Men Volleyball European Chalenge Cup 2013/2014 - Winner Fenerbahçe Grundig Istanbul (TUR)
Men CL 2014Men CEV Cup 2014Men Challenge Cup 2014Women CL 2014Women CEV Cup 2014Women Challenge Cup 2014
Golden Game played after 3:2 and 3:2 scores or 3:1,3:0 and 0:3,1:3.
Semi-Finals1 4 Finals1 8 Finals1 16 FinalsRound 2Round 1

Final.

dates/timesteam 1scoresteam 2DN
27.03,30.03Andreoli LatinaITA3-20-3Fenerbahçe Grundig IstanbulTUR
--:--,--:-- 173-191 (30-32 18-25 26-24 25-21 16-14) 2:20 att. 1,387 ; (22-25 19-25 17-25) 1:15 att. 6,500

1/2 Finals.

dates/timesteam 1scoresteam 2DN
26.02,01.03Andreoli LatinaITA3-02-3İstanbul BBSKTUR1
-:--,--:-- 186-171 (25-18 25-13 25-22) ; (36-34 16-25 21-25 25-19 13-15)
26.02,02.03Fenerbahçe Grundig IstanbulTUR3-13-0Nantes Reze MetropleFRA2
--:--,--:-- 170-125 (25-21 25-17 20-25 25-15) 1:32 att. 550 ; (25-13 25-16 25-18)

1/4 Finals.

dates/timesteam 1scoresteam 2DN
05.02,12.02Calcit KamnikSLO0-30-3Andreoli LatinaITA1
19:00,20:30 131-172 (13-25 21-25 25-22) 1:44 att. 350 (16-25 18-25 21-25) 1:10 att. 345
05.02,13.02Euphony Asse-LennikBEL3-2---İstanbul BBSKTUR2
20:30,17:00 167-176 (20-25 25-21 21-25 25-17 15-13) 2:13 att. 954 ; (20-25 23-25 18-25) 1:21 att. 600
04.02,12.02Crvena Zvezda BeogradSRB1-30-3Nantes Reze MetropleFRA3
18:00,20:30 163-179 (20-25 21-25 25-21 24-26) 1:50 att. 200 ; (23-25 20-25 30-32) 1:28 att. 1,200
05.02,12.02Stroitel MinskBLR2-30-3Fenerbahçe Grundig IstanbulTUR4
18:00,17:00 155-181 (22-25 25-22 25-19 14-25 13-15) 2:11 att. 1,800 ; (23-25 20-25 13-25) 1:11 att. 850

1/8 Finals.

dates/timesteam 1scoresteam 2DN
15.01,22.01Pärnu VKEST0-30-3Andreoli LatinaITA1
20:00,20:30 115-155 (19-25 19-25 11-25) 1:13 att. 900 ; (20-25 28-30 18-25) 1:31 att. 339
14.01,23.01Calcit KamnikSLO3-12-3Selver TallinnEST2
20:00,20:05 189-190 (25-20 25-22 17-25 25-20) 1:52 att. 200 ; (25-15 16-25 25-23 21-25 10-15) 2:03 att. 360
15.01,21.01İstanbul BBSKTUR3-03-1HotVolleys ViennaAUT3
17:00,19:00 173-130 (25-14 25-21 25-13) 1:14 att. 500 ; (25-21 25-17 23-25 25-19) 1:56 att. 250
15.01,22.01MGE AlessandropoliGRE3-01-3Euphony Asse-LennikBEL4
19:00,20:30 160-159 (25-18 25-17 25-22) 1:22 att. 1,113 ; (21-25 29-27 16-25 19-25) 1:52 att. 800
15.01,22.01Tiikerit KokkolaFIN3-00-3Nantes Reze MetropleFRA5
18:30,20:30 138-141 (25-19 25-22 25-20) 1:28 att. 2,150 ; (28-30 20-25 15-25) 1:33+0:30 ; Golden Set:13-15
15.01,22.01Chaumont VBFRA2-31-3Crvena Zvezda BeogradSRB6
20:00,18:00 192-195 (25-20 22-25 25-22 23-25 13-15) 2:17 att. 750 ; (25-16 19-25 16-25 24-26) 1:48 att. 500
15.01,22.01Stroitel MinskBLR3-13-1Shahtyor SolihorskBLR7
20:00,18:00 194-184 (25-23 18-25 26-24 25-17) 1:54 att. 1,500 ; (25-19 20-25 27-25 28-26) 1:57 att. 710
15.01,22.01Fenerbahçe Grundig IstanbulTUR3-02-3Vammalan LePa SastamalaFIN8
19:30,18:30 186-175 (25-23 32-30 25-17) 1:28 att. 350 ; (16-25 25-21 25-17 23-25 15-17) 2:09 att. 1,289

1/16 Finals.

dates/timesteam 1scoresteam 2DN
11.12,18.12Andreoli LatinaITA3-00-3Precura AntwerpenBEL1
141-145 (26-24 25-19 27-25) 1:22 att. 400 ; (25-27 22-25 16-25) 1:48 att. 1,500 ; Golden Set: 15-10
12.12,18.12Pärnu VKESTwalk overVT BratislavaSVK2
VT Bratislava withdrew.
10.12,19.12Holding GrazAUT2-30-3Selver TallinnEST3
156-188 (22-25 23-25 25-23 26-24 14-16) 2:09 att. 800 ; (14-25 21-25 11-25) 1:10 att. 900
11.12,18.12Amstetten NiederösterreichAUT0-30-3Calcit KamnikSLO4
113-153 (13-25 14-25 26-28) 1:18 att. 100 ; (18-25 20-25 22-25) 1:18 att. 100
11.12,17.12İstanbul BBSKTUR3-03-0OK Marina KaštelaCRO5
150-115 (25-23 25-18 25-20) 1:15 250 ; (25-13 25-20 25-21) 1:12 att. 300
11.12,18.12HotVolleys ViennaAUT3-02-3TV SchönenwerdSUI6
172-170 (25-18 25-23 27-25) 1:24 att. 550 ; (25-17 25-22 15-25 19-25 11-15) 1:41 att. 800
11.12,17.12MGE AlessandropoliGRE3-12-3Kommunalnik GrodnoBLR7
205-199 (25-22 26-24 20-25 31-29) 1:57 att. 800 ; (24-26 17-25 25-19 25-14 12-15) 1:57 att. 600
11.12,17.12Volejbal BrnoCZE2-32-3Euphony Asse-LennikBEL8
191-230 (17-25 25-20 27-25 18-25 8-15) 1:57 att. 600 ; (27-25 32-30 17-25 11-25 9-15) 2:10 att.500
10.12,18.12Fakel Novyj UrengojRUS3-21-3Nantes Reze MetropleFRA9
187-201 (19-25 22-25 25-19 25-23 15-12) 2:04 att. 750 ; (21-25 23-25 25-22 12-25) 1:43 att. 1,150
11.12,18.12Tiikerit KokkolaFIN3-03-0Mladost BrčkoBIH10
153-117 (25-20 25-13 25-14) 1:09 att. 615 ; (28-26 25-22 25-22) 1:24 att. 600
10.12,17.12CS Remat ZalăuROU3-00-3Crvena Zvezda BeogradSRB11
134-138 (25-21 25-21 25-20) 1:20 att. 420 ; (13-25 24-26 22-25) 1:27 att. 450 ; Golden Set: 11-15
12.12,18.12Crimsoda KrasnoperekopskUKR2-30-3Chaumont VBFRA12
172-186 (26-28 27-25 22-25 25-18 13-15) 2:10 att. 520 ; (23-25 22-25 14-25) 1:15 att. 900
10.12,19.12Orion DoetinchemNED1-30-3Shahtyor SolihorskBLR13
143-170 (23-25 18-25 25-20 19-25) 1:43 att. 320 ; (23-25 18-25 17-25) 1:10 att. 500
11.12,18.12Landstede ZwolleNED0-32-3Stroitel MinskBLR14
148-181 (19-25 19-25 12-25) 1:10 att. 650 ; (13-25 25-23 21-25 25-17 14-16) 1:49 att. 500
11.12,18.12MOK OsijekCRO0-30-3Vammalan LePa SastamalaFIN15
51-75 (16-25 19-25 12-25) 1:03 att. 400 ; (15-25 16-25 11-25) 1:03 att. 712
11.12,19.12Lokomotiv CharkivUKR3-21-3Fenerbahçe Grundig IstanbulTUR16
100-94 (25-16 18-25 17-25 25-22 15-6) 1:56 att. 2,750 ; (21-25 25-23 16-25 19-25) 1:45 att. 750

Round 2.

dates/timesteam 1scoresteam 2DN
06.11,27.11Andreoli LatinaITA3-03-0Hermes HumennéSVK1
154-121 (25-13 25-18 25-21) 1:03 att. 550 ; (26-24 25-18 28-26) 1:30 att. 1,200
07.11,28.11Pärnu VKEST3-03-0Chênois GeneveSUI2
150-116 (25-23 25-18 25-18) 1:23 att. 990 ; (25-22 25-22 25-13) 1:22 att. 1,300
05.11,27.11Holding GrazAUT3-03-1Fino KaposvárHUN3
168-143 (25-20 25-19 25-21) 1:16 att. 600 ; (18-25 25-23 25-17 25-18) 1:35 att. 250
06.11,27.11MOK Jedinstvo BrčkoBIH0-32-3Calcit KamnikSLO4
177-194 (28-30 23-25 20-25) 1:@8 att. 700 ; (29-27 22-25 25-22 21-25 9-15) 2:09 att. 300
06.11,27.11Maccabi Tel AvivISR1-30-3İstanbul BBSKTUR5
148-180 (29-27 10-25 26-28 22-25) 1:50 att. 200 ; (15-25 23-25 23-25) 1:20 att. 400
05.11,27.11Pokka AE KaravaCYP1-31-3TV SchönenwerdSUI6
167-192 (22-25 17-25 25-19 21-25) 1:48 att. 100 ; (19-25 19-25 25-23 19-25) 1:47 850
27.11,06.11Kommunalnik GrodnoBLR3-03-1Dynamo ApeldoornNED7
173-148 (27-25 25-16 27-25) 1:17 att. 830 ; (25-16 19-25 25-19 25-22) 1:42 att. 750
05.11,27.11Fonte do Bastardo AzoresPOR2-30-3Euphony Asse-LennikBEL8
172-187 (25-23 25-22 22-25 25-27 9-15) 2:29 att. 712 ; (21-25 22-25 23-25) 1:23 att. 350
06.11,27.11Forde VKNOR0-30-3Fakel Novyj UrengojRUS9
93-150 (18-25 18-25 14-25) 1:14 att. 700 ; (15-25 11-25 17-25) 1:01 att. 750
07.11,27.11Nea Salamina FamagustaCYP2-30-3Mladost BrčkoBIH10
134-176 (25-17 25-19 14-25 19-25 8-15) 1:49 att. 300 ; (16-25 13-25 14-25) 1:02 att. 700
05.11,26.11Crvena Zvezda BeogradSRB3-12-3Hurrikaani LoimaaFIN11
202-197 (25-21 25-22 23-25 25-23) 1:54 att. 250 ; (21-25 25-21 19-25 25-19 14-16) 2:01 att. 592
05.11,26.11CHEV DiekirchLUX0-30-3Chaumont VBFRA12
88-150 (9-25 16-25 14-25) 1:11 att. 350 ; (14-25 16-25 19-25) 1:11 att. 600
06.11,27.11Shahtyor SolihorskBLR3-13-0Foinikas SyruGRE13
173-151 (25-19 23-25 25-21 25-19) 1:40 att. 700 ; (25-22 25-23 25-22) 1:22 att. 600
06.11,27.11Stiinta Explorari Baia MareROU1-31-3Stroitel MinskBLR14
171-204 (25-20 12-25 20-25 19-25) 1:43 att. 450 ; (34-32 25-27 18-25 18-25) 1:52 att. 2,200
06.11,27.11Ribnica KraljevoSRB1-30-3Vammalan LePa SastamalaFIN15
153-183 (22-25 24-26 30-28 20-25) 2:00 att. 800 ; (14-25 16-25 27-29) 1:17 att. 850
05.11,27.11Politechnika WarszawskaPOL0-31-3Fenerbahçe Grundig IstanbulTUR16
134-181 (17-25 17-25 14-25) 1:12 att. 3,100 ; (18-25 33-31 17-25 18-25) 1:46 att. 350

Round 1.

dates/timesteam 1scoresteam 2DN
19.10,26.10Gorler KecskemétiHUN3-11-3OK Mladost BrčkoBIH10
17:00,19:00 185-177 (25-19 20-25 25-18 25-19) 1:43 att. 200 ; (20-25 25-21 22-25 23-25) 1:56 att. 400 ; Golden Set: 13-15 0:20
26&27.10Kommunalnik GrodnoBLR3-03-1Bergen BSINOR7
16:00,16:00 both legs in Bergen (NOR) 177-153 (25-21 26-24 25-19) 1:32 250 ; (25-17 25-21 25-27 26-24) 1:55 att. 200
19.10,26.10Fenerbahçe Grundig IstanbulTUR3-03-1Anorthosis FamagostaCYP16
19:00,17:00 174-132 (25-18 25-20 25-15) 1:12 500 ; (25-17 25-15 24-26 25-21) 2:13
Teams - 35R1R21/16
Andreoli LatinaITA
Politechnika WarszawskaPOL
Fakel Novyj UrengojRUS
Euphony Asse-LennikBEL
Precura AntwerpenBELCEV
İstanbul BBSKTUR
Fenerbahçe Grundig IstanbulTUR6:1
Chaumont VBFRA
Nantes Reze MetropleFRACEV
Foinikas SyruGRE
MGE AlessandropoliGRECEV
Calcit KamnikSLO
Holding GrazAUT
HotVolleys ViennaAUTCEV
Amstetten NiederösterreichAUTCEV
Stiinta Explorari Baia MareROU
CS Remat ZalăuROUCEV
Crvena Zvezda BeogradSRB
Ribnica KraljevoSRB
Radnički KragujevacSRBCEV
Chênois GeneveSUI
TV SchönenwerdSUI
Dynamo ApeldoornNED
Orion DoetinchemNEDCEV
Landstede ZwolleNEDCEV
Pokka AE KaravaCYP
Nea Salamina FamagustaCYP
Anorthosis FamagustaCYP1:6
Hurrikaani LoimaaFIN
Vammalan LePa SastamalaFIN
Pärnu VKEST
MOK Jedinstvo BrčkoBIH
Mladost BrčkoBIH4:4
Maccabi Tel AvivISR
Kommunalnik GrodnoBLR6:1
Shahtyor SolihorskBLR
Stroitel MinskBLR
Fino KaposvárHUN
Gorler KecskemétiHUN4:4
Hermes HumennéSVK
VT BratislavaSVKCEV
CHEV DiekirchLUX
Bergen BSINOR1:6
Forde VKNOR
Fonte do Bastardo AzoresPOR
Volejbal BrnoCZECEV
OK Marina KaštelaCROCEV
MOK OsijekCROCEV
Lokomotiv CharkivUKRCEV
Crimsoda KrasnoperekopskUKRCEV
Tiikerit KokkolaFINCEV
Selver TallinnESTCEV
Olympics indexWorld index
World Cup indexOther index
Europe indexEurope Cups index
Asia indexAmerica index
Africa indexNorceca index
South America index
Central America index
World League indexWorld Grand Prix index
Universiade index
Volleyball indexTodor66
index Men CEV (C3)
Men Challenge Cup
11th Men Challenge Cup 2018
10th Men Challenge Cup 2017
9th Men Challenge Cup 2016
8th Men Challenge Cup 2015
7th Men Challenge Cup 2014
6th Men Challenge Cup 2013
5th Men Challenge Cup 2012
4th Men Challenge Cup 2011
3rd Men Challenge Cup 2010
2nd Men Challenge Cup 2009
1st Men Challenge Cup 2008
Men CEV
27th Men CEV 2007
26th Men CEV 2006
25th Men CEV 2005
24th Men CEV 2004
23th Men CEV 2003
22th Men CEV 2002
21th Men CEV 2001
20th Men CEV 2000
19th Men CEV 1999
18th Men CEV 1998
17th Men CEV 1997
16th Men CEV 1996
15th Men CEV 1995
14th Men CEV 1994
13th Men CEV 1993
12th Men CEV 1992
11th Men CEV 1991
10th Men CEV 1990
9th Men CEV 1989
8th Men CEV 1988
7th Men CEV 1987
6th Men CEV 1986
5th Men CEV 1985
4th Men CEV 1984
3rd Men CEV 1983
2nd Men CEV 1982
1st Men CEV 1981
---------------
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 8 Jan 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast