cherno More Varna
Sun 06.06.93Rilski Sportist Samok3-0Bdin Vidin
RankingPtsGoals
1. Cherno More5367:31
2. Shumen5269:31
3. LEKS Lovech5063:32
4. Rilski Sport4456:52
5. Montana4159:42
6. Akademik Sv4146:37
-----------
15.Minyor Pk3435:48
16.Nesebar3441:59
17.Hebar3351:56
18.Botev Vr3039:54
19.Korabostroitel2529:54
20.Bdin Vidin1925:83

Points After Rounds

Ranking1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738
1. Cherno More Varna0134681011111214161820222224242628283030323436383941424445474749495153
2. Shumen24688101010101113131516181819192123232527293030303234363840424446485052
3. LEKS Lovech123455779911121415151719192123252727293032343436373941434446485050
4. Rilski Sportist Samokov2245557791012141416171920222324262729293131333436363637394040424244
5. Montana01335579111212141416161818202121222426262829313131333335353737373941
6. Akademik Svistov0224445777791113151618181920202123252527272930303232343638394141
7. Spartak Pleven0113344557791012121314161618202123242426283031333335353737394141
8. Neftohimik Burgas113568810101212121213151617192122222425252729303233353537373939393940
9. Belasitsa Petrich2233357791012131414151517171919212123232424262628283030323335353739
10.Svetkavitsa Targoviste12445678101012121415171919212121212121232525272729293132333335373739
11.Spartak Plovdiv1224577881010101010121214141618192022242628283030323232343435363838
12.Dunav Ruse1135791012121313141616161818182021212123252527293131333335353536373737
13.Rozova Dolina Kazanlak022224579911111314161617171921212324242626282830303131333335353636
14.Dorostol Silistra244668910101111131315151717191919192123232325252626272828303030313234
15.Minyor Pernik1111334467991011131515171718202021212323242526262828292929313234
16.Nesebar02233468101212141415151618181820202020212122222323242527272931323334
17.Hebar Pazardzhik246688810101212131314161818202020222222222223232424262627272830313133
18.Botev Vratsa11112466677788889111111131516161818181920222426262828303030
19.Korabostroitel Ruse235577779911131515151516181818181920202021212223232323232525252525
20.Bdin Vidin1224466791012121212121213131415161618181818181818181919191919191919
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
United B Grupa
Vtora Liga 2020-2021
Vtora Liga 2019-2020
Vtora Liga 2018-2019
Vtora Liga 2017-2018
Vtora Liga 2016-2017
2015-20162014-2015
2013-20142012-2013
West and East Groups
West 2011-2012East 2011-2012
West 2010-2011East 2010-2011
West 2009-2010East 2009-2010
West 2008-2009East 2008-2009
West 2007-2008East 2007-2008
West 2006-2007East 2006-2007
West 2005-2006East 2005-2006
United B Grupa
2004-20052003-2004
2002-20032001-2002
2000-20011999-2000
1998-19991997-1998
1996-19971995-1996
North and South Groups
North 1995South 1995
North 1994South 1994
United B Grupa
1992-1993
1991-19921990-1991
1989-19901988-1989
1987-19881986-1987
1985-19861984-1985
North and South Groups
North 1984South 1984
North 1983South 1983
North 1982South 1982
North 1981South 1981
North 1980South 1980
North 1979South 1979
North 1978South 1978
North 1977South 1977
North 1976South 1976
North 1975South 1975
North 1974South 1974
North 1973South 1973
North 1972South 1972
North 1971South 1971
North 1970South 1970
North 1968South 1968
North 1967South 1967
North 1966South 1966
North 1965South 1965
North 1964South 1964
North 1963South 1963
United B Grupa
B Grupa 1961-1962
B Grupa 1960-1961
B Grupa 1959-1960
North and South Groups
North 1959South 1959
North 1958South 1958
North 1957South 1957
Regional Groups
Play-Off 1956Sofia 1956
NorthWest 1956NorthCenter 1956
NorthEast 1956SouthWest 1956
SouthCenter 1956SouthEast 1956
Play-Off 1955Sofia 1955
NorthWest 1955NorthEast 1955
SouthWest 1955SouthEast 1955
Play-Off 1954Sofia 1954
NorthWest 1954NorthEast 1954
SouthWest 1954SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953NorthEast 1953
SouthWest 1953SouthEast 1953
United B Grupa
B Grupa 1952
B Grupa 1951
North and South Groups
North 1950South 1950
1949-1950
1948-19491949 Interzonal
1949 NorthWest1949 NorthEast
1949 SouthEast1949 SouthCenter
1949 SouthWest1949 Sofia
1940 II
1939 II
1938 II
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Feb 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast