Football Bulgaria South East B RFG 1953 - Winner Udarnik Stara Zagora
Final Rankingpwdlgfgag+-
1. Udarnik Stara Zagora34146233:7+26
2. DNA Sliven32144434:12+22
3. Udarnik Plovdiv32128236:14+22
4. Spartak Burgas2597621:210
5. Torpedo Chirpan2597626:29-3
6. Cherveno Zname Pazardzhi2294927:24+3
7. Dinamo Plovdiv2185933:26+7
8. Cherveno Zname Pomorie19831125:31-6
9. Stroitel Burgas18741120:25-5
10.Minyor Kurdzhali16801430:36-6
11.Dinamo Sliven16721327:45-18
12.Cherveno Zname Harmanli4041811:53-42
-. DNA Haskovo withdrew after Round Robin 1
Udarnik Stara Zagora was promoted to A RFG 1954.
Stroitel Burgas, Minyor Kurdzhali, Dinamo Sliven, Cherveno Zname Harmanli relegated to Level III - County championships.
Teams from: Stroitel Burgas from B grupa 1952.
Udarnik Stara Zagora, DNA Sliven and Torpedo Chirpan from Okrazhni Stara Zagora 1952. Dinamo Sliven added.
Udarnik Plovdiv, Cherveno Zname Pazardzhik and Dinamo Plovdiv from Okrazhni/Plovdiv Zagora 1952.
Spartak Burgas and Cherveno Zname Pomorie from Okrazhni/Burgas 1952.
Minyor Kurdzhali, Cherveno Zname Harmanli and DNA Haskovo from Okrazhni/Haskovo 1952.
Regions: Plovdiv, Haskovo, Stara Zagora and Burgas.
TeamMinySparDinaUdarCherDNACherStroDNADinaUdarTorpCher
Minyor Kurdzhali---0:1 5:01:2 1:01:0 3:21:0 0:13:20:31:23:0
Spartak Burgas 0:5---3:1 0:01:0 1:0 3:20:1 2:00:0 1:10:0
Dinamo Sliven2:1 0:1---2:2 4:12:1 3:02:0 1:21:0 1:2 4:2 1:0
Udarnik Plovdiv 2:01:0 4:1---4:1 0:0 4:10:2 2:10:03:-1:0
Cherveno Zname Pomorie3:1 1:13:0 1:1---3:- 1:01:0 0:23:1 0:05:1 0:1
DNA Haskovo 0:0 1:3 ---2:0 1:3 0:3 3:3
Cherveno Zname Harmanli0:1 0:21:1 0:40:2 ---1:4 1:20:3 0:31:3 2:2
Stroitel Burgas 4:13:0 1:00:1 1:04:2 1:1---0:0 0:00:1 1:11:0
DNA Sliven3:1 0:03:0 2:10:1 6:1 2:0---4:1 0:10:0 2:0
Dinamo Plovdiv 2:11:2 5:21:1 3:12:1 5:03:0 2:0---1:0 0:02:2
Udarnik Stara Zagora 2:0 3:24:1 0:02:0 1:0 0:11:0 0:0---4:1 4:0
Torpedo Chirpan 2:01:13:0 0:2 3:11:1 2:11:0 0:01:0 0:0---1:0
Cherveno Zname Pazardzhi 3:1 1:02:0 1:14:0 3:0 2:01:2 1:00:2 4:1---

Round Robin 1

Round 2

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 29.03.53Spartak Burgas0-0Cherveno Zname Pazard
Sun 29.03.53Udarnik Plovdiv0-0Udarnik Stara Zagora
Sun 29.03.53Cherveno Zname Pomori3-1Dinamo Plovdiv
Sun 29.03.53DNA Haskovo1-3DNA Sliven
Sun 29.03.53Cherveno Zname Harman1-4Stroitel Burgas
Sun 29.03.53Torpedo Chirpan3-0Dinamo Sliven

Round 2

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 05.04.53Minyor Kurdzhali0-1Spartak Burgas
Sun 05.04.53DNA Sliven6-1Cherveno Zname Harman
Sun 05.04.53Dinamo Plovdiv2-1DNA Haskovo
Sun 05.04.53Udarnik Stara Zagora2-0Cherveno Zname Pomori
Sun 05.04.53Torpedo Chirpan0-2Udarnik Plovdiv
Sun 05.04.53Cherveno Zname Pazard2-0Dinamo Sliven

Round 3

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 11.04.53Dinamo Plovdiv3-0Stroitel Burgas
Sun 12.04.53Minyor Kurdzhali1-2Udarnik Plovdiv
Sun 12.04.53Spartak Burgas3-1Dinamo Sliven
Sun 12.04.53Udarnik Stara Zagora1-0Cherveno Zname Harman
Sun 12.04.53Torpedo Chirpan1-1DNA Haskovo
Sun 12.04.53Cherveno Zname Pazard4-0Cherveno Zname Pomori

Round 4

dateteam 1scoreteam 2HT
Fri 17.04.53Udarnik Plovdiv1-0Cherveno Zname Pazard
Sun 19.04.53Dinamo Sliven2-1Minyor Kurdzhali
Sun 19.04.53Stroitel Burgas0-0DNA Sliven
Sun 28.06.53Cherveno Zname Pomori5-1Torpedo Chirpan
Sun 05.07.53Cherveno Zname Harman0-3Dinamo Plovdiv
Sun 05.07.54DNA Haskovo0-3Udarnik Stara Zagora

Round 5

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 26.04.53Udarnik Plovdiv1-0Spartak Burgas
Sun 26.04.53Cherveno Zname Pomori3-1Minyor Kurdzhali
Sun 26.04.53DNA Haskovo3-3Cherveno Zname Pazard
Sun 26.04.53Cherveno Zname Harman1-3Torpedo Chirpan
Stroitel Burgas0-1Udarnik Stara Zagora
DNA Sliven4-1Dinamo Plovdiv

Round 6

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 03.05.53Minyor Kurdzhali1-0DNA Haskovo
Sun 03.05.53Spartak Burgas1-0Cherveno Zname Pomori
Sun 03.05.53Dinamo Sliven2-2Udarnik Plovdiv
Sun 03.05.53Udarnik Stara Zagora1-0DNA Sliven
Sun 03.05.53Torpedo Chirpan1-0Stroitel Burgas
Sun 03.05.53Cherveno Zname Pazard3-0Cherveno Zname Harman

Round 7

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 10.05.53Cherveno Zname Pomori3-0Dinamo Sliven
Sun 10.05.53DNA Haskovo0-0Spartak Burgas
Sun 10.05.53Cherveno Zname Harman0-1Minyor Kurdzhali
Sun 10.05.53Stroitel Burgas1-0Cherveno Zname Pazard
Sun 10.05.53DNA Sliven0-0Torpedo Chirpan
Sun 10.05.53Dinamo Plovdiv1-0Udarnik Stara Zagora

Round 8

dateteam 1scoreteam 2HT
Fri 15.05.53Udarnik Plovdiv4-1Cherveno Zname Pomori
Sun 17.05.53Minyor Kurdzhali1-0Stroitel Burgas
Sun 17.05.53Spartak Burgas1-0Cherveno Zname Harman
Sun 17.05.53Dinamo Sliven2-1DNA Haskovo
Sun 17.05.53Torpedo Chirpan1-0Dinamo Plovdiv
Sun 17.05.53Cherveno Zname Pazard1-2DNA Sliven
Udarnik Stara Zagora bye
Ranking 17.05ptsgoalsm
1. Udarnik Pd1212:47
2. Spartak Bs106:27
3. DNA Sliven1015:57
4. Torpedo Chn109:47
---------------
10.Stroitel Bs55:77
11.Dinamo Sliven57:157
12.DNA Haskovo37:127
13.Cherv. Zn. Hm03:197

Round 9

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 24.05.53DNA Haskovo1-3Udarnik Plovdiv
Sun 24.05.53Stroitel Burgas3-0Spartak Burgas
Sun 24.05.53DNA Sliven3-1Minyor Kurdzhali
Sun 24.05.53Dinamo Plovdiv2-2Cherveno Zname Pazard
Sun 24.05.53Udarnik Stara Zagora4-1Torpedo Chirpan

Round 10

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 30.05.53Udarnik Plovdiv0-0Cherveno Zname Harman
Sun 31.05.53Spartak Burgas0-1DNA Sliven
Sun 31.05.53Dinamo Sliven2-0Stroitel Burgas
Wed 10.06.53Cherveno Zname Pomori3-0DNA Haskovo
from 30.05.53 awarded om Wed 10.06.53
Sun 28.06.53Minyor Kurdzhali3-2Dinamo Plovdiv
Sun 28.06.53Cherveno Zname Pazard0-2Udarnik Stara Zagora
Ranking 31.05ptsgoalsm
1. Udarnik Pd1515:59
2. DNA Sliven1419:69
3. Udarnik SZ119:27
4. Torpedo Chn1010:88
---------------
10.Cherv. Zn. Pm610:137
11.Minyor Kdzh67:118
12.DNA Haskovo38:158
13.Cherv. Zn. Hm13:198

Round 11

dateteam 1scoreteam 2HT
Fri 05.06.53Dinamo Plovdiv1-2Spartak Burgas
Sun 07.06.53Cherveno Zname Harman0-2Cherveno Zname Pomori
Sun 07.06.53Stroitel Burgas0-1Udarnik Plovdiv
Sun 07.06.53DNA Sliven3-0Dinamo Sliven
Sun 07.06.53Udarnik Stara Zagora2-0Minyor Kurdzhali
Sun 07.06.53Torpedo Chirpan1-0Cherveno Zname Pazard
DNA Haskovo bye
Ranking 07.06ptsgoalsm
1. Udarnik Pd1716:510
2. DNA Sliven1622:610
3. Udarnik SZ1311:28
4. Torpedo Chn1211:89
---------------
10.Dinamo Slv79:189
11.Minyor Kdzh67:139
12.DNA Haskovo38:158
13.Cherv. Zn. Hm13:219

Round 12

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 14.06.53Minyor Kurdzhali1-2Torpedo Chirpan
Sun 14.06.53Spartak Burgas0-0Udarnik Stara Zagora
Sun 14.06.53Dinamo Sliven1-0Dinamo Plovdiv
Sun 14.06.53Udarnik Plovdiv0-2DNA Sliven
Sun 14.06.53Cherveno Zname Pomori1-0Stroitel Burgas
Sun 14.06.53DNA Haskovo2-0Cherveno Zname Harman
Ranking 14.06ptsgoalsm
1. DNA Sliven1824:611
2. Udarnik Pd1716:711
3. Udarnik SZ1411:29
4. Torpedo Chn1413:910
---------------
10.Stroitel Bs78:1111
11.Minyor Kdzh68:1510
12.DNA Haskovo510:1810
13.Cherv. Zn. Hm13:2310

Round 13

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 21.06.53Stroitel Burgas4-2DNA Haskovo
Sun 21.06.53DNA Sliven0-1Cherveno Zname Pomori
Sun 21.06.53Dinamo Plovdiv1-1Udarnik Plovdiv
Sun 21.06.53Udarnik Stara Zagora4-1Dinamo Sliven
Sun 21.06.53Torpedo Chirpan1-1Spartak Burgas
Sun 21.06.53Cherveno Zname Pazard3-1Minyor Kurdzhali
Cherveno Zname bye
Ranking 21.06ptsgoalsm
1. DNA Sliven1824:712
2. Udarnik Pd1817:812
3. Udarnik SZ1615:310
4. Torpedo Chn1514:1011
---------------
10.Dinamo Pd812:1510
11.Minyor Kdzh69:1811
12.DNA Haskovo511:2211
13.Cherv. Zn. Hm13:2310

After Round 14

dateteam 1scoreteam 2HTRd
Sun 28.06.53Cherveno Zname Pomori5-1Torpedo Chirpan 4
Sun 28.06.53Cherveno Zname Harman1-1Dinamo Sliven 10
Sun 28.06.53Cherveno Zname Pazard0-2Udarnik Stara Zagora 10
Sun 28.06.53Minyor Kurdzhali3-2Dinamo Plovdiv 10
Last 11 minutes.
Sun 05.07.53Cherveno Zname Harman0-3Dinamo Plovdiv 4
Interupted after 65' with score 0-2.
Sun 05.07.53DNA Haskovo0-3Udarnik Stara Zagora 4
Ranking Round Robin 1pwdlgfgag+-
1. Udarnik Stara Zagora2092120:3+17
2. DNA Sliven1882224:7+17
3. Udarnik Plovdiv1874117:8+9
4. Cherveno Zname Pomorie1680422:14+8
5. Torpedo Chirpan1563315:150
6. Spartak Burgas145439:8+1
7. Cherveno Zname Pazardzhi1143518:13+5
8. Dinamo Plovdiv1042617:18-1
9. Dinamo Sliven1042612:23-11
10.Stroitel Burgas941712:13-1
11.Minyor Kurdzhali840812:20-8
12.DNA Haskovo513812:25-13
13.Cherveno Zname Harmanli202104:27-23
DNA Haskovo scores was included in this ranking!

Round Robin 2

Round 14

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 19.07.53Dinamo Sliven4-2Torpedo Chirpan
Sun 19.07.53Stroitel Burgas1-1Cherveno Zname Harman
Sun 19.07.53Dinamo Plovdiv3-1Cherveno Zname Pomori
Sun 19.07.53Udarnik Stara Zagora0-0Udarnik Plovdiv
Sun 19.07.53Cherveno Zname Pazard1-0Spartak Burgas

Round 15

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 26.07.53Spartak Burgas0-5Minyor Kurdzhali
Sun 26.07.53Dinamo Sliven1-0Cherveno Zname Pazard
Sun 26.07.53Cherveno Zname Pomori0-0Udarnik Stara Zagora
Sun 26.07.53Cherveno Zname Harman1-2DNA Sliven
Sun 26.07.53Udarnik Plovdiv3-0Torpedo Chirpan
Torpedo Chirpan without medical documents. Match replayed on Sun 18.10.53 and finished 2-0.

Round 16

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 02.08.53Minyor Kurdzhali5-0Dinamo Sliven
Sun 02.08.53Dinamo Plovdiv5-0Cherveno Zname Harman
Sun 02.08.53Torpedo Chirpan3-1Cherveno Zname Pomori
Sun 02.08.53Cherveno Zname Pazard1-1Udarnik Plovdiv
Sun 01.11.53DNA Sliven2-0Stroitel Burgas

Round 17

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 09.08.53Cherveno Zname Pomori0-1Cherveno Zname Pazard
Sun 09.08.53Cherveno Zname Harman0-3Udarnik Stara Zagora
Sun 09.08.53Stroitel Burgas0-0Dinamo Plovdiv
Sun 09.08.53Dinamo Sliven0-1Spartak Burgas
Sun 09.08.53Udarnik Plovdiv2-0Minyor Kurdzhali

Round 18

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 16.08.53Minyor Kurdzhali1-0Cherveno Zname Pomori
Sun 16.08.53Spartak Burgas0-0Udarnik Plovdiv
Sun 16.08.53Dinamo Plovdiv2-0DNA Sliven
Sun 16.08.53Udarnik Stara Zagora0-1Stroitel Burgas
Sun 16.08.53Torpedo Chirpan2-1Cherveno Zname Harman

Round 19

dateteam 1scoreteam 2HT
Fri 21.08.53Udarnik Plovdiv4-1Dinamo Sliven
Sun 23.08.53Cherveno Zname Pomori1-1Spartak Burgas
Sun 23.08.53Cherveno Zname Harman2-2Cherveno Zname Pazard
Sun 23.08.53Stroitel Burgas1-1Torpedo Chirpan
Sun 23.08.53DNA Sliven0-1Udarnik Stara Zagora
interupted after 67' with score 0-1. Last 23' played on Sun 25.10.53 and finished 0-1.

Round 20

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 30.08.53Minyor Kurdzhali3-2Cherveno Zname Harman
Sun 30.08.53Dinamo Sliven4-1Cherveno Zname Pomori
Sun 30.08.53Udarnik Stara Zagora0-0Dinamo Plovdiv
Sun 30.08.53Torpedo Chirpan0-0DNA Sliven
Sun 30.08.53Cherveno Zname Pazard2-0Stroitel Burgas

Round 21

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 06.09.53Cherveno Zname Pomori1-1Udarnik Plovdiv
Sun 06.09.53Cherveno Zname Harman0-2Spartak Burgas
Sun 06.09.53Stroitel Burgas4-1Minyor Kurdzhali
Sun 06.09.53DNA Sliven2-0Cherveno Zname Pazard
Sun 06.09.53Dinamo Plovdiv0-0Torpedo Chirpan

Round 22

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 13.09.53Spartak Burgas3-2Stroitel Burgas
Sun 13.09.53Dinamo Sliven3-0Cherveno Zname Harman
Sun 13.09.53Torpedo Chirpan0-0Udarnik Stara Zagora
Sun 13.09.53Cherveno Zname Pazard1-0Dinamo Plovdiv
Thu 05.11.53Minyor Kurdzhali0-1DNA Sliven

Round 23

dateteam 1scoreteam 2HT
Tue 22.09.53Cherveno Zname Harman0-4Udarnik Plovdiv
Tue 22.09.53Stroitel Burgas1-0Dinamo Sliven
Tue 22.09.53DNA Sliven0-0Spartak Burgas
Tue 22.09.53Dinamo Plovdiv2-1Minyor Kurdzhali
Tue 22.09.53Udarnik Stara Zagora4-0Cherveno Zname Pazard

Round 24

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 27.09.53Spartak Burgas2-0Dinamo Plovdiv
Sun 27.09.53Dinamo Sliven1-2DNA Sliven
Sun 27.09.53Udarnik Plovdiv4-1Stroitel Burgas
Sun 27.09.53Cherveno Zname Pomori1-0Cherveno Zname Harman
Sun 27.09.53Cherveno Zname Pazard4-1Torpedo Chirpan
Sun 25.10.53Minyor Kurdzhali3-0Cherveno Zname Pazard

Round 25

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 04.10.53Stroitel Burgas1-0Cherveno Zname Pomori
Sun 04.10.53DNA Sliven2-1Udarnik Plovdiv
Sun 04.10.53Dinamo Plovdiv5-2Dinamo Sliven
Sun 04.10.53Udarnik Stara Zagora3-2Spartak Burgas
Sun 04.10.53Torpedo Chirpan2-0Minyor Kurdzhali

Round 26

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 11.10.53Spartak Burgas1-1Torpedo Chirpan
Sun 11.10.53Dinamo Sliven1-2Udarnik Stara Zagora
Sun 11.10.53Cherveno Zname Pomori0-2DNA Sliven
Sun 11.10.53Minyor Kurdzhali0-3Udarnik Stara Zagora
awarded due to iregular player.
Thu 22.10.53Udarnik Plovdiv2-1Dinamo Plovdiv
Ranking 11.10ptsgoalsm
1. Udarnik SZ3232:721
2. DNA Sliven2831:1119
3. Udarnik Pd2831:1320
4. Torpedo Chn2526:2521
5. Spartak Bs2521:2122
6. Cherv. Zn. Pz2227:2121
7. Dinamo Pd1928:2321
8. Cherv. Zn. Pm1928:2522
9. Stroitel Bs1820:2321
11.Dinamo Sliven1827:4022
12.Minyor Kdzh1427:3520
13.Cherv. Zn. Hm411:5322

After Round 26

dateteam 1scoreteam 2HTRd
Sun 18.10.53Udarnik Plovdiv2-0Torpedo Chirpan 15
On Sun 26.07.53 Torpedo Chirpan without medical documents and initialy awrded wlak over 3-0.
Thu 22.10.53Udarnik Plovdiv2-1Dinamo Plovdiv 26
Sun 25.10.53DNA Sliven0-1Udarnik Stara Zagora 19
Championship decider! Last 23' Match on Sun 23.08.53 interupted after 67' with score 0-1.
Sun 25.10.53Minyor Kurdzhali3-0Cherveno Zname Pazard 24
Sun 01.11.53DNA Sliven2-0Stroitel Burgas 16
Thu 05.11.53Minyor Kurdzhali0-1DNA Sliven 22
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
1962
1961
1960
North 1959
South 1959
North 1958
South 1958
Sofia 1956
NorthWest 1956
NorthCenter 1956
NorthEast 1956
SouthWest 1956
SouthCenter 1956
SouthEast 1956
Sofia 1955
NorthWest 1955
NorthEast 1955
SouthWest 1955
SouthEast 1955
Sofia 1954
NorthWest 1954
NorthEast 1954
SouthWest 1955
SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953
NorthEast 1953
SouthWest 1953
SouthEast 1953
1952
1951
North 1950
South 1950
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Feb 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast