Football Bulgaria North West B RFG 1955 - Winner Cherveno Zname Vidin
Final Rankingpwdlgfgag+-1956
1. Cherveno Zname Vidin311011129:13+16NW
2. Dinamo Gorna Oryahovitsa29117440:23+17NC
3. Udarnik Pleven26114746:27+19NW
4. Spartak Vratsa2597621:20+1NW
5. Torpedo Pleven2488625:23+2NW
6. Dinamo Gabrovo2278723:27-4NC
7. Lokomotiv Dryanovo2185933:30+3NC
8. Lokomotiv Gorna Oryahov2177830:300NC
9. Urozhay Pordim19751021:28-7NW
10.Lokomotiv Lom18741120:31-11NW
11.Urozhay Novo Selo16561120:40-20NW
12.Septemvri Mihaylovgrad12441426:42-16NW
-. Akademik Svistov Did not startNW
Special thanks to "nanko nanev" nankera@abv.bg
Torpedo Pleven relegated from A RFG 1954
Cherveno Zname Vidin played in the Qualification tournament Play-Off 1955 but failed a promotion to A RFG 1955.
Dinamo Gorna Oryahovitsa, Udarnik Pleven, Dinamo Gabrovo, Lokomotiv Dryanovo, Lokomotiv Gorna Oryahovitsa transferred to new NorthCenter 1956.
Promoted from Level III to NorthWest 1956: Dinamo Byala Slatina, Urozhay Komostitsa and Septemvri Pleven.
Play-Off 1955Sofia 1955
NorthWest 1955NorthEast 1955
SouthWest 1955SouthEast 1955
TeamAkadLokoTorpUrozSparLokoCherDinaUdarUrozLokoDinaSept
Akademik Svistov---------------
Lokomotiv Gorna Oryahov----0:1 0:02:1 1:11:1 1:11:0 3:- 3:-1:1 3:-
Torpedo Pleven- 1:1---3:0 2:02:0 1:10:0 3:02:1 2:0 0:01:0
Urozhay Pordim-1:2 2:1---0:1 2:10:1 0:14:1 2:02:11:0 2:1
Spartak Vratsa- 1:02:0 0:0---4:1 1:10:0 0:03:2 1:0 0:01:0
Lokomotiv Dryanovo-1:0 1:13:2 2:0---1:1 1:04:1 3:-1:21:2 7:0
Cherveno Zname Vidin- 5:12:0 4:00:0 0:0---1:0 1:01:1 0:0 3:02:1
Dinamo Gorna Oryahovitsa-3:1 5:11:1 4:04:1 1:1---4:2 3:02:01:1 3:0
Udarnik Pleven- 5:12:2 1:10:1 2:13:0 6:1---5:0 3:0 2:05:1
Urozhay Novo Selo-3:3 3:02:1 0:01:2 0:00:1 1:1---2:01:0 2:1
Lokomotiv Lom-2:10:0 1:03:2 3:00:1 1:31:3 0:0--- 1:11:0
Dinamo Gabrovo- 0:32:1 3:02:1 1:01:1 1:10:3 3:01:3---2:1
Septemvri Mihaylovgrad-2:1 1:10:0 1:21:1 1:24:1 0:16:1 3:1 2:2---
Schedule was made with Akademik Svistov.

Round Robin 1

Round 1

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 10.04.55Lokomotiv Gorna OryahNPAkademik Svistov
Sun 10.04.55Torpedo Pleven1-0Septemvri Mihaylovgra0-0
Sun 10.04.55Urozhay Pordim1-0Dinamo Gabrovo0-0
Sun 10.04.55Lokomotiv Dryanovo1-2Lokomotiv Lom0-0
Sun 10.04.55Cherveno Zname Vidin1-1Urozhay Novo Selo1-1
Sun 10.04.55Dinamo Gorna Oryahovi4-2Udarnik Pleven2-1

Round 2

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 17.04.55Akademik SvistovNPUdarnik Pleven
Sun 17.04.55Lokomotiv Gorna Oryah0-1Torpedo Pleven
Sun 17.04.55Urozhay Novo Selo0-1Dinamo Gorna Oryahovi
Sun 17.04.55Lokomotiv Lom0-1Cherveno Zname Vidin
Sun 17.04.55Dinamo Gabrovo2-1Spartak Vratsa
Sun 17.04.55Septemvri Mihaylovgra0-0Urozhay Pordim

Round 3

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 24.04.55Urozhay Pordim1-2Lokomotiv Gorna Oryah
Sun 24.04.55Spartak Vratsa1-0Septemvri Mihaylovgra
Sun 24.04.55Lokomotiv Dryanovo1-2Dinamo Gabrovo
Sun 24.04.55Dinamo Gorna Oryahovi2-0Lokomotiv Lom
Sun 24.04.55Udarnik Pleven5-0Urozhay Novo Selo

Round 4

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 01.05.55Lokomotiv Lom1-3Udarnik Pleven
Sun 01.05.55Dinamo Gabrovo1-1Cherveno Zname Vidin
Mon 02.05.55Septemvri Mihaylovgra1-1Lokomotiv Dryanovo
Tue 03.05.55Lokomotiv Gorna Oryah2-1Spartak Vratsa
Tue 03.05.55Torpedo Pleven3-0Urozhay Pordim

Round 5

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 08.05.55Lokomotiv Dryanovo1-0Lokomotiv Gorna Oryah
Sun 08.05.55Cherveno Zname Vidin2-1Septemvri Mihaylovgra
Sun 08.05.55Dinamo Gorna Oryahovi1-1Dinamo Gabrovo
Sun 08.05.55Urozhay Novo Selo2-0Lokomotiv Lom
05..55Spartak Vratsa2-0Torpedo Pleven

Round 6

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 15.05.55Lokomotiv Gorna Oryah1-1Cherveno Zname Vidin
Sun 15.05.55Torpedo Pleven2-0Lokomotiv Dryanovo
Sun 15.05.55Urozhay Pordim0-1Spartak Vratsa
Sun 15.05.55Dinamo Gabrovo0-3Udarnik Pleven
Sun 15.05.55Septemvri Mihaylovgra4-1Dinamo Gorna Oryahovi

Round 7

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 21.05.55Lokomotiv Dryanovo3-2Urozhay Pordim
Sat 21.05.55Cherveno Zname Vidin2-0Torpedo Pleven
Sat 21.05.55Dinamo Gorna Oryahovi3-1Lokomotiv Gorna Oryah
Sat 21.05.55Udarnik Pleven5-1Septemvri Mihaylovgra
Sat 21.05.55Urozhay Novo Selo1-0Dinamo Gabrovo

Round 8

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 28.05.55Lokomotiv Gorna Oryah1-0Udarnik Pleven
Sat 28.05.55Torpedo Pleven0-0Dinamo Gorna Oryahovi
Sat 28.05.55Urozhay Pordim0-1Cherveno Zname Vidin
Sat 28.05.55Spartak Vratsa4-1Lokomotiv Dryanovo
Sat 28.05.55Dinamo Gabrovo1-3Lokomotiv Lom
Sat 28.05.55Septemvri Mihaylovgra6-1Urozhay Novo Selo

Round 9

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 05.06.55Cherveno Zname Vidin0-0Spartak Vratsa
Sun 05.06.55Dinamo Gorna Oryahovi1-1Urozhay Pordim
Sun 05.06.55Udarnik Pleven2-2Torpedo Pleven
Sun 05.06.55Urozhay Novo Selo3-3Lokomotiv Gorna Oryah
Sun 05.06.55Lokomotiv Lom1-0Septemvri Mihaylovgra

Round 10

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 12.06.55Torpedo Pleven2-1Urozhay Novo Selo
Sun 12.06.55Urozhay Pordim4-1Udarnik Pleven
Sun 12.06.55Spartak Vratsa0-0Dinamo Gorna Oryahovi
Sun 12.06.55Lokomotiv Dryanovo1-1Cherveno Zname Vidin
10..55Lokomotiv Gorna Oryah3-0Lokomotiv Lom

Round 11

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 19.06.55Dinamo Gorna Oryahovi4-1Lokomotiv Dryanovo
Sun 19.06.55Udarnik Pleven0-1Spartak Vratsa
Sun 19.06.55Urozhay Novo Selo2-1Urozhay Pordim
Sun 19.06.55Lokomotiv Lom0-0Torpedo Pleven
Sun 19.06.55Dinamo Gabrovo2-1Septemvri Mihaylovgra

Round 12

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 25.06.55Lokomotiv Gorna Oryah1-1Dinamo Gabrovo
Sat 25.06.55Spartak Vratsa3-2Urozhay Novo Selo
Sat 25.06.55Lokomotiv Dryanovo4-1Udarnik Pleven
Sat 25.06.55Cherveno Zname Vidin1-0Dinamo Gorna Oryahovi
Wed 24.08.55Urozhay Pordim2-1Lokomotiv Lom

Round 13

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 03.07.55Udarnik Pleven3-0Cherveno Zname Vidin
Sun 03.07.55Urozhay Novo Selo1-2Lokomotiv Dryanovo
Sun 03.07.55Lokomotiv Lom3-2Spartak Vratsa
Sun 03.07.55Dinamo Gabrovo2-1Torpedo Pleven
Sun 03.07.55Septemvri Mihaylovgra2-1Lokomotiv Gorna Oryah
Ranking Round Robin 1pwdlgfgag+-
1. Cherveno Zname Vidin1555111:8+3
2. Spartak Vratsa1462316:10+6
3. Dinamo Gorna Oryahovitsa1454217:11+6
4. Torpedo Pleven1353312:9+3
5. Udarnik Pleven1151525:18+7
6. Lokomotiv Gorna Oryahov1143415:14+1
7. Dinamo Gabrovo1143412:15-3
8. Lokomotiv Dryanovo1042516:20-4
9. Lokomotiv Lom941510:15-5
10.Septemvri Mihaylovgrad832616:160
11.Urozhay Novo Selo832614:24-10
12.Urozhay Pordim622610:14-4
13.Akademik Svistov00000:00
Urozhay Pordim 2-1 Lokomotiv Lom played in 24.08.55.

Round Robin 2

Round 14

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 10.07.55Udarnik Pleven6-1Dinamo Gorna Oryahovi
Sun 10.07.55Urozhay Novo Selo0-0Cherveno Zname Vidin
Sun 10.07.55Lokomotiv Lom3-0Lokomotiv Dryanovo
Sun 10.07.55Dinamo Gabrovo3-0Urozhay Pordim
Sun 10.07.55Septemvri Mihaylovgra1-1Torpedo Pleven

Round 15

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 17.07.55Torpedo Pleven1-1Lokomotiv Gorna Oryah
Sun 17.07.55Urozhay Pordim2-1Septemvri Mihaylovgra
Sun 17.07.55Spartak Vratsa0-0Dinamo Gabrovo
Sun 17.07.55Cherveno Zname Vidin0-0Lokomotiv Lom
Sun 17.07.55Dinamo Gorna Oryahovi3-0Urozhay Novo Selo

Round 16

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 23.07.55Lokomotiv Gorna Oryah0-0Urozhay Pordim
Sat 23.07.55Urozhay Novo Selo1-1Udarnik Pleven
Sat 23.07.55Dinamo Gabrovo1-0Lokomotiv Dryanovo
Sat 23.07.55Septemvri Mihaylovgra1-2Spartak Vratsa
Wed 14.09.55Lokomotiv Lom1-3Dinamo Gorna Oryahovi

Round 17

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 30.07.55Urozhay Pordim2-1Torpedo Pleven
Sat 30.07.55Spartak Vratsa1-0Lokomotiv Gorna Oryah
Sat 30.07.55Lokomotiv Dryanovo7-0Septemvri Mihaylovgra
Sat 30.07.55Cherveno Zname Vidin3-0Dinamo Gabrovo
Sat 30.07.55Udarnik Pleven3-0Lokomotiv Lom

Round 18

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 07.08.55Torpedo Pleven2-0Spartak Vratsa
Sun 07.08.55Lokomotiv Lom0-0Urozhay Novo Selo
Wed 10.08.55Lokomotiv Gorna Oryah1-1Lokomotiv Dryanovo
Wed 10.08.55Dinamo Gabrovo1-1Dinamo Gorna Oryahovi
Wed 10.08.55Septemvri Mihaylovgra1-2Cherveno Zname Vidin

Round 19

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 28.08.55Spartak Vratsa0-0Urozhay Pordim
Sun 28.08.55Lokomotiv Dryanovo1-1Torpedo Pleven
Sun 28.08.55Cherveno Zname Vidin5-1Lokomotiv Gorna Oryah
Sun 28.08.55Dinamo Gorna Oryahovi3-0Septemvri Mihaylovgra
Sun 28.08.55Udarnik Pleven2-0Dinamo Gabrovo

Round 20

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 04.09.55Lokomotiv Gorna Oryah1-1Dinamo Gorna Oryahovi
Sun 04.09.55Torpedo Pleven1-1Cherveno Zname Vidin
Sun 04.09.55Urozhay Pordim2-1Lokomotiv Dryanovo
Sun 04.09.55Dinamo Gabrovo3-0Urozhay Novo Selo
Sun 04.09.55Septemvri Mihaylovgra0-1Udarnik Pleven

Round 21

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 11.09.55Lokomotiv Dryanovo2-0Spartak Vratsa
Sun 11.09.55Cherveno Zname Vidin4-0Urozhay Pordim
Sun 11.09.55Dinamo Gorna Oryahovi5-1Torpedo Pleven
Sun 11.09.55Udarnik Pleven5-1Lokomotiv Gorna Oryah
Sun 11.09.55Urozhay Novo Selo2-1Septemvri Mihaylovgra
Sun 11.09.55Lokomotiv Lom1-1Dinamo Gabrovo

Round 22

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 18.09.55Torpedo Pleven3-0Udarnik Pleven
Sun 18.09.55Urozhay Pordim0-1Dinamo Gorna Oryahovi
Sun 18.09.55Septemvri Mihaylovgra3-1Lokomotiv Lom
22..55Spartak Vratsa1-1Cherveno Zname Vidin
22..55Lokomotiv Gorna Oryah3-0Urozhay Novo Selo

Round 23

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 25.09.55Cherveno Zname Vidin0-0Lokomotiv Dryanovo
Sun 25.09.55Dinamo Gorna Oryahovi4-0Spartak Vratsa
Sun 25.09.55Udarnik Pleven1-1Urozhay Pordim
Sun 25.09.55Lokomotiv Lom2-1Lokomotiv Gorna Oryah
23..55Urozhay Novo Selo3-0Torpedo Pleven

Round 24

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 02.10.55Torpedo Pleven2-0Lokomotiv Lom
Sun 02.10.55Urozhay Pordim2-0Urozhay Novo Selo
Sun 02.10.55Spartak Vratsa0-0Udarnik Pleven
Sun 02.10.55Lokomotiv Dryanovo1-0Dinamo Gorna Oryahovi
Sun 02.10.55Septemvri Mihaylovgra2-2Dinamo Gabrovo

Round 25

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 09.10.55Dinamo Gorna Oryahovi1-1Cherveno Zname Vidin
Sun 09.10.55Udarnik Pleven2-1Lokomotiv Dryanovo
Sun 09.10.55Urozhay Novo Selo0-0Spartak Vratsa
Sun 09.10.55Lokomotiv Lom1-0Urozhay Pordim
Sun 09.10.55Dinamo Gabrovo0-3Lokomotiv Gorna Oryah

Round 26

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 16.10.55Torpedo Pleven0-0Dinamo Gabrovo
Sun 16.10.55Spartak Vratsa1-0Lokomotiv Lom
Sun 16.10.55Cherveno Zname Vidin1-0Udarnik Pleven
26..55Lokomotiv Gorna Oryah3-0Septemvri Mihaylovgra
26..55Lokomotiv Dryanovo3-0Urozhay Novo Selo
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
1962
1961
1960
North 1959
South 1959
North 1958
South 1958
Sofia 1956
NorthWest 1956
NorthCenter 1956
NorthEast 1956
SouthWest 1956
SouthCenter 1956
SouthEast 1956
Sofia 1955
NorthWest 1955
NorthEast 1955
SouthWest 1955
SouthEast 1955
Sofia 1954
NorthWest 1954
NorthEast 1954
SouthWest 1955
SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953
NorthEast 1953
SouthWest 1953
SouthEast 1953
1952
1951
North 1950
South 1950
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Feb 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast