Men Handball European EHF Cup 2010 - TBV Lemgo (GER)
Men CL 2010Men CWC 2010Men EHF 2010Men Challenge 2010Women CL 2010Women CWC 2010Women EHF 2010Women Challenge 2010
FinalsSemi FinalsQuarter FinalsEight FinalsSixteen FinalsRound 2Round 1

Final

22.05,29.05TBV LemgoGER24-1828-30Kadetten SH HandballSUI12-810-14
15:00,14:10 Lemgo 4900 ; Schaffhausen

Semi Finals.

25.04,02.05Naturhouse La RiojaESP30-2526-34TBV LemgoGER13-1113-20
18:00,17:00 Logrono 3200 ; Lemgo 4900
24.04,01.05SG Flensburg-HandewittGER31-3021-24Kadetten SH HandballSUI15-1512-12
20:15,17:15 Flensburg 3700 ; Shaffhausen 1500

Quarter Finals.

27.03,03.04TBV LemgoGER30-2331-32CAI BM AragonESP15-1314-18
15:00,19:00 Lemgo 2700 ; Zaragoza 4700
28.03,04.04Dunkerque HB Grand LittoralFRA33-3324-30Naturhouse La RiojaESP11-1713-12
16:00,20:00 Dunquerque 1800 ; Logrono 3200
27.03,03.04SG Flensburg-HandewittGER33-2935-32Celje Pivovarna LaskoSLO15-1216-15
17:00,20:00 Flensburg 3200 ; Celje 4300
27.03,03.04Frisch Auf GoppingenGER33-2924-28Kadetten SH HandballSUI16-138-13
20:15,17:15 Goppingen 3000 ; Schaffhausen 1500

Eight Finals.

13.02,20.02TBV LemgoGER27-3031-18Sport Lisboa e BenficaPOR13-1314-10
18:00,18:00 Lemgo 4200 ; Lisboa 1100
13.02,20.02RK Trimo TrebnjeSLO35-2623-34CAI BM AragonESP18-129-14
19:00,18:30 Trebnje 600 ; Zaragoza 4200
20&21.02Naturhouse La RiojaESP34-2424-23Haukar HafnarfjordurISL15-910-11
20:00,20:00 both legs at Logrono 3000 ; 3200
Dunkerque HB Grand LittoralFRA GOG SvendborgDEN
GOG Svendborg went on liquadation in Jan.2010
13.02,20.02Celje Pivovarna LaskoSLO35-3226-25Tatran PresovSVK18-1512-9
17:00,18:00 Celje 1100 ; Presov 1600
11.02,21.02SG Flensburg-HandewittGER34-2331-31Istres Ouest Provence HBFRA16-1218-15
20:15,17:00 Flensburg 2800 ; Istres 2000
13.02,19.02Frisch Auf GoppingenGER39-3026-30AaB HandboldDEN18-168-15
19:00,19:30 Goppingen 3500 ; Aalborg Ost 1900
14.02,21.02Kadetten SH HandballSUI29-2136-26Zarja Kaspija AstrakhanRUS14-920-14
18:00,14:00 Schaffhausen 1500 ; Astrakhan 3000

Sixteen Finals.

14.11,22.11TBV LemgoGER46-2328-28HC Buducnost PodgoricaMNE25-1113-15
18:00,18:00 Lemgo 2400 ; Podgorica 1000
14.11,21.11SKIF-KrasnodarRUS28-2930-35Sport Lisboa e BenficaPOR16-1313-16
13:00,18:30 Krasnodar 1900 ; Lisboa 800
14.11,21.11CAI BM AragonESP39-2215-26A1 BregenzAUT21-1010-11
18:30,19:00 Zaragoza 2500 ; Bregenz 1200
15.11,21.11RK Trimo TrebnjeSLO32-2830-32UCM Sport ResitaROU16-1414-15
19:00,19:00 Trebnje ; Resita 1200
15.11,22.11RK Crvena Zvezda BeogradYUG30-3026-33Naturhouse La RiojaESP16-1613-18
18:00,18:30 Beograd 1300 ; Logrono 3000
14&15.11Haukar HafnarfjordurISL26-2622-21PLER KCHUN10-1412-12
16:00,18:00 both legs at Asvollum 900 ; 1100
17.11,22.11HC Dinamo MinskBLR29-2430-39Dunkerque HB Grand LittoralFRA15-1215-19
19:00,16:00 Minsk 1700 ; Dunquerque
14.11,22.11RK Partizan BeogradYUG28-2419-27GOG SvendborgDEN12-1010-17
18:00,15:00 Beograd 1200 ; Gudme
15.11,22.11Tatran PresovSVK27-1922-23Dunaffer SEHUN14-1010-14
18:00,18:30 Presov 1000 ; Duanujvaros 800
14.11,21.1Celje Pivovarna LaskoSLO37-2125-26ZTR ZaporozhyeUKR21-1113-15
20:00,17:00 Celje 2000 ; Zaporozhye 2000
15.11,22.11Istres Ouest Provence HBFRA32-2527-27SKA MinskBLR14-1412-12
17:00,16:00 Istres 2000 ; Minsk 500
21.11,13.11SG Flensburg-HandewittGER43-2543-22Maccabi Rishon Le ZionISR23-1317-9
17:00,16:00 Flensburg 3500 ; Rishon Le Zion 1000
15.11,21.11IK SävehofSWE26-2828-33AaB HandboldDEN13-1410-17
15:00,15:00 Partille 900 ; Aalborg Ost 1500
15.11,22.11FC Porto/VitalisPOR24-2423-31Frisch Auf GoppingenGER14-1312-16
17:00,20:15 Porto 800 ; Goppingen 3000
14.11,21.11Alpla HC HardAUT28-2422-28Zarja Kaspija AstrakhanRUS14-1310-13
19:00,14:00 Hard 900 ; Astrakhan 3000
14.11,22.11RK NexeCRO30-3030-34Kadetten SH HandballSUI8-138-13
19:00,18:00 Nasice 1000 ; Schaffhausen

Round 2.

9 Eliminated teams from Qual. Tournam. of Men CL 2010 added.
11.10,17.10HC Buducnost PodgoricaBIH36-3029-33RK Borac Banja LukaBIH17-1418-16
18:00,20:15 Podgorica - 1200 ; Banja Luka - 2000
17&18.10Sport Lisboa e BenficaPOR34-2129-25H/C TbilisiGEO21-1116-14
19:30,19:00 both legs at Lisboa - 500 ;400
08&10.10A1 BregenzAUT35-3031-30AH Italgest CasaranoITA16-1617-18
19:30,19:30 both legs at Bregenz - 800 ; - 1200
10.10,18.10UCM Sport ResitaROU40-3228-29HCB OKD KarvinaTCH21-1214-14
14:30,10:30 Resita,Judet Caras-Severin - 800 ; Karvina 1000
11.10,17.10Besiktas JK IstanbulTUR34-3024-39RK Crvena Zvezda BeogradSRB16-1313-21
17:00,18:00 Istanbul - 500 ; Beograd - 800
10.10,17.10Wisla Plock SAPOL30-2821-29Haukar HafnafjordurISL15-126-17
18:00,16:00 Lack - 1000 ; Asvöllum - 1700
13&14.10HC Dinamo-MinskBLR53-1934-24Maliye Milli Piyango SKTUR24-917-15
18:30,18:30 both legs at Minsk - 500 ; - 200
09&10.10RK Partizan BeogradSRB34-2533-28HC KehraEST14-1315-13
18:00,18:00 both legs at Beograd - 300 ; - 200
17&18.10ChSVK Tatran PresovSVK27-2338-17Fram ReykjavikISL12-1116-7
18:00,18:00 both legd at Presov - 1000 ; 1200
10.10,17.10HC Dukla PrahaCZE24-2919-26ZTR ZaporozhyeUKR10-1611-14
16:30,17:00 Praha - 500 ; Zaporozhye - 1800
11.10,18.10SKA MinskBLR21-1921-21SPE StrovolosCYP8-913-11
16:00,18:00 Minsk - 1000 ; Nicosia - 500
11.10,17.10Maccabi Rishon Le ZionISR32-2029-29Handball EschLUX15-614-12
20:00,20:30 ISR - 600 ; Esch/Alzette - 500
10&11.10ChIK SävehofSWE46-1836-15SHK DIU-ShumenBUL19-819-4
17:30,17:00 both legs at Partille - 300 ; - 300
10.10,18.10FC Porto/VitalisPOR32-2028-25MRK Vardar SkopjeMKD15-716-14
17:00,18:30 Porto - 600 ; Skopje - 200
10.10,17.10Alpla HC HardAUT28-1719-23HC Bydivelnik BrovaryUKR12-69-10
16:30,14:00 Hard - 800; Brovary - 500
10.10,17.10Gammadue SecchiaITA25-3019-39RK NexeCRO12-1212-18
18:30,19:00 Rubiera - 200 ; Nasice - 900

Round 1

05.09,12.09RK Borac Banja LukaBIH28-1928-22Eurotech Bevo HCNED17-712-12
20:15,20:00 Banjaluka - 1500 ; Panningen
12&13.09Ch.Kouroushi Proodevtikos PaphosCYP30-3325-32H/C TbilisiGEO15-1914-14
11:00,18:00 two legs at Pafos
05.09,11.09HCB OKD KarvinaCZE32-2127-24HB DudelangeLUX15-1113-12
10:30,20:00 Karvina - 900 ; Dudelange - 300
06.09,12.09FIQAS AalsmeerNED23-3030-30Fram ReykjavikISL11-1816-16
14:0,14:00 Aalsmeer - 300 ; Reykjavik - 700
05&06.09Ch.HC Dukla PrahaCZE24-2428-25Haslum HKNOR15-1215-12
16:30,16:30 both legs played at Praha - 200 ; 200
06.09,13.09Pölva ServitiEST28-2222-32SKA MinskBLR13-1110-16
18:00,16:00 Pölva - 500 ; Minsk - 800
12&13.09Ch.Handball EschLUX23-2332-26HC Sutjeska NiksicMNE13-1014-12
20:00,19:00 Mondercange ; Esch-sur-Alzette - 500
12&13.09Gammadue SecchiaITA31-1524-18AC Diomidis ArgousGRE17-810-9
18:30,18:30 both legs at Rubiera - 300 ; 300
Olympic indexWorld index
Europe indexAmerica index
Africa indexAsia index
Oceania indexEurope Qual index
Euro Cups index
World Cup indexOther index
Handball indexTodor66
Men EHF (IHF) index
Men EHF 2018
Men EHF 2017Men EHF 2016
Men EHF 2015Men EHF 2014
Men EHF 2013Men EHF 2012
Men EHF 2011Men EHF 2010
Men EHF 2009Men EHF 2008
Men EHF 2007Men EHF 2006
Men EHF 2005Men EHF 2004
Men EHF 2003Men EHF 2002
Men EHF 2001Men EHF 2000
Men EHF 1999Men EHF 1998
Men EHF 1997Men EHF 1996
Men EHF 1995Men EHF 1994
Before EHF
Men IHF 1993Men IHF 1992
Men IHF 1991Men IHF 1990
Men IHF 1989Men IHF 1988
Men IHF 1987Men IHF 1986
Men IHF 1985Men IHF 1984
Men IHF 1983Men IHF 1982
----------------
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 24 Oct 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast