Football Bulgaria South East B RFG 1955 - Winner Dinamo Plovdiv
Final Rankingpwdlgfgag+-1956
1. Dinamo Plovdiv25105333:16+17SC
2. DNA Sliven24112532:17+15SE
3. Lokomotiv St. Zagora2092734:23+11SE
4. Udarnik Plovdiv2076522:220SC
5. Torpedo Chirpan1866621:24-3SE
6. Udarnik Stara Zagora1648616:19-3SE
7. Spartak Burgas1664817:30-13SE
8. Cherveno Zname Pomorie1563921:31-10SE
9. Udarnik Burgas1446814:22-8SE
10.Spartak Stara Zagora12441020:26-6SE
exprelled and scores were not calculated in final ranking.
-. VVS Plovdiv1664723:28-5
-. Minyor Kurdzhali15551026:34-8SC
Special thanks to "nanko nanev" nankera@abv.bg
Dinamo Plovdiv played in the Qualification tournament Play-Off 1955 but failed a promotion to A RFG 1955.
Teams were from adminstrative regions in South East Bulgaria: Plovdiv, Stara Zagora, Haskovo, Yambol and Burgas
For next season group split in SouthCenter 1956 (Plovdiv and Haskovo) and SouthEast 1956.
DNA Sliven - N-skoto Podelenie Sliven.
Promoted from Level III:
To SouthEast: Minyor Burgas, Dinamo Yambol, Septemvri Burgas, Cherveno Zname Polyanovgrad.
To SouthCenter: Torpedo Dimitrovgrad, Urozhay Perushtitsa, SKNA Haskovo, Dinamo Pazardzhik, Spartak Haskovo, Dinamo gara Krichim, Cherveno Zname Harmanli, Torpedo Velingrad.
Play-Off 1955Sofia 1955
NorthWest 1955NorthEast 1955
SouthWest 1955SouthEast 1955
TeamCherDinaUdarUdarVVSDNAUdarSparSparTorpMinyLoko
Cherveno Zname Pomorie--- 2:1 2:0 1:1- 0:1 1:11:21:02:01:11:2
Dinamo Plovdiv5:1---3:1 1:10:0 2:30:1 4:1 3:0 2:11:1 3:1
Udarnik Burgas3:1 1:1---1:0 1:10:1 1:00:0 0:11:1 1:10:0
Udarnik Stara Zagora3:11:1 2:1---2:0 2:30:0 2:21:1 0:12:1 0:2
VVS Plovdiv1:1 1:03:1 1:2---2:3-1:0-2:2 4:32:1
DNA Sliven3:10:1 3:10:0----2:3 3:04:1 1:03:0 3:1
Udarnik Plovdiv-:3 1:31:1 0:13:0 1:0---0:0 2:11:2 1:04:2
Spartak Burgas 0:10:1 0:12:0-0:4 2:2---1:0 3:12:1 0:4
Spartak Stara Zagora 5:00:01:1 2:03:1 2:01:2 0:1---1:2 4:12:4
Torpedo Chirpan 3:11:1 3:10:0 1:00:0 2:21:2 1:1---2:1 2:1
Minyor Kurdzhali 1:3 3:13:1 0:20:2 2:32:2 2:01:1 3:1---2:0
Lokomotiv St. Zagora 1:10:1 2:00:2 5:22:1 0:15:1 3:14:0 3:0---

Round Robin 1

Round 1

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 09.04.55Udarnik Plovdiv0-0Spartak Burgas0-0
Sun 10.04.55Dinamo Plovdiv5-1Cherveno Zname Pomori4-1
Sun 10.04.55Udarnik Burgas0-0Lokomotiv St. Zagora0-0
Sun 10.04.55Udarnik Stara Zagora2-1Minyor Kurdzhali1-0
Sun 10.04.55VVS Asenovgrad2-2Torpedo Chirpan0-0
Sun 10.04.55DNA Sliven4-1Spartak Stara Zagora3-1

Round 2

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 17.04.55Cherveno Zname Pomori1-2Spartak Burgas
Sun 17.04.55Dinamo Plovdiv3-1Udarnik Burgas
Sun 17.04.55Spartak Stara Zagora1-2Udarnik Plovdiv
Sun 17.04.55Torpedo Chirpan0-0DNA Sliven
Sun 17.04.55Minyor Kurdzhali0-2VVS Plovdiv
Sun 17.04.55Lokomotiv St. Zagora0-2Udarnik Stara Zagora

Round 3

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 23.04.55Udarnik Burgas3-1Cherveno Zname Pomori
Sun 24.04.55Udarnik Stara Zagora1-1Dinamo Plovdiv
Sun 24.04.55VVS Plovdiv2-1Lokomotiv St. Zagora
Sun 24.04.55DNA Sliven3-0Minyor Kurdzhali
Sun 24.04.55Udarnik Plovdiv1-2Torpedo Chirpan
Sun 24.04.55Spartak Burgas1-0Spartak Stara Zagora

Round 4

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 01.05.55Cherveno Zname Pomori1-0Spartak Stara Zagora
Mon 02.05.55Torpedo Chirpan1-2Spartak Burgas
Tue 03.05.55Dinamo Plovdiv0-0VVS Plovdiv
Tue 03.05.55Udarnik Burgas1-0Udarnik Stara Zagora
Tue 03.05.55Minyor Kurdzhali2-2Udarnik Plovdiv
Tue 03.05.55Lokomotiv St. Zagora2-1DNA Sliven

Round 5

dateteam 1scoreteam 2HT
Tue 10.05.55Udarnik Stara Zagora3-1Cherveno Zname Pomori
Tue 10.05.55VVS Plovdiv3-1Udarnik Burgas
Tue 10.05.55DNA Sliven0-1Dinamo Plovdiv
Tue 10.05.55Udarnik Plovdiv4-2Lokomotiv St. Zagora
Tue 10.05.55Spartak Burgas2-1Minyor Kurdzhali
Tue 10.05.55Spartak Stara Zagora1-2Torpedo Chirpan

Round 6

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 21.05.55Cherveno Zname Pomori2-0Torpedo Chirpan
Sat 21.05.55Dinamo Plovdiv0-1Udarnik Plovdiv
Sat 21.05.55Udarnik Burgas0-1DNA Sliven
Sat 21.05.55Udarnik Stara Zagora2-0VVS Plovdiv
Sat 21.05.55Minyor Kurdzhali1-1Spartak Stara Zagora
Sat 21.05.55Lokomotiv St. Zagora5-1Spartak Burgas

Round 7

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 28.05.55VVS Plovdiv1-1Cherveno Zname Pomori
Sat 28.05.55DNA Sliven0-0Udarnik Stara Zagora
Sat 28.05.55Udarnik Plovdiv1-1Udarnik Burgas
Sat 28.05.55Spartak Burgas0-1Dinamo Plovdiv
Sat 28.05.55Spartak Stara Zagora2-4Lokomotiv St. Zagora
Sat 28.05.55Torpedo Chirpan2-1Minyor Kurdzhali

Round 8

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 05.06.55Cherveno Zname Pomori1-1Minyor Kurdzhali
--- --.--.55Dinamo Plovdiv3-0Spartak Stara Zagora
Sun 05.06.55Udarnik Burgas0-0Spartak Burgas
Sun 05.06.55Udarnik Stara Zagora0-0Udarnik Plovdiv
Sun 05.06.55VVS Plovdiv2-3DNA Sliven
Sun 05.06.55Lokomotiv St. Zagora4-0Torpedo Chirpan

Round 9

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 12.06.55DNA Sliven3-1Cherveno Zname Pomori
Sun 12.06.55Udarnik Plovdiv3-0VVS Plovdiv
Sun 12.06.55Spartak Stara Zagora1-1Udarnik Burgas
Sun 12.06.55Torpedo Chirpan1-1Dinamo Plovdiv
Sun 12.06.55Minyor Kurdzhali2-0Lokomotiv St. Zagora
Sun 07.08.55Spartak Burgas2-0Udarnik Stara Zagora

Round 10

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 19.06.55Cherveno Zname Pomori1-2Lokomotiv St. Zagora
Sun 19.06.55Dinamo Plovdiv1-1Minyor Kurdzhali
Sun 19.06.55Udarnik Burgas1-1Torpedo Chirpan
Sun 19.06.55Udarnik Stara Zagora1-1Spartak Stara Zagora
Sun 19.06.55VVS Plovdiv1-0Spartak Burgas 3-0
Sun 19.06.55DNA Sliven2-3Udarnik Plovdiv 2-0

Round 11

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 26.06.55Udarnik Plovdiv0-3Cherveno Zname Pomori
Match awarded. Score was: 0-1.
Sun 26.06.55Spartak Burgas0-4DNA Sliven
Sun 26.06.55Spartak Stara Zagora3-1VVS Plovdiv
Sun 26.06.55Torpedo Chirpan0-0Udarnik Stara Zagora
Sun 26.06.55Minyor Kurdzhali3-1Udarnik Burgas
Sun 26.06.55Lokomotiv St. Zagora0-1Dinamo Plovdiv
Ranking Round Robin 1pwdlgfgag+-
1. Dinamo Plovdiv1664117:6+11
2. DNA Sliven1462321:10+11
3. Udarnik Plovdiv1454217:13+4
4. Udarnik Stara Zagora1345111:5+6
5. Lokomotiv St. Zagora1151520:16+4
6. VVS Plovdiv1143414:16-2
7. Torpedo Chirpan1135311:15-4
8. Spartak Burgas104248:14-6
9. Udarnik Burgas925410:14-4
10.Minyor Kurdzhali824513:17-4
11.Cherveno Zname Pomorie832614:20-6
12.Spartak Stara Zagora513711:21-10

Round Robin 2

Round 12

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 03.07.55Cherveno Zname Pomori2-1Dinamo Plovdiv
Sun 03.07.55Spartak Burgas2-2Udarnik Plovdiv
Sun 03.07.55Spartak Stara Zagora2-0DNA Sliven
Sun 03.07.55Torpedo Chirpan1-0VVS Plovdiv
Sun 03.07.55Minyor Kurdzhali0-2Udarnik Stara Zagora
Sun 03.07.55Lokomotiv St. Zagora2-0Udarnik Burgas

Round 13

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 10.07.55Udarnik Burgas1-1Dinamo Plovdiv
Sun 10.07.55Udarnik Stara Zagora0-2Lokomotiv St. Zagora
Sun 10.07.55VVS Plovdiv4-3Minyor Kurdzhali
Sun 10.07.55DNA Sliven1-0Torpedo Chirpan
Sun 10.07.55Udarnik Plovdiv2-1Spartak Stara Zagora
Sun 10.07.55Spartak Burgas0-1Cherveno Zname Pomori

Round 14

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 17.07.55Cherveno Zname Pomori1-0Udarnik Burgas 2-0
Sun 17.07.55Dinamo Plovdiv1-1Udarnik Stara Zagora
Sun 17.07.55Spartak Stara Zagora0-1Spartak Burgas
Sun 17.07.55Torpedo Chirpan2-2Udarnik Plovdiv
Sun 17.07.55Minyor Kurdzhali2-3DNA Sliven
Sun 17.07.55Lokomotiv St. Zagora5-2VVS Plovdiv

Round 15

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 23.07.55Udarnik Stara Zagora2-1Udarnik Burgas
Sat 23.07.55VVS Plovdiv1-0Dinamo Plovdiv
Sat 23.07.55DNA Sliven3-1Lokomotiv St. Zagora
Sat 23.07.55Udarnik Plovdiv1-0Minyor Kurdzhali
Sat 23.07.55Spartak Burgas3-1Torpedo Chirpan
Sat 23.07.55Spartak Stara Zagora5-0Cherveno Zname Pomori

Round 16

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 30.07.55Cherveno Zname Pomori1-1Udarnik Stara Zagora
Sat 30.07.55Udarnik Burgas1-1VVS Plovdiv
Sat 30.07.55Torpedo Chirpan1-1Spartak Stara Zagora
Sat 30.07.55Minyor Kurdzhali2-0Spartak Burgas
Sat 30.07.55Lokomotiv St. Zagora0-1Udarnik Plovdiv
16..55Dinamo Plovdiv2-3DNA Sliven

Round 17

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 28.08.55DNA Sliven3-1Udarnik Burgas
Sun 28.08.55Spartak Burgas0-4Lokomotiv St. Zagora
Sun 28.08.55Spartak Stara Zagora4-1Minyor Kurdzhali
Sun 28.08.55Torpedo Chirpan3-1Cherveno Zname Pomori
Sat 28.08.55VVS Plovdiv1-2Udarnik Stara Zagora
Sat 28.08.55Udarnik Plovdiv1-3Dinamo Plovdiv

Round 18

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 04.09.55Dinamo Plovdiv4-1Spartak Burgas
Sun 04.09.55Udarnik Burgas1-0Udarnik Plovdiv
Sun 04.09.55Udarnik Stara Zagora2-3DNA Sliven
Sun 04.09.55Minyor Kurdzhali3-1Torpedo Chirpan
Sun 04.09.55Lokomotiv St. Zagora3-1Spartak Stara Zagora
18..55Cherveno Zname PomoriNPVVS Plovdiv

Round 19

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 11.09.55Udarnik Plovdiv0-1Udarnik Stara Zagora
Sun 11.09.55Spartak Burgas0-1Udarnik Burgas
Sun 11.09.55Spartak Stara Zagora0-0Dinamo Plovdiv
Sun 11.09.55Torpedo Chirpan2-1Lokomotiv St. Zagora
Sun 11.09.55Minyor Kurdzhali1-3Cherveno Zname Pomori
19..55DNA SlivenNPVVS Plovdiv

Round 20

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 18.09.55Cherveno Zname Pomori0-1DNA Sliven
Sun 18.09.55Udarnik Burgas0-1Spartak Stara Zagora
Sun 18.09.55Lokomotiv St. Zagora3-0Minyor Kurdzhali
Mon 19.09.55Dinamo Plovdiv2-1Torpedo Chirpan
Mon 19.09.55Udarnik Stara Zagora2-2Spartak Burgas
20..55VVS PlovdivNPUdarnik Plovdiv

Round 21

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 25.09.55Udarnik Plovdiv1-0DNA Sliven
Sun 25.09.55Spartak Stara Zagora2-0Udarnik Stara Zagora
Sun 25.09.55Torpedo Chirpan3-1Udarnik Burgas
Sun 25.09.55Minyor Kurdzhali3-1Dinamo Plovdiv
Sun 25.09.55Lokomotiv St. Zagora1-1Cherveno Zname Pomori
21..55Spartak BurgasNPVVS Plovdiv

Round 22

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 02.10.55Cherveno Zname Pomori1-1Udarnik Plovdiv
Sun 02.10.55Dinamo Plovdiv3-1Lokomotiv St. Zagora
Sun 02.10.55Udarnik Burgas1-1Minyor Kurdzhali
Sun 02.10.55Udarnik Stara Zagora0-1Torpedo Chirpan
22..55DNA Sliven3-0Spartak Burgas 5-1
22..55VVS PlovdivNPSpartak Stara Zagora
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
1962
1961
1960
North 1959
South 1959
North 1958
South 1958
Sofia 1956
NorthWest 1956
NorthCenter 1956
NorthEast 1956
SouthWest 1956
SouthCenter 1956
SouthEast 1956
Sofia 1955
NorthWest 1955
NorthEast 1955
SouthWest 1955
SouthEast 1955
Sofia 1954
NorthWest 1954
NorthEast 1954
SouthWest 1955
SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953
NorthEast 1953
SouthWest 1953
SouthEast 1953
1952
1951
North 1950
South 1950
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Feb 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast