Football Bulgaria Soviet Army Cup 1953 - Winner Lokomotiv Sofia
8 Купа на Съветската Армия 1952-1953
Final at Vasil Levski Stadium, Sofia, att. 30,000 workers 12:00
dateWinnerscoreFinalistHT
Wed 25.11.53Lokomotiv Sofia2-1Dinamo Sofia1-1
1-0 Kostadin Blagoev 7' 1-1 Todor Takev 34' 2-1 Petar Argirov 67' Referee: Todor Stoyanov.
Lokomotiv: Marinov, Vasilev, Panayotov, Atanasov, Finkov, Hristov, Berkov, Blagoev, Argirov, Yankov, Bogdanov (Petrunov).Dinamo: Kostov, Angelovski, Dimchev, Dimitrov, Bahchevanov, Krastev, Abadzhiev, Georgiev, Popdimitrov, Andonov, Takev.

Semi-Finals (1/2).

Draw 05.11.53 before 2 matches of previous round.
dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 15.11.53Dinamo Sofia4-1Spartak Plovdiv0-0
1-0 Abadzhiev 49' 2-0 Spasov 2T 2-1 Kalaydzhiev 2T 3-1 Bahchevandzhiev 2T 4-1 Spasov 2T Referee: G. Hristov.
Tue 17.11.53Lokomotiv Sofia1-0OSG Sofia0-0
1-0 Argirov 2T Exp: Manolov (OSG) Narodna Armiya stadium. Referee: Tr. Hristov.

Quarter-Finals (1/4).

Draw 29.10.53 before some matches of previous round. 6 teams from Sofia.
dateteam 1scoreteam 2HTDN
Tue 03.11.53Stroitel Sofia1-1aetDinamo Sofia0-01.
1-0 Aprilov 1ET pen. 1-1 Spasov 11?' Referee: Chomakov.
Tue 03.11.53Spartak Plovdiv1-0VMS Stalin1-02.
1-0 Sotirov 25' Referee: S. Pavlov (good).
Thu 12.11.53Lokomotiv Sofia0-0aetVVS Sofia0-04.
Narodna Armiya stadium. Referee: B. Stoyanov.
Fri 13.11.53OSG Sofia3-1?Akademik Sofia1-03.
Kolev 37' 2-0 Kolev 2T 3-0 Panayotov 2T
Replays
Wed 04.11.53Dinamo Sofia4-1Stroitel Sofia1-01.
1-0 Dr. Georgiev 4?' 1T ; Takev, Abadzhiev, Georgiev ; Stoyanov Referee: Chomakov.
Fri 13.11.53Lokomotiv Sofia4-1VVS Sofia2-04.
1-0 Berkov 1T 2-0 Argirov 1T 3-0 Nikolov 2T 3-1 Tsvetanov 2T 4-1 Argirov 2T

Eight-Finals (1/8).

dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 25.10.53Spartak Sofia1-2aetLokomotiv Sofia0-0
0-1 Blagoev 2T 1-1 Krumov 8?' 1-2 Petrinv 2ET Referee: G. Hristov.
Sun 01.11.53Sboren Otbor Slivnitsa0-1VVS Sofia0-1
0-1 Central forward 25'
Sun 01.11.53OSG Sofia1-0Udarnik Sofia1-0
1-0 Kolev 1T Narodna Armiya stadium 25,000. Referee: Y. Takov.
Mon 26.10.53Akademik Sofia3-0Udarnik Pleven2-0
1-0 Trendafilov 1T 2-0 Trendafilov 1T 3-0 Kefirov 2T
Tue 27.10.53Lokomotiv Plovdiv0-1Dinamo Sofia0-1
0-1 Ivanov 2?'
Sat 31.10.53Stroitel Sofia3-0Stroitel Burgas2-0
1-0 Takev 1T 2-0 Takev 1T 3-0 Stoyanov 2T Vasil Levski stadium.
Wed 28.10.53Spartak Plovdiv1-0Spartak Stalin0-0
1-0 Arabadzhiev 4?' 2T Referee: T. Slavov.
Thu 29.10.53VMS Stalin1-1aetUdarnik Tarnovo1-0
1-0 Aleksiev 35' 1-1 Georgiev 60'
Replay
Fri 30.10.53VMS Stalin3-0Udarnik Tarnovo2-0
1-0 Bogdanov 10' 2-0 Terzastoev 1T 3-0 Dosev 70'

Sixteen-Finals (1/16) - Round 1.

dateteam 1scoreteam 2HT
Upper Half - Lokomotiv Sofia, OSG Sofia, Udarnik Sofia and Spartak Sofia byes.
Sun 18.10.53Stroitel Blagoevgrad0-1VVS Sofia
0-1 46'OG
Sun 18.10.53Sboren Otbor Slivnitsa2-0Cherveno Zname Pavlikeni
Sun 18.10.53Akademik Sofia2-1Minyor Dimitrovo
1-0 Getsov 1T 1-1 2T 2-1 Getsov 2T 3-1 Trendafilov 2T Narodna Armiya stadium.
Sun 18.10.53Dinamo Vratsa0-2Udarnik Pleven
Lower Half - Dinamo Sofia bye.
Sun 18.10.53Minyor Kardzhali0-0aetSpartak Sofia0-0
Sat 17.10.53DNA Sliven1-2aetLokomotiv Plovdiv1-1
1-2 Milov ET
Sun 18.10.53Spartak Pleven2-2aetStroitel Sofia1-1
1-0 Minchev 10' pen. miss: Pachedzhiev? (Stroitel) 30' 1-1 Danchev 55' 1-2 Antonov 97' 2-2 Nikolov 112'
Thu 22.10.53Stroitel Burgas1-0DNA Plovdiv0-0
1-0 Vandev 25'
Sun 18.10.53DNA Silistra0-3Spartak Stalin
Sun 25.10.53VMS Stalin2-1Akademik Stalin1-1
0-1 Benov 1T 1-1 Aleksiev 1Tpen. 2-1 Stefanov 85'
Sun 18.10.53Udarnik Tarnovo2-1Cherveno Zname Popovo1-1
1-1 35' 2-1 79'
Replays
Mon 19.10.53Spartak Pleven0-0Stroitel Sofia0-0
Fri 23.10.53Stroitel Sofia4-2Spartak Pleven
Stoyanov 2, Aprilov, Apostolov ; Spirovpen.
Mon 19.10.53Minyor Kardzhali0-5Spartak Sofia
Final Rankingptswdlgfgag+-gFrom
1. Lokomotiv Sofia94109:3+657.
2. Dinamo Sofia731111:5+651.
eliminated in Semi-Finals (1/2).
3. Spartak Plovdiv73118:4+459.
3. OSG Sofia42014:2+222.
eliminated in Quarter-Finals (1/4).
5. Stroitel Sofia723111:9+2613.
5. VMS Stalin52116:3+343.
5. VVS Sofia52114:40414.
5. Akademik Sofia42016:4+23Sofia
eliminated in Eight-Finals (1/8).
9. Udarnik Tarnovo31113:5-23Tarnovo
9. Spartak Stalin21013:1+22Stalin
9. Sboren Otbor Slivnitsa21012:1+12Sofia-Okrag
9. Lokomotiv Plovdiv21012:2024.
9. Udarnik Pleven21012:4-22Pleven
9. Stroitel Burgas21011:3-22Burgas
9. Spartak Sofia00011:2-1112.
9. Udarnik Sofia00010:1-115.
eliminated in Round 1.
17.Spartak Pleven20214:6-236.
17.Minyor Kardzhali10110:5-52Plovdiv
17.Minyor Dimitrovo00011:2-118.
17.DNA Sliven?00011:2-11Stara Zagora
17.Akademik Stalin00011:2-1110.
17.Cherveno Zname Popovo00011:2-11Shumen
17.DNA Plovdiv00010:1-1111.
17.Stroitel Blagoevgrad00010:2-21Blagoevgrad
17.Cherveno Zname Pavlikeni00010:2-21Pleven
17.Dinamo Vratsa00010:2-21Vratsa
17.DNA Silistra00010:3-31Ruse
14 teams A RFG 1953 and 13 Okrazhni Winners.
Cherveno Zname Stanke Dimitrov was disqualified.
Okrazhni Winners
Sofia: Akademik Sofia (1/4)
Blagoevgrad: Stroitel Blagoevgrad (1/16)
Plovdiv: Minyor Kardzhali (1/16)
Stara Zagora: DNA Sliven? (1/16)
Burgas: Stroitel Burgas (1/8)
Stalin: Spartak Stalin (1/8)
Kolarovgrad: Cherveno Zname Popovo (1/16)
Ruse: DNA Silistra (1/16)
Tarnovo: Udarnik Tarnovo (1/8)
Gabrovo: Cherveno Zname Pavlikeni (1/16)
Pleven: Udarnik Pleven (1/8)
Vratsa: Dinamo Vratsa (1/16)
Sofia-Okrag: Slivnitsa (1/8)
Todor 66
Club Football index
index A grupa
index Bulgaria Cup
index B grupa
index V grupa
index Zoni
index Selski
index Okrazhni
Bulgaria Cup 2020-2021
Bulgaria Cup 2019-2020
Bulgaria Cup 2018-2019
Bulgaria Cup 2017-2018
Bulgaria Cup 2016-2017
Bulgaria Cup 2015-2016
Bulgaria Cup 2014-2015
Bulgaria Cup 2013-2014
Bulgaria Cup 2012-2013
Bulgaria Cup 2011-2012
Bulgaria Cup 2010-2011
Bulgaria Cup 2009-2010
Bulgaria Cup 2008-2009
Bulgaria Cup 2007-2008
Bulgaria Cup 2006-2007
Bulgaria Cup 2005-2006
Bulgaria Cup 2004-2005
Bulgaria Cup 2003-2004
Bulgaria Cup 2002-2003
Bulgaria Cup 2001-2002
Bulgaria Cup 2000-2001
Bulgaria Cup 1999-2000
Bulgaria Cup 1998-1999
Bulgaria Cup 1997-1998
Bulgaria Cup 1996-1997
League Cup 1996-1997
Bulgaria Cup 1995-1996
League Cup 1995-1996
Bulgaria Cup 1994-1995
League Cup 1994-1995
Bulgaria Cup 1993-1994
Bulgaria Cup 1992-1993
Bulgaria Cup 1991-1992
Bulgaria Cup 1990-1991
BFU Cup 1991
Bulgaria and Soviet Army Cup
Bulgaria Cup 1989-1990
Soviet Army Cup 1989-1990
Bulgaria Cup 1988-1989
Soviet Army Cup 1988-1989
Bulgaria Cup 1987-1988
Soviet Army Cup 1987-1988
Bulgaria Cup 1986-1987
Soviet Army Cup 1986-1987
Bulgaria Cup 1985-1986
Soviet Army Cup 1985-1986
Bulgaria Cup 1984-1985
Soviet Army Cup 1984-1985
Bulgaria Cup 1983-1984
Soviet Army Cup 1983-1984
Bulgaria Cup 1982-1983
Soviet Army Cup 1982-1983
Bulgaria Cup 1981-1982
Soviet Army Cup 1981-1982
Bulgaria Cup 1980-1981
Soviet Army Cup 1980-1981
Soviet Army Cup
KSA 1980
KSA 1979
KSA 1978
KSA 1977
KSA 1976
KSA 1975
KSA 1974
KSA 1973
KSA 1972
KSA 1971
KSA 1970
KSA 1969
KSA 1968
KSA 1967
KSA 1966
KSA 1965
KSA 1964
Soviet Army Cup 1962-1963
Soviet Army Cup 1961-1962
KSA 1961
KSA 1960
KSA 1959
KSA 1958
KSA 1957
KSA 1956
KSA 1955
KSA 1954
KSA 1953
KSA 1952
KNSAO 1951
KNSAO 1950
KSA 1949
Before A RFG
Red Army Cup 1947-1948
Red Army Cup 1947-1948 Sofia
Red Army Cup 1946-1947
Red Army Cup 1946-1947 Sofia
Red Army Cup 1946-1947 Sofia Oblast
Red Army Cup 1945-1946
Red Army Cup 1945-1946 Sofia
Tsar's Cup
Tsar's Cup 1942
Tsar's Cup 1941
Tsar's Cup 1940
Tsar's Cup 1939
Tsar's Cup 1938
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 3 Mar 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast