Football Bulgaria South B RFG 1964/1965 - Winner Botev Burgas
Final Rankingp_w__d__l_gfgag+-
1.Botev Burgas44196957:29+28P
2.Himik Dimitrovgrad442041060:46+14
3.Metalurg Pernik391671156:43+13
4.Gorubso Madan391591043:30+13
5.Botev Blagoevgrad391751244:41+3
6.Nikolay Laskov Yambol361561346:38+8
7.Minyor Dimitrovgrad361561345:37+8
8.Levski Kyustendil361641445:43+2
9.Orlin Pirdop351471345:35+10
10.Arda Kurdzhali351551440:42-2
11.Minyor Pernik341541551:44+7
12.Rozova Dolina Kazanlak341461436:39-3
13.Sportist Kremikovtzi331371444:440p
14.Maritsa Plovdiv331291341:43-2p
15.Dimitar Kanev Haskovo331451543:46-3
16.Yavorov Chirpan291171633:40-7p, R
17.Chepinets Velingrad278111529:32-3R
18.Hadzhi Dimitar Sliven622307:93-86M
index Bulgarian Football 1964-1965
Previous South 1964, Next South 1966, Other Level II North 1965.
Botev Burgas was promoted to A grupa 1966.
Yavorov Chirpan was relegated to Zoni Zagore 1966, Chepinets Velingrad was relegated to Zoni Trakia 1966.
After Round 8 Hadzhi Dimitar Sliven and Mlada Gvardia Sliven from A Grupa 1965 merged with to form Sliven. All other matches of Hadzhi Dimitar were awarded walk overs.
Points After Rounds
TeamRozoMinyBoteBoteChepYavoSporHimiHadjOrliMetaArdaGoruLevsNikoMariMinyDimi
Rozova Dolina Kazanlak---- 21.3 4.4 18.4 2.5 16.5 30.5 13.6 4.7 17.723.86.920.94.1025.108.1122.116.12
--1:30:12:00:01:01:01:03:-0:00:04:01:01:02:12:02:12:0
Minyor Pernik16.8----23.8 4.46.9 18.420.9 2.54.10 16.525.10 30.58.11 13.622.11 4.76.12 17.7
1:3--0:11:01:03:12:05:21:02:01:14:12:20:13:21:23:21:0
Botev Blagoevgrad30.8 28.3----4.9 18.418.9 2.52.10 16.523.10 30.58.11 13.622.11 4.76.12 17.716.8
1:01:0--2:11:01:10:12:03:-2:00:03:01:11:03:04:21:02:0
Botev Burgas13.930.8 11.4----20.9 2.54.10 16.525.10 30.58.11 13.622.11 4.76.12 17.716.8 28.3
3:01:12:0--0:03:02:13:23:-2:01:23:24:03:14:02:13:12:1
Chepinets Velingrad27.9 11.413.9 25.4----4.10 16.525.10 30.58.11 13.622.11 4.76.12 17.716.8 28.331.8
0:01:21:11:1--2:11:10:03:-0:04:11:02:00:10:00:10:03:0
Yavorov Chirpan18.1013.9 25.427.9 9.5----25.10 30.58.11 13.622.11 4.76.12 17.716.8 28.330.8 11.4
2:12:12:11:02:0--0:13:23:-1:30:02:00:02:10:10:00:03:0
Sportist Kremikovtzi1.11 25.427.9 9.518.10 23.5----8.11 13.622.11 4.76.12 17.716.8 28.330.8 11.413.9
2:11:21:32:22:11:1--2:23:-2:13:03:21:21:11:01:13:15:1
Himik Dimitrovgrad15.1127.9 9.518.10 23.51.11 6.6----22.11 4.76.12 17.716.8 28.330.8 11.413.9 25.4
4:21:04:11:01:01:01:0--3:-2:14:22:01:02:13:11:01:04:2
Hadzhi Dimitar Sliven29.11 9.516.10 23.530.10 6.615.11 20.6----6.12 17.716.8 28.330.8 11.412.9 25.426.9
-:3-:3-:3-:3-:3-:3-:3-:3---:3-:30:0-:32:1-:34:2-:30:0
Orlin Pirdop13.1218.10 23.51.11 6.615.11 20.629.11 11.7----16.8 28.330.8 11.411.10 25.425.9 9.5
1:11:03:00:12:12:01:00:03:---2:33:10:13:24:13:02:32:0
Metalurg Pernik 28.3 23.51.11 6.615.11 20.629.11 11.713.12 21.3----30.8 11.413.9 25.427.9 9.518.10
4:12:13:12:10:13:02:03:53:-0:0--5:01:06:00:20:02:14:2
Arda Kurdzhali 11.41.11 6.615.11 20.629.11 11.713.12 21.323.8 4.4----13.9 25.427.9 9.518.10 23.5
2:02:25:-1:01:03:13:02:03:-2:01:0--0:02:11:02:02:10:0
Gorubso Madan 25.4 6.615.11 20.629.11 11.713.12 21.323.8 4.46.9 18.4----27.9 9.518.10 23.51.11
2:04:11:01:13:12:13:02:13:-0:00:02:0--5:21:01:00:00:0
Levski Kyustendil 9.515.11 20.629.11 11.713.12 21.323.8 4.44.9 18.418.9 2.5----16.10 23.51.11 6.6
3:01:03:21:02:11:00:04:13:-1:23:10:12:1--2:01:02:10:0
Nikolay Laskov Yambol 23.5 20.629.11 11.713.12 21.323.8 4.45.9 18.430.9 2.53.10 16.5----1.11 6.615.11
0:03:23:01:32:13:02:03:04:03:12:00:03:11:1--0:01:11:0
Maritsa Plovdiv 6.629.11 11.713.12 21.322.8 4.46.9 18.419.9 2.54.10 16.525.10 30.5----15.11 20.6
4:12:12:10:10:01:13:12:23:-1:14:01:03:20:20:2--1:03:0
Minyor Dimitrovgrad 20.6 11.713.12 21.323.8 4.46.9 18.420.9 2.54.10 16.525.10 30.58.11 13.6----29.11
1:01:04:01:13:11:01:01:24:11:02:12:11:02:12:01:1--2:3
Dimitar Kanev Haskovo 11.713.12 21.323.8 4.46.9 18.420.9 2.54.10 16.525.10 30.58.11 13.622.11 4.7----
3:02:11:10:13:01:01:23:23:-2:11:22:01:02:02:15:12:0--

Round 1 - 17:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 16.08.64Minyor Pernik1-3Rozova Dolina Kazanla0-3
Sun 16.08.64Botev Blagoevgrad2-0Dimitar Kanev Haskovo2-0
Sun 16.08.64Botev Burgas3-1Minyor Dimitrovgrad1-1
Sun 16.08.64Chepinets Velingrad0-1Maritsa Plovdiv
Sun 16.08.64Yavorov Chirpan0-1Nikolay Laskov Yambol0-1
Sun 16.08.64Sportist Kremikovtzi1-1Levski Kyustendil
Sun 16.08.64Himik Dimitrovgrad1-0Gorubso Madan1-0
Sun 16.08.64Hadzhi Dimitar Sliven0-0Arda Kurdzhali
Sun 16.08.64Orlin Pirdop2-3Metalurg Pernik2-1
RankingPtsGoals
1. Rozova Dol.23:1
1. Botev Bs23:1
1. Botev Bl22:0
4. Metalurg23:2
-------------
15.Gorubso00:1
16.Minyor Pk01:3
16.Minyor Dgd01:3
16.Dim. Kanev00:2

Round 2 - 17:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 22.08.64Maritsa Plovdiv1-1Yavorov Chirpan0-1
Sun 23.08.64Rozova Dolina Kazanla0-0Metalurg Pernik0-0
Sun 23.08.64Minyor Pernik0-1Botev Blagoevgrad0-0
Sun 23.08.64Arda Kurdzhali2-0Orlin Pirdop1-0
Sun 23.08.64Gorubso Madan3-0Hadzhi Dimitar Sliven
Sun 23.08.64Levski Kyustendil4-1Himik Dimitrovgrad2-1
Sun 23.08.64Nikolay Laskov Yambol2-0Sportist Kremikovtzi1-0
Sun 23.08.64Minyor Dimitrovgrad3-1Chepinets Velingrad2-0
Sun 23.08.64Dimitar Kanev Haskovo0-1Botev Burgas0-1
RankingPtsGoals
1. Botev Bs44:1
2. Botev Bl43:0
2. Nik. Laskov43:0
4. Levski Kn35:2
-------------
15.Orlin02:5
15.Minyor Pk01:4
15.Chepinets01:4
15.Dim. Kanev00:6

Round 3

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 30.08.64Sportist Kremikovtzi1-1Maritsa Plovdiv
10:00 Levski stadium.
Sun 30.08.64Botev Blagoevgrad1-0Rozova Dolina Kazanla0-0
Sun 30.08.64Botev Burgas1-1Minyor Pernik1-0
Sun 30.08.64Yavorov Chirpan0-0Minyor Dimitrovgrad0-0
Sun 30.08.64Himik Dimitrovgrad3-1Nikolay Laskov Yambol3-0
Sun 30.08.64Hadzhi Dimitar Sliven2-1Levski Kyustendil2-0
Sun 30.08.64Orlin Pirdop0-1Gorubso Madan0-1
Sun 30.08.64Metalurg Pernik5-0Arda Kurdzhali2-0
Mon 31.08.64Chepinets Velingrad3-0Dimitar Kanev Haskovo
RankingPtsGoals
1. Botev Bl64:0
2. Botev Bs58:2
3. Metalurg55:2
4. Gorubso44:1
-------------
15.Sportist22:4
16.Minyor Pk12:5
17.Orlin12:6
18.Dim. Kanev00:6

Round 4 - 17:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Fri 04.09.64Botev Blagoevgrad2-1Botev Burgas2-0
Fri 04.09.64Levski Kyustendil1-2Orlin Pirdop0-1
Sat 05.09.64Nikolay Laskov Yambol4-0Hadzhi Dimitar Sliven
Sun 06.09.64Rozova Dolina Kazanla4-0Arda Kurdzhali
Sun 06.09.64Minyor Pernik1-0Chepinets Velingrad1-0
Sun 06.09.64Gorubso Madan0-0Metalurg Pernik0-0
Sun 06.09.64Maritsa Plovdiv2-2Himik Dimitrovgrad1-1
Sun 06.09.64Minyor Dimitrovgrad1-0Sportist Kremikovtzi1-0
Sun 06.09.64Dimitar Kanev Haskovo1-0Yavorov Chirpan0-0
RankingPtsGoals
1. Botev Bl86:1
2. Metalurg68:2
3. Nik. Laskov68:3
4. Rozova Dol.57:2
-------------
15.Yavorov21:3
16.Orlin24:7
16.Sportist22:5
18.Dim. Kanev21:6

Round 5 - 17:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 12.09.64Hadzhi Dimitar Sliven4-2Maritsa Plovdiv
Sun 13.09.64Sportist Kremikovtzi5-1Dimitar Kanev Haskovo
10:00 Levski stadium.
Sun 13.09.64Botev Burgas3-0Rozova Dolina Kazanla
Sun 13.09.64Chepinets Velingrad1-1Botev Blagoevgrad0-0
Sun 13.09.64Yavorov Chirpan2-1Minyor Pernik2-0
Sun 13.09.64Himik Dimitrovgrad1-0Minyor Dimitrovgrad1-0
Sun 13.09.64Metalurg Pernik6-0Levski Kyustendil
Sun 13.09.64Arda Kurdzhali0-0Gorubso Madan0-0
Sun 12.10.64Orlin Pirdop4-1Nikolay Laskov Yambol
moved from Fri 11.09.64 due to Nikolay Laskov tour to Italy. 16:30
Ranking 13.09PtsGoalsM
1. Botev Bl97:25
2. Metalurg814:25
3. Botev Bs79:45
4. Himik Dgd78:75
-------------
15.Minyor Pk34:75
16.Levski Kn37:125
17.Orlin24:74
18.Dim. Kanev22:115

Round 6 - 16:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Fri 18.09.64Botev Blagoevgrad1-1Yavorov Chirpan0-1
Fri 18.09.64Levski Kyustendil0-1Arda Kurdzhali0-0
Sat 19.09.64Maritsa Plovdiv1-1Orlin Pirdop
Sun 20.09.64Rozova Dolina Kazanla1-0Gorubso Madan
Sun 20.09.64Minyor Pernik2-0Sportist Kremikovtzi0-0
Sun 20.09.64Botev Burgas0-0Chepinets Velingrad0-0
Sun 20.09.64Minyor Dimitrovgrad4-1Hadzhi Dimitar Sliven2-0
Sun 20.09.64Dimitar Kanev Haskovo3-2Himik Dimitrovgrad0-1
Wed 30.09.64Nikolay Laskov Yambol2-0Metalurg Pernik1-0
moved from Sat 19.09.64 due to Nikolay Laskov tour to Italy.
Ranking 20.09PtsGoalsM
1. Botev Bl108:36
2. Metalurg814:25
3. Botev Bs89:46
4. Minyor Dgs79:66
-------------
15.Chepinets45:66
16.Dim. Kanev45:136
17.Orlin35:85
18.Levski Kn37:136

Round 7 - 16:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Fri 25.09.64Orlin Pirdop2-3Minyor Dimitrovgrad1-3
Sat 26.09.64Hadzhi Dimitar Sliven0-0Dimitar Kanev Haskovo0-0
Sun 27.09.64Sportist Kremikovtzi1-3Botev Blagoevgrad
10:00 Narodna Armiya stadium.
Sun 27.09.64Chepinets Velingrad0-0Rozova Dolina Kazanla0-0
Sun 27.09.64Yavorov Chirpan1-0Botev Burgas0-0
Sun 27.09.64Himik Dimitrovgrad1-0Minyor Pernik1-0
Sun 27.09.64Metalurg Pernik0-0Maritsa Plovdiv0-0
Sun 27.09.64Arda Kurdzhali1-0Nikolay Laskov Yambol1-0
Sun 27.09.64Gorubso Madan5-2Levski Kyustendil1-1
RankingPtsGoalsM
1. Botev Bl1211:47
2. Metalurg914:26
3. Minyor Dgd912:87
4. Himik Dgd911:107
-------------
15.Dim. Kanev55:137
16.Sportist48:117
17.Orlin37:116
18.Levski Kn39:187

Round 8 - 16:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Fri 02.10.64Botev Blagoevgrad2-0Himik Dimitrovgrad1-0
Sat 03.10.64Nikolay Laskov Yambol3-1Gorubso Madan2-0
Sun 04.10.64Maritsa Plovdiv1-0Arda Kurdzhali1-0
Sun 04.10.64Rozova Dolina Kazanla1-0Levski Kyustendil
Sun 04.10.64Minyor Pernik1-0Hadzhi Dimitar Sliven1-0
Sun 04.10.64Botev Burgas2-1Sportist Kremikovtzi
Sun 04.10.64Chepinets Velingrad2-1Yavorov Chirpan1-0
Sun 04.10.64Minyor Dimitrovgrad2-1Metalurg Pernik0-1
Sun 04.10.64Dimitar Kanev Haskovo2-1Orlin Pirdop2-1
RankingPtsGoalsM
1. Botev Bl1413:48
2. Minyor Dgd1114:98
3. Nik. Laskov1013:57
4. Botev Bs1011:68
-------------
15.Hadzhi Dim.67:158
16.Sportist49:138
17.Orlin38:137
18.Levski Kn39:198
After Round 8 Hadzhi Dimitar Sliven and Mlada Gvardia Sliven from A Grupa 1965 merged with to form Sliven. All other matches of Hadzhi Dimitar were awarded walk overs.

Round 9 - 16:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 11.10.64Metalurg Pernik4-2Dimitar Kanev Haskovo3-1
Fri 16.10.64Levski Kyustendil2-0Nikolay Laskov Yambol0-0
Fri 16.10.64Hadzhi Dimitar Sliven0-3Botev Blagoevgrad
Sun 18.10.64Sportist Kremikovtzi2-1Chepinets Velingrad
<> 10:00
Sun 18.10.64Yavorov Chirpan2-1Rozova Dolina Kazanla
Sun 18.10.64Himik Dimitrovgrad1-0Botev Burgas
Sun 18.10.64Orlin Pirdop1-0Minyor Pernik
Sun 18.10.64Arda Kurdzhali2-1Minyor Dimitrovgrad
Sun 18.10.64Gorubso Madan1-0Maritsa Plovdiv
RankingPtsGoals
1. Botev Bl1416:4
2. Metalurg1119:8
3. Minyor Dgd1115:11
4. Himik Dgd1112:12
-------------
15.Dim. Kanev79:18
16.Sportist611:14
17.Hadzhi Dim.67:18
18.Levski Kn511:19

Round 10 - 16:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Fri 23.10.64Botev Blagoevgrad2-0Orlin Pirdop
Sun 25.10.64Maritsa Plovdiv0-2Levski Kyustendil
10:00
Sun 25.10.64Rozova Dolina Kazanla2-1Nikolay Laskov Yambol
Sun 25.10.64Minyor Pernik1-1Metalurg Pernik
Sun 25.10.64Chepinets Velingrad0-0Himik Dimitrovgrad
Sun 25.10.64Yavorov Chirpan0-1Sportist Kremikovtzi
Sun 25.10.64Minyor Dimitrovgrad1-0Gorubso Madan
Sun 25.10.64Dimitar Kanev Haskovo2-0Arda Kurdzhali
Sun 25.10.64Botev Burgas3-0Hadzhi Dimitar Sliven
RankingPtsGoals
1. Botev Bl1818:4
2. Minyor Dgd1316:11
3. Metalurg1220:9
4. Botev Bs1214:7
-------------
15.Minyor Pk88:10
16.Orlin713:16
17.Levski Kn713:19
18.Hadzhi Dim.67:21

Round 11 - 15:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Fri 30.10.64Hadzhi Dimitar Sliven0-3Chepinets Velingrad
Sun 01.11.64Sportist Kremikovtzi2-1Rozova Dolina Kazanla
Sun 01.11.64Himik Dimitrovgrad1-0Yavorov Chirpan
Sun 01.11.64Orlin Pirdop0-1Botev Burgas
Sun 01.11.64Metalurg Pernik3-1Botev Blagoevgrad
Sun 01.11.64Arda Kurdzhali2-2Minyor Pernik
Sun 01.11.64Gorubso Madan0-0Dimitar Kanev Haskovo
Sun 01.11.64Levski Kyustendil2-1Minyor Dimitrovgrad
Sun 01.11.64Nikolay Laskov Yambol0-0Maritsa Plovdiv
RankingPtsGoals
1. Botev Bl1819:7
2. Metalurg1423:10
3. Botev Bs1415:7
4. Himik Dgd1413:12
-------------
15.Yavorov98:10
16.Levski Kn915:20
17.Orlin713:17
18.Hadzhi Dim.67:24

Round 12 - 15:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 08.11.64Rozova Dolina Kazanla2-0Maritsa Plovdiv
Sun 08.11.64Minyor Pernik2-2Gorubso Madan
Sun 08.11.64Botev Blagoevgrad3-0Arda Kurdzhali
Sun 08.11.64Botev Burgas1-2Metalurg Pernik
Sun 08.11.64Chepinets Velingrad0-0Orlin Pirdop
Sun 08.11.64Sportist Kremikovtzi2-2Himik Dimitrovgrad
Sun 08.11.64Minyor Dimitrovgrad2-0Nikolay Laskov Yambol
Sun 08.11.64Dimitar Kanev Haskovo2-0Levski Kyustendil
Sun 08.11.64Yavorov Chirpan3-0Hadzhi Dimitar Sliven
RankingPtsGoals
1. Botev Bl2022:7
2. Metalurg1625:11
3. Minyor Dgd1519:13
4. Himik Dgd1515:14
-------------
15.Maritsa109:14
16.Levski Kn915:22
17.Orlin813:17
18.Hadzhi Dim.67:27

Round 13 - 15:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 15.11.64Himik Dimitrovgrad4-2Rozova Dolina Kazanla
Sun 15.11.64Orlin Pirdop2-0Yavorov Chirpan
Sun 15.11.64Metalurg Pernik0-1Chepinets Velingrad
Sun 15.11.64Arda Kurdzhali1-0Botev Burgas
Sun 15.11.64Gorubso Madan1-0Botev Blagoevgrad
Sun 15.11.64Levski Kyustendil1-0Minyor Pernik
Sun 15.11.64Nikolay Laskov Yambol1-0Dimitar Kanev Haskovo
Sun 15.11.64Maritsa Plovdiv1-0Minyor Dimitrovgrad
Sun 15.11.64Hadzhi Dimitar Sliven0-3Sportist Kremikovtzi
RankingPtsGoals
1. Botev Bl2022:8
2. Himik Dgd1719:16
3. Metalurg1625:12
4. Minyor Dgd1519:14
-------------
15.Levski Kn1116:22
16.Orlin1015:17
17.Minyor Pk1012:15
18.Hadzhi Dim.67:30

Round 14 - 15:30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 22.11.64Rozova Dolina Kazanla2-1Minyor Dimitrovgrad
Sun 22.11.64Minyor Pernik3-2Nikolay Laskov Yambol
Sun 22.11.64Botev Blagoevgrad1-0Levski Kyustendil
Sun 22.11.64Botev Burgas4-0Gorubso Madan
Sun 22.11.64Chepinets Velingrad1-0Arda Kurdzhali
Sun 22.11.64Yavorov Chirpan0-0Metalurg Pernik
Sun 22.11.64Sportist Kremikovtzi2-1Orlin Pirdop
Sun 22.11.64Dimitar Kanev Haskovo5-1Maritsa Plovdiv
Sun 22.11.64Himik Dimitrovgrad3-0Hadzhi Dimitar Sliven
RankingPtsGoals
1. Botev Bl2223:8
2. Himik Dgd1922:16
3. Metalurg1725:12
4. Botev Bs1620:10
-------------
15.Maritsa1211:19
16.Levski Kn1116:23
17.Orlin1016:19
18.Hadzhi Dim.67:33

Round 15 - 15:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 29.11.64Orlin Pirdop0-0Himik Dimitrovgrad
Sun 29.11.64Metalurg Pernik2-0Sportist Kremikovtzi
Sun 29.11.64Arda Kurdzhali3-1Yavorov Chirpan
Sun 29.11.64Gorubso Madan3-1Chepinets Velingrad
Sun 29.11.64Levski Kyustendil1-0Botev Burgas
Sun 29.11.64Nikolay Laskov Yambol3-0Botev Blagoevgrad
Sun 29.11.64Maritsa Plovdiv2-1Minyor Pernik
Sun 29.11.64Minyor Dimitrovgrad2-3Dimitar Kanev Haskovo
Sun 29.11.64Hadzhi Dimitar Sliven0-3Rozova Dolina Kazanla
RankingPtsGoals
1. Botev Bl2223:11
2. Himik Dgd2022:16
3. Metalurg1927:12
4. Rozova Dol.1822:15
-------------
15.Minyor Pk1216:19
16.Yavorov1212:15
17.Orlin1116:19
18.Hadzhi Dim.67:36

Round 16 - 15:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 06.12.64Rozova Dolina Kazanla2-0Dimitar Kanev Haskovo
Sun 06.12.64Minyor Pernik3-2Minyor Dimitrovgrad
Sun 06.12.64Botev Blagoevgrad4-2Maritsa Plovdiv
Sun 06.12.64Botev Burgas4-0Nikolay Laskov Yambol
Sun 06.12.64Chepinets Velingrad0-1Levski Kyustendil
Sun 06.12.64Yavorov Chirpan0-0Gorubso Madan
Sun 06.12.64Sportist Kremikovtzi3-2Arda Kurdzhali
Sun 06.12.64Himik Dimitrovgrad4-2Metalurg Pernik
Sun 06.12.64Hadzhi Dimitar Sliven0-3Orlin Pirdop
RankingPtsGoals
1. Botev Bl2427:13
2. Himik Dgd2226:18
3. Rozova Dol.2024:15
4. Metalurg1929:16
-------------
15.Maritsa1415:24
16.Orlin1319:19
17.Yavorov1312:15
18.Hadzhi Dim.67:36

Round 17 - 15:00

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 13.12.64Orlin Pirdop1-1Rozova Dolina Kazanla
Sun 13.12.64Metalurg Pernik3-0Hadzhi Dimitar Sliven
Sun 13.12.64Arda Kurdzhali2-0Himik Dimitrovgrad
Sun 13.12.64Gorubso Madan3-0Sportist Kremikovtzi
Sun 13.12.64Levski Kyustendil1-0Yavorov Chirpan
Sun 13.12.64Nikolay Laskov Yambol2-1Chepinets Velingrad
Sun 13.12.64Maritsa Plovdiv0-1Botev Burgas
Sun 13.12.64Minyor Dimitrovgrad4-0Botev Blagoevgrad
Sun 13.12.64Dimitar Kanev Haskovo2-1Minyor Pernik
RankingPtsGoals
1. Botev Bl2427:17
2. Himik Dgd2226:20
3. Metalurg2132:16
4. Rozova Dol.2125:16
-------------
15.Minyor Pk1420:23
16.Maritsa1415:25
17.Yavorov1312:16
18.Hadzhi Dim.67:42
Ranking RR1> - Autumn 1964p_w__d__l_gfgag+-
1.Botev Blagoevgrad24112427:17+10
2.Himik Dimitrovgrad2294426:20+6
3.Metalurg Pernik2185432:16+16
4.Rozova Dolina Kazanlak2193525:16+9
5.Botev Burgas2092625:11+14
6.Gorubso Madan1975520:15+5
7.Dimitar Kanev Haskovo1882723:25-2
8.Minyor Dimitrovgrad1781828:22+6
9.Nikolay Laskov Yambol1781823:230
10.Sportist Kremikovtzi1773724:25-1
11.Levski Kyustendil1781819:23-4
12.Arda Kurdzhali1773716:23-7
13.Chepinets Velingrad1555715:150
14.Orlin Pirdop1454820:200
15.Minyor Pernik1454820:23-3
16.Maritsa Plovdiv1446715:25-10
17.Yavorov Chirpan1345812:16-4
18.Hadzhi Dimitar Sliven622137:42-35
After Round 8 Hadzhi Dimitar Sliven and Mlada Gvardia Sliven from A Grupa 1965 merged with to form Sliven. All other matches of Hadzhi Dimitar were awarded walk overs.

Round Robin 2 - Spring 1965

Round 18

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 21.03.65Rozova Dolina Kazanla1-3Minyor Pernik
Sun 21.03.65Metalurg Pernik0-0Orlin Pirdop
Sun 21.03.65Gorubso Madan2-1Himik Dimitrovgrad
Sun 21.03.65Levski Kyustendil0-0Sportist Kremikovtzi
Sun 21.03.65Nikolay Laskov Yambol3-0Yavorov Chirpan
Sun 21.03.65Maritsa Plovdiv0-0Chepinets Velingrad
Sun 21.03.65Minyor Dimitrovgrad1-1Botev Burgas
Sun 21.03.65Dimitar Kanev Haskovo1-1Botev Blagoevgrad
Sun 21.03.65Arda Kurdzhali3-0Hadzhi Dimitar Sliven
Ranking

Round 19

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 28.03.65Botev Blagoevgrad1-0Minyor Pernik
Sun 28.03.65Botev Burgas2-1Dimitar Kanev Haskovo
Sun 28.03.65Chepinets Velingrad0-0Minyor Dimitrovgrad
Sun 28.03.65Yavorov Chirpan0-0Maritsa Plovdiv
Sun 28.03.65Sportist Kremikovtzi1-0Nikolay Laskov Yambol
Sun 28.03.65Himik Dimitrovgrad2-1Levski Kyustendil
Sun 28.03.65Orlin Pirdop3-1Arda Kurdzhali
Sun 28.03.65Metalurg Pernik4-1Rozova Dolina Kazanla
Sun 28.03.65Hadzhi Dimitar Sliven0-3Gorubso Madan
Ranking

Round 20

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 04.04.65Rozova Dolina Kazanla0-1Botev Blagoevgrad
Sun 04.04.65Minyor Pernik1-0Botev Burgas
Sun 04.04.65Arda Kurdzhali1-0Metalurg Pernik
Sun 04.04.65Gorubso Madan0-0Orlin Pirdop
Sun 04.04.65Nikolay Laskov Yambol3-0Himik Dimitrovgrad
Sun 04.04.65Maritsa Plovdiv3-1Sportist Kremikovtzi
Sun 04.04.65Minyor Dimitrovgrad1-0Yavorov Chirpan
Sun 04.04.65Dimitar Kanev Haskovo3-0Chepinets Velingrad
Sun 04.04.65Levski Kyustendil3-0Hadzhi Dimitar Sliven
Ranking

Round 21

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 11.04.65Botev Burgas2-0Botev Blagoevgrad
Sun 11.04.65Chepinets Velingrad1-2Minyor Pernik
Sun 11.04.65Yavorov Chirpan3-0Dimitar Kanev Haskovo
Sun 11.04.65Sportist Kremikovtzi3-1Minyor Dimitrovgrad
Sun 11.04.65Himik Dimitrovgrad1-0Maritsa Plovdiv
Sun 11.04.65Orlin Pirdop3-2Levski Kyustendil
Sun 11.04.65Metalurg Pernik1-0Gorubso Madan
Sun 11.04.65Arda Kurdzhali2-0Rozova Dolina Kazanla
Sun 11.04.65Hadzhi Dimitar Sliven0-3Nikolay Laskov Yambol
Ranking

Round 22

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 18.04.65Rozova Dolina Kazanla2-0Botev Burgas
Sun 18.04.65Minyor Pernik3-1Yavorov Chirpan
Sun 18.04.65Botev Blagoevgrad1-0Chepinets Velingrad
Sun 18.04.65Gorubso Madan2-0Arda Kurdzhali
Sun 18.04.65Levski Kyustendil3-1Metalurg Pernik
Sun 18.04.65Nikolay Laskov Yambol3-1Orlin Pirdop
Sun 18.04.65Minyor Dimitrovgrad1-2Himik Dimitrovgrad
Sun 18.04.65Dimitar Kanev Haskovo1-2Sportist Kremikovtzi
Sun 18.04.65Maritsa Plovdiv3-0Hadzhi Dimitar Sliven
Ranking

Round 23

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 25.04.65Chepinets Velingrad1-1Botev Burgas
Sun 25.04.65Yavorov Chirpan2-1Botev Blagoevgrad
Sun 25.04.65Sportist Kremikovtzi1-2Minyor Pernik
Sun 25.04.65Himik Dimitrovgrad4-2Dimitar Kanev Haskovo
Sun 25.04.65Orlin Pirdop3-0Maritsa Plovdiv
Sun 25.04.65Metalurg Pernik0-2Nikolay Laskov Yambol
Sun 25.04.65Arda Kurdzhali2-1Levski Kyustendil
Sun 25.04.65Gorubso Madan2-0Rozova Dolina Kazanla
Sun 25.04.65Hadzhi Dimitar Sliven0-3Minyor Dimitrovgrad
Ranking

Round 24

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 02.05.65Rozova Dolina Kazanla0-0Chepinets Velingrad
Sun 02.05.65Minyor Pernik5-2Himik Dimitrovgrad
Sun 02.05.65Botev Blagoevgrad0-1Sportist Kremikovtzi
Sun 02.05.65Botev Burgas3-0Yavorov Chirpan
Sun 02.05.65Levski Kyustendil2-1Gorubso Madan
Sun 02.05.65Nikolay Laskov Yambol0-0Arda Kurdzhali
Sun 02.05.65Maritsa Plovdiv4-0Metalurg Pernik
Sun 02.05.65Minyor Dimitrovgrad1-0Orlin Pirdop
Sun 02.05.65Dimitar Kanev Haskovo3-0Hadzhi Dimitar Sliven
Ranking

Round 25

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 09.05.65Yavorov Chirpan2-0Chepinets Velingrad
Sun 09.05.65Sportist Kremikovtzi2-2Botev Burgas
Sun 09.05.65Himik Dimitrovgrad4-1Botev Blagoevgrad
Sun 09.05.65Orlin Pirdop2-0Dimitar Kanev Haskovo
Sun 09.05.65Metalurg Pernik2-1Minyor Dimitrovgrad
Sun 09.05.65Arda Kurdzhali2-0Maritsa Plovdiv
Sun 09.05.65Gorubso Madan1-0Nikolay Laskov Yambol
Sun 09.05.65Levski Kyustendil3-0Rozova Dolina Kazanla
Sun 09.05.65Hadzhi Dimitar Sliven0-3Minyor Pernik
Ranking

Round 26

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 16.05.65Rozova Dolina Kazanla1-0Yavorov Chirpan
Sun 16.05.65Minyor Pernik2-0Orlin Pirdop
Sun 16.05.65Botev Burgas3-2Himik Dimitrovgrad
Sun 16.05.65Chepinets Velingrad1-1Sportist Kremikovtzi
Sun 16.05.65Nikolay Laskov Yambol1-1Levski Kyustendil
Sun 16.05.65Maritsa Plovdiv3-2Gorubso Madan
Sun 16.05.65Minyor Dimitrovgrad2-1Arda Kurdzhali
Sun 16.05.65Dimitar Kanev Haskovo1-2Metalurg Pernik
Sun 16.05.65Botev Blagoevgrad3-0Hadzhi Dimitar Sliven
Ranking

Round 27

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 23.05.65Sportist Kremikovtzi1-1Yavorov Chirpan
Sun 23.05.65Himik Dimitrovgrad1-0Chepinets Velingrad
Sun 23.05.65Orlin Pirdop3-0Botev Blagoevgrad
Sun 23.05.65Metalurg Pernik2-1Minyor Pernik
Sun 23.05.65Arda Kurdzhali0-0Dimitar Kanev Haskovo
Sun 23.05.65Gorubso Madan0-0Minyor Dimitrovgrad
Sun 23.05.65Levski Kyustendil1-0Maritsa Plovdiv
Sun 23.05.65Nikolay Laskov Yambol0-0Rozova Dolina Kazanla
Sun 23.05.65Hadzhi Dimitar Sliven0-3Botev Burgas
Ranking

Round 28

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 30.05.65Rozova Dolina Kazanla1-0Sportist Kremikovtzi
Sun 30.05.65Minyor Pernik4-1Arda Kurdzhali
Sun 30.05.65Botev Blagoevgrad0-0Metalurg Pernik
Sun 30.05.65Botev Burgas2-0Orlin Pirdop
Sun 30.05.65Yavorov Chirpan3-2Himik Dimitrovgrad
Sun 30.05.65Maritsa Plovdiv0-2Nikolay Laskov Yambol
Sun 30.05.65Minyor Dimitrovgrad2-1Levski Kyustendil
Sun 30.05.65Dimitar Kanev Haskovo1-0Gorubso Madan
Sun 30.05.65Chepinets Velingrad3-0Hadzhi Dimitar Sliven
Ranking

Round 29

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 06.06.65Himik Dimitrovgrad1-0Sportist Kremikovtzi
Sun 06.06.65Orlin Pirdop2-1Chepinets Velingrad
Sun 06.06.65Metalurg Pernik2-1Botev Burgas
Sun 06.06.65Arda Kurdzhali5-0Botev Blagoevgrad
Sun 06.06.65Gorubso Madan4-1Minyor Pernik
Sun 06.06.65Levski Kyustendil0-0Dimitar Kanev Haskovo
Sun 06.06.65Nikolay Laskov Yambol1-1Minyor Dimitrovgrad
Sun 06.06.65Maritsa Plovdiv4-1Rozova Dolina Kazanla
Sun 06.06.65Hadzhi Dimitar Sliven0-3Yavorov Chirpan
Ranking

Round 30

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 13.06.65Rozova Dolina Kazanla1-0Himik Dimitrovgrad
Sun 13.06.65Minyor Pernik0-1Levski Kyustendil
Sun 13.06.65Botev Blagoevgrad1-1Gorubso Madan
Sun 13.06.65Botev Burgas3-2Arda Kurdzhali
Sun 13.06.65Chepinets Velingrad4-1Metalurg Pernik
Sun 13.06.65Yavorov Chirpan1-3Orlin Pirdop
Sun 13.06.65Minyor Dimitrovgrad1-1Maritsa Plovdiv
Sun 13.06.65Dimitar Kanev Haskovo2-1Nikolay Laskov Yambol
Sun 13.06.65Sportist Kremikovtzi3-0Hadzhi Dimitar Sliven
Ranking

Round 31

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 20.06.65Orlin Pirdop1-0Sportist Kremikovtzi
Sun 20.06.65Metalurg Pernik3-0Yavorov Chirpan
Sun 20.06.65Arda Kurdzhali1-0Chepinets Velingrad
Sun 20.06.65Gorubso Madan1-1Botev Burgas
Sun 20.06.65Levski Kyustendil3-2Botev Blagoevgrad
Sun 20.06.65Nikolay Laskov Yambol3-2Minyor Pernik
Sun 20.06.65Maritsa Plovdiv3-0Dimitar Kanev Haskovo
Sun 20.06.65Minyor Dimitrovgrad1-0Rozova Dolina Kazanla
Sun 20.06.65Hadzhi Dimitar Sliven0-3Himik Dimitrovgrad
Ranking

Round 32

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 04.07.65Minyor Pernik1-2Maritsa Plovdiv
Sun 04.07.65Botev Blagoevgrad3-0Nikolay Laskov Yambol
Sun 04.07.65Botev Burgas3-1Levski Kyustendil
Sun 04.07.65Chepinets Velingrad2-0Gorubso Madan
Sun 04.07.65Yavorov Chirpan2-0Arda Kurdzhali
Sun 04.07.65Sportist Kremikovtzi3-0Metalurg Pernik
Sun 04.07.65Himik Dimitrovgrad2-1Orlin Pirdop
Sun 04.07.65Dimitar Kanev Haskovo2-0Minyor Dimitrovgrad
Sun 04.07.65Rozova Dolina Kazanla3-0Hadzhi Dimitar Sliven
Ranking

Round 33

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 11.07.65Metalurg Pernik3-5Himik Dimitrovgrad
Sun 11.07.65Arda Kurdzhali3-0Sportist Kremikovtzi
Sun 11.07.65Gorubso Madan2-1Yavorov Chirpan
Sun 11.07.65Levski Kyustendil2-1Chepinets Velingrad
Sun 11.07.65Nikolay Laskov Yambol1-3Botev Burgas
Sun 11.07.65Maritsa Plovdiv2-1Botev Blagoevgrad
Sun 11.07.65Minyor Dimitrovgrad1-0Minyor Pernik
Sun 11.07.65Dimitar Kanev Haskovo3-0Rozova Dolina Kazanla
Sun 11.07.65Orlin Pirdop3-0Hadzhi Dimitar Sliven
Ranking

Round 34

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 17.07.65Rozova Dolina Kazanla0-0Orlin Pirdop
Sat 17.07.65Minyor Pernik1-0Dimitar Kanev Haskovo
Sat 17.07.65Botev Blagoevgrad1-0Minyor Dimitrovgrad
Sat 17.07.65Botev Burgas2-1Maritsa Plovdiv
Sat 17.07.65Chepinets Velingrad0-0Nikolay Laskov Yambol
Sat 17.07.65Yavorov Chirpan2-1Levski Kyustendil
Sat 17.07.65Sportist Kremikovtzi1-2Gorubso Madan
Sat 17.07.65Himik Dimitrovgrad2-0Arda Kurdzhali
Sat 17.07.65Hadzhi Dimitar Sliven0-3Metalurg Pernik
Ranking
Ranking RR2> - Spring 1965p_w__d__l_gfgag+-
1.Botev Burgas24104332:18+14
2.Himik Dimitrovgrad22110634:26+8
3.Orlin Pirdop2193525:15+10
4.Minyor Pernik20100731:21+10
5.Gorubso Madan2084523:15+8
6.Maritsa Plovdiv1983626:18+8
7.Nikolay Laskov Yambol1975523:15+8
8.Levski Kyustendil1983626:20+6
9.Minyor Dimitrovgrad1975517:15+2
10.Arda Kurdzhali1882724:19+5
11.Metalurg Pernik1882724:27-3
12.Sportist Kremikovtzi1664720:19+1
13.Yavorov Chirpan1672821:24-3
14.Dimitar Kanev Haskovo1563820:21-1
15.Botev Blagoevgrad1563817:24-7
16.Rozova Dolina Kazanlak1353911:23-12
17.Chepinets Velingrad1236814:17-3
18.Hadzhi Dimitar Sliven000170:51-51

Points After Rounds

Points after Rounds12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334
1. Botev Burgas2455788101012141414161618202123232525262829313335353738404244
2. Himik Dimitrovgrad224577991112141517192022222224242628303032323434363638404244
3. Metalurg Pernik235688991112141616171919212224242626262628303233353537373739
4. Gorubso Madan024566881010111214141617192123242426282830303131333435353739
5. Botev Blagoevgrad246891012141618182020222224242527292931313131333334343535373739
6. Nikolay Laskov Yambol2446688101010111113131515171919212325272828293032333335353536
7. Minyor Dimitrovgrad0235579111113131515151515171819212121232525272830313234343636
8. Levski Kyustendil13333333579911111315171818202022222426272929303234343636
9. Orlin Pirdop00024555777810101113141517182020222224242626283032323435
10.Arda Kurdzhali133346881010111113131515171919212323252628282929313133333535
11.Minyor Pernik001335577891010121214141616182022242628303032323232323234
12.Rozova Dolina Kazanlak2335578101012121414161820212121212123232424262729293131333334
13.Sportist Kremikovtzi1122444468101113151517171820202224242627282929293131333333
14.Maritsa Plovdiv2345567999101012121414141516181820202222242424262729313333
15.Dimitar Kanev Haskovo0002245779101212141616181919212121212323232426272929313333
16.Yavorov Chirpan012245779991111121213131314141616181820202123252525272729
17.Chepinets Velingrad0022345778101113151515151617171717181919202022222424262627
18.Hadzhi Dimitar Sliven1133556666666666666666666666666666
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
United B Grupa
Vtora Liga 2020-2021
Vtora Liga 2019-2020
Vtora Liga 2018-2019
Vtora Liga 2017-2018
Vtora Liga 2016-2017
2015-20162014-2015
2013-20142012-2013
West and East Groups
West 2011-2012East 2011-2012
West 2010-2011East 2010-2011
West 2009-2010East 2009-2010
West 2008-2009East 2008-2009
West 2007-2008East 2007-2008
West 2006-2007East 2006-2007
West 2005-2006East 2005-2006
United B Grupa
2004-20052003-2004
2002-20032001-2002
2000-20011999-2000
1998-19991997-1998
1996-19971995-1996
North and South Groups
North 1995South 1995
North 1994South 1994
United B Grupa
1992-1993
1991-19921990-1991
1989-19901988-1989
1987-19881986-1987
1985-19861984-1985
North and South Groups
North 1984South 1984
North 1983South 1983
North 1982South 1982
North 1981South 1981
North 1980South 1980
North 1979South 1979
North 1978South 1978
North 1977South 1977
North 1976South 1976
North 1975South 1975
North 1974South 1974
North 1973South 1973
North 1972South 1972
North 1971South 1971
North 1970South 1970
North 1968South 1968
North 1967South 1967
North 1966South 1966
North 1965South 1965
North 1964South 1964
North 1963South 1963
United B Grupa
B Grupa 1961-1962
B Grupa 1960-1961
B Grupa 1959-1960
North and South Groups
North 1959South 1959
North 1958South 1958
North 1957South 1957
Regional Groups
Play-Off 1956Sofia 1956
NorthWest 1956NorthCenter 1956
NorthEast 1956SouthWest 1956
SouthCenter 1956SouthEast 1956
Play-Off 1955Sofia 1955
NorthWest 1955NorthEast 1955
SouthWest 1955SouthEast 1955
Play-Off 1954Sofia 1954
NorthWest 1954NorthEast 1954
SouthWest 1954SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953NorthEast 1953
SouthWest 1953SouthEast 1953
United B Grupa
B Grupa 1952
B Grupa 1951
North and South Groups
North 1950South 1950
1949-1950
1948-19491949 Interzonal
1949 NorthWest1949 NorthEast
1949 SouthEast1949 SouthCenter
1949 SouthWest1949 Sofia
1940 II
1939 II
1938 II
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Feb 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast