Women Volleyball European Top Teams Cup 2003 - RC Villebon 91 (FRA)
Men CL 2003Men Top 2003Men CEV 2003Women CL 2003Women Top 2003Women CEV 2003
Final Four played at
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
Final09.0318:00RC Villebon 91FRA3-0Zeiler KÖnizSUI78-6525-1828-2625-21
3-409.0315:30Eburon TongerenBEL3-2Arke Pollux OldenzaalNED109-10617-2525-2725-2327-2515-6
1/208.0317:00RC Villebon 91FRA3-0Arke Pollux OldenzaalNED78-6525-1828-2625-21
1/208.0319:30Zeiler KÖnizSUI3-0Eburon TongerenBEL75-5525-2325-1825-14
1 4 Finals
Main Groups RoundGroup AGroup BGroup CGroup D
Qualification Groups RoundGroup qAGroup qBGroup qCGroup qDGroup qEGroup qFGroup qG

1/4 Finals

12.02,19.02RC Villebon 91FRA3-03-1Slavia Uk Dgt BratislavaSVK
20:30,17:00 181-136 (25-9 25-16 25-18) ; (25-21 31-33 25-16 25-23)
12.02,19.02Schweriner ScGER3-20-3Zeiler KÖnizSUI
19:00,19:30 167-183 (17-25 25-21 22-25 25-23 15-12) ; (25-27 19-25 19-25)
12.02,19.02Eburon TongerenBEL3-03-0Panellinios AthensGRE
20:30,17:00 152-111 (25-20 25-11 25-23) ; (27-25 25-12 25-20)
12.02,20.02Asterix KieldrechtBEL1-33-2Arke Pollux OldenzaalNED
20:30,19:30 179-190 (25-18 23-25 19-25 21-25) ; (14-25 25-23 25-17 12-25 15-7)

Main Groups Round.

First 2 to 1/4 Finals.
Group AwlgfgaratioDiBelrJi
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
04.12.0217:00Panellinios AthensGRE3-1Unic Piatra NeamtROU93-7825-1718-2525-1925-17
04.12.0219:00Schweriner SCGER3-0Dynamo-Jenestra OdesaUKR80-6925-2330-2825-18
11.12.0216:30Dynamo-Jenestra OdesaUKR3-2Panellinios AthensGRE111-10622-2522-2527-2525-2115-10
11.12.0218:00Unic Piatra NeamtROU3-0Schweriner SCGER75-4825-1825-1225-18
18.12.0219:00Schweriner SCGER3-0Panellinios AthensGRE75-4425-1225-1725-15
19.12.0218:00Dynamo-Jenestra OdesaUKR3-1Unic Piatra NeamtROU98-8525-1725-2023-2525-23
07.01.0317:00Panellinios AthensGRE3-0Schweriner SCGER84-7626-2425-2133-31
08.01.0317:00Unic Piatra NeamtROU3-1Dynamo-Jenestra OdesaUKR101-9725-2326-2423-2527-25
15.01.0317:00Panellinios AthensGRE2-3Dynamo-Jenestra OdesaUKR104-11933-3117-2518-2525-2311-15
15.01.0319:00Schweriner SCGER3-0Unic Piatra NeamtROU75-5125-1225-1725-22
21.01.0317:00Unic Piatra NeamtROU2-3Panellinios AthensGRE106-11828-2624-2628-2617-259-15
21.01.0318:00Dynamo-Jenestra OdesaUKR2-3Schweriner SCGER104-10425-2125-2725-1617-2512-15
Group BwlgfgaratioZeToUnCS
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
05.12.0217:00Slavia UK DGT BratislavaSVK3-1Kralovo Pole BrnoCZE102-9027-2925-2025-2125-20
05.12.0220:15SVS Kuoni WienAUT2-3Arke Pollux OldenzaalNED107-10622-2522-2525-1925-2213-15
10.12.0218:30Kralovo Pole BrnoCZE1-3SVS Kuoni WienAUT85-9423-2525-1914-2523-25
11.12.0218:30Arke Pollux OldenzaalNED3-1Slavia UK DGT BratislavaSVK95-8525-1820-2525-2025-22
19.12.0220:15SVS Kuoni WienAUT3-1Slavia UK DGT BratislavaSVK98-8625-2225-2223-2525-17
19.12.0218:30Arke Pollux OldenzaalNED3-0Kralovo Pole BrnoCZE75-6425-2225-2325-19
07.01.0318:30Kralovo Pole BrnoCZE0-3Arke Pollux OldenzaalNED62-7518-2521-2523-25
09.01.0317:00Slavia UK DGT BratislavaSVK3-1SVS Kuoni WienAUT97-9025-2019-2525-1928-26
15.01.0317:00Slavia UK DGT BratislavaSVK3-0Arke Pollux OldenzaalNED75-5225-1525-2125-16
16.01.03 SVS Kuoni WienAUT3-1Kralovo Pole BrnoCZE98-8225-1923-2525-2125-17
21.01.0318:30Kralovo Pole BrnoCZE1-3Slavia UK DGT BratislavaSVK85-9023-2513-2525-1424-26
21.01.0318:30Arke Pollux OldenzaalNED3-2SVS Kuoni WienAUT107-8119-2525-1523-2525-715-9
Group CwlgfgaratioLuNoBuHy
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
03.12.0220:30Eburon TongerenBEL3-0Dresdner SCGER75-5425-1825-1525-21
05.12.02 Castelo Da Maia GCPOR3-2Zeiler KÖnizSUI111-10523-2525-2125-2123-2515-13
11.12.0219:00Dresdner SCGER2-3Castelo Da Maia GCPOR104-10121-2524-2625-1625-199-15
11.12.0219:30Zeiler KÖnizSUI3-0Eburon TongerenBEL75-5525-2025-2125-14
18.12.02 Castelo Da Maia GCPOR2-3Eburon TongerenBEL108-11220-2523-2525-2226-2414-16
18.12.0219:30Zeiler KÖnizSUI3-0Dresdner SCGER75-5525-1425-2225-19
07.01.0320:30Eburon TongerenBEL3-0Castelo Da Maia GCPOR75-4725-1425-1425-19
08.01.0319:00Dresdner SCGER1-3Zeiler KÖnizSUI89-9223-2519-2525-1722-25
14.01.0320:30Eburon TongerenBEL3-2Zeiler KÖnizSUI113-10422-2525-1725-2126-2815-13
16.01.03 Castelo Da Maia GCPOR3-0Dresdner SCGER75-5425-1725-1625-21
21.01.0319:00Dresdner SCGER2-3Eburon TongerenBEL105-10525-1822-2525-2220-2513-15
21.01.0319:30Zeiler KÖnizSUI3-1Castelo Da Maia GCPOR105-8725-1622-2533-3125-15
Group DwlgfgaratioKnCAPGRa
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
04.12.0219:00Nova KBM Branik MariborSLO0-3Asterix KieldrechtBEL53-7515-2516-2522-25
04.12.0220:30RC Villebon 91FRA3-0Teuta DurresALB75-4125-1325-1525-13
11.12.0220:30Asterix KieldrechtBEL3-2RC Villebon 91FRA117-11330-2825-2725-2222-2515-11
12.12.0217:00Teuta DurresALB0-3Nova KBM Branik MariborSLO48-7518-2519-2511-25
17.12.0219:00Nova KBM Branik MariborSLO0-3RC Villebon 91FRA41-7514-2518-259-25
18.12.0220:30Asterix KieldrechtBEL3-0Teuta DurresALB75-2525-925-725-9
08.01.0317:00Teuta DurresALB0-3Asterix KieldrechtBEL38-7512-2520-256-25
08.01.0320:30RC Villebon 91FRA3-0Nova KBM Branik MariborSLO75-4725-2025-1425-13
15.01.0318:00Nova KBM Branik MariborSLO3-0Teuta DurresALB75-4725-1525-1325-19
15.01.0320:30RC Villebon 91FRA3-1Asterix KieldrechtBEL101-9025-1925-2026-2825-23
21.01.0318:00Teuta DurresALB0-3RC Villebon 91FRA47-7517-2514-2516-25
21.01.0320:30Asterix KieldrechtBEL3-0Nova KBM Branik MariborSLO75-4025-1825-1225-10

Qualification Groups Round.

Winners to Main Groups Round.
Group qAwlgfgaratioDiBelrJi
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Durres (ALB)
08.11.0218;00Polo KalesijaBIH1-3DHG OdenseDEN85-10125-2326-2816-2518-25
09.11.0218:00Teuta DurresALB2-3Polo KalesijaBIH100-10322-2525-2125-1614-2514-16
10.11.0218:00DHG OdenseDEN0-3Teuta DurresALB57-7523-2520-2514-25
Group qBwlgfgaratioZeToUnCS
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Lichtenvoorde (NED)
08.11.0217:30Panellinios AthensGRE3-1HIT Nova GoricaSLO96-7325-1525-2121-2525-12
08.11.02 Longa'59 LichtenvoordeNED3-0Dinamo TiranaALB75-5225-2025-2025-12
09.11.0217:30Dinamo TiranaALB3-0HIT Nova GoricaSLO75-6525-2325-1925-23
09.11.02 Longa'59 LichtenvoordeNED3-1Panellinios AthensGRE90-8115-2525-1525-1825-23
10.11.0215:00Dinamo TiranaALB0-3Panellinios AthensGRE46-7521-2512-2513-25
10.11.0217:30HIT Nova GoricaSLO3-0Longa'59 LichtenvoordeNED75-5825-2325-1725-18
Group qCwlgfgaratioLuNoBuHy
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Kieldrecht (BEL)
08.11.0218:00Zaon Kifissia's AthensGRE0-3Ratb Petrom PloiestiROU55-7513-2519-2523-25
08.11.0220:30Asterix KieldrechtBEL3-0Hapoel Ironi Kiryat AtaISR75-4125-925-1925-13
09.11.0218:00Zaon Kifissia's AthensGRE0-3Hapoel Ironi Kiryat AtaISR49-7517-2517-2515-25
09.11.0220:30Ratb Petrom PloiestiROU1-3Asterix KieldrechtBEL90-9725-2223-2523-2519-25
10.11.0214:30Hapoel Ironi Kiryat AtaISR0-3Ratb Petrom PloiestiROU64-7818-2520-2526-28
10.11.0217:00Asterix KieldrechtBEL3-0Zaon Kifissia's AthensGRE78-3725-825-1028-19
Group qDwlgfgaratioKnCAPGRa
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Brno (CZE)
08.11.0216:00Katrineholm VKSWE3-0VC MamerLUX75-4925-1325-2225-14
08.11.0218:00Kralovo Pole BrnoCZE3-0Camara de Lobos MadeiraPOR75-3725-1425-1225-11
09.11.0216:00VC MamerLUX3-0Camara de Lobos MadeiraPOR75-4525-1225-1425-19
09.11.0218:00Katrineholm VKSWE0-3Kralovo Pole BrnoCZE42-7516-2513-2513-25
10.11.0213:00Camara de Lobos MadeiraPOR0-3Katrineholm VKSWE53-7519-2511-2523-25
10.11.0215:00Kralovo Pole BrnoCZE3-0VC MamerLUX75-5125-1925-1925-13
Group qEwlgfgaratioVfPaWeCo
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Bratislava (SVK)
08.11.0216:00Kovrovschik BrestBLR3-0Aeroflot-Malakhit EkaterinburgRUS75-6325-2225-2025-21
08.11.0218:00Slavia UK DGT BratislavaSVK3-0Kanti SchaffhausenSUI75-5525-1625-2325-16
09.11.0216:00Kanti SchaffhausenSUI0-3Aeroflot-Malakhit EkaterinburgRUS59-7515-2522-2522-25
09.11.0218:00Slavia UK DGT BratislavaSVK3-1Kovrovschik BrestBLR94-7325-1325-1319-2525-22
10.11.0212:00Kanti SchaffhausenSUI2-3Kovrovschik BrestBLR93-11515-2530-2816-2525-227-15
10.11.0214:00Aeroflot-Malakhit EkaterinburgRUS3-2Slavia UK DGT BratislavaSVK113-10824-2622-2525-2225-2017-15
Group qFwlgfgaratioSeAsACPa
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Dresden (GER)
08.11.0217:00HIK AalborgDEN0-3Kometal Student SkopjeMKD67-8028-3023-2516-25
08.11.0219:30AEL LimassolCYP0-3Dresdner SCGER37-7511-2511-2515-25
09.11.0215:00Kometal Student SkopjeMKD3-0AEL LimassolCYP75-4325-1225-1125-20
09.11.0217:30Dresdner SCGER3-0HIK AalborgDEN75-3825-1425-1325-11
10.11.0215:00HIK AalborgDEN0-3AEL LimassolCYP68-7522-2523-2523-25
10.11.0217:30Dresdner SCGER3-0Kometal Student SkopjeMKD75-5225-1225-2225-18
Group qGwlgfgaratioSeAsACPa
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Tuzla (BIH)
08.11.0216:30ZOK TuzlaBIH0-3Unic Piatra NeamtROU54-7515-2519-2520-25
08.11.0220:15Speks-R RigaLAT3-0Anorthosis FamagustaCYP77-5427-2525-1825-11
09.11.0216:30ZOK TuzlaBIH3-0Speks-R RigaLAT75-5725-1425-2025-23
09.11.0220:15Unic Piatra NeamtROU3-0Anorthosis FamagustaCYP75-4525-1225-2025-13
10.11.0213:00Speks-R RigaLAT0-3Unic Piatra NeamtROU54-759-2523-2522-25
10.11.0215:00Anorthosis FamagustaCYP0-3ZOK TuzlaBIH57-7814-2526-2817-25
Olympics indexWorld index
World Cup indexOther index
Europe indexEurope Cups index
Asia indexAmerica index
Africa indexNorceca index
South America index
Central America index
World League indexWorld Grand Prix index
Universiade index
Volleyball indexTodor66
index Women CWC
Women CEV Cup 2018
Women CEV Cup 2017Women CEV Cup 2016
Women CEV Cup 2015Women CEV Cup 2014
Women CEV Cup 2013Women CEV Cup 2012
Women CEV Cup 2011Women CEV Cup 2010
Women CEV Cup 2009Women CEV Cup 2008
---------------
Women Top 2007
Women Top 2006Women Top 2005
Women Top 2004Women Top 2003
Women Top 2002Women Top 2001
---------------
Women CWC 2000Women CWC 1999
Women CWC 1998Women CWC 1997
Women CWC 1996Women CWC 1995
Women CWC 1994Women CWC 1993
Women CWC 1992Women CWC 1991
Women CWC 1990Women CWC 1989
Women CWC 1988Women CWC 1987
Women CWC 1986Women CWC 1985
Women CWC 1984Women CWC 1983
Women CWC 1982Women CWC 1981
Women CWC 1980Women CWC 1979
Women CWC 1978Women CWC 1977
Women CWC 1976Women CWC 1975
Women CWC 1974Women CWC 1973
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 8 Jan 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast