Football Bulgaria Invincible Soviet Army Liberator Cup 1951 - Winner CDNV Sofia
6 Купа на Съветската Армия 1950-1951
Final, Narodna Voyska Stadium, Sofia, att. 25,000
dateteam 1scoreteam 2HT
Wed 07.11.51CDNV Sofia1-0Akademik Sofia0-0
after extra time1-0 Milanov 105' Referee: Andrey Zlatarev.
CDNV Sofia: Georgi Kikimanov - Georgi Tsvetkov, Manol Manolov, Georgi Enisheynov - Stefan Bozhkov, Gavril Stoyanov - Dimitar Milanov, Mihail Yankov, Panayot Panayotov, Gancho Vasilev (Angel Milanov), Stefan Stefanov.Akademik Sofia: Ivan Kyupev - Ivan Atanasov, Todor Finkov, Kiril Chipev - Vladimir Kramarenko, Rumen Aprilov - Skender Begeya (ALB), Vasil Vulov, Ivan Trendafilov, Vasil Spasov-capt., Hristo Konakov (Dimitar Samsarov).

Semi-Finals (1/2).

Played at Narodna Voyska Stadium, Sofia.
dateteam 1scoreteam 2HT
Sat 03.11.51CDNV Sofia3-0Dinamo Sofia1-0
1-0 Yankov 7' 2-0 Yankov 52' 3-0 Milanov 76' Krastev (Dinamo) pen. saved. Narodna Armiya stadium 25,000 Referee: Stefan Danchev.
CDNA Sofia: Kekemanov - Tsvetkov, Manolov, Enisheynov - Bozhkov, Stoyanov - Milanov, Yankov, Panayotov, Vasilev, Stefanov.Dinamo Sofia: Elenkov - Dinev, Iliev, Kleva - Dimchev, Krastev - Stoyanov, Kardashev, Popdimitrov, Takev, A. Dimitrov (Doychinov).
Sun 04.11.51Akademik Sofia3-2Spartak Sofia1-0
1-0 Begeya 23'; 2-0 Trendafilov, 2-1 Nikolov, 2-2 Andonov, 3-2 Samsarov 85'
Akademik Sofia: Kyupev - Chipev, Finkov, Mladenov - Kramarenko, Aprilov - Begeya, Spasov, Trendafilov, Vulov, Konakov (Samsarov).Spartak Sofia: Sokolov - |Iliev, Sotirov, Stoyanov - Traykov, Indzhev (Zahariev) - Tsvetkov, Nikolov, Andonov, Stankov (Andreev), Apostolov (Indzhev).

Quarter-Finals (1/4).

Lower Level teams: Spartak Pleven and Cherveno Zname Samokov.
dateteam 1scoreteam 2HT
Tue 30.10.51CDNV Sofia3-1Stroitel Sofia2-0
Narodna Voyska
Wed 31.10.51Dinamo Sofia1-0Cherveno Zname Sofia0-0
Narodna Voyska
Mon 29.10.51Spartak Sofia4-0Cherveno Zname Samokov
15:00 Igriste Yunak
Thu 01.11.51Akademik Sofia3-1Spartak Pleven2-0

Eight-Finals (1/8).

From this round are included teams from A RFG 1951.
dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 21.10.51CDNV Sofia4-0VMS Stalin2-0
Tue 23.10.51Stroitel Sofia3-1Lokomotiv Sofia
Narodna Voyska
Sun 21.10.51Torpedo Ruse0-2Dinamo Sofia
Sat 20.10.51Cherveno Zname Sofia5-2Spartak Stalin
Sun 21.10.51Cherveno Zname Samokov1-0Torpedo Pleven0-0
after extra time 1-0 N. Barzakov 112'
Sat 20.10.51DNV Plovdiv1-1Spartak Sofia1-0
after extra time 1-0 Minev ; 1-1 Andonov.
Sun 21.10.51Torpedo Dimitrovo1-2Spartak Pleven
Sun 21.10.51Lokomotiv Plovdiv0-0Akademik Sofia0-0 aet
i> BDZh-Spartak Stadium
Replays
Sun 21.10.51DNV Plovdiv0-0Spartak Sofia0-0 aet
Mon 22.10.51Lokomotiv Plovdiv0-0Akademik Sofia0-0 aet
BDZh-Spartak Stadium
Mon 29.10.51Akademik Sofia2-0Lokomotiv Plovdiv1-0
Narodna Voyska
Wed 24.10.51Spartak Sofia1-1DNV Plovdiv1-0
1-0 Dr. Georgiev ; 1-1 90'
Sat 27.10.51Spartak Sofia2-1DNV Plovdiv1-1
after extra time. 2-1 penalty at 120' taken by Spartak goalkeeper Sokolov. Ball on the post and from the back of DNV's goalkeeper Georgiev enters in the net.
both teams played 450 minutes.
Teams RankingptswdlgfgagLev
1. CDNV Sofia840011:141.
2. Akademik Sofia83218:464.
eliminated in Semi-Finals (1/2).
3. Spartak Sofia723110:662.
3. Dinamo Sofia42013:333.
eliminated in Quarter-Finals (1/4).
5. Cherveno Zname Sofia21015:326.
5. Stroitel Sofia21014:428.
5. Spartak Pleven21013:42II 4.
5. Cherveno Zname Samokov21011:42II 9.
eliminated in Eight-Finals (1/8).
9. DNV Plovdiv30313:4410.
9. Lokomotiv Plovdiv20210:237.
9. Torpedo Dimitrovo00011:219.
9. Torpedo Pleven00010:1111.
9. Lokomotiv Sofia00011:31II 2.
9. Torpedo Ruse00010:2112.
9. Spartak Stalin00012:515.
9. VMS Stalin00010:41II 3.

Predkraen Krug

played between B grupa teams and Zonal winners to qualify 4 teams to Main round.
Qualified teams: VMS Stalin, Cherveno Zname Samokov, Lokomotiv Sofia and Spartak Pleven.

Round 3.

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 14.10.51VMS Stalin2-0Cherveno zname Pavlikeni
Thu 18.10.51Lokomotiv Sofia1-0VVS Sofia
1-0 Argirov FC
Spartak PlevenbtFK Bolshevik s.Pordim
Cherveno Zname Samokov bye?

Round 2.

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 30.09.51VMS Stalin4-0s.Boyana, Sofia2-0
Cherveno Zname Pavlikenibt?Akademik Stalin
Tue 02.10.51Udarnik Sofia-woLokomotiv Sofia
teams played 2 drawn matches before Udarnik Sofia was exluded due to their unserious behavior in B RFG game against Udarnik Kolarovgrad.
Sun 30.09.51Spartak Kyustendil1-2VVS Sofia
Sun 30.09.51Spartak Plovdiv0-1Spartak Pleven0-0
Sun 30.09.51FK Bolshevik s.Pordim1-0Udarnik Stara Zagora
Sun 30.09.51DNV Kolarovgrad1-1Cherveno Zname Samokov
Replay
DNV KolarovgradltCherveno Zname Samokov

Round 1.

Predkraen krug.
dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 23.09.51Lokomotiv Stara Zagora0-0VMS Stalin
Sun 23.09.51s.Boyana, Sofia0-0 aET
Sun 23.09.51Cherveno Zname Pavlikeni5-2DNV Silistra2-2
Sun 23.09.51Cherveno Zname Tryavna1-1Akademik Stalin
Mon 24.09.51Lokomotiv Sofia6-2Dinamo Plovdiv
Sun 23.09.51Stroitel Blagoevgrad0-4Udarnik Sofia0-3
Sun 23.09.51Dinamo Stalin0-3VVS Sofia
Sun 23.09.51Spartak Kyustendil1-2Cherveno Zname St.Dimit
Sat 22.09.51Spartak Pleven1-0Udarnik Kolarovgrad
Sun 23.09.51Torpedo Kardjali1-3Spartak Plovdiv
Sun 23.09.51FK Bolshevik s.Pordim2-1Torpedo Sofia1-1
Sun 23.09.51Stroitel Burgas0-1Udarnik Stara Zagora0-1
Sun 23.09.51Cherveno Zname Samokov3-1s.Gromshin, Vratsa2-0
DNV Kolarovgrad bye ?
Replays
Mon 24.09.51Lokomotiv Stara Zagora0-2VMS Stalin
Mon 24.09.51Cherveno Zname Tryavna0-2Akademik Stalin
Mon 24.09.51s.Boyana, Sofia2-1
FK stays for Fizkulturen Kolektiv.
In the tournament played more than 8,000 colectives.
Todor 66
Club Football index
index A grupa
index Bulgaria Cup
index B grupa
index V grupa
index Zoni
index Selski
index Okrazhni
Bulgaria Cup 2020-2021
Bulgaria Cup 2019-2020
Bulgaria Cup 2018-2019
Bulgaria Cup 2017-2018
Bulgaria Cup 2016-2017
Bulgaria Cup 2015-2016
Bulgaria Cup 2014-2015
Bulgaria Cup 2013-2014
Bulgaria Cup 2012-2013
Bulgaria Cup 2011-2012
Bulgaria Cup 2010-2011
Bulgaria Cup 2009-2010
Bulgaria Cup 2008-2009
Bulgaria Cup 2007-2008
Bulgaria Cup 2006-2007
Bulgaria Cup 2005-2006
Bulgaria Cup 2004-2005
Bulgaria Cup 2003-2004
Bulgaria Cup 2002-2003
Bulgaria Cup 2001-2002
Bulgaria Cup 2000-2001
Bulgaria Cup 1999-2000
Bulgaria Cup 1998-1999
Bulgaria Cup 1997-1998
Bulgaria Cup 1996-1997
League Cup 1996-1997
Bulgaria Cup 1995-1996
League Cup 1995-1996
Bulgaria Cup 1994-1995
League Cup 1994-1995
Bulgaria Cup 1993-1994
Bulgaria Cup 1992-1993
Bulgaria Cup 1991-1992
Bulgaria Cup 1990-1991
BFU Cup 1991
Bulgaria and Soviet Army Cup
Bulgaria Cup 1989-1990
Soviet Army Cup 1989-1990
Bulgaria Cup 1988-1989
Soviet Army Cup 1988-1989
Bulgaria Cup 1987-1988
Soviet Army Cup 1987-1988
Bulgaria Cup 1986-1987
Soviet Army Cup 1986-1987
Bulgaria Cup 1985-1986
Soviet Army Cup 1985-1986
Bulgaria Cup 1984-1985
Soviet Army Cup 1984-1985
Bulgaria Cup 1983-1984
Soviet Army Cup 1983-1984
Bulgaria Cup 1982-1983
Soviet Army Cup 1982-1983
Bulgaria Cup 1981-1982
Soviet Army Cup 1981-1982
Bulgaria Cup 1980-1981
Soviet Army Cup 1980-1981
Soviet Army Cup
KSA 1980
KSA 1979
KSA 1978
KSA 1977
KSA 1976
KSA 1975
KSA 1974
KSA 1973
KSA 1972
KSA 1971
KSA 1970
KSA 1969
KSA 1968
KSA 1967
KSA 1966
KSA 1965
KSA 1964
Soviet Army Cup 1962-1963
Soviet Army Cup 1961-1962
KSA 1961
KSA 1960
KSA 1959
KSA 1958
KSA 1957
KSA 1956
KSA 1955
KSA 1954
KSA 1953
KSA 1952
KNSAO 1951
KNSAO 1950
KSA 1949
Before A RFG
Red Army Cup 1947-1948
Red Army Cup 1947-1948 Sofia
Red Army Cup 1946-1947
Red Army Cup 1946-1947 Sofia
Red Army Cup 1946-1947 Sofia Oblast
Red Army Cup 1945-1946
Red Army Cup 1945-1946 Sofia
Tsar's Cup
Tsar's Cup 1942
Tsar's Cup 1941
Tsar's Cup 1940
Tsar's Cup 1939
Tsar's Cup 1938
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 3 Mar 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast