Men Handball IX World Championship 1978 Denmark 26.01-05.02 Champion West Germany
Finals played in Kopenhagen
Gamedateteam 1scoreteam 2HT
Final05.02West Germany20-19Soviet Union11-11
3-404.02East Germany19-15Denmark9-7
Dreibrodt 7, Bohme 7, Gruner 3, Gerlacht 2, Hoft
Berg 5, Sorensen 2, Pazyj 2, Christensen 2, Bock 1
5-604.02Yugoslavia21-19Poland8-10
Radjenovic 6, Pavicevic 5, Jovovic 4, Krivikapic 4, Makaric , Delechmetovic
Klempel 8, Hissinger 4, Przyhysz 4, Kalurinski 2, Brzozowski
7-805.02Romania25-17Sweden13-7

Formula

Final rankingPwdlgfga
1. West Germany10420105:86
2. Soviet Union9411123:100
3. East Germany8321105:88
4. Denmark9411114:101
5. Yugoslavia9411108:96
6. Poland6303134:124
7. Romania7312132:107
8. Sweden4204121:125
Group 9-12
9. Hungary9411137:117
10.Spain6303121:124
11.Czechoslovakia4123122:110
12.Japan3114130:151
elinminated in First Groups Round
13.Iceland000354:68
14.Bulgaria000358:82
15.Canada000331:73
16.France000354:97
France replaced the African team.
Second Groups Round
Group EFRGGDRYUGROU
Group FURSDENPOLSWE
Group 9-12HUNESPTCHJPN
First Groups Round
Group AFRGYUGTCHCAN
Group BHUNGDRROUFRA
Group CURSDENESPISL
Group DPOLSWEJPNBUL
Qualification
Europe13
Olympic Men 19766
Men B 19776
DenmarkHost
Asia Men WQ 19771
America Men WQ 19781
Africa1
Goalscorers:
1. Jerzy Klempel (POL)47
1. Peter Kovács (HUN)47

Second Gropus Round.

First to Final. Rest to classification games.
Group Epwdlgfga
1. West Germany412049:44
2. East Germany412048:46
3. Yugoslavia311146:50
4. Romania101249:52
TeamFRGGDRYugoRoma
West Germany----14:1418:1317:17
East Germany ----16:1618:16
Yugoslavia ----17:16
Romania ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
31.0119:30BrondbyWest Germany14-14East Germany7-9
31.0119:30OdenseYugoslavia17-16Romania9-10
02.0219:30HelsingorWest Germany17-17Romania8-6
02.0219:30KalundborgEast Germany16-16Yugoslavia9-11
Group Fpwdlgfga
1. Soviet Union521058:50
2. Denmark521059:53
3. Poland210261:60
4. Sweden000349:64
TeamSoviDenmPolaSwed
Soviet Union----16:1618:1624:18
Denmark ----25:2318:14
Poland ----22:17
Sweden ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
31.0119:30VejleSoviet Union24-18Sweden10-5
31.0119:30RandersDenmark25-23Poland14-12
02.0219:30AarhusSoviet Union18-16Poland7-9
02.0219:30HerningDenmark18-14Sweden10-9
Group 9-12pwdlgfga
9. Hungary521071:63
10.Spain420169:59
11.Czechoslovakia202164:67
12.Japan101266:81
TeamHungSpaiCzecJapa
Hungary----23:1918:1830:26
Spain ----24:2126:15
Czechoslovakia ----25:25
Japan ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
31.0119:30FrederikssundHungary18-18Czechoslovakia
31.0119:30RonnedeSpain26-15Japan14-10
02.0219:30NikobyngHungary30-26Japan15-16
02.0219:30NikobyngSpain24-21Czechoslovakia12-12
04.02 TarupHungary23-19Spain11-8
04.0216:00BornholmCzechoslovakia25-25Japan12-14

First Grouos Round.

First 2 to Second Groups Round. 3rd to Group 9-12. 4th eliminated.
Scores are transfered.
Group Apwdlgfga
1. West Germany630054:36
2. Yugoslavia420154:45
3. Czechoslovakia210258:43
4. Canada000331:73
TeamFRGYugoCzecCana
West Germany----18:1316:1320:10
Yugoslavia ----17:1624:11
Czechoslovakia ----29:10
Canada ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
26.0119:00OdenseYugoslavia24-11Canada13-4
26.0120:30OdenseWest Germany16-13Czechoslovakia8-5
28.0115:00RingeWest Germany20-10Canada7-3
28.0115:00VejleYugoslavia17-16Czechoslovakia9-7
29.0114:00OdenseWest Germany18-13Yugoslavia9-5
transferred to Group E
29.0114:00FredericiaCzechoslovakia29-10Canada15-5
28.01 Group A Yugoslavia 17-16 Czechoslovakia 9-7 7m - 3(5)-3(4)
Prodanic 5, Pavicevic 4(3), Radjenovic 4, Krivokapic 2, Horvat, Bognovic ; pen. Radjenovic 2x2', Grubic 2'
Salivar 5(2), Bapic 3, Straka 3, Katusak 2(1), Liska 2, Kratochvil ; pen. Liska 2', Straka 2'
Group Bpwdlgfga
1. Romania420174:56
2. East Germany420156:43
3. Hungary420166:54
4. France000354:97
TeamRomaGDRHungFran
Romania---- 22:2136:17
East Germany18:16---- 28:15
Hungary 12:10----33:22
France ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
26.0119:00HerningHungary33-22France17-9
26.0120:30HerningEast Germany18-16Romania6-7
transferred to Group E
28.0115:00EsbergHungary12-10East Germany7-6
28.0115:00AbenraRomania36-17France18-9
29.0114:00HerningRomania22-21Hungary9-10
29.0114:00RibeEast Germany28-15France14-6
Group Cpwdlgfga
1. Soviet Union521062:46
2. Denmark521056:45
3. Spain210252:65
4. Iceland000354:68
TeamSoviDenmSpaiIcel
Soviet Union----16:1624:1222:18
Denmark ----19:1521:14
Spain ----25:22
Iceland ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
26.0119:00AarhusDenmark19-15Spain11-9
26.0120:30AarhusSoviet Union22-18Iceland14-9
28.0115:00AalborgSoviet Union24-12Spain10-5
28.0117:00RandersDenmark21-14Iceland10-8
29.0116:00ThistedSpain25-22Iceland15-10
29.0114:00AarhusSoviet Union16-16Denmark9-8
transferred to Group F
Group Dpwdlgfga
1. Poland630076:60
2. Sweden420172:58
3. Japan210264:70
4. Bulgaria000358:82
TeamPolaSwedJapaBulg
Poland----22:1726:2128:22
Sweden ----24:2031:16
Japan ----23:20
Bulgaria ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
26.0119:00BrondbySweden31-16Bulgaria14-10
26.0120:30BrondbyPoland26-21Japan13-13
28.0115:00KogeSweden24-20Japan10-10
28.0115:00KalundborgPoland28-22Bulgaria20-7
29.0114:00HelsingorPoland22-17Sweden14-9
transferred to Group F
29.0114:00NaestvedJapan23-20Bulgaria11-11

Teams Composition.

West Germany 1978 Team
West
1. West Germany
1. Manfred Hoffmann
16.Rainer Niemeyer
2. Arnulf Meffle
5. Dieter Waltke
6. Manfred Freisler
7. Gerd Rosendahl
8. Horst Spengler capt
9. Erhard Wunderlich
11.Joachim Deckarm
13.Arno Ehret
14.Heiner Brand
15.Kurt Klühspies
Richard Boczkowski
Klaus Frey
Claus Hormel
Manfred Hofmann
Coach: Vlado Stenzel
2. Soviet Union
1. Michail Istchenko gk
12.Nikolay Tomin gk
3. Vladimir Maksimov
4. Sergey Kushniryuk
5. Vasiliy Ilyin
6. Vladimir Kravtsov
8. Valeriy Gassiy
9. Alexander Anpilogov
10.Yevgeniy Tchernyshev
11.Zhuk
13.Yuriy Kidyayev
14.Alexander Rezhanov
Anatoliy Fyedukin
Yuriy Klimov
Valeriy Belov
Coach: Anatoli Evtuschenko
3. East Germany
1. Siegfried Voigt
12.Wieland Schmidt
16.Hans-Jorg Paulick
2. Günter Dreibrodt
3. Jürgen Hildebrand
4. Frank-Michael Wahl
5. Wolfgang Böhme
6. Dietmar Schmidt
7. Hartmut Krüger
8. Ernst Gerlach
9. Klaus Gruner
10.Reinhard Schütte
11.Ingolf Wiegert
13.Hans Engel
14.Helmut Wilk
15.Walter Smuch
Rainer Höft
4. Denmark
1. Kay Jorgensen
12.Mogens Jepesen
16.Jorgen Hertzsprung
2. Michael Berg
3. Anders Dahl Nielsen
4. Heine Sorensen
5. Thomas Pazyj
6. Soren Andersen
7. Morten Stig Christensen
8. Bent Larsen
9. Palle Jensen
10.Eric Buc Petersen
11.Thor Munkager
13.Jesper Petersen
14.Henrik Jacobsgaard
15.Lars Bock
5. Yugoslavia
1. Adnan Dizdar
12.Zdenko Zorko
16.Zeljko Nims
2. Vlado Bojovic
3. Nedjeljko Prodanic
4. Drago Jojovic
5. Radisav Pavicevic
6. Retpit Fojzula
7. Hrvoje Horvat
8. Dragutin Makaric
9. Radivoj Krivokapic
10.Gaslav Grubic
11.Zdravko Miljak
12.Zeljko Vidakovic
14.Zdravko Radjenovic
15.Rusmir Delahmetovic
6. Poland
1. Mieclaw Wojczak
12.Henryk Rozmiarek
16.Andrzej Szymcak
2. Alfred Kaluzinski
3. Jerzy Kuleczka
4. Jerzy Klempel
5. Andrzej Sokolowski
6. Jan Gmyrek
7. Janus Przybysz
8. Piotr Ciesla
9. Janus Brzozowski
10.Daniel Waszkiewics
11.Wladislaw Smagacs
12.Bogdan Faleta
14.Jerzy Garpiel
15.Jan Koziel
7. Romania
Cornel Penu
Nicolae Munteanu
Radu Voina
Gabriel Kicsid
Stefan Birtalan
Cezar Draganita
Vasile Stinga
Cornel Durau
Werner Stockl
Mircea Grabovschi
Alexandru Folker
Mihai Mironiuc
Mircea Bedivan
Stefan Deacu
Coach: Nicolae Nedef
8. Sweden
Dan Eriksson
Goran Gustafsson
Lars Goran Johnsson
Thomas Augustsson
Bengt Hakansson
Ingemar Andersson
Bo Andersson
9. Hungary
Molnar
Peter Kovacs
Kenyeres
Suvoltos
Gubanyi
Kocsis
Janovsky
Kontra
Szilagy
Suvoltos
10.Spain
Uria
Novoa
Cascallana
Hernandez
Alonso
Manrique
Suarez
M. Lopez
B. Lopez
P. Lopez
Cinca
Pérramón gk
Rosoll gk
Novoa
Novales
Cecilio
Uria
De la Puénte
Mario
Albizu
Manrique
De Andrés
López Balsells
11.Czechoslovakia
Salivar
Babic
Straka
Katusak
Liska
Kratochvil
Bruna
Canda
Dobrotka
Kreipindl
Papiernik
12.Japan
Gamo
Hanawa
Sato
Hozumi
Nakai
Saito
Tsugawa
Yanagawa
13.Iceland
Kristján Sigmundsson, Vikingur
Gunnar Einarsson, Haukar
Ólafur Benediktsson, Olympia (SWE)
Jon H. Karlsson, Valur
Geir Hallsteinsson, FH
Björgvin Björgvinsson, Vikingur
Ólafur Einarsson, Vikingur
Thorbergur Adalsteinsson, Vikingur
Viggó Sigurðsson, Vikingur
Thorbjörn Gudmundsson, Valur
Bjarni Gudmundsson, Valur
Janus Gudlaugsson, FH
Einar Magnússon, Hannover (GER)
Gunnar Einarsson, Göppingen (GER)
Axel Axelsson, Dankersen (GER)
Coach: Janusz Czerwinsky (POL)
Coach: Birgir Björnsson
14.Bulgaria
Aladzhov
Bodenski
Asparuhov
Doichinov
Nachev
Hubchev
Gueorguiev
Zanev
Dzhenev
Blazhev
15.Canada
De Roussan
Lambert
Viens
Thorset
Blankenau
Belainsky
Gauthier
16.France
Geoffroy
Rey
Giraud
Graze
Reindin
Marunet
Balzer
Donnet
Roussell
Visioli
Grandjean
Final att.7000
West Germany
Deckarm6
Spengler4
Ehret3
Waltke3
Kluhspiels2
Wunderlich1
Brand1
Soviet Union
Gassij5
Yilin4
Chernishev3
Zachuk3
Maksimov2
Kuschniryuk1
Kikyayev1
Olympic indexWorld index
Europe indexAmerica index
Africa indexAsia index
Oceania indexEurope Qual index
Euro Cups index
World Cup indexOther index
Handball indexTodor66
index Men
XXVI Men 2019 Denmark, Germany
XXV Men 2017 France
XXIV Men 2015 Qatar
XXIII Men 2013 Spain
XXII Men 2011 Sweden
XXI Men 2009 Croatia
XX Men 2007 Germany
XIX Men 2005 Tunisia
XVIII Men 2003 Portugal
XVII Men 2001 France
XVI Men 1999 Egypt
XV Men 1997 Japan
XIV Men 1995 Iceland
XIII Men 1993 Sweden
XII Men 1990 Czechoslovakia
XI Men 1986 Switzerland
X Men 1982 West Germany
IX Men 1978 Denmark
VIII Men 1974 East Germany
VII Men 1970 France
VI Men 1967 Sweden
V Men 1964 Czechoslovakia
IV Men 1961 West Germany
III Men 1958 East Germany
II Men 1954 Sweden
I Men 1938 Germany
Many thanks to "Greger Lindberg" greger.lindberg@bredband.net .

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Dec 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast