Football Bulgaria North B RFG 1994/1995 - Winner Spartak Varna
Final Rankingpwdlgfgag+-
1. Spartak Varna65198366:19+47
2. Rakovski Russe65198363:21+42
3. Dunav Russe59185758:22+36
4. Storgozia Pleven59185760:39+21
5. Lokomotiv Russe57183967:32+35
6. Chardafon Gabrovo49147944:28+16
7. Cherno More Varna481531243:38+5
8. Spartak Pleven451431342:34+8
9. Botev Novi Pazar441351238:33+5
10.Svetkavitza Tyrgoviste371071335:34+1
11.Dorostol Silistra34971431:44-13
12.Ovech Provadia331031736:67-31
13.Lesicheri26751827:66-39
14.Preslav20552027:71-44
15.Akademik Svistov17452125:72-47
16.Lokomotiv Vidin (-6 pts)15632125:67-42
Spartak Varna promoted to Level I 1996.
Rakovski Russe promoted after play-off against Levle II South 2nd place - Maritsa Plovdiv.
South and North groups were abolished. Only one Second Level for 1995-1996 season.
Last 8 teams were relegated.
TeamOvecDunaCherAkadSvetLesiSparDoroBoteLokoSparLokoRakoCharStorPres
Ovech Provadia--- 1:0 2:1 3:2 1:0 2:0 1:2 0:3 2:02:40:12:01:05:33:11:1
Dunav Russe7:0---3:2 7:02:0 5:02:0 3:02:0 3:21:0 3:01:0 1:02:0 5:2
Cherno More Varna2:0 1:0---3:1 2:01:0 1:03:0 1:03:1 0:22:0 1:11:0 3:32:0
Akademik Svistov1:01:2 2:1---1:1 0:10:0 2:02:2 0:21:2 3:40:1 0:01:1 2:1
Svetkavitza Tyrgoviste2:1 1:11:0 4:1---3:0 4:00:0 1:02:1 1:13:0 1:21:0 2:40:0
Lesicheri2:10:1 1:22:1 0:0---2:1 2:22:0 2:02:2 3:01:2 1:21:2 0:0
Spartak Pleven5:0 2:13:0 2:01:0 2:0---2:0 2:12:3 0:23:1 0:12:2 2:05:0
Dorostol Silistra2:10:0 2:01:0 2:12:0 0:0---2:0 1:30:2 2:01:1 2:21:4 5:1
Botev Novi Pazar5:2 1:02:1 1:01:0 4:02:0 2:0---2:2 0:01:0 1:13:1 2:04:0
Lokomotiv Russe 4:00:0 6:02:0 2:14:1 3:13:0 5:0---2:0 3:01:2 2:01:0 4:0
Spartak Varna 3:0 1:12:1 7:00:015:03:0 2:12:1 2:0---3:0 1:01:0 2:23:1
Lokomotiv Vidin 1:10:0 1:73:1 2:14:1 0:32:0 1:00:0 0:1---1:3 1:21:3 1:2
Rakovski Russe 5:0 4:10:0 6:04:1 0:02:0 3:11:0 4:32:1 8:0---0:0 2:13:0
Chardafon Gabrovo 3:11:0 1:07:0 2:02:0 2:01:0 1:12:1 1:11:0 0:0---2:3 4:0
Storgozia Pleven 6:2 3:13:0 3:22:1 3:21:0 3:01:0 0:21:1 3:11:1 1:0---2:0
Preslav 1:10:3 1:23:1 1:33:1 0:21:1 1:22:1 1:32:1 2:40:2 1:3---
dateteam 1scoreteam 2HT
Round 1
Sat 20.08.94Dunav Russe7-0Ovech Provadia
Sat 20.08.94Cherno More Varna2-0Preslav
Sat 20.08.94Akademik Svistov1-1Storgozia Pleven
Sat 20.08.94Svetkavitza Tyrgovist1-0Chardafon Gabrovo
Sat 20.08.94Lesicheri1-2Rakovski Russe
Sat 20.08.94Spartak Pleven3-1Lokomotiv Vidin
Sat 20.08.94Dorostol Silistra0-2Spartak Varna
Sat 20.08.94Botev Novi Pazar2-2Lokomotiv Russe
Round 2
Sat 27.08.94Ovech Provadia2-4Lokomotiv Russe
Sat 27.08.94Spartak Varna2-1Botev Novi Pazar
Sat 27.08.94Lokomotiv Vidin2-0Dorostol Silistra
Sat 27.08.94Rakovski Russe2-0Spartak Pleven
Sat 27.08.94Chardafon Gabrovo2-0Lesicheri
Sat 27.08.94Storgozia Pleven2-1Svetkavitza Tyrgovist
Sat 27.08.94Preslav3-1Akademik Svistov
Sun 28.08.94Dunav Russe3-2Cherno More Varna
Round 3
Sat 03.09.94Cherno More Varna2-0Ovech Provadia
Sat 03.09.94Akademik Svistov1-2Dunav Russe
Sat 03.09.94Svetkavitza Tyrgovist0-0Preslav
Sat 03.09.94Lesicheri1-2Storgozia Pleven
Sat 03.09.94Spartak Pleven2-2Chardafon Gabrovo
Sat 03.09.94Dorostol Silistra1-1Rakovski Russe
Sat 03.09.94Lokomotiv Russe2-0Spartak Varna
Sun 04.09.94Botev Novi Pazar1-0Lokomotiv Vidin
Round 4
Sat 10.09.94Ovech Provadia0-1Spartak Varna
Sat 10.09.94Dunav Russe2-0Svetkavitza Tyrgovist
Sat 10.09.94Cherno More Varna3-1Akademik Svistov
Sat 10.09.94Lokomotiv Vidin0-0Lokomotiv Russe
Sat 10.09.94Chardafon Gabrovo1-0Dorostol Silistra
Sat 10.09.94Storgozia Pleven1-0Spartak Pleven
Sat 10.09.94Preslav3-1Lesicheri
Sun 11.09.94Rakovski Russe1-0Botev Novi Pazar
Round 5
Fri 16.09.94Lesicheri0-1Dunav Russe
Sat 17.09.94Akademik Svistov1-0Ovech Provadia
Sat 17.09.94Svetkavitza Tyrgovist1-0Cherno More Varna
Sat 17.09.94Spartak Pleven5-0Preslav
Sat 17.09.94Dorostol Silistra1-4Storgozia Pleven
Sat 17.09.94Lokomotiv Russe1-2Rakovski Russe
Sat 17.09.94Spartak Varna3-0Lokomotiv Vidin
Sun 18.09.94Botev Novi Pazar3-1Chardafon Gabrovo
Round 6
Sat 24.09.94Ovech Provadia2-0Lokomotiv Vidin
Sat 24.09.94Cherno More Varna1-0Lesicheri
Sat 24.09.94Akademik Svistov1-1Svetkavitza Tyrgovist
Sat 24.09.94Rakovski Russe2-1Spartak Varna
Sat 24.09.94Chardafon Gabrovo2-1Lokomotiv Russe
Sat 24.09.94Storgozia Pleven1-0Botev Novi Pazar
Sat 24.09.94Preslav1-1Dorostol Silistra
Sun 25.09.94Dunav Russe2-0Spartak Pleven
Round 7
Sat 01.10.94Svetkavitza Tyrgovist2-1Ovech Provadia
Sat 01.10.94Lesicheri2-1Akademik Svistov
Sat 01.10.94Spartak Pleven3-0Cherno More Varna
Sat 01.10.94Dorostol Silistra0-0Dunav Russe
Sat 01.10.94Botev Novi Pazar4-0Preslav
Sat 01.10.94Lokomotiv Russe1-0Storgozia Pleven
Sat 01.10.94Spartak Varna1-0Chardafon Gabrovo
Sat 01.10.94Lokomotiv Vidin1-3Rakovski Russe
Round 8
Wed 05.10.94Ovech Provadia1-0Rakovski Russe
Wed 05.10.94Dunav Russe2-0Botev Novi Pazar
Wed 05.10.94Cherno More Varna3-0Dorostol Silistra
Wed 05.10.94Akademik Svistov0-0Spartak Pleven
Wed 05.10.94Svetkavitza Tyrgovist3-0Lesicheri
Wed 05.10.94Chardafon Gabrovo1-0Lokomotiv Vidin
Wed 05.10.94Storgozia Pleven1-1Spartak Varna
Wed 05.10.94Preslav2-1Lokomotiv Russe
Round 9
Sat 15.10.94Lesicheri2-1Ovech Provadia
Sat 15.10.94Spartak Pleven1-0Svetkavitza Tyrgovist
Sat 15.10.94Dorostol Silistra1-0Akademik Svistov
Sat 15.10.94Lokomotiv Russe0-0Dunav Russe
Sat 15.10.94Spartak Varna3-1Preslav
Sat 15.10.94Lokomotiv Vidin1-3Storgozia Pleven
Sun 16.10.94Botev Novi Pazar2-1Cherno More Varna
Sun 16.10.94Rakovski Russe0-0Chardafon Gabrovo
Round 10
Sat 22.10.94Ovech Provadia5-3Chardafon Gabrovo
Sat 22.10.94Dunav Russe1-0Spartak Varna
Sat 22.10.94Cherno More Varna3-1Lokomotiv Russe
Sat 22.10.94Akademik Svistov2-2Botev Novi Pazar
Sat 22.10.94Svetkavitza Tyrgovist0-0Dorostol Silistra
Sat 22.10.94Lesicheri2-1Spartak Pleven
Sat 22.10.94Storgozia Pleven1-1Rakovski Russe
Sat 22.10.94Preslav2-1Lokomotiv Vidin
Round 11
Sat 29.10.94Spartak Pleven5-0Ovech Provadia
Sat 29.10.94Dorostol Silistra2-0Lesicheri
Sat 29.10.94Botev Novi Pazar1-0Svetkavitza Tyrgovist
Sat 29.10.94Lokomotiv Russe2-0Akademik Svistov
Sat 29.10.94Spartak Varna2-1Cherno More Varna
Sat 29.10.94Lokomotiv Vidin0-0Dunav Russe
Sat 29.10.94Chardafon Gabrovo2-3Storgozia Pleven
Sun 30.10.94Rakovski Russe3-0Preslav
Round 12
Sat 05.11.94Ovech Provadia3-1Storgozia Pleven
Sat 05.11.94Dunav Russe1-0Rakovski Russe
Sat 05.11.94Cherno More Varna2-0Lokomotiv Vidin
Sat 05.11.94Akademik Svistov1-2Spartak Varna
Sat 05.11.94Svetkavitza Tyrgovist2-1Lokomotiv Russe
Sat 05.11.94Lesicheri2-0Botev Novi Pazar
Sat 05.11.94Spartak Pleven2-0Dorostol Silistra
Sat 05.11.94Preslav0-2Chardafon Gabrovo
Round 13
Sat 19.11.94Dorostol Silistra2-1Ovech Provadia
Sat 19.11.94Botev Novi Pazar2-0Spartak Pleven
Sat 19.11.94Spartak Varna0-0Svetkavitza Tyrgovist
Sat 19.11.94Lokomotiv Vidin3-1Akademik Svistov
Sat 19.11.94Rakovski Russe0-0Cherno More Varna
Sat 19.11.94Chardafon Gabrovo1-0Dunav Russe
Sat 19.11.94Storgozia Pleven2-0Preslav
Sun 20.11.94Lokomotiv Russe4-1Lesicheri
Round 14
Sat 26.11.94Ovech Provadia1-1Preslav
Sat 26.11.94Dunav Russe2-0Storgozia Pleven
Sat 26.11.94Cherno More Varna1-0Chardafon Gabrovo
Sat 26.11.94Akademik Svistov0-1Rakovski Russe
Sat 26.11.94Svetkavitza Tyrgovist3-0Lokomotiv Vidin
Sat 26.11.94Lesicheri2-2Spartak Varna
Sat 26.11.94Spartak Pleven2-3Lokomotiv Russe
Sat 26.11.94Dorostol Silistra2-0Botev Novi Pazar
Round 15
Sat 03.12.94Botev Novi Pazar5-2Ovech Provadia
Sat 03.12.94Lokomotiv Russe3-0Dorostol Silistra
Sat 03.12.94Spartak Varna3-0Spartak Pleven
Sat 03.12.94Lokomotiv Vidin4-1Lesicheri
Sat 03.12.94Chardafon Gabrovo7-0Akademik Svistov
Sat 03.12.94Storgozia Pleven3-0Cherno More Varna
Sat 03.12.94Preslav0-3Dunav Russe
Sun 04.12.94Rakovski Russe4-1Svetkavitza Tyrgovist
Round 16
Sat 25.02.95Ovech Provadia1-0Dunav Russe
Sat 25.02.95Spartak Varna2-1Dorostol Silistra
Sat 25.02.95Lokomotiv Vidin0-3Spartak Pleven
Sat 25.02.95Rakovski Russe0-0Lesicheri
Sat 25.02.95Chardafon Gabrovo2-0Svetkavitza Tyrgovist
Sat 25.02.95Storgozia Pleven3-2Akademik Svistov
Sat 25.02.95Preslav1-2Cherno More Varna
Sun 26.02.95Lokomotiv Russe5-0Botev Novi Pazar
Round 17
Sat 04.03.95Cherno More Varna1-0Dunav Russe
Sat 04.03.95Akademik Svistov2-1Preslav
Sat 04.03.95Svetkavitza Tyrgovist2-4Storgozia Pleven
Sat 04.03.95Lesicheri1-2Chardafon Gabrovo
Sat 04.03.95Spartak Pleven0-1Rakovski Russe
Sat 04.03.95Dorostol Silistra2-0Lokomotiv Vidin
Sat 04.03.95Botev Novi Pazar0-0Spartak Varna
Sat 04.03.95Lokomotiv Russe4-0Ovech Provadia
Round 18
Sat 11.03.95Ovech Provadia2-1Cherno More Varna
Sat 11.03.95Dunav Russe7-0Akademik Svistov
Sat 11.03.95Spartak Varna2-0Lokomotiv Russe
Sat 11.03.95Lokomotiv Vidin1-0Botev Novi Pazar
Sat 11.03.95Chardafon Gabrovo2-0Spartak Pleven
Sat 11.03.95Storgozia Pleven3-2Lesicheri
Sat 11.03.95Preslav1-3Svetkavitza Tyrgovist
Sun 12.03.95Rakovski Russe3-1Dorostol Silistra
Round 19
Sat 18.03.95Akademik Svistov2-1Cherno More Varna
Sat 18.03.95Svetkavitza Tyrgovist1-1Dunav Russe
Sat 18.03.95Lesicheri0-0Preslav
Sat 18.03.95Spartak Pleven2-0Storgozia Pleven
Sat 18.03.95Dorostol Silistra2-2Chardafon Gabrovo
Sat 18.03.95Botev Novi Pazar1-1Rakovski Russe
Sat 18.03.95Lokomotiv Russe3-0Lokomotiv Vidin
Sat 18.03.95Spartak Varna3-0Ovech Provadia
Round 20
Wed 22.03.95Ovech Provadia3-2Akademik Svistov
Wed 22.03.95Dunav Russe5-0Lesicheri
Wed 22.03.95Cherno More Varna2-0Svetkavitza Tyrgovist
Wed 22.03.95Lokomotiv Vidin0-1Spartak Varna
Wed 22.03.95Chardafon Gabrovo1-1Botev Novi Pazar
Wed 22.03.95Storgozia Pleven3-0Dorostol Silistra
Wed 22.03.95Preslav0-2Spartak Pleven
Thu 23.03.95Rakovski Russe4-3Lokomotiv Russe
Round 21
Sat 01.04.95Spartak Varna1-0Rakovski Russe
Wed 05.04.95Svetkavitza Tyrgovist4-1Akademik Svistov
Wed 05.04.95Lesicheri1-2Cherno More Varna
Wed 05.04.95Spartak Pleven2-1Dunav Russe
Wed 05.04.95Dorostol Silistra5-1Preslav
Wed 05.04.95Botev Novi Pazar2-0Storgozia Pleven
Wed 05.04.95Lokomotiv Russe2-0Chardafon Gabrovo
Wed 05.04.95Lokomotiv Vidin1-1Ovech Provadia
Round 22
Sat 08.04.95Ovech Provadia1-0Svetkavitza Tyrgovist
Sat 08.04.95Dunav Russe3-0Dorostol Silistra
Sat 08.04.95Cherno More Varna1-0Spartak Pleven
Sat 08.04.95Akademik Svistov0-1Lesicheri
Sat 08.04.95Chardafon Gabrovo1-1Spartak Varna
Sat 08.04.95Storgozia Pleven0-2Lokomotiv Russe
Sat 08.04.95Preslav1-2Botev Novi Pazar
Sun 09.04.95Rakovski Russe8-0Lokomotiv Vidin
Round 23
Sat 15.04.95Lesicheri0-0Svetkavitza Tyrgovist
Sat 15.04.95Spartak Pleven2-0Akademik Svistov
Sat 15.04.95Dorostol Silistra2-0Cherno More Varna
Sat 15.04.95Botev Novi Pazar1-0Dunav Russe
Sat 15.04.95Spartak Varna2-2Storgozia Pleven
Sat 15.04.95Lokomotiv Vidin1-2Chardafon Gabrovo
Sat 15.04.95Rakovski Russe5-0Ovech Provadia
Sun 16.04.95Lokomotiv Russe4-0Preslav
Round 24
Wed 19.04.95Ovech Provadia2-0Lesicheri
Wed 19.04.95Dunav Russe3-2Lokomotiv Russe
Wed 19.04.95Cherno More Varna1-0Botev Novi Pazar
Wed 19.04.95Akademik Svistov2-0Dorostol Silistra
Wed 19.04.95Svetkavitza Tyrgovist4-0Spartak Pleven
Wed 19.04.95Chardafon Gabrovo0-0Rakovski Russe
Wed 19.04.95Storgozia Pleven3-1Lokomotiv Vidin
Wed 19.04.95Preslav1-3Spartak Varna
Round 25
Sun 30.04.95Spartak Pleven2-0Lesicheri
Sun 30.04.95Dorostol Silistra2-1Svetkavitza Tyrgovist
Sun 30.04.95Botev Novi Pazar1-0Akademik Svistov
Sun 30.04.95Lokomotiv Russe6-0Cherno More Varna
Sun 30.04.95Spartak Varna1-1Dunav Russe
Sun 30.04.95Lokomotiv Vidin1-2Preslav
Sun 30.04.95Rakovski Russe2-1Storgozia Pleven
Sun 30.04.95Chardafon Gabrovo3-1Ovech Provadia
Round 26
Sat 06.05.95Ovech Provadia1-2Spartak Pleven
Sat 06.05.95Dunav Russe3-0Lokomotiv Vidin
Sat 06.05.95Cherno More Varna0-2Spartak Varna
Sat 06.05.95Akademik Svistov0-2Lokomotiv Russe
Sat 06.05.95Svetkavitza Tyrgovist1-0Botev Novi Pazar
Sat 06.05.95Lesicheri2-2Dorostol Silistra
Sat 06.05.95Storgozia Pleven1-0Chardafon Gabrovo
Sat 06.05.95Preslav2-4Rakovski Russe
Round 27
Sat 13.05.95Rakovski Russe4-1Dunav Russe
Sun 14.05.95Dorostol Silistra0-0Spartak Pleven
Sun 14.05.95Botev Novi Pazar4-0Lesicheri
Sun 14.05.95Lokomotiv Russe2-1Svetkavitza Tyrgovist
Sun 14.05.95Spartak Varna7-0Akademik Svistov
Sun 14.05.95Lokomotiv Vidin1-7Cherno More Varna
Sun 14.05.95Chardafon Gabrovo4-0Preslav
Sun 14.05.95Storgozia Pleven6-2Ovech Provadia
Round 28
Sat 20.05.95Ovech Provadia0-3Dorostol Silistra
Sat 20.05.95Dunav Russe1-0Chardafon Gabrovo
Sat 20.05.95Cherno More Varna1-1Rakovski Russe
Sat 20.05.95Akademik Svistov3-4Lokomotiv Vidin
Sat 20.05.95Svetkavitza Tyrgovist1-1Spartak Varna
Sat 20.05.95Lesicheri2-0Lokomotiv Russe
Sat 20.05.95Spartak Pleven2-1Botev Novi Pazar
Sat 20.05.95Preslav1-3Storgozia Pleven
Round 29
Tue 30.05.95Lokomotiv Russe3-1Spartak Pleven
Wed 31.05.95Botev Novi Pazar2-0Dorostol Silistra
Wed 31.05.95Lokomotiv Vidin2-1Svetkavitza Tyrgovist
Wed 31.05.95Rakovski Russe6-0Akademik Svistov
Wed 31.05.95Chardafon Gabrovo1-0Cherno More Varna
Wed 31.05.95Storgozia Pleven3-1Dunav Russe
Wed 31.05.95Preslav1-1Ovech Provadia
Mon 05.06.95Spartak Varna15-0Lesicheri7-0
1-0 V. Stanchev 4'pen. 2-0 Neykov 7'OG 3-0 N. Stanchev 9' 4-0 Andreev 10'OG 5-0 Tonchev 14' 6-0 V. Stanchev 24' 7-0 Ya. Yordanov 41' 8-0 Shterev 50' 9-0 Santuriv 56' 10-0 Tonchev 63' 11-0 Ya. Yordanov 66' 1-20 Ya. Yordanov 71' 13-0 V. Stanchev 76' 14-0 Ya. Yordanov 78' 15-0 Vlahov 80' Spartak stadium 10,000. Referee: Milko Georgiev. Lesicheri started with 10 men. The 11th entered later, because traveled separately by train.
Round 30
Sat 10.06.95Ovech Provadia2-0Botev Novi Pazar
Sat 10.06.95Dunav Russe5-2Preslav
Sat 10.06.95Cherno More Varna3-3Storgozia Pleven
Sat 10.06.95Akademik Svistov0-0Chardafon Gabrovo
Sat 10.06.95Svetkavitza Tyrgovist1-2Rakovski Russe
Sat 10.06.95Lesicheri3-0Lokomotiv Vidin
Sat 10.06.95Spartak Pleven0-2Spartak Varna
Sat 10.06.95Dorostol Silistra1-3Lokomotiv Russe
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
United B Grupa
Vtora Liga 2020-2021
Vtora Liga 2019-2020
Vtora Liga 2018-2019
Vtora Liga 2017-2018
Vtora Liga 2016-2017
2015-20162014-2015
2013-20142012-2013
West and East Groups
West 2011-2012East 2011-2012
West 2010-2011East 2010-2011
West 2009-2010East 2009-2010
West 2008-2009East 2008-2009
West 2007-2008East 2007-2008
West 2006-2007East 2006-2007
West 2005-2006East 2005-2006
United B Grupa
2004-20052003-2004
2002-20032001-2002
2000-20011999-2000
1998-19991997-1998
1996-19971995-1996
North and South Groups
North 1995South 1995
North 1994South 1994
United B Grupa
1992-1993
1991-19921990-1991
1989-19901988-1989
1987-19881986-1987
1985-19861984-1985
North and South Groups
North 1984South 1984
North 1983South 1983
North 1982South 1982
North 1981South 1981
North 1980South 1980
North 1979South 1979
North 1978South 1978
North 1977South 1977
North 1976South 1976
North 1975South 1975
North 1974South 1974
North 1973South 1973
North 1972South 1972
North 1971South 1971
North 1970South 1970
North 1968South 1968
North 1967South 1967
North 1966South 1966
North 1965South 1965
North 1964South 1964
North 1963South 1963
United B Grupa
B Grupa 1961-1962
B Grupa 1960-1961
B Grupa 1959-1960
North and South Groups
North 1959South 1959
North 1958South 1958
North 1957South 1957
Regional Groups
Play-Off 1956Sofia 1956
NorthWest 1956NorthCenter 1956
NorthEast 1956SouthWest 1956
SouthCenter 1956SouthEast 1956
Play-Off 1955Sofia 1955
NorthWest 1955NorthEast 1955
SouthWest 1955SouthEast 1955
Play-Off 1954Sofia 1954
NorthWest 1954NorthEast 1954
SouthWest 1954SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953NorthEast 1953
SouthWest 1953SouthEast 1953
United B Grupa
B Grupa 1952
B Grupa 1951
North and South Groups
North 1950South 1950
1949-1950
1948-19491949 Interzonal
1949 NorthWest1949 NorthEast
1949 SouthEast1949 SouthCenter
1949 SouthWest1949 Sofia
1940 II
1939 II
1938 II
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Feb 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast