Men Handball XX Africa Championship 2012 Rabat, Sale (MOR) 11-20.01 Winner Tunisia
Played along with XX Women Africa Championship
Tunisia qualifyes for Olympic Men 2012 and Algeria for Olympic Men OQ 2012.
Tunisia, Algeria and Egypt qualify for World Men 2013.
Finals played in Rabat
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2HT
Final20.0120:00Tunisia23-20Algeria12-6
10m 4-1, 20m 9-3 ; 36m 13-11, 40m 16-12, 45m 18-15 ; 50m 19-17
3-420.0113:30Egypt29-15Morocco16-5
1/219.0117:00Algeria26-25Egypt12-14
10m 5-4, 20m 8-8 ; 40m 15-17, 50m 21-22, 59:45' 24-25
1/219.0120:00Tunisia28-16Morocco15-7
10m 5-1, 20m 8-5 ; 40m 17-10, 50m 22-11
1/417.0112:00Egypt31-19Senegal15-8
1/417.0114:30Algeria33-31Congo DR14-15
1/417.0117:00Tunisia26-17Cameroon11-7
1/417.0120:00Morocco24-22Angola11-11
Classification played in Sale
5-619.0117:00Senegal24-24Angola10-1
pen.4-3
7-819.0113:00Cameroon29-25Congo DR13-15
5-818.0111:00Angola24-23Cameroon13-8
5-818.0113:00Senegal33-32Congo DR14-15
9-1017.0113:00Congo31-20Ivory Coast18-10
11-1217.0111:00Gabon36-20Burkina Faso13-5
Controversial decision by CAHB to meet in the Semi-Finals the teams that already meet in the Groups Round. In the last moment CAHB decided to change the schedule for the semi-finals but Tunisia protested and the initial decision stayed.
Final rankingPwdlgfga
1. Tunisia16800232:145
2. Algeria13611228:182
3. Egypt13611239:161
4. Morocco10503183:196
5. Senegal7314210:209
6. Angola9414178:164
7. Cameroon6305188:193
8. Congo DR6305211:224
eliminated in Groups Round.
9. Congo4204141:168
10.Ivory Coast2105132:177
11.Gabon2105144:160
12.Burkina Faso000689:196
Burkina Faso replaced Nigeria.
Nigeria could not raise adequate funds to participate in the competition. Anouncement 07.01.

Groups Round.

First 4 to 1/4 Finals. Rest to Classification.
Group Apwdlgfga
1. Tunisia10500155:92
2. Morocco8401128:117
3. Congo DR6302123:129
4. Senegal4203134:132
5. Congo2104110:148
6. Gabon0005108:140
TeamTuniMoroCoDRSeneCongGabo
Tunisia----26:1832:2030:2132:1535:18
Morocco ----25:1731:2628:2426:24
Congo DR ----26:2135:3125:20
Senegal ----33:1933:26
Congo ----21:20
Gabon ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
11.0111:00SaleCongo DR26-21Senegal9-13
11.0117:00RabatTunisia35-18Gabon18-9
11.0120:30RabatMorocco28-24Congo15-10
12.0115:00SaleCongo DR25-20Gabon11-14
12.0117:00RabatMorocco31-26Senegal12-12
12.0120:00RabatTunisia32-15Congo17-5
13.0115:00SaleCongo21-20Gabon9-9
13.0117:00RabatTunisia30-21Senegal16-9
13.0120:00RabatMorocco24-17Congo DR9-5
Rest Day Saturday 14.01
15.0111:00SaleCongo DR35-31Congo19-11
15.0113:00SaleSenegal33-26Gabon16-14
15.0120:00RabatTunisia26-18Morocco13-12
16.0111:00SaleSenegal33-19Congo19-9
16.0115:00RabatMorocco26-24Gabon17-11
16.0117:00RabatTunisia32-20Congo DR17-11
Group Bpwdlgfga
1. Egypt9410154:101
2. Algeria9410149:103
3. Angola6302118:93
4. Cameroon4203119:118
5. Ivory Coast2104112:146
6. Burkina Faso000569:160
TeamEgypAlgeAngoCameIvorBurk
Egypt----34:3423:1425:1440:2132:18
Algeria ----21:1527:1834:2033:16
Angola ----32:2527:1730:7
Cameroon ----32:1930:15
Ivory Coast ----35:13
Burkina Faso ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
11.0113:00RabatEgypt25-14Cameroon13-8
11.0113:00SaleAngola27-17Ivory Coast11-6
11.0115:00RabatAlgeria33-16Burkina Faso18-10
12.0113:00SaleAngola30-7Burkina Faso15-2
12.0113:00RabatEgypt40-21Ivory Coast19-12
12.0115:00RabatAlgeria27-18Cameroon14-8
13.0113:00Sale*Cameroon32-19Ivory Coast17-9
13.0113:00RabatEgypt32-18Burkina Faso12-8
13.0115:00RabatAlgeria21-15Angola11-6
Rest Day Saturday 14.01
15.0111:00RabatCameroon30-15Burkina Faso19-6
15.0115:00RabatAlgeria34-20Ivory Coast19-9
15.0117:00RabatEgypt23-14Angola10-8
16.0115:00SaleAngola32-25Cameroon21-16
16.0119:00SaleIvory Coast35-13Burkina Faso16-6
16.0120:00RabatEgypt34-34Algeria20-16
Burkina Faso replaced Nigeria.
Controversial match between Egypt and Algeria. Suspected high scoring draw. The 2 teams had to play again in the semi-final if they pass quarter-final.
Anuonced teams 27.06:
Tunisia, Egypt, Algeria, Congo DR, Morocco, Angola, Cameroon, Gabon, Congo, Benin, Ivory Coast, Burkina Faso
Res.: Libya, Senegal amd Nigeria.
Draw 23.09.
Venues
RabatIbn Yassine8,00034 00'19"N 6 50'47"W
SaleFathallah El Bouazzaoui6,00034 02'01"N 6 47'54"W
Rabat*Complexe Sportif Moulay Abdelah 33 57'36"N 6 53'15"W
Teams Composition
1. Tunisia
Marouane Mgaïez
Wissam Helal
Majed Hamza
Anouar Ayed
Issam Tej
Mahmoud Gharbi
Jeleleddine Touati
Wissam Hmam
Selim Hedoui
Wissam Bousnina
Anis Mahmoudi
Hekel Mganem
Kamel Alouini
Oussama Boughanmi
Aymen Toumi
Moxbah Sanii
Amine Bennour
Mohamed Jilani Maaref
Coach: Alain Portes
2. Algeria
12.Samir Kherbouche
16.Khaled Ghoumel
Adel Bousmal
4. Hamza Zouahoui
6. Messaoud Berkous
7. Hichem Daoud
8. Tahar Labane
9. AbdellKader Rahim
10.Sassi Boultif
11.Malik Boubayou
13.Riad Chehbour
14.Rabah Soudani
15.Benali Omar
18.Hichem Kaabache
19.Hamoud Ayat
20.Abdelatif Hadjaidi
25.Belgacem Filah
Coach: Salah Bouchekriou
3. Egypt
Gamal Omr
12.Hady Mohamed Hakim
7. Alaa El Sayed Hashem
8. Mohamed Ahmed Ibrahim
10.Abou Ahmed El Fetouh
11.Ramy Mohamed Youssef
12.Mohamed Mahmoud Nasir
14.Mohamed Ibrahim
Hany Shaban
19.Hassan Abdou Yosry
Hussein Zaky
22.Omr Gamal Mohamed
24.Ibrahim Mohamed El Nasri
25.Eslam Hassan Mahmoud
29.Mohamed Mamdoh Shebib
Coach: Uwe Lommel
4. Morocco
Yassine Idriss
Labeen Belliman
Khalid El Fil
Younes Tatby
Khalid Imaghri
Soufyan Sayad
Hichan Hammadi
Brahim Issimor
Abdelwahed Aloui
Abderrahim Chouhou
Redouane Salam
Ahmed Ahouari
Bourguib Hichem
Soufiam Idir
Bilal Bay Bay
Koasai Youssef
5. Seneegal
Diawara Mory
Ibrahim Ngom
Sar Ababacar
Amar Elhadj
Mbaye Allioune
Gomis Armand
Diaw Ibrahima
Sarr Abdoulaye
Diallo Therno
Sall Ibrahima
Lamine Jean
Waly Pape
Mohamed Sy
Fall Youssoupha
Diakhate Amadou
Fall Abdallah
Coach: Franck Bulleux
6. Angola
Gilberto Figueira
Geovani Muachissengue
Sérgio Lopes
Elcimar Santos
Osvaldo Mulenessa
Grabriel Teca
Alfredo Gongo
Edvaldo Ferreira
Elias António
Adelino Pestana
Joaquim Raúl
Yuri Fernandes
Romeu Hebo
Belchior Camuanga
Augusto Dinzeia
Fernando Teca
Coach: Filipe Cruz
7. Cameroon
Wandji Kouamen
Bertin Sobtactong
Adlabert Eddjenguele
Kenfack Kafack
Njatou Tabeth
Ulrich Bekono
Claude Tchinda
Yannick Bindzi
Tsamene Chuala
Francouis Woum
Bebey Edjenguele
Didier Lobe
Christ Nkuingoua
Daniel Tongmen
William Fankoua
Aliou Chandini
8. Congo DR
Audray Tuzola
Remy Gervelas
Damien Kabengele
Rock Felhio
Jean Faye
Audray Tuzolana
9.
10.
14.
9. Congo
Charden Mbouta
10.Ivory Coast
11.Gabon
12.Burkina Faso
Tuina Olivier
Tirma Salif
Hein Constantin,
Guira Idrisa
Kante Youssof
Tiendrebe Charleague
Traore Lalle
Outara Aristide
Coulibaly Issouf
Millogo Didas
Sankara Raoul
Soua Abraham
Sissoko Ibrahim
Zungo Damien
Coach: Rudolf Nijdam
Women 2012
Olympic indexWorld index
Europe indexAmerica index
Africa indexAsia index
Oceania indexEurope Qual index
Euro Cups index
World Cup indexOther index
Handball indexTodor66
index Africa
index Men
Gabon XXIII Men 2018
Egypt XXII Men 2016
Algeria XXI Men 2014
Morocco XX Men 2012
Egypt XIX Men 2010
Angola XVIII Men 2008
Tunisia XVII Men 2006
Egypt XVI Men 2004
Morocco XV Men 2002
Algeria XIV Men 2000
South Africa XIII Men 1998
Benin XII Men 1996
Tunisia XI Men 1994
Ivory Coast X Men 1992
Egypt IX Men 1991
Algeria VIII Men 1989
Morocco VII Men 1987
Tunisia VI Men 1985
Egypt V Men 1983
Tunisia IV Men 1981
Congo III Men 1979
Algeria II Men 1976
Tunisia I Men 1974
------------
Men Zone 2 3 2013
Men Challenge 2010
------------
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 27 Jul 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast