Men Handball IV World Championship 1961 West Germany 01.03-12.03 - Champion Romania
Team Squads completed courtesy to "Greger Lindberg" greger.lindberg@bredband.net
Finals
Gamedatetimevenueteam 1scoreteam 2HT
Final12.0316:00DortmundRomania9-8Czechoslovakia4-4
after 2ET ; FT 7-7 , 1ET 7-7, att. 14,000 Squads
3-411.03 EssenSweden17-14Germany8-9
5-612.03 EssenDenmark14-13Iceland7-8
7-812.03 DortmundNorway13-12France7-7
after ET ; FT 10-10

Formula

Final Ranking
Teams Composition
Final RankingPwdlgfga
1. Romania1050189:67
2. Czechoslovakia9411113:63
3. Sweden1050189:73
4. Germany8402107:64
5. Denmark840292:78
6. Iceland521385:96
7. Norway420473:85
8. France210570:105
eliminated in First Groups Round
9. Yugoslavia000229:32
10.Switzerland000225:32
11.Netherlands000218:54
12.Japan000226:67
Second Groups Round
Group ETCHSWEISLFRA
Group FROUGERDENNOR
First Groups Round
Group ASWENORYUG
Group BGERFRANED
Group CTCHROUJPN
Group DDENISLSUI
QualificationTeams
Europe Qual Men 196010
Asia1
America1
Germany played with unified team.
Norway replaced Brazil.
Goalscorers
1. Petre Ivanescu (ROU)24
1. Zdenek Rada (CZE)24
3. Ioan Moser (ROU)22
3. Gunnlaugur Hjálmarsson (ISL)22

Second Groups Round.

Winners to Final. Rest to Classification.
Group Epwdlgfga
1. Czechoslovakia521055:31
2. Sweden420143:36
3. Iceland311145:46
4. France000330:60
TeamCzecSwedIcelFran
Czechoslovakia----15:1015:1525:6
Sweden ----18:1015:11
Iceland ----20:13
France ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
05.0316:00StuttgartSweden15-11France7-6
05.0317:20StuttgartCzechoslovakia15-15Iceland10-7
07.03 EssenCzechoslovakia25-6France11-3
07.03 EssenSweden18-10Iceland9-3
09.0318:30HombergIceland20-13France11-3
09.0319:00West BerlinCzechoslovakia15-10Sweden10-5
Group Fpwdlgfga
1. Romania630043:36
2. Germany420139:33
3. Denmark210236:39
4. Norway000331:41
TeamRomaGermDenmNorw
Romania----12:915:1316:14
Germany ----15:1315:8
Denmark ----10:9
Norway ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
05.0316:00DortmundRomania15-13Denmark6-7
05.0317:20DortmundGermany15-8Norway10-4
07.03 KrefeldRomania12-9Germany7-5
07.03 KrefeldDenmark10-9Norway6-7
09.0318:30MunsterRomania16-14Norway9-6
09.0319:50MunsterGermany15-13Denmark6-4

First Groups Round.

First 2 progress to Second Groups Round.
Group Apwdlgfga
1. Sweden420029:23
2. Norway210129:32
3. Yugoslavia000229:32
TeamSwedNorwYugo
Sweden----15:1114:12
Norway ----18:17
Yugoslavia ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
01.0319:00StuttgartSweden15-11Norway11-5
02.0319:00BietigheimNorway18-17Yugoslavia9-9
03.0319:00UlmSweden14-12Yugoslavia9-8
Group Bpwdlgfga
1. Germany420054:14
2. France210128:32
3. Netherlands000218:54
TeamGermFranNeth
Germany----21:733:7
France ----21:11
Netherlands ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
01.0319:00West BerlinGermany33-7Netherlands11-3
02.0319:00WolfsburgFrance21-11Netherlands7-5
03.0319:00KielGermany21-7France9-2
Group Cpwdlgfga
1. Czechoslovakia420050:23
2. Romania210137:23
3. Japan000226:67
TeamCzecRomaJapa
Czechoslovakia----12:838:15
Romania ----29:11
Japan ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
01.0318:30KarlsruheCzechoslovakia38-15Japan15-5
02.0319:00HasslochRomania29-11Japan14-7
03.0319:00FreiburgCzechoslovakia12-8Romania3-3
Group Dpwdlgfga
1. Denmark420042:26
2. Iceland210127:36
3. Switzerland000225:32
TeamDenmIcelSwit
Denmark----24:1318:13
Iceland ----14:12
Switzerland ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
01.0319:50KarlsruheDenmark24-13Iceland9-6
02.0319:00WiesbadenIceland14-12Switzerland7-7
03.0319:00St.IngbertDenmark18-13Switzerland12-5

Teams Composition.

Romania 1961 Team
Romania
1. Romania
Mihai RedlDinamo Bucuresti
Ioan BogoleaDinamo Bucuresti
Gheorghe BadulescuDinamo Bucuresti
Aurel BulgaruSteaua Bucuresti
Gheorghe ComanDinamo Bucuresti
Mircea Costache IDinamo Bucuresti
Mircea Costache IIDinamo Bucuresti
Gheorghe CovaciDinamo Bucuresti
Virgil HnatDinamo Bucuresti
Petre IvanescuDinamo Bucuresti
Ioan MoserDinamo Bucuresti
Olimpiu NodeaSteaua Bucuresti
Cornel OteleaSteaua Bucuresti
Otto TelmanSteaua Bucuresti
Iulian CalimanDinamo Bucuresti
Coach: Oprea Vlase
Assistant: Nicolae Nedef
1050189:67
Final
12.03ROU9-8TCH
Second Round
09.03ROU16-14NOR
07.03ROU12-9GER
05.03ROU15-13DEN
First Round
03.03ROU29-11JPN
02.03TCH38-15JPN
2. Czechoslovakia
Jiri VichaDukla Praga
Frantisek ArnostSlavia Praga
Karel CermakSpartak Pilsen
Vaclav DudaDukla Praga
Antonin FroloTatran Presov
Rudolf HavlikDukla Praga
Frantisek HermanSpartak Pilsen
Karol LukosikTatran Presov
Vojtech MaresDukla Praga
Oskar PoliakTatran Presov
Jaroslav ProvaznikTJ Gottwaldow
Zdenek RadaDukla Praga
Dusan RuzaTJ Gottwaldow
Jaroslav SkalaSpartak Praga
Frantisek SoboraTJ Gottwaldow
Josef TrojanDukla Praga
Coach: Karel Stmad
Coach: Ladislav Sestak
9411113:63
Final
12.03ROU9-8TCH
Second Round
09.03TCH15-10SWE
07.03TCH25-6FRA
05.03TCH15-15ISL
First Round
03.03TCH12-8ROU
01.03TCH38-15JPN
3. Sweden
Donald Lindblom 3Redbergslids IK
Gunnar Brusberg 6IK Heim
Lennart Ring 3AIK
Rolf Almqvist106Vikingarnas IF
Hasse Carlsson11Guif
Hans Collin95Lugi Lund
Uno Danielsson135Lugi Lund
Bengt Johansson 1Majornas IK
Gosta Carlsson21Redbergslids IK
Kjell Jönsson146H43
Gunnar Kämpendahl96Redbergslids IK
Lennart Kärrström74Guif
Nils Ekeroth146Majornas IK
Stein Heliberg11Lugi Lund
Hans Olsson 24IF Start
Karl-Oskar Olsson22H43
Stig-Lennart Olsson25IK Heim
Åke Reimer 13AIK
Rune Åhrling 176Orebro SK
Coach: Curt Wadmark
1050189:73
3-4 Play-Off
11.03SWE17-14GER
Second Round
09.03CZE15-10SWE
07.03SWE18-10ISL
05.03SWE15-11FRA
First Round
03.03SWE14-12NOR
01.03SWE15-11YUG
4. Germany
Hans Beier 5GDREmpor Rostok
Jürgen Hinrichs 3FRGTHW Kiel
Adolf Giele46FRGVistoria Hamburg
Hermann Graf55FRGTSV Zuffenhausen
Gerhard Grill22FRGFrisch Auf Göppingen
Hans Haberhauffe215GDRASK Vorwärts Berlin
Rudolf Hirsch115GDRSC Dynamo Berlin
Peter Kretzschmar42GDRSC Lokomotive Leipzig
Bernd Mühleisen105FRGSV Möhringen
Wolfgang Niescher22GDRWissenschaft Greifswald
Waldemar Pappusch144GDRASK Vorwärts Berlin
Klaus Sass53FRGTSV Büdelsdorf
Hinrich Schwenker52FRGATSV Habenhausen
Hartmut Stubbe125GDREmpor Rostock
Paul Tiedemann115GDRSC DHfK Leipzig
Edwin Vollmer13FRGFrisch Auf Göppingen
Coach: Werner Vick (FRG)
Coach: Heinz Seiler (DDR)
8402107:68
3-4 Play-Off
11.03SWE17-14GER
Second Round
09.03GER15-13DEN
07.03ROU12-9GER
05.03GER15-13NOR
First Round
02.03GER21-7FRA
01.03GER33-7NED
5. Denmark
Bent Mortensen 6Schneekloth
Leif Gelvad 6AGF Aarhus
Egon Jensen146Viby
Per Theilmann176Helsingør IF
Jørgen Peter Hansen146Tarup HK
Thorkild Jørgen Rydahl75Århus KFUM
John Stenberg24AGF Aarhus
Max Nielsen95MK 31 København
Ole Raundhal86AGF Aarhus
Iwan Christiansen23Århus KFUM
Mogens Cramer85Helsingør IF
Jan Holte52MK 31 København
John Berndth44Schneekloth
Hans Jørgen Jakobsen23Århus KFUM
Coach: Aksel Pedersen
840292:78
5-6 Play-Off
12.03DEN14-13ISL
Second Round
09.03GER15-13DEN
07.03DEN10-9NOR
05.03ROU15-13DEN
First Round
02.03DEN18-13SUI
01.03DEN24-13ISL
6. Iceland
Hjalti Einarsson 6FH Hafnarfjördur
Sólmundur Jónsson 6Valur Reykjavik
Birgir Björnsson-C 6FH Hafnarfjördur
Kristjan Stefansson86FH Hafnarfjördur
Gunnlaugur Hjálmarsson226IR Reykjavik
Einar Sigurdsson46FH Hafnarfjördur
Ragnar Jónsson156FH Hafnarfjördur
Karl Jóhannsson176KR Reykjavik
Karl Benediktsson15Fram Reykjavik
Örn Hallsteinsson5 6FH Hafnarfjördur
Erlingur Kristjansson IR Reykjavik
Hermann Samúelsson 2IR Reykjavik
Pétur Antonsson86FH Hafnarfjördur
Coach: Hallsteinn Hinriksson
521385:96
5-6 Play-Off
12.03DEN14-13ISL
Second Round
09.03ISL20-13FRA
07.03SWE18-10ISL
05.03ISL15-15TCH
First Round
02.03ISL14-12SUI
01.03DEN24-13ISL
7. Norway
Kai Killerud 3
Rolf Rustad 5
Gunnar Bergstrand 4
Knut Reese Larsen85
Arild Gulden115
Sven Sand106
Kaj Ringlund66
Kjell Svestad26
Ingar Engum12
Kjell Kleven13
Fred Kongstein23
Knut Strøm74
Roy Yssen114
Bjørn Erik Sandsten136
Coach: Reidar Aker
420473:85
7-8 Play-Off
12.03NOR13-12FRA
Second Round
09.03ROU16-14NOR
07.03DEN10-9NOR
05.03GER15-8NOR
First Round
02.03NOR18-17YUG
01.03SWE15-11NOR
8. France
Jean FerignacJoinville
Michel PaoliniJoinville
Maurice Xhastanier
Jean Goupy
Thomas
Lacoux
Silvestro
210570:105
7-8 Play-Off
12.03NOR13-12FRA
Second Round
09.03ISL20-13FRA
07.03CZE25-6FRA
05.03SWE15-11FRA
First Round
03.03GER21-7FRA
02.03FRA21-11NED
9. Yugoslavia
000229:32
First Round
03.03SWE14-12YUG
02.03NOR18-17YUG
10.Switzerland
Kurt Wettstein 1BTV St. Gallen
Peter Fäh 2
Armin Sailer42
Heinz Leihmann72BSV Bern Muri
Bruno Schmid12
Max Altdorfer42
Christian Kühner32
Nicklaus Fricker12
René Landis 1
Fritz Bernhard 1
Adolf Burkhardt42BSV Bern Muri
Martin Furgler 1Otmar St Gallen
Hans Sheurer 1BSV Bern Muri
Toni Loretan11BSV Bern Muri
000225:32
First Round
03.03DEN18-13SUI
02.03ISL14-12SUI
11.NetherlandsGERFRATeam
Ab Masterbroek Olympia Hengelo
Gerard van Noesel Swift Arnheim
Wim Meyers Olympia Hengelo
Hans Horselenberg 2Olympia Hengelo
Henk Kuipers Olympia Hengelo
Theo Mulders1 Swift Arnhem
Frans van der Heyden 6Niloc Amsterdam
Joop Poulus Niloc Amsterdam
Jan Ritterbos31Niloc Amsterdam
Daan Gillisen22Niloc Amsterdam
Marinus Botterdam1 Operatie ’55 den Haag
Henk Botterman Operatie ’55 den Haag
Jan Middelink Blau-Wit Amsterdam
Rob de Graaff Animo Rijswijk
Coach: Christiaan Agterdenbosch
000218:54
First Round
02.03FRA21-11NED
01.03GER33-7NED
12.Japan
000226:67
First Round
02.03ROU29-11JPN
01.03TCH38-15JPN
Olympic indexWorld index
Europe indexAmerica index
Africa indexAsia index
Oceania indexEurope Qual index
Euro Cups index
World Cup indexOther index
Handball indexTodor66
index Men
XXVI Men 2019 Denmark, Germany
XXV Men 2017 France
XXIV Men 2015 Qatar
XXIII Men 2013 Spain
XXII Men 2011 Sweden
XXI Men 2009 Croatia
XX Men 2007 Germany
XIX Men 2005 Tunisia
XVIII Men 2003 Portugal
XVII Men 2001 France
XVI Men 1999 Egypt
XV Men 1997 Japan
XIV Men 1995 Iceland
XIII Men 1993 Sweden
XII Men 1990 Czechoslovakia
XI Men 1986 Switzerland
X Men 1982 West Germany
IX Men 1978 Denmark
VIII Men 1974 East Germany
VII Men 1970 France
VI Men 1967 Sweden
V Men 1964 Czechoslovakia
IV Men 1961 West Germany
III Men 1958 East Germany
II Men 1954 Sweden
I Men 1938 Germany
Team Squads completed courtesy to "Greger Lindberg" greger.lindberg@bredband.net .

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 15 Nov 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast