Men Volleyball Cup Winners Cup 1997 - Alpitur Cuneo (ITA)
Final Four
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4
Final09.0320:45Alpitur Traco CuneoITA3-0Olympiacos PiraeusGRE45-2515-915-1015-6
3-409.0318:30Belogorie BelgorodRUS3-1SCC BerlinGER52-4415-127-1515-415-13
1/207.0318:30Alpitur Traco CuneoITA3-1Belogorie BelgorodRUS56-3511-1515-615-915-5
1/207.0320:45Olympiacos PiraeusGRE3-1SCC BerlinGER52-446-1515-815-716-14
Groups RoundGroup AGroup BRound 2Round 1
Groups Round. First 2 to Final Four.
Group A wlgfgaratioAlOlMaDoAlMaSpFi
1. Alpitur Traco CuneoITA7021:21.768--3:23:03:03:0
2. Olympiacos PiraeusGRE6120:41.719 -- 3:03:0 3:0
3. OK MariborSLO3411:130.908 1:3-- 3:13:03:0
4. Dorozhnyk OdessaUKR3410:130.931 0:33:0--3:1 3:0
5. Alcom CapelleNED3410:130.889 3:1 -- 3:03:0
6. Maccabi Tel-AvivISR3411:150.8900:3 3:13:0--
7. Sputnik VitebskBLR256:160.7950:30:3 3:1--3:0
8. Fibrex Rifil SavinestiROU165:180.6750:3 3:0 2:3 --
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
07.0117:00Dorozhnyk OdesaUKR0-3Olympiacos PiraeusGRE20-459-157-154-15
07.0119:00OK MariborSLO3-1Maccabi Tel-AvivISR56-4215-511-1515-1215-10
08.0120:30Alpitur Traco CuneoITA3-0Alcom CapelleNED45-2515-1215-1115-2
09.0117:00Sputnik VitebskBLR3-0Fibrex Rifil SavinestiROU45-1915-815-315-8
15.0120:00Olympiacos PiraeusGRE3-0Maccabi Tel-AvivISR45-1115-315-215-6
15.0119:30Alcom CapelleNED3-1OK MariborSLO54-419-1515-715-1215-7
16.0117:00Dorozhnyk OdesaUKR3-0Sputnik VitebskBLR45-3115-1115-915-11
16.0118:00Fibrex Rifil SavinestiROU0-3Alpitur Traco CuneoITA31-4510-1510-1511-15
21.0120:00Maccabi Tel-AvivISR3-0Alcom CapelleITA45-3415-1215-1315-9
22.0117:00Sputnik VitebskBLR0-3Olympiacos PiraeusGRE27-455-1510-1512-15
22.0120:00OK MariborSLO3-0Fibrex Rifil SavinestiROU45-2515-1115-815-6
22.0120:30Alpitur Traco CuneoITA3-0Dorozhnyk OdesaUKR45-1915-815-815-3
29.0117:00Sputnik VitebskBLR0-3Alpitur Traco CuneoITA19-455-155-159-15
29.0117:00Dorozhnyk OdesaUKR3-0OK MariborSLO45-2215-1015-615-6
29.0118:00Fibrex Rifil SavinestiROU2-3Maccabi Tel-AvivISR63-7115-1315-1312-1510-1511-15
29.0120:30Olympiacos PiraeusGRE3-0Alcom CapelleNED45-1015-415-415-2
04.0220:00Maccabi Tel-AvivISR3-1Dorozhnyk OdesaUKR61-4815-816-1715-1315-10
05.0217:00OK MariborSLO3-0Sputnik VitebskBLR45-2915-815-1215-9
05.0219:30Alcom CapelleNED3-0Fibrex Rifil SavinestiROU45-2115-115-815-12
05.0220:30Alpitur Traco CuneoITA3-2Olympiacos PiraeusGRE66-5315-411-1510-1515-715-12
12.0217:00Dorozhnyk OdesaUKR3-1Alcom CapelleNED61-4215-816-1715-1015-7
12.0218:00Alpitur Traco CuneoITA3-0OK MariborSLO45-1615-215-615-8
12.0220:00Olympiacos PiraeusGRE3-0Fibrex Rifil SavinestiROU45-1815-715-415-7
14.0218:00Sputnik VitebskBLR3-1Maccabi Tel-AvivISR53-4915-108-1515-1215-12
19.0218:00Fibrex Rifil SavinestiROU3-0Dorozhnyk OdesaUKR45-3315-915-1315-11
19.0218:00OK MariborSLO1-3Olympiacos PiraeusGRE40-526-1515-713-156-15
19.0220:00Maccabi Tel-AvivISR0-3Alpitur Traco CuneoITA27-457-159-1511-15
19.0219:30Alcom CapelleNED3-0Sputnik VitebskBLR45-2915-615-1115-12
Group B wlgfgaratioSCBeStGrHVArStMT
1. SCC BerlinGER5217:81.234--2:33:0 3:1
2. Belogorie BelgorodRUS5218:91.412 --3:0 3:1 3:0
3. Stade Poitevin PoitiersFRA5215:81.198 --3:03:13:03:0
4. CS Gran CanariaESP5217:101.2253:03:2 -- 3:0
5. HVB ZonhovenBEL4315:111.044 3:2--3:03:03:0
6. Aris ThessalonikiGRE3411:141.0131:33:1 1:3 -- 3:1
7. Stal-Hochland NysaPOL163:180.5320:3 0:3--3:0
8. MTV NÄfelsSUI073:210.5260:30:31:31:3 --
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
07.0120:00HVB ZonhovenBEL3-2CS Gran CanariaESP59-6316-1415-512-150-1516-14
08.0118:30Aris ThessalonikiGRE3-1Belogorie BelgorodRUS50-3915-125-1515-815-4
08.0120:00MTV NÄfelsSUI0-3SCC BerlinGER14-454-154-156-15
08.0120:30Stade Poitevin PoitiersFRA3-0Stal-Hochland NysaPOL45-2115-1015-715-4
15.0118:00Stal-Hochland NysaPOL0-3Aris ThessalonikiGRE20-455-156-159-15
15.0120:00HVB ZonhovenBEL3-0MTV NÄfelsSUI45-1515-415-815-3
15.0120:30SCC BerlinGER3-0Stade Poitevin PoitiersFRA45-2515-715-815-10
15.0120:30CS Gran CanariaESP3-2Belogorie BelgorodRUS69-6216-1413-1515-610-1515-12
22.0115:30Aris ThessalonikiGRE1-3SCC BerlinGER51-5915-139-1514-1613-15
22.0118:00Belogorie BelgorodRUS3-0Stal-Hochland NysaPOL45-915-415-115-4
22.0120:00MTV NÄfelsSUI1-3CS Gran CanariaESP37-5215-77-153-1512-15
22.0120:30Stade Poitevin PoitiersFRA3-1HVB ZonhovenBEL59-4314-1615-1315-515-9
28.0118:30SCC BerlinGER2-3Belogorie BelgorodRUS57-7015-1310-157-1515-1210-15
29.0120:00HVB ZonhovenBEL3-0Aris ThessalonikiGRE45-3215-915-1115-12
29.0120:00MTV NÄfelsSUI1-3Stade Poitevin PoitiersFRA38-5815-137-157-159-15
30.0120:30CS Gran CanariaESP3-0Stal-Hochland NysaPOL45-2715-1115-515-11
05.0218:30Aris ThessalonikiGRE3-1MTV NÄfelsSUI54-339-1515-515-515-8
05.0218:00Belogorie BelgorodRUS3-1HVB ZonhovenBEL57-3212-1515-615-215-9
05.0218:00Stal-Hochland NysaPOL0-3SCC BerlinGER22-459-156-157-15
05.0220:30Stade Poitevin PoitiersFRA3-0CS Gran CanariaESP45-3015-615-1315-11
11.0219:30MTV NÄfelsSUI0-3Belogorie BelgorodRUS17-455-154-158-15
11.0220:30CS Gran CanariaESP3-0SCC BerlinGER45-2315-615-815-9
12.0220:00HVB ZonhovenBEL3-0Stal-Hochland NysaPOL45-1415-415-415-6
12.0220:30Stade Poitevin PoitiersFRA3-0Aris ThessalonikiGRE47-3015-717-1515-8
19.0218:00Belogorie BelgorodRUS3-0Stade Poitevin PoitiersFRA45-2315-915-215-12
19.0218:30Aris ThessalonikiGRE1-3CS Gran CanariaESP40-5510-1515-1011-154-15
19.0218:00Stal-Hochland NysaPOL3-0MTV NÄfelsSUI45-2715-1015-1215-5
19.0218:30SCC BerlinGER3-1HVB ZonhovenBEL58-4215-1013-1515-815-9
Round 2
30.11,07.12Paris Lodron SalzburgAUT1-30-3Stade Poitevin PoitiersFRA
18:30,20:30 74-107 (17-15 8-15 14-16 14-16) ; (8-15 7-15 6-15)
30.11,07.12KS TiranaALB0-30-3OK MariborSLO
18:00,18:30 42-91 (1-15 12-15 8-15) ; (2-15 5-15 14-16)
27&28.11Matador PuchovSVK0-30-3Alpitur Traco CuneoITA
20:30,20:30 38-90 (4-15 5-15 10-15) ; (7-15 3-15 9-15)
30.11&01.12Vasas BudapestHUN0-30-3Sputnik VitebskBLR
17:00,17:00 40-90 (12-15 12-15 3-15) ; (2-15 4-15 7-15)
30.11,07.12Partizan BeogradYUG2-30-3Dorozhnyk OdesaUKR
18:00,16:00 94-103 (11-15 15-8 15-5 11-15 13-15) ; (12-15 10-15 7-15)
06&08.12Aris ThessalonikiGRE3-03-1Dukla LiberecCZE
18:30,20:00 103-68 (15-10 15-0 15-13) ; (15-7 12-15 16-14 15-9)
01.12,08.12Hvb ZonhovenBEL3-03-2Buyuk Sehir Belediyesi IstanbulTUR
16:00,14:00 112-77 (15-6 15-9 15-3) ; (10-15 15-11 15-6 12-15 15-12)
29&30.11MTV NÄfelsSUI3-11-3Isku Volley TampereFIN
20:00,18:00 106-91 (6-15 15-8 15-12 15-3) ; (15-6 16-17 12-15 12-15)
Round 1
05.12,11.12TV AmriswilSUI3-21-3Matador PuchovSVK
16:00,17:00 192-200 (18-25 25-20 21-25 25-23 15-9) ; (23-25 23-25 25-23 17-25)
19&19.10OK KakanjBIH0-31-3KS TiranaALB
18:00,18:00 67-99 (11-15 9-15 8-15) ; (15-9 3-15 12-15 9-15)
11&13.10Matador PuchovSVK3-03-1Jugohrom JegunovceMKD
17:00,17:00 103-55 (15-10 15-5 15-6) ; (13-15 15-5 15-9 15-5)
13.10,20.10Vasas BudapestHUN3-03-0Zeljeznicar OsijekCRO
15:00,11:00 90-45 (15-3 15-6 15-9) ; (15-11 15-9 15-7)
12.10,19.10Partizan BeogradYUG3-03-0Stredo StrasheniMLD
18:00,11:00 92-45 (15-13 15-1 15-1) ; (15-8 15-7 17-15)
12.10,19.10Isku Volley TampereFIN3-03-2Holte IFDEN
17:00,19:00 107-83 (15-10 15-5 15-8) ; (14-16 15-11 3-15 15-7 15-11)
Olympics indexWorld index
World Cup indexOther index
Europe indexEurope Cups index
Asia indexAmerica index
Africa indexNorceca index
South America index
Central America index
World League indexWorld Grand Prix index
Universiade index
Volleyball indexTodor66
index Men CWC
Men CEV Cup 2018
Men CEV Cup 2017Men CEV Cup 2016
Men CEV Cup 2015Men CEV Cup 2014
Men CEV Cup 2013Men CEV Cup 2012
Men CEV Cup 2011Men CEV Cup 2010
Men CEV Cup 2009Men CEV Cup 2008
---------------
Men Top 2007
Men Top 2006Men Top 2005
Men Top 2004Men Top 2003
Men Top 2002Men Top 2001
---------------
Men CWC 2000Men CWC 1999
Men CWC 1998Men CWC 1997
Men CWC 1996Men CWC 1995
Men CWC 1994Men CWC 1993
Men CWC 1992Men CWC 1991
Men CWC 1990Men CWC 1989
Men CWC 1988Men CWC 1987
Men CWC 1986Men CWC 1985
Men CWC 1984Men CWC 1983
Men CWC 1982Men CWC 1981
Men CWC 1980Men CWC 1979
Men CWC 1978Men CWC 1977
Men CWC 1976Men CWC 1975
Men CWC 1974Men CWC 1973
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 8 Jan 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast