Men Handball VI World Championship 1967 Sweden 12.01-21.01 Champion Czechoslovakia
Many thanks to "Greger Lindberg" greger.lindberg@bredband.net
Finals
Gamedatetimevenueteam 1scoreteam 2HT
Final21.0117:00VästeråsCzechoslovakia14-11Denmark8-8 Detailes
3-421.0115:30VästeråsRomania21-19Soviet Union8-11
aet ; FT 18-18
5-620.01 EskilstunaSweden24-22West Germany12-10
7-820.01 Yugoslavia24-20Hungary9-10
1/219.01 Czechoslovakia19-17Romania11-10
1/219.01 VasterasDenmark17-12Soviet Union9-8
5-818.01 GoteborgWest Germany31-30Yugoslavia14-12
a2et ; FT 24-24, 1ET 27-27
5-818.01 KarlskronaSweden21-19Hungary11-10
1/417.0119:30KristiansandDenmark14-13Yugoslavia6-5
1/417.0119:30HelsingborgCzechoslovakia18-11Sweden9-3
1/417.0119:30StockholmSoviet Union19-16West Germany10-7
1/417.0119:30LinkopingRomania20-19Hungary13-12

Formula

Teams Composition

Qualification
Europe Qual Men 196613
Asia1
Africa1
America Men WQ 19671
Final rankingPwdlgfga
1. Czechoslovakia12600123:73
2. Denmark840292:77
3. Romania9411114:87
4. Soviet Union6303113:95
5. Sweden8402118:112
6. West Germany8402158:139
7. Yugoslavia8402136:110
8. Hungary4204126:130
eliminated in Groups Round
9. East Germany311168:42
10.France210234:41
11.Japan210273:85
12.Poland210253:66
13.Norway000344:58
14.Switzerland000345:65
15.Tunisia000323:66
16.Canada000318:92
Journalists “All Star Team:
Holst (DEN) - Gruia (ROU), Bruna (CZE), Tiedemann (GDR), Mares (CZE), Solomko (URS), Duda (CZE)
Groups Round
Group AYUGSWEPOLSUI
Group BFRGHUNJPNNOR
Group CROUURSGDRCAN
Group DTCHDENFRATUN
GolascorersGp-?
1. Hans-Günter Schmidt (FRG)385
2. Herbert Lübking (FRG)365
2. Josip Milkovic (YUG)3625
4. Yuriy Klimov (URS)351534
5. Frantisek Bruna (CZE)340
5. Gheorghe Gruia (ROU)345
7. András Fenyő (HUN)34629
7. István Marosi (HUN)28729
9. Vaclav Duda (CZE)280
10.Jan Hodin (SWE)230
11.Hrvoje Horvat (YUG)22
12.Iosif Iacob (ROU)21
13.Göran Hård af Segerstad (SWE)20
13.Ivan Uremovic (YUG)20

Groups Round.

First 2 to 1/4 Finals. Rest are eliminated.
Group Apwdlgfga
1. Yugoslavia630069:45
2. Sweden420162:53
3. Poland210253:66
4. Switzerland000345:65
TeamYugoSwedPolaSwit
Yugoslavia----21:1722:1726:11
Sweden ----26:1619:16
Poland ----20:18
Switzerland ----
datevenueteam 1scoreteam 2HT
12.01MalmoSweden26-16Poland9-7
12.01HelsingborgYugoslavia26-11Switzerland16-3
13.01KristiansandSweden19-16Switzerland10-8
13.01 Yugoslavia22-17Poland14-8
15.01MalmoYugoslavia21-17Sweden8-9
15.01LandskronaPoland20-18Switzerland12-11
Group Bpwdlgfga
1. West Germany630089:66
2. Hungary420168:65
3. Japan210273:85
4. Norway000344:58
TeamFRGHungJapaNorw
West Germany----29:2338:2722:16
Hungary ----30:2515:11
Japan ----21:17
Norway ----
datevenueteam 1scoreteam 2HT
12.01LuleaaWest Germany22-16Norway12- 9
12.01KirunaHungary30-25Japan16-14
13.01KirunaWest Germany38-27Japan17-12
13.01MalmbergetHungary15-11Norway7-7
15.01MalmbergetWest Germany29-23Hungary17-13
15.01LuleaaJapan21-17Norway11-7
Group Cpwdlgfga
1. Romania521056:30
2. Soviet Union420163:41
3. East Germany311168:42
4. Canada000318:92
TeamRomaSoviGDRCana
Romania----15:1314:1427:3
Soviet Union ----22:1728:9
East Germany ----37:6
Canada ----
datevenueteam 1scoreteam 2HT
12.01StockholmRomania14-14East Germany7-7
12.01OrebroSoviet Union28-9Canada17-4
13.01BorlangeRomania27-3Canada9-1
13.01EskilstunaSoviet Union22-17East Germany12-8
15.01StockholmRomania15-13Soviet Union7-9
15.01KopingEast Germany37-6Canada20-3
Group Dpwdlgfga
1. Czechoslovakia630072:34
2. Denmark420150:38
3. France210234:41
4. Tunisia000323:66
TeamCzecDenmFranTuni
Czechoslovakia----24:1425:1023:10
Denmark ----9:827:6
France ----16:7
Tunisia ----
datevenueteam 1scoreteam 2HT
12.01GoteborgCzechoslovakia25-10France10-2
12.01VanersborgDenmark27-6Tunisia16-4
13.01FalkopingCzechoslovakia23-10Tunisia13-4
13.01HalmstadtDenmark9-8France2-3
15.01HelsingborgCzechoslovakia24-14Denmark13-7
15.01SkaraFrance16-7Tunisia7-4

Teams Composition.

1. Czechoslovakia
Frantisek ArnostSlavia Prague
Jaroslav SkarvanDukla Prague
Martin GregorTatran Presov
Vojtech MaresDukla Prague
Antonin FroloTatran Presov
Ladislav BenesDukla Prague
Bedrich CinnerKarvina
Vaclav DudaDukla Prague
Frantisek BrunaKarvina
Jaroslav KonecnyDukla Prague
Rudolf HavlikDukla Prague
Frantisek HermanSkoda Plzen
Rudolf HorvathDukla Prague
Arnost KlimcikKarvina
Jaroslav RazekDukla Prague
Vladimir SerugaTatran Presov
Coach: Bedrich Konig
2. DenmarkGM
Erik HolstÅrhus KFUM 5
Morten PetersenAjax København 6
Kay JørgensenTingsted IF 1
Arne AndersenEfterslaegten22
Bent ClausenOdense KFUM 1
Iwan ChristiansenÅrhus KFUM105
Verner GaardHG København76
Søren JensenMørkhøj24
Bent JørgensenStadion56
Gunnar JürgensHG København65
Klaus KaaeÅrhus KFUM104
Carsten LundHG København145
Ulf MadsenTarup HK41
Max NielsenMK 31 København155
Per SvendsenHelsingør IF35
Jørgen VodsgaardÅrhus KFUM145
Coach: Hans Jensen
3. Romania
Mihai RedlDinamo Bucuresti
Cornel PenuDinamo Bucuresti
Alexandru DincaSteaua Bucuresti
Mircea Costache IIDinamo Bucuresti
Cristian GatuStiinta Bucuresti
Gheorghe GoranSteaua Bucuresti
Gheorghe GruiaSteaua Bucuresti
Roland GunesPolitehnica Timişoara
Iosif IacobSteaua Bucuresti
Gheorghe LicuDinamo Bucuresti
Ioan MoserDinamo Bucuresti
Cezar NicaDinamo Bucuresti
Cornel OteleaSteaua Bucuresti
Valentin SamungiDinamo Bucuresti
Ion PopescuSteaua Bucuresti
Virgil HnatDinamo Bucuresti
Coach: Ioan Kunst Ghermănescu
Ass coaches: Nicolae Nedef, Eugen Trofin
4. Soviet Union
Yuriy Klimov
Selenov
Yuriy Solomko
Masur
Lebedev
Eksevlidze
Chevtchenko
Veldre
Tservadze
Sodorenko
5. Sweden
Donald LindblomIFK Boråsgoalkeeper
Sten OlssonHK Drottgoalkeeper
Ulf JohnssonLUGIgoalkeeper
Gunnar KämpendahlGIK Wasaiterna
Lennart KärrströmMatteuspojkarna
Bengt JohanssonSoIK Hellas
Lennart ErikssonSoIK Hellas
Bengt BaardIFK Kristianstad
Björn DanellSoIK Hellas
Hans ErikssonGUIF
Jan HodinSoIK Hellas
Göran Hård af SegerstadSoIK Hellas
Kjell JarleniusIK Heim
Tony JohanssonVikingarnas IF
Michael KochRedbergslids IK
Bengt NedvallH 43-Lund
Coach: Kurt Wadmark
6. West GermanyGM
Hans-Jürgen BodeHamburger SV05
Helmut DuellRSV Mülheim01
Wolf-Dieter RösnerSpVgg. Möhringen02
Fritz BahrdtHamburger SV56
Werner BartelsTG 48 Witten145
Jochen FeldhoffVfL Gummersbach72
Jürgen GlombekGrün-Weiß Dankersen0
Günter HegerSpVgg Möhringen95
Herbert HönnigeSG Leutershausen85
Herbert LübkingGrün-Weiß Dankersen386
Bernd LukasBerliner SV 189212
Bernd MühleisenSpVgg Möhringen146
Bernd MunckEintracht Hildesheim134
Rüdiger-Felix SchmackeSG Leutershausen53
Hans-Günter SchmidtVfL Gummersbach386
Rudolf SchwanzTV Krefeld-Oppum83
Coach: Werner Vick
7. Yugoslavia
Josip MilkovicRK Medveščak Zagreb
Branislav PokrajacCrvena Zvezda
Boris KosticPartizan Beograd
Ivan Uremovic- ?
Hrvoje HorvatPartizan Bjelovar
8.HungaryGM
János KovácsCsepel SC 6
Béla TimárGyöri ETO 6
János AdorjánHonved136
András FenyőHonved296
Ferenc Gyűrű- ?11
Sándor KalóTatabányai Bányász146
József KleinÓzdi Kohász76
Ádám KochVörös Meteor SC 1
László KovácsHonved146
István MarosiÓzdi Kohász296
Attila Nagy- ?65
Lajos SimóTatabányai Bányász35
János Tornóczky- ?23
István VargaHonved83
Coach: Miklós Albrecht
9. East Germany
Klaus FrankeSC DHfK Leipzig
Reiner FrieskeASK Vorwärts Berlin
Rainer GanschowEmpor Rostock
Gerhard GernhöferEmpor Rostock
Klaus LanghoffSC DHfK Leipzig
Peter RandtSC DHfK Leipzig
Hannes EichhornSC DHfK Leipzig
Paul TiedemannSC DHfK Leipzig
Klaus PetzoldSC Dynamo Berlin
Rainer ZimmermannSC Dynamo Berlin
Werner SengerSC Dynamo Berlin
Peter RostSC Leipzig
Harry ZörnackBSG Wismut Karl-Marx-Stadt
Klaus MüllerASK Vorwärts Berlin
Coach: Hans Seiler
10.France
Jean FerignacParis UC
11.Japan
12.PolandGM
Henryk GąsiorŚląsk Wrocław 3
Bogdan KowalczykAZS Warszawa 2
Piotr DeptaGórnik Siemianowice 1
Alfred WrzeskiŚląsk Wrocław53
Krystian KłosekŚląsk Wrocław113
Kazimierz MieleszczukAZS Katowice103
Franciszek CholewaPogoń Zabrze83
Jan WęglarzGórnik Siemianowice43
Marek Nowakowski- ?53
Andrzej WlazłoSpojnia Gdańsk22
Kurt CzichyPogoń Zabrze 3
Robert ZawadaWybrzeże Gdańsk63
Helmut PniocińskiSpójnia Gdańsk21
13.NorwayGM
1. Pål ByeOppsal Oslo 1
11.Rolf Rustad 2
12.Oddvar KlepperåsFredensborg Oslo 3
2. Arnulf BækElverum or OS23
3. Kjell SvestadFredensborg Oslo 2
4. Pal CappelenArild Oslo12
5. Erik SchønfeldtFredensborg Oslo43
6. Arild GuldenGrasshoppers (SUI)93
7. Jan-Egil UthbergBSI11
8. Jon ReinertsenFredensborg Oslo103
9. Rolf Gustav Lundberg 62
10.Inge K. HansenFredensborg Oslo43
13.Terje Höiland 1
14.Per GraverOSI62
15.Carl Graff-WangArild Oslo 1
16.Jon Arne Gunnerud 2
Coach: Kjell Kleven
14.SwitzerlandGM
Kurt WettsteinGrasshoppers 2
Michael FunkGrasshoppers 1
Walter SedlmayerBSV Bern Muri 1
Werner EbiRTV Basel12
Willy GlausBSV Bern Muri52
Hans-Heinrich Güttinger- ?22
René Landis- ?143
Heinz LehmannBSV Bern Muri 3
Hugo ReyTSV Fortitudo Gossau22
Armin Seiler- ?153
Edi SteblerATV Basel-Stadt 186253
Bruno WalderATV Basel-Stadt 1862 2
Erich Dubler- ?12
Rolf GütlinATV Basel-Stadt 1862 1
Ueli SchweingruberBSV Bern Muri 1
15.Tunisia
16.Canada
Bela Horvath
Maurice Byl
Joe Dernastja
Vincent Drake
Fred Haaf
Helmut Jost
Andor Mezey
Rolf Hansen
Dieter Preusse
Bill Vamosi
John Dermastja
Dieter Hagen
Julius Fodor
Olaf Schulze
Klaus Wittenburg
Arthur Herter
Olympic indexWorld index
Europe indexAmerica index
Africa indexAsia index
Oceania indexEurope Qual index
Euro Cups index
World Cup indexOther index
Handball indexTodor66
index Men
XXVI Men 2019 Denmark, Germany
XXV Men 2017 France
XXIV Men 2015 Qatar
XXIII Men 2013 Spain
XXII Men 2011 Sweden
XXI Men 2009 Croatia
XX Men 2007 Germany
XIX Men 2005 Tunisia
XVIII Men 2003 Portugal
XVII Men 2001 France
XVI Men 1999 Egypt
XV Men 1997 Japan
XIV Men 1995 Iceland
XIII Men 1993 Sweden
XII Men 1990 Czechoslovakia
XI Men 1986 Switzerland
X Men 1982 West Germany
IX Men 1978 Denmark
VIII Men 1974 East Germany
VII Men 1970 France
VI Men 1967 Sweden
V Men 1964 Czechoslovakia
IV Men 1961 West Germany
III Men 1958 East Germany
II Men 1954 Sweden
I Men 1938 Germany
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Dec 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast