Football Bulgaria North East B RFG 1953 - Winner Spartak Stalin
Final Rankingpwdlgfga
1.Spartak Staln40192176:11
2.Lokomotiv Stalin30134536:22
3.Udarnik Kolarovgrad29125544:20
4.Septemvri Tolbuhin29141747:23
5.Cherveno Zname Popovo2395827:27
6.Lokomotiv Russe2286822:24
7.Cherveno Zname Silistra19751026:42
8.Dinamo Russe18661021:33
9.Cherveno Zname Novi Paza17651121:36
10.Spartak Kolarovgrad17651120:43
11.Cherveno Zname Tolbuhin15211918:35
12.DNA Silistra5131810:52
Source: retro-football.bg
Spartak Stalin was promoted to A RFG 1954.
Spartak Kolarovgrad, Cherveno Zname Tolbuhin and DNA Silistra were relegated.
Regions:
Ruse: Lokomotiv Ruse, Cherveno Zname Silistra, Dinamo Russe and DNA Silistra-R.
Kolarovgrad: Cherveno Zname Popovo, Cherveno Zname Novi Pazar and Spartak Kolarovgrad-R.
Stalin: Spartak Stalin-P, Lokomotiv Stalin, Septemvri Tolbuhin and Cherveno Zname Tolbuhin-R.
TeamSparLokoUdarSeptCherLokoCherDinaCherSparCherDNA
Spartak Stalin---1:12:13:1 4:12:0 5:03:-3:0 7:2 7:1 7:0
Lokomotiv Stalin 1:5--- 1:10:13:21:0 5:0 2:04:1 3:01:03:0
Udarnik Kolarovgrad 0:13:1---1:04:14:0 3:1 2:14:0 3:0 1:14:0
Septemvri Tolbuhin 1:3 0:1 2:0---3:0 3:14:0 3:0 5:25:13:03:1
Cherveno Zname Popovo1:1 1:0 2:1 2:0--- 0:11:00:01:01:12:1 4:0
Lokomotiv Ruse 1:0 3:0 2:10:21:0---0:1 0:13:0 0:01:12:0
Cherveno Zname Silistra0:32:31:1 2:1 2:1 2:2---2:31:14:1 3:21:1
Dinamo Ruse 0:30:00:12:4 2:41:1 2:0--- 1:1 0:1 2:21:0
Cherveno Zname Novi Paza 0:3 1:2 0:02:0 1:0 2:2 1:20:1---1:0 3:03:1
Spartak Kolarovgrad0:61:11:4 0:2 0:22:0 1:01:3 0:0--- 3:1 3:-
Cherveno Zname Tolbuhin0:2 0:11:1 0:0 1:1 1:11:11:12:00:0--- 2:0
DNA Silistra0:5 0:1 1:4 2:40:0 0:1 0:1 2:0 1:20:11:1---
Round Roibn 2

Round 12

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 29.03.53Lokomotiv Stalin0-1Septemvri Tolbuhin
Sun 29.03.53Udarnik Kolarovgrad4-0DNA Silistra
Sun 29.03.53Cherveno Zname Popovo0-0Dinamo Ruse
Sun 29.03.53Lokomotiv Ruse3-0Cherveno Zname Novi P
Sun 29.03.53Cherveno Zname Silist4-1Spartak Kolarovgrad
Sun 29.03.53Cherveno Zname Tolbuh0-2Spartak Stalin

Round 2

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 05.04.53Spartak Stalin2-1Udarnik Kolarovgrad
Sun 05.04.53Septemvri Tolbuhin3-0Cherveno Zname Tolbuh
Sun 05.04.53Lokomotiv Ruse0-1Cherveno Zname Silist
Sun 05.04.53Cherveno Zname Novi P0-1Dinamo Ruse
Sun 05.04.53Spartak Kolarovgrad1-1Lokomotiv Stalin
Sun 05.04.53DNA Silistra0-0Cherveno Zname Popovo

Round 3

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 11.04.53Lokomotiv Stalin1-0Lokomotiv Ruse
Sun 12.04.53Udarnik Kolarovgrad1-0Septemvri Tolbuhin
Sun 12.04.53Cherveno Zname Popovo1-1Spartak Stalin
Sun 12.04.53Cherveno Zname Silist1-1Cherveno Zname Novi P
Sun 12.04.53Dinamo Ruse1-0DNA Silistra
Sun 12.04.53Cherveno Zname Tolbuh0-0Spartak Kolarovgrad

Round 4

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 19.04.53Spartak Stalin3-0Dinamo Ruse
Sun 19.04.53Septemvri Tolbuhin3-0Cherveno Zname Popovo
Sun 19.04.53Lokomotiv Ruse1-1Cherveno Zname Tolbuh
Sun 19.04.53Cherveno Zname Silist2-3Lokomotiv Stalin
Sun 19.04.53Cherveno Zname Novi P3-1DNA Silistra
Sun 19.04.53Spartak Kolarovgrad1-4Udarnik Kolarovgrad

Round 5

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 26.04.53Lokomotiv Stalin4-1Cherveno Zname Novi P
Sun 26.04.53Udarnik Kolarovgrad4-0Lokomotiv Ruse
Sun 26.04.53Cherveno Zname Popovo1-1Spartak Kolarovgrad
Sun 26.04.53Dinamo Ruse2-4Septemvri Tolbuhin
Sun 26.04.53Cherveno Zname Tolbuh1-1Cherveno Zname Silist
Sun 26.04.53DNA Silistra0-5Spartak Stalin

Round 6

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 03.05.53Lokomotiv Stalin1-0Cherveno Zname Tolbuh
Sun 03.05.53Septemvri Tolbuhin3-1DNA Silistra
Sun 03.05.53Lokomotiv Ruse1-0Cherveno Zname Popovo
Sun 03.05.53Cherveno Zname Silist1-1Udarnik Kolarovgrad
Sun 03.05.53Cherveno Zname Novi P0-3Spartak Stalin
Sun 03.05.53Spartak Kolarovgrad1-3Dinamo Ruse

Round 7

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 10.05.53Spartak Stalin3-1Septemvri Tolbuhin
Sun 10.05.53Udarnik Kolarovgrad3-1Lokomotiv Stalin
Sun 10.05.53Dinamo Ruse1-1Lokomotiv Ruse
Sun 10.05.53Cherveno Zname Tolbuh2-0Cherveno Zname Novi P
Sun 10.05.53DNA Silistra0-1Spartak Kolarovgrad
Sun 21.06.53Cherveno Zname Popovo1-0Cherveno Zname Silist
replayed from Sun 10.05.53 when finished 4-3.

Round 8

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 17.05.53Lokomotiv Stalin3-2Cherveno Zname Popovo
Sun 17.05.53Lokomotiv Ruse2-0DNA Silistra
Sun 17.05.53Cherveno Zname Silist2-3Dinamo Ruse
Sun 17.05.53Cherveno Zname Novi P2-0Septemvri Tolbuhin
Sun 17.05.53Spartak Kolarovgrad0-6Spartak Stalin
Sun 17.05.53Cherveno Zname Tolbuh1-1Udarnik Kolarovgrad

Round 9

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 24.05.53Spartak Stalin2-0Lokomotiv Ruse
Sun 24.05.53Udarnik Kolarovgrad4-0Cherveno Zname Novi P
Sun 24.05.53Dinamo Ruse0-0Lokomotiv Stalin
Wed 03.06.53Cherveno Zname Silist1-1DNA Silistra
Sat 13.06.53Septemvri Tolbuhin5-1Spartak Kolarovgrad
Sun 14.06.53Cherveno Zname Popovo2-1Cherveno Zname Tolbuh

Round 10

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 31.05.53Udarnik Kolarovgrad4-1Cherveno Zname Popovo
Sun 31.05.53Lokomotiv Ruse0-2Septemvri Tolbuhin
Sun 31.05.53Cherveno Zname Novi P1-0Spartak Kolarovgrad
Sun 31.05.53Cherveno Zname Tolbuh1-1Dinamo Ruse
Sun 14.06.53Cherveno Zname Silist0-3Spartak Stalin
from 31.05.53
Sun 14.06.53Lokomotiv Stalin3-0DNA Silistra
from 31.05.53
Ranking 31.05ptsgoalsm
1. Spartak St1727:39
2. Udarnik Kgd1627:710
3. Septemvri Tb1217:99
4. Lokomotiv St1214:109
---------------
9. Cherv. Zn. NP78:1910
10.Cherv. Zn. Pp610:169
11.Spartak Kgd56:209
12.DNA Silistra12:198

Round 11

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 06.06.53Spartak Stalin1-1Lokomotiv Stalin
Sun 07.06.53Septemvri Tolbuhin4-0Cherveno Zname Silist
Sun 07.06.53Spartak Kolarovgrad2-0Lokomotiv Ruse
Sun 07.06.53Cherveno Zname Popovo1-0Cherveno Zname Novi P
Sun 07.06.53DNA Silistra1-1Cherveno Zname Tolbuh
Sun 07.06.53Dinamo Ruse0-1Udarnik Kolarovgrad
Ranking 07.06ptsgoalsm
1. Spartak St1828:410
2. Udarnik Kgd1828:711
3. Septemvri Tb1421:910
4. Lokomotiv St1315:1110
---------------
9. Lokomotiv Rs88:1411
10.Spartak Kgd78:2010
11.Cherv. Zn. NP78:2011
12.DNA Silistra34:2110

After Round 11

dateteam 1scoreteam 2HTRd
Sat 13.06.53Septemvri Tolbuhin5-1Spartak Kolarovgrad 9
Sun 14.06.53Cherveno Zname Popovo2-1Cherveno Zname Tolbuh 9
Sun 14.06.53Cherveno Zname Silist0-3Spartak Stalin 10
Sun 14.06.53Lokomotiv Stalin3-0DNA Silistra 10
Sun 21.06.53Cherveno Zname Popovo1-0Cherveno Zname Silist 7
replayed from Sun 10.05.53 when finished 4-3.
Ranking Round Robin 1ptswindrwlstgfgag+-
1.Spartak Stalin2092031:4+27
2.Udarnik Kolarovgrad1882128:7+21
3.Septemvri Tolbuhin1680326:10+16
4.Lokomotiv Stalin1563218:11+7
5.Dinamo Ruse1244312:13-1
6.Cherveno Zname Popovo103449:14-5
7.Cherveno Zname Silistra824513:19-6
8.Cherveno Zname Tolbuhin81648:13-5
9.Lokomotiv Ruse83268:14-6
10.Cherveno Zname Novi Paza73178:20-12
11.Spartak Kolarovgrad72369:25-16
12.DNA Silistra30384:24-20

Round Roibn 2 - Spring and Autumn 1953

Round 12

dateteam 1scoreteam 2HT
Fri 26.06.53DNA Silistra1-4Udarnik Kolarovgrad
Sat 18.07.53Spartak Stalin7-1Cherveno Zname Tolbuh
Sun 19.07.53Dinamo Ruse2-4Cherveno Zname Popovo
Sun 19.07.53Cherveno Zname Novi P2-2Lokomotiv Ruse
Sun 19.07.53Septemvri Tolbuhin0-1Lokomotiv Stalin
Sun 18.10.53Spartak Kolarovgrad1-0Cherveno Zname Silist

Round 13

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 26.07.53Lokomotiv Stalin3-0Spartak Kolarovgrad
Sun 26.07.53Udarnik Kolarovgrad0-1Spartak Stalin
Sun 26.07.53Cherveno Zname Popovo4-0DNA Silistra
Sun 26.07.53Cherveno Zname Silist2-2Lokomotiv Ruse
Sun 26.07.53Dinamo Ruse1-1Cherveno Zname Novi P
Sun 26.07.53Cherveno Zname Tolbuh0-0Septemvri Tolbuhin

Round 14

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 02.08.53Septemvri Tolbuhin2-0Udarnik Kolarovgrad
Sun 02.08.53Lokomotiv Ruse3-0Lokomotiv Stalin
Sun 02.08.53Cherveno Zname Novi P1-2Cherveno Zname Silist
Sun 02.08.53Spartak Kolarovgrad3-1Cherveno Zname Tolbuh
Sun 02.08.53DNA Silistra2-0Dinamo Ruse
Spartak Stalin3-0Cherveno Zname Novi P

Round 15

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 09.08.53Lokomotiv Stalin5-0Cherveno Zname Silist
Sun 09.08.53Udarnik Kolarovgrad3-0Spartak Kolarovgrad
Sun 09.08.53Cherveno Zname Popovo2-0Septemvri Tolbuhin
Sun 09.08.53Dinamo Ruse0-3Spartak Stalin
Sun 09.08.53Cherveno Zname Tolbuh1-1Lokomotiv Ruse
Sun 09.08.53DNA Silistra1-2Cherveno Zname Novi P

Round 16

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 16.08.53Septemvri Tolbuhin3-0Dinamo Ruse
Sun 16.08.53Lokomotiv Ruse2-1Udarnik Kolarovgrad
Sun 16.08.53Cherveno Zname Silist3-2Cherveno Zname Tolbuh
Sun 16.08.53Cherveno Zname Novi P1-2Lokomotiv Stalin
Sun 16.08.53Spartak Kolarovgrad0-2Cherveno Zname Popovo
Wed 19.08.53Spartak Stalin7-0DNA Silistra

Round 17

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 23.08.53Spartak Stalin4-1Cherveno Zname Popovo
Sun 23.08.53Udarnik Kolarovgrad3-1Cherveno Zname Silist
Sun 23.08.53Cherveno Zname Popovo0-1Lokomotiv Ruse
Sun 23.08.53Dinamo Ruse0-1Spartak Kolarovgrad
Sun 23.08.53Cherveno Zname Tolbuh0-1Lokomotiv Stalin
Sun 23.08.53DNA Silistra2-4Septemvri Tolbuhin

Round 18

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 30.08.53Lokomotiv Stalin1-1Udarnik Kolarovgrad
Sun 30.08.53Septemvri Tolbuhin1-3Spartak Stalin
Sun 30.08.53Lokomotiv Ruse0-1Dinamo Ruse
Sun 30.08.53Cherveno Zname Silist2-1Cherveno Zname Popovo
Sun 30.08.53Cherveno Zname Novi P3-0Cherveno Zname Tolbuh
Sun 30.08.53Spartak Kolarovgrad0-2DNA Silistra
interupted after 75' with socre 0-2 last 15 scheduled for Sun 25.10.53.

Round 19

dateteam 1scoreteam 2HT
Round 19
Sun 06.09.53Spartak Stalin7-2Spartak Kolarovgrad
Sun 06.09.53Udarnik Kolarovgrad1-1Cherveno Zname Tolbuh
Sun 06.09.53Septemvri Tolbuhin5-2Cherveno Zname Novi P
Sun 06.09.53Cherveno Zname Popovo1-0Lokomotiv Stalin
Sun 06.09.53Dinamo Ruse2-0Cherveno Zname Silist
Sun 06.09.53DNA Silistra0-1Lokomotiv Ruse

Round 20

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 13.09.53Lokomotiv Stalin2-0Dinamo Ruse
Sun 13.09.53Lokomotiv Ruse1-0Spartak Stalin
Sun 13.09.53Cherveno Zname Novi P0-0Udarnik Kolarovgrad
Sun 13.09.53Spartak Kolarovgrad0-2Septemvri Tolbuhin
Sun 13.09.53Cherveno Zname Tolbuh1-1Cherveno Zname Popovo
Sun 13.09.53DNA Silistra0-1Cherveno Zname Silist

Round 21

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 20.09.53Spartak Stalin5-0Cherveno Zname Silist
Sun 20.09.53Septemvri Tolbuhin3-1Lokomotiv Ruse
Sun 20.09.53Cherveno Zname Popovo2-1Udarnik Kolarovgrad
Sun 20.09.53Dinamo Ruse2-2Cherveno Zname Tolbuh
Sun 20.09.53Spartak Kolarovgrad0-0Cherveno Zname Novi P
Sun 20.09.53DNA Silistra0-1Lokomotiv Stalin

Round 22

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 26.09.53Lokomotiv Stalin1-5Spartak Stalin
Sun 27.09.53Udarnik Kolarovgrad2-1Dinamo Ruse
Sun 27.09.53Lokomotiv Ruse0-0Spartak Kolarovgrad
Sun 27.09.53Cherveno Zname Silist2-1Septemvri Tolbuhin
Sun 27.09.53Cherveno Zname Novi P1-0Cherveno Zname Popovo
Sun 27.09.53Cherveno Zname Tolbuh1-0DNA Silistra
also reported 2-0.

After Round 22

dateteam 1scoreteam 2HTRd
Sun 18.10.53Spartak Kolarovgrad1-0Cherveno Zname Silist 12
Sun 25.10.53Spartak Kolarovgrad0-2DNA Silistra 18
last 15'. interupted after 75' with socre 0-2 on Sun 25.10.53.
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
1962
1961
1960
North 1959
South 1959
North 1958
South 1958
Sofia 1956
NorthWest 1956
NorthCenter 1956
NorthEast 1956
SouthWest 1956
SouthCenter 1956
SouthEast 1956
Sofia 1955
NorthWest 1955
NorthEast 1955
SouthWest 1955
SouthEast 1955
Sofia 1954
NorthWest 1954
NorthEast 1954
SouthWest 1955
SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953
NorthEast 1953
SouthWest 1953
SouthEast 1953
1952
1951
North 1950
South 1950
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Feb 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast