Football Bulgaria North East B RFG 1954 - Winner Spartak Russe
Final Rankingpwdlgfga
1. Spartak Russe35163347:14
2. Udarnik Kolarovgrad29133639:21
3. DNA Kolarovgrad26106629:23
4. Akademik Stalin2589531:25
5. Dinamo Stalin2387728:24
6. Septemvri Tolbuhin2294931:31
7. Lokomotiv Russe2278721:23
8. Cherveno Zname Silistra2177828:33
9. Dinamo Russe18661022:28
10.Lokomotiv Stalin17651124:34
11.Cherveno Zname Popovo15471119:34
12.Cherveno Zname Novi Paza11351420:49
This was 1 of 5 Level II competitions in Bulgarian Football Season 1954 Spring-Autumn.
Spartak Ruse went to play in the Qualification tournament Play-Offs 1954 but failed a promotion to A RFG 1955.
Teams were adminstrative regions in North East Bulgaria: Russe, Kolarovgrad (Shumen) and Stalin (Varna).
Last 3 teams were relegated to Regional Groups.
Udarnik Kolarovgrad was replaced by Spartak Kolarovgrad for next Season NorthEast 1955.
TeamLokoLokoAkadSeptCherSparDNADinaCherDinaCherUdar
Lokomotiv Stalin--- 1:2 0:4 1:1 2:2 1:4 3:00:11:02:01:11:2
Lokomotiv Russe3:1---1:1 1:03:1 1:20:1 -:31:0 1:21:1 2:2
Akademik Stalin1:1 0:0---1:0 0:12:2 0:02:1 4:22:2 3:12:4
Septemvri Tolbuhin0:11:0 1:2---2:2 2:11:0 2:35:0 2:14:0 2:1
Cherveno Zname Silistra0:1 3:10:0 1:1---1:2 2:23:0 1:02:1 2:01:0
Spartak Russe3:10:0 3:00:1 2:0---5:2 0:05:0 2:05:0 1:0
DNA Kolarovgrad2:0 0:11:1 5:01:1 3:0---1:0 1:01:0 2:01:0
Dinamo Stalin 2:01:1 0:22:2 4:00:2 2:1---4:1 0:11:1 0:2
Cherveno Zname Novi Paza 2:1 1:10:4 3:13:0 0:32:2 1:1---4:4 0:20:3
Dinamo Russe 0:20:0 3:01:2 2:00:2 0:01:1 0:0---1:2 2:0
Cherveno Zname Popovo 1:1 0:10:0 3:02:2 0:12:3 0:11:0 0:1---1:1
Udarnik Kolarovgrad 3:22:0 2:02:1 4:00:2 2:01:1 4:13:0 3:2---

Round 1

dateteam 1scoreteam 2HT
20.03--:--Akademik Stalin2-4Udarnik Kolarovgrad
20.03--:--Spartak Russe5-0Cherveno Zname Novi P
21.03--:--Lokomotiv Russe3-1Lokomotiv Stalin
21.03--:--Septemvri Tolbuhin4-0Cherveno Zname Popovo
21.03--:--Cherveno Zname Silist2-1Dinamo Russe
21.03--:--DNA Kolarovgrad1-0Dinamo Stalin

Round 2

dateteam 1scoreteam 2HT
27.03--:--Lokomotiv Russe1-1Akademik Stalin
28.03--:--Lokomotiv Stalin0-1Dinamo Stalin
28.03--:--Cherveno Zname Novi P2-2DNA Kolarovgrad
28.03--:--Dinamo Russe0-2Spartak Russe
28.03--:--Cherveno Zname Popovo2-2Cherveno Zname Silist
28.03--:--Udarnik Kolarovgrad2-1Septemvri Tolbuhin

Round 3

dateteam 1scoreteam 2HT
03.04--:--Dinamo Stalin4-1Cherveno Zname Novi P
04.04--:--Akademik Stalin1-1Lokomotiv Stalin
04.04--:--Septemvri Tolbuhin1-0Lokomotiv Russe
04.04--:--Cherveno Zname Silist1-0Udarnik Kolarovgrad
04.04--:--Spartak Russe5-0Cherveno Zname Popovo
04.04--:--DNA Kolarovgrad1-0Dinamo Russe

Round 4

dateteam 1scoreteam 2HT
10.04--:--Akademik Stalin1-0Septemvri Tolbuhin
11.04--:--Lokomotiv Stalin1-0Cherveno Zname Novi P
11.04--:--Lokomotiv Russe3-1Cherveno Zname Silist
11.04--:--Dinamo Russe1-1Dinamo Stalin
11.04--:--Cherveno Zname Popovo2-3DNA Kolarovgrad
11.04--:--Udarnik Kolarovgrad0-2Spartak Russe

Round 5

dateteam 1scoreteam 2HT
17.04--:--Dinamo Stalin1-1Cherveno Zname Popovo
18.04--:--Septemvri Tolbuhin0-1Lokomotiv Stalin
18.04--:--Cherveno Zname Silist0-0Akademik Stalin
18.04--:--Spartak Russe0-0Lokomotiv Russe
18.04--:--DNA Kolarovgrad1-0Udarnik Kolarovgrad
18.04--:--Cherveno Zname Novi P4-4Dinamo Russe

Round 6

dateteam 1scoreteam 2HT
24.04--:--Akademik Stalin2-2Spartak Russe
25.04--:--Lokomotiv Stalin2-0Dinamo Russe
25.04--:--Lokomotiv Russe0-1DNA Kolarovgrad
25.04--:--Septemvri Tolbuhin2-2Cherveno Zname Silist
25.04--:--Cherveno Zname Popovo1-0Cherveno Zname Novi P
25.04--:--Udarnik Kolarovgrad1-1Dinamo Stalin

Round 7

dateteam 1scoreteam 2HT
01.05--:--Dinamo Stalin1-1Lokomotiv Russe
02.05--:--Cherveno Zname Silist0-1Lokomotiv Stalin
02.05--:--Spartak Russe0-1Septemvri Tolbuhin
02.05--:--DNA Kolarovgrad1-1Akademik Stalin
02.05--:--Cherveno Zname Novi P0-3Udarnik Kolarovgrad
02.05--:--Dinamo Russe1-2Cherveno Zname Popovo

Round 8

dateteam 1scoreteam 2HT
08.05--:--Akademik Stalin2-1Dinamo Stalin
09.05--:--Lokomotiv Stalin1-1Cherveno Zname Popovo
09.05--:--Lokomotiv Russe1-0Cherveno Zname Novi P
09.05--:--Septemvri Tolbuhin1-0DNA Kolarovgrad
09.05--:--Cherveno Zname Silist1-2Spartak Russe
09.05--:--Udarnik Kolarovgrad3-0Dinamo Russe

Round 9

dateteam 1scoreteam 2HT
15.05--:--Spartak Russe3-1Lokomotiv Stalin
15.05--:--Dinamo Stalin2-2Septemvri Tolbuhin
16.05--:--DNA Kolarovgrad1-1Cherveno Zname Silist
16.05--:--Cherveno Zname Novi P0-4Akademik Stalin
16.05--:--Dinamo Russe0-0Lokomotiv Russe
16.05--:--Cherveno Zname Popovo1-1Udarnik Kolarovgrad

Round 10

dateteam 1scoreteam 2HT
22.05--:--Lokomotiv Stalin1-2Udarnik Kolarovgrad
23.05--:--Lokomotiv Russe1-1Cherveno Zname Popovo
23.05--:--Akademik Stalin2-2Dinamo Russe
23.05--:--Septemvri Tolbuhin5-0Cherveno Zname Novi P
23.05--:--Cherveno Zname Silist3-0Dinamo Stalin
23.05--:--Spartak Russe5-2DNA Kolarovgrad

Round 11

dateteam 1scoreteam 2HT
29.05--:--Dinamo Stalin0-2Spartak Russe
30.05--:--DNA Kolarovgrad2-0Lokomotiv Stalin
30.05--:--Cherveno Zname Novi P3-0Cherveno Zname Silist
30.05--:--Dinamo Russe1-2Septemvri Tolbuhin
30.05--:--Cherveno Zname Popovo0-0Akademik Stalin
30.05--:--Udarnik Kolarovgrad2-0Lokomotiv Russe

Round 12

dateteam 1scoreteam 2HT
05.06--:--Lokomotiv Stalin1-2Lokomotiv Russe
06.06--:--Dinamo Stalin2-1DNA Kolarovgrad
06.06--:--Cherveno Zname Novi P0-3Spartak Russe
06.06--:--Dinamo Russe2-0Cherveno Zname Silist
06.06--:--Cherveno Zname Popovo3-0Septemvri Tolbuhin
06.06--:--Udarnik Kolarovgrad2-0Akademik Stalin

Round 13

dateteam 1scoreteam 2HT
13.--:--Akademik Stalin0-0Lokomotiv Russe
13.--:--Septemvri Tolbuhin2-1Udarnik Kolarovgrad
13.--:--Cherveno Zname Silist2-0Cherveno Zname Popovo
13.--:--Spartak Russe2-0Dinamo Russe
13.--:--DNA Kolarovgrad1-0Cherveno Zname Novi P
13.--:--Dinamo Stalin2-0Lokomotiv Stalin

Round 14

dateteam 1scoreteam 2HT
14.--:--Lokomotiv Stalin0-4Akademik Stalin
14.--:--Lokomotiv Russe1-0Septemvri Tolbuhin
14.--:--Cherveno Zname Novi P1-1Dinamo Stalin
14.--:--Dinamo Russe0-0DNA Kolarovgrad
14.--:--Cherveno Zname Popovo0-1Spartak Russe
14.--:--Udarnik Kolarovgrad4-0Cherveno Zname Silist

Round 15

dateteam 1scoreteam 2HT
04.07--:--Septemvri Tolbuhin1-2Akademik Stalin
04.07--:--Cherveno Zname Silist3-1Lokomotiv Russe
04.07--:--Spartak Russe1-0Udarnik Kolarovgrad
04.07--:--Dinamo Stalin0-1Dinamo Russe
04.07--:--Cherveno Zname Novi P1-0Lokomotiv Stalin
--.09--:--DNA Kolarovgrad2-0Cherveno Zname Popovo

Round 16

dateteam 1scoreteam 2HT
16.--:--Lokomotiv Stalin1-1Septemvri Tolbuhin
16.--:--Lokomotiv Russe1-2Spartak Russe
16.--:--Akademik Stalin0-1Cherveno Zname Silist
16.--:--Dinamo Russe0-0Cherveno Zname Novi P
16.--:--Cherveno Zname Popovo0-1Dinamo Stalin
16.--:--Udarnik Kolarovgrad2-0DNA Kolarovgrad
Summer Break

Round 17

dateteam 1scoreteam 2HT
08.08--:--Cherveno Zname Silist1-1Septemvri Tolbuhin
08.08--:--Spartak Russe3-0Akademik Stalin
08.08--:--DNA Kolarovgrad0-1Lokomotiv Russe
08.08--:--Dinamo Stalin0-2Udarnik Kolarovgrad
08.08--:--Cherveno Zname Novi P0-2Cherveno Zname Popovo
08.08--:--Dinamo Russe0-2Lokomotiv Stalin

Round 18

dateteam 1scoreteam 2HT
15.08--:--Lokomotiv Stalin2-2Cherveno Zname Silist
15.08--:--Akademik Stalin0-0DNA Kolarovgrad
15.08--:--Septemvri Tolbuhin2-1Spartak Russe
15.08--:--Cherveno Zname Popovo0-1Dinamo Russe
15.08--:--Udarnik Kolarovgrad3-1Cherveno Zname Novi P
15.08--:--Lokomotiv Russe0-3Dinamo Stalin
initial score 2-1.

Round 19

dateteam 1scoreteam 2HT
19.--:--Spartak Russe2-1Cherveno Zname Silist
19.--:--DNA Kolarovgrad5-0Septemvri Tolbuhin
19.--:--Dinamo Stalin0-2Akademik Stalin
19.--:--Cherveno Zname Novi P1-1Lokomotiv Russe
19.--:--Dinamo Russe2-0Udarnik Kolarovgrad
19.--:--Cherveno Zname Popovo1-1Lokomotiv Stalin

Round 20

dateteam 1scoreteam 2HT
20.--:--Lokomotiv Stalin0-4Spartak Russe
20.--:--Lokomotiv Russe1-2Dinamo Russe
20.--:--Akademik Stalin4-2Cherveno Zname Novi P
20.--:--Septemvri Tolbuhin2-3Dinamo Stalin
20.--:--Cherveno Zname Silist2-2DNA Kolarovgrad
20.--:--Udarnik Kolarovgrad3-2Cherveno Zname Popovo

Round 21

dateteam 1scoreteam 2HT
21.--:--DNA Kolarovgrad3-0Spartak Russe
21.--:--Dinamo Stalin4-0Cherveno Zname Silist
21.--:--Dinamo Russe3-0Akademik Stalin
21.--:--Cherveno Zname Popovo0-1Lokomotiv Russe
21.--:--Udarnik Kolarovgrad3-2Lokomotiv Stalin
21.--:--Cherveno Zname Novi P3-1Septemvri Tolbuhin

Round 22

dateteam 1scoreteam 2HT
22.--:--Lokomotiv Stalin3-0DNA Kolarovgrad
22.--:--Lokomotiv Russe2-2Udarnik Kolarovgrad
22.--:--Akademik Stalin3-1Cherveno Zname Popovo
22.--:--Septemvri Tolbuhin2-1Dinamo Russe
22.--:--Cherveno Zname Silist1-0Cherveno Zname Novi P
22.--:--Spartak Russe0-0Dinamo Stalin
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
1962
1961
1960
North 1959
South 1959
North 1958
South 1958
Sofia 1956
NorthWest 1956
NorthCenter 1956
NorthEast 1956
SouthWest 1956
SouthCenter 1956
SouthEast 1956
Sofia 1955
NorthWest 1955
NorthEast 1955
SouthWest 1955
SouthEast 1955
Sofia 1954
NorthWest 1954
NorthEast 1954
SouthWest 1955
SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953
NorthEast 1953
SouthWest 1953
SouthEast 1953
1952
1951
North 1950
South 1950
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Feb 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast