Men Handball EHF European Cup 2012/2013 - Winner Rhein-Neckar Löwen (GER)
This unified tournament from CWC and EHF Cup.
Men CL 2013 Men EHF 2013Men Challenge 2013Women CL 2013Women CWC 2013Women EHF 2013Women Challenge 2013
Final Four played in Nantes (FRA) attendance all matches 5,000
Gamedatetimeteam 1scoresteam 2HT
Final19.0518:00Rhein-Neckar LöwenGER26-24HBC NantesFRA16-12
3-419.0515:45Team Tvis HolstebroDEN28-27Frisch Auf GöppingenGER15-16
1/218.0515:45HBC NantesFRA26-20Team Tvis HolstebroDEN11-9
1/218.0518:00Rhein-Neckar LöwenGER28-22Frisch Auf GöppingenGER12-7

Third Finals.

dates/timesteam 1leg 1leg 2team 2HTAggr.DN
21.04,28.04KIF KoldingDEN24-2426-27Team Tvis HolstebroDEN14-1215-1150-511.
16:50,16:50 Brondby 4,354 ; Holdtebro 3,120
20.04,27.04RK Maribor BranikSLO26-2630-31Frisch Auf GöppingenGER13-1517-1556-572.
18:00,19:30 Maribor 2,000 ; Goppingen 4,300
21.04,27.04SC MagdeburgGER31-2820-27Rhein-Neckar LöwenGER16-1211-1251-553.
17:00,19:00 Magdeburg 3,342 ; Manheim 1,850
HBC Nantes bye as Host of final Four.

Groups Round.

4 Groups of 4 teams. Draw - Beograd (SRB) 06.12 13:00
Group ApwdlgfgapotFrisNatuCimoEski
1. Frisch Auf GöppingenGER10501200:1751-----32:3138:3237:26
2. Naturhouse La RiojaESP8402171:155425:23-----35:2829:23
3. RK Cimos KoperSLO6303181:189336:3925:21-----30:27
4. Eskilstuna GuifSWE0006154:187425:3124:3029:30-----
datetimevenueteam 1scoresteam 2HTatt.
09.0219:00KoperRK Cimos KoperSLO25-21Naturhouse La RiojaESP13-111,500
09.0219:30GöppingenFrisch Auf GöppingenGER37-26Eskilstuna GuifSWE20-162,900
16.0216:00EskilstunaEskilstuna GuifSWE29-30RK Cimos KoperSLO15-141,241
16.0220:00LogronoNaturhouse La RiojaESP25-23Frisch Auf GöppingenGER12-133,500
23.0219:00KoperRK Cimos KoperSLO36-39Frisch Auf GöppingenGER14-221,599
23.0220:00LogronoNaturhouse La RiojaESP29-23Eskilstuna GuifSWE17-133,000
09.0316:00EskilstunaEskilstuna GuifSWE24-30Naturhouse La RiojaESP10-111,165
09.0319:30GöppingenFrisch Auf GöppingenGER38-32RK Cimos KoperSLO20-153,000
16.0319:00EskilstunaEskilstuna GuifSWE25-31Frisch Auf GöppingenGER12-17909
16.0320:00LogronoNaturhouse La RiojaESP35-28RK Cimos KoperSLO19-144,000
23.0319:00KoperRK Cimos KoperSLO30-27Eskilstuna GuifSWE16-13500
23.0319:30GöppingenFrisch Auf GöppingenGER32-31Naturhouse La RiojaESP18-173,600
Group BpwdlgfgaTBpotRheiKoldTatrMoto
1. Rhein-Neckar LöwenGER10501185:150 3-----28:2536:2035:22
2. KIF KoldingDEN6303158:145+13425:23-----37:1725:27
3. Tatran PresovSVK6303167:184-13133:3429:22-----36:28
4. HC Motor ZaporozhyeUKR2105150:181 225:2921:2427:32-----
datetimevenueteam 1scoresteam 2HTatt.
09.0217:00ZaporozhyeHC Motor ZaporozhyeUKR21-24KIF KoldingDEN8-10900
09.0220:30PresovTatran PresovSVK33-34Rhein-Neckar LöwenGER17-173,350
16.0219:00ManheimRhein-Neckar LöwenGER35-22HC Motor ZaporozhyeUKR18-111,467
17.0215:00KoldingKIF KoldingDEN37-17Tatran PresovSVK17-82,775
23.0217:00ZaporozhyeHC Motor ZaporozhyeUKR27-32Tatran PresovSVK10-15900
24.0215:00BrondbyKIF KoldingDEN25-23Rhein-Neckar LöwenGER13-114,749
09.0320:30PresovTatran PresovSVK36-28HC Motor ZaporozhyeUKR19-173,120
10.0319:00ManheimRhein-Neckar LöwenGER28-25KIF KoldingDEN16-101,900
16.0319:00ManheimRhein-Neckar LöwenGER36-20Tatran PresovSVK21-101,732
17.0315:00KoldingKIF KoldingDEN25-27HC Motor ZaporozhyeUKR13-141,750
23.0317:00ZaporozhyeHC Motor ZaporozhyeUKR25-29Rhein-Neckar LöwenGER12-13900
23.0318:00PresovTatran PresovSVK29-22KIF KoldingDEN18-132,274
Group CpwdlgfgapotHolsMariOrleElve
1. Team Tvis HolstebroDEN8321170:1572-----26:2627:2633:18
2. RK Maribor BranikSLO7312170:165431:27-----26:2334:29
3. Orlen Wisla PlockPOL6303164:158328:2930:26-----30:25
4. Elverum Handball HerrerNOR3114155:179128:2830:2725:27-----
datetimevenueteam 1scoresteam 2HTatt.
10.0215:00HolstevroTeam Tvis HolstebroDEN26-26RK Maribor BranikSLO15-121,504
10.0218:00ElverumElverum Handball HerrerNOR25-27Orlen Wisla PlockPOL14-101,209
16.0218:00MariborRK Maribor BranikSLO34-29Elverum Handball HerrerNOR19-141,000
16.0219:00PlockOrlen Wisla PlockPOL28-29Team Tvis HolstebroDEN15-133,800
24.0218:00ElverumElverum Handball HerrerNOR28-28Team Tvis HolstebroDEN16-15926
24.0219:00MariborRK Maribor BranikSLO26-23Orlen Wisla PlockPOL13-131,500
09.0318:00PlockOrlen Wisla PlockPOL30-26RK Maribor BranikSLO15-123,100
10.0315:00HolstevroTeam Tvis HolstebroDEN33-18Elverum Handball HerrerNOR16-101,673
16.0318:00PlockOrlen Wisla PlockPOL30-25Elverum Handball HerrerNOR17-142,500
16.0320:30MariborRK Maribor BranikSLO31-27Team Tvis HolstebroDEN14-121,700
23.0317:00ElverumElverum Handball HerrerNOR30-27RK Maribor BranikSLO19-15545
24.0315:00HolstevroTeam Tvis HolstebroDEN27-26Orlen Wisla PlockPOL12-131,577
Group DpwdlgfgapotMagdNantStiiBesi
1. SC MagdeburgGER11510176:1353-----26:2633:2533:18
2. HBC NantesFRA9411154:143420:27-----32:2731:24
3. Stiinta Mun. Dedeman BacauROU2105148:165229:3018:21-----26:24
4. Besiktas JK IstanbulTUR2105129:164117:2721:2425:23-----
datetimevenueteam 1scoresteam 2HTatt.
09.0215:00MagdeburgSC MagdeburgGER33-18Besiktas JK IstanbulTUR17-62,639
10.0218:45BacauStiinta Mun. Dedeman BacauROU18-21HBC NantesFRA9-71,800
16.0215:00MagdeburgSC MagdeburgGER33-25Stiinta Mun. Dedeman BacauROU16-132,355
17.0217:00NantesHBC NantesFRA31-24Besiktas JK IstanbulTUR16-104,600
24.0217:00NantesHBC NantesFRA20-27SC MagdeburgGER8-134,200
24.0220:00BacauStiinta Mun. Dedeman BacauROU26-24Besiktas JK IstanbulTUR15-131,800
09.0315:00IstanbulBesiktas JK IstanbulTUR25-23Stiinta Mun. Dedeman BacauROU15-10550
09.0315:00MagdeburgSC MagdeburgGER26-26HBC NantesFRA14-172,822
16.0317:00IstanbulBesiktas JK IstanbulTUR17-27SC MagdeburgGER9-10400
17.0317:00NantesHBC NantesFRA32-27Stiinta Mun. Dedeman BacauROU20-134,500
23.0315:00IstanbulBesiktas JK IstanbulTUR21-24HBC NantesFRA11-12300
24.0318:00BacauStiinta Mun. Dedeman BacauROU29-30SC MagdeburgGER20-161,500
Pot 1
Frisch Auf GöppingenGER
Elverum Handball HerrerNOR
Besiktas JK IstanbulTUR
Tatran PresovSVK
Pot 2
Team Tvis HolstebroDEN
RK Cimos KoperSLO
HC Motor ZaporozhyeUKR
Stiinta Mun. Dedeman BacauROU
Pot 3
Orlen Wisla PlockPOL
Rhein-Neckar LöwenGER
Eskilstuna GuifSWE
SC MagdeburgGER
Pot 4
Naturhouse La RiojaESP
HBC NantesFRA
KIF KoldingDEN
RK Maribor BranikSLO

Sixteen Finals.

dates/timesteam 1leg 1leg 2team 2HTAggr.DN
24.11,01.12Frisch Auf GöppingenGER29-1729-24HC Meshkov BrestBLR13-716-1158-411
19:30,16:00 Goppingen 2,700 ; Brest 2,000
24.11,01.12RK Borac m:tel Banja LukaBIH25-3625-30Tatran PresovSVK11-1911-1250-662
18:00,18:00 Banja Luka 1,000 ; Presov 1,685
24.11,02.12RK SisciaCRO30-2922-35RK Maribor BranikSLO12-1113-1952-643
18:00,18:00 Sisak 1,500 ; Maribor 800
02.12,24.11AC Diomidis ArgousGRE27-2717-37Rhein-Neckar LöwenGER14-118-2144-644
18:30,19:00 Loutraki 500 ; Manheim 1,097
24.11,01.12RK Cimos KoperSLO29-2322-27FC Porto VitalisPOR11-1210-1251-505
19:00,18:00 Koper 1,300 ; Porto 863
25.11,01.12HBC NantesFRA29-2122-28Sport Lisboa e BenficaPOR13-1211-1151-496
17:00,16:00 Nantes 5,000 ; Lisboa 500
25.11,02.12Team Tvis HolstebroDEN35-1932-35Saint-Raphael Var HandballFRA17-715-1867-547
15:15,17:00 Holstebro 1,887 ; Saint Raphael 800
24.11,01.12Eskilstuna GuifSWE30-2627-31BM AragonESP13-1411-1557-578
19:30,19:00 Eskilstuna 1,840 ; Zaragoza 2,100 ; Away Goal Rule 27-26 Eskistuna
23.11,02.12SC MagdeburgGER30-2726-28HC Vardar PRO-SkopjeMKD16-1314-1456-559
19:30,18:00 Magdeburg 1,186 ; Skopje 2,900
24.11,01.12Naturhouse La RiojaESP28-1922-26RK Vojvodina Novi SadSRB15-109-1050-4510
20:00,12:00 Logrono 2,500 ; Novi Sad 700
24&125.11Stiinta Mun. Dedeman BacauROU33-2222-22Maccabi Srugo Rishon LezionISR15-812-1255-4411
16:30,16:30 both legs at Bacau (ROU) 1,500 ; 1,400
24.11,02.12Haslum HKNOR31-2025-37Besiktas JK IstanbulTUR19-109-1856-5712
18:00,15:00 Bekkestua 400 ; Istanbul 800
24.11,01.12Orlen Wisla PlockPOL37-2329-24Sungul SnezhinskRUS15-1016-1266-4713
20:00,18:00 Plock 4,750 ; Snezhinsk, Chelyabinsk Reg. 1,000
25.11,01.12Elverum Handball HerrerNOR34-2437-27RK SlogaBIH15-1116-1571-5114
18:00,14:00 Elverum 1,087 ; Teslik 200
24.11,01.12HC Motor ZaporozhyeUKR27-2633-22Alpla HC HardAUT12-1417-960-4815
17:00,19:00 Zaporozhye 900 ; Hard 1,500
02.12,25.11KIF KoldingDEN41-2427-30Permskie medvediRUS17-1212-1468-5416
15:15,15:00 Kolding 2,200 ; Perm 1,200

Round 2.

dates/timesteam 1leg 1leg 2team 2HTAggr.
13.10, 20.10HC Odorheiu SecuiescROU40-3329-37Besiktas JK IstanbulTUR23-1414-1969-70
18:00, 16:00 Odorheiu Secuiesc 1,200; Istanbul 1,000
13.10, 20.10IFK KristianstadSWE24-2223-26Eskilstuna GuifSWE8-1516-1147-48
16:00, 16:00 Kristianstad 3,011 ; Eskilstuna 1,100
13.10, 20.10HC KumanovoMKD27-2631-35Sungul SnezhinskRUS16-1111-1758-61
19:00, 16:00 Kumanovo 2,300; Snezhynsk (Chelyabinsk reg.) 1,000
13.10, 20.10HV KRAS/VolendamNED31-3225-27RK Cimos KoperSLO17-1212-1356-59
19:00, 19:00 Volendam 700; Koper 800
13.10, 20.10Tauron Stal MielecPOL29-2624-30Team Tvis HolstebroDEN17-1211-1653-56
19:00, 16:15 Mielec 1,600; Holstebro 1,303
13.10, 21.10Grundfos Tatabanya KCHUN23-2723-32Elverum Handball HerrerNOR10-139-1746-59
18:00, 18;00 Tatabanya 700; Elverum 1,239
20&21.10Madeira SADPOR25-3026-32AC Diomidis ArgousGRE12-1512-1451-62
19:00, 19:00 both legs played in Agia Triada (GRE) 700 ; 700
12&13.10Permskie medvediRUS38-3228-32Wacker ThunSUI18-1414-1566-64
19:00, 15:00 both legs played Perm (RUS) 1,500 ; 1.300
13&14.10Sport Lisboa e BenficaPOR32-2040-25Loacker Südtirol TeamAUT18-820-1172-45
16:00, 19:00 both legs played in Lisboa 500 ; 400
12&13.10KIF KoldingDEN34-1732-31HC Lovcen CetinjeMNE16-1015-1466-48
19:30, 15:00 both legs played in Denmark, Glostrup 500 ; Vordingborg 600
13.10, 20.10RK Nexe NasiceCRO30-3130-35HC Meshkov BrestBLR13-1813-1560-66
19:00, 16:00 Nasice 700 ; Brest 1,500
19&20.10RK SisciaCRO23-2423-21HC Dinamo PoltavaUKR13-1010-1046-45
18:00, 18:00 both legs played in Poltava 600 ; 800
13.10, 20.10HC Vardar PRO-SkopjeMKD36-1924-25HK ASA Mesto LovosiceCZE17-106-1360-44
18:00, 17:00 Skopje 1,780; Lovosice 800
20&21.10HK KopavogurISL25-4225-35RK Maribor BranikSLO11-2011-1950-77
17:00, 18:00 both legs played in Maribor 400 ; 300
13.10, 20.10RK Vojvodina Novi SadSRB29-2524-27Balatonfüredi KSEHUN12-1113-1153-52
18:00, 18:00 Novi Sad 1,000; Balatonfüred 600
13&14.10HC Motor ZaporozhyeUKR30-2528-22Haukar HafnarfjördurISL15-1114-1058-47
17:00, 17:00 both legs played in Zaporozhye (UKR) 2,500 ; 1,800
13&14.10Stiinta Mun. Dedeman BacauROU28-2423-22Ystads IFSWE16-1210-1051-46
18:00, 18:00 both legs played in Bacau (ROU) 1,300 ;1,400
RK Borac m:tel Banja LukaBIH

Round 1

dates/timesteam 1leg 1leg 2team 2HTAggr.
08.09, 16.09Sporting CP LisboaPOR27-2226-37Ystads IFSWE13-148-1853-59
18:30, 16:15 Odivelas (300) ; Ystad (547)
08.09, 15.09RK Borac m:tel Banja LukaBIH31-2232-22KH BESA FamigliaKOS16-1018-963-44
19:00, 20:00 Banja Luka (1000) ; Pejä (2000)
14&15.09Haukar HafnarfjördurISL32-1225-19HC MojkovacMNE15-411-1257-31
18:00, 17:00 both legs at Asvöllum (ISL) (450) ; (250)
08.09, 15.09Pfadi WinterthurSUI21-2827-27Sport Lisboa e BenficaPOR10-1211-1748-55
18:00, 18:00 Winterthur (550) ; Lisboa (450)
08.09, 15.09RK Maribor BranikSLO39-2427-28HB DudelangeLUX21-1617-1066-52
18:00, 20:00 Maribor (300) ; Dudelange (400)
08.09, 15.09HK ASA Meso LovosiceCZE27-2332-33HC ZametCRO16-1219-1559-56
17:00, 17:00 Lovosice (800) ; Rijeka (1000)
08&09.09Permskie medvediRUS37-2043-29PGU-Kartina TV TiraspolMDA19-1224-1380-49
19:00, 15:00 both legs at Perm (RUS) (1200) ; (1000)
08.09, 15.09European University CyprusCYP28-3015-31HC Odorheiu SecuiescROU14-1310-1043-61
19:00, 18:00 Nicosia (180) ; Odorheiu Secuies (1200)
08.09, 15.09HIT medalp TirolAUT26-2522-32RK SisciaCRO10-128-1548-57
18:30, 19:00 Innsbruck (400) ; Sisak (600)
08&09.09HC Meshkov BrestBLR38-1934-23PlanetWin365 ConversanoITA14-1213-1472-42
18:00, 15:00 both legs at Brest (1500) ; (1200)
09.09, 16.09AC Diomidis ArgousGRE30-1830-29AEK AthensGRE16-816-1260-47
19:00, 18:00 Nea Kios (290) ; Athens (850)
08.09, 15.09United HC TongerenBEL25-2629-40Elverum Handball HerrerNOR10-1614-2054-66
20:15, 17:00 Tongeren (560) ; Elverum (1086)
08&09.09Balatonfüredi KSEHUN24-2527-22HC KehraEST9-1215-1251-47
18:00, 18:00 both legs played at Balatonfüred (HUN) (500) ; (500)
08.09, 15.09IFK KristianstadSWE31-2428-21HC Sporta HlohovecSVK13-915-1159-45
18:00, 18:00 Kristianstad (2900) ; Hlohovec (1000)
08&09.09Nilüfer BelediyesporTUR29-4221-42Tauron Stal MielecPOL12-2113-2250-84
19:00, 19:00 both legs at Mielec (POL) (1200) ; (800)
08&09.09HC KumanovoMKD30-2035-26HC Dobrudja DobrichBUL14-917-1265-46
19:00, 19:00 both legs at Kumanovo (MKD) (1700) ; Kumanovo (600)
08.09, 16.09HV KRAS/VolendamNED26-2325-18BSV Bern MuriSUI14-1113-851-41
15:00, 18:30 Volendam (400) ; Bern (350)
15&16.09London GD Handball ClubENG16-4616-42KIF KoldingENG10-227-1932-88
16:00, 15:00 both legs in Denmark ; Kolding (935) ; Vamdrup (448)
TeamsR1R2R3GR1/31/2Fin
Frisch Auf GöppingenGER W1. Gr. AWL4.
Rhein-Neckar LöwenGER W1. Gr. BWW1.
SC MagdeburgGER W1. Gr. DL
BM AragonESP L
Naturhouse La RiojaESP W2. Gr. A
HBC NantesFRA W2. Gr. DbyeW2.
Saint-Raphael Var HandballFRACLL
Sungul SnezhinskRUS WL
Permskie medvediRUSWWL
Grundfos Tatabanya KCHUN L
Balatonfüredi KSEHUNWL
RK Cimos KoperSLOCLWW3. Gr. A
RK Maribor BranikSLOWWW2. Gr. CL
Team Tvis HolstebroDEN WW1. Gr. CWL3.
KIF KoldingDENWWW2. Gr. BL
Wacker ThunSUI L
Pfadi WinterthurSUIL
BSV Bern MuriSUIL
Stiinta Mun. Dedeman BacauROU WW3. Gr. D
HC Odorheiu SecuiescROUWL
RK Nexe NasiceCRO L
HC ZametCROL
RK SisciaCROWWL
FC Porto VitalisPORCLL
Madeira SADPOR L
Sporting CP LisboaPORL
Sport Lisboa e BenficaPORWWL
HC Vardar PRO-SkopjeMKD WL
HC KumanovoMKDWL
Eskilstuna GuifSWE WW4. Gr. A
Ystads IFSWEWL
IFK KristianstadSWEWL
RK SlogaBIHCLL
RK Borac m:tel Banja LukaBIHWWL
RK Vojvodina Novi SadSRB WL
Tauron Stal MielecPOLWL
Orlen Wisla PlockPOLCLW3. Gr. C
Haslum HKNORCLL
Elverum Handball HerrerNORWWW4. Gr. C
Alpla HC HardAUTCLL
HIT medalp TirolAUTL
HC Dinamo PoltavaUKRCLL
HC Motor ZaporozhyeUKR WW4. Gr. B
Besiktas JK IstanbulTURCLWW4. Gr. D
Nilüfer BelediyesporTURL
HK KopavogurISL L
Haukar HafnarfjördurISLWL
Tatran PresovSVKCLW3. Gr. B
HC Sporta HlohovecSVKL
HC Lovcen CetinjeMNECLL
HC MojkovacMNEL
AC Diomidis ArgousGREWWL
AEK AthensGREL
Maccabi Srugo Rishon LezionISRCLL
HC Meshkov BrestBLRWWL
Loacker Südtirol TeamITACLL
PlanetWin365 ConversanoITAL
HC Dobrudja DobrichBULL
HB DudelangeLUXL
HC KehraESTL
HV KRAS/VolendamNEDWL
European University CyprusCYPL
HK ASA Meso LovosiceCZEWL
United HC TongerenBELL
KH BESA FamigliaKOSL
PGU-Kartina TV TiraspolMDAL
London GD Handball ClubENGL
Olympic indexWorld index
Europe indexAmerica index
Africa indexAsia index
Oceania indexEurope Qual index
Euro Cups index
World Cup indexOther index
Handball indexTodor66
Men EHF (IHF) index
Men EHF 2018
Men EHF 2017Men EHF 2016
Men EHF 2015Men EHF 2014
Men EHF 2013Men EHF 2012
Men EHF 2011Men EHF 2010
Men EHF 2009Men EHF 2008
Men EHF 2007Men EHF 2006
Men EHF 2005Men EHF 2004
Men EHF 2003Men EHF 2002
Men EHF 2001Men EHF 2000
Men EHF 1999Men EHF 1998
Men EHF 1997Men EHF 1996
Men EHF 1995Men EHF 1994
Before EHF
Men IHF 1993Men IHF 1992
Men IHF 1991Men IHF 1990
Men IHF 1989Men IHF 1988
Men IHF 1987Men IHF 1986
Men IHF 1985Men IHF 1984
Men IHF 1983Men IHF 1982
----------------
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 24 Oct 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast