Men Volleyball European Top Teams Cup 2003 - Piet Zoomers Apeldoorn (NED)
Men CL 2003Men Top 2003Men CEV 2003Women CL 2003Women Top 2003Women CEV 2003
Final Four played at Apeldoorn (NED)
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4
Final16.0315:00Piet Zoomers ApeldoornNED3-1Lokomotiv KharkivUKR97-8222-2525-2025-1825-19
3-416.0312:30Omniworld AlmereNED3-1Azot CherkasyUKR98-9025-2325-2023-2525-22
1/215.0317:00Lokomotiv KharkivUKR3-1Omniworld AlmereNED90-9125-2325-2015-2525-23
1/215.0319:30Piet Zoomers ApeldoornNED3-0Azot CherkasyUKR75-6625-2225-2225-22
1 4 Finals
Main Groups RoundGroup AGroup BGroup CGroup D
Qualificaton Groups RoundGroup 1Group 2Group 3Group 4Group 5Group 6Group 7Group 8
Round 1

1/4 Finals

Main Groups Round.

First 2 to 1/4 Finals.
Group AwlgfgaratioDiBelrJi
1. Lokomotiv KharkivUKR4215:71.077
2. Omniworld AlmereNED4213:111.029
3. Calcit KamnikSLO2410:150.949
4. Kommunalnik GrodnoBLR249:140.958
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
04.12.02 Omniworld AlmereNED3-1Calcit KamnikSLO96-6821-2525-1325-1625-14
05.12.0217:00Lokomotiv KharkivUKR3-1Kommunalnik GrodnoBLR97-8425-1922-2525-1725-23
11.12.0218:00Kommunalnik GrodnoBLR3-1Omniworld AlmereNED98-8325-2123-2525-1525-22
11.12.0219:00Calcit KamnikSLO3-2Lokomotiv KharkivUKR112-10125-1825-1620-2527-2915-13
17.12.0217:00Lokomotiv KharkivUKR3-0Omniworld AlmereNED75-5425-2225-1425-18
19.12.0218:00Kommunalnik GrodnoBLR3-1Calcit KamnikSLO101-9225-2725-2325-1826-24
08.01.03 Omniworld AlmereNED3-1Lokomotiv KharkivUKR101-8823-2525-2028-2625-17
09.01.03 Calcit KamnikSLO3-1Kommunalnik GrodnoBLR95-8425-2125-1920-2525-19
14.01.0317:00Lokomotiv KharkivUKR3-0Calcit KamnikSLO78-6525-2028-2625-19
15.01.03 Omniworld AlmereNED3-1Kommunalnik GrodnoBLR97-8825-2025-2322-2525-20
22.01.0318:00Kommunalnik GrodnoBLR0-3Lokomotiv KharkivUKR64-7819-2519-2526-28
22.01.0318:30Calcit KamnikSLO2-3Omniworld AlmereNED108-10925-2725-2225-2021-2512-15
Group BwlgfgaratioZeToUnCS
1. Rabotnicki Fersped SkopjeMKD5115:81.087
2. Piet Zoomers ApeldoornNED4216:71.106
3. SCC BerlinGER3312:111.043
4. Dunaferr DunaujvarosHUN061:180.765
04.12.0217:00Dunaferr DunaujvarosHUN0-3Piet Zoomers ApeldoornNED61-7619-2524-2618-25
04.12.0219:00Rabotnicki Fersped SkopjeMKD3-0SCC BerlinGER75-6125-2225-1725-22
10.12.0219:00SCC BerlinGER3-0Dunaferr DunaujvarosHUN75-5125-1725-1725-17
11.12.0219:30Piet Zoomers ApeldoornNED3-0Rabotnicki Fersped SkopjeMKD75-5525-1725-1525-23
18.12.0217:00Dunaferr DunaujvarosHUN1-3Rabotnicki Fersped SkopjeMKD80-9926-2415-2518-2521-25
18.12.0219:30Piet Zoomers ApeldoornNED3-1SCC BerlinGER96-8021-2525-2025-1625-19
08.01.0319:00SCC BerlinGER3-2Piet Zoomers ApeldoornNED110-9625-2022-2525-1423-2515-12
08.01.0319:00Rabotnicki Fersped SkopjeMKD3-0Dunaferr DunaujvarosHUN75-5525-1625-1925-20
15.01.0317:00Dunaferr DunaujvarosHUN0-3SCC BerlinGER66-8028-3016-2522-25
15.01.0319:00Rabotnicki Fersped SkopjeMKD3-2Piet Zoomers ApeldoornNED110-10225-1823-2521-2526-2415-10
22.01.0319:00SCC BerlinGER2-3Rabotnicki Fersped SkopjeMKD107-10825-2023-2521-2525-2313-15
22.01.0319:30Piet Zoomers ApeldoornNED3-0Dunaferr DunaujvarosHUN75-5425-2325-1525-16
Group CwlgfgaratioLuNoBuHy
1. Petrom PloiestiROU4213:91.052
2. Matador PuchovSVK3311:120.962
3. Esmoriz GCPOR3312:140.978
4. Chance Odolena VodaCZE2411:121.014
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
04.12.0217:00Matador PuchovSVK3-2Chance Odolena VodaCZE97-10213-2517-2525-1425-2317-15
04.12.0219:00Petrom PloiestiROU3-2Esmoriz GCPOR111-9925-2225-2721-2525-1515-10
11.12.02 Esmoriz GCPOR3-2Matador PuchovCZE105-9925-1617-2523-2525-2315-10
11.12.0218:00Chance Odolena VodaTCH3-0Petrom PloiestiROU78-5728-2625-1725-14
18.12.0217:00Matador PuchovSVK3-1Petrom PloiestiROU98-8821-2525-2327-2525-15
19.12.0218:00Chance Odolena VodaCZE2-3Esmoriz GCPOR109-11425-2320-2525-2326-2813-15
08.01.03 Esmoriz GCPOR3-1Chance Odolena VodaCZE99-8925-2322-2525-1627-25
09.01.0317:00Petrom PloiestiROU3-0Matador PuchovSVK75-5825-1725-2125-20
15.01.0317:00Petrom PloiestiROU3-0Chance Odolena VodaCZE75-5425-1925-2325-12
15.01.0317:00Matador PuchovCZE3-0Esmoriz GCPOR75-5925-2025-1625-23
22.01.03 Esmoriz GCPOR1-3Petrom PloiestiROU94-10027-2919-2525-2123-25
22.01.0318:00Chance Odolena VodaCZE3-0Matador PuchovCZE75-5825-2125-2125-16
Group DwlgfgaratioVfPaWeCo
1. ESS Falck PÄrnuEST5117:71.161
2. Azot CherkasyUKR4215:121.041
3. Wasserkraft InnsbruckAUT248:140.924
4. Castelo Da Maia GCPOR158:150.890
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
04.12.02 Castelo Da Maia GCPOR3-0Wasserkraft InnsbruckAUT75-6125-2125-1825-22
05.12.0217:30ESS Falck PÄrnuFIN3-2Azot CherkasyUKR110-10225-1919-2526-2825-1815-12
11.12.0217:00Azot CherkasyUKR3-1Castelo Da Maia GCPOR101-9228-2623-2525-1825-23
11.12.0219:00Wasserkraft InnsbruckAUT0-3ESS Falck PÄrnuFIN54-7518-2519-2517-25
19.12.02 Castelo Da Maia GCPOR1-3ESS Falck PÄrnuFIN90-10019-2523-2527-2521-25
18.12.0219:00Wasserkraft InnsbruckAUT1-3Azot CherkasyUKR90-9822-2525-2321-2522-25
08.01.0317:00Azot CherkasyUKR1-3Wasserkraft InnsbruckAUT93-10222-2529-2721-2521-25
09.01.0317:30ESS Falck PÄrnuFIN3-0Castelo Da Maia GCPOR75-5625-1925-2225-15
15.01.03 Castelo Da Maia GCPOR2-3Azot CherkasyUKR88-10827-2519-2525-187-2510-15
16.01.0317:30ESS Falck PÄrnuFIN3-1Wasserkraft InnsbruckAUT93-7025-1118-2525-1425-20
22.01.0317:00Azot CherkasyUKR3-2ESS Falck PÄrnuFIN106-10218-2525-2023-2525-2015-12
22.01.0319:00Wasserkraft InnsbruckAUT3-1Castelo Da Maia GCPOR108-9126-2432-3425-1425-19

Qualification Groups Round.

Winners to Main Groups Round.
Group 1wlgfgaratioDiBelrJi
1. Wasserkraft InnsbruckAUT309:21.382
2. Isku-Volley TampereFIN216:41.090
3. Mladost RegentCRO314:6.....
4. Volley BartrengLUX030:90.596
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at
08.11.0217:00Volley BartrengLUX0-3Mladost Regent ZagrebCRO37-7513-2510-2514-25
08.11.0219:00Isku-Volley TampereFIN0-3Wasserkraft InnsbruckAUT55-7517-2517-2521-25
09.11.0217:00Volley BartrengLUX0-3Isku-Volley TampereFIN53-7517-2520-2516-25
09.11.0219:00Wasserkraft InnsbruckAUT3-2Mladost Regent ZagrebCRO-----24-2625-1725-2725-1315-9
10.11.0215:00Wasserkraft InnsbruckAUT3-0Volley BartrengLUX75-4425-1225-1325-19
10.11.0217:00Mladost Regent ZagrebCRO1-3Isku-Volley TampereFIN-----18-2519-2526-2419-25
Group 2wlgfgaratioZeToUnCS
1. Chance Odolena VodaCZE309:31.219
2. Salonit Anhovo KanalSLO217:51.079
3. Concordia NÄfelsSUI126:61.026
4. Studenti TiranaALB031:90.681
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Näfels (SUI)
08.11.0218:00Chance Odolena VodaCZE3-1Salonit Anhovo KanalSLO103-8827-2525-1726-2825-18
08.11.0220:30Concordia NÄfelsSUI3-0Studenti TiranaALB75-5825-1925-2225-17
09.11.0217:00Studenti TiranaALB1-3Salonit Anhovo KanalSLO69-9815-2525-2314-2515-25
09.11.02 Concordia NÄfelsSUI2-3Chance Odolena VodaCZE103-10625-1919-2525-2221-2513-15
10.11.0214:00Chance Odolena VodaCZE3-0Studenti TiranaALB75-4225-1525-1225-15
10.11.0216:30Salonit Anhovo KanalSLO3-1Concordia NÄfelsSUI101-9423-2525-2328-2625-20
Group 3wlgfgaratioLuNoBuHy
1. Piet Zoomers ApeldoornNED309:21.372
2. Jihostroj Ceske BudejoviceCZE218:41.142
3. Örkelljunga VKSWE124:60.814
4. Nea Salamina FamagustaCYP030:90.733
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Apeldoorn (NED)
08.11.0217:30Jihostroj Ceske BudejoviceCZE3-1Örkelljunga VKSWE98-6925-1723-2525-1325-14
08.11.0219:30Nea Salamina FamagustaCYP0-3Piet Zoomers ApeldoornNED38-7516-2513-259-25
09.11.0217:30Jihostroj Ceske BudejoviceCZE3-0Nea Salamina FamagustaCYP75-6325-1925-2325-21
09.11.0219:30Piet Zoomers ApeldoornNED3-0Örkelljunga VKSWE75-4925-1525-2125-13
10.11.0214:00Örkelljunga VKSWE3-0Nea Salamina FamagustaCYP75-6425-2325-1825-23
10.11.0216:00Piet Zoomers ApeldoornNED3-2Jihostroj Ceske BudejoviceCZE108-10125-2124-2619-2525-1715-12
Group 4wlgfgaratioKnCAPGRa
1. ESS Falck PÄrnuEST309:11.315
2. Deltacons TulceaROU217:31.074
3. Vojvodina Novolin Novi SadSRB123:60.955
4. HIK AalborgDEN030:90.711
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Aalborg (den)
08.11.0218:00ESS Falck PÄrnuFIN3-0Vojvodina Novolin Novi SadYUG75-5725-1425-2325-20
08.11.02 Deltacons TulceaROU3-0HIK AalborgDEN75-6325-2325-2225-18
09.11.0215:00HIK AalborgDEN0-3Vojvodina Novolin Novi SadYUG51-7512-2521-2518-25
09.11.0217:00Deltacons TulceaROU1-3ESS Falck PÄrnuFIN81-9225-1721-2518-2517-25
10.11.0215:00HIK AalborgDEN0-3ESS Falck PÄrnuFIN46-7519-2512-2515-25
10.11.0217:00Vojvodina Novolin Novi SadYUG0-3Deltacons TulceaROU60-7523-2523-2514-25
Group 5wlgfgaratioVfPaWeCo
1. Calcit KamnikSLO309:01.537
2. Kometa KaposvarHUN216:31.313
3. Volley 80 PetangeLUX123:60.815
4. Dionysos Stroumbiou PafosCYP030:90.591
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Petange (LUX)
08.11.0218;30Dionysos Stroumbiou PafosCYP0-3Kometa KaposvarHUN36-7510-259-2517-25
08.11.0220:30Volley 80 PetangeLUX0-3Calcit KamnikSLO41-7515-2516-2510-25
09.11.0217:00Kometa KaposvarHUN0-3Calcit KamnikSLO64-7624-2620-2520-25
09.11.0219:00Dionysos Stroumbiou PafosCYP0-3Volley 80 PetangeLUX55-7518-2516-2521-25
10.11.0215:00Calcit KamnikSLO3-0Dionysos Stroumbiou PafosCYP75-4225-1125-1725-14
10.11.0217:00Volley 80 PetangeLUX0-3Kometa KaposvarHUN51-7521-2514-2516-25
Group 6wlgfgaratioSeAsACPa
1. Rabotnicki Fersped SkopjeMKD309:11.273
2. Royal Foods SofiaBUL217:31.220
3. Ozolnieki PoliursLAT123:60.954
4. Napredak OdzakBIH030:90.636
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Skopje (MKD)
08.11.0217:00Rabotnicki Fersped SkopjeMKD3-0Napredak OdzakBIH75-5825-1725-2125-20
08.11.0219:30Ozolnieki PoliursLAT0-3Royal Foods SofiaBUL55-7518-2514-2523-25
09.11.0217:00Royal Foods SofiaBUL3-0Napredak OdzakBIH75-3925-725-1525-17
09.11.0219:30Ozolnieki PoliursLAT0-3Rabotnicki Fersped SkopjeMKD57-7516-2522-2519-25
10.11.0217:00Napredak OdzakBIH0-3Ozolnieki PoliursLAT46-7511-2513-2522-25
10.11.0219:30Rabotnicki Fersped SkopjeMKD3-1Royal Foods SofiaBUL88-7225-1713-2525-1725-13
Group 7wlgfgaratioSeAsACPa
1. Kommunalnik GrodnoBLR309:21.261
2. Chênois GeneveSUI218:31.276
3. Metro BakuAZE123:70.805
4. Dinamo TiranaALB031:90.767
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Tirana (ALB)
08.11.0216:00Chênois GeneveSUI3-0Metro BakuAZE75-5025-1625-1725-17
08.11.0218:00Dinamo TiranaALB0-3Kommunalnik GrodnoBLR50-7516-2519-2515-25
09.11.0216:00Kommunalnik GrodnoBLR3-0Metro BakuAZE75-4525-1825-1525-12
09.11.0218:00Dinamo TiranaALB0-3Chênois GeneveSUI48-7515-2512-2521-25
10.11.0215:00Chênois GeneveSUI2-3Kommunalnik GrodnoBLR104-10125-1723-2525-1918-2513-15
10.11.0217:00Metro BakuAZE3-1Dinamo TiranaALB103-9627-2926-2425-2225-21
Group 8wlgfgaratioSeAsACPa
1. Petrom PloiestiROU309:11.326
2. Zapadny Bug BrestBLR217:31.294
3. Speranta KishinevMLD123:60.947
4. Caucasus Sch of Bus TbilisiGEO030:90.547
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Ploiesti (ROU)
08.11.0217:00Zapadny Bug BrestBLR3-0Caucasus Sch of Bus TbilisiGEO75-3525-1325-925-13
08.11.0219:00Speranta KishinevMLD0-3Petrom PloiestiROU57-7514-2520-2523-25
09.11.0217:00Speranta KishinevMLD0-3Zapadny Bug BrestBLR48-7513-2512-2523-25
09.11.0219:00Petrom PloiestiROU3-0Caucasus Sch of Bus TbilisiGEO75-4825-1325-1925-16
10.11.0217:00Caucasus Sch of Bus TbilisiGEO0-3Speranta KishinevMDV40-7514-2517-259-25
10.11.0219:00Petrom PloiestiROU3-1Zapadny Bug BrestBLR94-7919-2525-1625-1925-19

Round 1

13.10,19.10Holte IFDEN1-30-3Salonit Anhovo KanalSLO
14:00,18:00 144-178 (29-31 16-25 25-22 19-25) ; (17-25 17-25 21-25)
19.10,13.10Isku-Volley TampereFIN3-03-1Hylte VBKSWE
17:00,17:00 171-124 (25-16 25-16 25-19) ; (25-11 21-25 25-19 25-18)
12.10,20.10Calcit KamnikSLO3-03-0OK KakanjBIH
19:30,15:00 150-116 (25-19 25-23 25-20) ; (25-16 25-16 25-22)
13.10,20.10Skendija TetovoMKD2-30-3Zapadny Bug BrestBLR
18:00,17:00 144-185 (25-22 13-25 25-21 22-25 9-15) ; (9-25 25-27 16-25)
Olympics indexWorld index
World Cup indexOther index
Europe indexEurope Cups index
Asia indexAmerica index
Africa indexNorceca index
South America index
Central America index
World League indexWorld Grand Prix index
Universiade index
Volleyball indexTodor66
index Men CWC
Men CEV Cup 2018
Men CEV Cup 2017Men CEV Cup 2016
Men CEV Cup 2015Men CEV Cup 2014
Men CEV Cup 2013Men CEV Cup 2012
Men CEV Cup 2011Men CEV Cup 2010
Men CEV Cup 2009Men CEV Cup 2008
---------------
Men Top 2007
Men Top 2006Men Top 2005
Men Top 2004Men Top 2003
Men Top 2002Men Top 2001
---------------
Men CWC 2000Men CWC 1999
Men CWC 1998Men CWC 1997
Men CWC 1996Men CWC 1995
Men CWC 1994Men CWC 1993
Men CWC 1992Men CWC 1991
Men CWC 1990Men CWC 1989
Men CWC 1988Men CWC 1987
Men CWC 1986Men CWC 1985
Men CWC 1984Men CWC 1983
Men CWC 1982Men CWC 1981
Men CWC 1980Men CWC 1979
Men CWC 1978Men CWC 1977
Men CWC 1976Men CWC 1975
Men CWC 1974Men CWC 1973
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 8 Jan 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast