Women Volleyball XII World Championship 1994 Sao Paulo (BRA) 17-30.10 Winner Cuba
Finals played at Ginasio do Ibirapuera, Sao Paulo
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
Final30.1016:00Cuba3-0Brazil45-1715-215-1015-5 Detailes
3-430.1013:30Russia3-1South Korea59-4114-1615-1115-615-8
5-630.10--:--Germany3-1United States59-4716-1415-913-1515-9
7-830.10--:--Japan3-2China64-599-1515-1210-1515-1015-7
1/229.1016:00Brazil3-2Russia71-5615-714-1612-1515-815-10 dur
1/229.1018:30Cuba3-0South Korea45-1815-415-915-5
5-829.1011:30Germany3-1China58-5113-1515-1315-1015-13
5-829.1013:30United States3-1Japan53-368-1515-715-715-7
1/428.1013:30Cuba3-0Germany45-1915-915-515-5
1/428.1016:00Brazil3-0Japan47-3215-1017-1515-7
1/428.1018:00South Korea3-1China49-3615-54-1515-515-11
1/428.1020:00Russia3-1United States55-4715-99-1515-916-14 1:44
1/825.10--:--Russia3-1Czechia55-4816-149-1515-815-11
1/825.10--:--South Korea3-1Netherlands51-3815-1115-46-1515-8
1/825.10--:--Germany3-1Azerbaidjan53-3115-415-38-1515-9
1/825.10--:--Japan3-0Ukraine45-2915-1015-1115-8
Classification, played at Ginasio de Mineirinho, Belo Horizonte
Class25.1016:00Brazil3-0China45-2515-1215-415-9 1:13
Class25.1018:00Cuba3-0United States46-3116-1415-515-12
Final Rankingwlgfgapointsratio
1. Cuba7021:0316/1532.065
2. Brazil6118:6325/2221.464
3. Russia5217:10352/3261.080
4. South Korea3411:14282/2950.956
5. Germany5215:9298/2651.125
6. United States4314:11319/2501.276
7. Japan4314:11304/2651.147
8. China3413:14318/3250.978
eliminated in 1/8 Finals
9. Netherlands227:7162/1541.052
9. Azerbaidjan135:9144/1850.778
9. Czechia134:9115/1550.742
9. Ukraine135:11180/1990.905
eliminated in Groups Round.
13.Italy033:9110/1530.719
13.Peru030:966/1350.489
13.Romania030:930/1350.222
13.Kenya030:931/1350.230
Qualification - Women WQ 1993
Norceca(2): 1., 6.
South America(2): 2.
Europe(8): 3., 5., 9., 9., 9., 9., 13., 13.
Asia(3): 4., 7., 8.
Africa(1.): 13.
Groups Round
Group ABelo HorizonteBRAGERKORROU
Group BSao PauloCUBNEDAZEPER
Group CBelo HorizonteCHNRUSUKRITA
Group DSao PauloUSAJPNCZEKEN
Awards
Most points:Elena BatukthinaRUS
Attacker:Mireya Luis CUB
Blocker:Regla Torres CUB
Server:Tomoko YoshiharaJPN
Defender:Park Soo-Jeong KOR
Receiver:Natalya MorozovaRUS
Setter:Tatiana GratchevaRUS

Groups Round.

Winners to 1/4 Finals. 2nd and 3rd to 1/8 Finals. 4th eliminated.
Group Awlgfgaratio
1. Brazil309:12.266
2. Germany216:31.198
3. South Korea124:61.051
4. Romania030:90.222
TeamBrazGermSoKoRoma
Brazil---3:03:13:0
Germany ---3:03:0
South Korea ---3:0
Romania ---
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5dur
Played at Ginasio de Mineirinho, Belo Horizonte (24,000)
21.1012:30Germany3-0South Korea47-3816-1415-1016-14
21.1016:00Brazil3-0Romania45-715-215-215-3 0:47
22.1013:30South Korea3-0Romania45-1515-215-315-10
22.1016:00Brazil3-0Germany45-1715-515-715-5
23.1013:30Germany3-0Romania45-815-215-215-4
23.1016:00Brazil3-1South Korea55-4010-1515-1015-715-8
Group Bwlgfgaratio
1. Cuba309:01.985
2. Netherlands216:41.204
3. Azerbaidjan124:60.856
4. Peru030:90.489
TeamCubaNethAzerPeru
Cuba---3:03:03:0
Netherlands ---3:13:0
Azerbaidjan ---3:0
Peru ---
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Ginasio do Ibirapuera, Sao Paulo
21.1018:00Netherlands3-1Azerbaidjan56-3815-815-511-1515-10
21.1020:00Cuba3-0Peru45-1515-915-115-5
22.1018:00Cuba3-0Netherlands45-2315-415-915-10
22.1020:00Azerbaidjan3-0Peru45-3115-1215-1315-6
23.1018:00Cuba3-0Azerbaidjan45-3015-915-915-12
23.1020:00Netherlands3-0Peru45-2015-815-715-5
Group Cwlgfgaratio
1. China309:21.349
2. Russia216:41.067
3. Ukraine125:80.981
4. Italy033:90.719
TeamChinRussUkraItal
China---3:03:13:1
Russia ---3:13:0
Ukraine ---3:2
Italy ---
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
Played at Ginasio de Mineirinho, Belo Horizonte
21.1018:00China3-1Italy54-378-1515-316-1415-5
21.1020:00Russia3-1Ukraine54-538-1516-1415-1315-11
22.1018:00China3-0Russia45-2815-1315-1215-3
22.1020:00Ukraine3-2Italy54-5215-45-154-1515-615-12
23.1018:00Russia3-0Italy45-2115-715-915-5
23.1020:00China3-1Ukraine48-4415-815-103-1515-11
Group Dwlgfgaratio
1. United States309:12.611
2. Japan217:31.649
3. Czechia123:60.670
4. Kenya030:90.230
TeamUnitJamaCzecKeny
United States---3:13:03:0
Japan ---3:03:0
Czechia ---3:0
Kenya ---
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Ginasio do Ibirapuera, Sao Paulo
21.1010:30United States3-0Kenya45-1315-215-715-4
21.1012:30Japan3-0Czechia45-1815-715-915-2
22.1010:30United States3-0Czechia45-415-215-115-1
22.1012:30Japan3-0Kenya45-815-115-315-4
23.1010:30Czechia3-0Kenya45-1015-715-315-0
23.1012:30United States3-1Japan51-3715-86-1515-715-7
AzerbaigianBirthHgtTeam
1. Liliia Sergueeva19.06.72183Neffyag Baku
2. Elena Arifova20.09.72180Neffyag Baku
3. Alla Gassanova06.08.70183Emlak Bank Ankara
4. Viktoriia Rawa31.10.75186Vakibank Ankara
5. Elena Chabovta28.08.69182Neffyag Baku
6. Gulouchen Kerimova16.09.79183Neffyag Baku
7. Tatyana Federova20.03.78181Neffyag Baku
8. Mariia Tsarenko12.08.76182Neffyag Baku
9. Alla Teterina24.02.62186Neffyag Baku
10.Olisana Barinova06.04.78176Neffyag Baku
11.Viktoriia Stepanisheheva17.05.80178Neffyag Baku
12.Svetlana Selerneva10.02.64180Neffyag Baku
13.Marina Kuzmina07.10.78181Yashiyurt
14.Dinara Aidarova29.07.63175Neffyag Baku
16.Mariia Volchkova12.04.78180Neffyag Baku
Coach: Faik Karayev
2. BrazilBirthHgtTeam
2. Ana Beatriz Moser14.08.68185Leite Moça S.Paolo
3. Janina Conceiçao25.10.72192CBV
4. Ana Margarida Alvares22.01.65178BCN Volei
5. Ana Paula Rodrigues13.02.72184L'Acqua di Fiori/Minas
9. Hilma Aparecida Caldeira05.01.72182L'Acqua di Fiori/Minas
10.Vjrna Dias13.08.71185BCN Volei
11.Marcia Cunha26.07.69185BCN Volei
12.Edna Veiga24.12.64182Nossa Caia/Recreativa
13.Ana Flavia Sanglard20.06.70187Nossa Caia/Recreativa
14.Fernanda Venturini24.10.70181Nossa Caia/Recreativa
15.Helia Soura "Fofao"10.03.70172Colgate/Sao Caetano
16.Estefania Souza24.08.72182Nossa CaiaIRecreativa
Coach: Bernardo Rezende
1. Patricia Coco14.09.71173Colgate/Sao Caetano
6. Andreia Marras14.01.71176L'Acqua di Fiori/Minas
7. Andrea Moraes28.07.69186Rio Fone
8. Fernanda Doval16.07.75189Ponto Frio/Santa Rita
17.Ana Lima24.04.69184Colgate/Sao Caetano
18.Fabiana Berto23.01.76177E.C. Pinheiros
ChinaBirthHgtTeam
1. Yawen Lai09.09.70187Liaoning
3. Yongmei Cui25.01.69181Shandong
6. Yi Wang21.05.73189Shanghai
8. Wenli Pan08.03.69183Shanghai
9. Liqun Su16.10.70187Jiangsu
10.Ziling Wang14.01.72181Fujian
11.Yue Sun15.03.73186Jiangsu
13.Huijuan Su03.04.64179Hebei
14.Liping Ji29.11.68180Sichuan
17.Lili Qi19.04.71181Zhejiang
18.Yin Yan02.01.73185Zhejiang
Coach:Xiaofeng Li
2. Jianhua Xiao29.07.75190Liaoning
4. Julan Mao03.01.74183Jiangsu
5. Lan Shen10.01.70175Jiangsu
7. Yongmei Wu01.09.76186Hebei
12.Xuya Chen21.03.75184Sichuan
15.Yang Deng10.07.75184Jiangsu
16.Qi He16.09.73180Yunan
CubaBirthHgtTeam
1. Tania Ortiz Calvo30.10.65178Camaguey
2. Marlenys Costa Blanco30.07.73177Pinar Del Rio
3. Mireya Luis Hernandez25.08.67175Camaguey
4. Lilia Izquierdo Aguirre10.02.66174L'Avana
5. Idalmis Gato Moya30.08.71178Camaguey
6. Raisa O'Farrill Bolanos17.04.72181Villa Clara
7. Enia Martinez08.11.71183Pinar Del Rio
8. Regla Bell Mc Kenzie06.07.71180L'Avana
9. Isel Saavedra07.07.71178Pinar Del Rio
10.Regla Torres Herrera12.02.75191L'Avana
11.Sonia Lescaille19.03.71180Cuanlanamo
12.Taismaris Aguero05.04.77176Sancti Spiritus
13.Mercedes Calderon M.01.09.65186S. de Cuba
14.Analbis Fernandez Valle03.08.73185Matanzas
15.Magaly Carvajal Rivera18.12.68190L'Avana
16.Mirka Francis14.02.75182Villa Clara
17.Marta Sanchez17.05.73179Holguin
18.Zoila Barros06.08.76182L'Avana
Coach: Eugenio George
./wc-t94-cze.html
CzechiaBirthHgtTeam
1. Jana Vevrova19.02.75183Slavia Praga
2. Zdenka Zimmermanova07.11.73182Up Mora Olomouc
3. Jana Tumova10.07.74180Alea KP Bmo
4. Dita Jerarkova22.05.74183Olymp Praga
5. Eva Adamod06.04.69174Alea Bmo
6. Eva Stepancikova11.12.72176Up Mora Olomouc
7. Marcela Ritschelova09.10.72191Slavia Praga
8. Miluse Hadrykova13.06.68180Olymp Praga
9. Jana Jurasova25.02.69184Barausse Vicenza
10.Svetlana Janackova03.07.67185Up Mora Olomouc
11.Lucie Vaclavikova20.06.67184Rio Casamia Palermo
12.Ester Volicerova02.06.71182Olymp Praga
13.Michaela Vecerkova21.04.73192BTV Lucerna
14.Zdenka Mocova17.10.74184Olymp Praga
15.Blanka Stankova19.02.73182Alea KP Bmo
16.Jaroslava Bajerova20.04.71182Olymp Praga
17.Svetlana Cenkove06.03.66181Slavia Praga
18.Jana Pechova05.05.73185SV Tubbingen
Coach: Milan Kanfka
GermanyBirthHgtTeam
1. Susanne Lahme10.09.68182Ecoclear Sumirago
2. Beatrice Domeland04.08.73180CJD Berlino
3. Ulrike Schwerdtner28.09.73178USC Munster
4. Costance Radfan24.10.69184CJD Berlino
5. Sylvia Roll29.05.73180Schweriner SC
6. Jacqueline Riedel06.12.69191TV Creglingen
7. Paggy Kuttner16.07.75174CJD Berlino
8. Ute Steppin31.05.65190Schweriner SC
9. Karin Horninger18.06.71187SpVg Feuerbach
10.Ines Pianka15.03.69180VC Schwerte
11.Christina Schultz10.11.69190Schweriner SC
12.Claudia Wilke28.05.72185n/ Creglingen
13.Jana Vollmer05.05.73185TSG Tubingen
14.Johanna Reinink22.06.74190VC Schwerte
15.Nancy Celis09.10.66187Latte Rugiada Matera
16.Anne Kathrin Schade26.06.68186USC Munster
17.Grit Naumann13.07.66185CJD Berlino
18.Janine Grafe01.01.74182CJD Berlino
Coach: Siegfried Kohler
JapanBirthHgtTeam
1. Motoko Obayashi15.06.67182Hitachi
2. Aki Nagatomi17.07.69173Hitachi
3. Chie Natori09.08.69176Daiei
4. Mika Yamauchi07.10.69182Daiei
6. Tomoko Yoshihara04.02.70179Hitachi
7. Kiyoko Fukuda04.08.70178Hitachi
8. Miho Murata03.09.70178Hitachi
9. Asako Tajimi26.02.72179Hitachi
12.Yumi Natta12.07.69161Daiei
13.Naomi Eto12.07.72186Hitachi
16.Maki Fujiyoshi24.05.74178Hitachi
17.Miyuki Shimasaki13.10.74178Hitachi
Coach: Tadayoshi Yokota
5. Karuyo Matsukawa07.01.70181Daiei
10.Kumiko Sakamoto13.12.72177Daiei
14.Minako Onuki15.10.72173NEC
15.Miho Ota27.10.73179Hitachi
18.Eiko Yasui08.05.71164Kanagawa
ItalyBirthHgtTeam
1. Michela Monari29.03.73188Anthesis Modena
2. Barbara De Luca19.07.75179Anthesis Modena
3. Daniela Volpi11.06.74175Carrarese
4. Vania Beccaria24.07.73194Latte Rugiada Matera
5. Manuela Leggeri10.03.63186Aster Roma
6. Cinzia Perona16.05.73183Latte Rugiada Matera
7. Alessandra Zambelli14.02.67179Teodora Ravenna
8. Barbara Siciliano19.09.72172Anthesis Modena
9. Sabina Turrini15.09.71188Teodora Ravenna
10.Silvia Croatto06.05.73183Teodora Ravenna
11.Darina Mifkova24.05.74188Anthesis Modena
12.Guendalina Buffon14.05.73184Impresem Agrigento
13.Anna Maria Marasi14.08.69180Latte Rugiada Matera
14.Chiara Navarrini02.03.76181Teodora Ravenna
15.Stefania Paccagnella03.08.73182Foppapedretti Bergamo
16.Monica Manrlli03.10.75193Rio Casamia Palermo
17.Antonella Bragaglia04.02.73183Foppapedretti Bergamo
18.Daniela Biamonte03.12.73187Brummel Ancona
Coach: Marco Aurelio Motta
KenyaBirthHgtTeam
1. Rhoda Vwosi06.04.65175Kenya Pipeline
2. Nancy Sikobe15.08.70180Kenya Posta
3. Helen Elele09.03.73179Kenya Pipeline
4. Jane Mwai08.08.70175Kenya Pipeline
5. Esther Bircen26.09.69176Kenya Pipeline
6. Esther Barno06.06.68182Kenya Posta
7. Eshter Ouna10.01.68160Kenya Posta
8. Dorris Wefwafwa24.12.66175Kenya Pipeline
9. Trufhosa Layi15.02.69180Kenya Posta
10.Mari Ayuma23.10.66169Kenya Posta
11.Purity Ogolla17.03.72169Kenya Pipeline
12.Jackline Makokha15.11.74174Kenya Pipeline
13.Dorcas Murunga12.05.69170Kenya Commercial Bank
14.Nancy Lijodi20.09.71172Kenya Commercial Bank
15.Joan Mwandihi27.03.73170Kenya Commercial Bank
16.Pettie Antargu18.02.71182Kenya Bailmays
17.Anne Khanyumbi12.04.61180Kenya Commercial Bank
18.Susan Kahure23.03.69174Kenya Posta
Coach: Cilbert Ohanya
South KoreaBirthHgtTeam
1. Eun-Sun Jung06.04.73177Heung Kook Insur
2. Mi-Kyung Park06.04.75181Hanll Synthetic Fiber
3. Do-Hee Lee27.01.68170Ho.Nam Oil
4. Yoon-Hee Chang22.05.70170Ho.Nam Oil
5. Hyun-loo Lee22.04.76174Ho.Nam Oil
6. Mi-Sun Kang27.03.71175Heung Kook Insur
7. Young-Sook Kim19.01.74176Hyun Dai
8. Sun-Hye Chung17.12.75174Ho.Nam Oil
9. Nam-Soon Kim25.07.70180Hanll Synthetic Fiber
10.Soo-Jeong Park02.03.72178Ho.Nam Oil
11.Ji-Yeon Hong04.07.70187Ho.Nam Oil
12.Yon-Kyung Oh05.11.71174Ho.Nam Oil
13.Jin-Young Lee06.12.72177Hyun Dai
14.Swn-Lan Joo14.11.74180Hyo Sung
15.So-Yun Chang11.12.74184Sun Kyung Industry
16.In-Sook Lee06.10.71178Hyun Dai
17.Hye-Mi Kang20.02.74172Sun Kyung Industry
18.Jung-Ah Seok26.07.71173Fuji Film
Coach: Chul-Yong Kim
NethetrlandsBirthHgtTeam
1. Jerine Fleurke11.08.73188Volco
2. Sandra Wiegers11.12.74182Martinus Amsterdam
3. Saskia Van Hintum24.04.70173Bonduelle VVC
4. Erna Brinkman25.03.72184Schweriner SC
5. Cintha Boersma01.05.69182Tradeco Altamura
6. Vera Koenen02.01.67180Martinus Amsterdam
7. Irena Machovcak13.11.68186Bonduelle VVC
8. Aakle Hament06.02.71181Schweriner SC
9. Marjolein De Jong16.05.68185VC Riom
11.Marrit Leenstra18.10.73178Martinus Amsterdam
12.Kirsten Cleis22.05.69185Martinus Amsterdam
13.Jettie Fokkens26.09.75178Avero O.Sneek
14.Jolanda Elshof05.08.75184Avero O.Sneek
15.Silvia Raaymakers28.11.74181Bonduelle VVC
16.Ingrid Visser04.06.77188Bonduelle VVC
17.Riette Fledderius18.10.77188Waddenblood
18.Elles Leferink14.11.76176Arkel/Pollux
Coach: Bert Coedkoop
PerùBirthHgtTeam
1. Sara Joya Lobaton11.01.76180Juventus-Sipesa
2. Iris Falcon Lurita01.11.73171Power Divino Maest
3. Rosa Garcia Rivas21.05.64175Bancoper-Cristal
4. Miriam Gallardo T.02.05.68180Bancoper-Cristal
5. Gabriela Perez Del Solar10.07.68194Anthesis Modend
6. Paola Ramos Xdona20.04.75173Power Divino Maest
7. Milagros Camere Puga22.09.72176Latino Amisa
8. Milagros Moy Alvarado17.10.75173Bancoper-Cristal
9. Sandra Rodriguez V.12.04.74180Latino Amisa
10.Yulissa Zamudio Ore24.03.76180Bancoper-Cristal
11.Janet Vasconzuelo04.07.69170Bancoper-Cristal
12.Natalia Malaga Dibos26.01.64172Alianza Lima
13.Fiorella Aita Junek13.07.77171Bancoper-Cristal
14.Sonia Ciudad Ayaucan01.04.69176Bancoper-Cristal
15.Veronica Contreras F.08.06.77173Bancoper-Cristal
16.Luren Baylon Francis14.08.77179Latino Amisa
17.Gisela Duarte Casas21.11.77187Latino Amisa
18.Marjorie Vilchez Soto15.01.78180Latino Amisa
Coach: Jong Park Dug
RomaniaBirthHgtTeam
2. Cornelia Colda03.08.68174Dacia Pitesti
3. Otilia Pasarica01.03.68181Dinamo Bucarest
4. Xenia Ivanov28.01.70183Rapid Bucarest
5. Alida Cioroianu20.03.73190Universitatea Craiova
6. Mirela Bojescu24.06.65186Etiflex Ommen
7. Mihaela Formagiu09.11.74180Penicilina lasi
8. Claudea Murariu17.11.70181Petrodava Piatra Neamt
9. Lenuta Trica11.04.67180Braiconf Braila
10.Alina Pralea24.05.69183Universitatea Cluj
11.Cristina Pirv29.06.72181Conad Fano
15.Ioana Muresan22.06.71183Petrodava Piatra Neamt
16.Ruxandra Dumitrescu20.04.77186Dacia Pitesti
Coach: Stan Gostinel
1. Daniela Minca14.07.71176Rapid Bucarest
12.Carmen Turlea18.11.75182Rapid Bucarest
13.Cristiena Voiculescu11.10.67176Universitatea Bacau
14.Melania Rusei13.03.74183Universitatea Bacau
17.Ioana Cotoranu01.02.63178Conad Fano
18.Liliana Corbu17.05.75177Dacia Pitesti
RussiaBirthHgtTeam
1. Valentina Oguienko26.05.65182Uralochka Ekaterinburg
2. Natalia Morozova28.01.73188Uralochka Ekaterinburg
3. Marina Nikoulina03.03.63178Uralochka Ekaterinburg
4. Elena Batoukhtina12.04.71184Uralochka Ekaterinburg
5. Natalia Safronova06.02.79188Uralochka Ekaterinburg
6. Irina Ouioutova03.03.79177Uralochka Ekaterinburg
7. Tatiana Menchova27.01.70186Uralochka Ekaterinburg
8. Evguenia Artamonova17.07.75190Uralochka Ekaterinburg
9. Elizaveta Tichtchenko17.02.75186Uralochka Ekaterinburg
10.Maria Likthtenchtein17.02.76177Uralochka Ekaterinburg
11.Ioulia Timonova12.06.73185Uralochka Ekaterinburg
12.Tatiana Gratcheva23.02.73180Uralochka Ekaterinburg
13.Elena Elfimova28.12.72192CSKA Moskva
14.Elena Godina17.09.77188Uralochka Ekaterinburg
15.Inessa Emelianova17.01.72188Uralochka Ekaterinburg
16.Lubov Sokolova04.12.77194CSKA Moskva
17.Elena Tomilova06.11.67190Uralochka Ekaterinburg
18.Olga Potashova26.06.76203CSKA Moskva
Coach: Nikolai Karpol
UkraineBirthHgtTeam
1. Olga Kolomiets25.09.73180Olexandria Bila
2. Vita Mateshuk12.02.69178Orbita Zaporizhya
3. Maria Palyakova07.04.74188Olexandria Bila
4. Anna Kalashnikova20.11.72186Orbita Zaporizhya
5. Ludmila Trotsko25.02.65190Orbita Zaporizhya
6. Tatiana Ivanyuchkina18.09.66196Iskra Lugansk
7. Svetlana Soulim28.02.74182Olexandria Bila
8. Alla Kravets12.01.73183Olexandria Bila
9. Tatiana Ilyina01.01.65188Olexandria Bila
10.Marina Dibinina28.06.69186Alcoreca
11.Irina Puchalska18.06.70183Dynamo Janestra
12.Elena Krivonosova24.06.72190Dynamo Janestra
13.Maria Manicova07.02.74190Orbita Zaporizhya
14.Yulia Volivatch26.01.71188Orbita Zaporizhya
15.Elena Voronkina23.06.73187Orbita Zaporizhya
16.Inka Ermalenko24.08.63186Zavodobanks Zapor
17.Irina Sukhorouk24.01.73185Orbita Zaporizhya
18.Svetlana Polovinka28.05.77183Orbita Zaporizhya
Coach: Volodimir Buzayev
United StatesBirthHgtTeam.
1. Tonya Williams28.03.68180USC Munster
2. Yoko Zetterlund24.03.69183Waseda
3. Angela Miller08.12.70185Lsu
4. Samantha Shaver20.07.69175UCLA
5. Lori Endicott01.08.67175Nebraska Univ.
6. Kristin Klein20.03.70183Standford Univ.
7. Beverly Oden09.03.71189Standford Univ.
8. Tammy Liley06.03.65180Arizona State
9. Elaina Oden21.03.67185Fulgor Fidenza
10.Danielle Scott01.10.72189Long Beach State
11.Paula Weishoff01.05.62184Daiei
12.Alicia Mills06.09.71190Long Beach State
13.Tara Cross-Battle16.09.68180Brummel Ancona
14.Liane Sato09.09.64162Sdsu
15.Elaine Youngs14.02.70183UCLA
16.Kimberly Oden06.05.64189Standford Univ.
17.Caren Kemner16.04.65185Arizona
18.Keba Phipps30.06.69191Latte Rugiada Matera
Coach: Taras Liskevych
Men 1994
Olympics indexWorld index
World Cup indexOther index
Europe indexEurope Cups index
Asia indexAmerica index
Africa indexNorceca index
South America index
Central America index
World League indexWorld Grand Prix index
Universiade index
Volleyball indexTodor66
index Women
Women All Final Rankings
XVIII Japan 2018
XVII Italy 2014
XVI Tokyo 2010
XV Tokyo 2006
XIV Berlin 2002
XIII Tokyo 1998
XII Rio de Janeiro 1994
Qualification Women WQ 1993
XI Beijing 1990
Qualification Women B 1990
X Praga 1986
Qualifiacation Women B 1986
IX Lima 1982
VIII Moskva 1978
VII Guadalajara 1974
VI Varna 1970
V Tokyo 1967
IV Moskva 1962
III Rio de Janeiro 1960
II Paris 1956
I Moskva 1952
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 20 Sep 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast