Football Bulgaria South East B RFG 1954 - Winner DNA Plovdiv
Final Rankingpwdlgfga
1. DNA Plovdiv36148047:9
2. Dinamo Plovdiv32128249:14
3. Lokomotiv St. Zagora2488626:25
4. Udarnik Plovdiv2379619:17
5. DNA Sliven2286824:20
6. Spartak Burgas2294923:20
7. Cherveno Zname Pomorie21511626:33
8. Torpedo Chirpan2076926:35
9. Cherveno Zname Pazardjik1967930:34
10.Lokomotiv Burgas17571022:30
11.Cherveno Zname Asenovgrad17651128:43
12.Cherveno Zname Haskovo11431528:68
DNA Plovdiv won the Qualification tournament Play-Offs 1954 to earn promotion to A RFG 1955.
Regions: Plovdiv, Stara Zagora, Haskovo and Burgas.
TeamLokoLokoCherSparDinaCherDNAUdarCherCherTorpDNA
Lokomotiv St. Zagora--- 1:1 2:0 2:00:0 3:0 1:01:11:13:11:10:1
Lokomotiv Burgas0:5---3:1 0:21:1 5:20:0 1:04:0 0:02:0 0:2
Cherveno Zname Pazardjik0:1 1:0---1:1 1:13:1 1:30:1 1:17:2 5:21:1
Spartak Burgas1:21:0 0:1---2:1 6:01:0 0:22:2 2:01:0 0:2
Dinamo Plovdiv 5:0 5:13:0 2:1---3:0 1:10:0 5:22:0 7:01:1
Cherveno Zname Haskovo1:13:1 2:11:0 1:7---2:4 2:23:3 4:32:3 0:7
DNA Sliven3:1 0:02:0 1:00:1 3:0---3:- 2:01:1 0:10:5
Udarnik Plovdiv 0:01:0 0:10:1 2:23:1 1:0---0:0 3:01:0 0:2
Cherveno Zname Pomorie 0:0 0:02:2 0:00:0 3:21:0 1:0---3:0 3:10:0
Cherveno Zname Asenovgra 2:02:2 4:13:1 0:11:0 0:01:1 3:2---3:1 1:4
Torpedo Chirpan 3:1 2:11:1 0:10:1 2:10:0 1:13:1 3:0---1:1
DNA Plovdiv 4:01:0 1:10:0 1:04:0 3:10:0 4:12:1 1:1---

Round 1

dateteam 1scoreteam 2HT
21.03--:--Lokomotiv Burgas0-5Lokomotiv St. Zagora
21.03--:--Cherveno Zname Pazard1-1DNA Plovdiv
21.03--:--Spartak Burgas1-0Torpedo Chirpan
21.03--:--Dinamo Plovdiv2-0Cherveno Zname Asenov
21.03--:--Cherveno Zname Haskov3-3Cherveno Zname Pomori
21.03--:--DNA Sliven3-0Udarnik Plovdiv

Round 2

dateteam 1scoreteam 2HT
28.03--:--Lokomotiv St. Zagora1-1Udarnik Plovdiv
28.03--:--Lokomotiv Burgas3-1Cherveno Zname Pazard
28.03--:--Cherveno Zname Pomori1-0DNA Sliven
28.03--:--Cherveno Zname Asenov1-0Cherveno Zname Haskov
28.03--:--Torpedo Chirpan0-1Dinamo Plovdiv
28.03--:--DNA Plovdiv0-0Spartak Burgas

Round 3

dateteam 1scoreteam 2HT
04.04--:--Cherveno Zname Pazard0-1Lokomotiv St. Zagora
04.04--:--Spartak Burgas1-0Lokomotiv Burgas
04.04--:--Dinamo Plovdiv1-1DNA Plovdiv
04.04--:--Cherveno Zname Haskov2-3Torpedo Chirpan
04.04--:--DNA Sliven1-1Cherveno Zname Asenov
04.04--:--Udarnik Plovdiv0-0Cherveno Zname Pomori

Round 4

dateteam 1scoreteam 2HT
11.04--:--Lokomotiv St. Zagora1-1Cherveno Zname Pomori
11.04--:--Lokomotiv Burgas1-1Dinamo Plovdiv
11.04--:--Cherveno Zname Pazard1-1Spartak Burgas
11.04--:--Cherveno Zname Asenov1-1Udarnik Plovdiv
11.04--:--Torpedo Chirpan0-0DNA Sliven
11.04--:--DNA Plovdiv4-0Cherveno Zname Haskov

Round 5

dateteam 1scoreteam 2HT
17.04--:--Dinamo Plovdiv3-0Cherveno Zname Pazard
18.04--:--Spartak Burgas1-2Lokomotiv St. Zagora
18.04--:--Cherveno Zname Haskov3-1Lokomotiv Burgas
18.04--:--DNA Sliven0-5DNA Plovdiv
18.04--:--Udarnik Plovdiv1-0Torpedo Chirpan
18.04--:--Cherveno Zname Pomori3-0Cherveno Zname Asenov

Round 6

dateteam 1scoreteam 2HT
25.04--:--Lokomotiv St. Zagora3-1Cherveno Zname Asenov
25.04--:--Lokomotiv Burgas0-0DNA Sliven
25.04--:--Cherveno Zname Pazard3-1Cherveno Zname Haskov
25.04--:--Spartak Burgas2-1Dinamo Plovdiv
25.04--:--Torpedo Chirpan3-1Cherveno Zname Pomori
25.04--:--DNA Plovdiv0-0Udarnik Plovdiv

Round 7

dateteam 1scoreteam 2HT
01.05--:--Udarnik Plovdiv1-0Lokomotiv Burgas
02.05--:--Cherveno Zname Haskov1-0Spartak Burgas
02.05--:--DNA Sliven2-0Cherveno Zname Pazard
02.05--:--Cherveno Zname Pomori0-0DNA Plovdiv
02.05--:--Cherveno Zname Asenov3-1Torpedo Chirpan
06.06--:--Lokomotiv St. Zagora0-0Dinamo Plovdiv
Replayed. Initial score 0-1.

Round 8

dateteam 1scoreteam 2HT
08.05--:--Lokomotiv St. Zagora1-1Torpedo Chirpan
08.05--:--Lokomotiv Burgas4-0Cherveno Zname Pomori
08.05--:--Dinamo Plovdiv3-0Cherveno Zname Haskov
09.05--:--Cherveno Zname Pazard0-1Udarnik Plovdiv
09.05--:--Spartak Burgas1-0DNA Sliven
09.05--:--DNA Plovdiv2-1Cherveno Zname Asenov

Round 9

dateteam 1scoreteam 2HT
15.05--:--Udarnik Plovdiv0-1Spartak Burgas
16.05--:--Cherveno Zname Haskov1-1Lokomotiv St. Zagora
16.05--:--DNA Sliven0-1Dinamo Plovdiv
16.05--:--Cherveno Zname Pomori2-2Cherveno Zname Pazard
16.05--:--Cherveno Zname Asenov2-2Lokomotiv Burgas
16.05--:--Torpedo Chirpan1-1DNA Plovdiv

Round 10

dateteam 1scoreteam 2HT
22.05--:--Lokomotiv Burgas2-0Torpedo Chirpan
22.05--:--Dinamo Plovdiv0-0Udarnik Plovdiv
23.05--:--Lokomotiv St. Zagora0-1DNA Plovdiv
23.05--:--Cherveno Zname Pazard7-2Cherveno Zname Asenov
23.05--:--Spartak Burgas2-2Cherveno Zname Pomori
23.05--:--Cherveno Zname Haskov2-4DNA Sliven

Round 11

dateteam 1scoreteam 2HT
28.05--:--DNA Plovdiv1-0Lokomotiv Burgas
29.05--:--DNA Sliven3-1Lokomotiv St. Zagora
29.05--:--Udarnik Plovdiv3-1Cherveno Zname Haskov
29.05--:--Cherveno Zname Pomori0-0Dinamo Plovdiv
29.05--:--Cherveno Zname Asenov3-1Spartak Burgas
29.05--:--Torpedo Chirpan1-1Cherveno Zname Pazard

Round 12

dateteam 1scoreteam 2HT
12.--:--Lokomotiv St. Zagora1-1Lokomotiv Burgas
12.--:--Udarnik Plovdiv1-0DNA Sliven
12.--:--Cherveno Zname Pomori3-2Cherveno Zname Haskov
12.--:--Cherveno Zname Asenov0-1Dinamo Plovdiv
12.--:--Torpedo Chirpan0-1Spartak Burgas
12.--:--DNA Plovdiv1-1Cherveno Zname Pazard

Round 13

dateteam 1scoreteam 2HT
13.--:--Cherveno Zname Pazard1-0Lokomotiv Burgas
13.--:--Spartak Burgas0-2DNA Plovdiv
13.--:--Dinamo Plovdiv7-0Torpedo Chirpan
13.--:--DNA Sliven2-0Cherveno Zname Pomori
13.--:--Udarnik Plovdiv0-0Lokomotiv St. Zagora
--.09--:--Cherveno Zname Haskov4-3Cherveno Zname Asenov
played after Round 22

Round 14

dateteam 1scoreteam 2HT
14.--:--Lokomotiv St. Zagora2-0Cherveno Zname Pazard
14.--:--Lokomotiv Burgas0-2Spartak Burgas
14.--:--Cherveno Zname Pomori1-0Udarnik Plovdiv
14.--:--Cherveno Zname Asenov0-0DNA Sliven
14.--:--Torpedo Chirpan2-1Cherveno Zname Haskov
14.--:--DNA Plovdiv1-0Dinamo Plovdiv

Round 15

dateteam 1scoreteam 2HT
04.07--:--Dinamo Plovdiv5-1Lokomotiv Burgas
04.07--:--Cherveno Zname Haskov0-7DNA Plovdiv
04.07--:--DNA Sliven0-1Torpedo Chirpan
04.07--:--Udarnik Plovdiv2-0Cherveno Zname Asenov
04.07--:--Cherveno Zname Pomori0-0Lokomotiv St. Zagora
--.09--:--Spartak Burgas0-1Cherveno Zname Pazard
played after Round 22

Round 16

dateteam 1scoreteam 2HT
11.07--:--Lokomotiv St. Zagora2-0Spartak Burgas
11.07--:--Lokomotiv Burgas5-2Cherveno Zname Haskov
11.07--:--Cherveno Zname Pazard1-1Dinamo Plovdiv
11.07--:--Cherveno Zname Asenov3-2Cherveno Zname Pomori
11.07--:--Torpedo Chirpan1-1Udarnik Plovdiv
11.07--:--DNA Plovdiv3-1DNA Sliven
Summer Break

Round 17

dateteam 1scoreteam 2HT
17.--:--Dinamo Plovdiv2-1Spartak Burgas
17.--:--Cherveno Zname Haskov2-1Cherveno Zname Pazard
17.--:--DNA Sliven0-0Lokomotiv Burgas
17.--:--Udarnik Plovdiv0-2DNA Plovdiv
17.--:--Cherveno Zname Pomori3-1Torpedo Chirpan
17.--:--Cherveno Zname Asenov2-0Lokomotiv St. Zagora

Round 18

dateteam 1scoreteam 2HT
18.--:--Lokomotiv Burgas1-0Udarnik Plovdiv
18.--:--Cherveno Zname Pazard1-3DNA Sliven
18.--:--Spartak Burgas6-0Cherveno Zname Haskov
Cherveno Zname Haskovo played with 9 players. Intentionaly 2 players left the field and match was interrupted. Score stood.
18.--:--Dinamo Plovdiv5-0Lokomotiv St. Zagora
18.--:--Torpedo Chirpan3-0Cherveno Zname Asenov
18.--:--DNA Plovdiv4-1Cherveno Zname Pomori

Round 19

dateteam 1scoreteam 2HT
19.--:--Cherveno Zname Haskov1-7Dinamo Plovdiv
19.--:--DNA Sliven1-0Spartak Burgas
19.--:--Udarnik Plovdiv0-1Cherveno Zname Pazard
19.--:--Cherveno Zname Pomori0-0Lokomotiv Burgas
19.--:--Cherveno Zname Asenov1-4DNA Plovdiv
19.--:--Torpedo Chirpan3-1Lokomotiv St. Zagora

Round 20

dateteam 1scoreteam 2HT
20.--:--Lokomotiv St. Zagora3-0Cherveno Zname Haskov
20.--:--Lokomotiv Burgas0-0Cherveno Zname Asenov
20.--:--Cherveno Zname Pazard1-1Cherveno Zname Pomori
20.--:--Spartak Burgas0-2Udarnik Plovdiv
20.--:--Dinamo Plovdiv1-1DNA Sliven
20.--:--DNA Plovdiv1-1Torpedo Chirpan

Round 21

dateteam 1scoreteam 2HT
21.--:--DNA Sliven3-0Cherveno Zname Haskov
21.--:--Udarnik Plovdiv2-2Dinamo Plovdiv
21.--:--Cherveno Zname Pomori0-0Spartak Burgas
21.--:--Cherveno Zname Asenov4-2Cherveno Zname Pazard
21.--:--Torpedo Chirpan2-1Lokomotiv Burgas
21.--:--DNA Plovdiv4-0Lokomotiv St. Zagora

Round 22

dateteam 1scoreteam 2HT
22.--:--Lokomotiv St. Zagora1-0DNA Sliven
22.--:--Lokomotiv Burgas0-2DNA Plovdiv
22.--:--Cherveno Zname Pazard5-2Torpedo Chirpan
22.--:--Spartak Burgas2-0Cherveno Zname Asenov
22.--:--Dinamo Plovdiv5-2Cherveno Zname Pomori
22.--:--Cherveno Zname Haskov2-2Udarnik Plovdiv
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
1962
1961
1960
North 1959
South 1959
North 1958
South 1958
Sofia 1956
NorthWest 1956
NorthCenter 1956
NorthEast 1956
SouthWest 1956
SouthCenter 1956
SouthEast 1956
Sofia 1955
NorthWest 1955
NorthEast 1955
SouthWest 1955
SouthEast 1955
Sofia 1954
NorthWest 1954
NorthEast 1954
SouthWest 1955
SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953
NorthEast 1953
SouthWest 1953
SouthEast 1953
1952
1951
North 1950
South 1950
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Feb 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast