Football Bulgaria B RFG 1956 Play-Offs - Winner Cherveno Zname St.Dimitrov
First 2 promoted to A RFG 1957.
Final Rankingpwdlgfgag+-
1. Cherveno Zname St.Dimitrov94119:8+1
2. SKNA Varna832111:4+7
3. Zavod-12 Sofia731212:4+8
4. Lokomotiv Plovdiv62229:7+2
5. SKNA Russe52134:40
6. Udarnik Stara Zagora52134:13-9
7. Lokomotiv Lom20246:15-9
Promotion tournament between the champions of the 7 B RFG.
Cherveno Zname St.DimitrSouthWest 1956
SKNA VarnaNorthEast 1956
Zavod-12 Sofia11th 1956
Lokomotiv PlovdivSouthCenter 1956
SKNA RusseNorthCenter 1956
Udarnik St. ZagoraSouthEast 1956
Lokomotiv LomNorthWest 1956
TeamCherSKNAZavoLokoSKNAUdarLoko
Cherveno Zname St.Dimitr---2:0 2:21:01:03:1
SKNA Varna ---0:02:00:05:04:2
Zavod-12 Sofia5:0 --- 2:0 4:1
Lokomotiv Plovdiv 1:0--- 5:01:1
SKNA Russe 2:0--- 2:0
Udarnik Stara Zagora 2:1 1:0---1:1
Lokomotiv Lom ---
dateteam 1scoreteam 2HT
Thu 01.11.56Cherveno Zname St.Dim1-0SKNA Russe
Thu 01.11.56SKNA Varna4-2Lokomotiv Lom
Thu 01.11.56Udarnik Stara Zagora2-1Zavod-12 Sofia
Sun 04.11.56SKNA Varna0-0SKNA Russe
Sun 04.11.56Zavod-12 Sofia5-0Cherveno Zname St.Dim
Sun 04.11.56Lokomotiv Plovdiv1-1Lokomotiv Lom
Thu 08.11.56Cherveno Zname St.Dim1-0Udarnik Stara Zagora
Thu 08.11.56SKNA Varna0-0Zavod-12 Sofia
Thu 08.11.56SKNA Russe2-0Lokomotiv Plovdiv
Sun 11.11.56SKNA Varna5-0Udarnik Stara Zagora
Sun 11.11.56Lokomotiv Plovdiv1-0Zavod-12 Sofia
Sun 11.11.56SKNA Russe2-0Lokomotiv Lom
Wed 14.11.56Cherveno Zname St.Dim2-0SKNA Varna
Wed 14.11.56Zavod-12 Sofia4-1Lokomotiv Lom
Wed 14.11.56Lokomotiv Plovdiv5-0Udarnik Stara Zagora
Sun 18.11.56Cherveno Zname St.Dim2-2Lokomotiv Plovdiv
Sun 18.11.56Zavod-12 Sofia2-0SKNA Russe
Sun 18.11.56Udarnik Stara Zagora1-1Lokomotiv Lom
Tue 20.11.56Cherveno Zname St.Dim3-1Lokomotiv Lom
Tue 20.11.56SKNA Varna2-0Lokomotiv Plovdiv
Tue 20.11.56Udarnik Stara Zagora1-0SKNA Russe
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
United B Grupa
Vtora Liga 2017-2018
Vtora Liga 2016-2017
2015-20162014-2015
2013-20142012-2013
United B Grupa
1996-19971995-1996
North and South Groups
North 1995South 1995
North 1994South 1994
United B Grupa
1992-1993
1991-19921990-1991
1989-19901988-1989
1987-19881986-1987
1985-19861984-1985
North and South Groups
North 1984South 1984
North 1983South 1983
North 1982South 1982
North 1981South 1981
North 1980South 1980
North 1979South 1979
North 1978South 1978
North 1977South 1977
North 1976South 1976
North 1975South 1975
North 1974South 1974
North 1973South 1973
North 1972South 1972
North 1971South 1971
North 1970South 1970
North 1968South 1968
North 1967South 1967
North 1966South 1966
North 1965South 1965
North 1964South 1964
North 1963South 1963
B Grupa 1961-1962
B Grupa 1960-1961
B Grupa 1959-1960
North and South Groups
North 1959South 1959
North 1958South 1958
North 1957South 1957
Regional Groups
Play-Off 1956Sofia 1956
NorthWest 1956NorthCenter 1956
NorthEast 1956SouthWest 1956
SouthCenter 1956SouthEast 1956
Play-Off 1955Sofia 1955
NorthWest 1955NorthEast 1955
SouthWest 1955SouthEast 1955
Play-Off 1954Sofia 1954
NorthWest 1954NorthEast 1954
SouthWest 1954SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953NorthEast 1953
SouthWest 1953SouthEast 1953
United B Grupa
B Grupa 1952
B Grupa 1951
North and South Groups
North 1950South 1950
1949-1950
1948-19491949 Interzonal
1949 NorthWest1949 NorthEast
1949 SouthEast1949 SouthCenter
1949 SouthWest1949 Sofia
1940 II
1939 II
1938 II
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 18 Sep 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast