Men Handball European EHF Cup 2011 - Winner Frisch Auf Göppingen (GER)
Men CL 2011Men CWC 2011Men EHF 2011Men Challenge 2011Women CL 2011Women CWC 2011Women EHF 2011Women Challenge 2011
FinalsSemi FinalsQuarter FinalsEight FinalsSixteen FinalsRound 2Round 1
Finals
15.05,21.05Frisch Auf GöppingenGER23-2130-26TV GrosswallstadtGER13-815-9
19:15,17:45 Goppingen 5000 ; Elsenfeld 2600

Semi Finals

23.04,01.05TBV LemgoGER24-2625-30TV GrosswallstadtGER13-1514-15
16:45,18:00 Lemgo 3000 ; Elsenfeld 2600
23.04,01.05Frisch Auf GöppingenGER32-2329-32Naturhouse La RiojaESP13-1413-14
19:30,19:00 Goppingen 3300 ; Logrono 3000

Quarter Finals

26.03,03.04Saint Raphael Var HandballFRA32-3122-25TV GrosswallstadtGER15-179-11
20:00,17:30 Saint Raphael 2000 ; Elsenfeld 2800
27.03,03.04Frisch Auf GöppingenGER33-2022-26RK Gorenje VelenjeSLO18-810-11
17:30,17:00 Goppingen 3200 ; Velenje 500
26.03,03.04Reale AdemarESP27-3125-30TBV LemgoGER13-1513-14
18:00,17:00 Leon 4500 ; Lemgo 3000
26.03,03.04Nordsjaelland HandboldDEN31-2929-34Naturhouse La RiojaESP17-1114-17
14:30,19:30 Helsinge 1200 ; Logrono 3000

Eight Finals.

20.02,26.02FC Porto/VitalisPOR26-2527-33Reale AdemarESP14-1313-15
17:00,18:00 Porto 1500 ; Leon 3000
19.02,27.02Nordsjaelland HandboldDEN33-2627-23GC Amicitia ZürichSUI19-1310-10
14:00,15:45 Helsinge 1200 ; Zurich 1000
19.02,25.02Saint Raphael Var HandballFRA38-2932-22SKIF-KrasnodarRUS18-1716-12
20:00,20:00 Saint Raphael 2000 ; Krasnodar 1500
19.02,26.02Frisch Auf GöppingenGER27-2121-20HC Metalurg SkopjeMKD12-1011-10
19:30,18:00 Goppingen 3900 ; Skopje 1200
19.02,27.02RK Gorenje VelenjeSLO32-1529-26A1 BregenzAUT16-912-10
16:30,17:00 Velenje 600 ; Bregenz 1000
20.02,26.02Bjerringbro-SilkeborgDEN22-2227-29TV GrosswallstadtGER11-1211-14
19:00,19:00 Silkebotg 1700 ; Elsenfeld 2700
19.02,26.02TBV LemgoGER27-2528-28Besiktas JK IstanbulTUR12-1115-11
19:00,19:00 Lemgo 3000 ; Istanbul 650
19.02,26.02Naturhouse La RiojaESP39-2625-30Tatabanya Carbonex KCHUN18-1313-14
20:00,18:00 Logrono 2500 ; Tatabanya 1000

Sixteen Finals.

27&28.11Naturhouse La RiojaESP35-3330-28RK Metaloplastika Zorka KeramikaSRB20-1816-11
20:00,19:00 Logrono (1500) ; Logrono (2000)
20.11,27.11HC Pelister 08 BitolaMKD22-2522-34Reale AdemarESP11-139-19
18:00,18:00 Bitola (4000) ; Leon (2500)
27&28.11Handball EschLUX25-3426-38GC Amicitia ZürichSUI12-1213-19
18:00,15:00 Esch/Alzette (400) ; Esch/Alzette (300)
21.11,27.11ZTR ZaporozhyeUKR24-2521-25Saint Raphael Var HandballFRA12-1310-14
18:00,20:00 Zaporozhye (2000) ; Saint Raphael (2000)
20.11,27.11TV GrosswallstadtGER26-2428-17Haukar HafnafjordurISL12-1314-6
19:00,17:00 Elsenfeld (1600) ; Asvöllum (1700)
21.11,28.11TBV LemgoGER45-2941-22HV KRAS/VolendamNED23-1623-9
18:00,14:00 Lemgo (2800) ; Volendam (600)
21.11,28.11Alingsas HKSWE25-3326-38Frisch Auf GöppingenGER9-1611-16
17:00,17:30 Allingsas (500) ; Göppingen (2900)
20&21.11Hapoel Rishon Le ZionISR31-3622-32Nordsjaelland HandboldDEN13-1613-17
19:00,19:30 Rishon Le Zion (1000) ; Rishon Le Zion (700)
20.11,27.11Zarya KaspiyaRUS26-2326-31Besiktas JK IstanbulTUR14-912-15
17:00,14:00 Astrakhan (3500) ; Istanbul (500)
21.11,27.11RK Gorenje VelenjeSLO33-2428-32RK Nexe NasiceCRO18-1414-16
19:00,19:00 Velenje (1400) ; Nasice (1000)
26&28.11Dunaferr SEHUN27-3722-36FC Porto/VitalisPOR11-205-16
19:30,17:00 Porto (600) ; Porto (700)
21.11,27.11Madeira SADPOR31-3026-33A1 BregenzAUT16-1615-19
17:00,19:00 Funchal (500) ; Bregenz (1600)
20.11,27.11RK Borac m:tel Banja LukaBIH23-2521-29Tatabanya Carbonex KCHUN11-1211-13
20:15,18:00 Banja Luka (3000) ; Tatabanya (1000)
21.11,28.11SKIF-KrasnodarRUS38-3028-35RK Crvena Zvezda BeogradSRB17-2012-17
14:00,16:30 Krasnodar (1500) ; Beograd (500)
21.11,28.11Bjerringbro-SilkeborgDEN38-2831-21Drammen HKNOR19-1417-10
18:00,18:00 Silkeborg (1600) ; Drammen (300)
20.11,27.11HC Metalurg SkopjeMKD34-2529-21US Ivry HandballFRA18-1112-6
18:00,20:00 Skopjie (1200) ; Ivry sur Seine (1000)

Round 2.

02&03.10RK Crvena Zvezda BeogradSRB25-2324-25United HC TongerenBEL12-1112-15
20:15,15:30 both legs in Tongeren 500 ; 500
09&10.10HC Dobrudja DobrichBUL27-2925-36Handball EschLUX13-1211-19
20:30,19:30 both legs in Esch/Alzette 500 ; 500
03.10,09.10HB DudelangeLUX20-1722-26HC Pelister 08 BitolaMKD9-910-10
18:00,18:00 Dudelange 400 ; Bitola 2000
02.10,09.10RK Metaloplastika Zorka KeramikaSRB31-2522-27aon Fivers WienAUT19-1311-13
18:30,19:30 Sabac 2700 ; Wien 500
02&03.10HC ConversanoITA30-3327-40Haukar HafnarfjordurISL13-1614-17
16:00,18:00 both legs played in Asvollum 500 ; 500
02.10,09.10Alingsas HKSWE28-2526-22Fyllingen BergenNOR13-1212-10
17:00,18:00 Alingsas 400 ; Bergen-Fillingsdalen 400
02.10,09.10HV Kras/ VolendamNED30-2630-32Maccabi Rishon Le ZionISR13-1414-16
19:00,18:30 Volendam 700 ; Rishon Le Zion 600
02.10,10.10RK Nexe NasiceCRO33-2331-30HC Dukla PrahaCZE17-1515-12
19:00,16:30 Nasice 800 ; Nove Veseli 500
08&09.10HC PortovikUKR29-2731-38Hapoel Rishon Le ZionISR16-1415-22
17:00,19:00 both legs played in Rishon Le Zion 400 ; 400
03.10,09.10Besiktas JK IstanbulTUR35-2826-28Polva ServitiEST19-1512-11
16:00,18:00 Istanbul 600 ; Polva 600
02.10,09.10Drammen HKNOR44-3629-34HC Gumarny ZubriCZE25-1517-16
16:00,20:00 Drammen 500 ; Zubri 800
02.10,09.10energia Lignitul Pandurii Targu-JiuROU25-2819-28Porto/ VitalisPOR11-158-13
18:00,15:00 Targu-Jiu 800 ; Porto 800
02.10,09.10AC PAOK ThessalonikiGRE23-3124-27A1 BregenzAUT13-1610-11
18:00,19:00 Thessaloniki 400 ; Bregenz 1200
02.10,09.10HC Meshkov BrestBLR28-2323-32HC Metalurg SkopjeMKD14-1213-14
17:00,18:00 Brest 3000 ; Skopje 1000
03.10,09.10BB Ankara SporTUR31-2423-39RK Borac m:tel Banja LukaBIH21-1413-14
16:00,20:15 Cebeci Ankara 200 ; Banja Luka 2200
02.10,10.10SPE StrovolosCYP25-2817-27ZTR ZaporozhyeUKR11-115-11
18:00,17:00 Nicosia 300 ; Zaporozhye 1000

Round 1

04.09,12.09MSK HlohovecCZE22-1823-32HC Dukla PrahaCZE10-109-17
18:00,16:30 Hlohovec 1100 ; Nove Veseli 450
04.09,11.09United HC TomngerenBEL36-2133-19Teknoelektronica TeramoITA17-918-8
20:15,19:00 Tongeren 400 ; Teramo 150
03&05.09RK Metaloplastika Zorka KeramikaSRB37-2534-30HC NeistinFAR21-1116-13
19:30,10:00 both legs played in Sabac 800 ; 400
04.09,11.09HB DudelangeLUX30-1728-23KH KastriotiKOS12-313-11
20:00,20:00 Dudelange 400 ; Ferizaj 1500
10.09,11.09AC Latsia Kentriki AsfalistikiCYP19-2816-38SPE StrovolosCYP10-139-17
20:00,19:00 Latsia/Nicosia 200 ; Strovolos 100
10&11.09AC Filippos VeriasGRE25-2830-33Handball EschLUX-17-16
20:30,18:00 both legs played in Esch/Alzette - ; 400
05&06.09Hapoel Rishon Le ZionISR50-3242-24GSAU TbilisiGEO24-1718-13
19:00,20:00 both legs played in Rishon Le Zion 400 ; 350
Olympic indexWorld index
Europe indexAmerica index
Africa indexAsia index
Oceania indexEurope Qual index
Euro Cups index
World Cup indexOther index
Handball indexTodor66
Men EHF (IHF) index
Men EHF 2018
Men EHF 2017Men EHF 2016
Men EHF 2015Men EHF 2014
Men EHF 2013Men EHF 2012
Men EHF 2011Men EHF 2010
Men EHF 2009Men EHF 2008
Men EHF 2007Men EHF 2006
Men EHF 2005Men EHF 2004
Men EHF 2003Men EHF 2002
Men EHF 2001Men EHF 2000
Men EHF 1999Men EHF 1998
Men EHF 1997Men EHF 1996
Men EHF 1995Men EHF 1994
Before EHF
Men IHF 1993Men IHF 1992
Men IHF 1991Men IHF 1990
Men IHF 1989Men IHF 1988
Men IHF 1987Men IHF 1986
Men IHF 1985Men IHF 1984
Men IHF 1983Men IHF 1982
----------------
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 24 Oct 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast