Football 9th People Republic of Bulgaria Cup 1988-1989 - Winner Winner CFKA-Sredets Sofia
Bulgaria League A Grupa 1988-1989 CFKA Sredets Sofia winner of VII Republican Spartakiade.
Final played at Slavi Alexiev stadium, Pleven. attendence: 15,000.
dateteam 1scoreteam 2HT
Wed 24.05.89CFKA Sredets Sofia3-0Chernomorets Burgas1-0
1-0 Emil Kostadinov 44' 2-0 Hristo Stoichkov 50' 3-0 Lachezar Tanev 59'. Referee: Stefan Chakarov.
CFKA Sredets: Valov (71-Apostolov), Mladenov, Ivanov, Bezinski Dimitrov, Yanchev, Kostadinov, Stoichkov, Tanev (71-Vitanov), Kirov, Georgiev. Chernomorets: Sheytanov, Yovchev, Pumpalov, St. Stoyanov, Kostov, Yankov, Petkov (61-Kelepov), Milushev (68-Lyubenov), Vl. Stoyanov, Rusev, Chelibonov.
3rd place play-off played in Samokov.
Wed 24.05.89Vitosha Sofia5-3Trakia Plovdiv3-2
1-0 Krumov 4' 1-1 Hvoynev 6' 1-2 Pashev 19' 2-2 Dragolov 30' 3-2 Yotov 40' 4-2 Krumov 53' 5-2 Gruev 59' 5-3 Mladenov 64'pen. P. Esov stadium 5000. Referee: Borislav Aleksandrov.

Semi-Finals (1/2).

dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 18.02.89CFKA Sredets Sofia6-0Trakia Plovdiv3-0
1-0 Kostadinov 8' 2-0 Penev 12' 3-0 Oenev 42' 4-0 Kostadinov 78' 5-0 Stoichkov 80' 6-0 Kostadinov 89' Hristo Botev stadium, Blagoevgrad.
Sat 18.02.89Chernomorets Burgas3-1Vitosha Sofia1-0
1-0 Manushev 18'pen. 2-0 Vl. Stoyanov 60' 2-1 Velev 63'pen. 3-1 Petkov 65' Dimitar Kanev stadium, Haskovo.

Quarter-Finals (1/4).

dateteam 1scoreteam 2HT
Fri 16.12.88Dunav Ruse0-1CFKA-Sredets Sofia0-1
0-1 Tanev 42' Gradski stadium 13,000. Referee: T. Kolev.
Tue 14.02.89Trakia Plovdiv1-0aetSlavia Sofia0-0
1-0 Pehlivanov 93' Deveti Septemvri stadium 15,000. Referee: D. Dimitrov. Pashev missed 2 penalties.
Sat 17.12.88Chernomorets Burgas2-1Vratsa1-0
1-0 Yankov 26' 1-1 Stoyanov 67'OG 2-1 Manushev 86' Deveti Spetemvri Stadium 1,500. Referee: Borislav Aleksandrov.
Sat 17.12.88Hebar Pazardzhik1-5Vitosha Sofia0-2
0-1 Iskrenov 11' 0-2 Kovachev 18'OG 0-3 Dragolov 54' 0-4 Velev 59' 0-5 Velev 64' 1-5 K. Vasilev 73' L. Shkodrov stadium 10,000. Referee: Anton Vasilev.

Eight-Finals (1/8).

CFKA-Sredets Sofia, Vitosha Sofia, Trakia Plovdiv and Slavia Sofia as Bulgaria representatives in European Competitions started from this Round. Draw Fri 25.11.1988 12:00 at BFS.
dateteam 1scoreteam 2HTDN
Sun 10.12.88Osam Lovech0-2CFKA Sredets Sofia0-22.
0-1 Getov 12' 0-2 Stoichkov 25' Hristo Karpachev stadium 20,000. Referee: Lyube Spasov.
Sun 10.12.88Pirin Blagoevgrad1-14-5pDunav Ruse---4.
RC: Borisov (Dunav) Hristo Botev stadium 800. Referee: Yulian Yosifov. 2-3 Bozdanski 3-3 Bogomilov 3-4 Angelov 4-4 Dartilov 4-5 Petkov
Sun 10.12.88Trakia Plovdiv1-0Lokomotiv Sofia---1.
Sun 10.12.88Akademik Svistov0-1Slavia Sofia---8.
Sun 10.12.88Hebar Pazardzhik2-0Lokomotiv Gorna Oryah.0-07.
1-0 Chorlev 52' 2-0 Kantarev 75'pen. L. Shkodrov stadium 4,000. Referee: P. Petkov.
Sun 10.12.88Vitosha Sofia3-1Etar Veliko Tarnovo1-05.
1-0 Donnkov 7' 2-0 Slavchev 50'? 2-1 Baychev 64' 3-1 Iskrenov 83' Levski stadium 3,000. Referee: Nedyalko Tahtadzhiev.
Sun 10.12.88Vratsa1-0aetBeroe Stara Zagora0-03.
Sun 10.12.88Chernomorets Burgas1-0Sliven0-06.
1-0 Vl. Stoyanov 50'? Deveti Septemvri stadium 3,000. Referee: Stefan Chakarov.

Round 2.

dateteam 1leg 1leg 2team 2HT1HT2aggr.DN
09.11,16.11Vihren Sandanski0-20-3Lokomotiv Sofia---0-10-56.
Leg 1: 0-1 Metkov 0-2 Petkov Leg 2: 0-1 Zdravkov 35' 0-2 Shalamanov 56' 0-3 Todorov 69'
16.11,23.11Pirin Blagoevgrad2-21-0Bdin Vidin1-01-03-21.
Leg 1: 1-0 Mihtarski 28' 1-1 Iv. Zhivkov 57' 2-1 Mihtarski 74'pen. 2-2 Vezenkov 89' Leg 2: 1-0 Bozdanski 13'
16.11,23.11Lokomotiv Stara Zagora3-10-4Vratsa0-10-33-52.
Leg 1: 0-1 Radoslavov 10' 1-1 Petrov 70' 2-1 Demirev 76' 3-1 Bonchev 77' Leg 2: 0-1 Voynov 7' 0-2 Voynov 22'pen. 0-3 Kraev 27' 0-4 Bogdanov 87'
16.11,23.11Minyor Pernik0-00-1Hebar Pazardzhik0-00-00-13.
Leg 2: 0-1 Chorlev 84'
16.11,23.11Lokomotiv Plovdiv2-31-6Sliven1-11-33-94.
Leg 1: 1-0 Draganov 5' 1-1 Valkov 12' 2-1 Dimitrov 63'pen. 2-2 Mitev 70' 2-3 Tashev 73'pen. Leg 2: 0-1 Dobrev 2' 0-2 Andonov 23'OG 1-2 Dimitrov 25' 1-3 Valkov 37' 1-4 Dobrev 55' 1-5 Hristov 65' 1-6 Valchev 87'
16.11,23.11Etar Veliko Tarnovo4-13-1Spartak Pleven2-02-17-211.
Leg 1: 1-0 Baychev 37' 2-0 Balakov 43' 3-0 Baychev 65' 3-1 Pehlivanski 66' 4-1 Rashev 78' Leg 2: 1-0 Pr. Getov 32' 2-0 Kiryakov 38' 2-1 Iv. Marinov 44' 3-1 Balakov 49'
16.11,23.11Akademik Svishtov2-02-3Tundzha Yambol2-01-14-35.
Leg 1: 1-0 Hristov 24' 2-0 Metodiev 35' Leg 2: 0-1 Dinkov 12' 1-1 Ignatov 22' 1-2 Alipiev 47' 2-2 Marinov 72' 2-3 Kumanov 77'
16.11,23.11Haskovo3-11-4Beroe Stara Zagora1-11-34-57.
Leg 1: 1-0 Hristov 3' 1-1 Kashemrov 30' 2-1 Stoilov 75'pen. 3-1 Stoilov 79' Leg 2: 0-1 Kashmerov 8' 1-1 Metlarov 16' 1-2 Kashmerov 21' 1-3 Kashmerov 44' 1-4 Kalaydzhiev 86'
16.11,23.11Lokomotiv G. Oryahovitsa1-01-1Lokomotiv Ruse0-00-02-18.
Leg 1: 1-0 Pechikamakov 71'pen. Leg 2: 1-0 Rusev 55' 1-1 Burnachki 88'
16.11,23.11Osam Lovech4-11-2Ludogorets Razgrad1-10-05-312.
Leg 1: 0-1 Ananiev 26' 1-1 Asparuhov 30' 2-1 Linkov 57'pen. 3-1 Aleksandrov 62' 4-1 Milushev 75' Leg 2: 0-1 Rafailov 51' 0-2 G. Dimitrov 74' 1-2 Spasov 80'
16.11,23.11Spartak Varna2-11-3Chernomorets Burgas0-11-13-49.
Leg 1: 0-1 Kelepov 43' 1-1 Kazakov 75' 2-1 Gospodinov 81' Leg 2: 1-0 G. Gospodinov 1' 1-1 Vl. Stoyanov 8' 1-2 Vl. Stoyanov 59' 1-3 Vl. Stoyanov 74'
16.11,23.11Dunav Ruse1-01-1Shumen1-0---2-110.
Leg 1: 1-0 Dimitrov 27'

Round 1.

10 teams from A grupa 1986 started from this round. Exept best 6 from 1985.
Teams eliminated after 2 defeats in two legged tie. All teams from Level I and Level II exept those playing in Eurocups.
datesteam 1leg 1leg 2team 2HT1HT2aggr.
07.09,14.09Vratsa5-02-2Yantra Gabrovo------7-2
07.09,14.09Bdin Vidin3-00-2Akademik Svishtov------3-2
06.10,27.10Bdin Vidin0-10-3Vratsa------0-4
06.10,27.10Yantra Gabrovo1-21-3Akademik Svishtov------2-5
Yantra Gabrovo was elimninated
07.09,14.09Spartak Plovdiv2-02-6Lokomotiv Sofia------4-6
07.09,14.09Vihren Sandanski2-10-2Minyor Pernik------2-3
06.10,27.10Lokomotiv Sofia1-10-2Minyor Pernik------1-3
06.10,27.10Vihren Sandanski4-12-0Spartak Plovdiv------6-1
Spartak Plovdiv was elimninated
07.09,14.09Hebar Pazardzhik2-00-0Lokomotiv Plovdiv------2-0
07.09,14.09Akademik Sofia1-31-1Pirin Blagoevgrad------2-4
06.10,27.10Hebar Pazardzhik1-01-1Pirin Blagoevgrad------2-1
06.10,27.10Akademik Sofia0-00-4Lokomotiv Plovdiv------0-4
Akademik Sofia was elimninated
07.09,14.09Osam Lovech0-20-3Spartak Pleven------0-5
07.09,14.09Cherveno Zname Pavlikeni1-21-4Etar Veliko Tarnovo------2-6
06.10,27.10Spartak Pleven2-23-4Etar Veliko Tarnovo------5-6
06.10,27.10Cherveno Zname Pavlikeni1-01-3Osam Lovech------2-3
Cherveno Zname Pavlikeni was elimninated
07.09,14.09Shumen2-01-2Dunav Ruse------3-2
07.09,14.09Ludogorets Razgrad5-01-2Cherno More Varna------6-2
06.10,27.10Shumen2-22-3Ludogorets Razgrad------4-5
06.10,27.10Cherno More Varna1-21-3Dunav Ruse------2-5
Cherno More Varna was elimninated
07.09,14.09Spartak Varna4-10-1Dobrudzha Tolbuhin------4-2
07.09,14.09Lokomotiv G. Oryahovitsa4-32-0Lokomotiv Ruse------6-3
06.10,27.10Spartak Varna1-14-2Lokomotiv G. Oryahovitsa------5-3
06.10,27.10Lokomotiv Ruse3-10-1Dobrudzha Tolbuhin------3-2
Dobrudzha Tolbuhin was elimninated
07.09,14.09Lokomotiv Stara Zagora6-10-5Sliven------6-6(a)
07.09,14.09Rila Stanke Dimitrov3-11-4Tundzha Yambol------4-5
06.10,27.10Sliven1-11-2Tundzha Yambol------2-3
06.10,27.10Rila Stanke Dimitrov2-20-2Lokomotiv Stara Zagora------2-4
Rila Stanke Dimitrov was elimninated
07.09,14.09Haskovo2-11-4Chernomorets Burgas------3-5 aet
07.09,14.09Arda Kardzhali2-20-4Beroe Stara Zagora------2-6
06.10,27.10Chernomorets Burgas3-33-1Beroe Stara Zagora------6-4
06.10,27.10Arda Kardzhali1-11-3Haskovo------2-4
Arda Kardzhali was elimninated
Chernomorets Burgas played in Europe_Cups Men CWC 1990 and was eliminated in Preliminary Round by Dinamo Tirana.
CFKA-Sredets Sofia was champion of A grupa 1989, Chernomorets Burgas was 2nd in Level II B grupa 1988-1989 and won poromotion to Level I 1990.
CFKA-Sredets Sofia won Treble wining also Soviet Army Cup KSA 1989.
Todor 66
Club Football index
index A grupa
index Bulgaria Cup
index B grupa
index V grupa
index Zoni
index Selski
index Okrazhni
Bulgaria Cup 2020-2021
Bulgaria Cup 2019-2020
Bulgaria Cup 2018-2019
Bulgaria Cup 2017-2018
Bulgaria Cup 2016-2017
Bulgaria Cup 2015-2016
Bulgaria Cup 2014-2015
Bulgaria Cup 2013-2014
Bulgaria Cup 2012-2013
Bulgaria Cup 2011-2012
Bulgaria Cup 2010-2011
Bulgaria Cup 2009-2010
Bulgaria Cup 2008-2009
Bulgaria Cup 2007-2008
Bulgaria Cup 2006-2007
Bulgaria Cup 2005-2006
Bulgaria Cup 2004-2005
Bulgaria Cup 2003-2004
Bulgaria Cup 2002-2003
Bulgaria Cup 2001-2002
Bulgaria Cup 2000-2001
Bulgaria Cup 1999-2000
Bulgaria Cup 1998-1999
Bulgaria Cup 1997-1998
Bulgaria Cup 1996-1997
League Cup 1996-1997
Bulgaria Cup 1995-1996
League Cup 1995-1996
Bulgaria Cup 1994-1995
League Cup 1994-1995
Bulgaria Cup 1993-1994
Bulgaria Cup 1992-1993
Bulgaria Cup 1991-1992
Bulgaria Cup 1990-1991
BFU Cup 1991
Bulgaria and Soviet Army Cup
Bulgaria Cup 1989-1990
Soviet Army Cup 1989-1990
Bulgaria Cup 1988-1989
Soviet Army Cup 1988-1989
Bulgaria Cup 1987-1988
Soviet Army Cup 1987-1988
Bulgaria Cup 1986-1987
Soviet Army Cup 1986-1987
Bulgaria Cup 1985-1986
Soviet Army Cup 1985-1986
Bulgaria Cup 1984-1985
Soviet Army Cup 1984-1985
Bulgaria Cup 1983-1984
Soviet Army Cup 1983-1984
Bulgaria Cup 1982-1983
Soviet Army Cup 1982-1983
Bulgaria Cup 1981-1982
Soviet Army Cup 1981-1982
Bulgaria Cup 1980-1981
Soviet Army Cup 1980-1981
Soviet Army Cup
KSA 1980
KSA 1979
KSA 1978
KSA 1977
KSA 1976
KSA 1975
KSA 1974
KSA 1973
KSA 1972
KSA 1971
KSA 1970
KSA 1969
KSA 1968
KSA 1967
KSA 1966
KSA 1965
KSA 1964
Soviet Army Cup 1962-1963
Soviet Army Cup 1961-1962
KSA 1961
KSA 1960
KSA 1959
KSA 1958
KSA 1957
KSA 1956
KSA 1955
KSA 1954
KSA 1953
KSA 1952
KNSAO 1951
KNSAO 1950
KSA 1949
Before A RFG
Red Army Cup 1947-1948
Red Army Cup 1947-1948 Sofia
Red Army Cup 1946-1947
Red Army Cup 1946-1947 Sofia
Red Army Cup 1946-1947 Sofia Oblast
Red Army Cup 1945-1946
Red Army Cup 1945-1946 Sofia
Tsar's Cup
Tsar's Cup 1942
Tsar's Cup 1941
Tsar's Cup 1940
Tsar's Cup 1939
Tsar's Cup 1938
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 3 Mar 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast