Women Volleyball European Top Teams Cup 2007 - Grupo 2002 Murcia (ESP)
Men CL 2007Men Top 2007Men CEV 2007Women CL 2007Women Top 2007Women CEV 2007
Final Four played at
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4
Final11.0317:00Grupo 2002 MurciaESP3-0CSKA MoskvaRUS75-5825-2025-1625-22
3-411.0314:30Schweriner SCGER3-0Plantinalonga LichtenvoordeNED75-5925-2025-2125-18
1/210.0314:00Grupo 2002 MurciaESP3-0Plantinalonga LichtenvoordeNED75-3825-525-1525-18
1/210.0316:30CSKA MoskvaRUS3-1Schweriner SCGER97-7125-2322-2525-1325-10
1 4 Finals1 8 Finals
Qualificaton Groups RoundGroup AGroup BGroup CGroup DGroup EGroup FGroup GGroup H
Round 1

1/4 Finals

31.01,06.02Grupo 2002 MurciaESP3-03-0Krug CherkasyUKR
20:30,19:00 150-107 (25-12 25-15 25-18) ; (25-18 25-22 25-22)
31.01,08.02Asterix KieldrechtBEL0-31-3CSKA MoskvaRUS
20:30,18:00 134-165 (21-25 19-25 15-25) ; (25-15 16-25 21-25 17-25)
31.01,07.02Postar 064 BeogradSRB3-21-3Schweriner SCGER
19:00,18:00 204-201 (25-16 23-25 19-25 25-22 20-18) ; (25-18 21-25 21-25 25-27)
01.02,07.02Plantinalonga LichtenvoordeNED3-03-2USSP AlbiFRA
19:00,--:-- 179-159 (25-18 25-15 25-19) ; (20-25 25-21 26-24 18-25 15-12)

1/8 Finals

10.01,17.01Oms SenicaSVK0-30-3Grupo 2002 MurciaESP
18:00,20:30 94-150 (15-25 18-25 15-25) ; (17-25 15-25 14-25)
09.01,17.01Krug CherkasyUKR3-03-0VFM Franches-MontagnesSUI
18:00,--:-- 151-105 (25-16 25-16 25-12) ; (25-16 25-21 26-24)
09.01,18.01Aluprof Bielsko-BialaPOL2-33-1CSKA MoskvaRUS
19:00,18:00 200-185 (25-14 23-25 25-20 18-25 13-15) ; (25-22 21-25 25-20 25-19)
10.01,17.01Asterix KieldrechtBEL3-00-3Slavia UK SLSP BratislavaSVK
20:30,17:00 139-136 (25-23 25-18 25-20) ; (21-25 21-25 22-25)
10.01,17.01Schweriner SCGER3-03-0Rapid-Aibo BucurestiROU
18:00,18:00 150-84 (25-18 25-17 25-11) ; (25-15 25-13 25-10)
10.01,17.01Postar 064 BeogradSRB3-13-2Clube Academico TrofaPOR
19:00,20:30 209-182 (25-22 25-19 23-25 25-22) ; (23-25 25-13 25-19 23-25 15-12)
11.01,18.01CS MadeiraPOR1-30-3Plantinalonga LichtenvoordeNED
19:00,19:00 132-172 (25-22 18-25 22-25 20-25) ; (13-25 17-25 17-25)
10.01,17.01Stiinta BacauROU3-12-3USSP AlbiFRA
17:00,--:-- 205-191 (25-20 25-27 25-19 25-23) ; (25-13 25-23 24-26 23-25 8-15)

Qualificration Groups Round.

Winners to 1/8 Finals.
Group AwlgfgaratioDiBelrJi
1. Slavia Uk Slsp BratislavaSVK309-11.303
2. Ao MarkopouloGRE217-31.197
3. Engelholm VKSWE123-80.811
4. Teuta DurresALB032-90.816
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Engelholm (SWE)
15.12.0618:00Engelholm VKSWE3-2Teuta DurresALB105-10916-2525-2321-2525-2018-16
15.12.0620:30Ao MarkopouloGRE1-3Slavia Uk Slsp BratislavaSVK87-9525-2019-2520-2523-25
16.12.0615:00Teuta DurresALB0-3Ao MarkopouloGRE44-7518-2510-2516-25
16.12.0617:30Slavia Uk Slsp BratislavaSVK3-0Engelholm VKSWE75-4625-1425-1325-19
17.12.0615:00Teuta DurresALB0-3Slavia Uk Slsp BratislavaSVK55-7521-2516-2518-25
17.12.0617:30Engelholm VKSWE0-3Ao MarkopouloGRE59-7522-2521-2516-25
Group BwlgfgaratioZeToUnCS
1. Aluprof Bielsko-BialaPOL309-31.272
2. Atlant BaranovichiBLR217-41.155
3. Vanajan HÄmeenlinnaFIN126-60.956
4. Ael LimassolCYP030-90.627
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Baranovichi (BLR)
15.12.0617:00Atlant BaranovichiBLR3-0AEL LimassolCYP75-4325-1625-1625-11
15.12.0619:30Vanajan HÄmeenlinnaFIN2-3Aluprof Bielsko-BialaPOL104-11833-3123-2525-2215-258-15
16.12.0615:00AEL LimassolCYP0-3Aluprof Bielsko-BialaPOL45-7516-2516-2513-25
16.12.0617:30Atlant BaranovichiPOL3-1Vanajan HÄmeenlinnaFIN99-7925-1722-2527-2525-12
17.12.0615:00Vanajan HÄmeenlinnaFIN3-0AEL LimassolCYP75-5325-1925-1725-17
17.12.0617:30Aluprof Bielsko-BialaPOL3-1Atlant BaranovichiBLR97-7925-1822-2525-1925-17
Group CwlgfgaratioLuNoBuHy
1. Stiinta BacauROU309-11.332
2. Galychanka TernopilUKR217-41.061
3. Spartak SuboticaSRB124-70.960
4. Jelovica TuzlaBIH031-90.735
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Bacau (ROU)
15.12.0616:00Stiinta BacauROU3-0Jelovica TuzlaBIH75-4125-1625-1425-11
15.12.0618:30Spartak SuboticaSCG1-3Galychanka TernopilUKR89-9622-2525-2121-2521-25
16.12.0616:00Galychanka TernopilUKR1-3Stiinta BacauROU87-9522-2523-2525-2017-25
16.12.0618:30Spartak SuboticaSCG3-1Jelovica TuzlaBIH97-8125-1922-2525-1625-21
17.12.0616:00Stiinta BacauROU3-0Spartak SuboticaSCG75-5625-1425-2125-21
17.12.0618:30Jelovica TuzlaBIH0-3Galychanka TernopilUKR61-7722-2514-2525-27
Group DwlgfgaratioKnCAPGRa
1. Schweriner ScGER309-11.224
2. TPV Novo MestoSLO217-51.112
3. Vasas BudapestHUN123-60.979
4. Besiktas IstanbulTUR032-90.729
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Novo Mest (SLO)
15.12.0617:00Besiktas IstanbulTUR0-3Schweriner SCGER55-7514-2520-2521-25
15.12.0619:30TPV Novo MestoSLO3-0Vasas BudapestHUN75-5625-1925-2225-15
16.12.0617:00Vasas BudapestHUN3-0Besiktas IstanbulITA75-3925-1025-1425-15
16.12.0619:30Schweriner SCGER3-1TPV Novo MestoSLO101-9629-2725-2322-2525-21
17.12.0616:00Vasas BudapestHUN0-3Schweriner SCGER54-7520-2517-2517-25
17.12.0618:30TPV Novo MestoSLO3-2Besiktas IstanbulTUR108-9425-1219-2525-1722-2517-15
Group EwlgfgaratioVfPaWeCo
1. Grupo 2002 MurciaESP309-01.404
2. Kralovo Pole BrnoCZE125-60.896
3. Rote Raben VilsbiburgGER124-80.894
4. Panathinaikos AthensGRE123-70.951
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Brno (CZE)
15.12.0617:00Panathinaikos AthensGRE0-3Kralovo Pole BrnoCZE73-8026-2822-2525-27
15.12.0619:30Rote Raben VilsbiburgGER0-3Grupo 02 MurciaESP61-7620-2517-2524-26
16.12.0617:00Kralovo Pole BrnoTCH2-3Rote Raben VilsbiburgNED94-10325-2221-2525-1612-2511-15
16.12.0619:30Grupo 02 MurciaESP3-0Panathinaikos AthensGRE75-4925-1425-2025-15
17.12.0614:30Panathinaikos AthensGRE3-1Rote Raben VilsbiburgGER93-7125-1518-2525-1825-13
17.12.0617:00Kralovo Pole BrnoCZE0-3Grupo 02 MurciaESP51-7515-2520-2516-25
Group FwlgfgaratioSeAsACPa
1. Clube Academico TrofaPOR309-11.476
2. Sant'Orsola Asystel NovaraITA217-31.410
3. Minchanka MinskBLR123-60.984
4. Newbridge VcIRL030-90.364
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Trofa (POR)
15.12.0618:00Sant'Orsola Asystel NovaraITA3-0Minchanka MinskBLR75-4625-1725-1425-15
15.12.0620:30Newbridge VCIRL0-3Clube Academico TrofaPOR27-756-2511-2510-25
16.12.0618:00Minchanka MinskBLR3-0Newbridge VCIRL75-3825-1225-1325-13
16.12.0620:30Clube Academico TrofaPOR3-1Sant'Orsola Asystel NovaraITA98-7723-2525-1825-1425-20
17.12.0615:00Sant'Orsola Asystel NovaraITA3-0Newbridge VCIRL75-1725-325-925-5
17.12.0618:00Clube Academico TrofaPOR3-0Minchanka MinskBLR75-6425-2025-2325-21
Group GwlgfgaratioSeAsACPa
1. Plantinalonga LichtenvoordeNED309-11.620
2. Hit Nova GoricaSLO217-31.302
3. Anorthosis FamagustaCYP123-60.774
4. Team EdinburghSCO030-90.542
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Nova Gorica (SLO)
15.12.0616:00Plantinalonga LichtenvoordeNED3-0Team EdinburghSCO75-2825-425-1125-13
15.12.0619:00Anorthosis FamagustaCYP0-3Hit Nova GoricaSLO44-7522-2510-2512-25
16.12.0616:00Team EdinburghSCO0-3Anorthosis FamagustaCYP49-7520-2516-2513-25
16.12.0619:00Hit Nova GoricaSLO1-3Plantinalonga LichtenvoordeNED87-9323-2525-1724-2615-25
17.12.0615:00Plantinalonga LichtenvoordeNED3-0Anorthosis FamagustaCYP75-3525-1825-425-13
17.12.0617:30Hit Nova GoricaSLO3-0Team EdinburghSCO75-4525-1625-1825-11
Group HwlgfgaratioSeAsACPa
1. Krug CherkasyUKR309-01.932
2. Fabasoft LinzAUT216-31.084
3. Fortuna OdenseDEN123-70.852
4. Volley 80 PetangeLUX031-90.640
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Cherkasy (UKR)
15.12.0616:00Volley 80 PetangeLUX0-3Fabasoft LinzAUT41-7511-2515-2515-25
15.12.0618:30Fortuna OdenseDEN0-3Krug CherkasyUKR49-7612-2513-2524-26
16.12.0612:00Fabasoft LinzAUT3-0Fortuna OdenseDEN75-5025-1725-1525-18
16.12.0614:30Krug CherkasyUKR3-0Volley 80 PetangeLUX75-3825-1625-1025-12
17.12.0612:00Volley 80 PetangeLUX1-3Fortuna OdenseDEN79-9718-2525-2219-2517-25
17.12.0614:30Krug CherkasyUKR3-0Fabasoft LinzAUT75-3025-825-1425-8

Round 1

25&26.11.VBC EschLUX0-30-3AEL LimassolCYP
--:--,17:00 103-150 (22-25 9-25 16-25) ; (18-25 18-25 20-25)
25&26.11Minchanka MinskBLR3-03-0ZOK RijekaCRO
16:00,17;00 150-104 (25-21 25-13 25-12) ; (25-21 25-15 25-22)
Olympics indexWorld index
World Cup indexOther index
Europe indexEurope Cups index
Asia indexAmerica index
Africa indexNorceca index
South America index
Central America index
World League indexWorld Grand Prix index
Universiade index
Volleyball indexTodor66
index Women CWC
Women CEV Cup 2018
Women CEV Cup 2017Women CEV Cup 2016
Women CEV Cup 2015Women CEV Cup 2014
Women CEV Cup 2013Women CEV Cup 2012
Women CEV Cup 2011Women CEV Cup 2010
Women CEV Cup 2009Women CEV Cup 2008
---------------
Women Top 2007
Women Top 2006Women Top 2005
Women Top 2004Women Top 2003
Women Top 2002Women Top 2001
---------------
Women CWC 2000Women CWC 1999
Women CWC 1998Women CWC 1997
Women CWC 1996Women CWC 1995
Women CWC 1994Women CWC 1993
Women CWC 1992Women CWC 1991
Women CWC 1990Women CWC 1989
Women CWC 1988Women CWC 1987
Women CWC 1986Women CWC 1985
Women CWC 1984Women CWC 1983
Women CWC 1982Women CWC 1981
Women CWC 1980Women CWC 1979
Women CWC 1978Women CWC 1977
Women CWC 1976Women CWC 1975
Women CWC 1974Women CWC 1973
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 8 Jan 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast