Women Handball World Championship 2005 Saint Pittersburg (RUS) time +3GMT Champion Russia
Finals Ice Palace
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2HT
Final18.1217:00RUS Russia28-23ROU Romania17-12
3-418.1214:30HUN Hungary27-24DEN Denmark14-15
5-618.1212:00NED Netherlands28-26GER Germany17-12
7-817.1213:00BRA Brazil29-28KOR South Korea15-14
1/217.1215:30ROU Romania26-24HUN Hungary15-14
1/217.1218:00RUS Russia31-24DEN Denmark16- 9
Main Round
Group IIce Palace
Group IISCC Peterburgsky
Preliminary Round
Group AIce Palace
Group BSCC Peterburgsky
Group CYubileyny (Hall I)
Group DYubileyny (Hall II)
Final rankingPwdlgfgaTeams
1. Russia201000328:239W 05 Russia
2. Romania18901322:249W 05 Romania
3. Hungary15712328:254W 05 Hungary
4. Denmark11514295:277W 05 Denmark
5. Netherlands13612262:242W 05 Netherlands
6. Germany12603278:240W 05 Germany
7. Brazil12603276:267W 05 Brazil
8. South Korea8405292:279W 05 South Korea
eliminated in Second Groups Round.
9. Norway9413244:193W 05 Norway
10.Ukraine8323240:216W 05 Ukraine
11.Croatia6305250:228W 05 Croatia
12.France6305212:199W 05 France
eliminated in First Groups Round.
13.Austria6302158:147W 05 Austria
14.Macedonia5212149:122W 05 Macedonia
15.Slovenia5212159:132W 05 Slovenia
16.Angola4203167:140W 05 Angola
17.China4203154:146W 05 China
18.Japan2104152:155W 05 Japan
19.Poland2104136:154W 05 Poland
20.Argentina210479:150W 05 Argentina
21.Ivory Coast0005118:179W 05 Ivory Coast
22.Cameroon0005103:180W 05 Cameroon
23.Uruguay000573:205W 05 Uruguay
24.Australia000554:236W 05 Australia
Qualificationteams
Europe Qual Women_200513+1
Asia Women 20044-1
Africa Women 20043
America Women 20053
Oceania index.html1
Awards - Best players
Goalkeeper: Luminita Dinu (ROU)
Leftwing: Valentina Neli Ardean Nilsei (ROU)
Pivot: Liudmila Bodnieva (RUS)
Rightwing: Sun-Hee Woo (KOR)
Leftback: Pearl van der Wissel (NED)
Centerback: Anita Görbicz (HUN)
Rightback:Grit Jurack(GER)
Individual Prizes:
MVP: Ljudmila Bodnyijeva (RUS).
Scorer: Nadine Krause (GER) and Tanja Logvin (AUT) 60 goals
Second Groups Round
First 2 to Semi-Finals. 3rd and 4th to clasification games.
Group Ipwdlgfga
1.Russia10500156:132
2.Hungary8401159:138
3.Netherlands5212140:154
4.South Korea4203150:162
5.Norway3113132:131
6.Croatia0005140:160
TeamRussHungNethKoreNorwCroa
Russia----35:3334:2232:2726:2229:28
Hungary ----37:3042:2920:1827:26
Netherlands ----29:2630:3029:27
South Korea ----30:2538:34
Norway ----37:25
Croatia ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
12.1217:00HUN Hungary27-26CRO Croatia16-13
12.1219:00RUS Russia32-27KOR South Korea17-13
12.1221:20NED Netherlands30-30NOR Norway16-12
13.1217:00KOR South Korea38-34CRO Croatia20-19
13.1219:00HUN Hungary37-30NED Netherlands21-16
13.1221:10RUS Russia26-22NOR Norway12-11
15.1217:00NED Netherlands29-26KOR South Korea16-14
15.1219:00RUS Russia35-33HUN Hungary15-17
15.1221:10NOR Norway37-25CRO Croatia18-12
Group IIpwdlgfga
1.Romania10500163:141
2.Denmark7311137:128
3.Germany6302145:140
4.Brazil4203147:153
5.Ukraine3113145:147
6.France0005121:149
TeamRomaDenmGermBrazUkraFran
Romania----33:2937:2635:3330:2728:26
Denmark ----27:2631:2228:2822:19
Germany ----32:2429:2632:26
Brazil ----33:3235:23
Ukraine ----32:27
France ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
12.1217:00GER Germany32-26FRA France18-13
12.1219:00ROU Romania35-33BRA Brazil17-15
12.1221:00DEN Denmark28-28UKR Ukraine13-17
13.1217:00ROU Romania37-26GER Germany20-14
13.1219:00BRA Brazil33-32UKR Ukraine16-17
13.1221:00DEN Denmark22-19FRA France11-10
15.1217:00BRA Brazil35-23FRA France19-14
15.1219:00GER Germany29-26UKR Ukraine16-15
15.1221:00ROU Romania33-29DEN Denmark16-13
First Groups Round
First 3 Second Groups Round. Rest are eliminated. Scores are transferred.
Group Apwdlgfga
1.Russia10500176:110
2.Netherlands8401145:123
3.Croatia6302165:126
4.China4203154:146
5.Japan2104152:155
6.Uruguay000573:205
TeamRussNetCroaChinJapaUrug
Russia----34:2229:2836:2034:2443:16
Netherlands ----29:2730:2735:2729:8
Croatia ----35:2931:3044:9
China ----33:2745:18
Japan ----44:22
Uruguay ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
05.1216:00NED Netherlands29-27CRO Croatia17-11
transferred to Group I
05.1219:00RUS Russia43-16URU Uruguay15-8
05.1221:00CHN China33-27JPN Japan14-18
06.1217:00NED Netherlands29-8URU Uruguay17-4
06.1219:00RUS Russia36-20CHN China16-9
06.1221:00CRO Croatia31-30JPN Japan11-14
07.1217:00JPN Japan44-22URU Uruguay24-10
07.1219:00RUS Russia34-22NED Netherlands16-10
transferred to Group I
07.1221:00CRO Croatia35-29CHN China18-16
09.1217:00NED Netherlands35-27JPN Japan19-13
09.1219:00RUS Russia29-28CRO Croatia18-16
transferred to Group I
09.1221:00CHN China45-18URU Uruguay24-7
10.1217:00NED Netherlands30-27CHN China14-16
10.1219:00RUS Russia34-24JPN Japan17-8
10.1221:00CRO Croatia44-9URU Uruguay20-3
Group Bpwdlgfga
1.Hungary9410180:113
2.South Korea6302173:155
3.Norway6302155:112
4.Slovenia5212159:132
5.Angola4203167:140
6.Australia000554:236
TeamHungKoreNorwSlovAngoAust
Hungary----42:2920:1827:2734:3057:9
South Korea ----30:25 35:3244:14
Norway ----29:2236:3047:10
Slovenia 42:35 ---- 41:13
Angola 28:27----47:8
Australia ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
05.1217:00HUN Hungary57-9AUS Australia27-5
05.1219:00SLO Slovenia42-35KOR South Korea20-18
05.1221:00NOR Norway36-30ANG Angola19-16
06.1217:00SLO Slovenia41-13AUS Australia19-4
06.1219:00HUN Hungary34-30ANG Angola14-17
06.1221:00KOR South Korea30-25NOR Norway11-13
transferred to Group I
07.1217:00HUN Hungary27-27SLO Slovenia11-14
07.1219:00KOR South Korea35-32ANG Angola13-16
07.1221:00NOR Norway47-10AUS Australia22-4
09.1217:00ANG Angola47-8AUS Australia26-5
09.1219:00HUN Hungary42-29KOR South Korea22-13
transferred to Group I
09.1221:00NOR Norway29-22SLO Slovenia16-10
10.1217:00KOR South Korea44-14AUS Australia21-7
10.1219:00ANG Angola28-27SLO Slovenia12-12
10.1221:00HUN Hungary20-18NOR Norway6-9
transferred to Group I
Group Cpwdlgfga
1.Denmark8401168:139
2.Germany8401165:123
3.Brazil6302146:149
4.Austria6302158:147
5.Poland2104136:154
6.Ivory Coast0005118:179
TeamDenmGermBrazAustPolaIvor
Denmark----27:2631:22 33:2842:21
Germany ----32:2434:2733:2140:24
Brazil ----32:2934:3134:26
Austria42:35 ----28:2532:21
Poland ----31:26
Ivory Coast ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
05.1217:00AUT Austria32-21CIV Ivory Coast18-7
05.1219:00GER Germany33-21POL Poland16-12
05.1221:00DEN Denmark31-22BRA Brazil12-13
transferred to Group II
06.1217:00BRA Brazil34-31POL Poland17-13
06.1219:00GER Germany34-27AUT Austria17-14
06.1221:00DEN Denmark42-21CIV Ivory Coast22-9
07.1217:00AUT Austria28-25POL Poland13-14
07.1219:00BRA Brazil34-26CIV Ivory Coast17-14
07.1221:00DEN Denmark27-26GER Germany12-14
transferred to Group II
09.1217:00POL Poland31-26CIV Ivory Coast13-17
09.1219:00GER Germany32-24BRA Brazil17-9
transferred to Group II
09.1221:00AUT Austria42-35DEN Denmark23-17
10.1217:00BRA Brazil32-29AUT Austria13-16
10.1219:00GER Germany40-24CIV Ivory Coast19-10
10.1221:00DEN Denmark33-28POL Poland16-11
Group Dpwdlgfga
1.Romania10500168:109
2.Ukraine7311154:126
3.France6302144:110
4.Macedonia5212149:122
5.Argentina210479:150
6.Cameroon0005103:180
TeamRomaUkraFranMaceArgeCana
Romania----30:2728:2629:2231:1550:19
Ukraine ----32:2729:2934:1732:23
France ----25:2233:1133:17
Macedonia ----32:1544:24
Argentina ----21:20
Cameroon ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
05.1216:30UKR Ukraine32-23CMR Cameroon18-10
05.1218:30ROU Romania31-15ARG Argentina17-7
05.1220:30FRA France25-22Macedonia9-13
06.1216:30ROU Romania50-19CMR Cameroon26-8
06.1218:30UKR Ukraine29-29Macedonia12-17
06.1220:30FRA France33-11ARG Argentina13-4
07.1216:30ROU Romania30-27UKR Ukraine17-10
transferred to Group II
07.1218:30Macedonia32-15ARG Argentina16-9
07.1220:30FRA France33-17CMR Cameroon14-9
09.1216:30Macedonia44-24CMR Cameroon22-9
09.1218:30UKR Ukraine34-17ARG Argentina15-11
09.1220:30ROU Romania28-26FRA France16-12
transferred to Group II
10.1216:30ARG Argentina21-20CMR Cameroon10-10
10.1218:30ROU Romania29-22Macedonia18-8
10.1220:30UKR Ukraine32-27FRA France14-14
transferred to Group II
Teams Composition
1. Russia
Tatjana Alizar
Irina Bliznova
Ljudmila Bodnyiyeva
Anna Kareeva
Anna Kurepta
Jekatyerina Marennyikova
Jelena Polyenova
Irina Poltorackaya
Ljudmila Posztnova
Okszana Romenszkaya
Natalja Sipilova
Jelena Szergeyeva
Marija Szidorova
Emilija Turey
Jana Uszkova
Olina Vyahiryova
Coach: Yevgenyiy Trefilov
2. Romania
Luminita Dinu
Valentina Neli Elisei
Roxana Gatzel
Ionela Gilca
Simona Gogirla
Raluca Ivan
Ana Maria Lazer
Narcisa Lecusanu
Steluta Luca
Ramona Petruta Maier
Paula Claudia Radulescu
Oana Soit
Aurelia Stoica
Ludmila-Tereza Tamas
Maria Mihasla Tivadar
Cristina Varzaru
3. Hungary
Beatrix Balogh
Rita Borbás
Bernadett Ferling
Anita Görbicz
Ágnes Hornyák
Fanni Kenyeres
Gabriella Kindl
Mónika Kovacsicz
Ibolya Mehlmann
Cecília Őri
Katalin Pálinger
Eszter Siti
Tímea Sugár
Gabriella Szűcs
Tímea Tóth
Orsolya Vérten
Coach: András Németh
19.Poland
Magdalena Chemicz
Sabina Kubisztal
Iwona Łącz
Iwona Błaszkowska
Ewa Damięcka
Joanna Dworaczyk
Aleksandra Jacek
Marzena Kot
Dagmara Kowalska
Karolina Kudłacz
Magdalena Młot
Kinga Polenz
Karolina Siódmiak
Hanna Strzałkowska
Iwona Szafulska
Sabina Włodek
Agnieszka Wolska
Agata Wypych
Olympic indexWorld index
Europe indexAmerica index
Africa indexAsia index
Oceania indexEurope Qual index
Euro Cups index
World Cup indexOther index
Handball indexTodor66
index Women
XXV Women 2021 _______
XXIV Women 2019 Japan
XXIII Women 2017 Germany
XXII Women 2015 Denmark
XXI Women 2013 Serbia
XX Women 2011 Brazil
XIX Women 2009 China
XVIII Women 2007 France
XVII Women 2005 Russia
XVI Women 2003 Croatia
XV Women 2001 Italy
XIV Women 1999 Norway
XIII Women 1997 Germany
XII Women 1995 AUT,HUN
XI Women 1993 Norway
X Women 1990 South Korea
IX Women 1986 Netherlands
VIII Women 1982 Hungary
VII Women 1978 Czechoslovakia
VI Women 1975 Soviet Union
V Women 1973 Yugoslavia
IV Women 1971 Netherlands
_Women 1968 Soviet Union
III Women 1965 West Germany
II Women 1962 Romania
I Women 1957 Yugoslavia
Qualification Women WQ 2015
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 19 Dec 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast