Football Bulgaria East B Grupa (Level II) 2011/2012- Winner Etar Veliko Tarnovo
Final Rankingp_w__d__l_gfgag+-
1.Etar Veliko Tarnovo53158431:14+17
2.Botev Plovdiv51149440:17+23
3.Neftohimik Burgas49147646:28+18
4.Lyubimetz 200748146742:22+20
5.Chernomorets Pomorie371071038:29+9
6.Spartak Varna361061127:35-8
7.Sliven361061129:23+6
8.Dobrudzha Dobrich32881122:28-6
9.Nesebar26751524:44-20
10.Dorostol Silistra512246:65-59
index Bulgarian Football 2011-2012
Etar Veliko Tarnovo and Botev Plovdiv (after Play-Off) were promoted to A Grupa #.2013.
Dobrudzha Dobrich, Nesebar and Dorostol Silistra were relegated.
East B Grupa was disbaned (razturena) and Neftohimik Burgas, Lyubimetz 2007, Chernomorets Pomorie, Spartak Varna and Sliven were transfered to United B Grupa 2012-2013.
Play-Off
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Wed 30.05.12Botev Plovdiv2-0Sportist Svoge2-0
1-0 Angel Rahov 21' 2-0 Aleksandar Aleksandrov 42' Slavia stadium, Sofia 4,400.

Round Robin 1 and Round Robin 2

TeamCherDoroNeseEtarDobrSparSlivBoteLyubNeft
Chernomorets Pomorie--- 1:0 6:0 0:0 1:0 4:02:11:11:21:1
Dorostol Silistra0:2---0:2 1:21:1 0:11:1 -:31:0 -:3
Nesebar2:3 1:0---0:3 0:12:0 0:20:1 1:40:0
Etar Veliko Tarnovo0:11:0 0:1---2:1 3:21:0 0:01:0 0:0
Dobrudzha Dobrich2:1 1:01:0 0:0---3:0 0:00:1 0:00:1
Spartak Varna1:52:1 0:10:0 0:0---0:2 1:00:0 1:0
Sliven 1:0 3:-4:0 1:22:0 2:1---0:0 0:11:0
Botev Plovdiv 1:14:0 1:10:1 1:01:1 1:0---2:2 1:1
Lyubimetz 2007 1:0 3:02:0 0:04:0 0:03:1 2:1---2:0
Neftohimik Burgas 1:07:1 2:31:0 2:13:2 1:02:2 3:1---

Round Robin 1

Round 1

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 13.08.11Dorostol Silistra0-2Chernomorets Pomorie
Sat 13.08.11Nesebar0-0Neftohimik Burgas
Sat 13.08.11Etar Veliko Tarnovo1-0Lyubimetz 2007
Sat 13.08.11Dobrudzha Dobrich0-1Botev Plovdiv
Sun 14.08.11Spartak Varna0-2Sliven
Ranking

Round 2

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 20.08.11Chernomorets Pomorie2-1Sliven
Sat 20.08.11Dorostol Silistra0-2Nesebar
Sat 20.08.11Botev Plovdiv1-1Spartak Varna
Sat 20.08.11Lyubimetz 20074-0Dobrudzha Dobrich
Sat 20.08.11Neftohimik Burgas1-0Etar Veliko Tarnovo
Ranking

Round 3

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 27.08.11Nesebar2-3Chernomorets Pomorie
Sat 27.08.11Etar Veliko Tarnovo1-0Dorostol Silistra
Sat 27.08.11Dobrudzha Dobrich0-1Neftohimik Burgas
Sat 27.08.11Sliven0-0Botev Plovdiv
Sun 28.08.11Spartak Varna0-0Lyubimetz 2007
Ranking

Round 4

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 03.09.11Chernomorets Pomorie1-1Botev Plovdiv
Sat 03.09.11Dorostol Silistra1-1Dobrudzha Dobrich
Sat 03.09.11Nesebar0-3Etar Veliko Tarnovo
Sat 03.09.11Lyubimetz 20073-1Sliven
Sat 03.09.11Neftohimik Burgas3-2Spartak Varna
Ranking

Round 5

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 10.09.11Etar Veliko Tarnovo0-1Chernomorets Pomorie
Sat 10.09.11Dobrudzha Dobrich1-0Nesebar
Sat 10.09.11Spartak Varna2-1Dorostol Silistra
Sat 10.09.11Sliven1-0Neftohimik Burgas
Sat 10.09.11Botev Plovdiv2-2Lyubimetz 2007
Ranking

Round 6

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 17.09.11Chernomorets Pomorie1-2Lyubimetz 2007
Sat 17.09.11Dorostol Silistra1-1Sliven
Sat 17.09.11Nesebar2-0Spartak Varna
Sat 17.09.11Etar Veliko Tarnovo2-1Dobrudzha Dobrich
Sat 17.09.11Neftohimik Burgas2-2Botev Plovdiv
Ranking

Round 7

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 24.09.11Dobrudzha Dobrich2-1Chernomorets Pomorie
Sat 24.09.11Spartak Varna0-0Etar Veliko Tarnovo
Sat 24.09.11Sliven4-0Nesebar
Sat 24.09.11Botev Plovdiv4-0Dorostol Silistra
Sat 24.09.11Lyubimetz 20072-0Neftohimik Burgas
Ranking

Round 8

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 01.10.11Chernomorets Pomorie1-1Neftohimik Burgas
Sat 01.10.11Dorostol Silistra1-0Lyubimetz 2007
Sat 01.10.11Nesebar0-1Botev Plovdiv
Sat 01.10.11Etar Veliko Tarnovo1-0Sliven
Sat 01.10.11Dobrudzha Dobrich3-0Spartak Varna
Ranking

Round 9

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 15.10.11Spartak Varna1-5Chernomorets Pomorie
Sat 15.10.11Sliven2-0Dobrudzha Dobrich
Sat 15.10.11Lyubimetz 20072-0Nesebar
Sat 15.10.11Neftohimik Burgas7-1Dorostol Silistra
Sun 16.10.11Botev Plovdiv0-1Etar Veliko Tarnovo
Ranking

Round 10

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Fri 28.10.11Chernomorets Pomorie1-0Dorostol Silistra
Fri 28.10.11Sliven2-1Spartak Varna
Fri 28.10.11Botev Plovdiv1-0Dobrudzha Dobrich
Fri 28.10.11Lyubimetz 20070-0Etar Veliko Tarnovo
Fri 28.10.11Neftohimik Burgas2-3Nesebar
Ranking

Round 11

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 05.11.11Nesebar1-0Dorostol Silistra
Sat 05.11.11Etar Veliko Tarnovo0-0Neftohimik Burgas
Sat 05.11.11Dobrudzha Dobrich0-0Lyubimetz 2007
Sat 05.11.11Sliven1-0Chernomorets Pomorie
Sun 06.11.11Spartak Varna1-0Botev Plovdiv
Ranking

Round 12

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 12.11.11Chernomorets Pomorie6-0Nesebar
Sat 12.11.11Dorostol Silistra1-2Etar Veliko Tarnovo
Sat 12.11.11Lyubimetz 20070-0Spartak Varna
Sat 12.11.11Neftohimik Burgas2-1Dobrudzha Dobrich
Sun 13.11.11Botev Plovdiv1-0Sliven
Ranking

Round 13

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 19.11.11Etar Veliko Tarnovo0-1Nesebar
Sat 19.11.11Dobrudzha Dobrich1-0Dorostol Silistra
Sat 19.11.11Sliven0-1Lyubimetz 2007
Sat 19.11.11Botev Plovdiv1-1Chernomorets Pomorie
Sun 20.11.11Spartak Varna1-0Neftohimik Burgas
Ranking

Round 14

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 26.11.11Dorostol Silistra0-1Spartak Varna
Sat 26.11.11Nesebar0-1Dobrudzha Dobrich
Sat 26.11.11Lyubimetz 20072-1Botev Plovdiv
Sun 27.11.11Chernomorets Pomorie0-0Etar Veliko Tarnovo
Sun 27.11.11Neftohimik Burgas1-0Sliven
Ranking

Round 15

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 03.03.12Dobrudzha Dobrich0-0Etar Veliko Tarnovo
Sat 03.03.12Spartak Varna0-1Nesebar
Sat 03.03.12Botev Plovdiv1-1Neftohimik Burgas
Sat 03.03.12Lyubimetz 20071-0Chernomorets Pomorie
Sat 03.03.12Sliven3-0Dorostol Silistra
Ranking

Round 16

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 10.03.12Chernomorets Pomorie1-0Dobrudzha Dobrich
Sat 10.03.12Nesebar0-2Sliven
Sat 10.03.12Etar Veliko Tarnovo3-2Spartak Varna
Sat 10.03.12Neftohimik Burgas3-1Lyubimetz 2007
Sat 10.03.12Dorostol Silistra0-3Botev Plovdiv
Ranking

Round 17

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 17.03.12Spartak Varna0-0Dobrudzha Dobrich
Sat 17.03.12Sliven1-2Etar Veliko Tarnovo
Sat 17.03.12Neftohimik Burgas1-0Chernomorets Pomorie
Sun 18.03.12Botev Plovdiv1-1Nesebar
Sat 17.03.12Lyubimetz 20073-0Dorostol Silistra
Ranking

Round 18

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 24.03.12Chernomorets Pomorie4-0Spartak Varna
Sat 24.03.12Nesebar1-4Lyubimetz 2007
Sat 24.03.12Etar Veliko Tarnovo0-0Botev Plovdiv
Sat 24.03.12Dobrudzha Dobrich0-0Sliven
Sat 24.03.12Dorostol Silistra0-3Neftohimik Burgas
Ranking
Ranking after RR2p_w__d__l_gfgag+-
1.Lyubimetz 200735105327:11+16
2.Etar Veliko Tarnovo3396316:8+8
3.Neftohimik Burgas3295428:16+12
4.Chernomorets Pomorie3194530:14+16
5.Botev Plovdiv2769321:13+8
6.Sliven2783721:13+8
7.Dobrudzha Dobrich2055811:16-5
8.Nesebar20621014:30-16
9.Spartak Varna1745912:27-15
10.Dorostol Silistra512156:38-32

Round Roibn 3

TeamNeseSlivCherNeftSparEtarDoroDobrLyubBote
Nesebar--- 3:01:21:11:2
Sliven0:0---2:0 1:2 3:0 0:3
Chernomorets Pomorie2:2 ---2:2 0:2 0:0 0:2
Neftohimik Burgas3:10:0 ---3:1 3:0 3:1
Spartak Varna3:1 2:0 ---1:1 0:1 1:0
Etar Veliko Tarnovo1:01:0 3:1 ---3:0 2:0
Dorostol Silistra 0:3 0:3 ---0:3 0:3
Dobrudzha Dobrich 1:1 2:3 1:1 ---1:3
Lyubimetz 2007 3:1 1:2 3:0 ---0:1
Botev Plovdiv 3:1 2:0 3:1 3:0 ---
Dorostol Silistra lost all 9 matches wo 0-3.
Botev Plovdiv won key matches against Neftohimik Burgas and Lyubimetz 2007.

Round 19 - 17:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 31.03.12Spartak Varna0-1Dobrudzha Dobrich0-0
Sun 01.04.12Sliven0-0Nesebar0-0
Sun 01.04.12Chernomorets Pomorie0-2Botev Plovdiv0-2
Sun 01.04.12Neftohimik Burgas3-1Lyubimetz 20071-0
Sun 01.04.12Etar Veliko Tarnovo3-0Dorostol Silistra
Ranking

Round 20 - 17:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 07.04.12Sliven2-0Chernomorets Pomorie2-0
Sat 07.04.12Dobrudzha Dobrich1-1Etar Veliko Tarnovo1-1
Sat 07.04.12Lyubimetz 20071-2Spartak Varna0-1
Sat 07.04.12Botev Plovdiv2-0Neftohimik Burgas2-0
Sat 07.04.12Nesebar3-0Dorostol Silistra
Ranking

Round 21 - 17:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Wed 11.04.12Chernomorets Pomorie2-2Nesebar0-1
Wed 11.04.12Neftohimik Burgas0-0Sliven0-0
Wed 11.04.12Spartak Varna1-0Botev Plovdiv1-0
Wed 11.04.12Etar Veliko Tarnovo2-0Lyubimetz 20070-0
Wed 11.04.12Dorostol Silistra0-3Dobrudzha Dobrich
Ranking

Round 22 - 17:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 21.04.12Nesebar1-2Dobrudzha Dobrich1-0
Sat 21.04.12Sliven1-2Spartak Varna1-1
Sat 21.04.12Chernomorets Pomorie2-2Neftohimik Burgas1-1
Sat 21.04.12Botev Plovdiv3-1Etar Veliko Tarnovo0-1
Sat 21.04.12Lyubimetz 20073-0Dorostol Silistra
Ranking

Round 23 - 17:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 28.04.12Neftohimik Burgas3-1Nesebar0-1
Sat 28.04.12Etar Veliko Tarnovo1-0Sliven0-0
Sat 28.04.12Dobrudzha Dobrich1-3Lyubimetz 20070-1
Sat 28.04.12Dorostol Silistra0-3Botev Plovdiv
Sun 29.04.12Spartak Varna2-0Chernomorets Pomorie1-0
Ranking

Round 24 - 18:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 05.05.12Nesebar1-1Lyubimetz 20070-0
Sat 05.05.12Chernomorets Pomorie0-2Etar Veliko Tarnovo0-0
Sat 05.05.12Botev Plovdiv3-0Dobrudzha Dobrich1-0
1-0 Aleksandar Aleksandrov 18' 2-0 Deyan Hristov 67' 3-0 Aleksandar Aleksandrov 75' Hadzhi Dimitar stadium, Sliven 660.
Sat 05.05.12Sliven3-0Dorostol Silistra
Sun 06.05.12Neftohimik Burgas3-1Spartak Varna0-1
Ranking

Round 25 - 18:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 12.05.12Spartak Varna3-1Nesebar3-1
Sat 12.05.12Etar Veliko Tarnovo3-1Neftohimik Burgas2-1
Sat 12.05.12Dobrudzha Dobrich1-1Sliven0-0
Sat 12.05.12Lyubimetz 20070-1Botev Plovdiv0-0
Sat 12.05.12Dorostol Silistra0-3Chernomorets Pomorie
Ranking

Round 26 - 18:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 19.05.12Nesebar1-2Botev Plovdiv0-1
Sat 19.05.12Sliven0-3Lyubimetz 20070-0
Sat 19.05.12Chernomorets Pomorie0-0Dobrudzha Dobrich0-0
Sat 19.05.12Spartak Varna1-1Etar Veliko Tarnovo1-1
Sat 19.05.12Neftohimik Burgas3-0Dorostol Silistra
Ranking

Round 27 - 18:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Wed 23.05.12Etar Veliko Tarnovo1-0Nesebar0-0
Wed 23.05.12Dobrudzha Dobrich2-3Neftohimik Burgas1-1
Wed 23.05.12Lyubimetz 20073-1Chernomorets Pomorie0-0
Wed 23.05.12Botev Plovdiv3-1Sliven1-0
Berkut stadium, Brestnik,
Wed 23.05.12Dorostol Silistra0-3Spartak Varna
Ranking
Ranking Round Robin 3p_w__d__l_gfgag+-
1.Botev Plovdiv2480119:4+15
2.Etar Veliko Tarnovo2062115:6+9
3.Spartak Varna1961215:8+7
4.Neftohimik Burgas1752218:12+6
5.Lyubimetz 20071341415:11+4
6.Dobrudzha Dobrich1233311:12-1
7.Sliven92348:10-2
8.Chernomorets Pomorie61358:15-7
9.Nesebar613510:14-4
10.Dorostol Silistra00090:27-27
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
United B Grupa
Vtora Liga 2020-2021
Vtora Liga 2019-2020
Vtora Liga 2018-2019
Vtora Liga 2017-2018
Vtora Liga 2016-2017
2015-20162014-2015
2013-20142012-2013
West and East Groups
West 2011-2012East 2011-2012
West 2010-2011East 2010-2011
West 2009-2010East 2009-2010
West 2008-2009East 2008-2009
West 2007-2008East 2007-2008
West 2006-2007East 2006-2007
West 2005-2006East 2005-2006
United B Grupa
2004-20052003-2004
2002-20032001-2002
2000-20011999-2000
1998-19991997-1998
1996-19971995-1996
North and South Groups
North 1995South 1995
North 1994South 1994
United B Grupa
1992-1993
1991-19921990-1991
1989-19901988-1989
1987-19881986-1987
1985-19861984-1985
North and South Groups
North 1984South 1984
North 1983South 1983
North 1982South 1982
North 1981South 1981
North 1980South 1980
North 1979South 1979
North 1978South 1978
North 1977South 1977
North 1976South 1976
North 1975South 1975
North 1974South 1974
North 1973South 1973
North 1972South 1972
North 1971South 1971
North 1970South 1970
North 1968South 1968
North 1967South 1967
North 1966South 1966
North 1965South 1965
North 1964South 1964
North 1963South 1963
United B Grupa
B Grupa 1961-1962
B Grupa 1960-1961
B Grupa 1959-1960
North and South Groups
North 1959South 1959
North 1958South 1958
North 1957South 1957
Regional Groups
Play-Off 1956Sofia 1956
NorthWest 1956NorthCenter 1956
NorthEast 1956SouthWest 1956
SouthCenter 1956SouthEast 1956
Play-Off 1955Sofia 1955
NorthWest 1955NorthEast 1955
SouthWest 1955SouthEast 1955
Play-Off 1954Sofia 1954
NorthWest 1954NorthEast 1954
SouthWest 1954SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953NorthEast 1953
SouthWest 1953SouthEast 1953
United B Grupa
B Grupa 1952
B Grupa 1951
North and South Groups
North 1950South 1950
1949-1950
1948-19491949 Interzonal
1949 NorthWest1949 NorthEast
1949 SouthEast1949 SouthCenter
1949 SouthWest1949 Sofia
1940 II
1939 II
1938 II
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Feb 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast