Football Bulgaria South B RFG 1968/1969 - Winner Maritza Plovdiv
Final Rankingpwdlgfgag+-
1. Maritsa Plovdiv48216752:27+25
2. Nikola Laskov Yambol471811558:27+31
3. Sliven43179854:31+23
4. Dimitar Kanev Haskovo421941155:33+22
5. Gorubso Madan42178954:32+22
6. Lokomotiv Burgas381661246:36+10
7. Dimitrovgrad3713111046:31+15
8. Rodopa Smolyan371571255:41+14
9. Botev Pazardzhik361561347:36+11
10.Botev Blagoevgrad3412101239:40-1
11.Rilski Sportist Samokov331451549:56-7
12.Levski Kyustendil321441641:48-7
13.Minyor Madjarovo321281433:47-14
14.Asenovets Asenovgrad291091533:38-5
15.Orlin Pirdop268101626:42-16
16.Rozova Dolina Kazanluk247101714:43-29
played only in Autumn 1968.
17.Metalurg Pernik1664721:210
18.Sportist Kremikovtzi1446716:20-4
index Bulgarian Football 1968-1969
Previous South 1968, Next South 1970, Other Level II North 1969.
Maritsa Plovdiv was promoted to A grupa 1970.
Botev Pazardzhik renamed to Maritsa Pazardzik.
Botev Blagoevgrad remaned to Pirin Blagoevgrad.
Levski Kyustendil renamed to Velbazhd Kyustendil
Rozova Dolina was expelled after Round 30.
Promoted from Level III - Arda Kurdzhali, Balkan Botevgrad, Minyor Radnevo and Tekstilets Sliven.
No team relegated from A gruoa 1969.
In January 1969 Bulgarian state and party made huge sports reform. Many clubs were united, other dissolved. In Spring 1969 teams played under their new names.
Metalurg Pernk was merged with Minyor Pernik and Metalik Pernik to form Krakra Pernishki playing in A grupa.
Sportist Kremikovtsi joined the new Super Structure Levski-Spartak Sofia.

Spring 1969

Ranking Springpwdlgfgag+-
1. Maritsa Plovdiv23103222:12+10
2. Nikola Laskov Yambol2294225:14+11
3. Sliven2092431:20+11
4. Dimitar Kanev Haskovo1991525:15+10
5. Rodopa Smolyan1882530:22+8
6. Botev Pazardzhik1874424:21+3
7. Gorubso Madan1765427:17+10
8. Rilski Sportist Samokov1781629:22+7
9. Dimitrovgrad1345615:14+1
10.Botev Blagoevgrad1345615:20-5
11.Asenovets Asenovgrad1244714:19-5
12.Lokomotiv Burgas1151916:24-8
13.Levski Kyustendil1042913:19-6
14.Orlin Pirdop1034811:21-10
15.Minyor Madjarovo93397:25-18
16.Rozova Dolina Kazanluk82495:24-19
TeamBoteRilsLevsOrliGoruRozoLokoNikoMinyDimiBoteDimiRodoSlivMariAsen
Botev Blagoevgrad--2:10:01:11:11:13:10:22:01:2
Rilski Sportist Samokov -- 2:1 5:1 1:0 4:24:1 3:23:1 3:2
Levski Kyustendil 1:0-- 0:2 1:0 4:0 2:0 2:3
Orlin Pirdop 0:0-- 1:0 1:1 1:01:2 4:10:2 1:1
Gorubso Madan 4:1 2:0-- 2:1 3:0 1:1 4:1
Rozova Dolina Kazanluk 1:0 1:0-- 0:1 0:0-:3 -:31:5 0:0
Lokomotiv Burgas 1:0 2:0 1:0-- 2:1 2:3 0:1
Nikola Laskov Yambol 1:0 2:2 2:1-- 2:12:1 3:22:0 4:1
Minyor Madjarovo 1:0 1:0 0:0 1:1-- 1:0 0:0
Dimitar Kanev Haskovo 1:0 2:1 4:1 2:1--4:0 2:11:2 3:0
Botev Pazardzhik1:1 2:0 3:2 4:2 3:0 -- 2:11:1 0:0
Dimitrovgrad0:11:1 3:0 3:- 1:1 1:01:1-- 0:0
Rodopa Smolyan3:0 3:1 2:1 1:1 2:0 2:1--4:2 2:1
Sliven3:0 4:1 2:2 2:0 3:1 1:0 -- 1:0
Maritsa Plovdiv1:02:1 3:0 1:0 2:1 0:12:0 1:14:2--
Asenovets Asenovgrad3:2 2:1 0:0 0:1 3:0 1:0 0:1--
datetimeteam 1scoreteam 2HT

Round 18

Sun 09.03.691-:00Botev Blagoevgrad2-1Rilski Sportist Samok
Sun 09.03.691-:00Botev Pazardzhik3-0Minyor Madjarovo
Sun 09.03.691-:00Dimitrovgrad1-1Nikola Laskov Yambol
Sun 09.03.691-:00Rodopa Smolyan1-1Lokomotiv Burgas
Sun 09.03.691-:00Sliven2-2Gorubso Madan
Sun 09.03.691-:00Maritsa Plovdiv3-0Orlin Pirdop
Sun 09.03.691-:00Asenovets Asenovgrad2-1Levski Kyustendil

Round 19

Sun 16.03.691-:00Levski Kyustendil1-0Rilski Sportist Samok
Sun 16.03.691-:00Orlin Pirdop1-1Asenovets Asenovgrad
Sun 16.03.691-:00Gorubso Madan4-1Maritsa Plovdiv
Sun 16.03.691-:00Rozova Dolina Kazanlu1-5Sliven
Sun 16.03.691-:00Nikola Laskov Yambol3-2Rodopa Smolyan
Sun 16.03.691-:00Minyor Madjarovo1-0Dimitrovgrad
Sun 16.03.691-:00Dimitar Kanev Haskovo4-0Botev Pazardzhik

Round 20

Sat 22.03.691-:00Maritsa Plovdiv1-0Rozova Dolina Kazanlu
Sun 23.03.691-:00Botev Blagoevgrad0-0Levski Kyustendil
Sun 23.03.691-:00Rilski Sportist Samok2-1Orlin Pirdop
Sun 23.03.691-:00Dimitrovgrad1-0Dimitar Kanev Haskovo
Sun 23.03.691-:00Rodopa Smolyan2-0Minyor Madjarovo
Sun 23.03.691-:00Sliven2-0Lokomotiv Burgas
Sun 23.03.691-:00Asenovets Asenovgrad0-0Gorubso Madan

Round 21

Sun 30.03.691-:00Orlin Pirdop0-0Levski Kyustendil
Sun 30.03.691-:00Gorubso Madan4-1Rilski Sportist Samok
Sun 30.03.691-:00Rozova Dolina Kazanlu0-0Asenovets Asenovgrad
Sun 30.03.691-:00Lokomotiv Burgas0-1Maritsa Plovdiv
Sun 30.03.691-:00Nikola Laskov Yambol2-0Sliven
Sun 30.03.691-:00Dimitar Kanev Haskovo2-1Rodopa Smolyan
Sun 30.03.691-:00Botev Pazardzhik1-1Botev Blagoevgrad

Round 22

Sun 06.04.691-:00Botev Blagoevgrad1-1Orlin Pirdop
Sun 06.04.691-:00Rilski Sportist Samok5-1Rozova Dolina Kazanlu
Sun 06.04.691-:00Levski Kyustendil0-2Gorubso Madan
Sun 06.04.691-:00Dimitrovgrad1-1Botev Pazardzhik
Sun 06.04.691-:00Sliven3-1Minyor Madjarovo
Sun 06.04.691-:00Maritsa Plovdiv2-1Nikola Laskov Yambol
Sun 06.04.691-:00Asenovets Asenovgrad0-1Lokomotiv Burgas

Round 23

Sun 13.04.691-:00Gorubso Madan2-0Orlin Pirdop
Sun 13.04.691-:00Rozova Dolina Kazanlu1-0Levski Kyustendil
Sun 13.04.691-:00Lokomotiv Burgas1-0Rilski Sportist Samok
Sun 13.04.691-:00Nikola Laskov Yambol4-1Asenovets Asenovgrad
Sun 13.04.691-:00Minyor Madjarovo0-0Maritsa Plovdiv
Sun 13.04.691-:00Dimitar Kanev Haskovo1-2Sliven
Sun 13.04.691-:00Botev Pazardzhik2-1Rodopa Smolyan
Sun 13.04.691-:00Dimitrovgrad0-1Botev Blagoevgrad

Round 24

Sun 20.04.691-:00Botev Blagoevgrad1-1Gorubso Madan
Sun 20.04.691-:00Rilski Sportist Samok1-0Nikola Laskov Yambol
Sun 20.04.691-:00Levski Kyustendil1-0Lokomotiv Burgas
Sun 20.04.691-:00Orlin Pirdop1-0Rozova Dolina Kazanlu
Sun 20.04.691-:00Rodopa Smolyan2-1Dimitrovgrad
1-:00Maritsa Plovdiv0-1Dimitar Kanev Haskovo

Round 25

Sun 20.04.691-:00Asenovets Asenovgrad3-0Minyor Madjarovo
Sat 26.04.691-:00Rozova Dolina Kazanlu1-0Gorubso Madan
Sat 26.04.691-:00Lokomotiv Burgas2-0Orlin Pirdop
Sat 26.04.691-:00Nikola Laskov Yambol1-0Levski Kyustendil
Sat 26.04.691-:00Minyor Madjarovo1-0Rilski Sportist Samok
Sat 26.04.691-:00Dimitar Kanev Haskovo3-0Asenovets Asenovgrad
Sat 26.04.691-:00Botev Pazardzhik1-1Sliven
Sat 26.04.691-:00Rodopa Smolyan3-0Botev Blagoevgrad

Round 26

Sat 03.05.691-:00Botev Blagoevgrad1-1Rozova Dolina Kazanlu
Sat 03.05.691-:00Rilski Sportist Samok4-2Dimitar Kanev Haskovo
Sat 03.05.691-:00Levski Kyustendil4-0Minyor Madjarovo
Sat 03.05.691-:00Orlin Pirdop1-1Nikola Laskov Yambol
Sat 03.05.691-:00Gorubso Madan2-1Lokomotiv Burgas
Sat 03.05.691-:00Sliven1-0Dimitrovgrad
Sat 03.05.691-:00Maritsa Plovdiv2-0Botev Pazardzhik

Round 27

Sat 10.05.691-:00Lokomotiv Burgas1-0Rozova Dolina Kazanlu
Sat 10.05.691-:00Nikola Laskov Yambol2-2Gorubso Madan
Sat 10.05.691-:00Minyor Madjarovo1-0Orlin Pirdop
Sat 10.05.691-:00Dimitar Kanev Haskovo1-0Levski Kyustendil
Sat 10.05.691-:00Botev Pazardzhik0-0Asenovets Asenovgrad
Sat 10.05.691-:00Dimitrovgrad0-0Maritsa Plovdiv
Sat 10.05.691-:00Rodopa Smolyan4-2Sliven

Round 28

Sun 18.05.691-:00Botev Blagoevgrad3-1Lokomotiv Burgas
Sun 18.05.691-:00Rilski Sportist Samok4-1Botev Pazardzhik
Sun 18.05.691-:00Orlin Pirdop1-0Dimitar Kanev Haskovo
Sun 18.05.691-:00Gorubso Madan3-0Minyor Madjarovo
Sun 18.05.691-:00Rozova Dolina Kazanlu0-1Nikola Laskov Yambol
Sun 18.05.691-:00Maritsa Plovdiv1-1Rodopa Smolyan
Sun 18.05.691-:00Asenovets Asenovgrad1-0Dimitrovgrad

Round 29

Sun 25.05.691-:00Nikola Laskov Yambol2-1Lokomotiv Burgas
Sun 25.05.691-:00Minyor Madjarovo0-0Rozova Dolina Kazanlu
Sun 25.05.691-:00Dimitar Kanev Haskovo2-1Gorubso Madan
Sun 25.05.691-:00Botev Pazardzhik2-0Levski Kyustendil
Sun 25.05.691-:00Dimitrovgrad1-1Rilski Sportist Samok
Sun 25.05.691-:00Rodopa Smolyan2-1Asenovets Asenovgrad
Sun 25.05.691-:00Sliven3-0Botev Blagoevgrad

Round 30

Sat 31.05.691-:00Lokomotiv Burgas2-1Minyor Madjarovo
Sat 31.05.691-:00Maritsa Plovdiv4-2Sliven
Sun 01.06.691-:00Botev Blagoevgrad0-2Nikola Laskov Yambol
Sun 01.06.691-:00Rilski Sportist Samok3-2Rodopa Smolyan
Sun 01.06.691-:00Levski Kyustendil2-0Dimitrovgrad
Sun 01.06.691-:00Orlin Pirdop1-2Botev Pazardzhik
Sun 01.06.691-:00Rozova Dolina Kazanlu0-0Dimitar Kanev Haskovo

Round 31

Sun 08.06.691-:00Minyor Madjarovo1-1Nikola Laskov Yambol
Sun 08.06.691-:00Botev Pazardzhik3-2Gorubso Madan
Sun 08.06.691-:00Dimitrovgrad3-0Orlin Pirdop
Sun 08.06.691-:00Rodopa Smolyan3-1Levski Kyustendil
Sun 08.06.691-:00Sliven1-0Asenovets Asenovgrad
Sun 08.06.691-:00Maritsa Plovdiv1-0Botev Blagoevgrad
1-:00Dimitar Kanev Haskovo4-1Lokomotiv Burgas

Round 32

Sat 14.06.691-:00Botev Blagoevgrad2-0Minyor Madjarovo
Sat 14.06.691-:00Rilski Sportist Samok3-1Sliven
Sat 14.06.691-:00Orlin Pirdop4-1Rodopa Smolyan
Sat 14.06.691-:00Gorubso Madan1-1Dimitrovgrad
Sat 14.06.691-:00Nikola Laskov Yambol2-1Dimitar Kanev Haskovo
Sat 14.06.691-:00Asenovets Asenovgrad0-1Maritsa Plovdiv
Wed 18.06.691-:00Rozova Dolina Kazanlu3-0Botev Pazardzhik

Round 33

Sun 22.06.691-:00Dimitar Kanev Haskovo2-1Minyor Madjarovo
Sun 22.06.691-:00Botev Pazardzhik4-2Lokomotiv Burgas
Sun 22.06.691-:00Dimitrovgrad3-0Rozova Dolina Kazanlu
Sun 22.06.691-:00Rodopa Smolyan2-1Gorubso Madan
Sun 22.06.691-:00Sliven4-1Levski Kyustendil
Sun 22.06.691-:00Maritsa Plovdiv2-1Rilski Sportist Samok
Sun 22.06.691-:00Asenovets Asenovgrad3-2Botev Blagoevgrad

Round 34

Sat 28.06.691-:00Botev Blagoevgrad1-2Dimitar Kanev Haskovo
Sat 28.06.691-:00Rilski Sportist Samok3-2Asenovets Asenovgrad
Sat 28.06.691-:00Levski Kyustendil2-3Maritsa Plovdiv
Sat 28.06.691-:00Orlin Pirdop0-2Sliven
Sat 28.06.691-:00Rozova Dolina Kazanlu0-3Rodopa Smolyan
Sat 28.06.691-:00Lokomotiv Burgas2-3Dimitrovgrad
Sat 28.06.691-:00Nikola Laskov Yambol2-1Botev Pazardzhik

Autumn 1968

Ranking Autumnpwdlgfgag+-
1. Lokomotiv Burgas2395324:12+12
2. Nikola Laskov Yambol2177327:13+14
3. Maritsa Plovdiv2193524:15+9
4. Gorubso Madan2193521:15+6
5. Dimitrovgrad2076425:17+8
6. Dimitar Kanev Haskovo1983624:18+6
7. Sliven1967419:14+5
8. Minyor Madjarovo1975520:21-1
9. Levski Kyustendil1882723:29-6
10.Botev Blagoevgrad1765618:20-2
11.Metalurg Pernik1664721:210
12.Rodopa Smolyan1555719:190
13.Botev Pazardzhik1462917:15+2
14.Sportist Kremikovtzi1446716:20-4
15.Asenovets Asenovgrad1345813:20-7
16.Rozova Dolina Kazanluk123689:19-10
17.Orlin Pirdop123689:21-12
18.Rilski Sportist Samokov1244914:34-20
TeamBoteRilsLevsOrliGoruRozoLokoNikoMinyDimiMetaBoteDimiRodoSporSlivMariAsen
Botev Blagoevgrad-- 1:00:01:11:02:02:12:11:0
Rilski Sportist Samokov2:1--3:2 1:1 1:1 1:0 0:3 1:1 2:1 0:1
Levski Kyustendil4:3 --1:0 1:0 1:1 3:1 1:0 3:1 1:0 1:0
Orlin Pirdop1:10:0 --0:1 0:1 1:0 2:2 0:0 0:0 2:1
Gorubso Madan2:1 3:1 --2:0 1:0 1:0 2:1 2:1 0:0 3:0
Rozova Dolina Kazanluk1:11:0 0:1 --0:0 0:0 1:0 0:0 1:0 0:0
Lokomotiv Burgas3:1 4:0 1:0 --1:0 2:1 1:0 1:1 4:0 1:0
Nikola Laskov Yambol3:02:0 4:0 3:2 --5:0 1:0 1:1 3:3 1:0
Minyor Madjarovo1:0 1:0 2:1 3:1 --2:0 1:0 1:1 2:2 3:1
Dimitar Kanev Haskovo0:03:0 3:0 4:3 1:1 --1:0 1:0 3:0 3:1
Metalurg Pernik 1:1 3:1 2:2 0:0 --2:1 2:1 2:0 2:0
Botev Pazardzhik 5:0 2:1 2:0 1:0 1:2 --1:0 1:2 1:0
Dimitrovgrad 5:1 3:1 1:0 3:2 5:1 --1:0 0:0 3:1
Rodopa Smolyan 2:1 3:0 0:0 0:0 3:1 2:1 --1:0 2:2
Sportist Kremikovtzi 2:1 0:0 1:1 2:2 1:0 4:1 --0:1 0:0
Sliven 6:1 1:0 4:0 1:1 1:0 0:0 1:0 --1:1
Maritsa Plovdiv 4:1 1:0 1:0 3:0 3:1 2:0 1:0 --2:1
Asenovets Asenovgrad 4:1 1:1 1:0 1:1 0:0 1:0 2:1 0:0 --

Round 1

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 11.08.68Rilski Sportist Samok2-1Botev Blagoevgrad
Sun 11.08.68Levski Kyustendil1-0Asenovets Asenovgrad
Sun 11.08.68Orlin Pirdop2-1Maritsa Plovdiv
Sun 11.08.68Gorubso Madan0-0Sliven
Sun 11.08.68Rozova Dolina Kazanlu1-0Sportist Kremikovtzi
Sun 11.08.68Lokomotiv Burgas1-1Rodopa Smolyan
Sun 11.08.68Nikolay Laskov Yambol1-1Dimitrovgrad
Sun 11.08.68Minyor Madzharovo1-0Botev Pazardzhik
Sun 11.08.68Dimitar Kanev Haskovo1-0Metalurg Pernik
RankingPtsGoals
1. Rilski Sp.22:1
1. Orlin22:1
1. Rilski Sp.21:0
1. Rozova Dol.21:0
-----------
13.Metalurg00:1
13.Botev Pz00:1
13.Sportist00:1
13.Asenovets00:21

Round 2

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 17.08.68Botev Blagoevgrad1-0Metalurg Pernik
Sat 17.08.68Rilski Sportist Samok3-2Levski Kyustendil
Sat 17.08.68Botev Pazardzhik1-2Dimitar Kanev Haskovo
Sat 17.08.68Dimitrovgrad3-2Minyor Madzharovo
Sat 17.08.68Rodopa Smolyan0-0Nikolay Laskov Yambol
Sat 17.08.68Sportist Kremikovtzi1-1Lokomotiv Burgas
Sat 17.08.68Sliven4-0Rozova Dolina Kazanlu
Sat 17.08.68Maritsa Plovdiv1-0Gorubso Madan
Sat 17.08.68Asenovets Asenovgrad1-1Orlin Pirdop
RankingPtsGoals
1. Rilski Sp.45:3
2. D. Kanev43:1
3. Sliven34:0
4. Dimitrovgrad34:3
-----------
14.Asenovets11:2
14.Gorubso10:1
17.Botev Pz01:3
17.Metalurg00:2

Round 3

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 25.08.68Levski Kyustendil4-3Botev Blagoevgrad
Sun 25.08.68Orlin Pirdop0-0Rilski Sportist Samok
Sun 25.08.68Gorubso Madan3-0Asenovets Asenovgrad
Sun 25.08.68Rozova Dolina Kazanlu0-0Maritsa Plovdiv
Sun 25.08.68Lokomotiv Burgas4-0Sliven
Sun 25.08.68Nikolay Laskov Yambol3-3Sportist Kremikovtzi
Sun 25.08.68Minyor Madzharovo1-1Rodopa Smolyan
Sun 25.08.68Dimitar Kanev Haskovo1-0Dimitrovgrad
Sun 25.08.68Metalurg Pernik2-1Botev Pazardzhik
RankingPtsGoals
1. D. Kanev64:1
2. Rilski Sp.55:3
3. Lokomotiv Bs46:2
4. Levski Kn47:6
-----------
14.Sportisst24:5
14.Metalurg22:3
17.Asenovets11:5
18.Botev Pz02:5

Round 4

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 31.08.68Botev Blagoevgrad0-0Botev Pazardzhik
Sat 31.08.68Rilski Sportist Samok1-1Gorubso Madan
Sat 31.08.68Levski Kyustendil1-0Orlin Pirdop
Sat 31.08.68Dimitrovgrad5-1Metalurg Pernik
Sat 31.08.68Rodopa Smolyan3-1Dimitar Kanev Haskovo
Sat 31.08.68Sportist Kremikovtzi2-2Minyor Madzharovo
Sat 31.08.68Sliven1-1Nikolay Laskov Yambol
Sat 31.08.68Maritsa Plovdiv1-0Lokomotiv Burgas
Sat 31.08.68Asenovets Asenovgrad1-0Rozova Dolina Kazanlu
RankingPtsGoals
1. Levski Kn68:6
2. Rilski Sp.66:4
3. D. Kanev65:4
4. Dimitrovgrad59:5
-----------
15.Asenovets32:5
16.Rozova Dol.31:5
17.Metalurg23:8
18.Botev Pz12:5

Round 5

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 07.09.68Orlin Pirdop1-1Botev Blagoevgrad
Sat 07.09.68Gorubso Madan3-1Levski Kyustendil
Sat 07.09.68Rozova Dolina Kazanlu1-0Rilski Sportist Samok
Sat 07.09.68Lokomotiv Burgas1-0Asenovets Asenovgrad
Sat 07.09.68Nikolay Laskov Yambol1-0Maritsa Plovdiv
Sat 07.09.68Minyor Madzharovo2-2Sliven
Sat 07.09.68Dimitar Kanev Haskovo3-0Sportist Kremikovtzi
Sat 07.09.68Metalurg Pernik2-1Rodopa Smolyan
Sat 07.09.68Botev Pazardzhik1-0Dimitrovgrad
RankingPtsGoals
1. D. Kanev88:4
2. Gorubso67:3
2. Lokomotiv Bs67:3
4. Rilski Sport66:5
-----------
15.Metalurg45:9
16.Botev Pz33:5
17.Sportist36:10
18.Asenovets32:6

Round 6

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 14.09.68Botev Blagoevgrad1-1Dimitrovgrad
Sat 14.09.68Rilski Sportist Samok1-1Lokomotiv Burgas
Sat 14.09.68Levski Kyustendil1-0Rozova Dolina Kazanlu
Sat 14.09.68Orlin Pirdop0-1Gorubso Madan
Sat 14.09.68Rodopa Smolyan2-1Botev Pazardzhik
Sat 14.09.68Sportist Kremikovtzi1-0Metalurg Pernik
Sat 14.09.68Sliven1-0Dimitar Kanev Haskovo
Sat 14.09.68Asenovets Asenovgrad1-1Nikolay Laskov Yambol
Sun 15.09.68Maritsa Plovdiv3-0Minyor Madzharovo
RankingPtsGoals
1. Gorubso88:3
2. D. Kanev88:5
3. Levski Kn810:9
4. Lokomotiv78:4
-----------
15.Rozova Dol52:6
16.Asenovets43:7
17.Metalurg45:10
18.Botev Pz34:7

Round 7

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 21.09.68Gorubso Madan2-1Botev Blagoevgrad
Sat 21.09.68Rozova Dolina Kazanlu0-1Orlin Pirdop
Sat 21.09.68Nikolay Laskov Yambol2-0Rilski Sportist Samok
Sat 21.09.68Minyor Madzharovo3-1Asenovets Asenovgrad
Sat 21.09.68Dimitar Kanev Haskovo3-1Maritsa Plovdiv
Sat 21.09.68Metalurg Pernik2-0Sliven
Sat 21.09.68Botev Pazardzhik1-2Sportist Kremikovtzi
Sat 21.09.68Dimitrovgrad1-0Rodopa Smolyan
Wed 25.09.68Lokomotiv Burgas4-0Levski Kyustendil
RankingPtsGoals
1. Gorubso1010:4
2. D. Kanev1011:6
3. Lokomotiv912:4
4. N. Laskov89:6
-----------
15.Botev Blg58:10
16.Rozova Dol52:7
17.Asenovets44:10
18.Botev Pz35:9

Round 8

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 05.10.68Botev Blagoevgrad1-0Rodopa Smolyan
Sat 05.10.68Rilski Sportist Samok1-0Minyor Madzharovo
Sat 05.10.68Levski Kyustendil1-1Nikolay Laskov Yambol
Sat 05.10.68Orlin Pirdop0-1Lokomotiv Burgas
Sat 05.10.68Gorubso Madan2-0Rozova Dolina Kazanlu
Sat 05.10.68Sportist Kremikovtzi4-1Dimitrovgrad
Sat 05.10.68Sliven0-0Botev Pazardzhik
Sat 05.10.68Maritsa Plovdiv3-1Metalurg Pernik
Sat 05.10.68Asenovets Asenovgrad0-0Dimitar Kanev Haskovo
RankingPtsGoals
1. Gorubso1212:4
2. Lokomotiv1113:4
3. D. Kanev1111:6
4. N. Laskov1010:7
-----------
15.Metalurg68:13
16.Asenovets54:12
17.Rozova Dol52:9
18.Botev Pz45:9

Round 9

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 12.10.68Rozova Dolina Kazanlu1-1Botev Blagoevgrad
Sat 12.10.68Lokomotiv Burgas1-0Gorubso Madan
Sat 12.10.68Nikolay Laskov Yambol4-0Orlin Pirdop
Sat 12.10.68Minyor Madzharovo1-0Levski Kyustendil
Sat 12.10.68Dimitar Kanev Haskovo3-0Rilski Sportist Samok
Sat 12.10.68Metalurg Pernik2-0Asenovets Asenovgrad
Sat 12.10.68Botev Pazardzhik1-0Maritsa Plovdiv
Sat 12.10.68Dimitrovgrad0-0Sliven
Sat 12.10.68Rodopa Smolyan1-0Sportist Kremikovtzi
RankingPtsGoals
1. Lokomotiv1314:4
2. D. Kanev1314:6
3. N. Laskov1214:7
4. Gorubso1212:5
-----------
15.Orlin75:10
16.Botev Pz66:9
17.Rozova Dol63:10
18.Asenovets54:12

Round 10

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 19.10.68Botev Blagoevgrad2-0Sportist Kremikovtzi
Sat 19.10.68Levski Kyustendil3-1Dimitar Kanev Haskovo
Sat 19.10.68Orlin Pirdop1-0Minyor Madzharovo
Sat 19.10.68Gorubso Madan1-0Nikolay Laskov Yambol
Sat 19.10.68Rozova Dolina Kazanlu0-0Lokomotiv Burgas
Sat 19.10.68Sliven1-0Rodopa Smolyan
Sat 19.10.68Maritsa Plovdiv2-0Dimitrovgrad
Sat 19.10.68Asenovets Asenovgrad1-0Botev Pazardzhik
Sun 20.10.68Rilski Sportist Samok0-3Metalurg Pernik
RankingPtsGoals
1. Lokomotiv1414:4
2. Gorubso1413:5
3. D. Kanev1315:9
4. N. Laskov1214:8
-----------
15.Rilski Sp.98:14
16.Asenovets75:12
17.Rozova Dol73:10
18.Botev Pz66:10

Round 11

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 26.10.68Lokomotiv Burgas3-1Botev Blagoevgrad
Sat 26.10.68Nikolay Laskov Yambol3-2Rozova Dolina Kazanlu
Sat 26.10.68Minyor Madzharovo2-1Gorubso Madan
Sat 26.10.68Dimitar Kanev Haskovo3-0Orlin Pirdop
Sat 26.10.68Metalurg Pernik1-1Levski Kyustendil
Sat 26.10.68Botev Pazardzhik5-0Rilski Sportist Samok
Sat 26.10.68Dimitrovgrad3-1Asenovets Asenovgrad
Sat 26.10.68Rodopa Smolyan2-2Maritsa Plovdiv
Sat 26.10.68Sportist Kremikovtzi0-1Sliven
RankingPtsGoals
1. Lokomotiv1617:5
2. D. Kanev1518:9
3. N. Laskov1417:10
4. Gorubso1414:7
-----------
15.Rilski Sp.98:19
16.Botev Pz811:10
17.Rozova Dol75:13
18.Asenovets76:15

Round 12

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 02.11.68Botev Blagoevgrad2-1Sliven
Sat 02.11.68Rilski Sportist Samok1-1Dimitrovgrad
Sat 02.11.68Levski Kyustendil1-0Botev Pazardzhik
Sat 02.11.68Orlin Pirdop2-2Metalurg Pernik
Sat 02.11.68Gorubso Madan1-0Dimitar Kanev Haskovo
Sat 02.11.68Rozova Dolina Kazanlu0-0Minyor Madzharovo
Sat 02.11.68Lokomotiv Burgas1-0Nikolay Laskov Yambol
Sat 02.11.68Asenovets Asenovgrad2-1Rodopa Smolyan
Sun 03.11.68Maritsa Plovdiv1-0Sportist Kremikovtzi
RankingPtsGoals
1. Lokomotiv1818:5
2. Gorubso1615:7
3. D. Kanev1518:10
4. N. Laskov1417:11
-----------
15.Sportist913:17
16.Asenovets98:16
17.Botev Pz811:11
18.Rozova Dol85:13

Round 13

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 09.11.68Nikolay Laskov Yambol3-0Botev Blagoevgrad
Sat 09.11.68Minyor Madzharovo3-1Lokomotiv Burgas
Sat 09.11.68Dimitar Kanev Haskovo4-3Rozova Dolina Kazanlu
Sat 09.11.68Metalurg Pernik3-1Gorubso Madan
Sat 09.11.68Botev Pazardzhik2-1Orlin Pirdop
Sat 09.11.68Dimitrovgrad5-1Levski Kyustendil
Sat 09.11.68Rodopa Smolyan2-1Rilski Sportist Samok
Sat 09.11.68Sportist Kremikovtzi0-0Asenovets Asenovgrad
Sat 09.11.68Sliven1-1Maritsa Plovdiv
RankingPtsGoals
1. Lokomotiv1819:8
2. D. Kanev1722:13
3. N. Laskov1620:11
4. Gorubso1616:10
-----------
15.Orlin109:17
16.Asenovets108:16
17.Rilski Sp.1010:22
18.Rozova Dol88:17

Round 14

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sun 17.11.68Botev Blagoevgrad2-1Maritsa Plovdiv
Sun 17.11.68Rilski Sportist Samok2-1Sportist Kremikovtzi
Sun 17.11.68Levski Kyustendil3-1Rodopa Smolyan
Sun 17.11.68Orlin Pirdop0-0Dimitrovgrad
Sun 17.11.68Gorubso Madan2-1Botev Pazardzhik
Sun 17.11.68Rozova Dolina Kazanlu1-0Metalurg Pernik
Sun 17.11.68Lokomotiv Burgas2-1Dimitar Kanev Haskovo
Sun 17.11.68Nikolay Laskov Yambol5-0Minyor Madzharovo
Sun 17.11.68Asenovets Asenovgrad0-0Sliven
RankingPtsGoals
1. Lokomotiv2021:9
2. N. Laskov1825:11
3. Gorubso1818:11
4. D. Kanev1723:15
-----------
15.Asenovets118:16
16.Botev Pz1014:14
17.Sportist1014:19
18.Rozova Dol109:17

Round 15

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 23.11.68Minyor Madzharovo1-0Botev Blagoevgrad
Sat 23.11.68Dimitar Kanev Haskovo1-1Nikolay Laskov Yambol
Sat 23.11.68Metalurg Pernik2-2Lokomotiv Burgas
Sat 23.11.68Botev Pazardzhik2-0Rozova Dolina Kazanlu
Sat 23.11.68Dimitrovgrad3-1Gorubso Madan
Sat 23.11.68Rodopa Smolyan3-0Orlin Pirdop
Sat 23.11.68Sportist Kremikovtzi2-1Levski Kyustendil
Sat 23.11.68Sliven6-1Rilski Sportist Samok
Sat 23.11.68Maritsa Plovdiv2-1Asenovets Asenovgrad
RankingPtsGoals
1. Lokomotiv2123:11
2. N. Laskov1926:12
3. D. Kanev1824:16
4. Gorubso1819:14
-----------
15.Rilski Sp.1213:29
16.Asenovets119:18
17.Orlin119:20
18.Rozova Dol109:19

Round 16

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 30.11.68Botev Blagoevgrad1-0Asenovets Asenovgrad
Sat 30.11.68Rilski Sportist Samok0-1Maritsa Plovdiv
Sat 30.11.68Levski Kyustendil1-0Sliven
Sat 30.11.68Orlin Pirdop0-0Sportist Kremikovtzi
Sat 30.11.68Gorubso Madan2-1Rodopa Smolyan
Sat 30.11.68Rozova Dolina Kazanlu0-0Dimitrovgrad
Sat 30.11.68Lokomotiv Burgas1-0Botev Pazardzhik
Sat 30.11.68Nikolay Laskov Yambol1-0Metalurg Pernik
Sat 30.11.68Minyor Madzharovo2-0Dimitar Kanev Haskovo
RankingPtsGoals
1. Lokomotiv2324:11
2. N. Laskov2127:12
3. Gorubso2021:15
4. Maritsa1920:14
-----------
15.Orlin129:20
16.Rilski Sp.1213:30
17.Rozova Dol119:19
18.Asenovets119:19

Round 17

dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HT
Sat 07.12.68Dimitar Kanev Haskovo0-0Botev Blagoevgrad
Sat 07.12.68Metalurg Pernik0-0Minyor Madzharovo
Sat 07.12.68Botev Pazardzhik1-0Nikolay Laskov Yambol
Sat 07.12.68Dimitrovgrad1-0Lokomotiv Burgas
Sat 07.12.68Rodopa Smolyan0-0Rozova Dolina Kazanlu
Sat 07.12.68Sportist Kremikovtzi0-0Gorubso Madan
Sat 07.12.68Sliven1-0Orlin Pirdop
Sat 07.12.68Maritsa Plovdiv4-1Levski Kyustendil
Sat 07.12.68Asenovets Asenovgrad4-1Rilski Sportist Samok
RankingPtsGoals
1. Lokomotiv2324:12
2. N. Laskov2127:13
3. Maritsa2124:15
4. Gorubso2121:15
-----------
15.Asenovets1313:20
16.Rozova Dol129:19
17.Orlin129:21
18.Rilski Sp.1214:34
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
United B Grupa
Vtora Liga 2020-2021
Vtora Liga 2019-2020
Vtora Liga 2018-2019
Vtora Liga 2017-2018
Vtora Liga 2016-2017
2015-20162014-2015
2013-20142012-2013
West and East Groups
West 2011-2012East 2011-2012
West 2010-2011East 2010-2011
West 2009-2010East 2009-2010
West 2008-2009East 2008-2009
West 2007-2008East 2007-2008
West 2006-2007East 2006-2007
West 2005-2006East 2005-2006
United B Grupa
2004-20052003-2004
2002-20032001-2002
2000-20011999-2000
1998-19991997-1998
1996-19971995-1996
North and South Groups
North 1995South 1995
North 1994South 1994
United B Grupa
1992-1993
1991-19921990-1991
1989-19901988-1989
1987-19881986-1987
1985-19861984-1985
North and South Groups
North 1984South 1984
North 1983South 1983
North 1982South 1982
North 1981South 1981
North 1980South 1980
North 1979South 1979
North 1978South 1978
North 1977South 1977
North 1976South 1976
North 1975South 1975
North 1974South 1974
North 1973South 1973
North 1972South 1972
North 1971South 1971
North 1970South 1970
North 1968South 1968
North 1967South 1967
North 1966South 1966
North 1965South 1965
North 1964South 1964
North 1963South 1963
United B Grupa
B Grupa 1961-1962
B Grupa 1960-1961
B Grupa 1959-1960
North and South Groups
North 1959South 1959
North 1958South 1958
North 1957South 1957
Regional Groups
Play-Off 1956Sofia 1956
NorthWest 1956NorthCenter 1956
NorthEast 1956SouthWest 1956
SouthCenter 1956SouthEast 1956
Play-Off 1955Sofia 1955
NorthWest 1955NorthEast 1955
SouthWest 1955SouthEast 1955
Play-Off 1954Sofia 1954
NorthWest 1954NorthEast 1954
SouthWest 1954SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953NorthEast 1953
SouthWest 1953SouthEast 1953
United B Grupa
B Grupa 1952
B Grupa 1951
North and South Groups
North 1950South 1950
1949-1950
1948-19491949 Interzonal
1949 NorthWest1949 NorthEast
1949 SouthEast1949 SouthCenter
1949 SouthWest1949 Sofia
1940 II
1939 II
1938 II
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Feb 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast