Men Volleyball VI World Championship 1966 Praha (TCH) 30.08-11.09 Winner Czechoslovakia
Final Groupwlgfgapointsratio
1. Czechoslovakia6120:9400/3311.208
2. Romania5218:12385/3621.064
3. Soviet Union4318:11380/3301.152
4. East Germany4314:12306/2931.044
5. Japan4317:17385/4210.914
6. Poland3412:17353/3740.944
7. Bulgaria2510:16323/3350.964
8. Yugoslavia076:21287/3730.769
Final Ranking
First 2 to Czechoslovakia and Romania qualified to Mexico Olympics Men 1968
Qualifiacation Men WQ 1966
Teams Composition
Final Round
Final GroupTCHROUURSGDRJPNPOLBULYUG
Group 9-16CHNHUNUSABEDBRABELTURITA
Group 17-22CUBFRAFINFRGMGLDEN
First Groups Round
Group APragueTCHYUGCHNITAFRGDEN
Group BNitraURSGDRHUNUSACUBFRA
Group CC. BudejovicePOLROUNEDTURMGLARG
Group DJihlavaJPNBULBRABELFINPRK
TeamCzecRomaSoviEastJapaPolaBulgYugo
Czechoslovakia--- 3:1 3:2 3:1 3:1 3:03:1
Romania --- 3:2 3:1 3:1 3:1 3:1
Soviet Union ---3:0 3:1 3:0 3:1
East Germany --- 3:2 3:0 3:1 3:0
Japan 3:2 3:2 --- 3:2 3:2
Poland 3:2 3:2--- 3:1
Bulgaria 3:1--- 3:0
Yugoslavia ---
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
05.0913:30ROU Romania3-1GDR East Germany57-3915-1112-1515-1215-1
05.09 JPN Japan3-2YUG Yugoslavia59-6015-128-1515-56-1515-13
05.0919:30TCH Czechoslovakia3-2URS Soviet Union67-5614-1615-1215-98-1515-4
05.09 BUL Bulgaria3-1POL Poland60-585-1510-1515-615-1115-11
06.0913:30POL Poland3-2JPN Japan64-5012-1515-97-1515-815-3
06.09 URS Soviet Union3-1YUG Yugoslavia58-3615-1115-613-1515-4
06.0919:00TCH Czechoslovakia3-1ROU Romania57-4015-1115-612-1515-8
06.09 GDR East Germany3-1BUL Bulgaria48-473-1515-1315-1115-8
07.0913:30ROU Romania3-1YUG Yugoslavia50-5215-1116-144-1515-12
07.09 GDR East Germany3-0POL Poland45-1915-915-615-4
07.0919:00TCH Czechoslovakia3-0BUL Bulgaria48-4015-1115-1318-16
07.09 JPN Japan3-2URS Soviet Union61-5715-1212-154-1515-715-8
Rest Day Thursday 08.09.
09.0913:30BUL Bulgaria3-0YUG Yugoslavia45-2015-415-815-8 0:55
09.09 TCH Czechoslovakia3-1POL Poland59-4415-815-1214-1615-8
09.0919:00ROU Romania3-2URS Soviet Union71-6415-1213-1513-1515-1215-10
09.09 GDR East Germany3-2JPN Japan63-526-1515-1312-1515-515-4
10.0913:30ROU Romania3-1JPN Japan53-4715-1015-118-1515-11
10.09 POL Poland3-1YUG Yugoslavia57-4312-1515-815-1215-8
10.0919:00URS Soviet Union3-0BUL Bulgaria45-2915-315-1315-13
10.09 TCH Czechoslovakia3-1GDR East Germany49-4715-1315-114-1515-8
11.0913:30URS Soviet Union3-1POL Poland55-4715-1315-1110-1515-8
11.09 ROU Romania3-1BUL Bulgaria52-3915-815-107-1515-6
11.09 GDR East Germany3-0YUG Yugoslavia45-2415-715-1215-5
11.09 JPN Japan3-2TCH Czechoslovakia52-616-1515-91-1515-1215-10
Final Rankingwlgfgapointsratio
1. Czechoslovakia10132:11601/4221.424
2. Romania8227:13533/4181.275
3. Soviet Union7429:15595/4811.237
4. East Germany8326:12486/3621.343
5. Japan7326:17522/4821.083
6. Poland6421:18500/4331.155
7. Bulgaria5519:18470/4071.155
8. Yugoslavia4718:22480/4761.008
Group 9-16
9. China9230:11580/3641.593
10.Hungary9229:13564/4611.223
11.United States6523:20534/5071.053
12.Netherlands5519:18413/4730.873
13.Brazil4617:18417/3991.045
14.Belgium4615:22424/4910.864
15.Turkey287:26288/4520.637
16.Italy299:28330/5190.636
Group 17-22
17.Cuba5417:14397/3781.050
18.France4516:18397/4090.971
19.Finland3612:20337/4160.810
20.West Germany279:22264/3910.675
21.Mongolia185:25280/4300.651
22.Denmark092:27180/4210.428
-. Argentina DNS
-. North Korea DNS
Places
Eastern Europe: 1. 2. 3. 4. 6. 7. 8. 10.
Asia: 5. 9. 21.
America: 11. 13. 17.
Western Europe: 12. 14. 15. 16. 18. 19. 20. 22.
Qualifiacation Men WQ 1966
Group 9-16wlgfgapointsratio
9. China7021:5370/2331.588
10.Hungary6120:6364/2751.324
11.United States4316:12366/3141.166
12.Netherlands4314:12312/3290.948
13.Brazil3413:12318/2941.082
14.Belgium3411:15315/3310.952
15.Turkey164:19208/3190.652
16.Italy073:21203/3610.562
Draw Numbers:
Italy 1., Brazil 2., Turkey 3., United States 4., Netherlands 5., Belgium 6., China 7., Hungary 8.
TeamChinHungUnitNethBrazBelgTurkItal
China--- 3:2 3:2 3:0 3:1 3:0 3:03:0
Hungary ---3:1 3:1 3:0 3:1 3:0 3:0
United States --- 3:1 3:1 3:0 3:1
Netherlands --- 3:2 3:13:0 3:0
Brazil ---3:0 3:0 3:0
Belgium 3:1 --- 3:1 3:1
Turkey --- 3:1
Italy ---
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played in Pardubice
05.09 BEL Belgium3-1TUR Turkey58-3813-1515-515-515-13
05.09 USA United States3-1NED Netherlands50-395-1515-315-1315-8
05.09 CHN China3-1BRA Brazil56-4415-1215-1311-1515-4
05.09 HUN Hungary3-0ITA Italy45-2515-715-615-12
06.0913:30CHN China3-0TUR Turkey45-1615-315-515-8
06.09 BRA Brazil3-0ITA Italy46-2515-615-516-14
06.0919:00HUN Hungary3-1NED Netherlands59-4715-815-1014-1615-13
06.09 BEL Belgium3-1USA United States56-4911-1515-1015-1215-12
07.0913:30NED Netherlands3-1BEL Belgium53-5116-1415-107-1515-12
07.09 HUN Hungary3-0BRA Brazil46-2815-915-516-14
07.0919:00CHN China3-2USA United States67-6212-1516-149-1515-715-11
07.09 TUR Turkey3-1ITA Italy59-3615-514-1615-1315-2
Rest Day Thursday 08.09.
09.0913:30HUN Hungary3-1BEL Belgium56-4815-1311-1515-915-11
09.09 USA United States3-1ITA Italy59-2815-515-314-1615-4
09.0919:00CHN China3-0NED Netherlands46-2415-415-616-14
09.09 BRA Brazil3-0TUR Turkey45-2815-615-1015-12
10.0913:30HUN Hungary3-0TUR Turkey45-1715-415-615-7
10.09 NED Netherlands3-0ITA Italy45-2915-1115-1115-7
10.0919:00CHN China3-0BEL Belgium45-1715-1115-215-4
10.09 USA United States3-1BRA Brazil55-4915-1215-1210-1515-10
11.0909:00BEL Belgium3-1ITA Italy60-4515-615-914-1616-14
11.09 USA United States3-0TUR Turkey45-1715-515-815-4
11.0913:00CHN China3-2HUN Hungary64-5515-915-511-158-1515-11
11.09 NED Netherlands3-2BRA Brazil59-6115-99-155-1515-1015-12
Group 17-22wlgfgapointsratio
17.Cuba5015:2262/1711.532
18.France4114:6289/2091.383
19.Finland3211:8236/2211.068
20.West Germany238:10187/2010.930
21.Mongolia144:13177/2430.728
22.Denmark052:15135/2410.560
TeamCubaFranFinlWestMongDenm
Cuba---3:2 3:0 3:0 3:0 3:0
France --- 3:2 3:0 3:1 3:0
Finland --- 3:2 3:0 3:0
West Germany --- 3:03:1
Mongolia --- 3:1
Denmark ---
Draw Numbers: France 1., Finland 2., Denmark 3., Mongolia 4., Cuba 5., West Germany 6.
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played in Praha
05.0909:30FRA France3-0FRG West Germany45-2015-615-915-5
05.09 CUB Cuba3-0FIN Finland45-2815-815-1015-10
06.0909:30Mongolia3-1DEN Denmark60-4815-1715-915-1315-9
06.09 FRA France3-2FIN Finland61-5510-156-1515-1315-915-3
07.0909:30CUB Cuba3-0DEN Denmark46-3215-915-916-14
07.09 FRG West Germany3-0Mongolia45-3615-1315-1315-10
Rest Day Thursday 08.09.
09.0908:30FIN Finland3-2FRG West Germany63-646-1515-1215-1112-1515-11
09.0910:30FRA France3-0DEN Denmark45-1815-815-715-3
09.09 CUB Cuba3-0Mongolia45-2015-615-915-5
10.0908:30FRA France3-1Mongolia60-3515-615-915-5
10.09 FIN Finland3-0DEN Denmark45-2515-1315-815-4
11.0908:30CUB Cuba3-0FRG West Germany45-1315-315-715-3
11.09 FIN Finland3-0Mongolia45-2615-515-1315-8

First Groups Round

First 2 to Final Group. 3rd and 4th to Group 9-16. Rest to Group 17-22.
Scores are transferred.
Group Awlgfgapointsratio
1. Czechoslovakia5015:3260/1431.818
2. Yugoslavia4113:4245/1621.512
3. China3212:6257/1461.760
4. Italy236:10142/2050.693
5. West Germany144:13122/2020.604
6. Denmark051:1557/2250.253
TeamCzecYugoChinItalWestDenm
Czechoslovakia---3:13:23:03:03:0
Yugoslavia ---3:13:03:03:0
China ---3:03:03:0
Italy ---3:13:0
West Germany ---3:1
Denmark ---
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5dur
played in Praha
30.0815:00TCH Czechoslovakia3-1YUG Yugoslavia59-5215-811-1518-1615-13
transferred to Final Group
30.08 CHN China3-0ITA Italy47-1515-315-315-0
transferred to Group 9-16
30.08 FRG West Germany3-1DEN Denmark45-1215-315-215-7
transferred to Group 17-22
31.0815:00YUG Yugoslavia3-0FRG West Germany45-1815-415-315-11
31.08 TCH Czechoslovakia3-2CHN China66-6612-158-1515-1116-1415-11
31.08 ITA Italy3-0DEN Denmark45-2215-1015-315-9
01.0915:00TCH Czechoslovakia3-0FRG West Germany45-915-315-115-5 0:48
01.09 YUG Yugoslavia3-0ITA Italy45-1715-815-515-4
01.09 CHN China3-0DEN Denmark45-315-015-215-1
02.0915:00YUG Yugoslavia3-0DEN Denmark45-1415-415-215-8
02.09 TCH Czechoslovakia3-0ITA Italy45-1015-715-215-1 0:43
02.09 CHN China3-0FRG West Germany45-415-015-215-2
03.0915:00TCH Czechoslovakia3-0DEN Denmark45-615-215-315-1 0:29
03.09 YUG Yugoslavia3-1CHN China58-5415-1215-1313-1516-14
03.09 ITA Italy3-1FRG West Germany55-4615-1215-710-1515-12
Group Bwlgfgapointsratio
1. Soviet Union4114:4260/1701.529
2. East Germany4112:3199/1141.746
3. Hungary4112:8258/2321.112
4. United States238:11214/2510.853
5. Cuba145:14216/2850.758
6. France054:15186/2810.662
TeamSoviEastHungUnitCubaFran
Soviet Union---3:0 3:13:03:0
East Germany ---3:03:03:03:0
Hungary3:2 ---3:13:13:1
United States ---3:13:1
Cuba ---3:2
France ---
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played in Nitra
30.0815:00URS Soviet Union3-1USA United States58-3813-1515-815-615-9
30.0818:00CUB Cuba3-2FRA France81-7815-136-1513-1515-715-6
transferred to Group 17-22
30.08 GDR East Germany3-0HUN Hungary45-2415-515-1315-6
31.0815:00HUN Hungary3-1CUB Cuba58-3613-1515-1015-115-10
31.0818:00GDR East Germany3-0USA United States45-1515-515-515-5
31.08 URS Soviet Union3-0FRA France45-2315-1015-1015-3
01.0915:00GDR East Germany3-0FRA France45-815-215-315-3
01.0918:00URS Soviet Union3-0CUB Cuba45-2615-1315-515-8
01.09 HUN Hungary3-1USA United States58-4617-1511-1515-315-13
transferred to Group 9-16
02.0915:00USA United States3-1CUB Cuba59-5113-1516-1415-1215-10
02.0918:00HUN Hungary3-1FRA France54-389-1515-1115-815-4
02.09 URS Soviet Union3-0GDR East Germany45-1915-815-915-2
transferred to Final Group
03.0915:00USA United States3-1FRA France56-3911-1515-315-1215-9
03.0918:00GDR East Germany3-0CUB Cuba45-2215-1115-415-7
03.0918:00HUN Hungary3-2URS Soviet Union64-676-1515-1313-1515-1115-13
Group Cwlgfgapointsratio
1. Poland4012:3211/1211.744
2. Romania3111:4210/1201.750
3. Netherlands228:6146/1770.825
4. Turkey133:10113/1780.635
5. Mongolia041:12103/1870.551
-. Argentina DNS
TeamPolaRomaNethTurkMong
Poland---3:23:13:03:0
Romania ---3:13:03:0
Netherlands ---3:03:0
Turkey ---3:1
Mongolia ---
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played in Ceske Budejovice, initialy schedulet to Gottwaldow.
30.0818:00NED Netherlands3-0TUR Turkey45-3315-915-1315-11
transferred to Group 9-16 Pardubice
30.08 POL Poland3-2ROU Romania64-626-1512-1515-1316-1415-5
transferred to Final Group
31.0818:00TUR Turkey3-1Mongolia52-4315-915-97-1515-10
31.08 ROU Romania3-1NED Netherlands58-2715-715-413-1515-1
01.0918:00ROU Romania3-0Mongolia45-1615-315-815-5
01.09 POL Poland3-1NED Netherlands57-2915-515-112-1515-8
02.0918:00NED Netherlands3-0Mongolia45-2915-1215-715-10
02.09 POL Poland3-0TUR Turkey45-1515-615-215-7 0:32
03.0918:00ROU Romania3-0TUR Turkey45-1315-415-215-7
03.09 POL Poland3-0Mongolia45-1515-815-515-2
Group Dwlgfgapointsratio
1. Japan4012:2201/1241.621
2. Bulgaria3111:5210/1361.544
3. Brazil227:6144/1301.108
4. Belgium134:11134/2050.654
5. Finland042:12101/1950.518
-. North Korea DNS
TeamJapaBulgBrazBelgFinl
Japan---3:23:03:03:0
Bulgaria ---3:13:13:0
Brazil ---3:03:0
Belgium ---3:2
Finland ---
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played in Jihlava
30.0818:00BUL Bulgaria3-0BRA Brazil45-3315-1315-1315-7
30.08 BEL Belgium3-2FIN Finland60-5615-96-1515-99-1515-8
31.0818:00BRA Brazil3-0BEL Belgium45-2515-715-1115-7
transferred to Group 9-16
31.08 JPN Japan3-2BUL Bulgaria64-6310-159-1515-1215-915-12
transferred to Final Group
01.0918:00BUL Bulgaria3-0FIN Finland45-1515-515-715-3
01.09 JPN Japan3-0BRA Brazil45-2115-1015-815-3
02.0918:00BUL Bulgaria3-1BEL Belgium57-2412-1515-415-215-3
02.09 JPN Japan3-0FIN Finland45-1515-215-615-7
03.0918:00BRA Brazil3-0FIN Finland45-1515-515-315-7
03.09 JPN Japan3-0BEL Belgium47-2515-317-1515-7

Teams Composition

1. Czechoslovakia
Josef Musil
Petr Kop
Bohumil Golian
Zdenek Groessl
Pavel Schenk
Drahomir Koudelka
Boris Perusic
Josef Smolka
Josef Mózr
Vladimir Petlak
Vaclav Smidl
Josef Labuda
Coach: Vaclav Matiasek
2. Romania
Nicolae Barbuta
Georghe Corbeanu
Zoltan Cozonici
Eduard Derzei
Aurel Dragan
Constantin Ganciu
Mihai Grigorovici
Horatiu Nicolau
Wilhelm Schreiber
Georghe Stoian
Mihai Terlici
Gabriel Udisteanu
Coach: Nicolae Sotir
3. Soviet Union
Ivan Bugayenkov
Nikolay Burobin
Vladimir Ivanov
Vasya Kacharava
Vitaliy Kovalenko
Valeri Kravchenko
Yevgeniy Lapinskiy
Yuriy Poyarkov
Sanbek Suranbayev
Yuriy Vengerovskiy
Dimitriy Voskoboynikov
Coach:Yuriy Kleshtyov
4. East Germany
Schneider
Freiwald
Schulzeho
5. Japan
Kenji Kimura
Isao Koizumi
Misayuki Minami
Teru Moriyama
Yuzo Nakamura
Katsutoshi Nekoda
Naohiro Ikeda
Tsutomu Koyama
Tetsuo Sato
Ueno
6. Poland
Zdzisław Ambroziak
Tadeusz Kiełpiński
Romuald Paszkiewicz
Zbigniew Rusek
Wojciech Rutkowski
Ryszard Sierszulski
Tadeusz Siwek
Edward Skorek
Jerzy Suchanek
Jerzy Szymczyk
Bohdan Tomaszewski
Hubert Jerzy Wagner
Coach: Tadeusz Szlagor
7. Bulgaria
Petko Panteleev
Mladen Gotsev
G. Dimitrov
Dimitar Karov (OG 1968)
Gueorgui Konstantinov
Stoycho Kraychev
Vasil Simov
Simeon Srandev
Ivan Kochev
Gramen Prinov (OG 1968)
Angel Koritarov (OG 1968)
Aleksandar Aleksandrov (OG 1968)
8. Yugoslavia
Adolf Uranut
Sinisa Bakarec
Branislav Bulatovic
Nikola Mikovic
Petar Bojic
Zdenko Špet
Zoran Živkovic
Zoran Petrovic
Vladimir Jankovic
Milos Grbic
Ljubomir Bojic
Mladen Kos
Coach: Mihajlo Markovic
Coach: Sava Grozdanovic
9. China
Sao Chen-kang
Cu Chia-ming
Chang Tien-zhen
10.HungaryBirthHgtCaps
Mihaly Tatar19371.89156
Tibor Florian19381.92139
Yanoshi19381.89139
Istvan Molnar19371.92121
Bela Tsafik19371.73103
Ferenc Tuske19421.8354
Csabas Lantos19431.8725
Buzek19452.0221
Toth19451.8415
Polichani19451.905
Nagi19461.85
Coach: Laslo Porubski
11.United States
12.Netherlands
Joop TinkhofBlokker
Jurriaan KoolenBlokker
Jacques de VinkBlokker
Frank ConstandseBlokker
Hans JansenAMVJ
Hans ValkenburgBekkersveld
Harry VeldhuisAMVJ
Jan Willem MulderSIGI
Richard OnnesOLHACO
Hans LodderOranje Nassau
Bram VermeulenHML
Cor CrouwerZandvielt
Coach: Henk Blok (Den Haag)
13.Brazil
1. Roque Midley Maron
2. Mário Guy de Farias Mariz
3. Pedro Barbosa de Andrade
4. Paulo Sevciuc "Paulo Russo"
5. José Maria Schwartz da Costa
6. Marcos Antônio Volpi
7. Carlos Arthur Nuzman
8. Antônio Carlos Moreno
9. Ary da Silva Graça Filho
10.Victor Mário Barcellos Borges
11.Carlos Eduardo Albano Feitosa
12.Mario Stiebler Dunlop
Brazil team courtesy to "Eliane Barros" eliane.host@hotmail.com
14.Belgium
Willem Bossaerts
Wajan
Van Heurk
Roger Maes
Berto Poosen
Hugo Hujbrechts
Baeten
Verloy
15.Turkey
16.Italy
Gino BarberiniMinelli Modena
Giorgio BarbieriMinelli Modena
Antonio BenattiMinelli Modena
Roberto BinaschiOlimpia Vercelli
Tarcisio CandiaItalia Navigazione Genova
Agostino ConteItasider Genova
Veniero FurlattiniSalvarani Parma
Luciano NavaCiam Villa d'Oro Modena
Andrea NenciniSestese
Adriano PavlicaRavalico Trieste
Guido Re BabyBrummel Ancona
Erasmo SalemmeRuini Firenze
Coach: Ivan Trinajstic (YUG)
17.Cuba
18.France
19.Finland
20.West Germany
21.Mongolia
22.Denmark
Women 1967
Olympics indexWorld index
World Cup indexOther index
Europe indexEurope Cups index
Asia indexAmerica index
Africa indexNorceca index
South America index
Central America index
World League indexWorld Grand Prix index
Universiade index
Volleyball indexTodor66
index Men
Men All Final Rankings
XX Russia 2022
XIX Bulgaria, Italy 2018
XVIII Poland 2014
XVII Roma 2010
XVI Tokyo 2006
XV Buenos Aires 2002
Teams Men 2002
XIV Tokyo 1998
XIII Athens 1994
Qualification Men WQ 1993
XII Rio de Janeiro 1990
Qualification Men B 1990
Qualification Men B 1990 Qual
XI Paris 1986
Qualification Men B 1986
X Buenos Aires 1982
IX Roma 1978
VIII Mexico City 1974
VII Sofia 1970
VI Praga 1966
Qualifiacation Men WQ 1966
V Moskva 1962
IV Rio de Janeiro 1960
III Paris 1956
II Moskva 1952
I Praga 1949
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 3 Sep 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast