Football Taca de Portugal 2021/2022
Final
datetimeteam 1 ____________scoreteam 2 ____________HT
Sun 22.05.2117:15Tondela---FC Porto

Semi-Finals (1/2)

Played in 2 legs.
datetimeteam 1 ____________scoreteam 2 ____________HT
Wed 02.03.2220:45Sporting1-2FC Porto0-0
1-0 Pablo Sarabia 49' 1-1 Mehdi Taremi 59'pen. 1-2 Evanilson 64'
Thu 21.04.2220:15FC Porto1-0Sporting0-0
1-0 Toni Martinez 83' RC: Pedro Porro (Sporting) 89'
Thu 03.03.2220:15Tondela3-0CD Mafra1-0
1-0 Tiago Dantas 38' 2-0 Manu Hernando 66'h *3-0 Neto Borges 75'
Wed 20.04.2220:15CD Mafra1-1Tondela1-0
1-0 Pedro PAcheco 45'h 1-1 Juan Boselli 89'

Quarter-Finals (1/4)

datetimeteam 1 ____________scoreteam 2 ____________HT
Tue 11.01.2220:45Leça0-4Sporting CP0-2
0-1 Tabata 12' 0-2 Matheis Nunes 31' 0-3 Tabata 80' 0-4 Nuno Santos 90' Estadio da Capital Movel, Pacos Ferreira. Arbitro: Manuel Mota.
Wed 12.01.2218:45Rio Ave0-1aetCD Tondela0-0
RC: Aderian (Rio Ave) 62' 0-1 Renat Dadashov 96'. Estadio do Rio Ave. Arbitro: Artur Dias.
Wed 12.01.2220:45Vizela1-3FC Porto1-1
0-1 Mateus Uribe 8' 1-1 Cassiano 24' 1-2 Fabio Vieira 64'pen. 1-3 Evanilson 90'h Campo da Mata. Campo da Mata, Caldas da Rainha. Arbitro: Tiago Costa.
Thu 13.01.2220:45Portimonense SC2-4CD Mafra1-3
0-1 Rodrigo Martins 4' 0-2 Huilherme Ferreira 16'pen. 1-2 Shoya Nakajima 31' 1-3 Pedro Lucas 36'h 1-3 Bura 71'pen. 2-4 Aylton Boa Morte 90' Estadio Municipal de Portimao. Arbitro: Helder Malheiro.

Eight-Finals (1/8)

datetimeteam 1 ____________scoreteam 2 ____________HT
Tue 21.12.2118:45CD Tondela3-1GD Estoril1-1
Tue 21.12.2120:45Famalicão1-12-4pPortimonense SC0-1, 1-1
Wed 22.12.2114:00Leça1-16-5pParedes1-1, 1-1
Wed 22.12.2120:45Casa Pia AC1-2Sporting CP1-1
Thu 23.12.2111:00CD Mafra3-1Moreirense1-1
Thu 23.12.2117:00Rio Ave1-16-5pBelenenses SAD1-1, 1-1
Thu 23.12.2118:45Vizela1-0Sporting Braga1-0
Thu 23.12.2120:45FC Porto3-0SL Benfica3-0

Sixteen-Finals (1/16) - Round_4.

datetimeteam 1 ____________scoreteam 2 ____________HT
Thu 18.11.2120:15Sporting CP2-1Varzim SC0-0
Fri 19.11.2116:00Casa Pia AC3-1SC Farense2-0
Fri 19.11.2118:45Penafiel0-3Portimonense SC0-3
Fri 19.11.2120:45SL Benfica4-1Paços de Ferreira0-0
Sat 20.11.2111:00Leça1-0Gil Vicente0-0
Sat 20.11.2114:00Vizela2-0Estrela Amadora1-0
Sat 20.11.2117:00Rio Ave2-1SC Olhanense0-1
Sat 20.11.2118:00Sporting Braga6-0CD Santa Clara3-0
Sat 20.11.2119:45Alverca1-2Famalicão1-0
Sat 20.11.2120:15FC Porto5-1CD Feirense3-0
Sun 21.11.2111:00Serpa0-5GD Estoril0-2
Sun 21.11.2114:00UD Vilafranquense0-1CD Mafra0-0
Sun 21.11.2114:00Paredes1-0União Torreense1-0
Sun 21.11.2114:00Caldas SC3-5Belenenses SAD2-2
Sun 21.11.2116:45Moreirense3-2Vitória Guimarães2-0
Mon 22.11.2119:45CD Tondela3-1Leixões SC1-0

Thirty-Two Finals (1/32) - Round_3.

datetimeteam 1 ____________scoreteam 2 ____________HT
Fri 15.10.2118:00Académica de Coimbra0-4Famalicão0-3
Fri 15.10.2118:45União Sintrense0-5FC Porto0-2
Fri 15.10.2120:45Os Belenenses0-4Sporting CP0-1
Sat 16.10.2111:00Oliveira do Hospital0-1Vitória Guimarães0-1
Sat 16.10.2115:00Oriental Dragon2-3aetMoreirense1-0, 2-2
Sat 16.10.2115:00Berço SC1-2aetBelenenses SAD0-1, 1-1
Sat 16.10.2115:00AD Camacha1-2CD Tondela1-1
Sat 16.10.2115:00Valadares Gaia1-3Casa Pia AC1-1
Sat 16.10.2115:00SC Espinho0-1Caldas SC0-0, 0-0
Sat 16.10.2115:00Leixões SC5-1Vilaverdense1-0
Sat 16.10.2116:00União Leiria0-2CD Santa Clara0-1
Sat 16.10.2118:00Louletano1-2Estrela Amadora1-1
Sat 16.10.2120:15CD Trofense1-2aetSL Benfica0-1, 1-1
Sun 17.10.2111:00Varzim SC1-14-3pCS Marítimo0-0, 1-1
Sun 17.10.2114:00Vitória Setúbal0-2Vizela0-2
Sun 17.10.2115:00GD Águias do Moradal0-3Paços de Ferreira0-1
Sun 17.10.2115:00CD Condeixa0-5Gil Vicente0-2
Sun 17.10.2115:00UFC Moitense0-5Sporting Braga0-1
Sun 17.10.2115:00Leça1-13-2pArouca1-0, 1-1
Sun 17.10.2115:00Felgueiras 19320-1GD Estoril0-1
Sun 17.10.2115:00CD Cinfães0-4SC Farense0-3
Sun 17.10.2115:00UD Vilafranquense3-2aetReal SC1-1, 1-1
Sun 17.10.2115:00CD Feirense3-1aetCD Nacional0-1, 1-1
Sun 17.10.2115:00Alverca4-1Anadia1-1
Sun 17.10.2115:00CD Mafra3-0União Coimbra2-0
Sun 17.10.2115:00União Torreense1-13-2pAD Fafe0-1, 1-1
Sun 17.10.2115:00Paredes3-1Académico de Viseu1-1
Sun 17.10.2115:00Castro Daire2-24-5pSC Olhanense1-1, 2-2
Sun 17.10.2115:00Serpa0-01-0pSporting Covilhã0-0, 0-0
Sun 17.10.2115:00Benfica Castelo Branco1-2Penafiel0-1
Sun 17.10.2117:00UD Oliveirense2-24-5pPortimonense SC1-1, 2-2
Sun 17.10.2120:00Rio Ave4-0Boavista1-0

Round_2

datetimeteam 1 ____________scoreteam 2 ____________HT
Thu 23.09.2119:45Real SC2-1CD Cova Piedade---
Fri 24.09.2119:30Alverca3-1SC Vila Real---
Sat 25.09.2111:00União Coimbra2-1Graciosa---
Sat 25.09.2111:00Vianense0-2Vitória Setúbal---
Sat 25.09.2114:00SC São João Vêr1-3aetLeixões SC---
Sat 25.09.2115:00CR de Ferreira de Aves0-1aetAcadémico de Viseu---
Sat 25.09.2115:00Canelas 20102-4Casa Pia AC---
Sat 25.09.2115:00Atletico Vila Meã1-5CD Feirense---
Sat 25.09.2115:00Vinhais0-3CD Nacional---
Sat 25.09.2115:00Idanhense0-2Sporting Covilhã---
Sat 25.09.2115:00Sertanense0-1CD Mafra---
Sat 25.09.2115:00Imortal0-2UD Vilafranquense---
Sat 25.09.2115:00Alpendorada1-2Académica de Coimbra---
Sat 25.09.2115:00Pevidém SC1-3CD Trofense---
Sat 25.09.2115:00SC Espinho1-0Merelinense---
Sat 25.09.2115:00CD Condeixa4-3aetEsperança de Lagos---
Sat 25.09.2115:00Os Belenenses5-3CA Pêro Pinheiro---
Sat 25.09.2115:00Estrela V. Novas0-2Paredes---
Sat 25.09.2115:00GS Loures---9-10pOriental Dragon---
Sat 25.09.2115:00SC Olhanense1-0GDSC Alvarenga---
Sat 25.09.2115:00AD Camacha6-1GD Ribeirão---
Sat 25.09.2115:00União de Montemor0-2Vilaverdense---
Sat 25.09.2115:00União Sintrense---7-6pMacedo de Cavaleiros---
Sat 25.09.2115:00GD Águias do Moradal2-1SF Damaiense---
Sat 25.09.2115:00União Tomar---5-6pUnião Leiria---
Sat 25.09.2115:00Serpa4-0CD Olivais e Moscavide---
Sat 25.09.2115:00Oliveira do Hospital5-0União da Madeira---
Sat 25.09.2115:00Caldas SC1-0Amora---
Sat 25.09.2115:00UFC Moitense2-1Ançã---
Sat 25.09.2115:00Rebordelo1-2CD Cinfães---
Sat 25.09.2115:00SC Pombal0-4Leça---
Sat 25.09.2115:00UD Oliveirense3-0Arronches e Benfica---
Sat 25.09.2115:00São Martinho0-1Benfica Castelo Branco---
Sat 25.09.2115:00SG Sacavenense0-4AD Fafe---
Sat 25.09.2115:00AD Os Limianos0-1Berço SC---
Sat 25.09.2116:00São Roque0-3SC Farense---
Sat 25.09.2116:00Anadia3-1Coruchense---
Sat 25.09.2116:00GD Fontinhas0-1União Torreense---
Sat 25.09.2117:00Ferreiras0-3Estrela Amadora---
Sat 25.09.2117:00Louletano3-1SC Salgueiros---
Sat 25.09.2117:00Rabo Peixe2-3aetCastro Daire---
Sat 25.09.2120:00Felgueiras 19322-0GD Chaves---
Sun 26.09.2111:00ARC Oleiros0-2Varzim SC---
Sun 26.09.2112:00Sporting Ideal0-3Valadares Gaia---
Sun 26.09.2114:00Vitória Sernache1-3Rio Ave---
Sun 26.09.2115:00Maria da Fonte0-1Penafiel---
Primeira Liga 2021-2022
Segunda Liga 2021-2022
_ Europe Cups Europa League 2022-2023.
Todor 66
Footbal index
Clubs index
index Portugal
index Taca
index Campeonato
Taca 2021-2022: ______________
Taca 2020-2021: Sporting Braga
Taca 2019-2020: FC Porto
Taca 2018-2019: Sporting CP Lisboa
Taca 2017-2018: Desportivo das Aves
Taca 2016-2017: Sport Lisboa e Benfica
Taca 2015-2016: Sporting Braga
Taca 2015
Taca 2014
Taca 2013
Taca 2012
Taca 2011
Taca 2010
Taca 2009
Taca 2008
Taca 2007
Taca 2006
Taca 2005
Taca 2004
Taca 2003
Taca 2002
Taca 2001
-----------
Taca 1974
Taca 1973
Taca 1972
Taca 1971
Taca 1970
Taca 1969
Taca 1968
Taca 1967
Taca 1966
Taca 1965
Taca 1964
Taca 1963
Taca 1962
Taca 1961
Taca 1960
Taca 1959
Taca 1958
Taca 1957
Taca 1956
Taca 1955
Taca 1953-1954: Sporting
Taca 1952-1953: Benfica
Taca 1952
Taca 1951
Taca 1949
Taca 1946
Taca 1945
Taca 1944
Taca 1943
Taca 1942
Taca 1941
Taca 1940
Taca 1939
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 9 Jul 2022
Facebook Todor Krastev

Quantcast