Football Bulgaria North East B RFG 1956 - Winner SKNA Stalin
Final Rankingpwdlgfgag+-
1.SKNA Stalin38166057:10+47
2.Cherveno Zname Tolbuhin27107537:24+13
3.Lokomotiv Stalin26106632:19+13
4.Spartak Kolarovgrad25105731:23+8
5.Udarnik Stalin24104827:30-3
6.Septemvri Tolbuhin2278728:31-3
7.Sboren otbor Popovo2185919:26-7
8.Lokomotiv Kolarovgrad19831123:33-10
9.Septemvri Targoviste1858921:26-5
10.Dinamo Stalin17651119:22-3
11.Akademik Stalin1656119:31-22
12.Sboren otbor Novi Pazar11431515:43-28
Lokomotiv Kolarovgrad goals 24:34?
This was 1 of 7 Level II competitions in Bulgarian Football Pyramide - Season 1956 Spring-Autumn.
SKNA Stalin went to play in the Qualification tournament Play-Off 1956 and earned promotion to A RFG 1957.
Lokomotiv Stalin (Cherno More II), Cherveno Zname Tolbuhin (Dobrudzha) and Spartak Kolarovgrad (Dobrudzha) were transferred to newly crated B RFG North 1957.
Teams were from adminstrative regions in North East Bulgaria: Kolarovgrad (Shumen) and Stalin (Varna).

Round Robin 1 - Spring 1956

Round 1

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 07.04.56Septemvri Tolbuhin1-2Udarnik Stalin
Sat 07.04.56Spartak Kolarovgrad2-1Sboren otbor Novi Paz
Sat 07.04.56Lokomotiv Stalin0-0Akademik Stalin
Sat 07.04.56Septemvri Targoviste1-0Lokomotiv Kolarovgrad
Sat 07.04.56Sboren otbor Popovo1-1Cherveno Zname Tolbuh
Mon 09.04.56Dinamo Stalin0-2SKNA Stalin

Round 2

dateteam 1scoreteam 2HT
Fri 13.04.56Akademik Stalin1-1Septemvri Targoviste1-1
Sat 14.04.56Udarnik Stalin0-0Spartak Kolarovgrad0-0
Sun 15.04.56Lokomotiv Kolarovgrad1-3Sboren otbor Popovo0-0
Sun 15.04.56Sboren otbor Novi Paz0-0Lokomotiv Stalin0-0
Mon 16.04.56SKNA Stalin2-1Cherveno Zname Tolbuh
Tue 17.04.56Dinamo Stalin4-0Septemvri Tolbuhin

Round 3

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 21.04.56Septemvri Tolbuhin1-1SKNA Stalin
Sun 22.04.56Spartak Kolarovgrad2-0Dinamo Stalin
Sun 22.04.56Lokomotiv Stalin0-0Udarnik Stalin
Sun 22.04.56Septemvri Targoviste2-0Sboren otbor Novi Paz
Sun 22.04.56Sboren otbor Popovo0-1Akademik Stalin
Sun 22.04.56Cherveno Zname Tolbuh1-0Lokomotiv Kolarovgrad

Round 4

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 28.04.56Udarnik Stalin2-0Septemvri Targoviste
Sun 29.04.56SKNA Stalin4-0Lokomotiv Kolarovgrad
Sun 29.04.56Spartak Kolarovgrad1-1Septemvri Tolbuhin
Sun 29.04.56Sboren otbor Novi Paz0-1Sboren otbor Popovo
Mon 30.04.56Akademik Stalin0-3Cherveno Zname Tolbuh
awarded on 15.07. match ended 0-0.
Tue 01.05.56Dinamo Stalin3-0Lokomotiv Stalin

Round 5

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 06.05.56SKNA Stalin2-1Spartak Kolarovgrad0-1
Sun 06.05.56Septemvri Targoviste0-0Dinamo Stalin0-0
Sun 06.05.56Sboren otbor Popovo1-0Udarnik Stalin1-0
Sun 06.05.56Cherveno Zname Tolbuh3-1Sboren otbor Novi Paz2-0
Mon 07.05.56Lokomotiv Kolarovgrad1-0Akademik Stalin
Mon 07.05.56Lokomotiv Stalin1-0Septemvri Tolbuhin

Round 6

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 13.05.56Dinamo Stalin0-1Sboren otbor Popovo0-0
Sun 13.05.56Septemvri Tolbuhin2-1Septemvri Targoviste1-1
Sun 13.05.56Spartak Kolarovgrad2-1Lokomotiv Stalin1-1
Sun 13.05.56Sboren otbor Novi Paz0-3Lokomotiv Kolarovgrad0-1
Sun 13.05.56Udarnik Stalin1-0Cherveno Zname Tolbuh0-0
Mon 14.05.56SKNA Stalin1-0Akademik Stalin

Round 7

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 20.05.56SKNA Stalin0-0Lokomotiv Stalin0-0
Sun 20.05.56Septemvri Targoviste0-0Spartak Kolarovgrad0-0
Sun 20.05.56Sboren otbor Popovo1-1Septemvri Tolbuhin0-1
Sun 20.05.56Cherveno Zname Tolbuh2-0Dinamo Stalin1-0
Sun 20.05.56Lokomotiv Kolarovgrad4-1Udarnik Stalin2-0
Sun 20.05.56Akademik Stalin2-0Sboren otbor Novi Paz1-0

Round 8

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 27.05.56Dinamo Stalin0-0Lokomotiv Kolarovgrad
Sun 27.05.56Septemvri Tolbuhin2-2Cherveno Zname Tolbuh
Sun 27.05.56Spartak Kolarovgrad2-0Sboren otbor Popovo
Sun 27.05.56Lokomotiv Stalin1-1Septemvri Targoviste
Sun 27.05.56Udarnik Stalin2-0Akademik Stalin
Wed 30.05.56SKNA Stalin8-0Sboren otbor Novi Paz

Round 9

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 03.06.56SKNA Stalin4-0Septemvri Targoviste
Sun 03.06.56Sboren otbor Popovo0-2Lokomotiv Stalin
Sun 03.06.56Cherveno Zname Tolbuh2-2Spartak Kolarovgrad2-1
Sun 03.06.56Lokomotiv Kolarovgrad2-3Septemvri Tolbuhin1-1
Sun 03.06.56Akademik Stalin0-2Dinamo Stalin
Sun 03.06.56Sboren otbor Novi Paz0-4Udarnik Stalin0-1

Round 10

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 10.06.56SKNA Stalin2-0Udarnik Stalin2-0
Sun 10.06.56Septemvri Tolbuhin3-0Akademik Stalin0-0
Sun 10.06.56Spartak Kolarovgrad0-0Lokomotiv Kolarovgrad0-0
Sun 10.06.56Lokomotiv Stalin0-0Cherveno Zname Tolbuh0-0
Sun 10.06.56Septemvri Targoviste1-1Sboren otbor Popovo1-1
Mon 11.06.56Dinamo Stalin0-0Sboren otbor Novi Paz

Round 11

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 17.06.56Sboren otbor Popovo0-0SKNA Stalin
Sun 17.06.56Cherveno Zname Tolbuh1-1Septemvri Targoviste
Sun 17.06.56Lokomotiv Kolarovgrad1-2Lokomotiv Stalin
Sun 17.06.56Sboren otbor Novi Paz1-1Septemvri Tolbuhin
Sun 17.06.56Udarnik Stalin2-1Dinamo Stalin
Mon 18.06.56Akademik Stalin1-0Spartak Kolarovgrad
Ranking Spring 1956pwdlgfgag+-
1. SKNA Varna1983024:3+21
2. Udarnik Stalin1462314:9+5
3. Lokomotiv Varna1345211:7+4
4. Spartak Kolarovgrad1345212:8+4
5. Cherveno Zname Tolbuhin1244316:12+4
6. Sboren otbor Popovo124439:90
7. Septemvri Tolbuhin1135315:18-3
8. Septemvri Targoviste102638:10-2
9. Dinamo Stalin933510:9+1
10.Lokomotiv Kolarovgrad832612:15-3
11.Akademik Stalin83255:13-8
12.Sboren otbor Novi Pazar30383:26-23

Round Robin 2 - Summer 1956

Round 12

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 24.06.56SKNA Stalin0-0Dinamo Stalin
Sun 24.06.56Lokomotiv Kolarovgrad1-0Septemvri Targoviste
Sun 24.06.56Sboren otbor Novi Paz3-1Spartak Kolarovgrad
Sun 24.06.56Udarnik Stalin2-1Septemvri Tolbuhin
Mon 25.06.56Cherveno Zname Tolbuh2-0Sboren otbor Popovo
Mon 25.06.56Akademik Stalin1-0Lokomotiv Stalin

Round 13

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 08.07.56SKNA Stalin6-1Septemvri Tolbuhin
Sun 08.07.56Dinamo Stalin0-1Spartak Kolarovgrad
Sun 08.07.56Lokomotiv Kolarovgrad0-2Cherveno Zname Tolbuh
Sun 08.07.56Sboren otbor Novi Paz1-0Septemvri Targoviste
Mon 09.07.56Akademik Stalin0-2Sboren otbor Popovo
Tue 10.07.56Udarnik Stalin1-3Lokomotiv Stalin
Summer Break

Round 14

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 15.07.56Lokomotiv Stalin2-1Sboren otbor Novi Paz2-0
Sun 05.08.56Septemvri Tolbuhin2-0Dinamo Stalin
Sun 05.08.56Spartak Kolarovgrad2-0Udarnik Stalin
Sun 05.08.56Septemvri Targoviste4-0Akademik Stalin
Sun 05.08.56Sboren otbor Popovo0-1Lokomotiv Kolarovgrad
Sun 05.08.56Cherveno Zname Tolbuh2-2SKNA Stalin

Round 15

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 12.08.56Septemvri Tolbuhin1-0Spartak Kolarovgrad1-0
Sun 12.08.56Lokomotiv Stalin3-0Dinamo Stalin
Sun 12.08.56Septemvri Targoviste1-1Udarnik Stalin0-0
Sun 12.08.56Sboren otbor Popovo1-0Sboren otbor Novi Paz0-0
Sun 12.08.56Lokomotiv Kolarovgrad0-3SKNA Stalin
Sun 12.08.56Cherveno Zname Tolbuh0-0Akademik Stalin

Round 16

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 19.08.56Dinamo Stalin2-1Septemvri Targoviste1-1
Sun 19.08.56Septemvri Tolbuhin0-1Lokomotiv Stalin0-1
Sun 19.08.56Spartak Kolarovgrad0-2SKNA Stalin0-2
Sun 19.08.56Sboren otbor Novi Paz2-4Cherveno Zname Tolbuh0-1
Sun 19.08.56Udarnik Stalin0-2Sboren otbor Popovo0-0
Mon 20.08.56Akademik Stalin2-1Lokomotiv Kolarovgrad

Round 17

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 26.08.56Lokomotiv Stalin1-3Spartak Kolarovgrad1-1
Sun 26.08.56Septemvri Targoviste1-0Septemvri Tolbuhin0-0
Sun 26.08.56Cherveno Zname Tolbuh5-3Udarnik Stalin2-2
Sun 26.08.56Lokomotiv Kolarovgrad2-1Sboren otbor Novi Paz1-1
Sun 26.08.56Akademik Stalin1-1SKNA Stalin0-0
Mon 27.08.56Sboren otbor Popovo1-1Dinamo Stalin0-1

Round 18

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 02.09.56Dinamo Stalin1-0Cherveno Zname Tolbuh0-0
Sun 02.09.56Septemvri Tolbuhin3-1Sboren otbor Popovo2-0
Sun 02.09.56Spartak Kolarovgrad3-2Septemvri Targoviste2-0
Sun 02.09.56Lokomotiv Stalin2-3SKNA Stalin
Sun 02.09.56Sboren otbor Novi Paz2-0Akademik Stalin1-0
Sun 02.09.56Udarnik Stalin3-0Lokomotiv Kolarovgrad1-0

Round 19

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 09.09.56Septemvri Targoviste1-1Lokomotiv Stalin0-0
Sun 09.09.56Sboren otbor Popovo0-1Spartak Kolarovgrad
Sun 09.09.56Cherveno Zname Tolbuh1-1Septemvri Tolbuhin0-0
Sun 09.09.56Lokomotiv Kolarovgrad2-1Dinamo Stalin2-1
Mon 09.09.56Akademik Stalin0-0Udarnik Stalin
Sun 07.10.56Sboren otbor Novi Paz1-3SKNA Stalin

Round 20

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 16.09.56Dinamo Stalin3-0Akademik Stalin1-0
Sun 16.09.56Septemvri Tolbuhin1-1Lokomotiv Kolarovgrad1-1
Sun 16.09.56Spartak Kolarovgrad1-3Cherveno Zname Tolbuh1-1
Sun 16.09.56Lokomotiv Stalin5-0Sboren otbor Popovo1-0
Sun 16.09.56Septemvri Targoviste0-4SKNA Stalin0-2
Mon 17.09.56Udarnik Stalin1-0Sboren otbor Novi Paz

Round 21

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 23.09.56Sboren otbor Popovo3-1Septemvri Targoviste1-1
Sun 23.09.56Cherveno Zname Tolbuh2-0Lokomotiv Stalin1-0
Sun 23.09.56Lokomotiv Kolarovgrad3-2Spartak Kolarovgrad2-1
Sun 23.09.56Akademik Stalin0-0Septemvri Tolbuhin0-0
Sun 23.09.56Sboren otbor Novi Paz1-0Dinamo Stalin1-0
Sun 23.09.56Udarnik Stalin0-6SKNA Stalin0-4

Round 22

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 30.09.56SKNA Stalin3-0Sboren otbor Popovo
Sun 30.09.56Dinamo Stalin1-2Udarnik Stalin
Sun 30.09.56Septemvri Tolbuhin3-0Sboren otbor Novi Paz
Sun 30.09.56Spartak Kolarovgrad5-0Akademik Stalin
Sun 30.09.56Lokomotiv Stalin3-0Lokomotiv Kolarovgrad
Sun 30.09.56Septemvri Targoviste2-0Cherveno Zname Tolbuh
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
United B Grupa
Vtora Liga 2020-2021
Vtora Liga 2019-2020
Vtora Liga 2018-2019
Vtora Liga 2017-2018
Vtora Liga 2016-2017
2015-20162014-2015
2013-20142012-2013
West and East Groups
West 2011-2012East 2011-2012
West 2010-2011East 2010-2011
West 2009-2010East 2009-2010
West 2008-2009East 2008-2009
West 2007-2008East 2007-2008
West 2006-2007East 2006-2007
West 2005-2006East 2005-2006
United B Grupa
2004-20052003-2004
2002-20032001-2002
2000-20011999-2000
1998-19991997-1998
1996-19971995-1996
North and South Groups
North 1995South 1995
North 1994South 1994
United B Grupa
1992-1993
1991-19921990-1991
1989-19901988-1989
1987-19881986-1987
1985-19861984-1985
North and South Groups
North 1984South 1984
North 1983South 1983
North 1982South 1982
North 1981South 1981
North 1980South 1980
North 1979South 1979
North 1978South 1978
North 1977South 1977
North 1976South 1976
North 1975South 1975
North 1974South 1974
North 1973South 1973
North 1972South 1972
North 1971South 1971
North 1970South 1970
North 1968South 1968
North 1967South 1967
North 1966South 1966
North 1965South 1965
North 1964South 1964
North 1963South 1963
United B Grupa
B Grupa 1961-1962
B Grupa 1960-1961
B Grupa 1959-1960
North and South Groups
North 1959South 1959
North 1958South 1958
North 1957South 1957
Regional Groups
Play-Off 1956Sofia 1956
NorthWest 1956NorthCenter 1956
NorthEast 1956SouthWest 1956
SouthCenter 1956SouthEast 1956
Play-Off 1955Sofia 1955
NorthWest 1955NorthEast 1955
SouthWest 1955SouthEast 1955
Play-Off 1954Sofia 1954
NorthWest 1954NorthEast 1954
SouthWest 1954SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953NorthEast 1953
SouthWest 1953SouthEast 1953
United B Grupa
B Grupa 1952
B Grupa 1951
North and South Groups
North 1950South 1950
1949-1950
1948-19491949 Interzonal
1949 NorthWest1949 NorthEast
1949 SouthEast1949 SouthCenter
1949 SouthWest1949 Sofia
1940 II
1939 II
1938 II
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Feb 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast