Men Football XVI Olympic Games Melbourne, Australia 1956 - 24.11-08.12 Winner Soviet Union
All games played at Olympic Park Melbourne
Qualification matches
Finals.
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2HTatt.
Final08.1214:15URS Soviet Union1-0YUG Yugoslavia0-086,716
1-0 Anatoliy Ilin 48' (maybe Issayev scored the goal).Referee: R.Wright (AUS)
Soviet Union: Yashin - Kuznetsov, Bashashkin, Ogonikov - Netto(cap) - Maslenkin - Tatushin, Isaev, Simonian, Salnikov, llyin.
Yugoslavia: Radenkovic - Koscak, Radovic, Santek - Spajic, Krstic - Sekularac, Papec, Antic, Veselinovic, Mujic.
3-407.1213:30BUL Bulgaria3-0India2-021,236
1-0 T. Diev 37'; 2-0 Stoyanov 42'; 3-0 T. Diev 60'.Referee: Nikolai Latyshev (URS).
Bulgaria: Yordan Yosifov, Kiril Rakarov, Nikola Kovachev, Stefan Stefanov, Manol Manolov, Gavril Stoyanov, Dimitar Stoyanov, Gueorgui Nikolov, Panayot Panayotov, Ivan Kolev, Todor Diev
India: Subramaniam - Aziz, Lateef, Kempiah - Muhamed, Husain - Kannayan, D'Souza, Pal, Nundy, Kittu.

Semi-Finals (1/2).

Gamedatetimeteam 1scoreteam 2HTatt.
1/205.1216:30URS Soviet Union2-1BUL Bulgaria0-021,079
aET ; FT 0-0 ; 1ET 0-1 ; 0-1 Kolev 95'; 1-1 Streltsov 112'; 2-1 Tatushin 116'.Referee: R.H.Mann (ENG).
Soviet Union: Yashin - Tischenko, Bashashkin, Ogonikov - Netto(cap), Paramonov - Tatushin, V.Ivanov, Strelzov, Salnikov, Rishkin.
Bulgaria: Naidenov - Rakarov, Manolov, Goranov - Bojkov(cap), Kovacev - Milanov, Dimitrov, Panayotov, Kolev, Yanev.
1/204.1216:30YUG Yugoslavia4-1IND India0-016,626
0-1 D'Souza 51'; 1-1 Papec 54'; 2-1 Veselinovec 57'; 3-1 Papec 65; 4-1 Salam 78'OG.Referee: Nikolai Latishev (URS).
Yugoslavia: Vidinic - Koscak, Biogradlic, Santek - Spajic, Krstic - Mujic, Papec, Antic, Veselinovic, Liposinovic.
India: Narayan - Rahaman, Lateef, Kempiah - Salaam, Noor - P.K.Banerjee, Nundy, D'Souza, Kittu, Balaraman.

Quarter-Finals (1/4).

Gamedatetimeteam 1scoreteam 2HTatt.
1/429.1116:30URS Soviet Union0-0INA Indonesia0-03,228
Referee: S.Takenokoshi (JPN).
Soviet Union: Yashin - Tischenko, Bashashkin, B.Kuznetsov - Netto(cap), Betza - Tatushin, Isaev, Strelzov, Salnikov, Rishkin.
Indonesia: Saelan - Rasjid, Siregar, Yatim - Kwee, Tan - Witarsa, Phwa, Danoe, Thio, Ramang.
1/430.1112:00BUL Bulgaria6-1GBR Great Britain3-1
1-0 Georgui Dimitrov 6' 1-1 Jim Lewis 30' 2-1 Ivan Kolev 40' 3-1 Dimitar Milanov 45' 4-1 Dimitar Milanov 75' 5-1 Dimitar Milanoc 80' 6-1 Ivan Kolev 85' Referee: R.Wright, Australia.
Bulgaria: Naidenov - Rakarov, Manolov, Goranov - Bojkov(cap), Kovatchev - Milanov, Dimitrov, Panayotov, Kolev, Yanev.
Great Britain: Sharrett - Stoker, Farrer, Topp - Prince, Dodkins - Lewis, Lewin, Laybourne, Bromilow, Twissell.
1/401.1214:30IND India4-2AUS Australia2-27,413
1-0 D'Souza 9'; 1-1 Morrow 17'; 2-1 D'Souza 33'; 2-2 Morrow 41'; 3-2 D'Souza 50'; 4-2 Kittu 80'.Referee:
Australia: Lord - Bignall, Pettigrew, Arthur - Warren, Sander - Loughran, Lennard, Morrow, McMillan, Smith.
India: Thangaras - Khaja Aziz, Rahaman, Kempiah - Salaam, Muhamed - P.K.Banersee, S.Banersee, D'Souza, Kittu, Kannayan.
1/4 YUG Yugoslavia bye after withdraws of China and Turkey.
Replay
1/4 R01.1210:30URS Soviet Union4-0INA Indonesia3-06,735
1-0 Salnikov 17'; 2-0 V.Ivanov 19'; 3-0 Netto 43'; 4-0 Salnikov 59'.Referee: R.Lund (NZL).
Soviet Union: Razinski - Tischenko, Bashashkin, B.Kuznetsov - Maslenkin, Netto(cap) - Tatushin, Isaev, Strelzov, Salnikov, llyin.
Indonesia: Saelan - Rasjid, Siregar, Yatim - Kwee, Tan - Witarsa, Ramang, Arifin, Thio, Jusron.

Eight-Finals (1/8).

Gamedatetimeteam 1scoreteam 2HTatt.
1/824.1114:30URS Soviet Union2-1FRG West Germany1-020,000
1-0 Isaev 23'; 1-1 Strelzov 86';; 2-1 Habig 89'.Referee: R.H.Mann (ENG).
Soviet Union: Yashin - Tischenko, Bashashkin, Ogonikov - Netto(cap), Paramonov - Tatushin, Isaev, Strelzov, V.Ivanov, Rishkin.
West Germany: Gortz - Gerdau, Hofer, K.Hoffmann - R.Hoffmann, Semmelman - Mauritz, Geiger, Zeitler, Schafer, Habig.
1/826.11 INA IndonesiawoSVI South Vietnam
1/824.11 BUL BulgariawoEGY Egypt
1/826.1112:00GBR Great Britain9-0THA Thailand4-0
1-0 Twissell 12'; 2-0 Twissel 20'; 3-0 Lewis 21'pen.; 4-0 Laybourne 30'; 5-0 Bromilow 75'; 6-0 Bromilow 78'; 7-0 Laybourne 82'; 8-0 Laybourne 85'; 9-0 Topp 90'.Referee: Nikolai Latishev (URS).
Great Britain: Sharratt - Stoker, Farrer, Topp - Prince, Dodkins - Lewis, Hardisty, Laybourne, Bromilow, Twissell.
Thailand: Baikam - Suvannasith, Suvaree, Chutimawongse - Hayachanta, Chaiyong - Chitranukroh, Chermudhai, Milinthachinda, Luttimont, Mutugun.
1/827.1116:30AUS Australia2-0JPN Japan1-03,568
1-0 McMilan 26'; 2-0 Loughran 61'.Referee: R.Lund (NZL).
Australia: Lord - Bignell, Pettigrew, Arthur - Warren, Sander - Morrow, Loughren, Lennard, McMillan, Smith.
Japan: Furukawa - Hiraki, Takarnori, Sato - Ozawa, Omura - Tokita, Uchino, Yaegashi, Kobayashi, Ivabuchi.
1/8 IND Indiabye - after withdrawl of Hungary.
1/825.11 CHN ChinawoTUR Turkey
both teams witdrew.
1/828.1116:30YUG Yugoslavia9-1USA United States5-15,292
1-0 Veselinovic 10'; 2-0 Antic 12'; 3-0 Mujic 16'; 4-0 Papec 20'; 5-0 Mujic 35'; 4-1 Zerhusen 42'; 6-1 Mujic 56'; 7-1 Antic 73'; Veselinovic 84'; Veselinovec 90'.Referee: Maurice Swain (NZL).
Yugoslavia: Radenkovic - Koscak, Radovic, Santek - Spajic, Krstic - Sekularac, Papec, Antic, Veselinovic, Mujic.
United States: Engedahl - Conterio, Wecke, Snylyk - Keough, Dorrian - Murphy, Mendoza, Zerhusen, Monsen, Looby.
this game could be regarded as 1/4 Final after the withdrawls of China and Turkey.
Until the last moment was waited the participation of China. Its refusal to take part moved the game Yugoslavia - United States to virtual 1/4 Finals. India received a bye in the draw in Zurich on 01.09, after the withdrawl of Hungary.
Final Rankingptswdlgfga
1. Soviet Union94109:2
2. Yugoslavia420113:3
3. Bulgaria420110:3
4. India21025:9
eliminated in 1/4 Finals
5. Great Britain210110:6
5. Australia21014:4
5. Indonesia10110:4
eliminated in 1/8 Finals
8. Germany00011:2
8. United States00011:9
8. Japan00010:2
8. Thailand00010:9

All matches list

Gamedatetimeteam 1scoreteam 2HTatt.
1/824.11 BUL BulgariawoEGY Egypt
1/824.1114:30URS Soviet Union2-1FRG West Germany1-020,000
1/825.11 CHN ChinawoTUR Turkey
1/826.11 INA IndonesiawoSVI South Vietnam
1/826.1112:00GBR Great Britain9-0THA Thailand4-0
1/827.1116:30AUS Australia2-0JPN Japan1-03,568
1/828.1116:30YUG Yugoslavia9-1USA United States5-15,292
1/429.1116:30URS Soviet Union0-0INA Indonesia0-03,228
1/430.1112:00BUL Bulgaria6-1GBR Great Britain3-1
1/401.1214:30IND India4-2AUS Australia2-27,413
1/4 R01.1210:30URS Soviet Union4-0INA Indonesia3-06,735
1/204.1216:30YUG Yugoslavia4-1IND India0-016,626
1/205.1216:30URS Soviet Union2-1BUL Bulgaria0-021,079
3-407.1213:30BUL Bulgaria3-0IND India2-021,236
Final08.1214:15URS Soviet Union1-0YUG Yugoslavia0-086,716
Teams Composition
1. Soviet Union
Lev Yasshin
Anatoli Baschaschkin
Yosif Beza
Anatoli Ilyin
Anatoli Issayev
Valentin Ivanov
Boris Kuznetsov
Anatoli Maslyonkin
Igor Netto
Michail Ogonkov
Sergei Salnikov
Nikita Simonyan
Alexey Paramonov
Boris Rasinski
Vladimir Rysshkin
Eduard Streltsov
Boris Tatushin
Nikolai Tischenko
Coach: Gavriil Kachalin
2. Yugoslavia
Petar Radenkovic
Sava Antic
Ibrahim Biogradlic
Dobroslav Krstic
Mladen Koscak
Luka Liposinovic
Muhamed Mujic
Zlatko Papec
Nikola Radovic
Ivan Santec
Dragoslav Sekularac
LjubiĊĦa Spajic
Todor Veselinovic
Blagoja Vidinic
Coach: Milovan Ciric
3. Bulgaria
Georgi Naidenov
Yordan Yossifov
Stefan Bojkov
Todor Diev
Georgi Dimitrov
Miko Goranov
Krum Yanev
Ivan Kolev
Nikola Kovachev
Manol Manolov
Dimitar Milanov
Panayot Panayotov
Kiril Rakarov
Gavril Stoyanov
Coach: Stoyan Ormandjiev
4. India
Peter Thangaraj
Shankar Subramaniam Narayan
Abdul T. Rehman
Syed Khwaja Azizuddin
S.A. Latif
Marianna Kempiah
Mohammed Abdul Salaam
Nikhil Kumar Nandy
Ahmed Hussain
Noor Mohammed
Samar Banerjee-C
J. Krishnaswamy
P.K. Banerjee
Krishna Chandra Pal
Muhamed Kannayan
Neville Stephen D'Souza-VC
Tulsidas Balaram
Mohammed Zulfiqaruddin

Main source: at Rsssf.com

Todor66
index Football
World index
World Women index Ladies
Olympic index
Europe index
South America index
Africa index
Asia index
Concacaf index
Oceania index
Olympic Football index Men
XXXII OG Men 2020:
XXXI OG Men 2016: Brazil
XXX Men 2012: Mexico
XXIX Men 2008: Argentina
XXVIII Men 2004: Argentina
XXVII Men 2000: Cameroon
XXVI Men 1996: Nigeria
XXV Men 1992: Spain
XXIV Men 1988: Soviet Union
XXIII Men 1984: France
XXII Men 1980: Czechoslovalia
XXI Men 1976: East Germany
XX Men 1972: Poland
XIX Men 1968: Hungary
XVIII Men 1964: Hungary
XVII Men 1960: Yugoslavia
XVI Men 1956: Soviet Union
XV Men 1952: Hungary
XIV Men 1948: Sweden
XI Men 1936: Italy
IX Men 1928: Uruguay
VIII Men 1924: Uruguay
VII Men 1920: Belgium
V Men 1912: Great Britain
IV Men 1908: Great Britain
III Men 1904:
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 8 Sep 2020
Facebook Todor Krastev

Quantcast