Football Bulgaria B Grupa (Level II) 1996/1997 - Champion Litex Lovech
Final Rankingptswondrwlstgfgag+-to
1.Litex Lovech81263574:21+53A RFG 97-98
2.Olympic Galata65205974:44+30A RFG 97-98
3.Metalurg Pernik632031158:33+25A RFG 97-98
4.Pirin Blagoevgrad621951062:34+28
5.Haskovo541731448:49-1
6.Chardafon Gabrovo531721540:38+2
7.Chernomorets Burgas521641451:39+12
8.Cherno More Varna521571239:35+4
9.Avtotreid Aksakovo4913101136:39-3
10.Shumen491471345:63-18
11.Akademik Sofia491471340:37+3
12.Septemvri Sofia481391237:32+5
13.Lokomotiv Ruse461511836:54-18V NE 97-98
14.Parva Atomna Kozluduy36991629:40-11V NW 97-98
15.Lokomotiv Gorna Oryahov361061831:56-25V NE 97-98
16.Spartak Plovdiv361061829:45-16V SE 97-98
17.Chirpan24732427:60-33V SE 97-98
18.Hebar Pazardzhik16442623:60-37V SW 97-98
index Bulgarian Football 1996-1997
This was Level II competition in Bulgaria Football Pyramide for 1996/1997.
Litex, Olympic Galata and Metalurg Pernik promoted to A RFG 1998. Litex Lovech won Bulgarian Championship 1997-1998.
B grupa was reduced to 16 teams for next 1997-1998 season.
Litex Lovech and Akademik Sofia played in 1/4-Finals of Bulgarian Cup 1997.
Points After Rounds
index United B Grupa
Ranking Autumn 1996Ranking Spring 1997
Round Robin 1Round Robin 2
TeamCharAkadLokoCherParvHaskLoveOlimPiriChirSeptLokoAvtoMetaHebaSparCherShum
Chardafon Gabrovo--2:01:01:02:05:00:11:04:03:02:12:02:01:01:01:01:01:0
Akademik Sofia1:1--2:13:01:03:01:21:00:23:10:02:00:00:11:03:01:06:0
Lokomotiv Gorna Oryahov3:11:1--1:00:03:10:02:12:22:02:02:12:41:03:01:00:13:4
Cherno More Varna2:01:03:0--1:01:02:04:02:01:03:05:10:00:12:11:02:01:1
Parva Atomna Kozluduy2:21:21:02:1--2:00:10:01:13:10:00:02:12:03:-1:03:10:2
Haskovo1:01:13:04:12:1--1:32:12:02:02:13:11:01:03:02:04:21:1
Litex Lovech3:04:15:14:03:03:0--6:41:02:01:25:15:03:02:02:01:01:0
Olympic Galata4:03:23:05:12:12:13:2--3:04:22:13:-1:03:04:13:14:05:0
Pirin Blagoevgrad3:02:03:02:03:14:11:04:0--2:14:15:03:13:13:05:11:11:0
Chirpan3:01:21:00:03:11:20:11:21:3--0:13:11:00:01:00:01:01:2
Septemvri Sofia1:01:14:01:12:02:00:21:11:02:1--1:01:11:03:04:00:03:1
Lokomotiv Ruse1:02:02:01:02:01:01:02:31:02:01:0--2:01:22:02:11:23:0
Avtotreid Aksakovo2:12:12:01:11:13:11:11:11:11:01:01:0--2:12:02:12:11:1
Metalurg Pernik3:10:04:11:03:02:10:02:03:03:13:14:13:0--2:04:03:16:3
Hebar Pazardzhik1:30:13:01:20:00:20:20:30:05:00:03:00:11:3--0:11:33:0
Spartak Plovdiv1:03:00:00:01:11:30:22:21:04:11:10:11:01:02:0--1:05:0
Chernomorets Burgas2:02:03:03:01:03:01:30:02:43:01:04:02:12:31:11:0--5:1
Shumen3:13:00:01:11:01:11:33:21:03:11:03:21:11:04:22:00:3--

Round Robin 1 - Autumn 1996

Round 1

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 10.08.96Akademik Sofia1-1Chardafon Gabrovo
Sat 10.08.96Cherno More Varna2-0Chernomorets Burgas
Sat 10.08.96Parva Atomna Kozluduy1-0Spartak Plovdiv
Sat 10.08.96Haskovo3-0Hebar Pazardzhik
Sat 10.08.96Litex Lovech3-0Metalurg Pernik
Sat 10.08.96Pirin Blagoevgrad5-0Lokomotiv Ruse
Sat 10.08.96Chirpan0-1Septemvri Sofia
Sun 11.08.96Lokomotiv Gorna Oryah3-4Shumen
Sun 11.08.96Olympic Galata1-0Avtotreid Aksakovo
Ranking

Round 2

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 17.08.96Chardafon Gabrovo2-1Septemvri Sofia
Sat 17.08.96Akademik Sofia2-1Lokomotiv Gorna Oryah
Sat 17.08.96Lokomotiv Ruse2-0Chirpan
Sat 17.08.96Avtotreid Aksakovo1-1Pirin Blagoevgrad
Sat 17.08.96Hebar Pazardzhik0-2Litex Lovech
Sat 17.08.96Spartak Plovdiv1-3Haskovo
Sat 17.08.96Chernomorets Burgas1-0Parva Atomna Kozluduy
Sat 17.08.96Shumen1-1Cherno More Varna
Sun 18.08.96Metalurg Pernik2-0Olympic Galata
Ranking

Round 3

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Wed 21.08.96Lokomotiv Gorna Oryah3-1Chardafon Gabrovo
Wed 21.08.96Cherno More Varna1-0Akademik Sofia
Wed 21.08.96Parva Atomna Kozluduy0-2Shumen
Wed 21.08.96Haskovo4-2Chernomorets Burgas
Wed 21.08.96Litex Lovech2-0Spartak Plovdiv
Wed 21.08.96Pirin Blagoevgrad3-1Metalurg Pernik
Wed 21.08.96Chirpan1-0Avtotreid Aksakovo
Wed 21.08.96Septemvri Sofia1-0Lokomotiv Ruse
Thu 22.08.96Olympic Galata4-1Hebar Pazardzhik
Ranking

Round 4

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 25.08.96Chardafon Gabrovo2-0Lokomotiv Ruse
Sun 25.08.96Akademik Sofia1-0Parva Atomna Kozluduy
Sun 25.08.96Lokomotiv Gorna Oryah1-0Cherno More Varna
Sun 25.08.96Avtotreid Aksakovo1-0Septemvri Sofia
Sun 25.08.96Metalurg Pernik3-1Chirpan
Sun 25.08.96Hebar Pazardzhik0-0Pirin Blagoevgrad
Sun 25.08.96Spartak Plovdiv2-2Olympic Galata
Sun 25.08.96Chernomorets Burgas1-3Litex Lovech
Sun 25.08.96Shumen1-1Haskovo
Ranking

Round 5

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 07.09.96Parva Atomna Kozluduy1-0Lokomotiv Gorna Oryah
Sat 07.09.96Haskovo1-1Akademik Sofia
Sat 07.09.96Litex Lovech1-0Shumen
Sat 07.09.96Pirin Blagoevgrad5-1Spartak Plovdiv
Sat 07.09.96Chirpan1-0Hebar Pazardzhik
Sat 07.09.96Septemvri Sofia1-0Metalurg Pernik
Sat 07.09.96Lokomotiv Ruse2-0Avtotreid Aksakovo
Sun 08.09.96Cherno More Varna2-0Chardafon Gabrovo
Sun 08.09.96Olympic Galata4-0Chernomorets Burgas
Ranking

Round 6

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 14.09.96Chardafon Gabrovo2-0Avtotreid Aksakovo
Sat 14.09.96Cherno More Varna1-0Parva Atomna Kozluduy
Sat 14.09.96Metalurg Pernik4-1Lokomotiv Ruse
Sat 14.09.96Hebar Pazardzhik0-0Septemvri Sofia
Sat 14.09.96Spartak Plovdiv4-1Chirpan
Sat 14.09.96Shumen3-2Olympic Galata
Sun 15.09.96Akademik Sofia1-2Litex Lovech
Sun 15.09.96Lokomotiv Gorna Oryah3-1Haskovo
Sun 15.09.96Chernomorets Burgas2-4Pirin Blagoevgrad
Ranking

Round 7

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 21.09.96Parva Atomna Kozluduy2-2Chardafon Gabrovo
Sat 21.09.96Haskovo4-1Cherno More Varna
Sat 21.09.96Litex Lovech5-1Lokomotiv Gorna Oryah
Sat 21.09.96Pirin Blagoevgrad1-0Shumen
Sat 21.09.96Chirpan1-0Chernomorets Burgas
Sat 21.09.96Septemvri Sofia4-0Spartak Plovdiv
Sat 21.09.96Lokomotiv Ruse2-0Hebar Pazardzhik
Sun 22.09.96Olympic Galata3-2Akademik Sofia
Sun 22.09.96Avtotreid Aksakovo2-1Metalurg Pernik
Ranking

Round 8

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 28.09.96Chardafon Gabrovo1-0Metalurg Pernik
Sat 28.09.96Akademik Sofia0-2Pirin Blagoevgrad
Sat 28.09.96Lokomotiv Gorna Oryah2-1Olympic Galata
Sat 28.09.96Cherno More Varna2-0Litex Lovech
Sat 28.09.96Parva Atomna Kozluduy2-0Haskovo
Sat 28.09.96Hebar Pazardzhik0-1Avtotreid Aksakovo
Sat 28.09.96Shumen3-1Chirpan
Sun 29.09.96Spartak Plovdiv0-1Lokomotiv Ruse
Sun 29.09.96Chernomorets Burgas1-0Septemvri Sofia
Ranking

Round 9

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 12.10.96Haskovo1-0Chardafon Gabrovo
Sat 12.10.96Litex Lovech3-0Parva Atomna Kozluduy
Sat 12.10.96Pirin Blagoevgrad3-0Lokomotiv Gorna Oryah
Sat 12.10.96Chirpan1-2Akademik Sofia
Sat 12.10.96Septemvri Sofia3-1Shumen
Sat 12.10.96Lokomotiv Ruse1-2Chernomorets Burgas
Sat 12.10.96Metalurg Pernik2-0Hebar Pazardzhik
Sun 13.10.96Olympic Galata5-1Cherno More Varna
Sun 13.10.96Avtotreid Aksakovo2-1Spartak Plovdiv
Ranking

Round 10

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 19.10.96Chardafon Gabrovo1-0Hebar Pazardzhik
Sat 19.10.96Akademik Sofia0-0Septemvri Sofia
Sat 19.10.96Lokomotiv Gorna Oryah2-0Chirpan
Sat 19.10.96Cherno More Varna2-0Pirin Blagoevgrad
Sat 19.10.96Parva Atomna Kozluduy0-0Olympic Galata
Sat 19.10.96Haskovo1-3Litex Lovech
Sat 19.10.96Spartak Plovdiv1-0Metalurg Pernik
Sat 19.10.96Shumen3-2Lokomotiv Ruse
Sun 20.10.96Chernomorets Burgas2-1Avtotreid Aksakovo
Ranking

Round 11

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Wed 23.10.96Litex Lovech3-0Chardafon Gabrovo
Wed 23.10.96Pirin Blagoevgrad3-1Parva Atomna Kozluduy
Wed 23.10.96Chirpan0-0Cherno More Varna
Wed 23.10.96Septemvri Sofia4-0Lokomotiv Gorna Oryah
Wed 23.10.96Lokomotiv Ruse2-0Akademik Sofia
Wed 23.10.96Hebar Pazardzhik0-1Spartak Plovdiv
Thu 24.10.96Olympic Galata2-1Haskovo
Thu 24.10.96Avtotreid Aksakovo1-1Shumen
Thu 24.10.96Metalurg Pernik3-1Chernomorets Burgas
Ranking

Round 12

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 26.10.96Chardafon Gabrovo1-0Spartak Plovdiv
Sat 26.10.96Akademik Sofia0-0Avtotreid Aksakovo
Sat 26.10.96Lokomotiv Gorna Oryah2-1Lokomotiv Ruse
Sat 26.10.96Cherno More Varna3-0Septemvri Sofia
Sat 26.10.96Parva Atomna Kozluduy3-1Chirpan
Sat 26.10.96Haskovo2-0Pirin Blagoevgrad
Sat 26.10.96Litex Lovech6-4Olympic Galata
Sat 26.10.96Chernomorets Burgas1-1Hebar Pazardzhik
Sat 26.10.96Shumen1-0Metalurg Pernik
Ranking

Round 13

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 02.11.96Olympic Galata4-0Chardafon Gabrovo
Sat 02.11.96Pirin Blagoevgrad1-0Litex Lovech
Sat 02.11.96Chirpan1-2Haskovo
Sat 02.11.96Septemvri Sofia2-0Parva Atomna Kozluduy
Sat 02.11.96Lokomotiv Ruse1-0Cherno More Varna
Sat 02.11.96Avtotreid Aksakovo2-0Lokomotiv Gorna Oryah
Sat 02.11.96Metalurg Pernik0-0Akademik Sofia
Sat 02.11.96Hebar Pazardzhik3-0Shumen
Sat 02.11.96Spartak Plovdiv1-0Chernomorets Burgas
Ranking

Round 14

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 16.11.96Lokomotiv Gorna Oryah1-0Metalurg Pernik
Sat 16.11.96Cherno More Varna0-0Avtotreid Aksakovo
Sat 16.11.96Olympic Galata3-0Pirin Blagoevgrad
Sun 17.11.96Chardafon Gabrovo1-0Chernomorets Burgas
Sun 17.11.96Akademik Sofia1-0Hebar Pazardzhik
Sun 17.11.96Parva Atomna Kozluduy0-0Lokomotiv Ruse
Sun 17.11.96Haskovo2-1Septemvri Sofia
Sun 17.11.96Litex Lovech2-0Chirpan
Sun 17.11.96Shumen2-0Spartak Plovdiv
Ranking

Round 15

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 23.11.96Pirin Blagoevgrad3-0Chardafon Gabrovo
Sat 23.11.96Chirpan1-2Olympic Galata
Sat 23.11.96Septemvri Sofia0-2Litex Lovech
Sat 23.11.96Lokomotiv Ruse1-0Haskovo
Sat 23.11.96Avtotreid Aksakovo1-1Parva Atomna Kozluduy
Sat 23.11.96Metalurg Pernik1-0Cherno More Varna
Sat 23.11.96Hebar Pazardzhik3-0Lokomotiv Gorna Oryah
Sun 24.11.96Spartak Plovdiv3-0Akademik Sofia
Sun 24.11.96Chernomorets Burgas5-1Shumen
Ranking

Round 16

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 30.11.96Chardafon Gabrovo1-0Shumen
Sat 30.11.96Akademik Sofia1-0Chernomorets Burgas
Sat 30.11.96Parva Atomna Kozluduy2-0Metalurg Pernik
Sat 30.11.96Haskovo1-0Avtotreid Aksakovo
Sat 30.11.96Litex Lovech5-1Lokomotiv Ruse
Sat 30.11.96Pirin Blagoevgrad2-1Chirpan
Sun 01.12.96Lokomotiv Gorna Oryah1-0Spartak Plovdiv
Sun 01.12.96Cherno More Varna2-1Hebar Pazardzhik
Sun 01.12.96Olympic Galata2-1Septemvri Sofia
Ranking

Round 17

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 07.12.96Chirpan3-0Chardafon Gabrovo
Sat 07.12.96Septemvri Sofia1-0Pirin Blagoevgrad
Sat 07.12.96Lokomotiv Ruse2-3Olympic Galata
Sat 07.12.96Avtotreid Aksakovo1-1Litex Lovech
Sat 07.12.96Hebar Pazardzhik0-0Parva Atomna Kozluduy
Sat 07.12.96Chernomorets Burgas3-0Lokomotiv Gorna Oryah
Sat 07.12.96Shumen3-0Akademik Sofia
Sun 08.12.96Metalurg Pernik2-1Haskovo
Sun 08.12.96Spartak Plovdiv0-0Cherno More Varna
Ranking
Ranking Autumn 1996ptswondrwlstgfgag+-
1.Litex Lovech43141243:13+30
2.Pirin Blagoevgrad35112433:15+18
3.Olympic Galata35112442:24+18
4.Haskovo2992628:21+7
5.Cherno More Varna2884518:14+4
6.Shumen2783626:25+1
7.Septemvri Sofia2682720:14+6
8.Chardafon Gabrovo2682715:23-8
9.Lokomotiv Gorna Oryahov2480920:31-11
10.Metalurg Pernik2271919:190
11.Lokomotiv Ruse2271919:27-8
12.Avtotreid Aksakovo2156613:15-2
13.Akademik Sofia2055712:20-8
14.Parva Atomna Kozluduy2055713:17-4
15.Chernomorets Burgas19611021:28-7
16.Spartak Plovdiv17521015:25-10
17.Chirpan13411214:28-14
18.Hebar Pazardzhik1024119:21-12

Round Robin 2 - Spring 1997

dateteam 1scoreteam 2HT
Round 18
Sat 22.02.97Chardafon Gabrovo2-0Akademik Sofia
Sat 22.02.97Septemvri Sofia2-1Chirpan
Sat 22.02.97Lokomotiv Ruse1-0Pirin Blagoevgrad
Sat 22.02.97Metalurg Pernik0-0Litex Lovech
Sat 22.02.97Hebar Pazardzhik0-2Haskovo
Sat 22.02.97Chernomorets Burgas3-0Cherno More Varna
Sat 22.02.97Shumen0-0Lokomotiv Gorna Oryah
Sun 23.02.97Avtotreid Aksakovo1-1Olympic Galata
Sun 23.02.97Spartak Plovdiv1-1Parva Atomna Kozluduy

Round 19

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 01.03.97Lokomotiv Gorna Oryah1-1Akademik Sofia1-0
1-0 Dragoev 33' 1-1 Paskov 58' Lokomotiv stadium 1,000. Referee: G. Kordev.
Sat 01.03.97Cherno More Varna1-1Shumen1-1
1-0 Georgiev 4' 1-1 Georgiev 25' Ticha stadium 1,000. Referee: Georgi Narlev.
Sat 01.03.97Parva Atomna Kozluduy3-1Chernomorets Burgas2-1
1-0 Popov 30' 1-1 Chilikov 42' 2-1 Stoyanov 45'pen. 3-1 Gyudzemenov 55'Hristo Botev stadium 1,500. Referee: T. Usenliev.
Sat 01.03.97Haskovo2-0Spartak Plovdiv1-0
1-0 Vasilev 8'pen. 2-0 Iliev 72' Haskovo stadium 3,500. Referee: Iv. Dobrinov.
Sat 01.03.97Litex Lovech2-0Hebar Pazardzhik1-0
1-0 Todorov 35' 2-0 Yurukov 74' Gradski stadium 2,500. Referee: D. Dimitrov.
Sat 01.03.97Pirin Blagoevgrad3-1Avtotreid Aksakovo2-0
0-1 Kelepov 18' 1-1 Ivanikov 20' 2-1 Bachev 53' 3-1 Bachev 78' Hristo Botev stadium 4,000. Referee: K. Dimitrov.
Sat 01.03.97Chirpan3-1Lokomotiv Ruse2-0
1-0 Sabotinov 37' 2-0 Petrov 42' 3-0 Sabotinov 55' 3-1 Enchev 58' Gradski stadium 1,000. Referee: Tih. Kostovski.
Sat 01.03.97Septemvri Sofia1-0Chardafon Gabrovo0-0
1-0 Nikolov 80' Septemvri stadium 1,000. Referee: Il. Solunov.
Sun 02.03.97Olympic Galata3-0Metalurg Pernik2-0
1-0 Parvanov 16' 2-0 Tanev 25' 3-0 P. Petrov 70' Olympic stadium 3,000. Referee: Ml. Blagoev.
RankingPtsGoals
1. Litex4745:13
2. Olympic3946:25
3. Pirin3836:17
4. Haskovo3532:21
5. Septemvri3223:15
------------
14.Chernomorets2225:31
15.Akademik Sf2113:23
16.Spartak Pd1816:28
17.Chirpan1618:31
18.Hebar99:25

Round 20 - 18:30

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 08.03.97Chardafon Gabrovo1-0Lokomotiv Gorna Oryah
Sat 08.03.97Akademik Sofia3-0Cherno More Varna
Sat 08.03.97Lokomotiv Ruse1-0Septemvri Sofia
Sat 08.03.97Hebar Pazardzhik0-3Olympic Galata
Sat 08.03.97Spartak Plovdiv0-2Litex Lovech
Sat 08.03.97Chernomorets Burgas3-0Haskovo
Sat 08.03.97Shumen1-0Parva Atomna Kozluduy
Sun 09.03.97Avtotreid Aksakovo1-0Chirpan
Sun 09.03.97Metalurg Pernik3-0Pirin Blagoevgrad

Round 21

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 15.03.97Cherno More Varna3-0Lokomotiv Gorna Oryah1-0
1-0 Ivanov 38' 2-0 Sivov 61' 3-0 Neychev 70' Ticha stadium 1,000. Referee: Aleksi Nedyalkov.
Sat 15.03.97Parva Atomna Kozluduy1-2Akademik Sofia0-1
0-1 Yotov 41' 0-2 Milanov 55' 1-2 Krastev 74' Hristo Botev stadium 2,000. Referee: D. Momirov.
Sat 15.03.97Haskovo1-1Shumen1-0
1-0 K. Vasilev 34' 1-1 Georgiev 84' Haskovo stadium 3,000. Referee: Valenton Peev.
Sat 15.03.97Litex Lovech1-0Chernomorets Burgas0-0
1-0 Belyakov 69' Lovech stadium 4,000. Referee: Ruslan minchev.
Sat 15.03.97Pirin Blagoevgrad3-0Hebar Pazardzhik2-0
1-0 Brankov 1' 2-0 G. Bachev 15' 3-0 Uroshevich 83' Hristo Botev stadium 3,000. Referee: St. Lukov.
Sat 15.03.97Chirpan0-0Metalurg Pernik
Chirpan stadium 2,000. Referee: Yordan Ivanov.
Sat 15.03.97Septemvri Sofia1-1Avtotreid Aksakovo0-1
0-1 Santurov 25' 1-1 D. Vasilev 73' Septemvri stadium 500. Referee: Stefan Ormandzhiev.
Sun 16.03.97Olympic Galata3-1Spartak Plovdiv1-0
1-0 Manev 4' 2-0 Gaydarski 49' 2-1 Delchev 56'pen. 3-1 Gaydarski 84' Olympik stadium 2,000. Referee: Anton Getsov.
Sun 16.03.97Lokomotiv Ruse1-0Chardafon Gabrovo0-0
1-0 Enchev 69' Lokomotiv stadium 500. Referee: Radan Miryanov.
RankingPtsGoals
1. Litex5348:13
2. Olympic4552:26
3. Pirin4139:20
4. Haskovo3633:25
5. Septemvri3324:17
------------
14.Chernomorets2528:32
15.Parva Atomna2418:22
16.Spartak Pd1817:33
17.Chirpan1718:32
18.Hebar109:31

Round 22 - 15:30

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 22.03.97Chardafon Gabrovo1-0Cherno More Varna
stadium. Referee:
Sat 22.03.97Akademik Sofia3-0Haskovo
stadium. Referee:
Sat 22.03.97Lokomotiv Gorna Oryah0-0Parva Atomna Kozluduy0-0
Lokomotiv stadium 200. Referee: Radan Marinov.
Sat 22.03.97Hebar Pazardzhik5-0Chirpan3-0
1-0 Kalinov 17'pen. 2-0 Kyosev 40' 3-0 Kalinov 45' 4-0 Minchev 53' 5-0 Georgiev 63' Benkovski stadium 200. Referee: Georgi Kordov.
Sat 22.03.97Spartak Plovdiv1-0Pirin Blagoevgrad
stadium. Referee:
Sat 22.03.97Chernomorets Burgas0-0Olympic Galata0-0
Chernomorets stadium 4,000. Referee: Lyubomir Voykov.
Sat 22.03.97Shumen1-3Litex Lovech1-2
1-0 Nikolov 2' 1-1 Stoilov 23' 1-2 Belyakov 43' 1-3 Belyakov 70' stadium. Referee:
Sun 23.03.97Avtotreid Aksakovo1-0Lokomotiv Ruse
stadium. Referee:
Sun 23.03.97Metalurg Pernik3-1Septemvri Sofia
stadium. Referee:
RankingPtsGoals
1. Litex5651:14
2. Olympic4652:26
3. Pirin4139:21
4. Haskovo3633:28
5. Chardafon3519:25
------------
14.Chernomorets2629:33
15.Parva Atomna2518:22
16.Spartak Pd2118:33
17.Chirpan1718:37
18.Hebar1314:31

Round 23

dateteam 1scoreteam 2HT
Wed 26.03.97Parva Atomna Kozluduy2-1Cherno More Varna0-0
0-1 Velev 66' 1-1 Yanakiev 85' 2-1 Yanakiev 90' Hristo Botev stadium 1,000. Referee: N. Rangelov.
Wed 26.03.97Haskovo3-0Lokomotiv Gorna Oryah1-0
1-0 Angelov 13' 2-0 Ganev 58' 3-0 Angelov 67' Haskovo stadium 1,000. Referee: Plamen Kanchev.
Wed 26.03.97Litex Litex Lovech4-1Akademik Sofia0-0
1-0 Stoilov 53' 1-1 Dartilov 55' 2-1 Kolev 58'pen. 3-1 Belyakov 83' 4-1 Stoilov 86' Lovech stadium 1,200. Referee: Georgi Kordev.
Wed 26.03.97Pirin Blagoevgrad1-1Chernomorets Burgas0-0
1-0 Urochevich 80' 1-1 Stoykov 84' Hristo Botev stadium 3,000. Referee: Stefan Ormandzhiev.
Wed 26.03.97Chirpan0-0Spartak Plovdiv0-0
Chirpan stadium 500. Referee: Mladen Blagoev.
Thu 27.03.97Olympic Galata5-0Shumen2-0
1-0 Rachev 2'pen. 2-0 Rachev 6' 3-0 Manev 68' 4-0 Vinkov 81' 5-0 Vinkov 88' Olympic stadium 2,500. Referee; Apostol Apostolov.
Thu 27.03.97Septemvri Sofia3-0Hebar Pazardzhik3-0
1-0 Malinov 8' 2-0 Radulov 16' 3-0 Malinov 26' Septemvri stadium 300. Referee: Krasimir Vasilev.
Thu 27.03.97Lokomotiv Ruse1-2Metalurg Pernik0-1
0-1 Hristov 22' 0-2 Svilenov 48'pen. 1-2 Stankov 74' Lokomotiv stadium 500. Referee: D. Dimitrov.
Thu 27.03.97Avtotreid Aksakovo2-1Chardafon Gabrovo2-1
1-0 Vutsov 28'pen. 2-0 Kelepov 40' 2-1 Lazarov 45' Primorets stadium 800. Referee: Valeri Petrovski.
RankingPtsGoals
1. Litex5955:15
2. Olympic4957:26
3. Pirin4240:22
4. Haskovo3936:28
5. Chardafon3520:27
------------
14.Chernomorets2729:33
15.Lokomotiv GO2721:39
16.Spartak Pd2218:33
17.Chirpan1818:37
18.Hebar1314:34

Round 24 - 17:00

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 05.04.97Chardafon Gabrovo2-0Parva Atomna Kozluduy1-0
1-0 Danov 8' 2-0 Lazarov 57' Hristo Botev stadium 400. Referee: Georgi Videlov.
Sat 05.04.97Akademik Sofia1-0Olympic Galata1-0
1-0 Yotov 12' Akademik stadium 200. Referee: Mitko Mitrev.
Sat 05.04.97Lokomotiv Gorna Oryah0-0Litex Lovech0-0
Lokomotiv stadium 1,000. Referee: Hristo Dimitrov.
Sat 05.04.97Hebar Pazardzhik3-0Lokomotiv Ruse1-0
1-0 Georgiev 8' 2-0 Kyosev 76' Benkovski stadium 200. Referee: Valentin Peev.
Sat 05.04.97Chernomorets Burgas3-0Chirpan1-0
1-0 St. Georgiev 4' 2-0 Yanchev 82' 3-0 Spasov 84' Chernomorets stadium 1,500. Referee: Biser Marinchev.
Sat 05.04.97Shumen1-0Pirin Blagoevgrad1-0
1-0 Iv. Marinov 32' Panayot Volov stadium 600. Referee: Svetozar Marinov.
Sun 06.04.97Cherno More Varna1-0Haskovo0-0
1-0 Neychev 70' Ticha stadium 1,000. Referee: Angel Chachev.
Sun 06.04.97Metalurg Pernik3-0Avtotreid Aksakovo2-0
1-0 Dzhorov 18' 2-0 Svilenov 20' 3-0 Boyanov 76' Metalurg stadium 300. Referee: Nikolay Rangelov.
Sun 06.04.97Spartak Plovdiv1-1Septemvri Sofia0-0
0-1 Penev 77' 1-1 Dramov 89' Todor Diev stadium 3,000. Referee: Dimityr Kostov.
RankingPtsGoals
1. Litex6055:15
2. Olympic4957:27
3. Pirin4240:23
4. Haskovo3936:29
5. Chardafon3822:27
------------
14.Lokomotiv GO2821:39
15.Chernomorets2729:33
16.Spartak Pd2319:34
17.Chirpan1818:37
18.Hebar1617:34

Round 25 - 17:00

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 12.04.97Haskovo2-1Parva Atomna Kozluduy
Sat 12.04.97Litex Lovech4-0Cherno More Varna
Sat 12.04.97Pirin Blagoevgrad2-0Akademik Sofia
Sat 12.04.97Chirpan1-2Shumen
Sat 12.04.97Septemvri Sofia0-0Chernomorets Burgas
Sat 12.04.97Avtotreid Aksakovo2-0Hebar Pazardzhik
Sun 13.04.97Olympic Galata3-0Lokomotiv Gorna Oryah
Sun 13.04.97Lokomotiv Ruse2-1Spartak Plovdiv
Sun 13.04.97Metalurg Pernik3-1Chardafon Gabrovo
RankingPtsGoals
1. Litex6359:15
2. Olympic5260:27
3. Pirin4342:23
4. Haskovo4238:30
5. Metalurg3933:25
------------
14.Parva Atomna2821:27
15.Lokomotiv GO2821:42
16.Spartak Pd2320:36
17.Chirpan1819:42
18.Hebar1617:36

Round 26

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 20.04.97Chardafon Gabrovo5-0Haskovo2-0
1-0 Lazarov 5' 2-0 E. Georgiev 12' 3-0 At. Dimitrov 51' 4-0 G. Georgiev 67' 5-0 G. Georgiev 88' Hristo Botev stadium 4,000. Referee: Maksim Ivanov.
Sun 20.04.97Akademik Sofia3-1Chirpan1-0
1-0 Paskov 4' 2-0 Milanov 77'pen. 3-0 Nikolov 85' 3-1 Sabotinov 88' Akademik stadium 200. Referee: Stefan Ormadzhiev.
Sun 20.04.97Lokomotiv Gorna Oryah2-2Pirin Blagoevgrad1-1
0-1 Brankov 8' 1-1 Pechikamakov 45' 2-1 Stankov 49' Lokomotiv stadium 600. Referee: Ivan Dobrinov.
Sun 20.04.97Cherno More Varna4-0Olympic Galata0-0
1-0 Trendafilov 60' Ticha stadium 2,500. Referee: Hr. Dimitrov.
Sun 20.04.97Parva Atomna Kozluduy0-1Litex Lovech0-0
0-1 Emilov 57' Hristo Botev stadium 3,000. Referee: Kostadin Kostadinov.
Sun 20.04.97Hebar Pazardzhik1-3Metalurg Pernik0-1
0-1 Craiu 4' 0-2 Sherbetov 54' 0-4 Cirku 81' 1-3 Georgiev 84' Benkovski stadium 200. Referee: Angel Chachev.
Sun 20.04.97Spartak Plovdiv1-0Avtotreid Aksakovo0-0
1-0 Kochev 70' stadium -,000. Referee:
Sun 20.04.97Shumen1-0Septemvri Sofia1-0
1-0 Rumn Chakarov 31' Panayot Volov stadium 1,500. Referee: Anton Getsov.
Sun 20.04.97Chernomorets Burgas4-0Lokomotiv Ruse3-0
1-0 Chilikov 3'pen. 2-0 Spasov 6' 3-0 Kosev 9' 4-0 Baychev 51' Chernomorets stadium 4,000. Referee: Boris Borisov.
RankingPtsGoals
1. Litex6660:15
2. Olympic5260:31
3. Pirin4644:25
4. Metalurg4236:26
5. Haskovo4238:35
------------
14.Parva Atomna2821:28
15.Lokomotiv GO2823:44
16.Spartak Pd2621:36
17.Chirpan1820:45
18.Hebar1618:39

Round 27 - 17:00

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 26.04.97Olympic Galata2-1Parva Atomna Kozluduy0-1
0-1 Slavev 44' 1-1 Vasilev 55' 2-1 Rachev 69'pen. Olympic stadium 2,000. Referee: Todor Milushev.
Sat 26.04.97Pirin Blagoevgrad2-0Cherno More Varna2-0
1-0 Sivov 24'OG 2-0 Brankov 44' Hristo Botev stadium. Referee: Anton Genov.
Sat 26.04.97Chirpan1-0Lokomotiv Gorna Oryah1-0
1-0 Mihaylov 36' Chirpan stadium 700. Referee: Valentin Peev.
Sat 26.04.97Septemvri Sofia1-1Akademik Sofia
stadium. Referee:
Sat 26.04.97Lokomotiv Ruse3-0Shumen1-0
1-0 Petrov 38' 2-0 Krastev 51' 3-0 N. Zhelyazkov 88'OG Lokomotiv stadium 150. Referee: Ognyan Mollov.
Sat 26.04.97Avtotreid Aksakovo2-1Chernomorets Burgas
stadium. Referee:
Sat 26.04.97Hebar Pazardzhik1-3Chardafon Gabrovo
stadium. Referee:
Sun 27.04.97Litex Lovech3-0Haskovo1-0
1-0 Belyakov 20' 2-0 Yurukov 75' 3-0 Yurukob 81' Lovech stadium 3,000. Referee: Valeri Petrovski.
Sun 27.04.97Metalurg Pernik4-0Spartak Plovdiv0-0
1-0 Govedarov 49'OG 2-0 Svilenov 54' 3-0 Cirku 76' 4-0 Hristev 80' Metalurg stadium 2,000. Referee: Yordan Ivanov.
RankingPtsGoals
1. Litex6963:15
2. Olympic5562:32
3. Pirin4946:25
4. Metalurg4540:26
5. Chardafon4431:31
------------
14.Lokomotiv GO2923:45
15.Parva Atomna2822:30
16.Spartak Pd2621:40
17.Chirpan2121:45
18.Hebar1619:42

Round 28 - Midweek

dateteam 1scoreteam 2HT
Wed 30.04.97Chardafon Gabrovo0-1Litex Lovech0-1
0-1 Emilov 4' Hristo Botev stadium 6,000. Referee: Yordan Stalev.
Wed 30.04.97Akademik Sofia2-0Lokomotiv Ruse1-0
1-0 Dimitrov 45' 2-0 Paskov 54' Akademik stadium 150. Referee: Rumne Darzhikov.
Wed 30.04.97Lokomotiv Gorna Oryah2-0Septemvri Sofia
stadium. Referee:
Wed 30.04.97Cherno More Varna1-0Chirpan0-0
1-0 Trendafilov 50' Ticha stadium 500. Referee: Krasimir Georgiev.
Wed 30.04.97Parva Atomna Kozluduy1-1Pirin Blagoevgrad
stadium. Referee:
Wed 30.04.97Haskovo2-1Olympic Galata
stadium. Referee:
Wed 30.04.97Spartak Plovdiv2-0Hebar Pazardzhik1-0
1-0 Klakanov 20' 2-0 Klakanov 88' Spartak stadium 500. Referee: Ventsislav Gavrilov.
Wed 30.04.97Chernomorets Burgas2-3Metalurg Pernik2-2
1-0 Chilikov 32' 1-1 Svilenov 38' 1-2 Stoitsov 43' 2-2 Chilikov 45' 2-3 Rusev 54' Chernomorets stadium 3000. Referee: Stefan Gospodinov.
Wed 30.04.97Shumen1-1Avtotreid Aksakovo
stadium. Referee:
RankingPtsGoals
1. Litex7264:15
2. Olympic5563:34
3. Pirin5047:26
4. Metalurg4843:28
5. Haskovo4540:39
------------
14.Lokomotiv GO3225:45
15.Parva Atomna2923:31
16.Spartak Pd2923:40
17.Chirpan2121:46
18.Hebar1619:44

Round 29

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 03.05.97Olympic Galata3-2Litex Lovech
Sat 03.05.97Pirin Blagoevgrad4-1Haskovo
Sat 03.05.97Chirpan3-1Parva Atomna Kozluduy
Sat 03.05.97Septemvri Sofia1-1Cherno More Varna
Sat 03.05.97Metalurg Pernik6-3Shumen
Sat 03.05.97Hebar Pazardzhik1-3Chernomorets Burgas
Sun 04.05.97Lokomotiv Ruse2-0Lokomotiv Gorna Oryah
Sun 04.05.97Avtotreid Aksakovo2-1Akademik Sofia
Sun 04.05.97Spartak Plovdiv1-0Chardafon Gabrovo
RankingPtsGoals
1. Litex7266:18
2. Olympic5866:36
3. Pirin5351:27
4. Metalurg5149:31
5. Haskovo4541:43
------------
14.Lokomotiv GO3225:47
15.Spartak Pd3224:40
16.Parva Atomna2924:34
17.Chirpan2424:47
18.Hebar1620:47

Round 31

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 10.05.97Chardafon Gabrovo1-0Olympic Galata
Sat 10.05.97Akademik Sofia0-1Metalurg Pernik
Sat 10.05.97Lokomotiv Gorna Oryah2-4Avtotreid Aksakovo
Sat 10.05.97Cherno More Varna5-1Lokomotiv Ruse
Sat 10.05.97Parva Atomna Kozluduy0-0Septemvri Sofia
Sat 10.05.97Haskovo2-0Chirpan
Sat 10.05.97Litex Lovech1-0Pirin Blagoevgrad
Sat 10.05.97Shumen4-2Hebar Pazardzhik
Sun 11.05.97Chernomorets Burgas1-0Spartak Plovdiv
RankingPtsGoals
1. Litex7567:18
2. Olympic5866:37
3. Metalurg5450:31
4. Pirin5351:28
5. Haskovo4843:43
------------
14.Lokomotiv GO3227:51
15.Spartak Pd3224:41
16.Parva Atomna3024:34
17.Chirpan2424:49
18.Hebar1622:51

Round 31 - Midweek

dateteam 1scoreteam 2HT
Wed 14.05.97Pirin Blagoevgrad4-0Olympic Galata
Wed 14.05.97Chirpan0-1Litex Lovech
Wed 14.05.97Septemvri Sofia2-0Haskovo
Wed 14.05.97Lokomotiv Ruse2-0Parva Atomna Kozluduy
Wed 14.05.97Avtotreid Aksakovo1-1Cherno More Varna
Wed 14.05.97Metalurg Pernik4-1Lokomotiv Gorna Oryah
Wed 14.05.97Hebar Pazardzhik0-1Akademik Sofia
Wed 14.05.97Spartak Plovdiv5-0Shumen
Wed 14.05.97Chernomorets Burgas2-0Chardafon Gabrovo
RankingPtsGoals
1. Litex7868:18
2. Olympic5866:41
3. Metalurg5754:32
4. Pirin5655:28
5. Haskovo4843:45
------------
14.Spartak Pd3529:41
15.Lokomotiv GO3228:55
16.Parva Atomna3024:36
17.Chirpan2424:50
18.Hebar1622:52

Round 32

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 17.05.97Chardafon Gabrovo4-0Pirin Blagoevgrad
Sat 17.05.97Akademik Sofia3-0Spartak Plovdiv
Sat 17.05.97Lokomotiv Gorna Oryah3-0Hebar Pazardzhik
Sat 17.05.97Cherno More Varna0-1Metalurg Pernik
Sat 17.05.97Parva Atomna Kozluduy2-1Avtotreid Aksakovo
Sat 17.05.97Haskovo3-1Lokomotiv Ruse
Sat 17.05.97Litex Lovech1-2Septemvri Sofia
Sat 17.05.97Olympic Galata4-2Chirpan
Sat 17.05.97Shumen0-3Chernomorets Burgas
RankingPtsGoals
1. Litex7869:20
2. Olympic6170:43
3. Metalurg6055:32
4. Pirin5655:32
5. Haskovo5146:46
------------
14.Lokomotiv GO3531:55
15.Spartak Pd3529:44
16.Parva Atomna3326:37
17.Chirpan2426:54
18.Hebar1622:55

Round 33

dateteam 1scoreteam 2HT
Round 33
Fri 23.05.97Septemvri Sofia1-1Olympic Galata
Sat 24.05.97Chirpan1-3Pirin Blagoevgrad
Sat 24.05.97Lokomotiv Ruse1-0Litex Lovech
Sat 24.05.97Avtotreid Aksakovo3-1Haskovo
Sat 24.05.97Metalurg Pernik3-0Parva Atomna Kozluduy
Sat 24.05.97Hebar Pazardzhik1-2Cherno More Varna
Sat 24.05.97Spartak Plovdiv0-0Lokomotiv Gorna Oryah
Sat 24.05.97Chernomorets Burgas2-0Akademik Sofia
Sat 24.05.97Shumen3-1Chardafon Gabrovo
RankingPtsGoals
1. Litex7869:21
2. Metalurg6358:32
3. Olympic6271:44
4. Pirin5958:33
5. Haskovo5147:49
------------
14.Lokomotiv GO3631:55
15.Spartak Pd3629:44
16.Parva Atomna3326:40
17.Chirpan2427:57
18.Hebar1623:57

Round 34

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 31.05.97Chardafon Gabrovo3-0Chirpan
Sat 31.05.97Akademik Sofia6-0Shumen
Sat 31.05.97Lokomotiv Gorna Oryah0-1Chernomorets Burgas
Sat 31.05.97Cherno More Varna1-0Spartak Plovdiv
Sat 31.05.97Parva Atomna Kozluduy3-0Hebar Pazardzhik
Sat 31.05.97Haskovo1-0Metalurg Pernik
Sat 31.05.97Litex Lovech5-0Avtotreid Aksakovo
Sat 31.05.97Olympic Galata3-0Lokomotiv Ruse
Sat 31.05.97Pirin Blagoevgrad4-1Septemvri Sofia
RankingPtsGoals
1. Litex8174:21
2. Olympic6574:44
3. Metalurg6358:33
4. Pirin6262:34
5. Haskovo5448:49
------------
14.Parva Atomna3629:40
15.Lokomotiv GO3631:56
16.Spartak Pd3629:45
17.Chirpan2427:60
18.Hebar1623:60
Ranking Spring 1997ptswondrwlstgfgag+-
1.Metalurg Pernik41132239:14+25
2.Litex Lovech38122331:8+23
3.Chernomorets Burgas33103430:11+19
4.Olympic Galata3093532:20+12
5.Akademik Sofia2992628:17+11
6.Avtotreid Aksakovo2884523:24-1
7.Chardafon Gabrovo2790825:15+10
8.Pirin Blagoevgrad2783629:19+10
9.Haskovo2581820:28-8
10.Cherno More Varna2473721:210
11.Lokomotiv Ruse2480917:27-10
12.Septemvri Sofia2257517:18-1
13.Shumen2264719:38-19
14.Spartak Plovdiv1954814:20-6
15.Parva Atomna Kozluduy1644916:23-7
16.Lokomotiv Gorna Oryahov1226911:25-14
17.Chirpan11321213:32-19
18.Hebar Pazardzhik6201514:39-25

Points After Rounds

Ranking12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
1. Litex Lovech36912151821212427303333363942434447505356596063666972727578787881
2. Olympic Galata3367101013131617202023262932353639424546494952525555585858616265
3. Metalurg Pernik033669991212151516161919222323262730333639424548515457606363
4. Pirin Blagoevgrad3478111417202323262629293235353538384141424245464950535356565962
5. Haskovo36910111114141717172023262629293235353636393942424245454848515154
6. Chardafon Gabrovo144771011141417172020232326262929323235353838414444444747505053
7. Chernomorets Burgas03333336912121313131616192222252526273031343434374043464952
8. Cherno More Varna3477101313161619202323242427282829293232323535383841424546464952
9. Avtotreid Aksakovo0114447101313141518192020212222252629323235353839424546464949
10.Shumen347881111141417182121242424272829323333333639424243434646464949
11.Akademik Sofia144788881112121314171720202021242730303333363740404043464649
12.Septemvri Sofia336691013131617202023232323262932323333363738383939404144474848
13.Lokomotiv Ruse0333669121212151518192222222525283131313134343737404043434646
14.Parva Atomna Kozluduy3333667101011111414151619202124242425282828282829293030333336
15.Lokomotiv Gorna Oryahov0036699121215151818212124242526262627272828292932323232353636
16.Spartak Plovdiv0001144447101013131616171818181821222323262629323235353636
17.Chirpan0033669999101010101010131316161717181818182121242424242424
18.Hebar Pazardzhik0001122222236699101010101013131616161616161616161616
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
United B Grupa
Vtora Liga 2020-2021
Vtora Liga 2019-2020
Vtora Liga 2018-2019
Vtora Liga 2017-2018
Vtora Liga 2016-2017
2015-20162014-2015
2013-20142012-2013
West and East Groups
West 2011-2012East 2011-2012
West 2010-2011East 2010-2011
West 2009-2010East 2009-2010
West 2008-2009East 2008-2009
West 2007-2008East 2007-2008
West 2006-2007East 2006-2007
West 2005-2006East 2005-2006
United B Grupa
2004-20052003-2004
2002-20032001-2002
2000-20011999-2000
1998-19991997-1998
1996-19971995-1996
North and South Groups
North 1995South 1995
North 1994South 1994
United B Grupa
1992-1993
1991-19921990-1991
1989-19901988-1989
1987-19881986-1987
1985-19861984-1985
North and South Groups
North 1984South 1984
North 1983South 1983
North 1982South 1982
North 1981South 1981
North 1980South 1980
North 1979South 1979
North 1978South 1978
North 1977South 1977
North 1976South 1976
North 1975South 1975
North 1974South 1974
North 1973South 1973
North 1972South 1972
North 1971South 1971
North 1970South 1970
North 1968South 1968
North 1967South 1967
North 1966South 1966
North 1965South 1965
North 1964South 1964
North 1963South 1963
United B Grupa
B Grupa 1961-1962
B Grupa 1960-1961
B Grupa 1959-1960
North and South Groups
North 1959South 1959
North 1958South 1958
North 1957South 1957
Regional Groups
Play-Off 1956Sofia 1956
NorthWest 1956NorthCenter 1956
NorthEast 1956SouthWest 1956
SouthCenter 1956SouthEast 1956
Play-Off 1955Sofia 1955
NorthWest 1955NorthEast 1955
SouthWest 1955SouthEast 1955
Play-Off 1954Sofia 1954
NorthWest 1954NorthEast 1954
SouthWest 1954SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953NorthEast 1953
SouthWest 1953SouthEast 1953
United B Grupa
B Grupa 1952
B Grupa 1951
North and South Groups
North 1950South 1950
1949-1950
1948-19491949 Interzonal
1949 NorthWest1949 NorthEast
1949 SouthEast1949 SouthCenter
1949 SouthWest1949 Sofia
1940 II
1939 II
1938 II
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 7 Feb 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast