Football Bulgaria Play-Off for A Grupa 1954 - Winner DNA Plovdiv
DNA Plovdiv, VVS Sofia and Cherveno Zname Pavlikeni promoted to A Grupa 1955.
Spartak Ruse and Cherveno Zname Radomir remained in B Grupa (Level II).
Final Rankingptswdlgfgag+-
1. DNA Plovdiv84009:2+7
2. VVS Sofia63019:3+6
3. Cherveno Zname Pavlikeni42026:60
4. Spartak Ruse10134:9-5
5. Cherveno Zname Radomir10134:12-8
TableDNAVVSCherSparCher
DNA Plovdiv-----2:03:12:12:1
VVS Sofia -----3:12:04:0
Cherveno Zname Pavlikeni -----2:03:0
Spartak Ruse -----3:3
Cherveno Zname Radomir -----
DNA Plovdiv 1st B grupa SouthEast 1954.
VVS Sofia 1st B grupa Sofia 1954.
Cherveno Zname Pavlikeni 1st B grupa NorthWest 1954.
Spartak Ruse 1st B grupa NorthEast 1954.
Cherveno Zname Radomir 1st B grupa SouthWest 1954.
dateteam 1scoreteam 2HT
played at Stadium 9-ti Septemvri, Plovdiv
Sun 10.10.54Cherveno Zname Pavlikeni2-0Spartak Ruse1-0
1-0 Enev 45'; 2-0 Musakov 65'
Sun 10.10.54DNA Plovdiv2-1Cherveno Zname Radomir2-1
1-0 Vasilev 4'; 2-0 Kozhuharov ; 2-1 Yankov 34'
Wed 13.10.54VVS Sofia2-0Spartak Ruse
Wed 13.10.54DNA Plovdiv3-1Cherveno Zname Pavlikeni
Sat 16.10.54Cherveno Zname Pavlikeni3-0Cherveno Zname Radomir2-0
Sat 16.10.54DNA Plovdiv2-0VVS Sofia1-0
1-0 2-0 Vasilev 21' 47'
Wed 20.10.54VVS Sofia4-0Cherveno Zname Radomir
Wed 20.10.54DNA Plovdiv2-1Spartak Ruse
Sat 23.10.54Spartak Ruse3-3Cherveno Zname Radomir2-2
Sat 23.10.54VVS Sofia3-1Cherveno Zname Pavlikeni2-0
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
United B Grupa
Vtora Liga 2020-2021
Vtora Liga 2019-2020
Vtora Liga 2018-2019
Vtora Liga 2017-2018
Vtora Liga 2016-2017
2015-20162014-2015
2013-20142012-2013
West and East Groups
West 2011-2012East 2011-2012
West 2010-2011East 2010-2011
West 2009-2010East 2009-2010
West 2008-2009East 2008-2009
West 2007-2008East 2007-2008
West 2006-2007East 2006-2007
West 2005-2006East 2005-2006
United B Grupa
2004-20052003-2004
2002-20032001-2002
2000-20011999-2000
1998-19991997-1998
1996-19971995-1996
North and South Groups
North 1995South 1995
North 1994South 1994
United B Grupa
1992-1993
1991-19921990-1991
1989-19901988-1989
1987-19881986-1987
1985-19861984-1985
North and South Groups
North 1984South 1984
North 1983South 1983
North 1982South 1982
North 1981South 1981
North 1980South 1980
North 1979South 1979
North 1978South 1978
North 1977South 1977
North 1976South 1976
North 1975South 1975
North 1974South 1974
North 1973South 1973
North 1972South 1972
North 1971South 1971
North 1970South 1970
North 1968South 1968
North 1967South 1967
North 1966South 1966
North 1965South 1965
North 1964South 1964
North 1963South 1963
United B Grupa
B Grupa 1961-1962
B Grupa 1960-1961
B Grupa 1959-1960
North and South Groups
North 1959South 1959
North 1958South 1958
North 1957South 1957
Regional Groups
Play-Off 1956Sofia 1956
NorthWest 1956NorthCenter 1956
NorthEast 1956SouthWest 1956
SouthCenter 1956SouthEast 1956
Play-Off 1955Sofia 1955
NorthWest 1955NorthEast 1955
SouthWest 1955SouthEast 1955
Play-Off 1954Sofia 1954
NorthWest 1954NorthEast 1954
SouthWest 1954SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953NorthEast 1953
SouthWest 1953SouthEast 1953
United B Grupa
B Grupa 1952
B Grupa 1951
North and South Groups
North 1950South 1950
1949-1950
1948-19491949 Interzonal
1949 NorthWest1949 NorthEast
1949 SouthEast1949 SouthCenter
1949 SouthWest1949 Sofia
1940 II
1939 II
1938 II
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Feb 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast