Men Handball V World Championship 1964 Czechoslovakia - 06-15.03 Champion Romania
Many thanks to "Greger Lindberg" greger.lindberg@bredband.net
Finals played at Praga
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2HT
Final15.0317:30Romania25-22Sweden14-13 Stats
3-414.0319:30Czechoslovakia22-15West Germany8-7
5-615.0316:00Soviet Union27-18Yugoslavia13-9
7-814.0318:00Denmark23-14Hungary8-6

Formula

Final rankingPwdlgfga
1. Romania12600136:88
2. Sweden6303104:90
3. Czechoslovakia10501118:81
4. West Germany731296:86
5. Soviet Union6303124:89
6. Yugoslavia6222102:96
7. Denmark6303105:96
8. Hungary630393:90
eliminated in First Groups Round
9. Iceland420140:39
10.East Germany311144:35
11.Norway210237:47
12.Switzerland210238:56
13.Japan210240:90
14.France000341:64
15.Egypt000328:58
16.United States000325:66
Second Groups Round
Group EPragaSWEFRGYUGHUN
Group FPragaROUTCHCZEDEN
First Groups Round
Group AGottwaldowFRGYUGGDRUSA
Group BBratislavaSWEHUNISLEGY
Group CPragaTCHDENSUIFRA
Group DPardubiceROUURSNORJPN
Qualification
Europe Qual Men 196313
Asia1
Africa Men WQ 19631
America Men WQ 19641
Goalscorers
1. Andreas Fenyo (HUN)32
1. Josip Mirkovic (YUG)32
1. Ioan Moser (ROU)32

Second Groups Round.

Winners to Final. Rest to Classification.
Group Epwdlgfga
1. Sweden420146:42
2. West Germany311145:41
3. Yugoslavia311148:52
4. Hungary210242:46
TeamSwedFRGYugoHung
Sweden---- 23:1815:8
West Germany16:8----14:14
Yugoslavia ----16:15
Hungary 19:15 ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
played at Praga
11.0315:30Hungary19-15West Germany9-8
11.0319:15Sweden23-18Yugoslavia10-11
13.0315:30Yugoslavia16-15Hungary9-7
13.0319:15West Germany16-8Sweden8-5
Group Fpwdlgfga
1. Romania630057:44
2. Czechoslovakia420147:42
3. Soviet Union210246:48
4. Denmark000340:56
TeamRomaCzecSoviDenm
Romania----16:1516:1425:15
Czechoslovakia ----18:1514:11
Soviet Union ----17:14
Denmark ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
played at Praga
11.0317:00Czechoslovakia18-15Soviet Union9-8
11.0320:30Romania25-15Denmark10-7
13.0317:00Soviet Union17-14Denmark10-10
13.0320:30Romania16-15Czechoslovakia9-7

First Groups Round.

First 2 to Second Groups Round. Rest are eliminated.
Scores are transferred.
Group Apwdlgfga
1. West Germany521050:37
2. Yugoslavia412050:31
3. East Germany311144:35
4. United States000325:66
TeamFRGYugoGDRUnit
West Germany----14:1412:1024:13
Yugoslavia ----14:1422: 3
East Germany ----20: 9
United States ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
played at Gottwaldow
06.0317:00West Germany14-14Yugoslavia8-8
transferred to Group E
06.0319:30East Germany20-9United States9-4
07.0317:15Yugoslavia22-3United States13-2
07.0319:30West Germany12-10East Germany7-5
09.0317:15Yugoslavia14-14East Germany7-10
09.0319:30West Germany24-13United States9-7
Group Bpwdlgfga
1. Sweden420151:31
2. Hungary420145:36
3. Iceland420140:39
4. Egypt000328:58
TeamSwedHungIcelEgyp
Sweden----15:8 26:11
Hungary ----21:1216:9
Iceland12:10 ----16:8
Egypt ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
played at Bratislava
06.0317:00Sweden15-8Hungary8-4
transferred to Group E
06.0319:30Iceland16-8Egypt8-5
07.0317:15Hungary16-9Egypt9-3
07.0319:30Iceland12-10Sweden7-5
09.0317:15Hungary21-12Iceland9-7
09.0319:30Sweden26-11Egypt14-3
Group Cpwdlgfga
1. Czechoslovakia630063:35
2. Denmark420153:40
3. Switzerland210238:56
4. France000341:64
TeamCzecDenmSwitFran
Czechoslovakia----14:1126:1023:14
Denmark ----16:1326:13
Switzerland ----15:14
France ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
played at Praga
06.0317:00Czechoslovakia23-14France12-7
06.0319:30Denmark16-13Switzerland8-5
07.0317:15Switzerland15-14France9-6
07.0319:30Czechoslovakia14-11Denmark7-7
transferred to Group F
09.0317:15Denmark26-13France13-5
09.0319:30Czechoslovakia26-10Switzerland15-3
Group Dpwdlgfga
1. Romania630070:36
2. Soviet Union210265:39
3. Norway210237:47
4. Japan210240:90
TeamRomaSoviNorwJapa
Romania----16:1418:1036:12
Soviet Union ---- 40:10
Norway 13:11----
Japan 18:14----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
played at Pardubice
05.0317:00Romania16-14Soviet Union7-8
transferred to Group F
06.0319:30Japan18-14Norway9-4
07.0317:15Soviet Union40-10Japan23-6
07.0319:30Romania18-10Norway11-7
09.0317:15Norway13-11Soviet Union6-7
09.0319:30Romania36-12Japan16-7

Teams Composition.

1. RomaniaGP
Mihai RedlDinamo Bucuresti 6
Virgil TaleŞtiinţa Bucuresti 4
Ion BogoleaDinamo Bucuresti 2
Petre IvănescuDinamo Bucuresti196
Olimpiu NodeaSteaua Bucuresti116
Virgil HnatDinamoBucuresti126
Ioan MoserDinamo Bucuresti336
Aurel BulgariuSteaua Bucuresti13
Cornel OţeleaSteaua Bucuresti146
Mircea Costache IDinamo Bucuresti34
Mircea Costache IIDinamo Bucuresti86
Ion PopescuTeleajăn Ploieşti105
Gheorge GruiaSteaua Bucuresti185
Iosif IakobSteaua Bucuresti126
Nica CezarDinamo Bucuresti35
Coach: Ioan Kunst Ghermănescu
Ass coaches: Nicolae Nedef, Eugen Trofin
2. SwedenGP
Lennart AugustssonIK Tord 1
Donald LindblomRedbergslids IK 6
Lennart RingSoIK Hellas 5
Rolf AlmqvistVikingarnas IF276
Per-Ove ArkevallRedbergslids IK24
Gösta CarlssonRedbergslids IK124
Hans CollinLugi13
Björn DanellSoIK Hellas43
Leif GustafssonRedbergslids IK42
Kjell JarleniusKFUM Borås116
Bengt JohanssonMajornas IK12
Kjell JönssonH43185
Gunnar KämpendahlRedbergslids IK136
Lennart KärrströmUIF Matteus-Pojkarna65
Bengt NedvallH4346
Stig Lennart OlssonIF Saab12
Coach:Curt Wadmark
3. Czechoslovakia
František ArnoštSlavia Prague
Jiří VíchaDukla Prague
Ladislav BenešDukla Prague
František BrůnaHC Baník OKD Karviná
Zdeněk ČernýZKL Brno
Jiří DjakovSlavia Prague
Václav DudaDukla Prague
Antonín FroloTatran Presov
RudolfHavlíkDukla Prague
František HermanSpartak Pilzen
Vojtěch MarešDuklaPrague
Zdeněk RadaDukla Prague
Jaroslav RážekDukla Prague
Vladimír SerugaTatran Presov
Josef TrojanDukla Prague
Jan VitoslavskýDukla Prague
Coaches: Jaroslav Mráz, Bedřich König
4. West GermanyGP
Rudolf DelfsPolizei SV Kiel 4
Wolf-Dieter RösnerSV Möhringen 3
Wolfgang StruckTHW Kiel 3
Erich KolbMTV Itzehoe22
Fritz BahrdtHamburger SV105
Werner BartelsTG 48 Witten13
Hermann GrafTSV Zuffenhausen126
Gerhard GrillFrisch Auf Göppingen25
Herbert HönnigeSG Leutershausen84
Klaus LangeMTV Itzehoe55
Herbert LübkingGrün-Weiß Dankersen214
Bernd LukasBerliner SV 189256
Bernd MühleisenSV Möhringen125
Fritz SchillmannVfL Wittingen103
Hinrich SchwenkerATSV Habenhausen34
Bernd StruckTHW Kiel52
Coach: Werner Vick
5. Soviet Union
6. Yugoslavia
Lujo GyöryGRK Zagreb
Josip MilkovicRK Medveščak Zagreb
Zlatko ŽagmešterRK Medveščak Zagreb
7. Denmark
Erik HolstÅrhus KFUM 5
Jørgen PedersenHjallese GF 6
Morten PetersenAjax København 1
Jørgen NielsenGullfoss23
Ole SandhøjSkovbakken96
Jørgen Peter HansenTarup HK306
John BerndthSchneekloth65
Gert AndersenHG København36
Mogens CramerHelsingør IF95
Per SvendsenHelsingørIF53
Hans Jørn GraversenUSG København43
Jørgen PetersenHG København186
Max NielsenMK31 København125
Jens Ove HansenStjernen02
Jørgen VodsgaardÅrhus KFUM11
Knud SkaarupSkovbakken63
Coach: Steen Petersen
8. HungaryGM
János KovácsCsepel SC 5
Béla TímárGyöri ETO 4
Dénes DubánSpartacus 3
János AdorjánHonved185
Gyula Baranyai--?(t 62!)26
Ferenc Berkesi 4
Vilmos DrobnitsTatabánya13
András FenyőHonved316
András KesjárMartfüi MSE32
József KleinOzdi Kohász23
László Kovács-CHonved114
István MarosiOzdi Kohász12
Béla RáczMartfüi MSE125
László StillerSpartacus84
Sándor Tamásdi 25
Ferenc VíghHonved25
Coach: Árpád Csicsmányi
9. IcelandGP
Hjalti EinarssonFH Hafnarfjördur 3
Gudmundúr GústafssonThrottur Reykjavik 3
Sigurdur EinarssonFram Reykjavik33
Birgir BjörnssonFH Hafnarfjördur 1
Ragnar Jónsson - CFH Hafnarfjördur73
Karl JóhannssonKR Reykjavik13
Hördur KristinnssonArmann Reykjavik53
Gunnlaugur HjálmarssonIR Reykjavik113
Örn HallsteinssonFH Hafnarfjördur53
Gudjon JonssonFram Reykjavik23
Ingolfur OskarssonFram Reykjavik62
Einar SigurdssonFH Hafnarfjördur 3
Coach: Karl Benediktsson
10.East Germany
Reiner FrieskeASK Vorwärts Berlin
Hans BeierEmpor Rostock
Klaus PrüsseEmpor Rostock
Klaus-Dieter MatzSC Dynamo Berlin
Rudi HirschSC Dynamo Berlin
Klaus PetzoldSC Dynamo Berlin
Waldemar PappuschASK Vorwärts Berlin
Klaus MüllerASK Vorwärts Berlin
Klaus HeblerASK Vorwärts Berlin
Reiner LeonhardtBSG Wismut Aue
Erwin KaldaraschSC DHfK Leipzig
Paul TiedemannSC DHfK Leipzig
Klaus LanghoffSC DHfK Leipzig
Otto HölkeSC DHfK Leipzig
Horst PahlitzschSC Leipzig
Harry ZörnackWismut Karl-Marx-Stadt
Coach: Hans Seiler
11. NorwayP
Oddvar Klepperås1-
Hans Huseby3-
Rolf Rustad2-
Per Graver1-
Arnulf Bæk1-
Kjell Svestad3-
Carl Graff-Wang3-
Trygve Hegnar3-
Jan-Egil Uthberg3-
Erik Schønfeldt3-
Knut Strøm3-
Arild Gulden3-
Jan Petter Aas2-
Finn Arne Johansen2-
Bjørn Erik Sandsten0-
Coach:John Tresse
12.SwitzerlandGP
Kurt WettsteinGrasshoppers 1
Michael FunkGrasshoppers 3
Max Altdorfer 3
Hans GemperleTSV Otmar St Gallen73
Christian Kühner 23
Heinz LehmannBSV Bern Muri 1
Bruno Schmid 43
Armin Seiler 113
Edi SteblerATV Basel-Stadt 186233
Bruno WalderATV Basel-Stadt 186253
Bruno WickBTV St Gallen53
Hugo ReyTSV Fortitudo Gossau11
15.Egypt
Coach: Mourir Girgis
16.United States
Hans-Jürgen Heinrichs
William Horvath
Peter Bühning - C
René Landis
Vincent Drake
Louis Jager
Plate
Fritz Hattig
Kroeller
Ronny B Follat
Olaf Stiner
Wilhelm Theurer
Harald Giesche
Laszlo J Jurak
Paul J Kuehn
Harry Liebig
Coach: William Kruse
Olympic indexWorld index
Europe indexAmerica index
Africa indexAsia index
Oceania indexEurope Qual index
Euro Cups index
World Cup indexOther index
Handball indexTodor66
index Men
XXVI Men 2019 Denmark, Germany
XXV Men 2017 France
XXIV Men 2015 Qatar
XXIII Men 2013 Spain
XXII Men 2011 Sweden
XXI Men 2009 Croatia
XX Men 2007 Germany
XIX Men 2005 Tunisia
XVIII Men 2003 Portugal
XVII Men 2001 France
XVI Men 1999 Egypt
XV Men 1997 Japan
XIV Men 1995 Iceland
XIII Men 1993 Sweden
XII Men 1990 Czechoslovakia
XI Men 1986 Switzerland
X Men 1982 West Germany
IX Men 1978 Denmark
VIII Men 1974 East Germany
VII Men 1970 France
VI Men 1967 Sweden
V Men 1964 Czechoslovakia
IV Men 1961 West Germany
III Men 1958 East Germany
II Men 1954 Sweden
I Men 1938 Germany
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 25 Jun 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast