Men Volleyball European Top Teams Cup 2001 - SC Espinho (POR)
Men CL 2001Men Top 2001Men CEV 2001Women CL 2001Women Top 2001Women CEV 2001
Final Four played at Eregli (TUR)
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
Final18.03 SC EspinhoPOR3-2Izumrud EkaterinburgRUS109-10425-2325-1522-2519-2518-16
3-418.0318:00Unicaja AlmeriaESP3-1Erdemirspor EregliTUR104-9629-3125-2325-2125-21
1/217.0317:00SC EspinhoPOR3-1Unicaja AlmeriaESP101-8827-2524-2625-2325-14
1/217.0319:00Izumrud EkaterinburgRUS3-1Erdemirspor EregliTUR96-9125-2321-2525-2325-20
1/4 Finals
Groups RoundGroup AGroup BGroup CGroup DGroup EGroup FGroup GGroup H
Round 1

1/4 Finals

14.02.01,20.02.01SC EspinhoPOR3-03-2Uniqa SalzburgAUT
188-152 (25-17 25-15 25-20) ; (25-27 25-18 23-25 25-22 15-8)
14.02.01,22.02.01Piet Zoomers ApeldoornNED3-21-3Izumrud EkaterinburgRUS
19:30,17:30 185-206 (18-25 25-23 25-22 20-25 15-12) ; (10-25 24-26 25-23 23-25)
15.02.01,22.02.01Unicaja AlmeriaESP3-01-3Numancia Caja Duero SoriaESP
20:30,20:30 159-158 (25-21 25-17 25-23) ; (19-25 25-22 21-25 19-25)
14.02.01,20.02.01Erdemirspor EregliTUR3-03-1Stilon GorzowPOL
19;00,18:00 171-141 (25-18 25-21 25-14) ; (25-20 25-23 21-25 25-20)

Groups Round.

Winners to 1/4 Finals.
Group AwlgfgaratioDiBelrJi
1. Piet Zoomers ApeldoornNED4012:51.073
2. Go Pass Brabant LennikBEL228:71.063
3. Azot CherkasyUKR044:120.874
-. SKA MinskUKRDNS
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
06.12.0017:00Azot CherkasyUKR0-3Go Pass Brabant LennikBEL56-7518-2519-2519-25
12.12.0019:30Piet Zoomers ApeldoornNED3-1Azot CherkasyUKR98-7825-1923-2525-1425-20
19.12.0020:30Go Pass Brabant LennikBEL1-3Piet Zoomers ApeldoornNED88-9421-2523-2525-1919-25
10.01.0019:30Piet Zoomers ApeldoornNED3-1Go Pass Brabant LennikBEL92-8917-2525-1825-2325-23
16.01.0017:00Azot CherkasyUKR2-3Piet Zoomers ApeldoornNED101-9820-2521-2525-1225-2110-15
24.01.0020:30Go Pass Brabant LennikBEL3-1Azot CherkasyUKR102-9127-2925-2125-2125-20
Group BwlgfgaratioZeToUnCS
1. SC EspinhoPOR3111:51.128
2. Vojvodina Novolin Novi SadSRB228:81.009
3. PCSK RigaLAT135:110.873
-. DHG OdenseDENDNS
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
06.12.0017:30Vojvodina Novolin Novi SadYUG3-0PCSK RigaLAT75-4925-1325-2125-15
14.12.0021:00SC EspinhoPOR3-0Vojvodina Novolin Novi SadYUG76-6326-2425-1825-21
19.12.0019:00PCSK RigaLAT2-3SC EspinhoPOR98-10425-1715-2525-2222-2511-15
10.01.0121:00SC EspinhoPOR3-0PCSK RigaLAT75-5525-1825-1925-18
17.01.0117:30Vojvodina Novolin Novi SadYUG3-2SC EspinhoPOR112-11520-2516-2531-2925-1820-18
24.01.0119:00PCSK RigaLAT3-2Vojvodina Novolin Novi SadYUG107-10025-2324-2625-1718-2515-9
Group CwlgfgaratioLuNoBuHy
1. Uniqa SalzburgAUT3111:41.113
2. Petrom PloiestiROU226:90.988
3. Kups-Volley KuopioFIN135:90.906
-. Nyborg BergenNORDNS
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
07.12.00 Uniqa SalzburgAUT3-0Petrom PloiestiROU75-5525-2125-2025-14
13.12.0018:30Kups-Volley KuopioFIN0-3Uniqa SalzburgAUT60-7523-2523-2514-25
20.12.0018:30Kups-Volley KuopioFIN3-0Petrom PloiestiROU75-5725-2325-1425-20
10.01.0118:00Petrom PloiestiROU3-1Kups-Volley KuopioFIN98-7525-1925-1523-2525-16
17.01.0119:00Uniqa SalzburgAUT3-1Kups-Volley KuopioFIN99-8825-2024-2625-2325-19
24.01.0118:00Petrom PloiestiROU3-2Uniqa SalzburgAUT108-9722-2525-2121-2525-1415-12
Group DwlgfgaratioKnCAPGRa
1. Izumrud EkaterinburgRUS5115:31.300
2. Royal Cake SofiaBUL4214:91.012
3. Mladost ZagrebCRO3311:111.019
4. TV AmriswilSUI061:180.755
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
06.12.20 TV AmriswilSUI0-3Mladost ZagrebCRO49-7516-2518-2515-25
07.12.0017:30Izumrud EkaterinburgRUS3-0Royal Cake SofiaBUL75-4825-1725-1725-14
14.12.0017:30Royal Cake SofiaBUL3-0TV AmriswilSUI75-5225-1725-1825-17
12.12.0018:00Mladost ZagrebCRO0-3Izumrud EkaterinburgRUS55-7515-2518-2522-25
20.12.00 TV AmriswilSUI0-3Izumrud EkaterinburgRUS58-7615-2524-2619-25
20.12.0018:00Mladost ZagrebCRO3-2Royal Cake SofiaBUL108-10325-2123-2519-2525-1816-14
09.01.0117:30Royal Cake SofiaBUL3-2Mladost ZagrebCRO102-10925-2322-2513-2527-2515-11
10.01.0117:30Izumrud EkaterinburgRUS3-0TV AmriswilSUI75-4525-1225-1825-15
17.01.01 TV AmriswilSUI1-3Royal Cake SofiaBUL87-10212-2525-2327-2923-25
16.01.0117:30Izumrud EkaterinburgRUS3-0Mladost ZagrebCRO75-6025-2225-1925-19
24.01.0118:00Mladost ZagrebCRO3-0TV AmriswilSUI78-7225-2327-2526-24
24.01.0115:00Royal Cake SofiaBUL3-0Izumrud EkaterinburgRUS77-7026-2426-2425-22
Group EwlgfgaratioVfPaWeCo
1. Numancia Caja Duero SoriaESP6018:51.224
2. Kometa KaposvarHUN3312:121.002
3. Petrochema DubovaSVK2411:150.969
4. Crvena Zvezda Galax BeogradYUG158:170.858
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
05.12.0018:00Petrochema DubovaSVK3-2Kometa KaposvarHUN121-11525-2225-1922-2532-3417-15
07.12.0020:15Numancia Caja Duero SoriaESP3-1Crvena Zvezda Galax BeogradYUG96-7620-2525-1126-2425-16
13.12.00 Crvena Zvezda Galax BeogradYUG3-2Petrochema DubovaSVK100-10419-2515-2525-2125-1916-14
13.12.0018:00Kometa KaposvarHUN1-3Numancia Caja Duero SoriaESP75-9819-2516-2525-2315-25
20.12.0018:00Petrochema DubovaSVK2-3Numancia Caja Duero SoriaESP99-9920-2518-2525-1925-1511-15
21.12.0017:45Kometa KaposvarHUN3-0Crvena Zvezda Galax BeogradYUG75-4325-1525-1025-18
10.01.01 Crvena Zvezda Galax BeogradYUG2-3Kometa KaposvarHUN105-10725-2725-2125-1917-2513-15
11.01.0120:15Numancia Caja Duero SoriaESP3-0Petrochema DubovaSVK75-5025-1325-1825-19
17.01.0118:00Petrochema DubovaSVK3-1Crvena Zvezda Galax BeogradYUG98-8525-1923-2525-2225-19
18.01.0120:15Numancia Caja Duero SoriaESP3-0Kometa KaposvarHUN75-5525-1625-2325-16
24.01.0118:00Kometa KaposvarHUN3-1Petrochema DubovaSVK99-8325-1725-2024-2625-20
24.01.01 Crvena Zvezda Galax BeogradYUG1-3Numancia Caja Duero SoriaESP87-9822-2525-2318-2522-25
Group FwlgfgaratioSeAsACPa
1. Erdemirspor EregliTUR6018:01.282
2. Matador PuchovSVK4212:91.047
3. Keski-Savon Pateri VarkausFIN247:120.924
4. Salonit Anhovo KanalSLO062:180.819
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
06.12.0015:00Keski-Savon Pateri VarkausFIN1-3Matador PuchovSVK84-9925-2324-2614-2521-25
06.12.0018:00Erdemirspor EregliTUR3-0Salonit Anhovo KanalSLO75-5325-1425-1725-22
12.12.0017:00Matador PuchovSVK0-3Erdemirspor EregliTUR60-7519-2521-2520-25
12.12.0019:00Salonit Anhovo KanalSLO0-3Keski-Savon Pateri VarkausFIN64-7521-2521-2522-25
19.12.0018:30Erdemirspor EregliTUR3-0Keski-Savon Pateri VarkausFIN75-6925-2325-2325-23
20.12.0018:00Salonit Anhovo KanalSLO2-3Matador PuchovSVK97-10117-2525-1825-1822-258-15
09.01.0117:00Matador PuchovSVK3-0Salonit Anhovo KanalSLO75-5525-2025-1625-19
10.01.0118:30Keski-Savon Pateri VarkausFIN0-3Erdemirspor EregliTUR49-7519-2517-2513-25
17.01.0118:30Keski-Savon Pateri VarkausFIN3-0Salonit Anhovo KanalSLO75-6025-1725-2025-23
18.01.0118:30Erdemirspor EregliTUR3-0Matador PuchovSVK75-5925-2125-1925-19
24.01.0117:00Matador PuchovSVK3-0Keski-Savon Pateri VarkausFIN75-6225-2125-2225-19
24.01.0118:00Salonit Anhovo KanalSLO0-3Erdemirspor EregliTUR61-7519-2521-2521-25
Group GwlgfgaratioSeAsACPa
1. Stilon GorzowPOL5117:41.336
2. Medikémia SzegedHUN4213:111.043
3. Concordia NÄfelsSUI3312:111.012
4. Midia NavodariROU062:180.687
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
06.12.0017:00Midia NavodariROU0-3Stilon GorzowPOL62-8012-2528-3022-25
07.12.0017:30Medikémia SzegedHUN1-3Concordia NÄfelsSUI89-9825-2018-2520-2526-28
13.12.00 Concordia NÄfelsSUI3-0Midia NavodariROU75-5725-1825-2025-19
13.12.0016:30Stilon GorzowPOL3-0Medikémia SzegedHUN75-6425-2025-2125-23
20.12.0017:00Midia NavodariROU0-3Medikémia SzegedHUN59-7522-2515-2522-25
20.12.0018:00Stilon GorzowPOL3-0Concordia NÄfelsSUI75-5425-2025-1425-20
10.01.0117:30Medikémia SzegedHUN3-1Midia NavodariROU90-7115-2525-1425-1425-18
10.01.01 Concordia NÄfelsSUI1-3Stilon GorzowPOL87-9625-2024-2620-2518-25
16.01.0117:45Medikémia SzegedHUN3-2Stilon GorzowPOL114-10827-2523-2524-2625-1915-13
17.01.0117:00Midia NavodariROU1-3Concordia NÄfelsSUI94-10430-2822-2518-2524-26
24.01.0118:00Stilon GorzowPOL3-0Midia NavodariSUIwo
24.01.01 Concordia NÄfelsSUI2-3Medikémia SzegedHUN101-10225-1625-2118-2520-2513-15
Group HwlgfgaratioSeAsACPa
1. Unicaja AlmeriaESP4215:91.076
2. Rabotnicki-Fersped SkopjeMKD3312:130.973
3. Castelo Da Maia GCPOR3310:120.949
4. Lokomotiv KharkivUKR2411:141.005
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
06.12.00 Castelo Da Maia GCPOR1-3Unicaja AlmeriaESP85-9926-2420-2516-2523-25
07.12.0019:30Rabotnicki-Fersped SkopjeMKD3-2Lokomotiv KharkivUKR104-10925-2224-2625-2315-2515-13
13.12.0017:00Lokomotiv KharkivUKR1-3Castelo Da Maia GCPOR110-11627-2927-2535-3721-25
13.12.00 Unicaja AlmeriaESP2-3Rabotnicki-Fersped SkopjeMKD105-10322-2522-2525-2225-1611-15
20.12.00 Castelo Da Maia GCPOR3-0Rabotnicki-Fersped SkopjeMKD75-6525-2325-2025-22
20.12.00 Unicaja AlmeriaESP3-0Lokomotiv KharkivUKR75-5025-1425-1825-18
09.01.0119:30Rabotnicki-Fersped SkopjeMKD3-0Castelo Da Maia GCPOR75-5925-1825-1825-23
10.01.0117:00Lokomotiv KharkivUKR3-1Unicaja AlmeriaESP102-8625-1627-2925-1825-23
16.01.0119:30Rabotnicki-Fersped SkopjeMKD2-3Unicaja AlmeriaESP111-11019-2525-1825-2126-2816-18
18.01.01 Castelo Da Maia GCPOR3-2Lokomotiv KharkivUKR105-10325-2122-2518-2525-2015-12
24.01.01 Unicaja AlmeriaESP3-0Castelo Da Maia GCPOR77-6227-2525-1525-22
24.01.0117:00Lokomotiv KharkivUKR3-1Rabotnicki-Fersped SkopjeMKD96-8125-2121-2525-2125-14

Round 1

14.10,21.10OK KakanjBIH1-30-3Medikémia SzegedHUN
17:00,18:30 149-169 (23-25 23-25 25-19 19-25) ; (20-25 20-25 19-25)
20.10,21.10Studenti TiranaALB0-30-3Lokomotiv KharkivUKR
16:00,16:00 83-150 (16-25 14-25 11-25) ; (17-25 13-25 12-25)
14.10,21.10Sperantsa KishinevMLD0-30-3Petrochema DubovaSVK
17:00,17:00 104-154 (17-25 19-25 12-25) ; (27-29 8-25 21-25)
14.10,21.10Teuta DurresALB1-30-3Midia NavodariROU
16:00,17:00 132-173 (21-25 25-23 16-25 16-25) ; (17-25 20-25 17-25)
14.10,21.10Paphiakos PafosCYP0-30-3Piet Zoomers ApeldoornNED
--:--,19:30 92-150 (20-25 16-25 15-25) ; (17-25 8-25 16-25)
15.10,21.10New Salamis FamagustaCYP3-21-3Tv AmriswilSUI
19:30,16:00 180-210 (25-23 21-25 17-25 25-23 17-16) ; (25-23 20-25 13-25 17-25)
15.10,22.10Volley BartrengLUX0-30-3Uniqa SalzburgAUT
15:00,11:00 109-150 (18-25 20-25 14-25) ; (18-25 20-25 19-25)
14.10,21.10Volley 80 PetangeLUX0-31-3Salonit Anhovo KanalSLO
20:30,19:00 144-172 (19-25 21-25 23-25) ; (21-25 19-25 25-22 16-25)
15.10,21.10HIK AalborgDEN1-30-3Crvena Zvezda Galax BeogradSRB
13:00,--:-- 139-171 (17-25 23-25 25-21 15-25) ; (19-25 20-25 20-25)
15.10,21.10ESS Falck PÄrnuEST2-33-2Keski-Savon Pateri VarkausFIN
16:45,16:00 206-206 (25-19 25-16 21-25 16-25 11-15) ; (29-27 22-25 17-25 25-19 15-10)
17.10,18.10Kommunalnik GrodnoBLR3-10-3PCSK RigaLAT
18:00,18:00 163-169 (25-21 25-23 21-25 27-25) ; (23-25 19-25 23-25)
DHG OdenseDENwoMosjoen VBKNOR
Olympics indexWorld index
World Cup indexOther index
Europe indexEurope Cups index
Asia indexAmerica index
Africa indexNorceca index
South America index
Central America index
World League indexWorld Grand Prix index
Universiade index
Volleyball indexTodor66
index Men CWC
Men CEV Cup 2018
Men CEV Cup 2017Men CEV Cup 2016
Men CEV Cup 2015Men CEV Cup 2014
Men CEV Cup 2013Men CEV Cup 2012
Men CEV Cup 2011Men CEV Cup 2010
Men CEV Cup 2009Men CEV Cup 2008
---------------
Men Top 2007
Men Top 2006Men Top 2005
Men Top 2004Men Top 2003
Men Top 2002Men Top 2001
---------------
Men CWC 2000Men CWC 1999
Men CWC 1998Men CWC 1997
Men CWC 1996Men CWC 1995
Men CWC 1994Men CWC 1993
Men CWC 1992Men CWC 1991
Men CWC 1990Men CWC 1989
Men CWC 1988Men CWC 1987
Men CWC 1986Men CWC 1985
Men CWC 1984Men CWC 1983
Men CWC 1982Men CWC 1981
Men CWC 1980Men CWC 1979
Men CWC 1978Men CWC 1977
Men CWC 1976Men CWC 1975
Men CWC 1974Men CWC 1973
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 8 Jan 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast