Football Bulgaria North B RFG 1950 - Winner Torpedo Ruse
Final Rankingp_w__d__l_gfgag+-
1.Torpedo Ruse24104436:15+21
2.Dinamo Pleven24104436:17+19
3.Dinamo Stalin24104434:17+17
4.Stroitel Kolarovgrad2084628:24+4
5.Stroitel Vidin1983726:27-1
6.Torpedo Gorna Oriahovica1781933:41-8
7.Stroitel Svistov1664825:28-3
8.Dinamo Vratsa15711020:30-10
9.Cherveno Zname Pavlikeni13531021:35-14
10.Cherveno Zname Silistra8321318:43-25
index Bulgarian Football 1950
This was one of 2 Level II competition in Bulgaria Football Pyramide for 1950 along with South 1950. Geographically all teams were north of Stara Planina.
Torpedo Ruse promoted to A RFG 1951
Scores not matching with Final Ranking.
Dinamo Pleven, Dinamo Stalin, Stroitel Kolarovgrad and Cherveno Zname Pavlikeni played in United B grupa 1951.
Cherveno Zname Pavlikeni lost at least 12 points from walk overs!
Official Ranking
Qualification Zoni North 1950.
TeamTorpDinaDinaStroStroTorpStroDinaCherCher
Torpedo Ruse--- 2:21:1 2:03:04:2 2:10:1 3:01:0
Dinamo Pleven1:1---0:1 2:0 2:1 1:3 1:22:0 3:02:0
Dinamo Stalin 2:1 2:3---3:0 0:02:11:2 3:1 1:14:2
Stroitel Kolarovgrad1:11:2 1:0---2:0 5:1 3:1 1:00:04:0
Stroitel Vidin 1:01:01:2 0:4--- 3:21:1 0:03:5 4:1
Torpedo Gorna Oriahovica 1:51:5 2:11:11:2---3:13:1 3:0 2:3
Stroitel Svistov1:00:0 1:11:1 2:4 2:1--- 3:00:1 3:0
Dinamo Vratsa 0:3 0:50:42:12:1 1:25:0--- 3:0 2:1
Cherveno Zname Pavlikeni 0:3 0:3 0:3 7:0 0:1 0:3 4:1 1:0--- 0:3
Cherveno Zname Silistra 1:4 2:2 0:3 1:30:31:21:00:2 2:2---

Round 1

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 11.03.50Dinamo Pleven2-0Cherveno Zname Silist
Sun 12.03.50Stroitel Vidin1-1Stroitel Svistov
Sun 12.03.50Dinamo Vratsa2-1Stroitel Kolarovgrad
Sun 12.03.50Cherveno Zname Pavlik0-3Torpedo Gorna Oriahov
Match ended 4-4. Later awarded to walk over 0-3.
Sun 12.03.50Torpedo Ruse2-2Dinamo Stalin
Sun 07.05.50Torpedo Ruse1-1Dinamo Stalin
Match replayed after referee mistakes.
Ranking

Round 2

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 19.03.50Torpedo Ruse3-0Stroitel Vidin
Sun 19.03.50Dinamo Stalin2-1Torpedo Gorna Oriahov
Sun 19.03.50Stroitel Kolarovgrad0-0Cherveno Zname Pavlik
Sun 19.03.50Stroitel Svistov0-0Dinamo Pleven
Sun 19.03.50Cherveno Zname Silist0-2Dinamo Vratsa
Ranking

Round 3

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 25.03.50Dinamo Pleven1-1Torpedo Ruse
Sun 26.03.50Stroitel Vidin1-2Dinamo Stalin
Sun 26.03.50Torpedo Gorna Oriahov1-1Stroitel Kolarovgrad
Sun 26.03.50Dinamo Vratsa5-0Stroitel Svistov
Sun 26.03.50Cherveno Zname Pavlik0-3Cherveno Zname Silist
Match ended 6-0. Later awarded to walk over 0-3.
Ranking

Round 4

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 02.04.50Torpedo Ruse0-1Dinamo Vratsa
Sun 02.04.50Dinamo Stalin3-0Stroitel Kolarovgrad
Sun 02.04.50Stroitel Vidin1-0Dinamo Pleven
Sun 02.04.50Stroitel Svistov0-1Cherveno Zname Pavlik
also reported 3-2
Sun 02.04.50Cherveno Zname Silist1-2Torpedo Gorna Oriahov
Ranking

Round 5

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 09.04.50Dinamo Pleven0-1Dinamo Stalin
reported 1-0
Sun 09.04.50Stroitel Kolarovgrad4-0Cherveno Zname Silist
Sun 09.04.50Torpedo Gorna Oriahov3-1Stroitel Svistov
Sun 09.04.50Dinamo Vratsa2-1Stroitel Vidin
Sun 09.04.50Cherveno Zname Pavlik0-3Torpedo Ruse
Match ended 5-5. Later awarded to walk over 0-3.
Ranking

Round 6

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 15.04.50Torpedo Ruse4-2Torpedo Gorna Oriahov
Sat 15.04.50Dinamo Pleven2-0Dinamo Vratsa
Sun 16.04.50Dinamo Stalin4-2Cherveno Zname Silist
Sun 16.04.50Stroitel Vidin3-5Cherveno Zname Pavlik
Sun 16.04.50Stroitel Svistov1-1Stroitel Kolarovgrad
Ranking

Round 7

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 23.04.50Stroitel Kolarovgrad1-1Torpedo Ruse
Sun 23.04.50Torpedo Gorna Oriahov1-2Stroitel Vidin
Sun 23.04.50Dinamo Vratsa0-4Dinamo Stalin
Sun 23.04.50Cherveno Zname Silist1-0Stroitel Svistov
also repoted 0-1.
Sun 23.04.50Cherveno Zname Pavlik0-3Dinamo Pleven
Match ended 4-1. Later awarded to walk over 0-3.
RankingPtsGoals
1. Dinamo St1318:6
2. Ch. Zn. Pv1125:13
3. Dinamo Vr1012:8
4. Torpedo Rs816:12
5. Dinamo Pl87:8
Ranking Round 7p_w__d__l_gfgag+-
1.Dinamo Stalin1361018:6+12
2.Cherveno Zname Pavlikeni1143025:13+12
3.Dinamo Vratsa1050212:8+4
4.Torpedo Ruse824116:12+4
5.Dinamo Pleven83227:8-1
6.Stroitel Kolarovgrad61428:80
7.Torpedo Gorna Oriahovica622314:15-1
8.Stroitel Vidin52149:14-5
9.Stroitel Svistov30343:11-8
10.Cherveno Zname Silistra00073:20-17
Ranking published on 24.04.1950.
All Cherveno Zname Pavlikeni walk overs were not awarded yet!
Calculated: Torpedo Ruse 2-2 Dinamo Stalin, Cherveno Zname Silist 0-1 Stroitel Svistov.

Round 8

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 14.05.50Torpedo Ruse1-0Cherveno Zname Silist
reported reverse home.
Sun 14.05.50Dinamo Stalin1-2Stroitel Svistov
Sun 14.05.50Stroitel Kolarovgrad2-0Stroitel Vidin
Sun 14.05.50Torpedo Gorna Oriahov1-5Dinamo Pleven
Sun 14.05.50Dinamo Vratsa3-0Cherveno Zname Pavlik
Match ended 0-2. Later awarded to walk over 3-0.
Ranking

Round 9

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 21.05.50Stroitel Kolarovgrad1-2Dinamo Pleven
Sun 21.05.50Torpedo Gorna Oriahov3-1Dinamo Vratsa
Sun 21.05.50Stroitel Svistov1-0Torpedo Ruse
Sun 21.05.50Cherveno Zname Pavlik0-3Dinamo Stalin
Match ended 1-1. Later awarded to walk over 0-3.
Sun 21.05.50Cherveno Zname Silist0-3Stroitel Vidin
Ranking

Round 10

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 04.06.50Dinamo Stalin2-1Torpedo Ruse
Sun 04.06.50Stroitel Kolarovgrad1-0Dinamo Vratsa
Sun 04.06.50Cherveno Zname Silist2-2Dinamo Pleven
reported also 3-0.
Sun 04.06.50Torpedo Gorna Oriahov3-0Cherveno Zname Pavlik
Match ended 1-3. Later awarded to walk over 3-0.
Sun 18.06.50Stroitel Svistov2-4Stroitel Vidin
reported also 3-1.
Ranking

Round 11

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Fri 09.06.50Dinamo Pleven1-2Stroitel Svistov
Sun 11.06.50Stroitel Vidin1-0Torpedo Ruse
Sun 11.06.50Torpedo Gorna Oriahov2-1Dinamo Stalin
Sun 11.06.50Dinamo Vratsa2-1Cherveno Zname Silist
Sun 11.06.50Cherveno Zname Pavlik7-0Stroitel Kolarovgrad
Ranking

Round 12

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 09.07.50Dinamo Pleven2-1Stroitel Vidin
Sun 09.07.50Stroitel Kolarovgrad1-0Dinamo Stalin
Sun 09.07.50Torpedo Gorna Oriahov2-3Cherveno Zname Silist
Sun 09.07.50Dinamo Vratsa0-3Torpedo Ruse
also reported 2-0
Sun 09.07.50Cherveno Zname Pavlik4-1Stroitel Svistov
Ranking

Round 13

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 16.07.50Dinamo Stalin2-3Dinamo Pleven
Sun 16.07.50Stroitel Vidin0-0Dinamo Vratsa
Sun 16.07.50Stroitel Svistov2-1Torpedo Gorna Oriahov
also reported 5-0 - score matched with ranking.
Sun 16.07.50Cherveno Zname Silist1-3Stroitel Kolarovgrad
Sun 16.07.50Torpedo Ruse3-0Cherveno Zname Pavlik
Match ended 1-6. Later awarded to walk over 3-0.
Ranking

Round 14

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 23.07.50Torpedo Ruse2-2Dinamo Pleven
Sun 23.07.50Stroitel Svistov3-0Dinamo Vratsa
Sun 23.07.50Cherveno Zname Silist2-2Cherveno Zname Pavlik
Sun 08.10.50Dinamo Stalin0-0Stroitel Vidin
Sun 08.10.50Stroitel Kolarovgrad5-1Torpedo Gorna Oriahov
Ranking

Round 15

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 13.08.50Torpedo Gorna Oriahov1-5Torpedo Ruse
also reported 0-1.
Sun 13.08.50Dinamo Vratsa0-5Dinamo Pleven
Sun 13.08.50Cherveno Zname Silist0-3Dinamo Stalin
Match ended 0-0. Later awarded to walk over 0-3.
Sun 15.10.50Stroitel Kolarovgrad3-1Stroitel Svistov
Sun 15.10.50Cherveno Zname Pavlik0-1Stroitel Vidin
Ranking

Round 16

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 19.08.50Dinamo Pleven3-0Cherveno Zname Pavlik
Match ended 1-1. Later awarded to walk over 3-0.
Sat 19.08.50Dinamo Stalin3-1Dinamo Vratsa
Sat 19.08.50Stroitel Vidin3-2Torpedo Gorna Oriahov
Sun 20.08.50Torpedo Ruse2-0Stroitel Kolarovgrad
Sun 20.08.50Stroitel Svistov3-0Cherveno Zname Silist
Ranking

Round 17

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Wed 16.08.50Stroitel Svistov1-1Dinamo Stalin
Sun 27.08.50Dinamo Pleven1-3Torpedo Gorna Oriahov
reported also as Torpedo Gorna Oriahov 1-5 Dinamo Pleven
Sun 27.08.50Stroitel Vidin0-4Stroitel Kolarovgrad
reported also as Stroitel Kolarovgrad 2-0 Stroitel Vidin
Sun 27.08.50Cherveno Zname Pavlik1-0Dinamo Vratsa
reported also 3-0.
Sun 27.08.50Cherveno Zname Silist1-4Torpedo Ruse
reported reverse home.
Ranking

Round 18

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 09.09.50Dinamo Stalin1-1Cherveno Zname Pavlik
Sun 10.09.50Torpedo Ruse2-1Stroitel Svistov
Sun 10.09.50Dinamo Pleven2-0Stroitel Kolarovgrad
Sun 10.09.50Dinamo Vratsa1-2Torpedo Gorna Oriahov
Sun 17.09.50Stroitel Vidin4-1Cherveno Zname Silist
reported also 6-0.

Walk Overs

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 12.03.50Cherveno Zname Pavlik0-34-4Torpedo Gorna Oriahov
Sun 26.03.50Cherveno Zname Pavlik0-36-0Cherveno Zname Silist
Sun 09.04.50Cherveno Zname Pavlik0-35-5Torpedo Ruse
Sun 23.04.50Cherveno Zname Pavlik0-34-1Dinamo Pleven
Sun 14.05.50Dinamo Vratsa3-00-2Cherveno Zname Pavlik
Sun 21.05.50Cherveno Zname Pavlik0-31-1Dinamo Stalin
Sun 04.06.50Torpedo Gorna Oriahov3-01-3Cherveno Zname Pavlik
Sun 16.07.50Torpedo Ruse3-01-6Cherveno Zname Pavlik
Sun 13.08.50Cherveno Zname Silist0-30-0Dinamo Stalin
Sat 19.08.50Dinamo Pleven3-01-1Cherveno Zname Pavlik
Official Rankingp_w__d__l_gfgag+-
1.Torpedo Ruse24104436:15+21
2.Dinamo Pleven24104436:17+19
3.Dinamo Stalin24104434:17+17
4.Stroitel Kolarovgrad2084628:24+4
5.Stroitel Vidin1983726:27-1
6.Torpedo Gorna Oriahovica1781933:41-8
7.Stroitel Svistov1664825:28-3
8.Dinamo Vratsa15711020:30-10
9.Cherveno Zname Pavlikeni13531021:35-14
10.Cherveno Zname Silistra8321318:43-25
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
1962
1961
1960
North 1959
South 1959
North 1958
South 1958
Sofia 1956
NorthWest 1956
NorthCenter 1956
NorthEast 1956
SouthWest 1956
SouthCenter 1956
SouthEast 1956
Sofia 1955
NorthWest 1955
NorthEast 1955
SouthWest 1955
SouthEast 1955
Sofia 1954
NorthWest 1954
NorthEast 1954
SouthWest 1955
SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953
NorthEast 1953
SouthWest 1953
SouthEast 1953
1952
1951
North 1950
South 1950
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Feb 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast